THCC doet je goed! De bewapeningsorders Schaduwen aan de kust brengen grootere bedrijvigheid Van Paarden en Menschen Yi Nieuwe Vriendschap De hoogste titel voor Ajax? WERELDRECORD OP DE 5000 M. VERBETERD Athletiekwedstrijden op Birkhoven De koersdaling van den gulden opgehouden J. Jefferson Farjeon 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JUNI 1939 DITMAAL gaat het over een heel klein menschje, zoo klein, dat het precies een levende pop is, met haar goudMtonde haar, dat op de schoudertjes hangt, de blauwe, groo- te, ernstige oozen. het kersroode mondje en de poppenkleine handjc9 en voetjes. Zoo is het nieuwe vrien dinnetje van Siegfried.dat zich een plaats heeft veroverd in zijn hart. Hij is dol op kleine kinderen, dat heb ik al eens verteld en na de da gen van het kleine meisje in Snes- terberg was er een gemis, een leeg te, die hij zelf soms probeerde aan te vullen. Maar vrijwel altijd misluk ten zijn ouvertures, omdat alle kin deren bang voor hem waren. Soms kon je er eens en bewezen naderbij te komen, zij het schoorvoetend tot een werkelijke vriendschap kwam het niet. Dit kindje, kleine kleuter van drie Jaar, is volkomen vreesloos. Zij is het dochterje van Siegfried's verzorger, zij mag vaak mee naar den stal en zij be schouwt het groote paard als een plei zierige speelkameraad. Geen seconde is het nog ooit in haar opgekomen, dat haar in de nabijheid van den schimmel kwaad zou kunnen overkomen. Er zijn momenten, dat wij, als volwassenen, wel even den adem inhouden, dat een waar schuwend „pas op" ons ontsnapt, niet omdat het paard iets onvriendelijks zou bedoelen, maar alleen omdat hij zoo groot is en bet kindje zoo klein. Maar dan blijkt telkens weer, dat hij instinc tief er rekening mee houdt, dat dit frêle wezentje maar heel weinig kan verdra gen. dat hij begrijpt voorzichtig te moe ten zijn en hij vindt duidelijk de waar schuwing „pas op" overbodig. WèJ luis tert bij er naar. zoodat hij onlangs, toen ze samen op een stuk wei speelden en ik bang was. dat hij bet kleintje onder ste boven zou -loopen, op mijn: „Sieg fried. pas op voor het kind!" onmiddel lijk omkeerde en naar me toe kwam met een gezicht, alsof liij zeggen wilde: wat denk je nu van me? Als hpt kindje bij hem staat, reikt zij nauwelijks tot aan zijn knie en zij is maar weinig grooter dan alleen zijn hoofd. Je vraagt je wel eens af hoe reus achtig het paard wel moet lijken in de oogen van die peuter. En toch geen oogenblik bang! Zij haalt hem graag aan en zij spreekt tegen hem als tegen een menschelijkcn vriend. Als hij ge woon staat is er geen sprake van, dat zij zijn neus kan bereiken. En die satijn- zarhte grijze neus is zoo prettig om te aaien! Dan klinkt hoog en gebiedend het hHuerc kinderstemmetje: Kom nou hier met je hoofd, ik wil je aaien. Hoffelijk buigt dan het groote hoofd naar voren, lager en nog lager, tot bin nen het bereik van de minuscuur kleine kinderhand. De rose vingertjes glijden liefkoozend langs don zachten neus. Nou krijg je wat van me, Siegfried. Siegfried waeht. beleefd tot er in het kleine handje, een worteltje verschijnt Het voorschrift „plat op het bandje" wordt met vorstelijke onverschilligheid over hel hoofd gezien. Ze steekt hem het vuistje toe, waaruit ongeveer een dprdc van de lekkernij naar buiten steekt. Nu is bij dergelijke granjes ge- wend. Ais jong paard leerde hij al een lekkernij in mijn hand fc zoek"R. Dus snuffelen de gevoelige, beweeglijke lip pen, de lippen van een steppepaard, dat hef ielste grassprietje moet kunnen be machtigen, voorzichtig tastend langs het handje, ontdekken het worteltje Maar nu! Het is nu zaak de tractatie