FILMS voor deze Week: R^hmorI STADSNIEUWS Gemeenteraadsverkiezingen en hun beteekenis Een dag van vreugde, zon en vroolijkheid r LIBERALE STAATSPARTIJ Bijeenkomst in Amicitia Belgische oorlogs invaliden naar onze stad Amersfoort's telefoonnet 13 Juli a.s. geautomatiseerd De oudjes en de auto's Vele autowielen rolden voorbij De oudjes genoten J Qrand-Theatre City-Theater JOH. BOTTINGA Prachtig zomerweer, Pesie's Bad De Ideale combinatie Jubileum van Pesie's bad 2e BLAD PAG. 1 AMLKSHJUK1SCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JUNI 1939 Éeteekénis principieel en practisch toegelicht Twee sprekers voerden het woord IN Amicitia kwam gisteravond de plaatselijke afdéeling der Liberale Staatspartij bijeen. Deze vergadering was belegd in verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen.. Als spre kers traden op de heeren C. G. Roos oud burgemeester van Lekkerkerk en W. van Gent. lid van den raad onzer gemeente. De voorzitter, mr. C. Kruijsse, sprak eén openingswoord, waarin hij de veron derstelling uitte, dat het fraaie weer wel debet zou zijn aan de geringe opkomst. Vervolgens ving de heer Roos zijn rede aan. Zijn onderwerp luidde: Principieel gemeentebeleid. Principieel gemeentebeleid Vergelijkenderwijs zijn de gemeente raadsverkiezingen gezien binnen de i geweldige problemen van dezen tijd niet zoo heel belangrijk. Maar op zich zelf zijn zij wèl van gewicht. Want men kan toch dé taak der gemeenteraden moeilijk onderschatten. Er zijn er, die het. onjuist achten, bij gemeentelijke verkiezingen te letten op politieke en principieele scheidingslijnen. Hét. gaat immers om het gemeentebelang en niet. om partijrichtingen, zoo zeggen deze. Zij zeggen, dat het hier slechts za kelijke kwesties betreft en zij noemen zich de bij uitstek neutralen. Daar de Liberalen uiteraard degenen zijn. die met dén meésten nadruk streven naar saarn- hoorigheid, naar het uit den weg rui men van onderlinge verschillen, vindt men juist onder hen de aanhangers de zer neutraliteits-evangelisten. Maar zij, die tot dezen vorm van zakelijkheid overhellen, vergeten dat er geen tegenstelling behoeft te be staan tusschen het principieele en het zakelijke. Integendeel: het prin- i cipieele behoedt voor afdwaling of zijwegen en vergemakkelijkt juist het zakelijke handelen. Het is bo- 1 ivendien zelfs onmogelijk een zaak te beoordeelen uitsluitend naar haar zakelijke mérites. Men moet haar immers toetsen aan tal van andere woorden: men moet haar principieel bezien. Daarom ziet men dan ook, dat de neu- itrale groepen een steeds wisselenden aanhang hebben. Want .krachtens hun j leuzen wekken zij gemakkelijk bijval, doch krachtens hun gebrek aan een tvasten richtingaanwijzer is hun aanhang pok steeds vlottend. In het vervolg van zijn rede besprak de heer Roos de Nationaal Socialistische Beweging. Deze groep verstaat de kunst van het visschcn in troebel water, al dus spreker. Zij stelt voor, dat het bij de gemeenteraadsverkiezingen uitslui tend zou gaan om zaken van lagere or de: het bevredigen van ambities, het ja gen naar baantjes, etc. Hoewel er inder daad om politieke redenen „baantjes •worden weggegeven", is het grove volks misleiding deze kleine bijzaak op de plaats der hoofdzaak te zetten. Voorts is het onjuist, te verklaren dat de ver- kiezingen in de gemeenten de verdeeld heid van een volk zouden symboliseeren. Het is slechts een resultaat van het his torisch gegroeide, Want het zijn de ge meente, waaruit een natie kan worden saamgesteld. Ook mag ïnen de taak der