AUTO-ONGELUK NABIJ SOEST De komende stemdag POLEN EN DANZIG EISCHT VIER DOODEN Tegen boomen gebotst en in brand gevlogen Drankmisbruik de oorzaak „Soesterkwartier Vooruit" Vergadering der C.H.U. Japansche Prenten Natuurhistorische Vereeniging Leger des Heils Van de Politie 2e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 JUNI 1939 HEDENNACHT, ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamplust" achter Birkhoven, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en één zeer ernstig is gewond. Een two-seater, waarin vijf personen waren ge zeten, bestuurd door den heer Bruins, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit de bocht gevlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen gebotst. De gevolgen waren ver schrikkelijk, want de auto is na de botsing in brand gevlogen. Slechts één van de inzittenden slaagde er in zich uit den brandenden wagen te bevrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het- ziekenhuis „De Lichtenberg" overgebracht. Men vreest dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De heer Bruins verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen werden op slag gedood. Een van de lijken bleek zeer ernstig verminkt. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar Soest overgebracht. De politie heeft de resten van de verbrande auto in beslag genomen. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog, dat twee van de inzittenden, de Amersfoorters Boom en Beekman gistermorgen per motorrijwiel naar Utrecht zijn gegaan, alwaar zij hun vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorgebracht. Men heeft getracht van den eenig overlevende van dit ongeval te weten te komen wie de vrouwen waren, doch hij bleek niet in staat dit mede te deelen. Nader vernemen wij, dat het ongeluk is te wijten aan drankrnis bruik. De wagen, een twee-persoons auto met dickey-seat, werd be stuurd door J. Bruins uit Utrecht, die vroeger in onze stad woon achtig was. De twee vrouwen, die gedood zijn, zijn afkomstig uit Amersfoort. De vierde gedoode is A. Beekman uit Amersfoort. De gewonde is E. Boom, eveneens uit onze stad. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijtgeraakt. Wat er van de auto overbleef, die bij Soest tegen de boomen reed en waarbij vier personen werden gedood en één zwaar gewond De botsing kwam zoo danig aan. dat de wagen om den boom. als het ware. heen kronkelde. Na de botsing vloog het voertuig in brand en' ging totaal in vlammen op Van bewoners van hotel „Kamplust' .vernamen wij. dat zij omstreeks half twee een hevigen slag hoorden. Toen zij buiten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan terwijl een man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand te blus- schen, doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins, die nog tee kenen van leven gaf verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur ge klemd. De drie andere slachtoffers wa ren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in brand gevlogen door den motor, maar door het lekken van de benzinetank waarvan de in houd vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. Goed reddingswerk werd nog verricht door een inwoner van Soestdijk, den heer v. Wijngaarden, die veel moeite heeft ge daan den bestuurder te redden. De geneesheeren J. Veldhuizen van Zanten en H. J. Ruperts, beiden uit Soest, waren spoedig na het ongeval ter plaatse, evenals de burgemeester van Soest, mr. W. A. J. Visser, de po litie en de brandweer. Be auto is met zulk een kracht tegen 'den boom gereden, dat het voorste ge deelte om den boom gedraaid zat. Omtrent het. auto-ongeluk te Soest vertelde een ooggetuige nog het vol gende: De inzittende, Boom, die op het oogenblik in het ziekenhuis te Amersfoort ligt, zat achter in den wagen met een dame. Door den hevigen schok vloog Boom uit de dickey-seat over den kap van de cabine uit den wagen. De naast hem zittende dame