AMERIKA IN DE BRAND1NQ dicwlA (plateaux Schaduwen aan de kust Fortmann Hehenkamp Gebrs. DIJKMAN Markiezen Zonschermen Baltexgordijnen KINDERHOEKJE Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. Chili weigert Franco I J. Jefferson Farjeon. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD JUNI 1939 Het vat van tegen strijdigheden: de Amerikaan II TWEE van de meest opmerkelijke din gen in Amerika ziin voor den Euro peaan wel de Amerikanen zelve en de Amerikaansche politiek Onder den Ame rikaan moet men dan niet alleen verstaan de daar geborenen doch ook de buitenlan ders die er een aantal laren zijn geweest, want zü zijn integreercnde deelen van dit heterogeen geheel en wanneer iemand uit Europa ccnige jaren in dit groote en grooi- sche land vertoefd heelt, gewerkt heelt dan zet dit rijk op zijn .jiietigheid" een Stempel, 't Amerikaansche stempel dut er nooit meer afgewasschen kan worden De doorsnee Amerikaan dan is ..lanky", langachtig. taai gespierd dun. In zaken ernstig, weinig spraakzaam, en heel kart aangebonden. Hij houdt niet van nonsens, 's Avonds is dit anders Hü spoedt zich dan naar huis of een restaurant voor ..din ner". Hij houdt van een verzorgd huis een verzorgde tafel hü is materieel inge steld. Ha tafel zoekt hij recreatie en geelt zich uitbundig over aan zün hobbies, 't zü zün kerk. de bioscoop de dancing, zijn motorrijwiel ziin lacht Ie Hü tracht zich doelbewust los te maken van den ..strain" van den harden dag. In den tüd waarover ik spreek werd er in Amerika ontzettend hard gewerkt en voor de rük- ste longeling was 't toen nog een schande niet te werken. Een ..leisure class'' (een wufte groep) bestond er toen nog niet in Amerika. De Europeaan nu, die er eens voor een reisje was in Amerika, ontmoette uit den aard der zaak den .Amerikaan hoofd zakelijk in zijn vrije uren, en meestal den groote stads Amerikaan.-en de Euro peanen in Europa zelve maakten alleen kennis met Amerikanen op vacantie. Dit vestigde natuurlijk een verkeerden indruk aan dezen kant van hel water. Menigeen die de Amerikaan voor een gek versleet, omdat hij des Amerikaan s eenvoudige en gezonde levensinstelling niet begreep eerst hard werken en dan volle recreatie - werd wel wijzer door ervaring. Menig Europeaan die dacht aan dien geks zak te kunnen ko men, kreeg een zakelijke kaakslag die hem zijn leven lang heugde. Dit geldt niet alieen voor personen, doch ook voor heele naties en Duitschland zou wel doen zich de les van 1917—1918 nog eens ter harte te nemen en vooral de jaren 10131917 dienen wel grondig ver geleken te worden met.de tijden van nu. De Amerikaansche zakenman, dat is de Amerikaansche natie, zal geen Europeesche natie toestaan zijn belan gen te land. te water. Oost noch West noch in de „Atlantic" noch In de „Pa cific" in de war te laten sturen. Dit on dervonden Engeland, Spanje en Duitsch land. Dezelfde goedmoedige „gek"' zal kort aangebonden op zeker oogenblik zich krommen, zijn grijze verstandige oogon zullen hard kijken naar de plaats waar hü vil s'san en dan komt de flitssnelle kaakslag. Vele Europeanen verslijten den Ame rikaan voor een opsnijder, puttende dit verstand uit moppentrommels of ha- seerende dil op eenige kennismaking met den Amerikaan in zijn vrijen tijd, In den tijd waarin hij zich uitbundig en dikwijls kinderlijk vermaakt. Alle be wijzen in steen en staal zeggen vele Europeanen niets en met dc geestelijke producten van dit sprookjesland is men in Europa dikwijls weinig op de hoogte. Dit geldt niet voor allen, want dr. J. Oudenbosch schreef kort geleden in „de Groene": „Meer en meer is het de laatste jaren duidelijk geworden, dat Noord-Amerika de Europeesche landen ook op weten schappelijk gebied opzij gestreefd, zoo niet gepasseerd is. Waren