OCHTENDBLAD MET SPORTBLAD 99 slachtoffers van de duikbootramp „Wilt gij vrede, gij zult deze hebben" Europa heeft de keus Omsingelingspolitiek van 1914 gelijk aan die van thans tusschen samenwerking en overheersching DE EEMLANDEK. Maandag 5 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 319 Alle hoop op redding van de bemanning der „Thetis" opgegeven Door Chloorgas omgekomen Sir Philip Sassoon overleden Motorrijder verongelukt HITLER ZEGT: Maar de Duitsche afweerpolitiek is grondig veranderd De laatste oorlogsuitvinding is een oorlog zonder wapens REDE VAN Kwiatkowski Uitgifte nieuw ontgonnen pachthoeven Daladier zegt „neen" op alles wat geweld en ruwheid is abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0»65; per week met gratis verrekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland Iran co per post per 3 maanden 2.85, Afzonderlijke nummers f 0,05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN vaQ4 r«*el8 f 105 mct inbe^pvan ecn bewijsnummer m^Êtmmm elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van den prijs. - Kleine AdvertentiSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 LONDEN, 4 Juni (Reuter). Door de werf Camel-Laird wordt officieel medegedeeld, dat men de hoop heeft opgegeven het leven der nog in de duikboot Thetis aan wezige opvarenden te redden. Aan de mededeeling werd toe gevoegd, dat het denkbeeld als zou men overwegen het vaartuig op te blazen, niet op waarheid be rust. Wel zullen pogingen in het werk worden gesteld de boot te bergen. Indien de huidige goede weersomstandigheden blijven be staan, heeft men goede kans op succes. Naar de meening van de maat schappij, zijn de mannen aan boord omgekomen door chloorgas, waarvan een groote hoeveelheid aan boord was en dat door den scheeven stand van het vaartuig heeft kunnen ontsnappen. Het Ministerie van Marine heeft een verklaring gepubliceerd, wélke als volgt luidt: „Het Ministerie van Marine betreurt dat de hoop, nog het leven van iemand dér opvarenden van de „Thetis" te redden, niet langer gerechtvaardigd is. Het reddingswerk wordt evenwel voortgezet." Nader vernemen wij, dat reeds pon tons bevestigd zijn aan de Thetis. Het zal evenwel niet mogelijk zijn de duik boot voor Dinsdag a.s. te lichten. Uit Edinburg wordt gemeld, dat de firma Brown Brothers heeft medege deeld, dat ook een van haar employé's aan boord van de Thetis was. Ook was aan boord een vertegenwoordiger van Vickers Armstrong, zoodat 103 perso nen aan boord waren. Er zijn dus 99 menschen omgekomen. Het reddingswerk voor de „The tis" duurt voort. Het kan echter nog eenigen tijd duren, alvorens het schip aan de oppervlakte is gebracht, aldus wordt medege deeld in een verklaring die de admiraliteit heeft uitgegeven. Te vens wordt daarin gemeld, dat éen volledig onderzoek zoo spoedig mo gelijk zal worden ingesteld. Telegram van den Koning De Koning heeft een telegram ge zonden aan den eersten Lord der Ad miraliteit, waarin hij verzoekt zijn sympathie te betuigen aan de venvan- ten der omgekomenen. Betuigingen van deel neming Hitier heeft den Koning van Enge land mede namens het Duitsche volk telegrafisch zijn deelneming> betuigd met de ramp van de „Thetis''. De Fransche Minister van Marine heeft den Franschen marine-attaché te Londen telegrafisch verzocht, uiting te geven aan de deelneming der Fran sche marine met de ramp van de „Thetis'1. Alle schepen der vloot, die naar de plaats van den ondergang der Thetis waren gegaan, zullen morgen naar hun bases terugkeeren. De bergings werkzaamheden zullen door de Ca mel Laird verzorgd worden. De duiker, die het eerste contact tot stand had gebracht met den onder zeeër, heeft de volgende verklaring af gelegd aan de