DE ENGELSCHE CONCESSIE EEN „EENZAAM EILAND" Vraagt Strang nieuwe DÉ EÉMLANDEtt Japansche soldaten moeten hoffelijk zijn DE KRAKATAU HEVIG IN WERKING instructies van Londen? Maandag 19 Juni 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 334 Volgens admiraal Sir George Keyes dient de uitdaging van Japan te worden aanvaard GEMATIGDE WOORDEN VAN JONAI Autobus in een afgrond Explosies tot duizenden meters hoogte De bewaker gevlucht Aanslagen te Haifa Het Vaticaan laat zich inlichten HARING VOOR DE KONINGIN v.J BERICHT HONDSDOLHEID IN HONGARIJE Licht op: 9 uur 53 min. 'A J AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMEtDSPRiJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 DDI IC nPD inVFDTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, m flUVL'UtmiLW clkc regcl meer 0.25. Liefdadigheids-advertcntiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Over den Oceaan in 48i uur NEW YORK 19 Juni. (Havas). - Het Fransche watervliegtuig „Ville Saint Pierre" is in Port Washington aange komen en heeft daarmede den over tocht vanaf Biscarosse (Frankrijk) ver richt in 48uur. TIENTSIN, 19 Juni. (Domei). NOG geen 300 voetgangers, of zeven percent van het gewone voetgangersverkeer, zijn gisteren langs de zeven posten rondom de Britsche concessie gepasseerd. Met de effectieve blokkade door de Japanners wordt de Britsche concessie prac- tisch een eenzaam eiland. Drie vrachtwagens met versche groenten zijn Zondagochtend naar de Fransche concessie gezon den om het tekort aan groenten aan te vullen. Kolonel Hirota, die de controle heeft over de Japansche blokkade, verklaarde tegenover verslaggevers, dat „de soldaten, die de voetgangers en de voertuigen nagaan, instructies hebben vriendelijk en hoffe lijk te zijn jegens de onderzochte personen. Wij hebben tot dusverre geen moeilijkheden gehad. Wij treffen regelingen om ijswater te verstrekken aan degenen, die wachten op hun beurt bij de controleposten onder de gloeiende zon". Aan den anderen kant is een moedgevende ontwikkeling in den toestand gekomen, doordat twee Britsche schepen, de Yatshing en de Tsjengtoe bij den Britschen Bund zijn aangekomen zonder door de Japansche controle te zijn tegen gehouden bij het Japansche con trolepunt aan de Hai-rivier. In ver band hiermede hebben de eigenaars naar hun kantoren in Sjanghai ge seind dat de verscheping van vrach ten aan Tientsin hervat moet wor den. Het BritschJapansche incident te Tientsin, aldus wordt uit Berlijn ge meld, valt samen met het bezoek van den Japanschen ambassadeur te Rome aan Berlijn. Zc&wel Sjiratori als zijn Berlijnsche college Osjima zijn groote voorstanders van het verbond tus- schcn Duitschland en Japan. Sjiratori is vijf dagen geleden, vergezeld van vijf leden van zijn staf te Berlijn aan- gekonien cn hij heeft talrijke bespre kingen gevoerd met Duitsche officieelc personen. Naar Reuter verneemt is ook de toestand te Tientsin besproken. In Duitsche politieke kringen is men van oordeel, dat de tijd voor een nau wer samenwerking mét Japan is geko men. Men beschouwt het optreden van Japan te Tientsin als een waarschu wing tot Engeland, dat de mogendhe den van „wet en orde" zeer wel in staat, zijn het hoofd te bieden aan po litieke intrigues, welke tegen hen op touw worden gezet. De „Nalional Zeitung" te Essen noemt de blokkade: „Een duidelijk ant woord aan Engeland op de poging Moskou te betrekken bij de Europee- sche politiek". Y\B Japansche minister van marine, li Jonat, heeft