het vroeger Franschen, Duit- eehers. Engelschen. die nieuwe metho des van onderzoek uitdachten, het we tenschappelijk arsenaal met nieuwe theorieën verrijkten. tegenwoordig schijnt het of de Amerikanen vinding rijker en origineeler zijn. Was het vroe ger het ideaal der jonge Amerikaansche geleerden, om eenige jaren in Parijs, München, Heidelberg, colleges te volgen en een assistents-plaats te vervullen, nu is het tij gekeerd. Groot is het aantal van hen, die den Atlantisehen Decaan in omgekeerde richting oversteken, om in de Nieuwe Wereld, in New-York. Bos ton. Rochester en tal van andere steden leering en ervaring op te doen Men vnlte het bovenstaande niet zoo op. dat in ons land en rle ons omrin gende geen wetenschappelijk werk van heleekenis meer wordt verricht, dat de vele laboratoria, waar ook ons we relddeel in den letterlijken zin des woords rijk aan is. een kwijnend be staan lijden of dat de professoren zich tevreden stellen met college geven en artikelen lezen Integendeel ook hier wordt gewerkt, geëxperimenteerd, en misschien is wel het geluk, het toeval wiens invloed ook hij fundamenteele ontdekkingen grooler is. dan men wel meent •tegenwoordig den zonen van Uncle Sam gunstiger gezind. Het feit blijft echter bestaan, dat Amerika het tempo bepaalt, een tempo, dat door Europa slechts moeizaam en met in- spannin-r van alle krachten hijgehouden kan worden." oor de techniek gold dit reeds in 1013 en nok on litterair gebied zag er. naast veel uitschot, vooral de laatste jaren, veel opmerkelijks het licht. (Voor hen die zich hiervoor interes- seeren deel ik hier mede dat men de Atnerikaansclie literatuur gerangschikt vindt onder de Engelschp). De Ameri kaan is een samenstel van paradoxen. Zijn drnkdoenerigheid verbergt een ernnte bescheidenheid, naast zijn zake lijke hehhnripiieid ligt een groote goed- gpefschheid. zijn uitgesproken individua lisme wordt meer dan gecompenseerd door zijn wil zieh volkomen te geven aan hef algemeen belang, als een toe stand dit vraagt, ziin kimWliike ge dragingen, zijn „practical jokes" en al dat. doen ziin diepen ernst niet te niet waar het ziin he'aug of 't belang van anderen betreft. Naast zijn groote on eerlijkheid (ik denk hier aan corruptie, de z.g. ..graft") staat een verbluffende eerlijkheid, naast een uitgesproken egnïsmp duikt steeds weer on een hulp vaardigheid zonder wedergade. De Amerikaan is niettegenstaande zijn individualisme, conventioneel, Scha- blone rnensch, mode-mensch. „Looking quite American, being in style" is essen tieel om te slagen. De Amerikaansche vrouw is eenige uren per dag hardwer kende huisvrouw, en toovert u 's mid dags voor de „lady of leisure", de dame die bridge speelt en winkelt, haar tijd verdoet. Het Amerikaansche kind is ge bonden in groote ongebondenheid. Uit al deze tegenstrijdigheden rijst dc vraag of dit kind van uitersten niet een waar produet is van dit verrassende land. een klimatologisch product van een land, waar in menige streek van dit uitge strekte rijk, jaar in jaar uit, een felle winter direct volgt op een zengenden zomer, waar men een uitgesproken landklimaat treft aan de kusten van een grooten oceaan. Uit mijn eigen er varingen kan veel u duidelijk worden over al dit tegenstrijdige. Tn Amerika gebeurt veel. is veel, wat de doorsnee Europeaan gek vindt, als om eens een voorbeeld te noemen een aantal snel opgerichte kantpen in 1917 die binnen 3 maanden ruim 27000 officieren afle verden. tot de rang van kolonel toe, ge- inproviseerde officieren. Over dit radicale doen schrijft de En cyclopaedia Brittanica 1937: „The second problem a quick method of improvising additional officers was met principally by three sets of reserve officers' training camps. The first series of 16, which began May 131917 enrolled some. 38000 qualified applicanls. Aug. 11. 