KINDER COURANT De uitvinder en zijn IJzeren hand" RUBRIEK VAN OOM BOB OM ZELF TE MAKEN ff Hoe kom ik aan warm water ,UIT EIGEN PEN' J BRIEFWISSELING niet. Zijn varier was gestorven en hij zorgde nu voor zijn oude moeder. Bo vendien had hij de laatste tijd al zijn tijd aan de machine besteed, zodat hij bijna geen klanten meer had. Maar hij was erg volhardend en flink, zoals veel uitvinders zijn en zo lukte het hem toch het patent te krijgen. Maar hij had niet voldoende geld om alle on kosten hiervoor af te betalen en toen hii bovendien non uit Wenen wegging, verliep zijn patent Verder is weinig bekend over het lo ven van dezen uitvinder. Niemand lette ook op hem, want in die tijd waren er zoveel veranderingen op het gebied van de techniek, dat de mensen al de nieu wigheden niet konden bijhouden. Tus sen 1830 en 1840 werden ongeveer 50 pa tenten voor een naaimachine aange vraagd! Jarenlang leefde de uitvinder in gro te armoede. Van alle kanten doken nu uitvinders van naaimachines op, maar niemand dacht meer aan den armen man, die toch de eerste geweest was, die op het idee was gekomen. Toen hij 83 jaar was, werd hij in een tehuis voor arme mensen opgenomen en daar i6 hij ook gestorven. En zoals het zo dikwijls gaat met uitvindingen, degene, die de uitvinding heeft gedaan blijft onbekend, maar de anderen, die zijn ideeën hebben overge nomen, worden beroemd. Vijf jaar na de dood van Josef Madersperger, slaagde Clemens M tiller uit Dresden er in om een naaimachine te maken, die ook goed in fabrieken gemaakt kon worden en dat was het begin van de grote naaimachine-industrie. Vele jaren na zijn dood dachten de mensen pas weer aan den man, die zijn hele leven aan zijn „ijzeren hand" had gewerkt en toen werd een klein gedenk teken op zijn graf geplaatst. Hiermee heeft men willen uitdrukken, hoe dank baar we hem allemaal voor zijn eerste naaimachine zijn, want wat zouden we tegenwoordig zonder naaimachines moeten beginnen? In het midden van de 18de eeuw woonden in het kleine dorpje Kufstein in Oostenrijk, een kleermaker en zijn vrouw. Ze waren heel gelukkig met elkaar, maar toen in 1766 een zoon werd «boren, waren ze den koning te rijk. Hun zoon. Josef Madersperger. groei de in het kleine plaatsje aan de Inn op en hij leerde het vak van zijn vader. Maar in 1790 verhuisde de familie naar Wenen en terwijl Josef daar steeds meer en meer moest naaien, piekerde hij er aldoor over. of er niet een ma nier zoti zijn om te naaien met een machine. Hij hield veel van zijn vak, het was werkelijk niet uit luiheid, dat hij wel graag een machine wilde heb ben, maar hij vond. dat een kleerma ker. die steek voor steek met de hand moet naaien, lang niet genoeg kon doen. Daar had hij natuurlijk ook ge lijk in. I-Iii was niet langer bij zijn va der in de werkplaats, maar was voor zichzelf begonnen Het ging hem nog niet bijzonder goed. maar ie kunt ook niet plotseling een beroemd kleerma ker zijn. Elke dag ergerde hij zich erover, dat hii maar twee handen had en hij be dacht. op welke manier hij er een „ijze ren hand"* bij zou kunnen maken. Langzamerhand vormde hij zich een be paalde voorstelling van zijn ijzeren hand en 's avonds, na het werk, ging hij meteen naar zijn werkplaats en pro beerde een machine te maken, die hem bij het naaien zou kunnen helpen. Ein delijk lukte het iets in elkaar te zetten, die volgens zijn mening goed moest zijn. Maar toen hij ermee probeerde te Het gebeurt heel dikwijls, dat je