„IN STIJGENDE LIJN" Vergadering der Liberalen KONINGIN BEZOEKT kanaalwerken in de Geldersche Vallei LEVENSVERZEKERING MY. „ONS BELANG" MILITAIREN bij zang en muziek Cronyk van Sinl Aagten Convent Uitslaande brand in 't Smulhuis Bij Examens PREDIKBEURTEN Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Ze BLAD PAG. Z AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JUNI 1939 Sprekers waren mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, uit Gouda en mr. C- kruysse De Liberale Staatspartij, afdeeling Amersfoort hield gisteravond in „De Wapenroem" een verkiezingsbijeen komst onder leiding van Mr. C. Kruys se, die na een kort woord van welkom den eersten spreker Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, wethouder van Uuuda, het woord verleende, over het onder werp „In stijgende lijn." Het' is aangenaam, aidus spr., na de Statenverkiezing ais iioeraal het woord te voeren. Spr. Iieeit altijd Depten dat het hart van Nederland liberaal is en dat het Ne- derlandsche volk de haiteklop zal moeten volgen. L.11 toch, na iedere verkiezing Kwam de teleurstelling, l ot dat in 19J9 de groei van de Liberale Staatspartij is gebleken. Is dat toeval? Spr. moet deze drang ont kennend beantwoorden. Uns volk is libe raal en houdt niet van dwang, noch rechts, noch van links. De rechterzijde vooral is sterk in het scheppen van tegen stellingen. In 1937 stemde slechts 4% van het Nederl. volk liberaal. Dat bestaat niet in een zich zoo vrij voe lend volk als het onze. In besloten kring gaven anderen toe dat 4% niet de verhou ding weergeeft en dat er iets verkeerds moest zijn. Unze partij, aldus spreker, heeft zich vernieuwd. Wij hebben ons her zien na het heengaan van den liberalen minister van Lidth de Jeude. De liberalen roeren zich nadien veel meer. Een ding mo gen we noemen dat heeft bijgedragen tot de overwinning in 1939. Dat is de rede van den jongen partijvoorzitter Prof. Tel- ders, die mededeelde dat de Liberale partij een oppositiepartij is. Ook wat de oud voorzitter, Mr. Wendelaar heeft gepres teerd in de Tweede Kamer en zijn houding tegenover den Katholieken minister Gose- ling inzake de obscure kwestie Oss. Hij heeft medegewerkt in de commissie van onderzoek die den minister in het ongelijk heeft gesteld Deze uitslag wettigde het eerder door Mr. Wendelaar gedane verzoek tot instelling eener parlementaire commis sie. Spr. wilde hem hulde brengen voor het geen hij heeft gedaan in de Kamer en vooral in deze zaak. Spr. wilde in de toekomst zien. Dan moet een principieele politiek gevoerd wor den, niet alleen door bestuursleden in de partijleiding, doch ook door de vertegen woordigers in Kamer. Staten en Gemeente raden. Afgezien moet worden van schip- perspolitiek. De Chr. Hist. Unie heeft niets anders gedaan dan hand- en spandiensten verleenen aan Rome. Zij loopen altijd ach ter de Roomsch-Katholieken aan. Onze po litiek moet wars zijn van sectarisme en stelling nemen tegen het ordeningsstreven van de R.K.S.P. Onze politiek moet nationaal zijn. Spr is van meening. dat ons volk de schotjes- politiek beu is. Onze Koningin ziet het eveneens zoo met Hare geestelijke en mo- reele herbewapening. De regeering Colijn doet niet anders dan de nationale twee dracht op de spits drijven. Typeerend Is het sectarisme dat dnnr de Receering wordt gevoed. Als voorbeeld noemde spr. Spijke- nisse en Eindhoven, waarin kleine partij politiek werd gevoerd in strijd met de idee van geestelijke en mnreele herbewapening Min. van Boeijen had het Eindhovensche besluit ter vernietiging aan de Kroon moe ten voordragen als hij een werkelijke re geerder was. Spr, wilde nog zijn verhazing uiten over de houding van de Chr. Hist. Unie inzake het aftreden van min. de Wilde, waarmede deze getoond heeft een man van karakter te ziin. Dc