pers: „Toen ik de bo dem bereikte, die met kiezel bedekt was, vond ik den onderzeeer en ik be gon op den wand te kloppen. Ik kreeg onmiddellijk antwoord. Maar de sla gen schenen te worden gegeven door mannen, die spoedig uitgeput raakten. Ik werd door de zee voortdurend van den duikboot afgedreven en toen mijn kameraden en ik weer naar beneden gingen, konden wij geen enkele ver binding tot stand brengen.'' Het Engelsche Koningspaar in Canada. Tijdens den rijtoer door Winnipeg viel regen, waartegen de paraplu voldoen de beschutting bleek te bieden. In 1912 deed hij als jongste lid zijn entrée in het Engel sche Parlement Vermaarde kunstcollectie LONDEN, 4 Juni (Reuter). Sir Phi lip Sassoon, conservatief lid van het La gerhuis en onderstaatssecretaris voor openbare werken is op 50-jarigen leef tijd overleden, na een maand ziek ge weest te zijn. Sassoon werd op 23-jarigen leeftijd lid van het Parlement. Hij heeft altijd veel belangstelling voor kunst en luchtvaart getoond. Sir Philip Sassoon heeft in 1912 zijn vader opgevolgd, zoowel in den titel als in de functie van conservatief lager huislid voor Hythe. Zijn vader had dit district van 1899 tot zijn dood vertegen woordigd. Sir Philip deed in 1912 op 23- jarigen leeftijd als jongste lid zijn in trede in het Lagerhuis. Behalve als par lementslid heeft Sassoon zich een groo- ten naam verworven op het gebied van de luchtvaart en op kunstgebied. Hij was voorzitter van den Raad van Bestuur van de National Gallery, dé Tate Gallery, de Wallace Collection en de British School te Rome. Zijn eigen schilderijencollectie is zeer vermaard. Er zijn werken bij van Velasquez, Gains borough en Sargent. Sir Philip was oncehuwd. Er is geen opvolger voor den titel. De Haagsche dierentuin is weer met eenige nieuwe aanwinsten verrijkt. Een der vier zwarte papegaaien, af komstig uit Borneo. Hèt verkeer van rechts geen voorrang verleend HOOFDDORP, 3 Juni. Vanavond óm half tien is op het kruispunt Spaarn- wouderwegHoofdweg-Oostz. een ern stig ongeluk geschied. De 35-jarige J. de Boer uit Hillegom, die per molor mei zijn vrouw op de duo het kruispunt naderde, zag te laat, dal uit, de richting I-Iaarlem, aan zijn rech terhand een personenauto, bestuurd door den heer H, R. uit Schïjndel, aan kwam. Een botsing was niet meer te vermijden. Met een harden slag reed de B. tegen de auto op. Hij kwam onder de motor terecht en overleed vrijwel ter stond aan een schedélhasisfractuur. Zijn vróuw werd een eind over den weg ge slingerd. doch kwam er met enkele schrammen af. Het stoffelijk overschot van den onge- hikkigen motorrijder is naar de woning van zijn schoonvader aan dén Aberdijk vervoerd. KASSEL, 4 Juni (D.N.B.) HITLER is hedenochtend per vliegtuig te Kassei aangeko men, waar hij op een bijeenkomst van oudstrijders het woord heeft gevoerd. Na betoogd te hebbèn, dat Duitschland in 1914 geen enkel be lang had bij het ontketenen van een oorlog, zeide Hitier: Het vre desverdrag van Versailles heeft daarentegen laten zien, wat de werkelijke oogmerken waren van de toenmalige Britsche en Fran sche omsingelingspolitici, namelijk het rooven van de Duitsche kolo niën, vernietiging van den Duit- schen handel, van de Duitsche bestaans- en levensvoorwaarden en vernietiging van iedere Duit sche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds dezelfde doeleinden als die welke de Brit sche en Fransche omsingelingspo- 'itici ook thans nastreven. Ik zie, zoo vervolgde Hitler, in de her innering aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk héb gehad zelf mede té makén slechts één reden tot vast vertrouwen in mijn Duitsche volk en als soldaat ook irt mijn eigen persoon. Dezé jaren makén mij in mijn diepste