aan te nemen zonder dat kleine handje te bezeerpn. Er mogen dus geen tanden aan te pas komen. De lippen omsluiten handje en polsje, een puntje van het worteltje wordt voorzichtig afgebeten, hef geeft geen houvast en de schimmel laat rustig de lekkernij vallen, liever dan gevaar te loopen, dat een van de kleine vingers tusschen zijn tanden zou komen. We komen te hulp, daarna krijgen ze heiden een pepermunt. Met de handjes op dpn rug savoureert het kleintje de snoeperij, de sferkp paardentanden ver malen knarsend zijn deel. Dan klinkt er muziek, het meiske loopt tot huilen de staldeuren om te kijken naar voor- In i marrheerende soldaten. De schimmel volgt haar een paar passen. Zij staaf met den rug naar hem toe en hij buigt het hoofd tot zijn neus hpt blonde haar raakt met een gebaar, dat is als een zachte Ijefkoozing. Dan blijven ze sa men kijken en luisteren naar de mu ziek, die voorbij trekt. TRIXIE VOETBAL Finale Nederlandsche Voetbal beker tusschen P.S.V. en Wageningen D.W.S. speelt Zondag haar laatsten competitiewedstrijd voor het landskam pioenschap tegen N.E.C. De situatie is zoo, dat. wanneer de Spaarndammer- club tegen N.E.C. gelijk speelt hier schijnt werkelijk veel kans op te zijn en Ajax in Assen Achilles klopt, dan hebben de Ajaxieden den titel van landskampioenen behaald. Maar... het is ook mogelijk, dat beide wedstrijden een verdeeling der punten worden. Dan eindigen AjaxD.W.S.N.E.C. en Eind hoven als zii haar laatsten wedstrijd van Ajax wint met een gelijk aantal punten waarmede een beslissingscom petitie noodzakelijk is. Het meest voor de hand ligt echter, dat Ajax den titel in den wacht sleept. In Bussum kan A.W. haar derde klas seschap consolideeren indien zij er in slaagt S.E.C. te kloppen. Aan spanning zal er geen gebrek zijn. De thuisclub heeft in-dit treffen de beste kansen. Schinkelhaven, dat zelf nog het groot ste belang heeft bij een overwinning op Gold Star, heeft ook het lot van Vic toria ju banden Gold Star, heeft, aan een gelijk spel voldoende om te promo- vceren, Bij een eventuecle nederlaag heb ben alle drie clubs 4 punten! Nu Limburgia promoveert naar de eerste klasse, is tusschen Helmond en Bleijerheide. die gelijk eindigden, een beslissingswedstrijd noodzakelijk voor de Zuidelijke eerste klasse om het aan tal clubs op 12 te brengen. Op het Roer mond terrein vindt dit treffen plaats. Veel krachtsverschil bestaat er niet, zoo dat het niet uitgesloten is, dat de be slissing in de verlenging valt. In Hoogezand spelen G.R.C. en W.V.V. nogmaals een beslissingswedstrijd. Het is uiterst moeilijk te zeggen, wie dezen zenuwsloopenden wedstrijd wint. De finale om den Nederlandschen Voetbalbeker wordt morgen op het Een- drachtterrein te Arnherr. gespeeld. De finalisten zijn P.S.V. en Wage ningen. ATHLETIEK DE RUYTER VESTIGT NIEUW NEDERLANDSCH RECORD OP DE 1500 METER OSLO, 16 Juni. Tijdens de inter nationale wedstrijden, georganiseerd door de vereeniging „Ready", heeft De Ruyter een nieuw Nederlandsch record gevestigd op de 1500 meter. Hij liep dezen afstand in drie minu ten 57,5 sec. Het oude record stond met vier minuten 0,4 sec., eveneens op zijn naam en werd dus met 2,9 sec. verbeterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 M. eerste. Door den Fin Taisto Maeki HELSINKI, 16 Juni. Tijdens athletiekwedstrijden te Helsinki verbeterde dc jonge Finsche athleet Taisto Maeki het wereldrecord op de 5000 meter, door dezen afstand af te leggen in 14 min. 8,8 sec. Het we reldrecord stond op naam van zijn landgenoot Lauri Lehtinen, die het op 19 Juli 1932 te Helsinki met een tijd van 14 min. 17 sec. vestigde. Pekuri (Finland) werd tweede en no teerde 14 min. 16,2 sec. waarbij hij dus eveneens beneden het wereldrecord van Lehtinen bleef. Tijdens den wedstrijd over 5000 meter, heeft Maeki ook het wereldrecord over 3 Engclsche mijlen verbeterd. Hij no teerde voor dezen afstand 13 min. 42,4 sec. Het record stond op naam van Lauri Lehtinen, die het met 13 min. 50,6 sec., eveneens tijdens den wedstrijd over 5000 meter op 19 Juli 1932, vestigde. Zomersproeten verdwijnen spoedig door 'n pot SPRUTOL Bij alle Drogisten A.s. Zondag zuiden op „Birkhoven" at letiekwedstrijden •gehouden worden voor vcteranen-heeren, meisjes en jon gens. Hoewel het aantal deelnemers be vredigend is te noemen, doet het wel eigenaardig aan dat dc z.g. specifieke athlctiekvereenigingcn bijna niet heb ben ingeschreven. Alleen dc A.A.V.- Amersfoort komt goed voor den dag. Niettemin doet dit geen afbreuk aan het peil en de prestaties (wat mis schien ook de reden is van niet in schrijving). Voor de 100 M. schreven o.a. in H. Dricsscn van A.A.V., G. Dekking van Excelsior, v. Veen van Celcritas en Stcrkenburg van Kunst en Kracht. Het krachtsverschil van deze heeren is niet groot zoodat er van een spannenden strijd te genieten is. Op kogelstootcn zien wij den jeugdigen Brits van Excel sior. die zijn oudere tegenstanders wel de baas zal zijn. Op de S00 meter schreven 12 deelnemers in, v. Asch zal dit nummer wel voor zijn rekening ne men, evenzoo is dit het geval op de 1500 M. hoewel de Utrechtenaren het hem niet cadeau zullen geven. Bij speerwerpen" zien wij weer een trio bijeen dat elkander reeds meer dan 10 jaar bekampt nml. B. de Jong cn J. Wolthers van Helles en P. Huizinga van Excelsior. Ook de junioren zijn goed bezet terwijl de veteranen, waar van er zijn met meer dan een 20-jarige routine wel hun beste beentje zullen voorzetten op de nummers 80 M. en op kogelstooten. Na afloop van den wedstrijd zal er een handbalwcdstrijd plaats vinden tusschen het Amersfoortsch elftal en een Utrechtsche combinatie, welke zeer aantrekkelijk beloofd te worden. SAMOS in—AMERSFOORT II Amersfoort II besluit Zondag de com petitie met een uitwedstrijd tegen Sa- mos III. De eerste ontmoeting eindigde in een kleine zege voor Amersfoort II. Er zal in;Utrecht hard gewerkt moeten worden, willen onze stadgenootcn met een overwinning besluiten. Wij houden het op een puntenverdeeling. Maart 123 120 97 90 April 122 115 82 SI Mei 110 124 S3 91 Totaal le 5 mnd. 582 586 418 422 FINANCIEEL OVERZICHT Weinig gunstige perspectieven voor onzen buiten- landschen handel Economische opleving in En geland Malaise in Frankrijk houdt aan HOEWEL het koersniveau ter beurze thans aanmerkelijk hooger ligt dan het peil, dat tijdens de politieke crisis be reikt werd, kan de beurs nog altüd niet op eigen kracht voorwaarts stoomen. Zii heeft nieuwe impulsen van buiten af noodig; ont breken deze, dan vervalt de fondsenmarkt al spoedig in een apathische houding, welke tot een afbrokkeling der notccringcn leidt. Dit is gedurende een groot deel van de af- geloopen weck het geval geweest. Op poli tiek gebied zjjn er weinig nieuwe gezichts punten geopend; voor zoover zü aanwezig waren, zijn zü eerder van ongunstigen aard. Zoo maakte het optreden van de Duitsche heerschers in Tsjechië een onaangenamen indruk, evenals de pressie, die in Dantzig ten opzichte van Polen wordt uitgeoefend. De incidenten in de buitenlandsche conces sies te Tientsin kunnen al evenmin als een bemoedigende factor in het internationale spel worden aangemerkt. Irf economisch opzicht ziet het er welis waar wat minder somber uit, maar hier wor den dc optimistische opvattingen geremd door