dCaai&ie (B&hichi&n STRANG HEEFT HET NIET GEMAKKELIJK Werkloosheidsverzekering moet bij de wet worden geregeld Verplichte verzekering acht het college gewenscht Verdeeling van de lasten AUTO TEGEN BOOM „Bosch en Heide Centrum Nederland" Japan nog bereid tot onderhandelen Radio-programma s Nationale wedstrijden van D.O.S. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 JUNI 13139 Booge Raad van Arbeid adviseert: DE Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht over het voorontwerp wettelijke rege len inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloos heid. De raad heeft daarbij ge bruik gemaakt van een prae- advies van een commissie uit den raad, onder voorzitterschap van mr. A. M. Joekes. De raad beantwoordt de vraag, of een regeling van de werkloos heidsverzekering bij de wet aan beveling verdient, eenstemmig bevestigend. De werkloosheidsverzekering is een onderwerp van zoodanig belang zoo wel wat betreft de voorziening in de middelen tot dekking van de kosten, als wat betreft de regeling van de ver plichtingen van hen. die onder de ver zekering vallen, zoomede van de aan spraken van de werkloozen op uitkee- ring dat regeling bij de wet ge wenscht moet worden geacht. Ook is de raad eenstemmig van oor deel, dat instelling van een verplichte werkloosheidsverzekering gewenscht is. Hoewel het stelsel van vrijwillige ver zekering. zooals dit sinds 1917 in ons land bestaat, van groot nut is, wordt langs dien weg met dezen belangrijken tak van sociale verzekering 6lechts een deel der daarvoor in aanmerking ko mende arbeidskrachten bereikt, en mist het instituut ten onzent den hreeden grondslag, die voor de verzekering ge wenscht is. Het verdient daarom aanbeveling ook in Nederland, evenals in tal van ande re landen reeds vroeger is geschied, en zooals bij de andere takken van sociale verzekering in ins land het geval is, de deelneming aan de werkloosheidsverze kering verplicht te stellen. Ten aanzien van de vraag, of de kring der verzekerden juist getrok ken is, spreekt de raad zich een stemmig ervoor uit om het over- heids- spoorwegpersoneel, voor zoover dit niet uit anderen recht heeft op uitkeering bij werkloos heid, onder de verzekering te bren- - gen. Wat het vaststellen van een loon grens betreft, spreekt de meerderheid van den raad zich uit voor het trekken .van een loongrens. De raad heeft zich uitvoerig bezig ehouden met de vraag of het grond- eginscl van het voorontwerp, dat n.l. het voorwerp der verzekering gevormd wordt door de geldelijke gevolgen voor de werknemers verbonden aan de nor male werkloosheid, als juiste basis1 kan worden overgenomen. De raad is daarbij vrijwel eenstem mig tot de conclusie gekomen, dat deze vraag ontkennend dient te worden be antwoord. I-Iet voor-ontwerp ziet blijk baar het onderscheid aldus, dat het be drijfsleven de lasten moet dragen van de „normale" werkloosheid en dat uit sluitend daarop de verzekering wordt gericht. Werkloosheidsverzekering voor zoover de werkloosheid in het bedrijf het gevolg is van abnormale redenen, beoogt het ontwerp niet te regelen. De beperking van de verzekering tot de normale werkloosheid kan niet tot een bevredigenden toestand leiden. Het ontwerp toch bepaalt te recht, dat alle werknemers in den zin der ontworpen regeling in geval van werkloosheid onder de verzeke ring vallen. Een scheiding tusschen arbeiders, die getroffen worden door normale werkloosheid en andere, die als gevolg van abnormale werk loosheid geen plaats vinden in het bedrijfsleven, xyordt niet gemaakt. De raad spreekt zich ten aanzien van tie vraag, of bepaling bij of krachtens de wet van minimale uitkceringen wen- schelijk is, in meerderheid uit voor een voor alle