tegenover de Japan sche pers verklaard, dat een rege ling van het incident te Tientsin door de plaatselijke autoriteiten getroffen kan worden. Hij zeide ook te gelooven. dat de kwestie Koelangsoe binnenkort geregeld zal kunnen worden. Alle moeilijkheden, al dus de minister, komen voort uit het ver schil in opvatting over Oost-Azië tus- schen Japan als oorlogvoerend land en de andere mogendheden, die niet direct bij den oorlog betrokken zijn. Ten aanzien van 'de besprekingen te Singapore nam Jonai een gereserveerde houding aan. Hij zeide. dat Japan zich niet van zijn kalmte zou laten afbrengen, indien inderdaad tus- schen Engeland en Frankriik een vloot- overeenkomst voor het Verre Oosten tot stand zou komen Tsjen Tsjoen, de minister van binnen- landsche zaken der onder Japansch toezicht staande rogeering te Nanking, heeft een telegram aan den burgemees ter van Tientsin gezonden, waarin hij dezen aanmoedigt, „de blokkade van de Britsche concessie voort te zetten, ten einde de geniepige politiek van Enge land te dwarsboom en." Als, zoo zegt hij, Engeland zijn houding niet veran dert, zal de regeering te Nanking nieu we maatregelen moeten nemen om haar rechten te doen gelden en de orde te handhaven. Ik hoop echter dat de En- gelschen zoo wijs zullen zijn om niet al leen gevolg te geven aan de eischen der plaatselijke autoriteiten, doch eveneens over te gaan tot volledige wijziging van het stelsel der concessies en tot herziening van de egoistische politiek van steunverleening aan Tsjang Kai Sjek en aan de communisten. Tegelijkertijd heeft Lein Yoe, de mi nister van buitcnlandschc zaken van de Nankingregcering een proclamatie gepubliceerd, waarin hij van Londen verlangt, dat. het zijn politiek van steun verleening aan Tsjang Kai Sjek prijs geeft. Admiraal Sir George Keyes heeft in Hcrneey, een Noordelijke voorstad van Londen, een rede uitgesproken waar van Press Association meldt, dathij o.m. gezegd heeft: „De gebeurtenissen in Tientsin en de. steun, die Japan ver leend wordt door Duitschland en Italië, komen in werkelijkheid neer op een oorlogsverklaring aan het Britsche Rijk. Het is een uitdaging, die aan vaard moet worden". Vervolgens sprak .de Admiraal zijn overtuiging uit, dat wanneer Groot-Britlannië zich vastbe raden en krachtig toonde en de gelieele wereld liet zien, dat het bereid was om te strijden met gebruikmaking van al zijn rijkdommen, heel zijn industrie en heel zijn nienschonpotenlioneel. het den oorlog zou kunnen winnen zonder zijn toevlucht te nemen tot de wapens. Maar wanneer wij aarzelen, zal vernedering daar zeker op volgen en zal oorlog on vermijdelijk worden. Moedgevende ontwik keling? Ondanks herhaalde vcrioogen van den Britschen consul-generaal houden de Japanners nog steeds den Britschen onderdaan Smith vast. die gearresteerd werd na een oneenigheid met een Chi- nceschcn politieagent. Op den Grossglocknerwee bij Heili- genblut (Oostenrijk) is een autobus, waarin Duitsche boeren hadden, plaats genomen, in een dertig meter diepen afgrond gestort. Tien inzittenden wer den gedood, zestien zwaar gewond. VEERTIEN MILLIOEN POND NAAR MEXICO Geld van de republikeinsche Spaansche regeering MEXICO, 17 Juni. (Havas). - Men verneemt thans, dat het jacht „Vies", dat 30 Maart te Tampico is aangekomen met een Baskische bemanning en pas sagiers en een geheimzinnige lading, veertien millinen pond sterling naar Mexico heeft gebracht, afkomstig van de reserves van de Spaansche republikein *cho regeering. Het geld is gestort bij de Mexicaan- sche bank en is bestemd voor het. stich ten van industrieele ondernemingen, waar de Spaansche vluchtelingen te werk zullen worden gesteld. De „Ultpmas Noticias" bericht, dat Negrin zich bereid heeft getoond 21 mi- lil.iire vliegtuigen, welke de vertegen woordiger van de Spaansche republi keinsche regeering tijdens den burger oorlog in de Verecnigde Staten had ge kocht en welke bij gebrek aan middelen van vervoer te Vera Cruz waren blijven liggen, aan de Mexicaansche regeering af te staan. GEEN GODSDIENST MEER IN DE RADIO? „Technische redenen" BERLIJN, 19 Juni. (Havas). - De uitzending van godsdienstoefeningen door de Duitsche radiozenders op Zon dag is niet meer toegestaan. Zij zullen worden vervangen door programma's tot nationaal-socialistische opvoeding. Met ingang van gisteren zenden de Duitsche zenders op de uren. waarop vroeger godsdienstoefeningen of reli- gieuse toespraken werden gehouden, muziek uit ofwel worden de dooden van de nationaal-socialistische partij her dacht. Aan een luisteraarster. die aan het radiostation te Berlijn vroeg, waarom de uitzending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord, dat werd gedaan om „technische redenen tot verlichting van het programma". BANDOENG, 19 Juni. (Aneta). Nadat in de laatste dagen de Krakatau een verhoogde eruptie-werking had vertoond, zijn Zater dagnacht explosies voorgekomen tot 9000 meter hoogte, de hoogste welke ooit geregistreerd zijn. De Mantri, belast met het toezicht op de vulkaan, verliet Langeiland, het eilandje dat vlak bij de Krakatau ligt, en begaf zich naar Pasaoeran aan de Java-kust in Bantam. Gisteren werd vast materiaal tot 1000 meter hoogte geslingerd. Bovendien hebben zich vuurverschijnselen voorgedaan. De werking gaat nog onverminderd voort. Aardschokken gevoeld ANETA verneemt nog nader uit Rangkasbetoeng: Gistermorgen te halfzeven zijn vrij hevige erupties van de Krakatau voorgevallen, waarvan de hoogte op 1000 meter werd geschat. Gisteravond viel veel asch en vuur. Uit Bandoeng zijn enkele waarnemers ge arriveerd. terwijl het hoofd van den vulcanologischen dienst, dr. Stehn, Woensdag wordt verwacht. De bevolking is niet. ongerust. Direct gevaar is dan ook niet aanwezig. Een nader rapport van den vulcano logischen dienst luidt als volgt: De Kra katau wierp vast materiaal uit tot 3000 Meier hoogte. De waarneming van Langeiland uit is verder onmogelijk. De mantri. met de bewrking belast, is juist op tijd van het destijds gevormde eiland je Anak Krakatau met-een motor boot naar Langeiland gevlucht. Gisteren om 6.10 !s mórgens, zijn te Tjilatiap achtereenvolgens vijf lichte aardtrillin.gen gevoeld! die ook in Kroja en op Noesa Kemh'angan zijn geconstateerd. De aardtrillingen zijn te .6.10 in den morgen dcor het me teorologisch observatorium te Bata via geregistreerd als moeil'ik vast '.e stellen. Tegelijkertijd wordt uit Tjilatjap ge meld. dat daar plaatselijk plotseling hevige regenbuien vielen. Hedenmorgen Wd het ongekend koud cn is een tem peratuur geregistreerd van 22 graden Celsius, tegenover anders '27 graden. Ook de post Babadan registreerde gis termorgen te 6.10 uur.een matige aard beving. in de richting Noordoost-Zuid west. In hoeverre deze aardsch >kken ver hand houden met erupties van de Kra katau is niet vastgesteld. Tal van Arabieren om 't leven gekomen HAIFA, 19 Juni (Reuter). Van ochtend in de vroegte is op de Arabi sche groentenmarkt een zware