Goebbels is sarcastisch De economie van het vervoerapparaat Odyssee der „St. Louis ten einde Een rede voor de bevolking van Danzig Danzig moet terug naar het Rijk- De besprekingen te Singapore Het schip der Joodsche vluchtelingen in Antwerpen's haven Dankbaarheid der schepelingen Vluchtelingen in de „quarantaine straat" Na de ramp van de Phenix Spoorwegen namen het „wilde bus-vervoer" over zonder dat dit een stijging van de exploitatie-kosten ten gevolge had Prof. Goudriaan spreekt te Vlissingen Jol omgeslagen bij Maassluis Knaapje verdronken aldus Goebbels DANZIG, 17 Juni (D.N.B. Na zijn aankomst op het vliegveld van de vrije Stad begaf dr. Goebbels zich naar den stadsschouwburg, waar het ballet van de Berlijnsche opera een uitvoering Baf. Voor het theater stond een ontel bare menigte samengedrongen, welke luide den wensch te kennen gaf, dat Goebbels het woord tot haar zou richten, hetgeen hij na afloop van de voorstelling deed. Hij begon met de groeten van den Fuhrer over te brengen. Ver volgens zeide hij, dat de Danzigers dezelfde taal spraken als de Duit- schers en stamden uit hetzelfde ras, zij zijn door hetzelfde lot ge bonden en derhalve moeten zij te- rugkeeren tot het Rijk. Hun ver langen hiernaar is groot en slechts een wereld, waarin nijd, afgunst en wanbegrip heerschen, kan wil len pogen zich te verzetten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een in ternationaal probleem geworden. Zij heeft het ongeluk aan do monding van do Weichsel te liggen en volgens de mooie theorie van Warschau hooren steden, welke liggen aan riviermondin gen steeds tot de landen, waardoor de rivieren stroomen. Volgens deze theo rie hoort ook Rotterdam tot Duitsch- land, want het ligt aan de monding van den Rijn en de Rijn is een Duit- Sthe rivier. Deze redeneering is niet zonder hu mor, doch dat weet men te Warschau ook wel en aangezien men weet, dat men ongelijk heeft, scheldt men op Duitschland. Onlangs hebben Poolsche scherpslijpers ook Oost-Pruisen en Si- lezie van Duitschland opgeeischt. Vol gens hen moet de Oder de grens vor men, doch men verwondert zich erover dat zij niet de Elbe of zelfs den Rijn tot grens verlangen; daar zouden zij dan hun nieuwe bondgcnooten, de En- gelschen, wier grenzen eveneens aan den Rijn liggen, vinden. De Poolsche chauvinisten verklaren verder, dat zij <ie Duitschers in een veldslag bij Berlijn in do pan willen hakken. Goebbels verklaarde hierover geen woorrden vuil te hoeven maken. Voor in de pan hakken zijn twee noo- dig, een die hakt, en een die zich laat hakken, doch op het oogenblik ziet spreker geen van beiden, in ieder ge val niet bij Berlijn. Men neemt der halve deze Poolsche grootspraak te Berlijn niet ernstig, het zijn eigenlijk politieke puberteitsverschijnselen. Goebbels herinnerde vervolgens aan de woorden van den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken, dat Londen verlangde, dat het vraagstuk Danzig wordt geregeld in vriendschap pelijke onderhandelingen en stelde hiertegenover, dat Engeland Polen een blanco volmacht heeft gegeven en poogt Duitschland en Italië te om singelen. Men vergist zich evenwel, wanneer men meent een onmachtig burgerlijk qn zwak Duitschland voor zich te heb ben, het nationaal-socialistische rijk is niet zwak en onmachtig, doch be schikt op het oogenblik over de sterk ste weermacht ter wereld. Het wordt ook niet door laffe bour geois geregeerd, doch door Adolf Hit ler en derhalve acht men het gepraat te Warschau en Londen spelen met woorden, dat het gebrek aan macht en vastberadenheid moet verbergen. „Vervolgens vroeg Goebbels: „Wat deert U dit? Gij Danzigers vilt terug in het rijk, dit blijkt uit de spontane begeestering, waarme de gij mij als afgezant van den Fuehrer hebt begroet. Thans moet de verbondenheid van het bloed