bedrijven uniform minimum, neer te leggen in de wet De financiering DE overgroote meerderheid van den raad beantwoordt de vraag, of op grond van de on derscheiding tusschen normale en abnormale werkloosheid een split sing kan gemaakt, worden tusschen de lasten, te dragen door het be drijfsleven eenerzijds en de overheid anderzijds, in dien zin, dat het be drijfsleven de volle kosten dor nor male werkloosheid heeft te dragen, ontkennend. De raad spreekt zich in overgroote meerderheid uit voor een verdeeling van de lasten tusschen werkgevers, werkne mers en overheid. Over den vorm der overheidsbijdrage bestond verschil van meening. Eenstemmig is de raad van oordeel, dat het voorontwerp terecht de moge lijkheid openlaat, dat de helft van de premie, voorzoöver godragen door het bedrijfsleven, cftior de werkgevers op de arbeiders kan worden verhaald. Een meerderheid van den raad spreekt zich ervoor uit. dat in de wet een maximum wordt opgenomen voor den op het hedrijfsleven te leggen last Ten aanzien van de kosten spreekt de raad als zijn overtuiging uit. dat deze helangriik erooter zullen ziin dan uit de memorie van toelichting zou kunnen worden opgemaakt. Bedrijf sgewij ze invoering Wat de uitvoering betreft spreekt de raad met 2511 stemmen zijn voorkeur uit voor 'n bedrijfsgewijze inrichting en uitvoering van de wei#cloosheidsverzekering. Ten aanzien van de uitvoeringsorga nen overweegt de meerderheid van den raad, dat nog niet zoover voortgeschre den js dat men uit de drie voorgestelde organen, t.w. bedrijfsraad, erkende be- drijfsvereeniging of rijksorgaan, een de finitieve keuze kan doen van één or gaan, dat op bevredigende wijze voor het geheele bedrijfsleven en met behoud van de bedrijfsorganisatorische grond gedachte van het ontwerp, de uitvoe ring der verzekering ter hand kan nemen. Bedrijfsorganen moeten niet op gelegd worden, doch groeien, willen zij levend blijven, daarom is voorshands een aanvullend orgaan nog onmisbaar. Ofschoon tegen ieder der genoemde organen afzonderlijk wel bepaalde be zwaren worden aangevoerd, kan de meerderheid van den raad zich niette min in het algemeen met de opdracht van de uitvoering aan deze organen vereenigen. Wat de organisatie van de uitvoering betreft, is de meerderheid van den raad van oordeel, dat de regeling van het voorontwerp, waarbij in ieder bedrijf, hetzij de bedrijfsraad, dan wel de be- drijfsvereeniging (e.g. de algemeene be- drijfsvereeniging) naast het rijksorgaan met de uitvoering wordt belast, in het algemeen aanvaardbaar is, zij het dat het ontwerp op enkele punten aanvul ling behoeft. Het dient naar de mee ning der meerderheid in de wet te worden vastgelegd, dat de verschillende plaatselijke organen bevoegd zijn een zekere samenwerking tot stand te bren gen. De vakorganisaties De vraag, in hoeverre het mogelijk en gewenscht is om in aansluiting bij haar tegenwoordige positie de vakorganisa ties der arbeiders bij de uitvoering der wettelijke geregelde werkloosheidsver zekering te betrekken, kwam herhaalde HET VERRE OOSTEN HET STRUIKELBLOK? DE schaarsche en korte berichten die afkomen uit Moskou over het bezoek van Strang duiden er op, dat zijn zending nog lang geen posi tieve resultaten heeft bereikt- De eene bespreking volgt op de andere, maar Moskou schijnt niet van zins om zijn eenmaal ingenomen stand punt prijs te geven. De vraag blijft open, of het au fond van geen enkel compromis iets weten wil, wijl het heel andere oogmerken heeft dan het slui ten van een driemogendhe- denverdrag, dan wel of het klaren wijn geschonken wil zien, zich geen enkel voordeel uit deze politiek van Engeland wil laten ontgaan, en duidelijk moet ervaren dat het zijn verklaarbaar wantrouwen te