kreeg het deksel van de dickev-scat tegen het hoofd en was op slag dood. In de cabine van de auto zaten drie men- schen: de bestuurder, een dame die in het midden zat en een heer. Op het oogenblik dat het ongeluk ge beurde. passeerde per auto uit de rich ting Amersfoort de heer D. van Wijn gaarden, dieonmiddellijk stopte en hulp verleende. Het gelukte, hem een der slachtoffers, Beekman, uit de ca bine te trekken. Het slachtoffer was echter reeds overleden. Vervolgens pro beerde hij de vrouw te redden. Zij had een verbrijzeld been, terwijl haar ande re voet in brand stond. Zii zat met de voeten onder in den wagen bekneld Met zeer veel moeite kon zij bevrijd worden, de levensgeesten waren reeds geweken. Toen trachtte de heer van Wijngaarden den bestuurder, die luid keels om hulp schreeuwde, uit zijn be narde positie, te bevrijden. Zijn beide beenen brandden. Hij zat zoo vast bpkneld. dat men hem onmogelijk kon bevrijden. Intus- schen passeerden eenige automobi listen, die onmiddellijk stil hielden, doch zij waren bij het aanschouwen van de ramp zoo ontdaan, dat zij geen hulp konden bieden. Teneinde raad stapte de heer van Wijngaarden in zijn eigen wagen en reed hij naar het politiebureau te Soest om hulp te halen. Hij keerde daarop met een snelblusscher terug. Toen hij bij den verongelukten wa gen kwam, was de bestuurder geheel verkoold. Toen is hij wederom naar Soest teruggereden en jvel naar het St. Jozef gebouw, waar op het oogen blik militairen zijn ondergebracht. Hier heeft hij een vrachtauto gehaald en militaire hulp. Op de plaats van het ongeluk teruggekomen, heeft hij de lijken, allen, op den heer Boom na, waren gedood naar het gemeen tehuis in Soest vervoerd. De namen der vrouwelijke slachtof fers van het ontzettend auto-ongeluk op den rijksweg bij Soest zijn: de 40-jarige gehuwde mevr. J. A V. Kruitwagen uit Amersfoort, moeder van 3 kinderen en de 33-jarige gehuwde mevrouw C. M. Goes uit Amersfoort, eveneens moeder van 3 kinderen. Men deelde ons hedenmiddag mede, dat de toestand van den heer Boom niet levensgevaarlijk is. Feestvergadering van winkeliers- vereeniging ISTERAVOND kwamen de le- den van de winkeliersvereni ging „Soesterkwartier vooruit" in feestelijke vergadering in het paro chiehuis aan de Pamlus Borstraat bijeen. De voorzitter der vereeniging, de heer G. J. van Munster, opende de vergadering en gaf een overzicht van de activiteit van „Soesterkwar tier vooruit" in het. tijdvak van haar haar oprichting tot nu toe. De zegelactie is een succes geworden. In de afgeloopen 2 jaren werden niet minder dan een rr.illioen gele zegels, vertegenwoordigend een omzet van 250.000.verkocht. Aan de ingelever de zegels werd een bedrag van 4000. uitgekeerd. Ook de financieele positie is gunstig te noemen. De tekorten die de kas een jaar geleden nog vertoonde, zijn alle ingeloopcn. Tenslotte maakte de spreker nog mel ding van de plannen van het bestuur om in de laatste week van Augustus en begin September een feestweek te organiseeren. Nadat de heer van Munster nog enkele vragen van leden had beantwoord, ging mén over tot het vroolijke deel van den avond. Onder leiding van den hppr Willemsc en met medewerking van piano, slag werk en accordeon, werd er geanimeerd gedanst. NATRIUMVERLICHTING OP DEN WEG UTRECHT—ZEIST In onderhandsche opdracht, van den Rijkswaterstaat directie Utrecht, heeft de N.V. Electrotechnischo Aanneming Mij. „Nettenbouw" alhier opdracht ge kregen voor het aanbrengen van een natriumvcrlichting op den «ea Utrecht Zeist, omvattende ca. 200 lichtpunten. De opdrachtsom bedraagt 60000. Reeds eerder werden door deze N.V. voor den Rijkswaterstaat natriumver- lichtingen aangebracht, en wel op den weg Amstej'dam-Haarlem. terwijl men in uitvoering heeft de natriumverliehfing op de nieuwe Maasbrug te Dordrecht, welke 24 Juni geopend zal worden. GUNNING Op 30 Mei j.l. is door de Genie te Amersfoort, aanbesteed het bouwen van het vierde gedeelte van een kazerne- ment te Soesterberg voor spoorweg- en pionnierstroepen. Dit "werk is gegund aan L, Jacobs te Bussum yoor 303.890. Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken en de heer H. van Galen Last spraken in Eben Haëzer DE Chr. Historische Kiesvereeni- ging Amersfoort hield gister avond in Eben Haëzer een open bare vergadering, welke gepresi deerd werd door dr. B. Keulen. Na dat deze ps. 68 6 had laten zin gen en voorgegaan was in gebed, was na een korte inleidende be schouwing het woord aan den eer sten spreker, den heer Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, te Zuilen, lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Als onderwerp van zijn voordracht had deze gekozen: de komende stem dag. „Hét is goed, dat men er zich reken schap van geeft, waar het bij de ge meenteraadsverkiezingen om zal gaan, opdat het uitbrengen van een stem ge heel en al verantwoord zal zijn. Men dient zich in te leven in de bevoegd heden en de taak van hen, die straks in de gemeente de burgerij moeten vertegenwoordigen. Wij spreken zoo dikwijls over het begrip „gemeente", doch weten wij eigenlijk wel, wat dit precies in houdt?" Na het stellen van deze vraag ging spr. dieper op het wezen der gemeen te in en definieerde dit nader. Hij ana lyseerde het begrip in zijn verschillen de deelen, zooals grondgebied, personen en locale belangen en kwam vervol gens bij de organisatie. De organen van wetgevende en uitvoerende macht worden belichaamd door het gemeente bestuur, dat een zelfstandig niet te verwarren met onafhankelijk gezag uitoefent in den staat. Er moet dus zelfbestuur zijn doch de vrijheid der doelen mag nooit leiden tot ontwrich ting van het staatsverband, zooals men dit in de Republiek der Neder landen gekend heeft. Na deze informa tieve beschouwingen, concludeerde spr. dat de vraag, wie er straks in den raad zitting zullen nemen, niet slechts de directe belangen raakt der eigen ingezetenen, doch ook de belangen van den Staat. Alles, staat met elkaar in verband: de samenstelling van den raad is ook van invloed op het college van B. en W. En tenslotte kan dit weer in relatie staan met de benoe ming van een bepaalden burgemees ter. Dit is dus ook een kantje van de verantwoordelijkheid, die de stemge rechtigde straks zal moeten dragen. In het vervolg van zijn voordracht belichtte spr. de taak en de verant woordelijkheid der overheid, die in het kort aldus geformuleerd kan wor den: de regccring moet het. algemeen belang bevorderen, zonder in te grij pen in de rechten en bevoegdheden van don enkeling. De mensch mag geen machine worden er moet ruim te blijven voor de ontplooiing van de eigen persoonlijkheid. En dan is het tenslotte van groote waarde, dat de overheid erkent, dat zij uit zichzelf niets kan, maar een dienaresse is van God. De erkenning van de bestemming, dat. ons volk God te dienen heeft, is TERAARDEBESTELLING J. J. BERENDS Vanmiddag vond op de begraafplaats aan den Soesterweg de teraardebestel ling plaats van den heer J. J. Berends, in leven boekhandelaar te dezer stede. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. M. G. Gerritsen die de goede verhouding van den ontslapene tegen over de kerk schetste. Nadat de predi kant voorgegaan was in het „Onze Va der" dankte een familielid de aanwezi gen, waaronder enkele bekende boek handelaren: de heeren G. G. Veenendaal en H. Elsenaar, die de Amcrsfoortsche Boekhandelaars Vereeniging Verambo vertegenwoordigden en voorts de heeren J. H. Ittmann, F. A. Tulp en L. Barnstijn. beslissend voor onzen kijk op het openbare leven ook voor ons kiezen. De staat mag niet vragen: wat is de wil1 der massa, maar wat is God's rechtIn deze tijden van onder gangsstemming is het van overwe gend belang, dat zij, die geroepen wor den tot verantwoordelijke openbare ambten, de innerlijke vrede van God bezitten om den juisten weg te vinden, Nadat dr. B. Keulen