warm water nodig hebt en dat er geen pan, geen fornuis of zelfs maar een be hoorlijk vuurtje in de buurt is. Wat moet ie dan doen? Zo k vai het een keer voor, dat moeder Bran was uitge gaan. Een gasfornuis was er niet en de grote kachel was uit. vader Bran had warm water nodig eri h,: had erge haast Hij moest heel vlug naar de stad. Hoe moest hij nu zo gauw aan warm water komen? Het is heel eenvou dig en toch zijn er maar weinig mensen die dit kunstje kennen. Hij nam een ete vig stuk ijzerdraad boog C ir een einde van om. zodat er een ontstond mei een lang handvat. Daarna haalde hij een zak van papier, stak di- in de lus en knipte de zak ongeveer een hand breed boven de lus af. Toen deed hij wa ter in de zak en hield toen het Ijzer- draad met dp zak mei water oven een kaars. In heel korte tijd k >kte het wa ter zonder dal het papier in brand was gevlogen. Het i6 een klein kunstje en het lukt altijdl naaien, ging dat helemaal niet. Er za len nog veel te veel fouten in de ma chine. Maar Madersperger liet zich daardoor niet uit het veld slaan en hij ging met nieuwe moed aan het werk om een an dere machine te maken, die beier was dan de vorige. In 1814 had hij zijn nieuwe machine klaar. Deze machine leek niet erg op onze moderne naai machines. Ze zag er als een heel inge wikkeld instrument uit en wie in het Technisch Museum in Wenen komt en deze machine daar ziet slaan, zal niet begrijpen, dat Josef Madersperger daar werkelijk mee genaaid heefl! Dat naaien ging ook lang niet zo vlug als onze moderne machines. Het was bijvoorbeeld niet mogelijk, dat de naald op zijn plaats bleef staan en net goed er onder doorschoof, zoals dat bij onze machines gebeurt. De naald ging met elke steek een eindje naar voren. Ook kon er maar een draad van 45 cm. lengte in de naald, maar al les hij elkaar was het toch al een Jtrote vooruitgang, want Madersperger kon er 100 steken in de minuut mee. naaien! Nu wilde hij ook het recht verkrijgen, dat hij alleen de machine mocht laten bouwen. Maar om zo'n patent te krij- Ren, heb je geld nodig en dat had hij Goede vrienden Beste nichten en neven. Ik kan goed merken, dat het koele weer jullie lust in schrijven weer heeft doen ontwaken. Weet je wat ik erg leuk vind? De grote deelname aan de wed strijd. Het zal nog erg moeilijk voor mij worden om uit te zoeken, wie de prijs wel het meest verdiend heeft. Het zal waarschijnlijk op een loterij uitlopen, want dat lijkt mij in dit geval het eer lijkst. Van onze oude vriend Old Shatter- hand heb ik nog een verhaal, dat hij al een poosje geleden instuurde. Ik plaats het nu, in de hoop, dat hij er vlug een brief over schrijft, want ik vind het niet leuk, dat onze beroemde, sterke broeder bleekgezicht niets meer van zich laat horen. Voor het nichtje, dat om plaatjes Bon te Kleuren vroeg, liggen deze klaar. Ik weet niet meer wie het was. DE WILDDIEVEN HET was donker. In het bos liepen twee mannen. Een van hen had een kistje voor zich hangen, de ander had een bosje koperdraad in z'n hand. Zo nu en dan deed de man met de bak deze eens open, na eerst goed geluisterd te hebben of er geen onraad was. Dan doorsneed een lichtstraal het donkere bos. Toen ze dat weer eens deden, ont dekten ze een spoor. Het was een wild- paadje waarover altijd reeën naar een vijvertje gingen om te drinken. Zij na men een stukje koperdraad, dat een lusje bleek te zijn en bevestigden dit over het pad. Toen gingen zij verder en zetten nog enige strikken uit. 