Overweegt Engeland repressailles DË EEMLANDER TOESTAND IN TIENTSIN RUSTIG Voedselschaarschte en groote hitte Bom ontploft Maandag 19 Juni 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwai 2a 37e Jaargang No. 333 TOKIO IS NOGAL OPTIMISTISCH De Japanners zouden Zondag alle schepen met levensmiddelen hebben terug gezonden Atlantic Clipper vertrokken Geruchten en beschouwingen over een Britschen boycot van Japan Synagoge te Tiberias door brand verwoest in café te Praag HITLER ONTVANGT AFGEZANT VAN IBNSAOED De leden van de Balkan-entente zijn het eens Italië's vloot gaat „cruises" maken Weersgesteldheid AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per ■■w»—week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 „Onvoorwaardelijke herzie ning van de Britsche politiek" LONDEN, 18 Juni (Havas). De le- TIENTSIN, 18 Juni (Reuier) Na den vierden dag van de blokkade van de Britsch- Fransche nederzetting van Tientsin door de Japanners zijn de Britsche zakenlieden in de nederzetting vast besloten niet toe te geven. De handel in de nederzetting is vrijwel geheel tot stilstand gebracht, alleen enkele banktransacties hebben plaats gehad. De voedselschaafschte wordt verergerd door de groote warmte, tengevolge van het gebrek aan ijs kunnen geen versche levensmiddelen worden bewaard. Het warme weer is vooral afmattend voor de vrouwen en kinderen, die tengevolge van de afzetting niet naar het strand van Pei Tai Ho kunnen gaan, aangezien zij bij het overschrijden van de grens blootstaan aan allerlei moeilijkheden en onaangenaamheden. De toestand in Tientsin bleef ook Zon dag rustig. De markt in de Fransche con cessie is goed voorzien. In de Engelsche Concessie ontbreken sommige producten echter, hoewel daar gisteren achtduizend 'eieren en groote hoeveelheden vleesch, visch en groente zijn aangevoerd. De tem peratuur is gestegen tot boven veertig graden, hetgeen het wachten aan de poor ten der concessie zeer bezwaarlijk maakt en verschillenden menschen een zonnesteek bezorgt. De Japanners blijven een heftige anli-Britsche propaganda voeren. Britsche autoriteiten verbieden uitvoer van meel De autoriteiten van de Britsche neder zetting hebben den uitvoer van meel uit de nederzetting verboden, ook indien dit meel eigendom is van Japanners. In de nederzetting liggen ongeveer 2700.000 zakken meel opgeslagen en in de overi ge deelen van Tientsin ongeveer 800.000 zakken, terwijl het maandelijksch ver bruik ongeveer 1.500.900 zakken be draagt. Do Japansche militaire autori teiten achten deze maatregel een pro vocatie, aangezien Japan nooit den in voer van levensmiddelen in de conces sie heeft verboden, zoo meldt. Domei, het Japansche telegraaf-agentschap. Daarentegen meldt een Rcuter-tele- gram: Het optreden der Japanners te Tientsin is Zondag nog een stap verder gegaan, aangezien patrouille vaartuigen op de rivier de Hai alle schepen met levensmiddelen terug gezonden hebben. De toevoer van vleesch, visch en groenten is thans volkomen afgesneden en de bewo ners van het belegerde gebied heb ben hun voorraden ver.duurzaamde levensmiddelen moeten aanspreken. Rijst en meel zijn nog in ruime hoe veelheid aanwezig. In elk geval zijn de Britten in de concessie vastbeslo ten, ondanks de blokkade stand te houden. Engelschman gearresteerd Een Britsch employé van den spoor weg PekingMoekden is in een gevecht met een Chineesch politieagent in Ja- panschen dienst bij de barricade aan de grens van de Britsche nederzetting ge wond en door de Japanners gearres teerd. De Britsche consul-generaal poogt zijn vrijlating te verkrijgen. Een incident te Sjanghai Zaterdagmiddad verscheen plotseling aldus Reuter een afdeeling- Chi neesche politiemannen in Japanschen dienst, gewapend met geweren en Mau- serpistolcn, aan de grens van de inter- nalionale nederzetting van Sjanghai en bedreigde het politiebureau, dat aan de grens ligt. Hier stonden slechts twee Britsche soldaten op post. In aller ijl werden Britsche troepen aangevoerd om de schildwachten te versterken en een oogenblik was de toestand dreigend, doch nadat de Britsche officieren gecon fereerd hadden met de Chinecschc poli- tie-officieren. trok de Chineesche