spreken van het volk van Danzig met het Groot Duitsche Rijk en ook de vastberadenheid er moge van komen wat wil de onver breekbare trouw aan het gemeen schappelijke vaderland te bewa ren. „Weest overtuigd, dat ieder in Duitschland uw wenschen kent en deelt en met gelijke trouw naast u staat, waarmede gij aan het Rijk hangt. Wat wij in Duitschland willen, is eveneens duidelijk. De Fuehrer heeft het in zijn jongste rede in den Rijks dag gezegd op een wijze, welke niet voor misverstand vatbaar is, toen hij verklaarde: „Danzig is een Duitsche stad en zij wil terug tot Duitschland". Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moet ook uit het verle den hebben geleerd, dat de Fuehrer geen holle woorden gebruikt. Zij ver gist zich op gevaarlijke wijze, wanneer zij meent dat hij terugschrikt voor dreigementen of voor pressie kapitu- leert. Daarom kunnen de Danzigers rustig in de todtonist blikken, het na tionaal-socialistische Rijk 6taat aan hun zijde. Deze rede van Goebbels werd tel kens door luid gejuich onderbroken. Steeds weer riepen de toehoorders „De Fuehrer moet naar Danzig komen", wij willen terug in het Rijk" en „Een volk, een Rijk, een Fuehrer". De Temps over Dantzig Naar aanleiding van de reis van Goebbels naar Danzig schrijft de Temps, dat Polen zonder Danzig niet kan ademhalen. De terugkeer van Dantzig tot Duitschland zou voor Po len afsnijding van een vrije zee en ver stikking beteekenen en voor de Vrije Stad ruineering. Het blad vervolgt dan: de Poolsche en Duitsche belan gen kunnen op dit punt oprecht met elkaar verzoend worden. Doch uit de rede van Goebbels blijkt, dat men er te Berlijn aan vasthoudt, iedere onder handelingsprocedure terzijde te stellen hoewel men daar niet meer over het hoofd kan zien, dat de methode van militairen druk en intimidatiepogingen niet meer de resultaten kan opleveren, welke men ervan verwacht, zij het te Danzig of elders. Ook in het Verre Oosten gaan Frankrijk en Engeland samen SINGAPORE, 17 Juni (Reuter). De besprekingen, die thans gevoerd worden tusschen defensiediensten voor Indië en het Verre Oo6ten en Fransche stafofficieren van de strijdkrachten in Indo-China vor men de belangrijkste conferentie van dezen aard, die tot dusverre in het Verre Oosten gehouden is. Hoe wel tot dit overleg werd besloten, vóór de incidenten in China voor zien konden worden, krijgt het een speciale beteekenis in verband met den toestand. De besprekingen zul len een week duren. Zestig officie ren nemen er aan deel. ff ANTWERPEN, 17 Juni. Van middag is het Duitsche schip „Saint Louis" met ruim negenhon derd Joodsche vluchtelingen aan boord, te Antwerpen aagekomen. Op de kade waren bijzondere maat regelen getroffen en was een ster ke politiemacht samengetrokken. De 250 vluchtelingen, die toestem ming hebben gekregen in België te ver blijven, zijn omstreeks vijf uur met een specialen trein naar Brussel vertrok ken. Te Bath aan de Nederlandsch-Belgi- sche grens, zijn de Nederlandsche auto riteiten aan boord van de „Saint Louis" gekomen om de papieren van de 194 vluchtelingen, die in Nederland onder dak zullen vinden, te onderzoeken. De ze vluchtelingen zijn aan boord van de „Saint Louis" gebleven, en zullen mor gen aan boo:rd van de „Jan van Arkel" door de binnenwateren naar Rotterdam worden gebracht. De 250 vluchtelingen, die naar Enge land zullen gaan en de anderen, die in Frankrijk onderdak zullen vinden, zul len morgen met het Duitsche schip „Khakotiss" naar hun bestemming wor den gebracht. Bij de aankomst van de „Saint Louis' waren talrijke vertegenwoordigers van liefdadige instellingen aanwezig, o.a. de vertegenwoordiger van het Ameri- kaansche comité tot hulp aan Joodsche vluchtelingen. Morris C. Tropper. Deze las het telegram, dat de vluchtelingen hadden gezonden voor. „De 907 