gemeenten niet onderschatten. Volgens Mussert zou den de gemeenten nimmer iets nuttigs tot stand brengen. Doch hoe onkundig en onnationaal een dusdanige houding is, blijkt reeds wanneer men de vele vor men van gemeentelijke zorg in aanmer king neemt. Tot slot vroeg de heer Roos aandacht voor de practijk van het gemeentebeleid. .Wij moeten aannemen, zoo zei hij, dat vele andersdenkenden evenzeer als wij streven naar bevordering van het alge meen belang. Samenwerking is niet al leen gewenscht, maar absoluut noodza kelijk. Deze samenwerking is zeer goed mogelijk en stuit op geen psychologische remmen, indien men bedenkt, dat, ande ren hoewel verschillend in methode evenals de liberalen het oog gericht hou den op het algemeen belang. In verband hiermee ging spreker de verhouding der Liberale Staatspartij met verschil lende andere groepeeringen na. Gemeentebeleid van dit College van B. en W. Na een korte pauze nam de heer W. van Gent achter de katheder plaats. Hij had tot onderwerp gekozen: „Gemeente beleid van dit college van B. en W.". De heer Van Gent ving zijn rede aan met. de verklaring, dat hij hoofdzakelijk de economische zijde van het beleid van het huidige college van B. en W. wilde bespreken. Dit college, zoo zcide hij, heeft eigen lijk geen nieuws gebracht. B. en W. heb ben de zaken in den loop der dingen ge laten. Niet snel genoeg heeft men ge poogd, zich aan te passen bij de wisse lende tijdsomstandigheden. Het contact met. het bedrijfsleven was dan ook niet logisch. De gemeente moet de burgerij ten dienste zijn, moet de gemeenteleden „service bieden". In dit. verband verwees hij naar het tegenwoordige beleid van de Nederlandsche Spoorwegen. Men moet, met het getij, de bakens verzet ten. Onze gemeente is ingedeeld in ver schillende kwartieren. Diverse verorde ningen verdedigen dit systeem. Maar deze veroi'deningen mogen 't bedrijfsle ven niet belemmeren. Dat dit. wel eens vergeten wordt, blijkt uit de bouwveror deningen, vooral in de binnenstad. Er zijn „vrijstellingen", doch daar wordt te weinig gebruik van gemaakt. B. en W. moeien inzien, dat in het stimuleeren van het bedrijfsleven goed deels de oplossing te vinden is van het werkloosheidsvraagstuk. Middels de or ganisaties moeten B. en W. zich beter op de hoogte stellen van de verschillende economische problemen. Nu overheerscht te vaak de strikt ambtelijke kijk. Alle sociale voorzieningen, die in de laatste jaren zijn getroffen, kunnen ver loren gaan, wanneer het bedrijfsleven niet tegen den stroom kan oproeien. Groote moeiten en kosten moet de ge meente zich getroosten om groote be drijven binnen haar grenzen te krijgen. Dit is bijvoorbeeld gebeurd ten opzichte van de Erdalfabrieken, hoewel er toen in bijkomstigheden fouten zijn gemaakt. Maar men moet niet slechts trachten be drijven te winnen: men moet ook indus trieën behouden. Een onzakelijke men taliteit is hiertoe niet dienstig. Thans leven wij in een stadium, dat zich in 't bedrijfsleven vele wijzigingen voltrekken. Hiervan moet een tactisch gebruik gemaakt worden. In het vervolg van zijn rede besprak de heer Van Gent de gemeentepolitiek ten opzichte van het grondbedrijf, waar op hij critiek uitoefende. Tenslotte vroeg hij aandacht voor de werkzaamheid van den heer Bakker, spe ciaal in verband met cle electriciteits- tarieven, den stadsautobusdienst en de Meer Werk Actie. Bezoek o m. aan het Belgische monument Zondag, 2 Juli a.s., zullen pl.m. een honderd Belgische oorlogsinva liden, komende uit Antwerpen, per touringcar een bezoek