het besef, dat het' herstel vaak een kunstmatig karakter heeft en daardoor de kiem van een terugslag in zich mede draagt. Het staat wel vast, dat de economische op leving, die in verschillende landen te con- stateeren is, voor een groot deel te danken is aan regeeringsmaatrcgelen „ter stimulee ring van de conjunctuur", terwijl de groote bedrijvigheid in bepaalde takken van indus trie het directe gevolg is van bewapenings orders. In zy'n jongste kwartaalsoverzicht betref fende den economischen toestand hier te lande schrijft het Centraal Bureau voor de Statistiek de toeneming der werkgelegen heid in een aantal industrieën van produc tie-middelen ten deele toe aan de uitbrei ding der defensie-maatregelen en de ver meerdering der openbare werken. Van de „zware" industrieën gaven alleen de con- structiewcrkplaatsen gedeeltelik achteruit gang te zien. In den scheepsbouw werd ver mindering van orders voor de handelsvloot grootendeels gecompenseerd door het toege nomen defensie-werk, zoodat de bedrüvigheid zich, over het geheel genomen, op het hooge peil handhaafde. Van de industrieën van vcr- bruiksartikelen waren eveneens verscheidene gebaat bü de uitbreiding der defensie-maat regelen; vooral was dit het geval met som mige branches dor klecding- cn textielgroe- pen en cenigo der voedingsmiddelen-indus trieën. Voorts dreef het oorlogsgevaar tot voorraadvorming; in sommige gevallen speel den hierbij ook prysstyging van grondstof fen cn verwachte prysverhooging der arti kelen in verband met het nieuwe tarief van invoerrechten een rol. Op de ontwikkeling van onzen buitenland- schen handel is de oorlogsdreiging ook niet ronder invloed gebleven. Blükens het hier onder volgende staatje van onzen in- en uit voer hebben slechts de maanden Maart en April een verbetering in vergelüking met het vorige jaar te zien gegeven; aangezien in deze maanden juist de sterkste politieke spanning viel, mag men aannemen, dat zoo wel de import als de export gestimuleerd is door behoefte aan bepaalde artikelen en grondstoffen voor voorraadsvorming en/of uitvoering van bewapeningsorders. Laat men deze opleving buiten beschouwing, dan ia het beeld, dat onze buitenlandsche handel vertoont, weinig opwekkend. Vooral de scherpe inzinking gedurende Mei opent geen gunstige perspectieven voor de ontwikke ling van onzen handel in het gcheelo jaar 1939. Invoer Uitvoer (in mill, gld.) (in mill, gld.) 1939 1938 1939 1938 Januari 112 119 79 82 Februari 105 118 73 82 Nog duidely'ker dan in ons land doet zich in Engeland de invloed van de defensie-or ders gevoelen. Deze vormt er de alles over- heerschende factor bü de zoo buitengewoon krachtige uitbreiding van de economische bedrüvigheid sinds het begin van het jaar. Het door „The Economist" samengestelde indexcyfer voor de economische bedrüvigheid in Groot-Brittannië (waarbij 1935" op 100 is gesteld) bedroeg over April lOöetegen slechts 306 in Maart en 101 in December. In den laatsten ty'd scliynt de omvang van de bewa. peningsopdrachten aan de industrie nog be- langryk verder te zyn gestegen. Ofschoon hiervan ook sommige takken van industrie, die niet rechtstreeks met dc bewapening ver band houden, profiteeren, is de bedrijvigheid toch het grootst in de industrieën die di rect in aanmerking komen voor uitvoering van bestellingen voor bewapeningsdoelein den. Zoo heeft de productie van staal in Enge land in Mei met een cyfer van 1.218.000 ton een nieuw hoogtepunt bereikt sedert Novem. ber 1937, waarin de «productie 40.000 ton minder was. De productie van ruw yzer steeg van 608.900 ton in April tot 692.100 ton in Mei. In Mei werden 13 hoogovens