binnenste, in het bewustzijn van de ver schrikkingen van den oorlog, even vre delievend alsook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al dezelfde gebleven is als voor dén oor log, dan is daarentegen de Duitsche af weerpolitiek grondig veranderd. Ik heb er zorg voor gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met. de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter bemerken, dat de houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is onmiddellijk van zijn post verwijderd worden. Wij hebben de plicht, de natie tot hét uiterste tot afweer en haar afweerkracht Ie sterken. Ik verwacht, dat deze poli tièk van versterking der Duitsche af weerkracht in het bijzonder door de oude soldaten gesteund wordt. De betooging, waaraan door 300.000 le den van den Nationaal-Socialistischen bond van oud-strijders werd deelgeno men. werd o.a. door talrijke buitenland sche gasten bijgewoond, zooals den Ja- panschen ambassadeur, den voorzitter van den Italiaanschen bond van oud- strjjdérs, vérscheidene leiders van denn Hongaarschen Bond van oud-strijders, den Spaanschén generaal Queipo de Llano, alsmede oudstrijdersdelegaties uit Bulgarije en Slowakije. Eischen van Danzig zullen waarschijnlijk niet worden ingewilligd WARSCHAU, 4 Juni (Pat) TER gelegenheid van de eerste zitting van den Economi- schen Raad voor Pommeren te Torun heeft de vice-minister-pre sident Kwiatkowski een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat de levensader van de politieke en economische onafhankelijkheid van Polen loopt door Poolsch Pommeren. De vrije toegang van Polen tot de zee kan slechts ver zekerd zijn over het Pommersch gebied dat steeds Poolsch is ge weest. De aangesloten en eensge zinde natie is vastbesloten het grootste risico te loopen en zich de grootste opofferingen te ge troosten, om dit opperste goed te handhaven. Misschien zal eens de dag komen, waarop de internatio nale betrekkingen zullen worden geregeld door een hooge politieke cultuur, doch deze tijd schijnt nog ver in de toekomst te liggen en derhalve moeten wij met de groot ste vastberadenheid onze rechten verdedigen, onze rechten,, welke wij ongeschonden aan het nage slacht moeten overgeven. Sprekende over de economische moei lijkheden, welke uit den huidigen toe stand voortvloeien noemde Kwiatkows ki den douanen-oorlog tusschen Polen en Duitschland als voorbeeld. Deze is gunstig voor de Poolsche economie en heeft geleid tot de ontwikkeling van Gdynia en het scheppen van nieuwe takken van industrie. „De laatste oor logsuitvindingen", aldus de vice-presi dent van den Poolschen Ministerraad, „is een oorlog zonder wapens. In dezen oorlog moet het woord van staatslieden het welzijn van millioenen menschen vernietigen. In dezen oorlog overwint hij, die waakzaam blijvend naar buiten, in het binnenland zijn dagelijksch werk normaal blijft verrichten. Het land, dat tot de zaaiers van onrust zal zeggen: „wilt gij vrede, gij zult deze hebben, wat ook uw ideologie is, hoewel gij déze voort durend vérloochent; wij zullen de belangen van anderen niet te na komen, noch de bestaande ordé ver nielen; indien eij evenwel oorlog wilt, zult gij dien hebben", dat land zal overwinnen, (applaus). Zij, die een oorlog ontketenen, kennen wel het oogenblik van begin, doch zij weten niet den dag en de plaats, waar 'hij zal eindigen (luide toejuichingen). Er bestaat geen land ter wereld, dat. niet zal erkennen, rlat zekere landen recht hebben op hun „Lebensraum" doch anderen, die niet minder werk zaam zijn, mogen niet tot prooi dienen van deze eersten. Misschien heeft Po len meer dan eenig ander land behoefte aan „Lebensraum", doch het streeft hiernaar niet door anderen te herooven. doch