's Mor gens vroeg kwamen zij terug. In een van de strikken zat een prachtige ree bok. Het dier was met het gewei in de strik verward geraakt. Hij had lang ge worsteld om los te komen en de grond met z'n hoeven omgewoeld. Het dier was echter uitgeput en het kostte de stropers weinig moeite het te doden. Zij namen het voorzichtig op en brachten het naar een afgelegen huisje op de hei. Een paar uur later liep er een boswach ter door het bos. Op de plaats gekomen waar de reebok gevangen had gezeten, zag hij de omgewoelde grond en begreep dadelijk dat hier stropers aan de gang geweest waren. Hij besloot eens op te letten, 's Avonds ging hij op de loer liggen maar hij merkte niets. Dit ging zo een paar avonden en steeds weer lag Een drinkbak en bad voor de vogels We hebben al weer heel wat warme dagen achter de rug. Wat een prach tige weken hebben we gehad! Nu kan niemand er meer aan twijfelen, dat de zomer weer in het land is, want ook al regent het weer eens een dag, het wordt toch weer lekker warm en zo gauw de zon doorbreekt voelen we, dat ze erg veel kracht heeft. ledereen drinkt in de zomer meer dan in de winter en dat spreekt ook vanzelf, want als je het erg warm hebt, is niets zj heerlijk als een glas koud water, een glaasje melk of limo nade. We moeten nu wel bedenken, dat niet alleen wij erge dorst hebben in deze zomermaanden, maar ook alle dieren, de honden, de paarden, koeien poesen, vogels noem maar op! We moeten dan ook zoveel mogelijk zor gen, dat de dieren voldoende te drin ken krijgen. Als een hond geen water in zijn hakje vindt, probeert hij om het ergens anders vandaan te halen en dan krijgt hij misschien erg vies water naar binnen. Met de vogels is het al precies eender. We moeten daarom zor gen. dat de vogels altijd vers en schoon .wafer hebben. En heb je wel eens gezien, dat een paar vogels zich baadden? Als het warm is vinden de diertjes het fijn om in het water te rollen. We zullen nu eens samen een bak maken, die voor drinken en baden te gelijk bestemd is. Je zult eens zien, hoeveel plezier je ervan beleeft, als ck' bak klaar is, want de vogels komen geregeld terug, als ze het eenmaal we ten. Het is niet geschikt om een bad te maken in de grond zelf. want het is erg moeilijk om dat geregeld schoon te maken. Het is daarom het beste om een drinkbak en bad te maken, die je op kunt pakken. Je hoeft het water natuurlijk niet elke dag te verversen, maar als het bad erg vies wordt is het toch wel goed om het eens uit te schuren. Op het plaatje zie je nu zo'n bad en drinkbad van beton afgebeeld. Om dat te maken, meng je grof «zand en ce ment met elkaar in de verhouding van 3 tot 1, dat wil zeggen als je drie schep pen zand neemt, moet je èèn schep ce ment nemen, als je zes scheppen zand neemt, moet je twee scheppen cement nemen enz. Dit mengsel moet je nu vochtig maken en het daarna met je handen en met een stevig houten voor werp in de goede vorm brengen. Het model is heel eenvoudig. We maken een vierkante bak met ronde hoeken en schuin aflopende wanden.. Door een tussenwand wordt de bak in een groot en een klein stuk verdeeld. Het grootste gedeelte dient voor bad en moet een schuin aflopc ide bodem heb ben, zodat de vogels steeds dieper in het water kunnen trippelen. Als het helemaal diop is, durven ze er niet in. Het andere gedeelte is de drinkbak en mag daarom vrij diep en smal zijn Als het model goed is, moet het beton glad gemaakt worden. Je moet het daarom met