gen Groot-Brittannië kan op geven. De Britsche politiek is tot dusver steeds van het Een doode en drie gewon den bij ongeluk nabij Deer- sum DEERSUM, 19 Juni. Ver moedelijk tengevolge van het springen van een der banden is vanochtend omstreeks vier uur op den straatweg SneekLeeuwar den bij Deersum een personen auto tegen een boom gereden. In dezen wagen zaten vier personen: de heer K. Waterlander en zijn twee zoons, aannemers van waterbouwkun dige werken te Oudehaske en de heer Jager uit St. Johannesga. Men was op weg naar Broek op Langendijk. waar zij een werk uitvoeren. De bestuurder, de heer Waterlander, was onmiddellijk dood. Zijn zoon, A. Waterlander. werd zeer ernstig gewond, terwijl ook de andere zoon en de heer Jager vrij ernstig gewond werden. Nadat ter plaatse eerste geneeskun dige hulp verleend was, werd de heer A. Waterlander naar het St. Antonius- Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar heen ook het stoffelijk overschot over gebracht werd. De derde heer Water lander werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden en de heer Jager naar dat te Heerenveen vervoerd. De burgemeester en de politie der ge meente Rauwerderhem en de mare chaussee uit Sneek waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stel len. De auto is ernstig beschadigd. STAKING IN STEENINDUSTRIE NEEDE, 19 Juni. Hedenmorgen is alhier op de steen- en pannenfabriek „Kisveld" en „Ten Cate" staking uitge broken. waardoor deze bedrijven vrijwel geheel zijn stilgelegd. Een poging van den rijksbcmiddelaar om de partijen tot elkaar te brengen, had geen resultaat opgeleverd. De oorzaak van het conflict is gelegen in de weigering van de werk gevers, om de uurloonen, die bij deze fabrieken resp. 20 en 25 cents per uur bedragen, met vijf cent te verhoogen. Slechts enkele ongeorganiseerde ar beiders hebben heden het werk hervat. Een 30-tal arbeiders is bij het conflict betrokken. G. P. BON OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. Een luchtpostbrief uit Brazilië brengt het bericht, dat te Carambehv op 10 Juni is overleden de heer G. P. Bon, vroeger gedurende ongeveer dertig jaren parle mentair redacteur van „De Residentie bode" en oud-voorzitter van de R.K. Journalisten-vereeniging. De. heer Bon was verleden jaar naar Brazilië ver trokken om. .zich bij zijn zoons, die zich daar gevestigd hadden, te voegen. Een hartkwaal heeft hem ten grave gesleept. OVERREDEN EN GEDOOD BLEYERHEIDE, 19 Juni. Alhier is de tienjarige E. Neumann, die per rij wiel naast een zwaar beladen vracht auto reed, onder dezen wagen geraakt en overreden. De jongen was vrijwel onmiddellijk dood. malen in den raad ter sprake. Ook wat dit punt betreft, bleek verschil van in zicht te bestaan. De meerderheid van den raad staat op het standpunt, dat het op den grond slag van het ontwerp niet mogelijk is, een wettelijke verplichting voor de be drijfsorganen in het voorontwerp op te nemen om de vakorganisaties met een deel der uitvoering te belasten. standpunt uitgegaan, volgens de woorden van Chamberlain zelf, dat Rusland door een muur van Engeland of van Europa is gescheiden het is te begrijpen dat er niet een- twee-drie een bres in dien muur te schieten is, noch dat hij zonder kleerscheuren van een der partijen of van beide, kan worden geslecht. Strang is in Sovjet-Rusland geen on bekende. Hij is vroeger ambassadeur in Moskou geweest, spreekt vlot Russisch en heeft nog altijd goede betrekkingen met den ambtenarenstaf van het Depar tement van Buit. Zaken, waarin na het heengaan van Litwinof niet zoo heel veel wijziging is gekomen. Dat de missie van Strang intusschen geen gemakke lijke is. begrijpt iedereen. Ilij moet ten slotte te weten komen in hoeverre