in gebruik genomen, waardoor het aantal in werking zijnde hoogovens gestegen is tot 113 tegen 135 aan het eind van November 1937. Aangezien de behoefte aan yzer en staal nog voortdurend toeneemt, is reeds de vraag aan de orde gesteld, of de capaciteit der yzer- en staalindustrie wol voldoende is tot het dekken van deze stijgende vraag, spe ciaal voor bewapeningsdoeleindcn. Voorloo- pig is men nog niet tot een uitbreiding der installaties, resp. tot den bouw van nieuwe fabrieken, overgegaan, maar streeft men er naar, door een rationeclere organisatie in de toeneming der behoeften te voorzien. Men herinnert zich nog maar al te goed de moei lijkheden, welke uit de groote expansie van de yzer- en staalindustrie tüdens den we reld-oorlog zyn voortgesproten en die een belemmering hebben gevormd voor een ver laging van kostenpeil in deze bedryfstak. IN Frankryk beperkt de opleving zich vry- wel geheel tot de ondernemingen, die direct of indirect afhankelük zyn van staatsordejs voor levering van oorlogsmate riaal of bewapening. In de meeste andere bcdryfstakken heeft de vermindering der koopkracht van het groote publiek en de vrees voor oorlog tot een scherpe malaise geleid. De overheid heeft getracht, hierin wyziging te brengen door het voeren van ccn pi'opaganda-campagno, om het publiek te be wegen zyn aankoopen zoo spoedig mogelyk en op zoo groot mogelyhe schaal te hervat ten. Een dergelyke „propaganda" van staats, wege accentueert eerder de depressie dan dat zy resultaten van beteekenis oplevert. De economische ontwikkeling in de Ver, Staten wordt door zoovele elkander kruisen de factoren, beheerscht, dat op den gang van zaken daar te "lande al heel weinig peil is te trekken. Vrees voor een Europeesche oor log, arbeidsmoeilükhcden in verschillende industrieën, kans op verdere .^iew-Deal"- maatregelen en ingrijpen der regeering belemmeren het bcdr'yfslcven, zich een eigen weg te banen naar het natuurlüke herstel, dat op elke depressie pleegt te volgen. De Amstcrdamschc beurs heeft in de laat ste week weer in sterke mate onder gebrek aan affaire geleden. Tcrwyl de noteeringen aanvankelük slechts langzaam afbrokkelden, werd de stemming later bepaald flauw, waar toe 'de minder gunstige beoordeeling van den politieken toestand het hare büdroeg. Op de obligatiemarkt ging ook nog wei nig om, maar de koersen konden zich mee- rendeels handhaven. Het maakte een goeden indruk, dat de koersdaling van den gulden geen verderen voortgang heeft gemaakt; toch blijft de toestand op de wisselmarkt nog la biel; het ziet er naar uit alsof de inter nationale speculatie gebruik zal maken van de eerste de beste gelegenheid tot het her- Wjrm. inliem en locli Iriieh en hygüniieh, ziedaar de eisehen di» aan de tegenwoordige slaapkamer gesteld wor. den. Vloerbedekking, stol» leering en meubelen zijn hierbij van hel grootste be lang. Komt U eens bij on» kijken. Wij zijn deskundig, hebben ervaring en edvU seeren U geheel In Uw belang. W«stsini)«l 10-11-12-13 Amersfoort vatten van de aanvallen op den gulden, waar by zeker ook gelet zal worden op de binnen- landsche politieke situatie hier te lande. De apathische stemming op de aandeelen- mnrkt had tot gevolg, dat zelfs de publi catie van het jaarverslag van de Koninkly- ke Petroleum My., anders een evenement van beteekenis, geenerlei beweging in de koersen vermocht te weeg te brengen, hoewel het ver slag zeker niet onbevredigend is. Terwyl men veelal een vermindering van de netto winst verwacht had, bly'kt deze nog wat hoo- ger te zyn dan over het voorafgaande jaar, n-1. 