tijdbom ontploft. Men gelooft dat dertig Arabie ren om het leven gekomen of gewond zijn. Ook in de Joodsche buitenwijk Ha- darbacamel is een bom ontploft. Troe pen hebben strategische stellingen in de stad bezet en patrouilleeren door de straten om demonstraties van veront waardigde Arabieren te verhinderen. Volgens de eerste officieele mededee- ling zijn bij de ontploffing op de groen tenmarkt 15 Arabieiien omgekomen en 19 gewond. Het Poolsch-Duitsche conflict PARIJS, 19 Juni (Havas). De „Fi garo" verneemt uit Warschau, dat Cortesi, de pauselijke nuntius te War schau, gisteravond naar Rome is ver trokken. Vóór zijn vertrek heeft hij verschei dene besprekingen met minister Beek gevoerd. In Poolsche officieele kringen werd gisteravond toegegeven, dat Cortesi den paus een uiteenzetting zal geven van het Poolsche standpunt ten aan zien van Danzig en de mogelijkheden van een minnelijke schikking met Ber lijn. Het blad voegt hieraan toe, dat Roomsch-Ratholieke kringen zeer wel willend staan tegenover een bemoeiing van het Vaticaan in deze aangelegen heid. MEENINGSVERSLHILLEN OVER DE VERPLICH TINGEN IN HET VERRE OOSTEN WARSCHAU, 18 Juni- (D.N.B.). Het telegraafagentschap Ate meldt, dat de Moskousche bespre kingen van den Engelschen spe- cialen afgezant Strang voor kor ten tijd zijn onderbroken. Een hervatting der onderhandelingen zou op zijn vroegst Maandag ver wacht kunnen worden. Strang zou zich na langdurige beraadslagin gen met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk in verbin ding hebben gesteld met Londen. Hij zou om nieuwe instructies hebben gevraagd met verwijzing naar de reserves, die van Russi sche zijde gemaakt zijn ten aan zien van het ontwerp voor een driemogendheden verdrag. Het Warschausche Telegraafagent schap twijfelt er niet aan, dat Strang, wiens verblijf oorspronkelijk drie tot vier dagen zou duren, langer in Mos kou zal blijven. Van andere, welingelichte zijde, aldus voegt het Duitsche Nieuwsbureau hier aan toe, wordt in dit verband beves tigd, dat in de eerste plaats de belang rijke meeningsverschillen over de kwes tie der verplichtingen in het Verre Oos ten Strang er aanleiding toe gegeven hebben om nieuwe instructies te vragen aan Londen. Toen men Strang zijn mis sie naar Moskpu opdroeg, had men in Londen de hoop, dat alleen reeds het uitzenden v$n een bekend „speciaal af gezant" volstaan zou om Moskou af te brengen van zijn onvoorwaardelijken eisch tót schriftelijke vastlegging der bepalingen van het driemogendheden- pact en dat men Moskou tevreden zou kunnen stellen met vage toezeggingen van Britsche bereidheid tot hulp voor het geval van conflicten in het Verre Oosten. Naar thans echter in den loop der onderhandelingen steeds meer zou zijn gebleken, wil Moskou heel strak de vastlegging van de Britsche verplichtingen in geval van verwikkelingen in het Verre Oosten, hetgeen voor Groot-Brit- tannië het verlies van de laatste rest van zijn prestige in het Verre Oosten zou beteekenen. wat het bovendien juist thans met het oog op de gebeurtenissen in Tientsin in een zeer onaangenamen toe stand tegenover Japan zou bren gen. In politieke kringen in Moskou duikt in dit verband de verwijzing op naar de ervaringen van Tsjecho-Slowakije, dat eveneens in het bezit was van onbepaal de Engelsche toezeggingen, die echter nooit ook maar in het minst tot prac- tische uitwerking zijn gekomen. Strang weet thans, naar volgens het D.N.B, verder verklaard wordt, geen anderen uitweg dan