Aanteekeningen Versobering bepleit EEN GEWELDIGE VUURZEE TE NIEUWKUIJK Mussolini over de idealen van de Spaansche jeugd Talrijke boerderijen prooi der vlammen DE EEMLANDER Donderdag 8 Juni 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 323 met betrekking tot het jaar verslag der Ned. Bank O Het gesol met de St. Louis De Spaansche vluchtelingen In Mexico werk? De juiste cijfers Tafelredevoering, ter eere van Serrano Suner, die in Rome vertoeft „VULGAIRE LASTERAARS" Brandweer stond machteloos N-' De uitgedreven Poolsche Joden Militair vliegtuig stort op een huis Licht op: 9 uur HO min. AMECSFOOR15CH DAGBLAD abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRI !9 nFR AnVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. UtK elKe regcl meef f 0.25. Liefdadigheids-adverkintiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 f IJ, die in de jaren, gedurende welke de huidige president van de Neder- landsche Bank met de leiding dezer in stelling is belast, zijn jaarverslagen aan dachtig hebben gelezen, zullen wel niet vreemd hebben opgekeken, nu de heer Trip ditmaal uitermate waarschuwende klanken doet hooren om toch zoo spoedig mogelijk het pad van het gezonde verstand te gaan betreden en den weg der besobe- ring op te gaan. Van iemand als de heer Trip, die reeds enkele maanden geleden zijn waarschuwend woord tot de regee ring richtte door zijn onderteekening van het bekende manifest der 9 mannen, was niet anders te verwachten. Hii zelf raakt deze aangelegenheid nog even aan. waar hij constateert, dat naar aanleiding van dit manifest wel is gebleken, dat zij die de verantwoordelijkheid dragen van een an der gevoelen zijn, zoodat het voor den heer Trip geen zin meer heeft andermaal zijn standpunt nader toe te lichten. Intusschcn is wel gebleken, dat ook enkelen hunner, die destijds zich met het door den heer Trip ingenomen stand punt met betrekking tot de versobering nog niet voldoende eigen vermochten te maken, thans tot dit inzicht zijn geko men, als zoodanig wij tenminste ge neigd zijn het heengaan van den heer de Wilde te interpreteeren. Uit de be woordingen van den heer Trip blijkt in- tusschen wel, dat hij zelf langzamer hand den indruk heeft, dat zijn stem tot een roepende .in de woestijn wordt, naar welke nóg slechts weinigen schij nen te willen of te kunnen luisteren. P zeer juiste wijze hekelt de heer Trip voorts de z.g. conjunctuur-stimu- leeringspolitiek, welke er op gericht heet te zijn het nationale inkomen van de ge meenschap door groote overheidsuitgaven te stimulecren, omdat, aldus de redenee ring, de langs dien weg in het verkeer ge brachte koopkracht in den vorm van loo- nen etc., opnieuw zal worden uitgegeven en aldus een blijvende bron van grootere inkomens wordt geschapen. En wat nog pikanter liikt: een grootere bron van door ~den fiscus belastbaar inkomen. Dit laatste moge voor een wijle het geval zijn, de practiik heeft wel aangetoond, dat het al dus in het verkeer gepompte geld (men denke aan de Vereenigde Staten) de ten dens heeft, na zijn eersten omloop te heb ben volbracht, weinig of geen functie meer te verrichten en steriel ter zijde wordt ge legd. Tenzij men, naar Duitsch voorbeeld, er toe mocht besluiten de inkomens besteding door den Staat in de hand te laten houden, waardoor het onmogelijk wordt, dat het individu de door den Staat, via de overheidsuitgaven in het verkeer gebrachte middelen, bespaart ten eigen nutte en aldus aan den om loop onttrekt. Zoover zijn we echter hier te lande nog niet en zoo lang dat nog niet het geval is, lijkt het ook een eisch van gezond versland, dat de re geering met haar uitgavenpolitiek den gulden middenweg blijft bewandelen. En het is juist op dit stuk, dat de ho mogeniteit in opvatting tusschen ver schillende der huidige bewindsmannen wel eenigszins zoek blijkt te zijn; moge het gelukken, dat men het te elfder