door Polen vooruit te brengen. Elk schip, waarmede de Poolsche koopvaar dij wordt verrijkt, vergroot den Pool schen „Lebensraum". Tenslotte wees Kwiatkowski op de belangrijke rol van Pommeren. Niets kan Polen van de Oostzee verwijderen. I-lavas meldt uit Berlijn, dat de voor zitter van den Danziger Senaat Greiser twee nota's aan dén Poolschen Com missaris-generaal heeft doen toekomen. In dé eerste wordt gezegd, dat het den Senaat niet mogelijk is nog langer betrekkingen te onderhou den met de Poolsche ambtenaren die betrokken zijn bij het incident van Kalthof. In de tweede nota be klaagt de Senaat zich over de toe neming van het aantal Poolsche douane-beambten op grondgebied van Danzig. De Senaat deelt mede voortaan te zullen eischen, dat de Poolsche douanebeambten, die op het gebied der Vrije Stad dienst doen, den eed jegens Danzig af leggen. Tot dusver heeft Polen dit geweigerd. De „Danziger Vorposten" verneemt voorts, dat de Sènaat aangezien het Poolsche antwoord inzake het incident van Kalthof onvoldoende geacht wordt, besloten heeft geen betrekkingen meer te onderhouden met de ambtenaren van het Poolsche Commissariaat-Generaal, die bij deze kwestie betrokken zijn en die de Poolsche Regeering niet uit Danzig heeft willen terugtrekken. Polen acht de nota's niet ernstig Polen zal de eischen van Danzig, ver vat in de beide nota's welke Zaterdag zijn overhandigd niet inwilligen, wordt in Poolsche politieke kringen medege deeld. Men acht deze nota's weinig ern- stiga. Alleen de Poolsche regeering kan erover oordeeien of zij haar functiona rissen terug wil roepen en het verzoek om het aantal Poolsche douane-inspec teurs te beperken wordt onbegrijpelijk en ongerechtvaardigd genoemd. Indien het aantal Poolsche inspecteurs is uitge breid, dan is dat omdat de Danziger douane-beambten de instructies, welke zij van de centrale Poolsche leiding heb ben ontvangen, niet hebben uitgevoerd, terwijl de douane van de Vrije stad deel uitmaakt van de Poolsche douane. Tot nu toe heeft de Poolsche regeering zich beperkt tot het aannemen van de nota's en heeft zij hierop niet geant woord. De Poolsche film-producenten hebben besloten de Pooïsch-Duitsche overeen komst tot het utiwisselen van films tus schen beide landen op te zeggen, aange zien Duitschland zijn verplichtingen 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. D« régeeringsprsdienst meldt: Evenals in vorige jaren zal bin nenkort van staatswege een aantal nieuw te bouwen boerderijen in pacht worden uitgegeven op de on der het beheer van den rentmeester der staatsdomeinen te Zwolle ressor- teerende gronden in de 4 noordelij ke provinciën. In dezen zomer zullen worden ver pacht 24 boerderijen met een gezamen lijke oppervlakte van ca. 440 h.a. en wel 5 in de provincie Friesland, n.l 2 nabij Rohel, 1 in het complex „Het Jongens huis" nabij Appelsga, 1 nabij Hoorn- sterzwaag en 1 nabij Kooten, 12 in de provincie Groningen, waarvan 2 in de gemeente Grootegast, S nabij Tolbert en 2 in de gemeente Bellingwolde, terwijl 7 stuks zullen zijn gelegen in het land van Vollenhove nabij Giethoorn (pro vincie Overijssel). De bij de boerderijen behoorende gron den zijn van overheidswege in werk verschaffing ontgonnen, waarna ze ge durende korteren of langeren tijd zijn geëxploiteerd, zoodat de cultuurtoestand thans zóódanig is. dat ze in pacht kun nen worden uitgegeven. De aanbesteding van den bouw der boerderijen zal zoo spoedig mogelijk ge schieden, teneinde de gebouwen op 1 Mei 1940 in gebruik te kunnen nemen. Na ontvangst van de (in het prospec tus aanwezige) aanmeldingsformulieren zal een aanvang worden gemaakt met de selectie der pachters, waarbij even als in vorige jaren zal worden gelet op