passagiers van de „St Louis", die gedurende de laatste twee weken tusschen hoop en wan hoop hebben geleefd, ontvingen he den uw bevrijdende boodschap van 13 Juni dat een definitieve regeling tenslotte is bereikt voor alle passa giers. Onze dankbaarheid is even onmetelijk als de Oceaan, waarop wij thans sedert 13 Mei rondvaren, in den beginne vol hoop op een goe de toekomst, doch later in de diep ste wanhoop. Aanvaard, mijnheer (je voorzitter, voor uzelf en voor het American Jewish Joint Distribution Co:mmittee en last not least voor de regeeringen van België, Neder land, Frankrijk en Engeland, den diepsten eeuwigdurenden dank van de mannen, vrouwen en kinderen, die eenzelfde noodlot vereenigde aan boord van de „St. Louis". Het comité van passagiers, W. G. JOSEPH". In de haven van Antwerpen wordt het schip streng bewaakt en men mag het zonder speciale toestemming niet naderen. BINNENLAND Duitschers voeren per „Jan van Arkel" van Antwerpen naar Pernis 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Na hun zwerftocht over den Atlantische Oceaan, is gisteravond het voor. on6 land bestemde contingent Joodsche vluchtelingen uit Antwerpen in het quarantainestation Heiplaat onder Pernis aangekomen. Het i6 de „Jan van Arkel", die deze 179 menschen uit de Antwerpsche ha ven langs de Nederlandsche binnenwa teren het zeer afgelegen quarantaine station heeft gebracht. Contact met de buitenwereld is hun, althans dezen avond van aankomst, nog niet toege staan. Op het terrein wordt buiten enkele personen, die hen hier hadden te ver wijzen naar hun logies in het quaran tainestation niemand toegelaten. De rijksveldwachters, die het streng afge zette terrein bewaken bij de toegangs poort aan de zijde van de „quarantaine straat" een onooglijk en kronkelig landweggetje laten geen enkelen be langstellende toe en zij beschikken over eenige politiehonden om dengene, die zou trachten clandestien op het gebied te komen, onmiddellijk op te sporen en tot de orde te roepen. Eenige tientallen vluchtelingen van een vorige groep wandelen tusschen de gebouwen van het quarantainestation heen en weer, in afwachting van de komst van hun lotgenooten. Na de aankomst van de „Jan van Ar kel", Zondagavond in de nog stralende zon, zijn er nu ruim 200 vluchtelingen in dit noodverblijf. De plaats van ondergang thans vastgesteld Betuigingen van leedwezen PARIJS, 18 Juni (Havas). Ter hoogte van Camrent heeft men op het water een olievlek waargeno men, zoodat thans bekend is, waar de „Phenix" gezonken is. De boot moet meer dan 100 meter onder wa ter liggen. Rondom deze plaats kruisen voortdurend twee kruisers en verscheidene andere marine vaartuigen. Iedere poging tot red ding van de bemanning of tot lich ting van de duikboot is echter on mogelijk, doordat zij zoo diep ligt De commissie van onderzoek heeft geen gemakkelijke taak. Men weet slechts, dat de „Phenix" bij het duiken naar den bodem gezonken is. Er zijn verschillende oorzaken, die tot de ramp geleid kunnen hebben. Een lanceerbuis kan niet goed gesloten geweest zijn, doch dan heeft men de tusschenschot- ten kunnen laten zakken. Averij kan de manoeuvreering verhinderd hebben, doch er zijn dubbele stuurinrichtingen, waardoor men in het algemeen weer boven kan komen. In de baai zijn geen gevaarlijke rotsen of klippen waargeno men. In ieder geval schijnt wel vast te staan, dat de duikboot slechts tot 100 meter kon dalen. Het water moet on middellijk zijn binnengedrongen, het geen den doodstrijd der bemanning verkort heeft Betuigingen van leed wezen De Italiaansche ambassadeur heeft vanochtend een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken om de deelneming der Italiaansche regee ring met het verlies van de „Phenix" over te brengen. Lord Stanhope heeft het Fransche ministerie van marine