1917, at the conclusion of the course, commissions in various- grades up to colonel were awarded 27,341 gra duates. Dit doet wel zeer on-Europeesch aan, evenals 't feit dat bij de marine het ..Congress" (de kamer) substi tuted the method of promoting officers bv seniority, by selection on merit cn de E. B. noemt dit „a measure of far- reaching efficiency." (1916). Vergeet hierbij niet dat de Amerika nen ongebonden door tradities, als wij, de werkelijk groote problemen mis schien veel zuiverder zien, en de oplos sing daarvoor weet te vinden, dan de Europeaan. En kan 't ook anders? Is de Amerikaan eigenlijk niet 't kind van de energiekste, de beste cn de slechtste Europaan, van alle Europeanen? Is 't eigenlijk een wonder dat de Amerikaan veel meer kijk heeft op ons dan wij op hem? Kan niet menig kind zijn ouders veel zuiverder zien en taxeeren dan de ouders het kind? Economisch bezien vindt de Ameri kaan ons een stelletje armoedzaaiers, een stel domkoppen (ik spreek niet over cie Nederlanders ik bedoel de Euro peanen) dat steeds weer den boel in dc war gooit, niettegenstaande al de boe kenwijsheid hipr verzameld. Menig Euro peaan lacht een beetje schamper over Ford's vredesschip en Wilson's pogin gen, die Tnen hier schipbreuk deed lij den. Valt hier wat te lachen? Moesten wij Europeanen ons niet diep en diep schamen geboorte te hebben gegeven in Europa en macht aan een stel wraak- zuchtigen die van Europa een heksen ketel maakten. IJ, Europeaan. U, ver beeldt IJ maar niet dat Wilson U niet doorzag. Ik zal 't U bewijzen. Wilson en Ford waagden alleen eerlijke onbaat zuchtige pogingen en ik weet wel dat ecnigen uwer dit gaan tegenspreken. „Eerlijk en onbaatzuchtig". Iionr ik sommigen uwer schamperen, doch nu is nog niet de tijd hierop Ie riposteeren. Evenals de geschiedkundige beschou wing van dr. Enno van Gelder is dit alles slechts bedoeld om U in de ge legenheid te stellen naar zuiverder waarde meer mijn eigen ervaringen, dc Amerikaan en Amerika te schatten, waarover meer. Alleen dit nog: Ford, old Henry, had in de dagen van zijn poging seeds ge noeg en Woodron Wilson stierf als een „arm" en gebroken man, dat „arm" be trekkelijker wijze gezien. Hij was im mers 2 x president der Verecnigdc Sta ten. Een rijk Amerikaan, als ik mij wel herinner, stichtte een fonds voor „arme" weduwen van presidenten, omdat hij niet wilde dat de „first lady of the country" in bekrompenheid 't einde barer dagen opwachtte. Mevrouw Wil son was de eerste die hiervan kon pro fiteered En dat in het land waar de dollar de god heet te zijn, in het land waar tientallen van haar knapste zonen hun diensten gaven aan het rijk voor de somma van écn dollar per jaar. Ik spreek over 19171918. Alleen wil ik u nog bewijzen dat Wil son 't Europeesche spelletje van een Clemenceau en een Lloyd George^ wel moest doorzien hebben, waar zijn idea lisme wel moest ten gronde gaan in 't gevecht met 't fanatieke nationalisme van Engeland en Frankrijk. In die da gen schreven de Amerikanen reeds voorspellingen van wat er in Europa zou gebeuren. Zij bleken waar. Veroor loof mij een kleine aanhaling uit het hoekje van H. L. Gant, „Organizing for Work", copyright 1919: „The revolutions which have occured in Europe and the agitation which seems about to create other revolutions far more economic than political, and hence can be offset only by economic methods." Korter en duidelijker en juister voor speld kan 't niet. Gant zag in 1919 dui delijk de felle Europeesche roerselen komen, hij brengt hier naar voren, Amerikaansrh-kort, de foutieve menging van economie cn politiek in Europa en raadt ons hier nu eindelijk eens gezond verstand te gebruiken, d. w. z. bezie de zaak alleen economisch. De Amerikaan mengt geen religie met politiek en eco nomie. Zijn politiek is economie en de religie is een heilig iets apart. Over die economische politiek krijgen we 't straks wel en ik hoop niet dat dit aan staande raadsleden teleurstelt. Ik wide nu eerst weer een poosje varen, gezel lig varen. Dit is immers slechts een deel van het. stramien waarop we straks verder borduren. Ik had toch ook nog Woninginrichters sedert 1899 LANGESTRMT 63 TELEF. 