ure toch nóg over deze netelige kwesties eens wordt. En indien het jongste jaarverslag van dezen algemeen erkenden financieelen autoriteit bij uitnemendheid, mocht hebben bijgedragen, bij de verantwoor delijke leiders, de oogen te doen open gaan, dan lijkt zijn arbeid al niet ver- geefsch. Vanuit New York worden de vereischte waarborg sommen gestort HAVANNA, 8 Juni. (Havas). De Cubaahsche autoriteiten hebben ten twèeden male toestemming tot. aan land komen geweigerd aan 102 Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord van de „Flandre" bevinden. Het schip zal naar Frankrijk terug keeren. Uit New York wordt gemeld, dat. het Amerikaansche Comité tot Hulp aan dc Joden gisteravond een beroep heeft ge daan op president Laredo, om toe te s aan dat de 007 vluchtelingèn aan boord van de „Saint Louis" aan land mogen gaan. Het comité heeft aangeboden de gevraagde waarborgsom van 500 dollar per persoon te storten. Het comité heeft zich verder bereid verklaard ook voor de vluchtelin gen, die zich aan boord van de Flandre en dè Orduna bevinden de vereischte waarborgsom te storten. De benoodigde gelden zijn reeds overgemaakt naar een bank te Havanna en het comité heeft verzekerd, dat de vluchtelin gen niet ten laste van den Staat zullen komen. Het comité heeft er op aangedrongen, dat de „Saint Louis" draadloos teruggeroepen zal worden. De Cubaansche minister van Finan ciën. Ochotovena heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche Comité tot hulp aan Joden bij een bank te Havanna gelden heeft gestort voor de vluchtelingen aan boord van de ..Saint Louis". Hij voegde hieraan toe: „Deze zaak is definitief af gehandeld". De „Saint Louis' is bij de Bermuda eilanden gezien, varend in Noordooste lijke richting. DE SNELTREIN WARSCHAU—ROME HEEFT EEN ONGELUK WARSCHAU. 8 Juni. (Havas). Bij een ongeluk van den sneltrein Rome Weenen—Warschau zijn zeven men- schen om het leven gekomen en 22 ern stig gewond. Alle slachtoffers zijn Polen. Zij kosten den Franschen staat nog 6 millioen franc per dag PARIJS, 8 Juni (Havas). In offi- cieele kringen wordt medegedeeld, dat het aantal Spaansche vluchtelingen in Frankrijk 1 Maart 450.000 bedroeg, thans bedraagt dit aantal 350000. Sedert 1 Fe bruari geschiedt de repatrieering met een snelheid van gemiddeld 400 per sonen per dag. De kosten van het onderhoud van deze vluchtelingen kost den Fran schen Staat 15 franc per dag per persoon. Eenigcn tijd hebben deze kosten zeven millioen franc per dag bedragen, thans nog ongeveer zes millioen franc per dag. In de Fransche ziekenhuizen bevin den zich ongeveer 13.000 zieke en ge wonde Spaansche vluchtelingen. De geheime besprekingen welke de president van Mexico, Cardenas, te Her- mosillo voert met Del Vayo, Negrin en Torres worden voortgezet. Naar verluidt heeft Negrin voorgesteld dat 50.000 Spaansche vluchtelingen in de dun be volkte gebieden van Mexico in den land bouw te werk zullen worden gesteld. Het nieuwe parlement van Hongarije BOEDAPEST, 8 Juni (I-lavas). De definitieve uitslag van de verkiezingen luidt als volgt: In totaal werden gekofcen 260 afge vaardigden, waarvan 186 van de Regee ringspartij, twee' ch riste lij ken, verbon den met de regecringspartij, 14 kleine landbouwers, 5 vrij burgerlijk en. 5 sociaal democraten, 2 onafhankelijken, 30 pijl- kruisen, 2 nationaal-socialistische land bouwers, 4 vereenigde nationaal-socia- listcn, 3 vertegenwoordigers van het nationale front, 3 afgevaardigden van het christelijk nationaal-socialistische front, 2 rassisten en een vertegenwoor diger van de partij „wil dés volks", i bestelauto van „de Blauwe Haan" reed ten gevolge van een botsing met personenauto te Zeist tegen een boom, waarbij de bestuurder ernstig werd gewond ROME, 8 Juni. (Stefani). MUSSOLINI heeft in het Pa lazzo Venezia een diner aangeboden ter eere van Serrano Suner en de Spaansche militaire