een telegram doen toekomen, waarin hij namens de Britsche marine uiting geeft, aan zijn deelneming bij de ramp van de „Phe nix". De Fuehrer van Duitschland heeft telegrafisch den president van de Fran sche republiek Lebrun zijn deelneming betuigd met de ramp van de „Phenix". Admiraal Cavagnani, de Italiaansche onderstaatssecretaris van marine, heeft tegenover den Franschen marineattaché te Rome, namens zichzelf en namens de Italiaansche marine zijn leedwezen uit gesproken met de ramp welke de Fran sche marine heeft getroffen. De Fran sche minister van marine, Campinchi, heeft daarop den marine-attaché ver zocht den dank aan admiraal Cavagnani over te brengen. FRANSCH VLIEGTUIG DOOR BLIK SEM GETROFFEN DOLE, 17 Juni (Havas). Vanochtend is een bombardementsvliegtuig van de Fransche luchtmacht bil het dorp Amur verongelukt. De vijf inzittenden poog den zich door middel van hun parachu te te redden, doch slechts een is hierin ten volle geslaagd. Twee anderen zijn omgekomen en twee werden ernstig ge kwetst. Men veronderstelt, dat het vlieg tuig door den bliksem i6 getroffen en in de lucht is ontploft. Opheffing van concurrentie en samenwerking de aan gewezen koers DOOR het departement Middelburg der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de pre sident-directeur der Nederlandsche Spoor- wgen, prof dr. ir. J. Goudriaan. tij dens een koffiemaaltijd in het paviljoen van het wandelhoofd te Vlissingen een rede gehouden over: „De economie van het Nederlandsche vervoerapparaat". Het geheele Nederlandsche publiek aldus ving prof. Goudriaan aan heeft belang bij zoo goedkoop mogelijke reis- tarieven en het geheele Nederlandsche be drijfsleven heeft belang bij zoo goedkoop mogelijke goederentarieven. Een en ander gecombineerd met de best mogelijke ser vice ten aanzien van snelheid, veiligheid en bedrijfsgezondheid. Hoe kan dit doel het beste worden bereikt? De domme en intel- lecfueele methode Elk tarief is een groepeeering van be paalde kostenelementen, verhoogd met een zekere winstmarge of verlaagd met een verliesmarge. Er zijn dus twee prin cipieel verschillende methoden om te trachten het laagste tarief te bereiken. De eene, die spr. wel eens heeft genoemd de „domme" methode, bestaat in het zooveel mogelijk opzweepen van de con currentie. Door het elkaar voortdurend onderbieden verdwijnt elke winst. Men kan er zelfs in slagen den geheelen be drijfstak jaren lang met verlies te doen werken, met als gevolg druk op de ar beidsvoorwaarden en onmogelijkheid tot het investeeren van nieuw kapitaal. Het uiteindelijk resultaat is dus, dat de kostprijs relatief hoog blijft, op de ser vice wordt beknibbeld en het bedrijf noch aan den grooten kring van zijn af nemers, noch aan den meer beperkten kring van zijn geëmployeerden de sa tisfactie kan verschaffen, die beide groepen bij een met meer inzicht gelei de ontwikkeling zouden kunnen genie ten. De intellectueel geleide ontwikkeling zal allereerst gericht zijn op het schep pen van de voorwaarden tot het verkrij gen van een zoo laag mogelijken kost prijs. Een lage kostprijs plus een zekere winstmarge is voor alle betrokkenen be ter dan hetzelfde tarief, verkregen door een hoogen kostprijs, verminderd met een flinke verliesmarge. In het vervoerbedrijf is de eerste en voornaamste voorwaarde voor het ver krijgen van den laagst mogelijken kost prijs per eenheid de grootst mogelijke concentratie van de vervoersdichtheid. Een zekere mate van monopolievorming per traject is daardoor onmisbaar. De gevaren, welke men in theorie wel eens van monopolievorming vreest: stil stand in de techniek of excessieve winst marges, doen zich in de practijk niet gelden. In het binnenlandsche verkeer te wa ter heeft men van oudsher, teruggaande tot in de middeleeuwen, de regeling van de beurtvaart