R.K.S.P. voerde een andere financieele politiek dan minister de Wilde, gesteund door de Chr. Hist. Unie. Ter bevordering van de nationale een heid Is noodzakelijk bevordering van de openbare school De doorvoering van het sectarisme gaat nog veel verder dan de school, aldus spr. In Gouda is een R. K. Voetbalbeweging en nu ook een Christe lijke, die natuurlijk op Zaterdagmiddag laat spelen. Daartegen moet de Liberale Staatspartij zich keeren. Spr. is van mee ning. dat de liberalen zich teveel afzijdig hebben gehouden van het Openhaar On derwijs. Spr. ontkende dat de openbare school godsdienstloos is. Daarna behandelde hij de ordening die de katholieken zoo sterk bepleiten en die door de Chr. Hist. Unie zoo sterk wordt gesteund. De liberalen zijn niet tegen ordening, doen zelfs niets anders dan ordenen, ook met de wetgeving. Wij zijn echter tegen ordening die meebrengt een volkomen ver starring van het bedrijfsleven b.v. Machti ging voor elk vervoer moet een groote wan orde scheppen. De vestigingswet is een op voeren van eischen waaraan de Midden standsbond wel wat teveel heeft meege werkt. Het bedrijfsleven schept het geld. dat de Overheid van noode heeft Ieder initiatief wordt gedrukt door allerlei bepa lingen. Het liberale standpunt is, dat hier mede eigen verantwoordelijkheid wordt on dermijnd en de eerbied voor gezag en wet verloren gaat. De menschen worden vaak gedwongen om te knoeien. We zijn nu in de goede richting, aldus spr. cn voeren een frissche politiek die volkomen Neder landsen is. Spr. bepleitte tenslotte versterking van de liberale fractie In den gemeenteraad, die SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING Vanmiddag werd er in de kunsthan del-lijstenmakerij van O. G. Veenen- daal Jr. in de Langestraat, een tentoon stelling geopend, van schilderijen der vnlsrende artisten: H. C. Boonstra. mej. J. Faure, Jac. van Oortmerssen en Sam ie Poole. HAZARDSPEL Namens den officier van Justitie maakt de commissaris van Politie al hier bekend, dat thans door deskundi gen is uitgemaakt dat de bij verschil lende neringdoenden geplaatste speel tafels (zoogenaamde trektafels) ha zardspel opleveren. Een ieder wordt aangeraden de speel- Jnstrumenten terstond op te ruimen, daar anders strafvervolging het gevolg zal zijn. niet werkt aan sectarisme en aan groeps belangen, doch werkt voor het algemeen belang. Na beantwoording van eenige gestelde vragen sprak de afdelingsvoorzitter mr. C, Kruysse over ..Liberale gemeentepoli tiek." Spr. wees in hoofdzaak op de fatale gevolgen van de steeds voortschrijdende ordening, en merkte op, dat een politieke partij een vaste lijn moet volgen wil zij niet aan invloed verliezen. De liberaal er kent economische vrijheid en is van mee ning dat bouwen op individueel verant woordelijkheidsbesef noodzakelijk is. Een gemeentebestuur moet er voor waken, de maatschappelijke grondslagen aan te tas ten. Wil er welvaart in den lande zijn, dan moet de ondernemer bewegingsvrijheid be zitten. Men mag nooit vergeten, dat de volkshuishouding steeds moet groeien. Het terughouden van den particulieren onder nemer moet tot een chaos en tot werkloos heid leiden. In feite wordt ons productie systeem vernietigd. Het zal zoover komen dat er productieplicht gesteld zal moeten worden Dit verhoudt zich echter niet met de geestelijke vrijheid die wij bezitten. De volkskracht van de liberalen is aankwee king van den scheppingsdrang. Falen kan noodlottige gevolgen hebben voor ons volk. Ingeleid en van aanteekeningen voor zien door dra. F. Boerwinkel Jr. ver scheen een oude Amersfoortsche Kloos terkroniek uit de 15e tot de 17e eeuw, de Cronyk van St. Aagten Convent. Het origineel van deze kroniek is niet meer te vinden, het is dan ook een nadruk uit van Bcinmcls „Beschrijving der Stad Amersfoort". De heer