88 752. Het Is kermis in rcuzenland en precies als bil ons. zün overal tenten opgeslagen waar van alles te zien isCircus sen. draaimolens, enz Ook de clowns ontbreken hier niet. 153. Er is ook een enorme glübaan. Jammer genoeg kan Pam hier echter niet van prolitceren. Vergeleken met. deze enorme gevaarten zouden onze glijbanen zeker in het niet verzinken. dat vaatje vol tegenstrijdigheden, de Amerikaansche vrouw uitgebreider kun nen behandelen en ik herinnerde U er niet ann dat Amerika vele staten heeft met vele soorten verschillende men schep en dat ik slechts sprak en hoofd zakelijk over den Amerikaan, dc Yankee1) de New-Englander, de élite van Ameri ka, de Noord Oost Amerikaan, de man die de ruggegraat van Amerika is. Ge duld. het gekleurde patroon komt gaan deweg wel zichtbaar boven. Nu staan we weer geleund tegen, hangende op de railing van dc Holland-Amerika Line die ons zachtkens binnenstoomt, wij, dc jonge man uit de schoenen branche, de Haarlemsche lady van de Middle West cn wij staren zoekend in de verte naar de ijle contouren van de reuzen- stad New York, eenigszins angstig, in nerlijk overwegend 't over 't schip ge fluisterde, steeds weer gefluisterde woord: „Paniek". De Yankee is eigenlijk alleen de naam van den bewoner van New Eng land. een streek rondom de stad Boston. De Yankces zijn de afstammelingen van de Engclsche Pelgrims die ook van uit Nederland zich onder zeer moeilijke condities in New England vestigden. De omstandigheden maakten uit dit volk een hard volk en een zeer hulpvaardig volk en een zeer beschaafd volk, ook al merkt men dit niet altijd aan den bui tenkant. 't Is een karaktervol volk en hun kenmerkende eigenschappen wor den m.i. sleeds overgedragen op 't Ame rikaansche volk, deze honderdmillioon- koppige massa, die steeds weer blijk geeft (de historie bewijst 't), niettegen staande het heterogene van het geheel, ineens te kunnen crystalliseeren tot een homogene masöa, één van wil, ener giek, moedig en volkomen opoffe ringsgezind. De Amerikaan mag men niet meten naar de bevolking der groote steden de Amerikaan moet gemeten worden naar de het voorbeeld gevende Yankee en met hem voor oogen schreef ik het bovenstaande, wat natuurlijk slechts een persoonlijke opvatting is. ge- baseerd op een jarenlang verblijf in Nieuw Engeland. Hoewel 't woord Yan kee eenige malen in de geschiedenis ge bruikt is als scheldnaam (denk aan onze Geuzen) beschouwt de New-Eng lander dit als een eerenaam en m.i. met recht. BUITENLAND Nationaal-socialistèn op een kerkhof gearresteérd BOEDAPEST, 19 Juni. (Heuter). Bij de begrafenis van een lid der Hon- gaarsche nationaal-eocialietische partij marcheerden 150 nationaal-socialistèn over het kerkhof in uniform, hetgeen verboden is. Het kwam tot een botsing met de politie en 28 overtreders zijn ge arresteerd. GOUD UIT EEN GEZONKEN BRITSCH SCHIP GEBORGEN LONDEN, 19 Juni. (Reuter). Lloyds deelt mede, dat het Italiaansche ber gingsvaartuig „Artiglio" er in is ge slaagd 750 ounce goud in baren, 550 souvereigns en vier baren zilver te ber gen uit het Britsche schip „Egypte", dat bij Ushant is gezonken. DAG DER NOORDSCHE DEMOCRATIE De drie eerste ministers voeren het woord Tegen eiken vorm van dictatuur OSLO, 19 Juni. (Norsk Telegrambyraa) Gisteren