gekend, waarbij aan een of meer, maar in het laatste geval zich met elkaar verstaande, schippers met uitzondering van anderen het vervoer op een bepaald traject werd toegewezen In de groote zeevaart 'heeft men de pools en conferences. In de luchtvaart denkt niemand er aan om naast de K.L.M. een concurreerend lichaam in het leven te roepen. Maar in het binnenlandsch ver keer te land wil men telkens op nieuw naar de concurrentie terug. Spr. ging de ontwikkeling van het spoorwegwezen in Nederland na en zei o.a., dat, als men de fusie van H.S.M. en S.S. in 1917 20 jaar eerder tot stand had gebracht, het bedrijf stellig in 1920 veel beter geoutilleerd zou zijn geweest, om zich bij de nieuwe ontwikkeling van het wegverkeer aan te passen. Concurrentie met de autobus overbodig Van een concurrentie met de autobus behoeft in het geheel geen sprake te zijn De autobus is van nature in het voor deel voor het verkeer op trajecten van geringe dichtheid. De spoor is goodkoo- per op trajecten van groote dichtheid. Het scheidingspunt in werkelijkheid natuurlijk een scheidingsgebied laat zich zeer wel met practisch voldoende nauwkeurigheid vaststellen. Vele van de moeilijkheden op ver keersgebied zijn ongetwijfeld te wijten aan het feit, dat men bij het nemen van nieuwe maatregelen niet voldoende re kent op de te verwachten gevolgen. In een particulier bedrijf, dat eenigermate behoorlijk geleid wordt, zal men niet tot kapitaalsinvesteeringen overgaan zon der nauwkeurige renlabiliteitsbereke- ningen en zonder marktanalyse van de in de komende jaren te verwachten om zetten. Het heeft spr. getroffen, dat marktanalyse en rentabiliteitsbereke- ningen bij de enorme investeeringen van overheidswege in het wegen- en kana- lenselscl als regel achterwege blijven. Men mag zich hier niet met algemeo- ne frases van af maken. De werkelijk heid geeft ten slotte toch met. onverbid delijkheid de resultaten te zien en het is beter te trachten deze vooraf zOo nauwkeurig mogelijk te schatten. Aan de coördinatie van het verkeer dient de coördinatie van verkeerswegen vooraf te gaan. Bij de N.S. bestaat het voorne men nog een afzonderlijke instan tie in het leven te roepen voor betere samenwerking met de rijks- provinciale en gemeentelijke orga nen, die zich bezig houden met wegenaanleg, streekplannen en stadsuitbreidingsplannen. De verspilling door den wilden bus Het meest eclatante verschijnsel van de verspilling in het vervoerswezen in den jongsten tijd is het verschijnsel ge weest van den z.g.n. wilden bus. In sprekers te Rotterdam gehouden- rede heeft hij het verlies aan N.S.-inkomsten door den wilden bus geraamd op 610 millioen gulden. Geheel onafhankelijk hiervan heeft de heer Parent in een ar tikel in de „Economisch-statistische be richten" zijn tellingen van het wilde- bus-verkeer gepubliceerd. Op grond hiervan begroot hij de inkomsten van het vroegere wilde-bus-bedrijf op rond 4 millioen gulden per jaar. Hij taxeert en spr. volgt zijn taxatie het prijsni veau van den wilden bus op rond de helft van het spoorwegtarief, zoodat bei de schattingen zeer goed met elkaar kloppen. Welnu: dit geheele verkeer, of 70 of 80 procent van dit verkeer, is thans door de N.S. overgenomen zonder dat dit gepaard is gegaan met eenige materieeluitbreiding, met ook slechts één man personeeluit- breiding en zonder merkbare stij ging van exploitatiekosten. Het geheele bedrag van 4 millioen gulden per jaar is dus in de afgeloopen maanden verspild, want men kan toch moeilijk volhouden, dat Nederland voor het gerief om te Amsterdam in te stap pen op het Damrak of aan het Rokin in plaats van aan het Centraal Station, 4 millioen of iets wat daarop lijkt kan neerleggen. Maatregelen voor de smalle beurzen En als men spreekt van de „smalle beurzen", die thans het verkeer