drooogcement bestrooien en daarna met een spateltje of met een hreer} mes, de wanden Klad ma ken. Nu moet je de hak een week lang wegzetten. Let goed op, dat er geen zon bij komt en giet er elke dag wat water over, daardoor wordt het beton keihard. Nu is de bak klaar. In de zomer kan je nem op een geschikt plaatsje in de tuin zetten en in de win ter ergens in een schuurtje, waar het niet kapot kan vriezen. Probeer het maar eens. je zult zien, dat de vogels er graag gebruik van zullen maken. hij op een andere plaats. Maar op een donkere druilerige avond meende hij iets te horen. En jawel, na een poosje kwam er een man door het hos sluipen. Toen hij vlakbij was. knipte de bos wachter zijn zaklamp aan en sprong te voorschijn. Onderlussen haalde hij een revolver te voorschijn voor het geval dat de man eens onwillig mocht zijn. Maar dit was niet het geval. Hij liet zich rustig boeien en de boswachter bracht hem naar zijn patroon, den landheer, die hem een flinke uitbrander gaf en zei, dat hij als het nog eens voor kwam de politie er mee in kennis zou stellen. De man was blijkbaar zo ge schrokken. dat het na die tijd niet meer is gebeurd. OLD SHATTERHAND Zonneke. Hartelijk welkom klei ne nicht, we kunnen er best een zonne tje bil gebruiken. Leuk zeg dat je mag leren zwemmen, je moet maar flink oefenen. Het is jammer, dat ik je waar schijnlijk niet aan de bonnen kan hel pen, die je vraagt, misschien de volgen de week. Ik hoop dat je een trouw nichtje zal zijn Zonneke. Krullekopje. Natuurlijk mag je met de raadsels helpen, ik zou het zelfs erg onaardig vinden, als je het niet deed. Er ontbreekt niet eens zo heel veel meer aan je hekwaamheid krulle- bol, je zult je diploma wel gauw kun nen halen. Je hebt al een hele tijd geen raadsels meer opgelost, je zult er weer eens extra je best op moeten doen. Je zusje kon toch niet langer wachten om mee te doen. Duikelaartje. Zo'n verjaar- dagfeestje is wel iets voor m'n kleine nichten, gezellig, dat je vriendinnetje ook van de partij was. Dat van die aard rijkskunde les was niet zo mooi Duike laar, kreeg je geen beurt? Het weer is noor niet veranderd, wat jij zo graag wilt, ondat. je dan zwemmen gaat leren. Misschien is het wel weer warm als je dit leest. B1 o n d e. Je zegt. dat je mil niet meer zulke lange brieven kan schrijven omdat je iedere dag gaat zwemmen. Maar Blondje, je hoeft mij niet iedere dag te schrijven, dus spreken wij af, dat je de dag waarop je mij schrijft een kwartiertje korter zwemt. Is dat geen goede oplossing kleine nicht? Kippestaartje. Wat een druk leven heb jij toch Kippestaart. daar zou ik heus van onder de indruk komen. Toch doet het mij erg veel genoegen, dat je mij er niet door verwaarloost. Schrijf er maar bij, dat je het raadsel zelf maakte, dat is voldoende. Ik ben ook niet erg verrukt over het weer, maar dat helpt ook al niet. We zullen maar afwachten, de zomer duurt nog lang. Juffrouw Snip. Ik denk ook, dat ik je verkeerd begrepen heb, maar nu heb je het feest dan toch gehad. Het was gezellig voor je, dat je nichtje bij je logeerde, daar zal heel wat afgebab- bel.d zijn. Voor jou waren de raadsels wel wat al te gemakkelijk vind ik. Libelle is een echt damesblad, je wilt er mij toch niet van beschuldigen, dat ik het lees? Ik los wel dikwijls kruis woordraadsels op. Bruinoogje. Weer drie vacan tia dagen, Bruin oog ik begin me onge rust te maken er blijft bijna geen tijd meer over om te leren. Je hoeft nu niet meer te