ZOO UIT PARIJS stadsnieuws! De Palestina-politiek van Engeland Ü/jjmda Qmf£%ovid&n Verleden blijft zn waarde behouden „De Naardermeer" GARNIZOEN BEDRIJFSLEVEN SCHOONHEID VAN VROEQER Rede van drs. J. A. Coltof Duivensport 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 JUNI 1939 GKONDTHdSTEE. Van vrijdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Gestolen Leven" en „Achter de Maginot-Linie". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30' uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur Overige avonden 8.15 uur n.m Excursie van de afdeeÜng Amersfoort van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging Men schrijft ons: Zaterdagmorgen zag (het weer er niet lokkend uit. 's-Middags zou door de Ned. Nat. Historische Vereeniging de jaarlijksche tocht naar „de Naarder meer" gehouden worden, waarvan bij Biecht weer niet veel te verwachten viel. Gelukkig werd in deze medewerking Ondervonden en de zon ging schijnen. Onder deze gunstige omstandigheden is de roeitocht door dat eigenaardige terrein, den ondergeloopen polder, ook al duurt die slechts eenige uren, een groot genoegen. Men kan er heengaan om broedende vogels, nesten en eieren te zien, en ook voor de groote verschei denheid van planten, die er groeien en bloeien. Beide mogelijkheden doen zich voor, doch niet tezelfdertijd. Eind Mei, begin Juni leencn zich het best voor het eerste, doch Juli is beter voor de flora. Doordat het terrein nat en koud is. komt de groote bloemenweelde hier wat later dan op droger en daardoor eerder warm terrein. Een opsomming te geven van alles wat er groeit en bloeit moet hier achterwege blijven: men worde lid van de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten en ga zelf zien. Dit kopr werden aangezien de tijd voor den tocht maar kort was, n.l. 3 uur, niet vele nesten bezocht, o.a. drijvende nes ten van zwarte sterns met eieren en jongen, groote en klein© karrekieten nestjes, kunstig aan rietstengels opge hangen, met en zonder eieren werden aangetroffen, ook nog ettelijke bezette nestjes van andere zangvogeltjes. Van de bloeiende planten vielen vooral de vele orchideëen ('handekenskruïd) op. Vliegende werden groepen lepelaars, kiekendieven.en vele wilde eenden ge zien. Hóewei men niet alles gezien had, waren toch alle deelnemers zeer vol daan over het genotene. 'Buiten verantwoordelijkheid der Red 1 MIDDENSTANDS-DIPLOMA NA HET MULO-DIPLOMA Geachte redactie, Met belangstelling las ik het ingezon den stuk van den heer Grasdijk. Ik wil niet ingaan op de door den heer Gras dijk gewenschte veranderingen t.o.v. de opleiding in verband met de vestigings- eischen. Andere practijk-instanties doen wat ze kunnen, om dit in goede banen te leiden. Het is meer om een bepaalde uitdrukking, die in het ingezonden stuk staat, dat ik vraag gebruik te mogen maken van uw kolommen. In de derde kolom komt voor: „Niet, dat men hen er niet gaarne naar toe wil lokken." Voor wat betreft de Middenstands cursussen en ik meen ook bij de Han delsscholen is „lokken" een verkeerd woord. De Middenstands-cursussen wer ken zonder eenige subsidie en de orga- niseerende Middcnstandsvcreenigingon zullen zeer blijde zijn, als de, zorg van het bedoelde onderwijs door de overheid wordt overgenomen. Dat het onderwijs aan de practijk moge voldoen, is onze eenige wensch. Met dank voor de verleende plaats ruimte, P. NIEROP secr. Handel en Nijverheid afd. Amersloort K.N.M.B. De wachtmeester K. J. Wortman van het le R. H. is ingevolge schrijven van het D. v. D. met ingang van 14 Juni 1939 benoemd en aangesteld tot magazijn beheerder bij het le Regiment Huzaren. AVONDKLOKKENSPEL Het. programma voor Woensdag a.s. van half 9 tot, half 10, luidt als volgt.: In f roll en Tagen Rehbcrg; Früh lingslied Rehberg; Steirich; Aria etude Heller; Soldatenliedje Zag- wijn; Van een Smeder Zagwijn; Als het Zondag is Hullebroeck; Marleen tje Hullebroeck; Ze wisten het wel Worp; Lebenwohl Heller. EERSTE PRIJS VOOR „WILHELMINA" Bij den Zaterdag j.l. gehouden