aan onze stad brengen.. Het hoofddoel van dén tocht is de bezichtiging van het Bel gische monument, waar de Koning van België het vorige jaar een ge denkplaat onthulde. Hierna vertrekt 't gezelschap naar Harderwijk, waar tijdens de wereld oorlog van 1914 vele Belgische mili tairen geïnterneerd waren. Naar wij vernemen, is men met de werkzaamheden ter automa tiseering van het telefoonnet in onze stad zoover gevorderd, dat met zekerheid kan gezegd worden, dat met ingang van Donderdagmiddag 13 Juli a.s. automatisch getelefoneerd wordt. „Agent, ik ben geen kidnapper, maar haar wettige echtge noot", aldus James Ellison, die met Lucille Ball samen speelt in de film „Bij verrassing getrouwd" (City Theater) Gezellig koffieuurtje in „Heidepark" (Van den A. D. reporter) 17 ANDAAG was de groote dag voor onze oudjes aangebro ken. Er scheen een stralende zon en het licht twinkelde overal in 't jonge groen. Moeder natuur heeft haar medewerking rijkelijk willen verleenen, nu het er om gaat onze ouden van dagen een dag van vreugde te bieden Rond Borneoplein en Kapel weg heerschte omstreeks 1 uur een ongewone drukte. Tal van auto's gonsden naderbij en zochten een plaatsje op. Vele vlaggen, in bruikleen afgestaan door den heer M. M. A. Ramselaar, wapperden op de wa gens. Feestelijkheid was er inderdaao ruim voldoende! Het is altijd opnieuw weer een ge noegen. om op te merken hoe zeer de oudjes genieten van den tocht. Dan begrijpt men pas goed, wat één zoo'n dag in 't jaar beteekenen kan. De drukke gesprekken, die de be jaarde auto-passagiers met elkaar voeren, bewijzen wel dat zij over het tochtje goed te spreken zijn. En wie in oude, gerimpelde gezichten den opgetogen glans der oogen herkent, zal zeggen: dit jaarlijksch evene ment mag nooit meer van 't pro gramma verdwijnen... De route door de stad leidde langs we gen, waar heel wat belangstellende oogen zich richtten op de karavaan der auto's, die voortrolde door de straten. Jongensstad T"*\ E film „Jongensstad", die el- ders langdurig op het pro gramma stond, heeft ook hier de belangstelling van zeer velen onder vonden. Het stemt verheugend, dat deze mooie film de komende week in het Grand Théatre geprolongeerd wordt, waardoor zij, die niet in de gelegenheid waren haar te gaan zien, daartoe nog in staat gesteld worden. De film overtuigt ons, dat het kwaad den mensch niet aangeboren is. De om standigheden, waaronder men in zijn dat men zijn werk verfilmd heeft. Daar om verdient deze film aller waardéering en belangstelling en is haar prolongatie zeker gerechtvaardigd. Een beeld uit de film „Jongensstad" (Grand Théatre) eerste levensjaren en ook verder in de jeugd, groot, gebracht wordt, zijn alles beslissende factoren. Pater Flanagan heeft dat met zijn „Jongensstad" bewezen. Dat men zijn opbouwenden arbeid in het. belang van de menschheid naar waarde weet te schatten, is reeds gebleken uit het feit, Roode Orchideeën'en „Bij verrassing getrouwd T-T OE moeilijk, soms zelfs hope- loos moeilijk, het voor een mensch, die zich zelf onschuldig weet, is, om den strijd aan te bin den tegen de verdenking, welke te gen hem gerezen is, heeft de ge schiedenis reeds aan talrijke voor beelden bewezen. Hij kan vechten, wat hij wil, steeds vindt hij het on gelijk op zijn weg. Groote figuren zijn er in het openbaar aan ten gronde gaan, kleine menschen heb ben in stilte dien strijd gestreden en maar al te vaak verloren. Vele jaren moesten voorbij gaan, om hun onschuld te bewijzen, maar dan was het meestal te laat en werd er verder het