88.02 tegen 87.61 millioen. Welis waar waB de bruto-winst ruim 7 millioen kleiner dan in 1937, maar deze teruggang is gecompenseerd door een verlaging der on kosten en andere voordeelige verschillen. Het betrekkelyk gunstige resultaat in een jaar, waarin de wereldconsumptie van pe troleum met 2 millioen ton terug is gegaan, schryft het bestuur, behalve aan de tech nisch volmaakte uitrusting van het bedryf en de steeds gevolgde streng conservatieve financieele politiek voornamelijk toe aan het feit, dat de Koninklyke Shellgroep haar be langen op zoo harmonische wyze over de ge- heele wereld heeft verdeeld. Hierdoor is het mogelyk, minder gunstige uitkomsten in een bepaald gebied goed te maken met betere resultaten elders behaald. Het uitgesproken internationaal karakter verleent het concern een stabiliteit, dia vooral in moellyke tü- den van zeer groote waarde is. Naar men weet, behoort ook het Philips- concern tot de ondernemingen, die hun be langen over een aantal landen zy het dan niet over een aantal werelddeelen, zooals de Koninklyke verdeeld hebben. De keerzyde van deze medaille voor een bedrijf als Phi lips', wier vestigingen zich tot Europa be perken, is echter, dat verschillende landen, waar dochterondernemingen gevestigd zyn, in tiiden als de tegenwoordige gemakkelyk binnen het terrein van politieke strubbelin gen worden betrokken. Vandaar dan ook, dat minder gunstige opvattingen betreffende de politieke ontwikkeling zich in de eerste plaats in het koersverloop van aandeelen Philips' weerspiegelen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3)$ e/c Nederland '11 99 5/5, 99 1/8, 991/4, 3 Nederland '36 99 1/4. 98 18/16. 3% Nederland '37 92 1/8, 92 1/16. 92 5/8. 92 8/8 3 '43 Nederland 96 9/16, 96)$. 96 9/16. 2J$ N.W.S. 73)4, 73. Aku 37, 34)$, 35. Fokker 312, 320)$, 316. Lever Bros. 135 3/4. 137 1/4, 133 1/4, 134 1/4. Philips' 201, 205195, 200. Bethlehem Steel 43 3/4, 44, 42 1/8 U.S. Steel 37, 35 11/16. General Motors 34 1/8, 331/16 ex 'div., 83 8/8. Kon. Petroleum 313)$, 308, 308 3/4. Amsterdam-Rubber 194, 196)$, 190 3/8, 192. Hessa Rubber 92 1/4, 95, 92. Oost Java Rubber 98, 99)4, 94, pg, Serbadjadi 89, 92, 90, 92. Handelsver. Amsterdam 432, 418. 421, Javasdhe Cultuur 207)$, 208)$. 201. Ver. Vorstenlanden 93, 93 3/4. 90. Deli Batavia 146)$, 155 3/4, 152. Deli Mij. 211, 222, 213. Holland Amerika Lyn 102 1/4, 98)$, 98 8/4. Ned. Scheepvaart Unie 120, 110, 111. FEUILLETON Naar hef Engelsch van 82 „Wel, mijnheer Griddle. En hebt u iets gevonden, dat u over het hoofd had gezien?" Een oogenblik aarzelde mijnheer Griddle. Voor een getrainde spenrdèr was dat moment echter al lang genoeg. Ilij maakt." er dus geen geheim van, dat hij inderdaad iets had gevonden dat zij hadden voorbijgezien. „Ik hoopte zelfs," zèi hij, „dat u het genoegen zoudt smaken het zelf te vin den maar uw kruisverhoor heeft dat verhinderd. Kom maar mee dezen kant Op." Hij leidde hen langs het dek en de trap naar dat gedeelte van het schip, waar de doocle man lag. Toen zij de flille kamer binnen kwamen, wierp de inspecteur een vluggen blik op de lig gende gestalte, maar hun gids keek daar niet naar. Naast de gedaante lagen een Paar stokjes en daaronder.... „Weet u wat dat is?" vroeg mijnheer Griddle. „Natuurlijk", antwoordde inspecteur Root. „Dynamiet." Er heerschte stilte. Plotseling wendde Leonard zich tot mijnheer Griddle en zei rustig: „U was zeker even verbaasd als wij, toen u dat dynamiet vond." „Ja, natuurlijk," riep de oude man uit. „Dan wilt. u ons misschien vertellen, wat u verwachtte te zullen vinden, toen u die spaantjes naar boven bracht?" HOOFDSTUK XXIII. De aanmoediging van Napoleon Truelove Mijnheer Valentino Morlev