wan deltocht van Dudok de Wit te Baarn werd door de Chr. Wandelsportvereeni- ging „Wilhelmina" de eerste prijs ge wonnen. COLLECTE VOOR DE KINDER- VAC ANTIEKOLONIES De opbrengst van de collecte, welke hier Zaterdag voor de kindervacantie- kolonies is gehouden, hedraagt f 352.20. Het bestuur dankt langs dezen weg collectanten en collectrices voor de be toonde medewerking. BURGERLIJKE STAND V.J REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Het Monster van Frankenstein" en „De strjjd om den Gouader." MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). GILDEHU1S. Voorjaarstentoonstelling A. Twee foio's, die in beeld brengenhoe hef huis aan den Nieuweweg 2 veranderd is. Links: zooals het geworden is, rechts: zooals het vroeger wasf OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurbuizen 9. R.K. LEESZAAL Wö'ersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonatraat 36. Geboren: Herman Jozef, z. van B. Mous en L. A. v. d. Veer; Romke z. van C Ritsma en J. Müthing. Overleden* Gezina Lusia Siero 61 geh. met O, P» Meinders. Met ingang van heden is het. sigaren magazijn van den heer W. Dijkhuizen aan den Vlasakkerwcg 28 overgegaan in handen van den heer E. Methorst, eveneens voor den verkoop van rookar tikelen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de desbetreffende adver tentie in dit blad. U ziet hier twee Fransche dames, die er wet naar uitzien, dat ze zich eens willen laten bekijken, trouwens, dat is hun vak ook en zij toonen u hier twee gestreepte mantelpakjes, die echter niet door iedereen ge dragen kunnen worden, want zü maken allerminst slank. Vooral om dat men voor deze modellen meestal nogal breede strepen kiest, zooals de ecne dame draagt. Of men neemt fijne, dunne strepen, die eenigszins wijd uit elkaar zijn geplaatst, zoodat zij breede banen open laten (zie de tweede dame). Ten slotte zou ik nog de aandacht willen vestigen op de nieuwigheid in deze modellen, namelijk het lange jaquet van dit tailleurtje. Het jasje komt nog iets over de heupen, hetgeen eveneens dik maakt. Maar voor heel slanke dames zijn deze modétten. wel ge schikt. m$E Havik 25 is nu een van de meest karak teristieke oude gebouwen van onze stad geworden. Het Leger des Heils heeft er kort geleden zijn intrek genomen. Twee beelden: links uit het verleden, rechts uit het heden STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor all® meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. BIRKHOVEN. 24 Juni. Zomermeeting Geref. Jeugd. 2.45 uur. DE WITTE. 24 Juni Vergadering Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. 10.30 uur. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. Oude huizen hebben een verjongingskuur noodig A MERSFOORT'S binnenstad geniet in /I oudheidkundig en historisch opzicht een rijkdom, die lang niet altijd ten volle gewaardeerd wordt. Er leeft in vele onzer straatjes en straten een groote schoonheid Een schoonheid, die door de eeuwen heen bewaard bleef, doch die. om dat zij de rust en de stilte van het oude in zich draagt, vaak niet wordt opgemerkt. Deze tijd heeft zakelijke oogen. In het blikveld van het heden ontwaart men slechts weinig romantiek, is het omdat romantiek'zoo ver af staat van efficiency? In ieder geval is het goed, dat er orga nisaties zijn, die op de bres staan ter be scherming onzer historische monumenten. Ook Amersfoort mag zich daarom geluk kig prijzen. Onze stad zoowel ais woonplaats als toeristenoord beschouwd ziet er haar waardepapieren door stijgen. Heel wat. monumenten van een ver grijsde. bouwkunst zijn er de laatste ja ren behoed voor den ondergang. Ilamer- geklop, ergens achter een grauwen gevel, getuigt er, terwijl wij dit schrij ven, van, dat er in onze stad op dit ter rein gewerkt wordt Dezer dagen is alweer een pand uit het stof der eeuwen in hernieuwde glo rie verrezen. Het is 't huis aan den Nieuweweg nr. 2, dat samen met de aangrenzende woning in de Muurhui zen, op de Monumentenlijst voorkomt. Mede door het goede werk van de commissie