Londen om nieuwe instructies te vragen, aangezien^ hij uit eigen verantwoordelijkheid de schrifte lijke vastlegging der Britsche verplich tingen in het Verre Oosten, die Enge land zoolang mogelijk onvoorwaardelijk wil vermijden, niet op zich kan nemen. Tenslotte wtjrdt er op gewezen, dat men in Moskousche officieele kringen ijskoude rust bewaart en dat men in het Kremlin uiteraard een evcntuecle deel neming aan de Britsche omsingeling? politiek zoo duur als maar mogelijk is wil verkoopen. DE ZEDENAFFAIRE GAAT VOORT BATAVIA, 19 Juni (Aneta). De raad van justitie heeft de verdere be handeling van een zaak tegen een Europeeschen beklaagde uitgesteld tot 24 Juli. In afwachting daarvan is deze beklaagde op vrije voeten gesteld. De officier van justitie eischte tegen een tweeden Europeesche beklaagde vijftien maanden, en tegen een derden beklaagde eveneens vijftien maanden. Verder werd een Europeesche beklaag de door den Raad van Justitie tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. [J EDEN kwam te Vlaardingen ha- *- ring van den stoomloggcr Vlaardingen 97. schipper A. Pooi van de reederij Dogger-mij N.V.. directeur de heer I. Hoogendijk. aan de markt. Deze haring werd aangevoerd door den jager Vlaardingen 216. schipper 4. Visser. De rijkskeurmecstcrs achtten thans de kwaliteit geschikt om. volgens tra ditie. H.M. de Koningin een eerste proeve van dit bij uitstek nationaal product te doen aanbieden. Een vertegenwoordiger van de ree derij, schipper en oppcrkenrmcester zullen hedenmiddag het puikje van deze nieuwe Hollandsche haring in de bekende oranje geschilderde vaatjes aan Hare Majesteit offreerett. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. BOEDAPEST, 19 Juni. (Havas). In de stad Karcag zijn negentig personen aangetast door hondsdolheid. Twee en twintig personen, voornamelijk kinde ren, werden opgenomen in het Pasteur- instituut te Boedapest. Vermoedelijk werden de personen geïnfecteerd door hoornvee, dat door een dollen hond was gebeten. De gemeentelijke autoriteiten hebben maatregelen getroffen om de infectie te beperken. Weerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond 19 uur: Voor het geheele land: Wis selende bewolking, enkele re genbuien. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen. Buitenlandsch weeroverzicht De depressie, die Zaterdag op den Oceaan ten Westen van Schotland ge legen was, is opgevuld, een restant er van bevindt zich thans nog over de Ndordzee. Haar storingsfront, trok gedu rende de a fgcloopen dagen over de Brit sche eilanden en de Noordzee en pas seerde vanmorgen ons tand, hetgeen ge paard ging met regenbuien en hier en daar ook met onweer. Vooral in Ierland vielen gisteren zware regenbuien. Het hooge drukgebied bij de Azoren nam in beteckenis toe en breidde zich Noordoostwaarts uit in de richting van de Britsche eilanden. In Finland hand haafde zich de hooge drukking. In deze omgeving is het buitengewoon warm. Binnen de poolcirkel kwam hedenmor gen een temperatuur van 27 graden voor. Een gebied van lagen luchtdruk be woog zich van Polen naar Denemarken en Zuid-Zweden. Tengevolge hiervan was het weer in het Noordzeegebied on- weersachtig en werden plaatselijke groote hoeveelheden regen afgetapt. DE trotsche Fransche duikboot Phenixdie in de wateren van ]ndo- China helaas met man en muis is vergaan. Wegens de groote diepte van de zee moesten de reddings pogingen worden opge geven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7