zwemmen om een beetje op te frissen, want veel last van de warmte hebben we op het ogenblik niet. Ik zal Pinguin wel vertellen, hoe het met die brief zit. Je leest dat ook wel, dan heb je meteen antwoord op je vraag. Pinguin. Wat, jammer, dat ik de vorige week je brief over het hoofd gezien heb, hij was n.l. tussen de teke ningen geraakt, maar hij is weerge vonden. Je was ongelukkig in het zwem bad, dat is nog lelijk aangekomen, maar nu ben je zeker wel weer beter? Ik kan mij voorstellen, dat je een beetje onge rust was over je tekening, doch dat is niet nodig Pinguin. Bruinoog heeft haar keurig netjes afgeleverd, maar oom Bob was de schuldige, ik hoop dat je er niet boos om bent en dat je weer kunt zwemmen en lopen. Nufje. Het doet er heus niet veel toe, welk soort papier je voor je brie ven gebruikt, als ze maar netjes ge schreven zijn en daarover heb ik bi| jou niet te klagen Nuf. Die arme Tompoes heeft een paar zware weekjes voor de boeg. ik hoop dat zij succes heeft. Raffles de Onbekende. Wat aardig, dat je je avontuur voor ons opschreef, ie zult het binnenkort in de krant zien verschijnen. Eindelijk eens een neef. die dankbaar is voor de regen, door de overige familieleden wordt daar nogal over gemopperd. Jij denkt natuurlijk aan de groenten en de vruchten, die hard om water verlegen waren. •Sally Swine. Dat raadsel is best Sally, ik zal het bij gelegenheid plaatsen. Heb je de repetitie goed ge maakt? Die andere repetitie was prach tig. ga zo door nichtje, dan hoef je er niet aan te twijfelen, dat je over gaat. Ik hoop dat je mij de volgende keer. weer wat meer te vertellen zult hebben. Leergraag. Het is natuurlijk erg leuk, dat je een raadsel maakte, maar het lijkt mij wat moeilijk. Ten eerste voor de neven, omdat zij van zo'n kledingstuk natuurlijk geen idee hebben. Misschien plaats ik het nog wei en maak het iets gemakkelijker. Het is te hopen, dat die arme patiënten van de inrichting waar je over schreef ook een beetje plezier van de avond gehad hebben. Viooltje. Nu kunnen we bijna niet meer begrijpen, dat het verleden week zo warm was. ik vind het flink, dat je niettegenstaande dat, toch de raadsels nog opgelost hebt. Vond je het prettig in Zwolle, of ben je nogal tevre den In onze oude keistad Zwolle is cok een mooi oud stadje niet? Mo lie boon. Je hebt gelijk een mooi velletje postpapier van Bengel in de wacht gesleept zeg. Ik ben blij dat ik de bonnen, die je nu vraagt wel heb, ik vind het nooit leuk, als ik jullie te leur moet stellen. Het was een bofjp dat het zulk mooi weer was met het zwemfeest. Welk boek heb je gekregen? S p e e n k r u i d j e. En of ik ver wonderd was, dat je op het appèl ont brak, maar ja, je had vele redenen. Ten tweede feliciteer ik je nog met je ver jaardag, ik kom wel een beetje achter aan, maar dat is mijn 6chuld niet. Wat leuk, dat de margrieten het zo mooi „doen". Voor de tuin was het zeker dringend nodig, dat er regen kwam, maar ik vind 'het niet leuk, dat het er zo koud bij is. Ik denk niet. dat de ko nijntjes oorlog hebben, hoewel ze flink kunnen vechten en er bij schreeuwen ook. heb je dat wel eens gehoord? Voor al de blocnote vind ik een practisch ca deau. Poppen moeke. Waarmee zou je al dat geld willen verdienen, weet je al wat je worden wilt als je groot bent? Ik geloof, dat ik de draaimolen ook het leukst zou vinden, als ik een klein nichtje was. Je hebt zeker wel flink van de taartjes gesnoept met Speenkruidjes verjaardag, maar