politie zich terug. Later werd ook het grootste deel van de aangevoerde Britsche troepen terug getrokken en werd een kleine wacht achter gelaten. PORT WASHINGTON, 17 Juni (Reuter). De „Atlantic Clipper" is met dertig personen aan boord vertrokken om via de Azoren en Lissabon naar Marseille te vliegen. Van de dertig personen zijn zes tien journalisten, waaronder vijf dames, twee officials van de Pan American Airways en twaalf le den van de bemanning. Donderdag moet het vliegtuig Marseille verlaten om naar New York terug te vliegen. den van het Britsche kabinet wachtten -aangelegenheid der concessie moeilijk HAIFFA, 18 Juni. (Havas) Een brand, die waarschijnlijk aan kwaadwillig heid te wijten is, heeft vannacht de sy nagoge te Tiberias, een bekend bede vaartsoord, in asch gelegd. De schade wordt op duizenden ponden sterling ge raamd. In dezelfde streek heeft nog een moed willig aangestoken brand gewoed, waar door een groote hoeveelheid asfalt ver loren i6 gegaan. Zaterdag nadere bijzonderheden af om trent den toestand te Tientsin. Minister president Chamberlain is uit Londen ver trokken om het weekend buiten de stad door te brengen, doch hij blijft in contact met Downingstreet en het Foreign Office. Hoewel de regeering van Japan haar goedkeuring heeft gehecht aan het op treden van de Japansche militaire autori teiten te Tientsin is het nog mogelijk, dat men van de Japansche regeering nog en kele mededeélingen ontvangt, welke den toestand ophelderen en welke de moge lijkheid bieden te onderhandelen over een reckling van het incident. Indien dit evenwel niet het geval zou zijn, dan moet de Britsche regeering re- pressaille-maatregelen overwegen. In dit verband wordt reeds gezegd, dat de ambtenaren van het ministerie van handel, het ministerie van financiën en van het ministerie van buitenl-andsche zaken de verschillende maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden, overwogen hebben en een rapport dien aangaande hebben opgesteld. Indien ge durende het weekeinde geen verbetering in den toestand intreedt zal dit rapport eerst door de ministerieele commissie van buitenlandsche zaken en vervolgens door het geheele kabinet worden behan deld. Naar verluidt zouden deze maatrege len zijn: Ten eerste: Het schrappen van Japan van de lijst van meestbegun- stigde landen. Ten tweede: Het opzeggen van het Britsch-Japansche verdrag van 1911, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolo nies zou verliezen. Ten derde: Het verhoogen van de rechten op Japansche goederen. De meening van Japan sche deskundigen Domei meldt uit Tokio: Japansche financieele en economische deskundigen zijn van oordeel, dat, in dien Engeland zijn dreigement van een economische boycot van Japan zou uit voeren, dit grooter nadeel zou hebben voor Engeland zelf dan voor Japan; dit oordeel wordt gegrondvest op den eco- nomischen toestand van Engeland en op de verhouding tusschen Engeland en de Dominions. Bovendien is Engeland op het oogenblik niet in staat een ster ke sloot, naar Singapore te zenden, aan gezien het te zeer wordt vastgehouden door den politieken toestand in Europa. De deskundigen merken verder op, dat, Engeland geen oorlog kan voeren in het Verre Oosten, behalve wanneer de Vereenigde Staten de verzekering zouden geven, dat zij actief zullen mee werken. Aangezien evenwel Tientsin geen Britsch grondgebied is, zooals Hongkong, doch Engeland hier slechts economische rechten heeft, verwacht men niet, dat Engeland hier een oorlog zal ontketenen. Verklaring van den Japanschen commandant te Tientsin Dö commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin heeft een aantal Chineesche en Japansche journalisten medegedeeld, dat. een regeling van do. zal zijn, tenzij Engeland zijn steun aan Tsjang-Kai-Sjek opgeeft. Na de totstand koming der blokkade aldus vertel de hij hebben de autoriteiten der Britsche concessie een onderhoud met hem aangevraagd, onmiddellijk of door bemiddeling van een derde mogend heid. Hij had dit voorstel echter verwor pen, omdat hij geen heil van het onder houd verwachtte, nu de kwestie in een dergelijk stadium was gekomen. De toestand heeft zich ontwikkeld tot een