was in 't minst niet gelukkig, toen hij, gehoor gevend aan een onvriendelijk door elkaar schudden, zijn oogen plotseling opende en Napoleon Truelove naar hem zag staan kil ken. „Goeie heip", mopperde hij. „Is het eert mensch dan niet vergund maar een halven nacht te slapen?" „Niet in een nacht als deze", ant woordde Napoleon treurig. „We hebben le noodig, kerel!" „Wie heeft me noodig?" „Het gerecht." „Och, doe niet 7.00 zot", gromde Mor lev. „Er is geen gerecht, dat iemand on dervragen wil, als hij juist slaapt. Wees niet zoo geheimzinnig, en vertel wat je te zeggen hebt. Als u denkt, dat ik mij verhonden heb om In mijn pyama op jacht te gaan „U behoeft nu juist niet in pyama to verschijnen", onderbrak Napoleon. „U kunt avondtoilet aantrekken als u wilt. Maar ik ga weer naar buiten in den donkeren, donkeren nacht, dus ik be grijp eigenlijk niet wat u te klagen hebt. Of wilt u misschien met mij ruilen?" „Neen, dank U." „Goed dan. Wees dankbaar voor wei nig barmhartigheid. Respecteer u zelf, en ga dan naar beneden in de hall en houdt ooren en oogen open voor afschu welijke en afgrijselijke geluiden en too- neelen. Het afschuwelijke tooneel zal waarschijnlijk zijn, dat ondergetcekende wordt binnengebracht op een baar en vermoedelijk zal ik ook verantwoorde lijk zijn voor afgrijselijk gegil." „Wat beteekent dit alles toch?" vroeg Morley, terwijl hij rechtop ging zitten. „Mijn beste kerel, het is niet goed om mij uit te vragen", antwoordde Napo leon. „Maar als je lieusch wilt weten, wat er op 't oogenblik aan hapert, dan kan ik u zeggen, dat er zes personen vermist worden, in verschillende stadia van krankzinnigheid, en ik mag mee helpen om hen op te zoeken. Zoo ver ik weet, is er slechts een halve hond op drie hazen, dus waarom die hazen eigen lijk wegloopen, is me een raadsel. Ik ga echter, in gezelschap van een Hinken agent Wat? is de politie hier?" riep Morley, opspringend. „Ja. Dus alles bij elkaar genomen, kun je je zelf gelukkig prijzen, kerel. Al les wat je te doen hebt. is wakker te blij ven en de dames te bewaken en zoo af en toe zullen we terugkomen en u vertel len, hoeveel van ons er nog over zijn. Is het leven niet genoeglijk?" Nadat hij Valentine Morley verlaten had om zich aan te kleeden, of althans zooveel aan te trekken als deze noodig oordeelde, liep Napoleon naar de trap en kreeg daar opeens een aangenamen schok de ecnige prettige, dien hij zich dien nacht kon herinneren. Beryl Hai nes, aanbiddelijk in een licht biamven omslagdoek, (zooals hij in zijn dagboek schreef) stond boven aan de trap op hem te wachten. „Hallo!" riep hij uit. „Waarom bent u niet in bed?" „Slaap komt niet meer in aanmer king", antwoordde Bend. „Ik denk, dat dit alles een beetje te opwindend is. Dus zet juffrouw Fyne wat thee en ik ga naar haar kamer om ze daar te drinken tot het dag wordt." „Geen slecht idee", knikte Napoleon. „Zou het. u hinderen, als ik mij bij u beiden voegde?" „Zou het wel behoorlijk zijn?" „Zou het dat niet? Wel clan niet", grinnikte Napoleon. „Maar de etiquette cischt, dat je een beetje opgemonterd wordt, als je op jacht gaat naar moor denaars. Nu, pas goed op je zelf, Beryl. En welterusten, voor de zooveelste maal.". „Nappy!"