van Bouwtoezicht en den burgerzin van den eigenaar J. G. Over- eem, is er een restauratie tot stand ge komen, waardoor het aanzicht van den Nieuweweg wel zeer aantrekkelijker is geworden. Het huis heeft nimmer weelderige versiering gekend en de herstelling heeft het teruggevoerd in z'n soberon staat van schoonheid van vroeger. Rood witte luiken met zandloopervormige versieringen accentueeren het frissche, levendige geheel. In vervlogen tijden was er, tegenover het gerestaureerde pand, een wedplaats voor paarden. De dieren konden ér drin ken uit de beek, waaruit blijkt, dat de Nieuweweg of hoe de naam vroeger luidde aanmerkelijk lager moet zijn geweest. Bij de verbouwing stuitte men ter hoogte van het tegenwoordige weg dek. op een korfboog, vermoedelijk zooals men op oude reproducties kan zien de bovenkorfboog van een pot- huisje. Ook het belendende huis zou van een verjongingskuur geen schade ondervin den. En tenslotte zouden we nog even aan dacht willen vragen voor een ander, eveneens gerestaureerd pand, dat en kele honderden meters verder verrijst. Wij bedoelen Havik 25: het nieuwe ge bouw van het leger des Heils. Heeft U die prachtige renaissancegevels al ge zien? Het huis Havik 25 dateerende van 1664, vertoonde onder een afschuwelijke pleisterlaag nog rudimenten van oude schoonheid. Dit huis is geheel gerestaureerd, d. w. z. de oorspronkelijke zandsteenbekro- ning is weder aangebracht, de gevel is geheel van de bepleistering ontdaan, ramen in de oorspronkelijke verhouding zijn weder aangebracht, enz. in het kort het huis is nu de glorie van het Havik, een der fraaiste grachtjes van de stad. Het stemt tot vreugde, dat de beide eigenaren van deze huizen resp. de hoe ren G. v. d. Klashorst en J. G. Overeen}, zich moeite en opofferingen getroost heb ben om hunne eigendommen zoo te laten herstellen, dat van een daad van waren burgerzin gesproken mag worden. De uitvoering van beide restauraties stond onder leiding van den architect J. Blom. Rijksmonumentenzorg en de Ge meentelijke dienst Bouw- en Woningtoe zicht stonden hem daarbij terzijde. Wij wekken iedereen op de resultaten te gaan zien. CITY THEATER. Van Visdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Z'n Groote Kameraad" en „Op jacht naar Carrière". Voorstellingen; Zondag 1.45; 4.00: 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m De Joodsche kolonisatie heeft de Ara bisch bevolking toenemende welvaart gebracht, zooals blijkt uit een vergelij king van het tegenwoordige levenspeil der Arabieren in Palestina en in het aangrenzende Transjordanië, waar dc Joodsche kolonisatie verboden is. On tevreden zijn slechts de groot-grondbe zitters, die de door de Joodsche koloni satie tot meerderen welstand geraakte fellachen niet meer als vroeger kunnen uitbuiten en die de op een lage trap van ontwikkeling staande bevolking thans tegen de Joden ophitsen, met buiten- landsche hulp. Het Witboek stelt een premie op deze terreur. Komende tot de vraag, wat den Jo den thans te. doen staat, wijst spr. op dc kracht der Joodsche nederzetting in Voor de afdeeling Amersfoort van den Ned- Zionisten bond \J OOR de afd. Amersfoort van den Ned. Zionistenbond sprak gisteravond, voor een goed bezette zaal in „Monopole", drs. J. A. Col- tof over „Het Engelsche Witboek, zijn achtergrond, beteekenis en ge volgen." In zijn inleiding wees de voorzit ter, de heer M. H. Cohen, er op, hoe de noodzakelijkheid van een eigen land voor het Joodsche Volk thans duidelijker naar voren komt dan ooit te voren. De 900 Joden, van de „St. I Duis", die na weken rondzwal ken thans een tijdelijk asyl gevon den hebben in Nederland, België Engeland en Frankrijk, van waar echter hun zwerftocht later op nieuw moet beginnen, zijn een symptoom van het Joodsche vraag stuk in zijn geheel, dat slechts in Palestina zijn oplossing kan vinden. Deze oplossing, de heer Coltof liet dit in zijn beschouwingen over de En gelsche Palestina-politiek scherp uit komen zou worden bedreigd, indien de bepalingen van het onlangs