Boerwinkel heeft een goed werk gedaan met deze uitgave, omdat de kroniek een beeld geeft van zeer bewogen tijden uit onze stadshistoric. Men moet er op bedacht zijn, schrijft hij, dat een kroniek als deze slechts bij rustige en aandachtige lezing ons ten volle doet meeleven in de gedachtcnwereld van deze zusteren van St. Aechten. Eén zin, soms zelfs maar één woord, onthult ons ganscli een we reld van gedachten, of een fel tafereel van brand, watersnood, honger en op roer. Zoo is het. er pulseert in deze kro niek iets van de bewogenheid van het leven zelf. En bewogen was het in die dagen. Wij klagen gaarne over onzen tijd en niet ten onrechte, maar wij mo gen wel dankbaar zijn en deemoedig (kennen we dat begrip nog), als wij eens gaan vergelijken met wat er ln de twee eeuwen, waarover deze kroniek loopt aan de menschen geschiedde. Een boekje als dit mag geen rechtge aard Amersfoorter onberoerd laten; het is na zooveel eeuwen nog zulke interes sante, levende lectuur. Wij verwachten, dat de „Cronyk van Sint Aachten Con vent" in menige Amersfoortsche boe kenkast het bescheiden begin zal vor men van een kleine collectie streek-lec- tuur. Het komt daartoe juist te rechter tijd. De uitgevers Knottnerus-Kramer heb ben de uitgave keurig verzorgd. TEMPERATUUR IN PESIE'8 BAD De temperatuur van het water in Peeie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Annie Lammers. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin met klein gevolg een bezoek gebracht aan de werkverschaffing voor het af wateringskanaal van het Geldersche Valleikanaal rond onze stad. Op de brug aan den Hoogeweg, circa kwart over twee. werd Hare Majesteit opgewacht door den Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, den hoofdingenieur van den Prov. Water staat. ir. F. E. D. Enschede, cn den in genieur van den Prov. Waterstaat, ir. E. H. Smid. Allereerst werd gereden naar de brug in den Horster Straatweg, waar men bezig was met het ontzoden van het terrein, dat tot Valleikanaal zal worden vergraven. Hier onderhield Hare Majesteit zich aanstonds met ver schillende arbeiders. Van den Horster Straatweg begaf het gezelschap zich naar Krakhorst. waar het kanaal in een verder stadium van ontwikkeling is en de ontgraven grond met kruiwagens in den te maken dijk en in andere ophoo gingen wordt gebracht. Van den juist ingevallen schaft tijd maakte H.M. de Koningin da delijk gebruik om verschillende groepen arbeiders aan te spreken, naar hun eigenlijke vak te infor- meeren en tal van vragen te stellen, welke van Hare hooge belangstel ling getuigden. Van Groot Krakhorst werd gereden naar de boerderij De Driftakker, bezuid- oosten onze stad. Vervolgens werd langs het in aanleg zijnde kanaal ge wandeld, via de Barneveldsclie sluis, waar ir. P. Boeznardt, Rijksinspecteur der werkverschaffing, aan Hare Ma jesteit werd voorgesteld. Hier werd het graafwerk met grondvervoer door mid del van klein spoormaterieel in oogen- schouw genomen. Nabij de brug in den Hoogeweg onderhield Hare Majesteit zich wederom met verschillende arbei ders. Ook hier bleekweer, welk een goede stemming onder de arbeiders op deze werken hcerscht en hoe erkentelijk men is voor het. productieve werk. dat hier aan zooveel werkloozen wordt ge boden. Dc tocht werd door prachtig zomer weer begunstigd. Om 4 uur vertrok H. M. wederom naar Soestdijk. GARNIZOEN Bij Koninklijk Besluit van 8 Juni is benoemd en aangesteld als reserve kapi tein bij het 6e Reg. Veld-Artillerie de res. Ie luit. G. van Zelm. Verzekerd kapitaal gestegen tot ruim 23J millioen gulden In de gehouden aandeelhoudersver gadering werd het door de directie uit gebrachte verslag over het boekjaar 1938 goedgekeurd. De bruto-productie steeg belangrijk in vergelijking met 1937 en bedroeg 4528 polissen met 4.855.709.kapitaal. Meer