* riep zij uit, terwijl ze haar hand plotseling op zijn mouw legde. „Wat. is er?" knipoogde hij, voorwen dend dat hij er niets van merkte, dat haar hand op zijn mouw lag. „Ik ik geloof, dat je liever een grap jas bont, Nappy", zei Bervl. „Wat beroerd", antwoordde hij stra lend. „Wat kan een man beter doen?" „Ilct is niet beroerd","antwoordde zij. „Wat doet mijnheer Morley?" „Staat op om het fort te bewaken", vertelde Napoleon haar. „Ilij werd groen van nijd, toen ik hem vertelde waar ze mij voor noodig hadden en smookte op zijn knieën met mij te mogen ruilen „O, Nappy!" lachte Beryl. „Mij kun je niet voor den gek houden. Mijnheer Morley is zeer blij, dat hij hier kan blij ven, en ik weet heel goed dat jij liever hier zoudt blijven en thee. mét ons drin ken, dan op do jacht te gaan naar die lui. Maar je gaat, 't is alles hetzelfde, cn je moet me goed over je laten denken, als ik dat wil." Napoleon verzonk in gedachten. „Wat ik zeggen wil, Beryl", zei hij plotseling. „Meen je alles wat je daar zegt? Of zeg je het alleen maar om iemand aan te moedigen." „Ik meen het, Nappy." „Ja, natuurlijk", antwoordde hij, „het is een heclebocl onzin, maar ik ben on noemelijk dankbaar en zoo. En en als ik iets kan doen om je broer te vinden en zoo, dan dan wel, dan zal ik erg blij zijn." „Misschien zal ik probceren Je nog blijer te maken, Nappy", lachte _zij en rende plotseling weg. Napoleon keek haar na en ging toen .langzaam de trap af. Het scheen hem toe, dat als hjj zich haastte, hij naar beneden kon vallen. Dat zou zeer onge lukkig zijn geweeét voor hem zoowel als voor den agent, die hem beneden opwachtte. ..Klaar, mijnheer?" vroeg de agent. „Juist," antwoordde Napoleon. „Kunje niet zien, dat ik het zwaard aangord?" „Wat zegt u, mijnheer?" „O niets dat was poëzie," mompel de Napoleon. „Wat gaan we doen?" „We gaan naar Rcedington. meneer!" „Recdington? Waar is dat?" „In 't Noorden, om de baai. Het is aan den anderen kant van de rivier, maar daar is een klein boschje, waar we eerst door moeten, misschien treffen we daar iemand." „Zoo. Wat gezellig. En wat doen we, nis we er iemand treffen?" „Wat zegt u, méneer?" „Wat ik bedoel," legde Napoleon uit, terwijl" zij het hotel verlieten en de gra- vcl-baan overstaken, „is dit. Als we een van die kerels ontmoeten, moeten we hem dan grijpen en roepen?" De agent lachte. Waar sommige men schen plezier in hebben. „Neen. we zullen hem ondei vragen meneer," zei hij. „En hebt u er niets te gen dat aan mij over te laten?" „Of ik er iets tegen heb? Oh, neen! Het zal me een genoegen zijn." „En als zij de vragen beantwoord heb ben, zullen zij weten, hoe we moeten handelen." „Juist, konstabel," antwoordde Napo leon. „Laten we de muis nabootsen." Zij wandelden stil verder Napolem trachtte zich een duidelijk beeld te vor men van wat voor hem lag, ntuar faal de herhaaldelijk. Zij gingen naar 't Noord-Westen, en hij keek naar rechts in de hoop een lichtstraaltje van' de ho rizon op te vangen. Maar- er vts nog geen licht, nog geèn streepje om do duis ternis In het Oosten te vermmde/en. Spoedig bereikten zij een plek waar de verhevenheid waar zij juist over waren gegaan, naar het Noorden wendde en nu de kustlijn volgde. Aan den ecnen kant lag de zee, niet be schenen door de maan, die in groote wolken gevangen scheen. Het wrak was juist zichtbaar, maar zij konden geen klein bootje in de buurt ontdek ken. Eigenlijk was de inspecteur rnet zijn gezelschap nog niet vertrokken van het strand. Aan den anderen kant, doemde zwaar geboomte op dat een rustige zwarte massa vormde, die, als men or in keek, vol leven scheen te zijn. Daarom was men er niet op ge brand cr eens heen te kijken. Maar onze oogen doen dikwijls iets, wat. men niet wil, en die stille hoornen trokken Napoleon onweerstaanbaar aan. Hij gluurde ernaar met buitenge wone nieuwsgierigheid, totdat allen schenen tè leven en met hem mee wandelden. Hij .wendde zijn hoofd re soluut af; maar het werd opnieuw naar dien kant getrokken. (Wordt ve/vo'.gd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7