niet meer kunnen betalen, dan spreekt het vanzelf, dat het mogelijk moet zijn hier voor een geschikte oplossing te vinden, aangezien dit additioneele verkeer aan spoorwegzijde niet met een merkbaar accres aan kosten gepaard gaat. De spoorwegdirectie heeft dan ook onmid dellijk gereageerd door het beschikbaar stellen van de Pinkster-, weekend- en zomerretours en spr. stelt het op prijs nog eens in het publiek dank te be tui gen aan den minister van Waterstaat voor zijn onmisbare medewerking om tot een snelle uitvoering van deze maat regelen te geraken. Het spoorwegvervoer is goedkoo- per geworden door opheffing der concurrentie. De gevolgen van ver dere- beperking of uitbreiding der concurrentie liggen voor de hand. Olie- en benzinebelangen Er is in den strijd tegen de wilde bus sen, die thans achter ons ligt, nog een incident, dat spr. niet onopgemerkt wil laten voorbij gaan. De N.S.-directie heeft in November van het vorig jaar een persbericht gepubliceerd over de onre delijke concurrentie van den wilden bus. Hierop antwoordden niet de betrokken ondernemers, maar de lieer E. J. Muller, directeur van de Bataafsche Import Mij., een dochteronderneming van de Konink lijke Shell-groep. „Ik geloof, aldus spr., dat de heer Mul ler beter had gedaan ook zelfs den schijn te vermijden dat hij, pleitende in de zaak van een ander, in wezen voor zijn eigen zaak pleit. Want het is dui delijk, dat de vernietiging van het spoorwegbedrijf den omzet van benzine en olie zeer ten goede zou komen. Het benzine-verbruik zou met rond de helft stijgen. Bij overgang op Dieselmotoren zou men den afzet van dieselolie kunnen verzesvoudigen. En als men het busver- keer dan nog geheel vrij liet, is het niet onaannemelijk, dat men den benzine en/of olieomzet nog eens met eenige tientallen procenten "zou kunnen ver meerderen. En dit resultaat in Neder land bereikt, zou bovendien een groote stimulans zijn voor een soortgelijke ont wikkeling in andere landen. Ik heb reden om aan te nemen, dat deze ontwikkeling door de aller hoogste leiding van genoemd con cern volstrekt niet wordt begeerd. Maar de wijze, waarop bepaalde vertegenwoordigers van olie- en ben zinebelangen zich openlijk, of wat nog erger is, gecamoufleerd mengen in de belangentegenstellingen op vervoergebied, acht ik voor de eco nomie van het Nederlandsche ver voerapparaat uitermate schadelijk. Ook de goede verstandhouding tus- schen de beroepsvervoerders onder ling wordt door deze inmenging van derden in gevaar gebracht." De directie der N.S. zou niets liever gedaan hebben dan de werkloos gewor den ondernemers en arbeiders uit het wilde-bus-bedrijf opnemen. Maar de eco nomie van het spoorwegbedrijf maakt dit onmogelijk. Voor de overneming van het wilde-bus-vervoer was geen man ex tra noodig. In de toekomst echter zal het stellig mogelijk zijn door onderlinge samenwer- Wat eten wij heden? yOOR DE KOFFIETAFEL Ster van gevulde tomaten. Bereiding: (4 pers.) 4 middelma tig groote tomaten, 1 niet te groote komkommer, eenige bladen kropsla, 3 eetlepels slaolie, IV2 eetlepel azijn, snuifje peper en zout, 1 theelepel Mag- gi's Aroma. Snijd de tomaten doormidden en hol ze wat uit. Snijd de geschilde komkom mer in de lengte in vieren, verwijder het zaad en schaaf de stukken in fijne snippers; meng ze aan met de door el kaar geklopte olie, azijn en Maggi's Aroma met het zout en de peper. Vul de tomaten helften met de kom kommersla en schik ze op een schotel, waarop eerst eenige slabladeren zijn ge spreid. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkensfricandeau (2 dagen). Bloemkool. Aardappelen. Koffiepudding. Bereiding: Breng 4 d.L. melk zachtjes aan den kook, en los er 100 gr. basterdsuiker in op; neem de pan van het vuur, doe er 1 kopje sterk kof- fie-extract door en 6 blaadjes geweekte en opgeloste gelatine. Roer af en toe tot de pudding stijf begint te worden, en doe ze dan in een omgespoelden puddingvorm. De twee inzittenden verdronken Was het zeil vastgezet? MAASSLUIS, 18 Juni. Vanmid dag omstreeks drie uur is op den Nieuwen Waterweg nabij Rood 11, even beneden de haven van Maas sluis, een jol, omgeslagen en vrijwel onmiddellijk gezonken. Ooggetuigen zagen, dat een man, die een kind in de armen droeg, uit het scheepje sprong, doch zij vreesden, dat hij onmiddellijk in de diepte verdwe nen is. De sleepboot „Argonaut" van Dirkzwager's scheepsagentuur te Maas sluis, voer onmiddellijk uit, doch kop op de plaats des onheils aangekomen, niets van de menschen of van het scheepje meer bespeuren. De politie van Maassluis waarschuw de terstond de omliggende gemeenten langs den Waterweg. Hedenavond kon worden vastgesteld, dat de 46-jarige schipper Sikkes, liggende in de Heisch- haven te Pernis, vanmorgen omstreeks tien uur met den 11-jarigen A. de Laat wiens oudere met hun schuit naast die van Sikkes lagen, een eindje met een bootje waren gaan varen en tot nog toe niet waren teruggekeerd. Ofschoon S. als een geoefend zeiler en een goed zwemmer' bekend staat, moet gezien de beschrijving van het ongeluk door de ooggetuigen, aangenomen worden, dat zij,het zijn, die met het vaartuigje in de diepte zijn verdwenen en jammerlijk omgekomen. De oorzaak van het onge luk valt moeilijk na te gaan. Volgens de ooggetuigen, die zich op den Achterdijk nabij Maassluis bevon den, stond het zeil vast en werd het vaartuig door een rukwind omgegooid. Wanneer het scheepje gevonden mocht worden, zal waarschijnlijk geconsta teerd kunnen worden of het zeil, inder daad vast stond en daardoor, deze ram" veroorzaakt heeft. SCHIEDAM, 17 Juni. Vanmiddag is alhier in het water langs de Noordmo lenstraat de driejarige J. J. de Kievith verdronken. Omstreeks vijf uur werden omwonen den door een jongetje gewaarschuwd, dat er iets in het water dreef. Men kwam bij onderzoek tot de ontdekking, dat er een kind in het water lag. Spoe dig slaagde men er in het ventje op het droge te brengen. Een passeerende agent van politie en dr. Groenemeyer pasten een uur lang kunstmatige ademhaling' toe, doch de levensgeesten keerden niet terug. Het lijkje is naar de nabijgelegen ouderlijke woning vervoerd. Verschillende personen hebben ver klaard den knaap kort te voren op het langs het water staande hek te hebben zien zitten. Men neemt aan, dat het kind hij het spelen te water is geraakt met het vermelde noodlottige gevolg. king op dit gebied veel goeds te berei ken. Over enkele jaren zal de N-S. wederom in de arbeidsmarkt ko men en jaarlijks 500 a 800 man kunnen opnemen. Het moet mogelijk zijn b.v. door de stichting van een centrale arbeidsbeurs voor het vervoerbedrijf in Nederland de toevoer van nieuwe werkkrachten zoo te organiseeren, dat in de eerste plaats werkloozen uit eigen bedrijfstak worden te werk gesteld. Over alle kleine belangentegenstellin gen heen moeten wij Nederlanders el kaar in dezen henarden tijd weten te vinden. Dedirectie der N.S. is steeds be reid tot eiken vorm van samenwerking, die de duurzame belangen van het Ne derlandsche vervoerbedrijf kan dienen. Maar duurzaamheid heeft tot voorwaar de ontwikkeling naar steeds hoogere economie. Voldoet het spoorwegbedrijf op een bepaald traject aan dezen eisch niet of niet meer. de N.S.-directie zal niet aarzelen voorstellen te doen tot op heffing. Maar zij zou de aan haar toe vertrouwde belangen slecht behartigen, indien zij lijdzaam toezag, wanneer een bepaalde verspilling van productieve krachten zich ontwikkelde en gepropa geerd werd, niet alleen ten nadeele van haa bedrijf, maar ten nadeele van de geheele nationale economie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2