dan vroeger is dit het resultaat van af gesloten lenteverzekeringen welke over wegend het karakter droegen van risi- corcnte-posten. Ondanks de groote productie der laat ste jaren en het ouder worden der por tefeuille, daalde het verval ten opzichte van 1937. Dit bedroeg 2550 polissen met ƒ2.035.145.18 kapitaal, waardoor de net to vooruitgang zich stelde op 1978 polis sen met een verzekerd kapitaal van 2.820.563.82. De verzekeringsstand per 3112—1938 bedroeg daardoor ƒ23.544.354.82 verdeeld over 35524 polissen. Evenals vorige jaren was het bedrag dat in eigen risico werd behouden 5000.—. Het gunstige sterfteverloop bleef aanhouden; het bedroeg in het verslag jaar 82%, ondanks het feit dat van dc nieuwste sterftetafel gebruik werd ge maakt. De wiskundige reserve is bere kend naar een rentevoet van 31/* en oor dc posten welke na 1 April 1938 zijn afgesloten naar een rentevoet van 3 Deze bedroeg per 31-12-1938 ƒ3.943.775.33 eigen risico. De toename in 1938 was ƒ324.288.57. De gemiddelde rente bedroeg 4.34% en is er dus een ruime marge tusschen ge kweekte rente en aangenomen rente- oet. Tot dekking dor wiskundige reserve s aanwezig een bedrag ad. 4.143.503.50. De effectenportefeuille nam met ruim een ton af. dan rentegen nam de hypo- thekenportefeuillc met bijna drie ton toe. Eenmaal moest'tot executie worden overgegaan, waarvan het verlies ƒ903,63 bedroeg. Het bezit aan vast goed nam toe door aankoop van een aantal huizen. Op dit vast goed werd ruim ƒ25000 extra afge- bekentenis nam met bijna 100.000 af. schreven. De belegging in leeningen op schuld- Waar volgens de statuten 50% der over winst aan verzekerden ten goede komt, bedroeg hun aandeel over 1938 ƒ10.000. Winstuitkeering zal in 1943 weder plaats hebben. De bedrijfsresultaten waren gunstig waarvan alle winstbronnen medewerk ten. Het winstsaldo bedroeg 44.724.55 hetwelk als volgt werd verdeeld: Dividend 4000, Tantièmes 5000, Winstaandeel verzekerden f 10.000, Het Alg. Reservefonds 5490, Statutaire Re serve 10.980. Reserve voor Waarde vermindering der Beleggingen 9000, Onverdeeld f 254,55. De Winst- cn Verliesrekening ver meldt de volgende posten: Debet Pre miereserve eigen risico einde boekjaar 3.943.775.33; Uitkeeringen 227.410.42: Afkoop f 00.289.41; Onkosten f 206.217.52 Pensioenfonds personeel 4.173.74; Koersverlies op valuta's 188.93; An dere lasten f 7.761.89; Afschrijvingen 7.804.58; Saldo f 44.724.55. Credit: Onverdeelde winst vorig boek jaar f 503.72; Premiereserve eigen risi co einde vorig boekjaar 3.619.486.76; Premicn 702.653.12; Renten ƒ154.116.08; Huren 21.001.61: Poliskosten 936.—; Andere baten ƒ3.620.08. Balans: Debet. Vaste eigendommen 484.SOO: Hvpo- theken f 2.063.138.24 Effecten f 449.018.64 Leeningen op Schuldbekentenis 752.123.87 Polisbeleeningon f 302.319.35 Deposities 48.844.40; Gedeponeerd in geld hij Herv.z. Mijen ƒ7.625.89; Saldi bij bankiers en kassiers, girorekenin gen 27.171.30; Kassa f 381.85; Knopen de renten en huren f 18.561.24: Saldi hij agenten en kaïiioorincasso 3.822.39: Saldi bij Hcrverz. Mijen 5.097.05; Di verse Debiteuren 39.092.45; Meubilair en materieel f 4000; Andere Activa 6.623.10. Credit: Maatschappelijk kapitaal 50.000: Reserves 123.509.91; Leenin gen ƒ41.95; Preiniereserve ƒ3.943.775.33. Gereserveerde uitkeeringen f 5.687.05; Gedeponeerd in geld door Hcrverz. Mijen 13.542.60; Saldi van agenten 843.14; Saldi van herverz. Mijen f703..21; Diverse Crediteuren /-41.961.I3; Onbetaalde dividenden, winstaandeelen en tantièmes vorige jaren f 500.15; Di vidend. winstaandeelen en tantièmes boekjaar 24.490; Andere passiva 7.310.45; Onverdeeld winstsaldo 254.55. Ontspanningsavond voor luchtdoelartilleristen DUIZENDEN militairen zijn door den internationalen toe stand uit hun dageiijksch leven ge haald om ons land te