zwijgen toegedaan. In de film „Roode Orchideeën" komt het zoover niet, maar er is heel veel strijd en ook geluk noodig, om het aller ergste niet te zien plaats vinden. Dagen lang zweven de twee van hoog verraad beschuldigde ingenieurs aan den rand van den afgrond. Zij zijn on schuldig. maar leugen en bedrog van an dere menschen, die daarbij belang heb ben, voeren langdurig de schijn van de waarheid met zich, zoodat een ieder stel ling neemt tegen de twee onschuldigen. Tenslotte zegeviert toch het recht en worden cle rollen omgekeerd in deze spibnnage-film. Een ware opluchting voor de twee slachtoffers, maar ook voor hen, die de- zo film rustig op een afstand gadeslaan. Want spanning is er voortdurend, afge wisseld door geestige vondsten waarme de de regisseur nog meer effect aan deze film bijzette. Camilla Horn, die de rol van intri gante speelt in de film „Roode Orchi deeën" (City Theater) Door alleen het buitengewoon boeien de karakter van deze film, waarvan wij den inhoud niet wMlen onthullen, te noemen, zouden wij tekort doen aan het knappe spel, waarmede de hoofdrollen vertolkt worden. Camilla Horn is een waardig lid van de spionnenbendc, terwijl Walter Jans sen een sympathiek en knap politie-in- specteur is. En Albrecht Schönhals en Olga Tschechowa geven elkaar in hun prachtig tegenspel al heel weinig toe. Ook de zang van Olga Tschechowa, die nog immer een vooraanstaande plaats aan den filmhemcl inneemt.draagt daar toe veel bij. Aan deze emotionccle film vooraf gaat. „Een verrassend huwelijk." Hot rijkelui's dochtertje, Lucille Ball, krijgt, ondanks alles, natuurlijk haar zin, dat wil zeggen, den man, van wien zij houdt. Maar eerst moest zij weder varen, dat de graaf toch niet de ware man was! Een hoogst vermakelijke film. Menigeen wuifde de oudjes toe en de ouden van dagen zelf lieten niet na om terug te groeten. Muziek hoort er bij P de Varkensmarkt had een v—vroolijk intermezzo plaats. Daar had zich een aantal leden van de Amersfoortsche Muziekver- eeniging opgesteld. Met vroolijke marschen bliezen zij de bejaarde toeristen uit,I-Iierna stapten de muzikanten in een gereedstaande autobus om den tocht mee te maken. Dat zij ook „en route" de vroolijk heid naar beste krachten hebben verhoogd, behoeft geen betoog! De reis voerde via prachtige wegen, in zonnegloed zich badend, naar Soester- berg, Soest en Neerland's Prinselijke re sidentie: Soestdijk. Een belangrijk punt van de reis was vervolgens Bilthoven. Biltlioven... met zacht geknars van remmen stopte hier de file auto's voor het. hotel „Heidepark". De oudjes en natuurlijk ook de andere deelnemers verlieten hun wagens om in dit fraai gelegen restaurant een „koffie-uurtje" door te brengen. De gezelligheid vierde weldra hoogtij. Oudjes houden er in den regel wel van om een „boom op te zetten" en zoo temeer daar er nu in derdaad heel wat te confereeren viel werd het koffieuurtje een gezellig bab beluurtje. In ons Maandagochtendblad zullen wij derhalve op het uitstapje der oudjes te rugkomen. BIOSCOOPNIEUWS Wij vestigen er de aandacht, op, dat de film „Jongensstad" in het Grand Théatre uiterlijk tot en met Don derdag a.s. geprolongeerd wordt. In liet voorprogramma van City Theater is een uitgebreide reportage op genomen van het bezoek van H.M. de Koningin aan België. S De yeerende Supi- l„ato,s»eun is elke voet individueel regelbaar- 9-* ook U nieuwe veer UracMg® voeten. In onze speciaal „gerichte Sa o Langestraat 28 Tp! 50 DAT DOET MEN NIET Zelfs een brandstof handelaar vindt het niet erg, als