is te Hal den bij de Zweed- sche grens de arbeidersbetooging „dag der Noordsche democratie" gehouden, waarbij de drie eerste ministers het woord voerden. De bijeenkomst werd gehouden in de sterkte Frederikstein, waarvoor Karei XII tijdens een bele gering den dood vond. De Noorsche premier, Nygaarsvold, zeide in zijn toespraak; „De Noordsche volkeren, die in democratie leven, kee- ren zich tegen lederen vorm van dicta tuur". Hij voegde hieraan toe, dat „sa menwerking tusschcn de Noordsche staten niet alleen natuurlijk, maar noodzakelijk is op grond van de hui dige wereldtoestanden". Hij besloot: „Deze eenheid is tegen niemand go- richt en tracht niet op te treden met de middelen van bruut geweld of macht van de militaire bondgenootschappen. Door hun eendracht willen de Noord sche volken aan de naar een oorlog ge dreven wereld toonen, dat geluk en veiligheid slechts verkregen kunnen worden door individueele vrijheid in elk land en vreedzame samenwerking tusschen de verschillende landen. Onze politiek blijft de democratie en de neu traliteit." De Zweedsche premier, Hanson, prees de politieke stabiliteit der Noordsche landen, waarna de Deensche eerste mi nister, Stauning, er op wees, dat de volken van het Noorden zich ontwik keld hebben onder een democratisch regime en geen enkele buitcnlandsche beweging willen, communistische even min als andere. Zij wenschen geen dic tatuur noch anarchie of wereldrevo lutie. „Deze volken vormer^ een neutrale eenheid, die weigert geweld te gebrui ken jegens andere landen, zoolang deze de neutraliteit der leden van de éénheid niet schenden... geen enkele mogendheid, zoo besloot Stauning, kan rekenen op bijstand van welk der Noordsche landen ook, wanneer de vrede mocht worden verbroken." v.h. Pa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9. TEL. 719 vluchtelingen uit te leveren Beroep op het recht van toevlucht SANTIAGO DE CHILE, 19 Juni. (Reu ter.) De Chileensche minister van buitenlandsche zaken heeft den Brit- scliqn ambassadeur en den Franschen, gezant er van in kennis gesteld, dat de regeering van Franco verzocht heeft de republikeinsche vluchtelingen in de Chileensche ambassade te Madrid uit te leveren. De Chileensche minister van buitcnlandsche zaken" noemde dit ver zoek een veronachtzaming van het recht van toevlucht, cn zeide. dat de Chileensche regeering zieh daartegen verzette. Welingelichte kringen geloo- ven, dat de Chileensche these ten aan zien van het recht van toevlucht ge steund zal worden door alle Ameri kaansche landen. Matroos van de „Empress of Britain" verdronken NEW VORK, 19 Juni. (Uavas.) Aan boord van de- „Empress of Britain" is een matroos, die bezig was dekzeilen over de reddingsbooten te spannen, over boord geslagen en verdronken. Het schip fetopte terstond, maar de naspo ringen bleven vruchteloos, waarna het vaartuig, dat het Britsche koningspaar naar Engeland terugbrengt, zijn reis vervolgde. ZALIGVERKLARING VAN EMILIE DE VIALAR VATICAANSTAD, 19 Juni. (Havas.) In de basiliek St. Pieter is de plech tige zaligverklaring gevierd van de ge lukzalige Emiïie de Vialar, stichtster van het instituut St. Joseph, die in 1856 te Marseille is gestorven. S fcw }uw£Ab qwds tapdwijn Per flesch fo.65 Per anker £25.