beschermen en indien noodig te verdedigen. Rondom onze stad staat het af weer geschut opgesteld, waarbij vele militaire in schoollokalen en andere gebouwen gehuisvest zijn. Deze manschappen cn kader, behoo- rende tot de luchtdoelmitrailleurs, zijn gisteravond voor de eerste maal in de zaal van „Concordia" onthaald op een feestavond, welke klonk als een klok. Eenige honderden flinke Hollandsche jongens, gebruind door de zon, hadden in de zaal, welke welwillend door den lieer de Voogd beschikbaar was gesteld, plaats genomen, toen de Kapitein Ha- zelhof, Commandant van de 12e Com pagnie Luchtdoel mitrailleurs net ope ningswoord sprak, hij constateerde met vreugde, dat de militaire verwikkelin gen geen ongunstig verloop hebben ge had. Vele hebben evenwel persoonlijke offers moeten brengen. Doch het mili tair zijn heelt ook zijn zonnige momen ten. Het langdurig verblijf onder de wa penen zoo vervolgde spreker, is een niet te onderschatten opoffering. De burgerij leeft echter mee, in het bijzonder in de avonduren, w tineer de dienst is be ëindigd. Deze avond is hier een bewijs van. Ook de Commandant van den kring UtrechtSoesterberg laat niets onbeproefd om het den manschappen zoo aangenaam mogelijk te maken. Voor dezen avond had het Cabaretgezelschap van den heer Frans Mikkenie geheel belangloos zijn medewerking toegezegd, waarvoor spreker zeer erkentelijk was, evenals voor de geste van den heer de Voogd. Ten slotte heette spreker luite nant Haas welkom, die Generaal Prins, Commandant Luchtverdediging kring Utrecht—Soesterberg vertegenwoordig de. Eén Hollandsche soldaat zingt eenmaal graag, geen wonder dus, dat met het Luchtdoel lied de avond werd ingezet. Spontaan schalde het lied door de feestelijk versierde zal. Vroulijk klonken daarna de melodieën van de onvermoeid spelende band door de ruimte, om slechts onderbroken te wor den voor het optreden der onderschei dene artisten, waarvan Maupie de Vries het programma opende. Leuke moppen afgewisseld door komische liedjes deden dc stemming hij den minuut stijgen. Doch deze conférencier-humorist was er niet alleen. Achtereenvolgens traden nog op het acrobatische danspaar Cau- tliy Cv, een Hollandsch acrobaten- duo, luisterend naar den Engelsch klin kenden naam van The Two Jacksons, terwijl voor de pauze nog op dc Bühne verscheen Mej. C.elien de Vries die haar accordeon met- een groote virtuositeit bespeelde en levens zong. Ook na de pauze traden deze artisten op evenals de heer Jack de Manasse die een Liszt- rhapsodic op de vleugel vertolkte, wel ke zeer gewaardeerd werd,- evennis het Amerikaansch danspaar Sylvia en Car men dat de avond besloot met eenige Amerikaansche dansen w.o. The Yam. Aan het slot van den avond dankte Kapitein Hazclhof voor dit gevarieerde programma. Aan de drie dames werden bloemen geschonken. Een onderofficier vertolkte de gevoelens van de militairen door Kapitein Hazclhof dank te zeggen voor dezen gezelligen avond. Aan het verzoek om nogmaals het Luchtdoellied te zingen werd onmiddellijk gevolg ge geven. „Het was een fijne avond" zeide een militair. Voldaan togen „de jon gens" naar hun bivak en Soesterberg. Meelzolder en gedeelte van de bakkerij uitgebrand In den afgeloopen nacht woedde een felle uitslaande brand in de bakkerij ,,'t Smulhuis" van den heer Mosterd, gelegen achter het woon-winkelhuis Soesterweg 183. Te 1 uur was do voorploeg, be staande uit drie man, aan den ar beid gegaan. Ongeveer een uur la ter bemerkte de 23-jarige Klooster, dat er vuur woedde achter de twee groote ovens. Hij waarschuwde on middellijk zijn patroon, die aller eerst de huisgenooten wekte en te lefonisch bericht gaf aan de brand- In zeer korten tijd was het vuur doorgedrongen tot den meelzoder en weldra sloegen de vlammen hoog uit. De slaapkamer van den heer Mosterd grenst aan dezen meelzolder, zoodoen de was het zaak dat de huisgenooten in allerijl dc woning verlieten. Toen de brandweer arriveerde dacht men dat de woning niet meer Ie redden was. Onder leiding van commandant van Hasèlen werd het vuur spoedig met vier stralen bestreden. Wederom bleek het groote nut van de Magyrusladder. De rookontwikke- Üq&nda GKOXDTHéiTRE. Van vrijdag 16 t.m Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Gestolen Leven" en .Achter de Maginot-Linie". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6 15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur Overige avonden 8.15 uur n m CITY THEATER. Van Vrijdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Z'n Groote Kameraad" en „Op jacht naar Carrière". Voorstellingen; Zondag 1.45; 4('0: 6.16 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Over'ge avonden 815 uur n m REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Het Monster van Frankenstein" en „De strijd om den Gouader." MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1(1—12 en 1—4 uur uitga- sonderd Zondags 's Zaterdags 10—12 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrUen toegang). STERHUIS Reekenst.laan 6 Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHU1S. Voorjaarstentoonstelling A OPENBARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 R.K LEESZAAL Wijersstrast 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 86 B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam BIRKHOVEN. 24 Juni. Zomermeeting Geref. Jeugd. 2.45 uur. DE WITTE. 24 Juni Vergadering Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. 10. uur. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli Tentoonstelling schilderijen van D, blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt'g Zenuwtabletten ge bruikt. Koker "5 ct. Bij Apoth. en Drog. ling bemoeilijkte ten zeerste den ar beid der brandweerlieden. Het is zeer zeker aan de activiteit van de brand weer te danken, dat het woonhuis ge spaard is gebleven. De zolder brandde geheel en de bakkerij gedeeltelijk uit. Een groote voorraad meel ging verlo ren. Na lVi uur van ingespannen ar beid was men den brand meester en kon men zich bepalen tot, nablusschen. Als vermoedelijke oorzaak werd op gegeven onvoorzichtigheid bij het aan maken der ovens. üe burgemeester vyas direct ter plaatse en volgde de werkzaamheden tot het laatst toe. Ook de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, op het terrein van den brand aanwe zig. Niettegenstaande het nachtelijk uur was de belangstelling in deze volkrijke buurt groot. De heer Mosterd is verzekerd tegen brand- en bedrijfs schade. In de morgenuren informeerden wij of het bedrijf voortgang kan hebben. De heer Mosterd deelde mede. dat vandaag met zeer veel moeite getracht wordt den arbeid te doen doorgaan. Maandag echter gaat het bedrijf eer den gewonen gang. Dit is geluk kig voor den ondernemer en ook voor het groote aantal arbeiders. WAARSCHUWING De burgemeester van De Bilt (U.) geeft belanghebbenden in overweging om, al vorens in relatie te treden met Maria Frederika Yervenne, geb. te Middelburg 7-8-1876, zonder beroep, wonende Over- boschlaan 50 te Bilthoven, met betrek king tot de levering van linnengoed of leening van geldbedragen, inlichtingen in te winnen bij den inspecteur van Politie te De Bilt. Zij is gescheiden echt- genoote van C. J. Meulmeester en han delt onder den naam: Mevr. Vervenne, mevr. Meulmeeeter of ook mevrouw Hof man. GEMEENTE AMERSFOORT GEBOREN: Hendrik Jan Anton, z. v. Cornelia Geijtenbeek en Johanna Hen- drika Martens. Zondag 18 Jnni St. Joriskerk 10 uur: prof. dr. Joh. de Groot, r#-»cht Jeugddienst. 6 uur: ds. Gerritsen. Nieuwe Kerk 10 uur; ds. v. d. Berg. uur: ds. Blok. Emmakerk 10 uur: ds. Blok. uur: ds. Dönszelmann. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild 10 uur: ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw „Hét Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luthersche Kerk Geen dienst wegens buitendag. Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk uur n.m.: Ds. Oort. Remonstrantsche Kerk 10.30 uur: dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. W. F. Golterman. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. van Dijken, Nijkerk. ".30 uur: cand. Streefkerk, Loblth. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: cand. Streefkerk. Het menu voor Maandag VOOR DE KOFFIETAFEL Kerrieschotel. Bereiding: 150 gr. rauwe rijst, 250 gr. koud vieesch, 1 ui, 50 gr. 2l/i lepel boter of vet. 214 d.L. verdunde magere jus of bouillon, */s afgestreken lepel kerrie, paneermeel. Hak of maal het vieesch fijn. Fruit in de helft van de boter of het vet de gesnipperde uitjes en de kerrie licht bruin. Voeg hierbij het vocht en stoof hierin het vieesch tot het zacht is. Roer hierdoor voorzichtig de gaargekookte rijst en doe de massa over in een vuur vasten schotel. Maak den schotel af met paneermeel en klontjes boter en laat er in den oven een mooi bruin korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Biefstuk. Jonge worteltjes. Aardappelen, Broodschoteltje. Bereiding: 200 gr. (6 a 7 gewone sneetjes) brood zonder korst, 4 d.L. (4 gewone theekopjes) melk), 3 eieren, 100 gram suiker. 40 gr. (2 afgestreken eet lepels) boter, 1 theelepel kaneel, naar verkiezing ook 50 gr. gemalen of fijnge hakte amandelen, of wel 100 gram door elkaar gewogen krenten, rozijnen en su- cade. Breng de melk aan den kook. Klop intusschen de heele eieren met ruim de helft van de suiker en giet daarbij voorzichtig en steeds roerende de heete melk, giet deze vloeistof over de sneet jes brood en laat die er in weeken, tot het vocht geheel is opgenomen. Vul met het geweekte brood een met wat boter ingesmeerd vuurvast schotel tje, strooi als dit gewenscht wordt, de gemalen amandelen of de krenten, ro zijnen enz. nu en dan tusschen de broodlaagjes in. Bestrijk het bovenste laagje dik met de overgehouden, iets week gemaakte boter: roer de overgebleven suiker mpt de kaneel door elkaar en strooi het mengsel als een vrij dik laagje over de boter. Laat er in den oven" een korstje op komen. Hollandlawater, Vlctoriawater, Vichywater, Spuitwater, Diverse soorten bieren. 5.30 uur: ds. Popma. Geref.' Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. J. Groeneweg, Hilversum. 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 10.30 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 20 Juni 7 uur: ds. W. Blaak, St. Phi- Jipsland. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur: Godsdienstoefening 22 Juni 7.15 uur: ds. A. van Stuiven- berg, Benthuizen. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 Geen opgave ontvangen. Universeel e Eeredienst Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen opgave ontvangen. Leger des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Heiligingsdienst, uur open- luchtsamenkomst S uur: Openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemsche weg 7 10 uur: Hollandsche dienst 11.15 uur English service. Nicfl^- Vaat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge Geen samenkomst. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur: ds. W. Mackenzie, Amster dam. HOOGLAND 9.30 uur: ds. -Porthumus Meijjes. HOOGLANDERVEEN 7 uur: ds. Posthumus Meijjes. HOEVELAKEN Geen opgave ontvangen. LEUSDEN 10 uur: ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00. 9.15 en 10.45 uur, waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Math. Withoosstraat 34 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen HoogVnis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6