gepu bliceerde Witboek werkelijk ten uitvoer zouden worden gebracht. Immers, de Joden worden daardoor gedoemd ook in Palestina een minderheid, n.l. een derde der bevolking te blijven vormen, beheerscht door de Arabische meerder heid. En dit ondanks het feit, dat. de geweldige krachtsinspanning der Jood sche kolonisatie het totaal verwaar loosde land tot nieuwen bloei gebracht en aldus de basis gelegd heeft voor nieuwe immigratie-mogelijkheden, d.w.z. de „economische opname-capaciteit" van het land heeft vergroot. Volgens het Witboek zal echter niet. langer de eco nomische opname-capaciteit als maat staf voor de Joodsche immigratie wor den aangelegd, doch de politieke op name-capaciteit. Als motief voor deze wijziging die, naar spr. uiteenzet, in flagranten strijd is met de bepalingen van het Volkcnbondsmandaat, geeft de Engelsche regeering aan de „vrees van de Arabieren voor Joodsche overheer- sching", welke geleid zou hebben tot de Arabische terreur. Nagaande, wat ach ter deze Arabische terreur die zich zoowel tegen de Engelschen en de Ara bieren zelf als tegen de Joden richt, verborgen is, komt spr. tot de conclu sie, dat het Witboek in werkelijkheid een capitulatie beteekent van het En gelsche Imperium voor de Arabische terreur en de machten, welke deze door levering van wapenen, financieel en propagandistisch steunen, hetgeen spr. door voorheelden aantoont. Palestina, die bereid is, haar rechten niet hand en tand te verdedigen. De politieke mogelijkheden staan nog niet vast; reeds teekent zich een wijziging af in de verhouding van de Arabieren tegenover Italië. Het Joodsche Volk moet. gereed staan, om van een even- tueele verbetering in de constellatie ge bruik te maken. Iedere Jood moet zich moreel en financieel achter de Joden in Palestina stellen bij hun strijd voor de Joodsche toekomst, opdat het Jood sche Volk weder „grond onder de voe ten" krijge. SPORT EN SPEL De Reisduif Uitslag concours gehouden vanuit Beaune (Fr.). Afstand 572,6 K.M. In con cours 157 duiven. Los 6.10 uur. Eerste prijswinnende duif 1 uur 59 min. 29 sec. Laatste id. 2 uur 36 min. 54 sec. De aan gewezen 10 ets. werden gewonnen door L. Krabshuis met no. 2; de aangewezen 25 ets. door W. v. d. Brink met no. 1. Het servius kwam in het bezit, van H. Onwezen met no. 3. De poule 's speciale vielen ten deel aan: W. v. d. Brink met. no. 1; L. Krabshuis met no. 2; H. Onwe zen met no. 3; W. v. d. Vennen met no. 4 en M. Koudijs met no. 5. W. v. d. Brink 117L. Krabshuis 2 34; H. Onwezen 315; W. v. d. Vennen 4; M. Koudijs 514; T. de Vries 61927 30: J. v. d. Burg 7—35; Th. Tuithof 825 —28; H. A. de Graaff 9—16—29—39; A. v. d. Pol 10 —36; J. de V. 11—22—23—32 —33; P. Bos 12—38; D. Vos 13; J. de BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. Bruin 1831; H. Pieters 20; W. Koenen 21; H. v. Beek 24; P. v. d. Dol 26; N. de Vries Jr. 37. Stand Fondskampioenschap Laroche Migennes. Hok: 1 W. v. d. Vennen, 128 punten; 2 P. Bos. 124 p.; 3 N. de Vries Jr„ 121 p.; 4 J. de V, 118 p.; 5 T. de Vries 109 p.; Duif: 1 H A. de Graaff, 37L 1668, 52 p.; 2 J. de V, 38L 4149, 51 p.; 3 Joh. Bijlsma 35B 5914, 50 p.4 W. v. d. Vennen CPB38 10820, 49 p.; 5 N. de Vries Jr. 3SL 4526 48 p. Pro Pafria Deze vereeniging hield Zaterdag een wedvlucht van St. Denis (Fr.) uit. Afstand 416 km. Wind N.W. Duiven in vrijheid 9.30 uur. Aankomst eerste prijs winnende duif 4, 24, 14; idem laatste 4, 53, 37. De aangewezen 10 et. en 5 ct. werden gewonnen door J. R. Tichelaar en W. Th. Pot Jr., resp. met no. 1 en no. 8. Dc poulc-spec. 10 door J. R. Tiche-, laar met. no. 1. De uitslag luidt als volgt: J. R. Tichelaar 1, 4, 5; W. Th. Pot Jr. 2, 8; H. Ipenburg 3; G. Diekerhof 6, 7; W. Chr. Ruitenberg 9, 10. Stand kamp.schap t.m. St. Denis. Hok: 1. J. R. Trdhelaar 522 punten, 2. W. Th. Pot Jr. 516 punten. Duif: 1. W. Th. Pot Jr. x 3.3R.L.2229— 191 punten; 2. J. R. Tichelaar x 3.37.L.939 —145 punten; 3. G. Diekerhof. x 3.37.L. 1418136 punten. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11