— j/. Sdwishman %n. TAte&chtejdvitJjiaal 17 Jd. 145 FEUILLETON Naar het Engelsch van S3) „Konstabel!" riep hij plotseling uit „Ja meneer," antwoordde deze. „Ik zag daar iets bewegen" Heuseh, meneer!" „Ja. zeker. Kijk daar is het weer' Nu is 't weer weg!" „Ik zie nieis, meneer." zei de agent en bleef staan. Zij staarden de duisternis in. Niets bewoog, en de hoornen schenen hun wandeling gestaakt te hebben „U zult het zich verbeeld hebben", opperde de agent, zijn hoofd schud dend. „Ja. dat kan natuurlijk", stemde Na poleon toe. „Maar aan den anderen kant. ik geloof het niet. Is het niet ori- ie plicht het te onderzoeken?" ..Ja, we kunnen eens gaan kijken" stemde de agent in „Ofschoon ik niet geloof, meneer dit tusschen ons, hoor dat we hier Iets zullen van gen, aan dezen kant van de kust. Hoewel Hij hield plotseling op. Er klonk een schreeuw uit het bosch. Napoleon grinnikte en huiverde, j „Daar heb je het al!" mompelde hij en aannemende dat het het beste was in dergelijke omstandigheden om te doen, wat je niet wilde, rende hij zoo hard hij kon naar het woud. De konstabel, een halve seconde achter hein, rende mee. En zij bereik ten den zoom van het bosch; opnieuw klonk er een schreeuw uit de duister nis een gehuil van iemand in doodsangst én daarna een waan zinnig geharrewar. „Hé!" schreeuwde een stem. „Wer- da! Stop!" Het volgende moment vloog er iets tegen Napoleon cn wierp hem op den grond. Hij had een vaag visioen van zwaaiende armen en beenen, waar naar hij zonder succes greep. Toen ging de gestalte, die op hem gespron gen was, ineens weer weg en ging met veel gekraak tusschen do boomen door. En achter hem aan de agent. Napoleon ging zitten. Nu was hij alleen met zijn gevoelens en gedach ten en die waren nu niet bepaald prettig gezelschap. Puiten adem als hii was. wns hij niet in staat opnieuw aan de jacht deel te nemen en toen hij eindelijk op adem gekomen was en ontdekte, dat hij geen beenen gebro ken had, was het woud eens zoo stil en een groote. zwarte deur scheen hem van de wereld te hebben afge sloten. „Wat nu?" dacht hij. Hij kon opstaan en het spoor trach ten te volgen, maar hij had geen idee van de richting waarin zij waren ge gaan en hij was een beetje suffig. Hij meende, dat hij zijn hoofd gestoten moest hebben tegen een boomtronk, toen hij viel. Ja... daar was de tronk. Hij voelde met zijn hand. „Waarom verdraaid, koos je juist deze plek om te groeien, akelige hoorn tronk?'* mopperde hij. „Wist je dat ik komen zou?" Hij ging op zijn knieën zitten en daarna stond li ij weer op beide beenen. Een hevig verlangen naar huis overviel hem. Thuis! Waar wns dat? Was het niet een hotel, en een kop thee, en iemand die hem vriendelijk de kop overhandigde en hem vertelde, dat hij een grapjas was? Dat visioen steunde hem en opeens begon hij te lachen. „Je hoofd ;s nog niet zoo slecht. Nap py." zei hij tot zich zelf. „Sluit je oogen een oogenblik, doe ze dan weer open en ga Guy zoeken." Hij sloot zijn oogen. opende ze. En toen hij ze opende zag hij Guy, die naar hem keek. HOOFDSTUK XXIV Guy's verhaal „Neem me niet kwalijk, maar is uw naam Guy Haines?" \roeg Napoleon beleefd. „Wis en waarachtig!" antwoordde het individu. „Wat hoe kom je hier? De verbazing is wederkeerig'mom pelde Napolen. „Iloe ter wereld kom jij hier?" „Dat is een heele geschiedenis", mopperde Guy, terwijl hij ongerust het bosch in keek. „Ik weet niet of er wel tijd is het te vertellen. Ik veronderstel, dat je weet, wie het was, die zoo juist tegen je is opgebotst?" „Ik heb er geen notie van", ant woordde Napoleon, „behalve dan dat het iemand was met een heel puntig hoofd. Maar als je dat heele voorval hebt gezien, Guy, waarom heb je hem dan niet tegengehouden?" „Dat probeerde ik, domoor'* ant woordde Guy. „Ik zat hem achterna, toen jij en die agent aan kwamen slen teren. Het. was Luigi.'' „Wat, dat ellendige kleine Italiaan- tje?" riep Napoleon uit. „Ja. dat, ellen dige, kleine Italiaantje", knikte Guy. „Luister eens, Nappy „Napoleon, als 't je belieft Nappy" is strikt privé." „Och, schiet op! Het is nu geen tijd om nonsens te praten! Luister, Napo leon Bonaparte, wat gebeurt er voor den drommel? Waarom waart Luigi in dat bosch rond, en waarom zit die po litieagent hem na? En waarom ben jij