daar voor zijn verjaardagen nu eenmaal. B e n g e Je houdt mij goed op de hoogte met de groei van de kleine ka naries. Je zwemt zeker ook heel dik wijls, kan je goed zwemmen? Het zal wel erg druk geweest zijn op dat zwem- ee6t. Je vertelt het mij wel, al6 de kleine vogeltjes gezongen hebben. De raadsels doe je zeker altijd samen met Molle- boon? Opscheppertje. Je hebt nog bijna twee weken voor de tekening, dus ben ik niet bang, dat je er niet mee klaar komt, want dat zou helemaal niet leuk zijn. Hoe gaat. het met de pink? Gelukkig, dat je wijsvinger het niet is, dat zou lastiger zijn, Doet het veel pijn? Rozeknopje. De tekening vind ik heel mooi, maar je hebt vergeten cr onder te zetten, hoe oud je bent. Was je vergeten, dat ik dat gezegd heb? Vol gende week schrijf je mij dat nog wel even Rozeknop, want dat moet ik heus weten. Gelukkig schijnt de zon alweer het is nu Woensdagmiddag, ik weet na tuurlijk niet hoe het weer zal zijn ais je dit leest. Zonnestraaltje. Ik heb jou een andere naam gegeven. Weet je hoe ik je nu noem? Regennichtje, dat vind je zeker niet zo leuk? Als je me nu weer met mooi weer schrijft, en iedere week, mag je je naam houden. Afgesproken Zonnestraal? Het is geweldig gezond aan sport te doen. Jan Fluit. Het deed mij plezier, dat je je eerste schreden op het raadsel- pad hebt gezet. Ga zo door Jan Fluit. Je tekening is keurig en je hebt er veel tijd aan besteed. Babbelkousje. Het is erg jam mer, dat je niet zo mooi kunt tekenen, al6 je zo weinig vertrouwen hebt in je kunst, kan ik wel begrijpen, dat je er niet veel voor voelt om mee te doen. Gelukkig zijn er met de raadsels ook prijzen te verdienen Babbelkous. Zonnekind. Je moet je toch vergissen nichtje, ik ben niet bij Pesie geweest, dus je denkt, dat je me kent? Mispoes Zonnekind, je weet er niels van. Na de regen is het water altijd veel warmer, maar het is veel leuker als de zon schijnt. Ik houd meer van tie zon, dan van het water, moet je wet-»n. Ik voel me nu weer heelemaal niet ge drongen om je IJsberg te noemen. Oranje Vlinder. Het is je al- ueer vergeven hoor, ook al omdat je ziek bent. Is het erg? Gelukkig, dat ie mij toch kon schrijven. Het is zeker jammer, dat de merels al uitgevlogen waren, ik vind ze ook leuk. Ze komen wol bij mij in de tuin met de ouders, die ze dan voeren met wormen. Br ik eet liever een ijsje en jij Vlinder? Beterschap. Uit je tweede brief heb ik begrepen, dat je al beter bent. Een vlin der leeft anders maar heel kort, ik ge loof maar één dag en daar ben ik uiei jaloers op. Je brief was erg gezellis zeg. Stormvogsltje. Houd je wel van een grapje? Ik wel kleine nicht, lachen is gezond. In ieder geval is je briefje deze week al veel netter geschre ven en nu het niet zo warm meer is kan er weer een briefje af hé? Portrettentrekstertje. Er zijn heus kinderen van je leeftijd bij, je hebt toch wel gelezen, dat er een groep is van 7—9 jaar? Ik begrijp best. dat je niet vergeleken kunt worden met Rembrandt, je weet misschien wel wie dat was? Enfin, als je nog mee wilt doen Is er nog tijd voor kleine puk. Je vader kan goed rijmen zeg. T a r r. a n. Knap hoor, dat je in die moeilijke sommen geen enkele fout had. Ik denk ook, dat je wel over zult gaan. Maak je graag sommen? Als het vacan tia is kan je genieten van de zwemsport, we zullen maar hopen, dat het daji ook mooi weer is. Huismus. Het was een onge woon begin voor jou. je bent nooit zo erg enthousiast wat de raadsels betreft. Ik