vakbekwaamheid, ontwikkeling, finan- cieele draagkracht, enz. niet is nagekomen. Gedurende de afge- loopen maand werden 51 Duitsche films vertoond in Poolsche bioscopen, terwijl in Duitschland slechts zeven Poolsche films werden gedraaid. De Poolsche autoriteiten hebben een Duitsch priester, Krolik, uit Silezië, la ten arresteeren, omdat hij twee Polen! geslagen had, die na de H. iMs het Pool sche kerkelijke lied aanhieven: „God beschermt Polen sedert eeuwen." PARIJS, 4 Juni (Havas) IN een rede voor het uitvoerend comité van de Radicaal-Socia listische partij heeft Daladier de houding van Frankrijk ten aanzien van de groote internationale vraagstukken uiteengezet. Na verklaard te hebben, dat al les doet hopen op een spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde internationale on derhandelingen, zeide de premier: „Ik zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen samenwer king en overheersching." De Fran sche regeering heeft alles gedaan en doet nog alles om Europa in staat te stellen, gelukkig te leven in vrije samenwerking. Doch tege lijkertijd wil ik de wereld de ver zekering geven, dat Frankrijk in het eerste gelid staat van de mo gendheden, die zullen verhinde ren. dat Europa geleid wordt naar rampen als gevolg van machtson dernemingen. Wij zijn voor samenwérkinsr, hetgeen het tegenovergestelde van omsingeling is. Doch telkens wannéér wij een schre de gedaan hebben op den weg der sa menwerking, heeft men ons met éen ge welddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wij een aanbod tot samenwerking hebben gedaan werd dit van de hand gewezen. Zij, dié ons aan bod van de hand wezen, wilden ons te gelijkertijd het recht ontzeggen, met an déren samen te wérken. Deze samen werking. welke zij geweigerd hebben, ia het, die zij omsingeling noemen. Welk duidélijker bewijs zouden zij nog kun nen gevén vart hun st.revén naar heg* monie? Zoo men dus de neiging heeft, het evenwicht en den vrede in Europa té be dreigen, hebben wij alle reden, ons vast- béraden tegen zulke avonturen te verzet ten. Wij zeggen „neen" op agressie, op autarchische tyrannie, op ideologisch fa natisme, op eischen van zoogenaamde levensruimte en wij zeggen „neen" dp alles wat geweld en ruwheid is. Wij zeg gen „ja" op elk streven naar goede ver standhouding en loyale samenwerking, op alles wat zou kunnen leiden tot een hervatting: van het economisch verkeer over de geheele wereld en tot een bil lijker verdeeling van de grondstoffen. Nopens de binnenlandsehe politiek wees Daladier op de veranderingen, die zich onder de tegenwoordige regeering in Frankrijk hebben voltrokken, o.a,. de toeneming der productie, de verbetering van de positie der valuta en de vergroo ting van de eenheid des lands. Hij ver klaarde, dat de regeering een „politiek van nationaal belang" voert, welke niet hij klassen steun zoekt, doch bij alle le vende krachten der natie. Naar aanleiding van de kritiek op de maatregelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bie den aan het van huiten komende ge vaar, zeide Daladier: bestaat het bui- tenlandsch gevaar soms in de ver beelding? Zijn drie millioen buiten- landsche soldaten, die aan de over zijde onzer grenzen gemobiliseerd zijn, plotseling geesten geworden? Niemand zou redelijkerwijs kunnen vólhouden, dat het gevaar niet be staat Daladier verklaarde tenslotte, dat de regéèring een politiek tot vergrooting van het geboortecijfer zal voeren en kon digde de spoedige afkondiging aan van een wet tot verdediging van het Fran, sche gezin. Het executief comité heeft een motie met algemeene stemmen aangenomen tot cmedkeuring van de politiek dér Ro- gèering.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1