een dankwoord had gesproken voor deze voordracht, hield de héér H. van Galen Last, lid der Prov. Staten van Utrecht, nog een boeiende rede over: „Beginsel en Be lang". Causerie voor het A.K.G. door den heer D. H. de Roos, consul te Kobé VOOR een klein gezelschap van A. K. G. leden heeft gisteravond de heer D. H. de Roos, consul te Kobé, gesproken over Japansche pren ten. Alvorens tot de behandeling van zijn onderwerp over te gaan, heeft de heer de Roos onder woorden gebracht, dat het hem vreugde deed in het oude Amersfoort te zijn. Het moge dan een oude stad zijn, zoo zeide hij, maar zij is geenszins dood. In haar midden leeft een kring, welke een milieu is van strevende en zoekende kunste naars. Hij wenschte de oude stad en haar kunstenaars in de toekomst vele jaren van voorspoed. Wat het onder werp betrof, wilde spreker geen „ge leerde" lezing houden, noch een kunst historische of aesthetische beoordee- ling. In de jaren na 1921, toen hij werkzaam was in Japan, heeft hij zich geinteresseerd voor Japansche prenten en deze verzameld. Die kleine collectie liet hij stuk voor stuk zien met ter na dere verklaring toelichtingen. De Ja pansche prentkunst is nog betrekke lijk jong en stamt af van de Chinee- sche. De tijd, waarin de druktechniek haar ontstaan vond in Japan, is niet met zekerheid te zeggen. Wel weet men, dat na 794 tot aan het eind van de twaalfde eeuw Boeddhalstische prenten werden gedrukt. Uit dat grijze verleden heeft men nog prenten, welke met de hand ge drukt. zijn, in waaiervorm en voorzien van Boeddhalstische opschriften. In de veertiende eeuw treft men lange, be drukte rolprenten aan. Gelijk dat ook met de Westersche kunst het geval is geweest, wijdden teekenaar en houtsnijder zich tot het begin van de 17e eeuw voornamelijk aan godsdienstige onderwerpen. Gelei delijk ontstond daarnaast, ook een school van wereldsche schilders en deed zich de behoefte gevoelen om ook werk te brengen aan de groote massa tegen lage prijzen. De oplossing van dit vraagstuk vond men in de druktechniek. De drukken hadden aanvankelijk geen kleuren men gebruikte alleen Oost-Indische inkt. Uit dien tijd dateeren echter reeds prachtige werken, waarvan jam mer genoeg veel verloren is gegaan. Wat bewaard bleef, is ondergebracht in musea en veel is in het buitenland. Aan de hand van de prenten, kon spreker wijzen op de expressiviteit en ook op het weerstandsvermogen van de inkt. De beginperiode van de prenten bestond grootondeels uit reproducties van fragmenten van Oostersche rol- schildcrijen, waarbij de forsche manier van teekenen opvallend was. Omstreeks het midden van de 18e eeuw. om nauw keurig te zijn in 1764. begon men in Japan met kleurendruk. De Japansche papierstof leende zich daarvoor zeer goed. Na 1764 ging men meer en meer ge bruik maken van kleurenblokken met als vrijwel onmiddellijk gevolg een prachtige opbloei op dit gebied. Een groot mééster was Soensjo. Van zijn hand bestaan nog vele prenten; even eens van zijn volgelingen. Naast hoogte punten op het looneel en romantische avonturen, beeldde deze mepster land schappen uit. De heer de Roos bracht eenige van deze prenten en ook die van latere tijden ter bespreking en be zichtiging onder de aanwezigen, die een aandachtig auditorium vormden. Tot slot heeft de heer Nijland den spreker dank gezegd voor zijn onderhoudend betoog. Gisteravond maakte een vrij talrijk gezelschap, bestaande uit leden der af- deeling en introducés een avondwan deling onder leiding van den heer Pijp- stra. Allereerst werd op „Nimmerdor" de eigenaardige vorm van de nest opening van de groote zwarte specht bekeken, duidelijk te onderscheiden van de groene specht. Daarna werd halt gehouden achtei den „Hertekop" waar langs den spoor baan in het droge zand vrij veel trech tervormige kuiltjes te zien waren, de verblijfplaatsen van evenzoo vele larven van den „mierenleeuw", eigenaardig gebouwde dieren, die zich