en vlootmissies, aan het einde waarvan hij een tafelrede uitsprak, waarin hij melding maakte van de gevoelens van broederlijke solida riteit tusschen het Italiaansche en het Spaansche yolk. „Vanaf den aanvang der her overing van het Nationale Spanje voelde Italië, dat dit een beslissen de beproeving vormde voor de toekomst en de grootheid van Spanje evenals van het lot van Europa en zijn beschaving. Daar om aarzelde Italië niet om openlijk van het begin af aan Spanje heel zijn steun te geven- De Italianen en de Duitschers hebben nooit ge twijfeld aan de volledige zege van NIEUWKUYK, 8 Juni. TN Nieuwkuyk is een ontzettende brand uitgebroken, waarvan de omvang nog niet te overzien is. Reeds zijn zes boerderijen in de vlammen opgegaan. Vanochtend omstreeks tien uur brak de brand uit in de boerderij van J. van Son aan de Grootestraat. Door de geweldige droogte grepen de vlammen met razende snelheid om zich heen, zoo dat in een oogwenk ook het belendende huis in brand stond. De woningen zijn bijna alle met rieten dak bedekt, zoodat de overwaaiende vonken fataal werkten. Terwijl men nog bezig was met de bijna hopelooze taak,- uit de brandende buizen zooveel mogelijk te redden, vatte de kapitale boer derij van L. de Gouw vlam, en weldra stond ook de groote schuur in lichter laaie. De boerderij met bijbehoo- rende schuren van Th. Mostermans gingen eveneens in vlammen op. Noord-Oosten wind joeg het vuur steeds verder en dit heeft reeds een zevende boerderij tot zijn prooi gemaakt- Deze brand wekt herinne ringen op aan een dergelijken brand, die ongeveer vijftien jaar geleden hier woedde. Ook toen zijn door de droogte en den feilen wind vele boerderijen in de vlam men opgegaan. DE plaatselijke brandweer stond machteloos tegenover de enorme vuurzee, zoodat men de brandweer uit 's-Hertogenbosch te hulp riep. Steeds plantte het vuur zich verder. Ook de groote schuur van dan landbouwer van der Veen, aan de overzijde van de straat, werd aangetast, evenals de boerderij met schuren van A. Locff. In het dorp heerscht groote ont steltenis. Door dc ongekende fel heid, waarmede het vuur woedde, viel aan blusschen niet te denken. De enorme hitte en de rookont wikkeling deden degenen, die on verschrokken de brandende wo ningen binnendrongen, teneinde nog het een en ander te redden, terugdeinzen. De laaiende vlam men baanden zich met niets ont ziende kracht een weg door het dorp. De gevolgen zijn op het oogen- blik niet te overzien. De krachtige ADER vernemen wij dat de brand, dank zij de leiding, die burge meester Van der Ven uit Vlijmen onmiddellijk gaf aan het blusschings- werk, beperkt is gebleven tot zes kapi tale boerderijen -en-vier-groote .schuren. Burgemeester Van dei- Ven vertel de ons nog hoe-hij door den heer Cuypers van hot gemeentehuis te Vlijmen was gehaald. Hij trof onmiddellijk zijn maalrege- len. De brandweer uit Nieuwkuyk had enkele slangen uitgelegd, waar mee echler legen de geweldige vuur zee niet veel kon worden uitgericht. Dc brandweer uit Den Bosch werd om assistentie verzocht. Deze rukte onmiddellijk met groot ma teriaal uit en hielp de plaatselijke brand weer met het nathouden der belendende boerderijen. 'De oorzaak van den brand is niet be kend, De boerderijen waren verzekerd. Veel klein vee is in de vlarnrpen omgeko men, terwijl een groote hoeveelheid land bouwwerktuigen verlor,en ging. Zonder geld en zonder voedsel verblijven duizenden in de „neurale zone" Zij missen het speciale visum WARSCHAU, 8 Juni. (Havas). Ongeveer 2000 Poolsche Joden, die door Duitschland uit het land zijn gezet, zijn aan de Poolsche grens, o.m. in Opper-Silezië, aan gekomen. Te Zabrze in Opper- Silezië werden 72 personen door de Duitsche grenswacht ver jaagd, doch Poolsche douanebe ambten en politie dwongen hen terug te keeren, zoodat zij op het oogenblik in de neutrale zone ver blijven, voor het meerendeel