hier „En, nog eens, waarom ben jij hier?" onderbrak hem Napoleon. „Toen we terug van de boot kwamen, merkten we dat je nog steeds weg was „Wat? Ben je heusch naar die boot geweest?" „Och lieve help! Guy. weet je dan heelemaal niets?" steunde Napoleon. „Ja we zijn naar de boot gegaan en er is een heeleboel gebeurd doode men- schcn en gekken en doorgesneden te lefoondraden en Joost weet wat nog meer en toen we zes absenten bij elkaar telden, dachten we, dat het tijd werd voor een kleine jacht. Sefton ging dus de politie halen en we gin gen op jacht. Jij en Luigi waren twee van de zes, er zijn dus nu nog maar vier over. Ik denk, dat ik mijn deel wel gedaan heb. Ben je uit het hotel gegaan om Luigi achterna te zitten?" „Nee, dat niet", antwoordde Guy, terwijl hij opnieuw in de richting van het bosch keek. Zich omdraaiende keek hij naar het Noorden, „Ik verliet het hotel om jou achterna te gaan „Mij?" „Ja! Je bent geen slechte kerel. Na poleon, maar je bent een beste ezel, daar helpt niets aan. Ik bad nooit ge dacht, dat je die idiote weddenschap ernstig had genomen en je hebt me werkelijk een schrik bezorgd." „Prettig dat te hooren" antwoordde Napoleon. „Ik heb ook werkelijk eeni ge schrik-momenten doorleefd. Wat ik zeggen wil, ik denk dat ik nog wat zit ten ga. Weet je, ik heb mijn hoofd een beetje gestooten". Guy keek hem angstig aan. „Voel jc je beroerd?" vroeg hij. „Nee, maar een paar minuten rust zullen mij weer op do been helpen „Dan ben ik blij, dat. ik terugkwam en den agent alleen de achtervolging liet voortzetten", zei Guv, terwijl hij zijn metgezel naar een grasrijk plekje bracht. „Is dat heter? Goed. Ja. ik zag je vallen, ofschoon ik niet wist wie het was in de opgewondenheid, en plotseling kreeg ik een ingeving die me deed teruggaan. Goed werk. hè'? Ik ik hoop, dat je je nu beter voelt Ik ik heb hulp noodig." En opnieuw dwaalden zijn oogen naar het Noorden. „Dan ben ik je man", antwoordde Napoleon, „zoo gauw als dat. gegons in mijn hoofd ophoudt, en dat gesuis wordt al elke minuut minder. Wat zou je er van zeggen, als je me intussclien eens je geschiedenis vertelde. Je zei, dat je liet hotel verliet om mij te zoe ken. hè? Waarom deed je dat?" „Ik had een visioen van je lijk, dat met het getij kwam aandrijven", ant woordde Guy. „En van mezelf, hoe ik verder het leven doorging met het ge voel, alsof ik een moordenaar was. Ik ging naar je kamer om je te zeggen, dat je je niet moest houden aan die zotte weddenschap cn toen zag ik, dat je weg was. Dus ging ik je achterna eu ik was er kapot van. En dat het goed was, dat ik ging, zul je dadelijk hooren. Ik zocht de heele omgeving af, ging naar het. strand en keek zelfs in spelonken „Jc doet mij verbaasd staan," mom pelde Napoleon. „Maar 't was vergeefs. Niks ge daan. Tenslotte ging ik naar het hotel terug, in de hoop, dat je misschien in- tusschen terug gekomen zou zijn. Maar je kamer was nog leeg en toen gaf ik het op'. „Aardig van je," zei Napoleon. „Ga verder. Wat deed je daarna? Heb je toen brandalarm geslagen?" „Nee ik ging naar Sefton's kamer. Hij was ook uit. Ik dacht werkelijk, dat iedereen in den manenschijn was gaan wandelen! In elk geval, jou kon ik niet uit mijn gedachten bannen, dus ging ik weer weg en zocht, een an der deel van het strand af, en juist wilde ik teruggaan en alles opgeven toen er iets heel bijzonders gebeurde. Wat ik zeggen wil, onderbrak hij zich zelf angstig, „hoe voel je je nu? Als je denkt op te kunnen staan, zou ik de rest dan niet beter onder 't loopen kun nen vertellen?" Napoleon klopte op zijn hoofd „De hij schijnt weg te gaan," rappor teerde hij. „Ik geloof eigenlijk, dat hij al weg is. Maar waar wil je dat we heen wandelen?" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8