volledig protest tegen de Britsche politiek van steunverle ning aan Tsjang-Kai-Sjek. zoodat niet meer kan worden gesproken van een zuiver plaatselijk incident. Het incident kan niet meer geregeld worden met uitlevering der Chinee sche misdadigers, reorganisatie van den gemeenteraad der concessie en verwijdering der anti-Japansche schoolboeken. De hoofdzaak blijft een onvoorwaardelijke herziening der Britsche politiek. Een economische blokkade tegen Ja pan zou onmogelijk zijn zonder de me dewerking der Vereenigde Staten, die uiterst twijfelachtig is. Bovendien is Ja pan gereed om een blokkade het hoofd te bieden, aldus de commandant. BURCKHARDT KEERT TERUG GENEVE, 18 Juni (Havas). De hooge- commissaris van den volkenbond te Danzig, Burckhardt, die na een bezoek van enkele dagen aan de Vrije Stad naar Genève was teruggekeerd, zal zich thane voor. onbepaalden tijd naar Dan zig begeven. 39 personen werden er door gewond PRAAG, 18 Juni (D.N.B.) Vannacht is in het hoofdzakelijk door Joden bezochte café „Riva" in de oude stad van Praag een bom ontploft, waarbij vier perso nen vrij zwaar en vijftien licht ge wond werden. Reuter meldt nader: Bij de bomontploffing in het café „Ri va" werden 39 personen gewond, van wie 7 zware verwondingen bekwamen. De meeste slachtoffers zijn Joden. Van twee der ernstig gewonden moesten bei de beenen geamputeerd worden. Zij yerkeeren in levensgevaar. 1-Iet geheele interieur van het café werd vernield. Vele gewonden renden naar buiten en zakten op straat ineen. Men gelooft, dat deze nieuwe aanslag deel uitmaakt, van de reeks, die in de afgeloopen weken is gepleegd, en schrijft hem wederom toe aan de Tsjechische fascisten. De Tsjechische politie heeft van nog geen enkelen dader een spoor gevonden. Het incident van Nachod Zaterdag is het proces tegen de beide Duitsche politiemannen, Bulla en Stehr, die een Tsjechisch politieman te Nachod hebben gedood, voortgezet. Twee medici verklaarden, dat beide beklaagden toe rekenbaar zijn. Het openbaar ministerie verklaarde nog enkele deskundigen op medisch gebied te willen hooren. Het proces is derhalve tot Dinsdagochtend a.s. verdaagd. Verkeer tusschen Slo wakije en hef protecto raat gestremd Het Slowaaksch Telegraaf Agent schap bericht, dat volgens mededee- ling van de Duitsche legatie te Bra tislava het verkeer tusschen Slo wakije en het px-otectoraat Bohemen en Moravië tot nader order is ge staakt. Deze maatregel zal niet lang duren. Op het oogenblik worden rei zen in Slowakije slechts toegestaan in zeer dringende gevallen. De Oberlandraad voor Kladno heeft volgens Havas toegestaan dat de café's en restaurants te Kladno tusschen zeven uur 's ochtends en negen uur 's avonds open zijn. Bioscopen en theaters moeten evenwel gesloten zijn. In het disti-ict Mnichovo Hi'adista, dat geheel Tsjechisch is, hebben onbeken den Duitsche stx'aatbordjes, welke hier na 15 Maart zijn geplaatst, vernield, al dus Havas. Dei-halve is het verkeer gedui'onde één week tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 4 uur verboden. De bevolking mag zich 's nachts niet op straat bevinden, op straffe van gevan genis en boete. Indien nogmaals Duitsche straatbor den zullen worden vernield, zullen nog strengere maatx-egelen worden genomen. DUITSCH-ITALIAANSCHE VLOOT- BESPREKINGEN BERLIJN, 18 Juni (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat admiraal Rae,- der, commandant der Duitsche vloot, Dinsdag a.s. te Friedrichehafen een sa menkomst zal hebben met admiraal Cavagnari, onderstaatssecretaris aan het Italiaansche ministei-ie van marine ter bespreking van de problemen van samenwerking tusschen de Duitsche en de Italiaansche vloot. De vijfde Tilburgsche Hoogeschooldag is onder groote belangstelling gehouden. Een studentikoos snapschot bij het Waalwijksche Stadhuis, waar de stu denten op hun uittocht door het gemeentebestuur werden ontvangen De gerestaureerde toren van Hedikhuizen bij Hcusdcn is officieel in gebruik genomen De Commissaris der Koningin in Noord Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Riickevorsel. begeeft zich naar een der portalen. BERLIJN, 18 Juni (Reuter). Vandaag is bekend geworden, dat Hitier