zon der geld en zonder levensmid delen. Bij Kattowitz staat een heele trein met uitgedreven Joden in de grenszone. Volgens inlichtingen van Joodsche zijde zou het aantal uitgedreven Joden 4000 bedragen en zou een totaal van 12000 met uitzetting bedreigd worden. Het gaat voor het. meorende.pl om Poolsche Joden, wier paspoorten niet voorzien zijn van het speciale visum, dat. het vorige jaar is ingevoerd, en dat bewijst, dat dc bezitter het burgerrecht van den Poolschen Staat heeft. Het Hulpcomité der Joden is voornemens hun te hulp te komen. Joodsche afge vaardigden treffen voorbereidingen om stappen te doen bij de Poolsche regee ring. Ook in Palestina onwelkom Gisterochtend zijn 150 Joodsche vluch telingen die op onwettige wijze door een Griekscben schoener ten Noorden van Haifa aan land waren gezet, gear resteerd. FRANKFURT a. d. MAIN. 8 Juni (D. N.B.) Een vliegtuig van het lucht- wapen is vanmiddag tijdens een oefen- vlucht boven Gelnhausen neergestort. Het kwam neer op hot dak van een huif en vloog in brand. De vlammen sloegen op de aangrenzende.huizen over. De drie inzittenden kwamen óm het leven. het Spanje van Franco. Deze ze kerheid werd hun gegeven door de idealen, waarvoor de Spaan sche jeugd in opstand kwam Italië, dat gedurende twintig eeuwen intensieve betrekkingen met. Spanje heeft onderhouden, wenscht stellig een geestelijk en militair machtig Spanje. Spanje zal steeds kunnen rekenen op de concrete, handelende vriendschap van Italië." Antwoord, van Suner De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Suner, antwoordde hierop met een rede, waarin hij de heldhaftigheid der Italiaansche legio narissen prees en' zcide, dat Spanje nooit vergeten zal, dat Italië te hulp is gesneld, toen mannen van alle rassen en alle landen, voorzien van alle soor ten wapenen, de Pyreneeën overstaken om zijn goederen, zijn geestelijk erf deel te bedreigen. Naties, die zich hu manitair achtten en die toch zonder aarzelen hadden bijgedragen tot. de ruï neering van en de slachtingen in Span je, schreeuwden luid en klaagden den Italiaanschen inval in Spanje aan, wel ke ten doel zou hebben een Italiaan sche overheersching 1c vestigen in ver scheidene Spaansche streken. Tever geefs riepen de Spanjaarden, dat dit onjuist was. Zij hadden niet genoeg geld om te strijden tegen het goud van die landen, dat, hen in staat stelde leu gens in de wereld te verspreiden en te verhinderen, dat de stem van Spanje werd gehoord en de waarheid over zijn toestand. Thans, na de Spaansche over winning hebben zij het recht en de plicht om tegen al deze laaghartige lieden te zeggen, dat zij slechts vulgaire lasteraars zijn. De vriend schap van Spanje voor Italië zal eeuwig zijn, want zij is gebaseerd op de broederschap der loopgra ven. Het ideaal van Spanje is de vrede, maar een vrede in recht vaardigheid, die de Spanjaarden toestaat sterk te zijn en geen sla ven. Suner besloot zijn toespraak met te zeggen, dat hij God bidt, dat de toe komst de Italiaansche en Spaansche volkeren de vreugde veroorloven zal gezamenlijk te dienen voor de groote, gemeenschappelijke lotsbestemmingen. Mussolini had in den loop van den dag Suner ontvangen. Het onderhoud duurde bijna twee uur. Ciano was er bij aanwezig. Ook zijn Serrano Suner en de leden van zijn gevolg op het Quirinaal ont vangen door den Koning-Keizer, die een noenmaal aanbood. TREINONGELUK IN BEIEREN JENA, S Juni (Havas). Bij Goe- schwifz in Beieren zijn vier wagens van een trein ontspoord op een brug over de Saaie. Vier personen werden gedood, zeven ernstig gewond. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Verwachting geldig van hedenavond lm morgenavond ongeveer 19 uur: Voor bet gcheelc land: iets koeler gedeeltelijk be wolkt, droog weer, malige, tijdelijk krachtige Noordoos telijke tot Noordwestelijke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1