geloof graag, dat je veel werk hebt en met een fijne vacantie in het voor uitzicht, kan je je dapper weren. Ik hoop dat je alleen mooie cijfers haalt Huismus. Babbeltje. Ik geloof niet, dat ik mij over jou ongerust hoef te maken, houd je maar goed nicht. Het is jam mer, dat je zo over de huishouding denkt, maar aan de andere kant heb je toch wel pen beekje gelijk. Je moet de kunst (huishoud) wel bijhouden, want het zou jammer zijn, als je na een poosje de handigheid miste, want die komt altijd te pas. Het is moeilijk voor mij om te zeggen wat ie dan moet doen, ik kan ie alleen de raad geven, zoveel mogelijk mensenkennis en ontwikkeling op te doen. A 1 v a t a. Voor wat je mij vraagt, kan ik voorloopig geen tijd vinden, ik heb nog niet eens tijd gehad voor je verhaal. Het kost natuurlijk heel veel tijd om de kinderkrant in orde te ma ken. De tekening is erg aardig zelfs Al- vata. Het heeft heel wat in, voor een boek klaar in de etalage ligt. Er worden meer manuscripten geweigerd, dan aan genomen. Dat zeg ik om teleurstellingen te voorkomen. Boefje. En Boef, wat waren de bezigheden tiidens de vrije dagen? Is het lezen geworden of zwemmen? Het weer is zoo veranderlijk, dat ik dat van Woensdag af niet vooruit kon zien Ik zou er niet aan durven twijfelen, dat je het zwenminsigne het eerst had. Je had mij niet zo heel veel te vertellen Boef, volgende keer weer een dikke brief hoor. DE OPLOSSINGEN I. Jullie breekt iedere week je hoofd over de Raadsels. Dit woordje werd ge vormd door de woorden: aardbei, aardig derde, soep, Els. la. s. II. De volgende dierennamen waren in de zinnen verborgen: mus, vink, me rel, mees, eend. Deze week was Duikelaartje zo geluk kig in de gunst van Vrouwe For'una te staan. Je w eet wat je nu te doen staat Maandagmiddag. DE RAADSELS T (Ingezonden door een nichtje) Gevraagd wordt een spreekwoord va* 11 woorden en 40 letters. 7 3 32 is een huisdier. 38 10 8 39 16 is een muziekinstrument 37 20 11 16 is een peulvrucht. 29 9 4 34 is een telwoord. 17 18 19 12 40 is een vis. 31 2 23 26 33 is een boom. 14 24 37 is een vis en tevens esn meii- jesnaam. 11 5 21 31 is.een kleur. 6 36 22 15 is een familielid uit Je eige* familie. 13 28 is een voertuig. 3 25 is een voegwoord. 35 4 21 een groot water. II XXXXXXXXXX X X i i 1 i t x X i X X i X X X Op de kruislijnen komt de naam va* een nichtje. 1. Gevraagde naam 2. Tegenovergestelde van modern 3. Een dag van de week 4. Ander woord voor uitstalling 5. Een vorst 6. Ander woord voor pakken 7. Vette vloeistof 8. Soeelgoed (meisjes) 9. Pers. voornaamwoord. 10. Medeklinker. RUILHANDEL Zonneke kom maar eens kijken of er Reckitt's bonnen zijn, ik denk van niet. Krullekopje Radion bonnen zijn er voor je. Bruinoogje misschien kan ik Je nog aan Droste bonnen helpen. Pinguin aan postzegels is nog geen gebrek. Nufje kan bonnen Bloemen en haar Vrienden komen halen. Raffles vraagt postzegels van Ne derland en Koloniën, NiemeiJer en Vimbonnen. Een onbekende danken wij voor allerlei bonnen. M e v r. Z. H. zijn wij nog voor het zelfde dank verschuldigd. Sally Swing kan op Oosterveen bonnen rekenen. Leergraag vraagt Radionbonnen. M o 11 e b o o n spaart Sunlightbon- nen. Johann Straus z help ik aan Sunlight-, boeken, of Klokzeepbonnen. Jan Fluit kan Artis bonnen ha len. Oranje Vlinder kan Paula bonnen krijgen. Maandagmiddag na drie uur worden jullie weer venvacht. Hartelijk gegroet OOM BOB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11