gisteren te Berchtesgaden Khalid Alhud heeft ontvangen, een special en afgezant van Koning Ibn Saoed, den vorst van Saoe- die Arabie. Hitier en Khalid Alhud ge bruikten de thee tezamen en hun be sprekingen duurden geruimen tijd, doch omtrent den aard dezer bespre kingen is niets bekend geworden. De besprekingen tusschen Gafencu en Metaxas hebben bevredigend resultaat „Nieuwe wijding der beginselen" ATHENE, 18 Juni. Het Atheen- sche telegraafagentschap publiceert een officieel communique over de Donderdag en Vrijdag j.l. in de Grieksche hoofdstad gevoerde be sprekingen tusschen Gafencu, den minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, en Metaxas, den mi nister-president en minister van buitenlandsche zaken van Grieken land. De besprekingen hebben de volledige overeenstemming bewezen ten aanzien van alle vraagstukken welke Roemenië eix Griekenland rechtstreeks betreffen. Als vooi'zitter van de Balkan-Entente heeft Gafencu tevens Metaxas op de hoogte gesteld van de besprekingen, welke hij de vorige maand gevoerd heeft met Markowitsj, den minister van buitenlandsche zaken van Joegoslavië. Voorts heeft Gafencu den Griekschen minister-president in kennis gesteld van zijn dezer dagen gevoerde bespre kingen met Sai-acoglu, den minister van buitenlandsche zaken van Tux-kije, alsmede van de zoo bevredigende resul taten van zijn officieel bezoek aan An kara. Tot zijn groote genoegen, zoo ver- volgt het communique, heeft Me taxas kunnen vaststellen, dat de lei dende beginselen der Balkan-En tente, te weten: onafhankelijkheid, eenheid en een vastberaden vredes politiek, een nieuwe wijding gekre gen hebben, welke niet zal nalaten de betrekkingen tusschen de vier bevriende en verbonden Balkansta- tcn nog dieper en nauwer te ma ken. JEUGDIGE WIELRIJDER DOODELIJK VERONGELUKT ALMELO, IS Juni. Vanmiddag is achttienjarige wielrijder G. Wessels uit Viiezenveen, in dienst bij een landbou wer in de nabijheid van Almelo, bij de brug over het Twente-Rijnkanaal tus schen Almelo én Boi-nebroek doodelijk verongelukt De jongen fietste in plaats van ondei-- langs de brug, den berm van den weg af. Hij kwam met een hevigen slag te gen een telefoonpaal terecht en liep ernstige inwendige kneuzingen op, ten gevolge waarvan hij na eenige oogen- blikken overleed. Eskaders naar Spaansche schiereiland en naar het Verre Oosten ROME, 18 Juni. (Havas). De bladen melden, dat het eerste Italiaansche es kader morgenochtend vx-oeg van Napels voor een reis naar de Spaansche, Portu- geesche en Marokkaansche watei'en zal vertrekken. Tot het onder bevel van ad- mii-aal Riccardi staande eskader behoo- ren twee pantscx-schepen, tien kruisei-s van 10.000 en 8.000 ton en een twintig tal torpedojagei-s, waarvan de gezamen lijke bemanning bestaat uit 1.000 offi cieren en 20.000 minderen bestaat. Deze kruistocht zal ongeveer twee weken du ren. De „Popoio dTtalia" meldt verder nog, dat het tweede Italiaansche eskadei* binnenkort voor een kruistocht naar het VeiTe Oosten zal vertrekken. Men verklaart hier, dat deze kruistochten geenszins een buiten gewoon karakter dragen en deel uitmaken van een sedert lang op gesteld pi'ogram. Men voegt hier aan toe, dat de schepen van het eer ste eskader de meeste Middelland- sche-zeehavens van Spanje, alsmede Lissabon en Tanger zullen aanloo- pen. Aan den anderen kant doet men duidelijk uitkomen, dat het be zoek der Italiaansche vloot aan de Spaansche havens aansluit bij de bezoeken van Suner en generaal Kindelan aan Italië, en evenzoo een uiting is van de solidai'iteit en broe derschap tusschen Spanje en Ita lië. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur; 760 m.M. Weer verwachting Verwachting: voor het noord oosten: gedeeltelijk bewolkt droog weer, weinig verande ring in temperatuur, zwakke tot matige veranderlijke wind. Voor het zuidwesten: gedeel telijk bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweers buien, iets koeler, matige zui delijke tot westelijke wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 15 C. 59 Zon óp: 4.39; onder: 9.21 uur. Licht op: 9.51; uit: 4.09 uur. Eerste kwartier 24 Juni 4.55 v.m.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1