steeds ach terwaarts bewegen en in minder dan geen tijd zich in het zand weten te gra ven. Onbewust van het dreigend gevaar, zich langs den rand van deze valkuilen bewegende mieren of andere kleine loopende insecten worden door de lar ven met zand gebombardeerd, waardoor zij naar beneden rollen en tusschcn de geweldige kaken van de steeds vraat zuchtige larven terecht komen. In de nabijheid hiervan was ook een eigen aardig gekleurde heistruik te zien. Ver volgens naar het terrein van de buiten plaats .Buitenbeek" eer6t door weiden en roggevelden, waar nog enkele weide vogels te zien waren: kieviten en een watersnip „de hemelgeit", die een enke le -keer het. eigenaardig blatend geluid met, zijn vleugels en staartpennen liet hooren, waaraan hij zijn naam ontleent. Daarna langs het Kerkepad van Heili- gensberg naar den Arnhemscheweg. Hier werden verschillende bloeiende planten aangetroffen, groeiende op een bijzonder zwarten veengrond. Vooral de Geldersche rozen kwamen hier in zeer fraaie exemplaren voor. Terug ging de tocht langs de Grift tot Ruitenbeek en vandaar per fiets naar huis. Een zeer goed geslaagde tocht. EXAMENS Te Hilversum slaagde aan de St. Lud- gerus Kweekschool voor de acte L.O. onze stadgenoot J. Bosman. Morgenavond wordt het nieuwe gebouw Havik 25 officieel geopend Morgenavond wordt het nieuwe ge: bouw van het Leger des Heils op het Havik 25 officieel geopend. Het Hoofdkwartier zal daarbij verte genwoordigd worden door kolonel Chr. G. Römtz, veldsecretaris, kolonel J. Bak ker, eigendomssecretaris en brigadier W. J. Kolder, divisie-officier. Het Leger heeft hier een zeer geschikt gebouw verkregen. De fraaie, geheel ge restaureerde Kevel, die zoo goed harmo nieert met het. pittoreske grachtje, bo- teekent een aanwinst voor onze stad, die zoovele historische bouwwerken bezit. Vannacht omstreeks half égn be merkten twee surveilleerende agen ten, dat van een perceel aan de Bloe- mendalschestraat een ruit. gebroken was. Hierbij bleek"iemand te zijn ver wond. Men ging op onderzoek uit cn trof op de brug aan den Hooglandsche- weg drie personen aan, waarvan er één bekende, dat hij met zijn hand door de ruit was gevallen. De schade zal door hem worden ver goed. Omstreeks half acht is gir'^avorid een 11-jarig knaapje, dat tijder - en op stopping de Langestraat ovr door een wielrijder aangereden. Omstanders hebben den jongen een apotheek binnengedragen, waar bleek, dat het kuitbeen van den knaap ge scheurd was. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een automobilist, die met zijn auto den Zuidsingel in verboden richting opreed. Hetzelfde lot trof den bestuurder van een bestelauto wecens hef zoodanig rij den, dat de-veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht werd. BURGERLIJKE STAND 14 Juni. Geboren: Elisabeth Hendrika d. v. G. Polman en A. Brouwer. Hendrikus Franciscus z. v. H. Vennis en J. M. Schalkwijk. Getrouwd: Chr. Smeekes en A. M. de Keijzer. J. M. J. Mols en M. W. tor Hoeven. A. Stöger en G. F. Loman. W. Th. Fijnenberg en M. A. Noteboom, A. B. Snijders en E. J. G. W. van Loo, J. van den Hooff en M. van der Linden. H. Heimig van Ittersum en H. G. Kreijne. A. Koopman en G. Doorne kamp. Overleden: Cornelis van Vcluw 77 j. wed. v. A. van Hofland. WINDHOOS RICHT SCHADE AAN Hedenmiddag omstreeks 1 uur trok een windhoos over een gedeelte van onze stad. Zij richtte schade aan in de kwekerij van den heer Speelberg wel ke gelegen is nabij de Horse Weide. Kruiskamp. Het glas van vele broei kassen moest het ontgelden terwijl de planten door het. vallend glas bescha digd werden. Verzekering dekt dé schade. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water In Pesie's bad was hedenmorgen 66 gr. F. of 19 gr. C WERhl l)t 1 Rh\ DEN 20en Februari 1938 hield Hitier een rede, waarin hij letterlijk zei dat Danzig opgehou den had een „neuralgisch" punt' voor Europa te zijn- In de Septem bermaand van het vorig jaar bracht hij hulde aan Pilsoedski het feit dat er indertijd in Polen een „m a n" was opgestaan had het mogelijk gemaakt dat Duitschland de moeilijkheden met Polen volle dig uit de wereld had kunnen hel pen. Thans staan de zaken wel gansch anders. Weer is Danzig een van de ontvlambaarste punten an Europa, en de betrekkingen met Polen zijn bekoeld tot om en nabij het vriespunt. De moeilijkheden culmineeren op 't oogenblik in het conflict over de Pool- sche douane-beambten. Polen neemt hier een strikt afwijzend standpunt in tegenover de eischen die van de zijde van Danzig zijn gesteld. Polen beroept zich op de rechten, die het indertijd of ficieel verkregen heeft en wenscht daarvan geen duimbreed af te wijken. Het is eenzelfde standpunt, als minis ter Bock niet lang geleden tegenover de Duitsche eischen heeft ingenomen, een antwoord waarop de officieele re pliek van Duilschlnnd nog steeds ach terwege is gebleven. Polen weigert niet alleen aan den eiseh van Danzig te voldoen, het heeft integendeel besloten het aantal Pnol- sche douane-inspecteurs in de Vrije Stad te verhoogen. De officieuze „Kor- respondenz" in Berlijn noemt dit in menging in de souvereine rechten van de Vrije Stad, en betoogt dat Polen den opzet heeft Danzig in een „onderhoo- rigen staat" te veranderen. In War schau zou men zich vergissen, aldus bedoeld orgaan, indien men meende, dat Danzig zich de vermindering van zijn souvereiniteitsrcchten van Pool- sche zijde zou laten welgevallen, daar hierdoor alleen de beslistheid groeien zal, waarmee de Vrije Stad aanslui ting aan het Rijk zal eischen. Hef. is, gezien deze uitlatingen dui delijk genoeg, dat het Duitsche Rijk moreel achter Danzig staat, en den Duitschers in hun verlangen om weer naar het Rijk terug te keeren. zooveel mogelijk zal ondersteunen. Men kan nog op andere uitlatingen in deze richting wijzen. Gouwleider Forster heeft dezer dagen hij een „sport- feest" in Danzig gehouden verklaard, dat de 400.000 Duitschers in de Vrije Stad niet anders verwachten dan dat zij binnen afzienbaren tijd in den schoot van het Duitsche Rijk worden opgenomen. Het recente geval-Lipinski is een be wijs. hoe scherp de partijen op 't oogenblik reeds tegenover elkaar staan. Dit is weer van een van die merkwaar dige gebeurtenissen, die altijd bij de hand zijn. wanneer een van de par tijen. of beide, ze. noodig hebben, en waarvan de werkelijke toedracht wel nimmer geheel aan het daglicht zal komen. De Duitsche pers wijt de schuld van de geprikkelde verhoudingen aan Po len, dat sinds verleden jaar zijn buiten- landsche politiek volkomen heeft, ge-, wijzigd. Heeft het zich eerst op de ge dachte van een „Derde Europa" geba seerd. een soort ..Baltische" politiek, Ver van elke blokvorming, buiten de as en buiten de Westersche democratieën om. onder de leuze ..niets over ons zon der ons" thans, aldus de Duitsche pers, heeft Polen die neutrale houding volkomen laten varen, sluif het zfeh meer en meer aan hij het Westersche blok. en legt het zelfs den onderhande lingen tusschen het Westen en Rus land geen stroobreed in den weg. De Fransche bladen wijzen er echter op, dat Duitschland hier precies de zelfde taktiek toepast als bij Sudcten- Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Het maakt daarbij weer van de leuze „Le- bensraum" gebruik, maar vergeet dat ook Polen hier dezelfde eischen kan laten gelden. Immers, zoowel Danzig als de corridor vormen onmisbare fac toren in het bestaan van Polen, en een uitweg naar de Oostzee is voor Polen een levenskwestie. Wanneer Duitschland zich op histori sche rechten beroept, merkt Le Temps op, dat Danzig en dP corridor in den loop der eeuwen afwisselend Duitsch en Poolsch gebied geweest zijn. Het Fransche blad rekent zelfs uit, dat Pommereü in een tijdperk van 1000 jaar gedurende 699 jaren Poolsch en slechts 363 jaren Duitsch bezit is geweest

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5