U de kachel een poosje totaal ver geet. Maar een herinnering aan den datum waarop de zomerprijzen niet meer gelden is in Uw eigen belang. Nu kunt U voor lagen prijs Uw winter- brandstof koopen. vanACHTERBERGH r van EIST KOLENHANDEL KOESTEEG 5 TELEFOON 155 Uw abonnement ligt klaar. Onze uitstekende zwemlessen slechts f 2 per seizoen. Glashelder water 72° F. (22° C.). Stelt thans niet langer uit en profiteert met Uw abonnement van onze jubilcumwedstrijden en attracties. V oord eel ige kinderabonn emen ten. Kantoor den gehcelen dag (Zondags van 106 uur) geopend. ST. AN t RIDUSST RAAT 26-30 - TEL. 925. Onderlinge wedstrijden en gezelligheid ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan Tj ESIE'S Bad gaat de komende week jubileeren ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Onder hen, die nu nog vrijwel da gelijks hun baantjes trekken, zijn er, die het grijze verleden nog ken nen als den dag van heden. Dat men 's ochtends vroeg gezellig een eind de Luntersche Beek opging om dan gezamenlijk terug te zwem men. De Luntersche Beek, die toen door 't bad stroomde en alle geneug ten en ongeneugten meevoerde, zon der dat men daaraan aanstoot placht te nemen. In dien tijd voerde de heer Pesie den scepter, immer vriendelijk en voorkomend. Hij kon tegen een grapje, Ging men te ver, dan kreeg men eenige dagen vacantia". Voor al, wanneer men inbreuk maakte op het traditioneels tijdsein: Tijd Hee ren, Tijd Damcs- De heer Pesie, die eens kampioen van Europa was, kwam hier bijna veertig jaar geleden als badmeester in het bad van den heer van Achterbergh. Spoedig was hij in de gelegenheid rle inrichting over te nemen en sindsdien is Pesie's bad in Nederland populair gebleven. Na zijn dood, namen zijn zoons de lei ding van de inrichting over. In 192S begon de vervuiling van de beek en was "het noodzakelijk het bad van beter water te voorzien. Een Nortonpomp werd geslagen, een primitieve voorvenvarming werd aange- gelegd. Vijf jaar geleden bouwde men een filterinstallatie. Ook het bad zelf onderging een deugdelijke modernisee- ring, welke jaarlijks doorgevoerd werd. Gelukkig bleef de gezellige sfeer heer- schen. En nu staat de jubileumweek voor de deur. Woensdagmiddag heeft men een kindermiddag georganiseerd. Niet in Pesie's Bad, maar in het gymnastiek lokaal van het gebouw van de Amers foortsche Schoolvereeniging. Het vroo lijke programma zal opgeluisterd wor den met poppenkast, goochelarij, trac- taties etc. Donderdagochtend 10.15 uur zijn er onderlinge wedstrijden voor de dames; .Vrijdagochtend 6.30 uur voor de groep vaste vroege klanten (heeren). Zaterdag, den officieelen jubileumdag worden er wedstrijden gehouden voor alle abonné's, waarbij onderscheid ge maakt wordt naar den leeftijd. De middelbare scholen zullen onder ling estafette zwemmen om den in me- moriam Lucas PëSie-beker. A.Z. en P.C. speelt vermoedelijk een polowedstrijd tegen De Otter uit Hilversum, terwijl Bob Dcnneböom van de A.Z. uit Am sterdam ccn demorstratie schoonsprin- gen zal geven. Het geheel zal opgeluisterd worden door de muziek van het R.O.G. Verder is er 's middags van 2.30—3.30 uur ge legenheid tot complimcnteeren. Tenslotte stelt de directie zich voor des avonds in hotel Monopoie een dans avond voor de abonné's te geven, waar op het ook vroolijk zal toegaan. Men ziet: een elck wat wils programma met een intiem karakter. Ook nict-abonné's zijn welkom, alhoewel liet programma niet in de eerste plaats voor hen be doeld is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5