het Moskou werkelijk ernst is met zijn op werpen van bezwaren en of het inder daad bereid is met de Westelijke mo gendheden tot samenwerking te komén. Heeft men in Londen eertijds de ver klaringen van Stalin op den bolsjewisti- schon partijdag, dat Rusland zich niet in het spel tusschen de demokratische en de fascistische staten zal mengen, onderschat, thans wordt er misschien weer te veel gewicht aan gehecht. Het vermoeden dat Rusland alleen maar tijd wil winnen, om voor het geval van een oorlog do handen vrij te hebben, wint op 't oogenblik in Engeland en in OMTREK Nieuwe streekvereeniging wil Vreemdelingenverkeer in Nederland in het algemeen en in haar gebied in het bijzonder, behartigen Meer service voor den tourist BILTHOVE.N, 19 Juni. We deelden reeds mede, dat op initiatief van bet be stuur van de V.V.V. Bilthoven—De Bilt er contact was gekomen tusschen een achttal V.V.V.'s, die te zamen een drie hoek vormen, welke een deel van de Prov. Utrecht en Noord-Holland omvat. Deze samenwerkende V.V.V.'s zijn die van De Bilt-Bilthoven, Den Dolder, Zeist, Soest, Socsterfaerg, Baarn, Amersfoort cn Hilversum. Thans is opgericht de Streekveree niging „Bosch en Heide; Centrum Nederland". Nadat in een vergade ring, in hotel Figi te Zeist gehouden, in beginsel tot samenwerking was besloten, begint deze thans reeds een vasten vorm aan te nemen. Een gemeenschappeiijken folder zal worden uitgegeven. De opzet is, om op dezen folder de verbindingen tusschen de acht plaatsen aan te geven, terwijl tevens elke plaats op dat z.g. toeristen- plan door een bijzonderheid, de plaats eigen, gekenmerkt zal worden. Zoo zou b.v. Amersfoort getypeerd kunnen wor den door een afbeelding van ,,'t Belgi sche Monumënt", Dc Bilt door een af beelding van 't Meteorologisch Instituut. Aan den achterkant van het toeristen- plan worden de te maken wandelingen, fietstochten enz. in hun geheel beschre ven, zoodat de toerist alle mogelijkheden uitgewerkt vóór zich krijgt en zich van elke plaats naar keuze naar buiten kan bewegen. Dan zullen „Ster-tochten" vanuit de ééne plaats naar de andere worden ge organiseerd. In alle aaneengesloten ge meenten zullen V.V.V.-dagen worden vastgesteld, waarop dan alle gasten uit de resteerende zeven gemeenten zullen samenkomen. Op zulke dagen zal het bestuur der ontvangende vcreeniging en allicht ook het gemeentebestuur zijn gasten welkom heeten en een van te voren vastgesteld plan de campagne worden afgewerkt. Natuurlijk zal op, zulke dagen gelegenheid tot „tiitzwer- men" in de plaats van samenkomst ge boden worden. De nieuwgevormde Streekvereeniging „Bosch en Heide; Centrum Nederland" beoogt met een en ander om de geheele streek, door den driehoek gevormd, voor den toerist geschikt te maken. In elke plaats zal de meest mogelijke service worden verleend voor het „uitzwer men". Zoo opgevat, dient „Vreemdelin genverkeer" echter „breed" te wor den bezien en de reeds genoemde V.V.V.'s meenen, dat deze kijk op de zaak „Vreemdelingenverkeer" slechts ten goede kan komen en daarom het door haar gevolgde sys- teem dient te worden aangemoedigd ten bate van provincie en land. De voorbereidende plannen, welke men nog dezen zomer denkt te verwe zenlijken, zijn reeds door het bestuur der Streekvereeniging in behandeling genomen en Zaterdagmiddag j.l. is be- Frankrijk veld. Dit vermoeden wordt gevoed door Russische emigranten, die beweren dat Stalin zijn Georgische wraakbehoefte koelen wil, en dat hij de deemoediging, in München ondergaan, tot eiken prij6 wil vergelden. In dit ver band is het wel goed kennis te nemen van een artikel in de Neue Zürcher, waar een medewerker die in Russische zaken uitnemend thuis is, deze overwe gingen bestrijdt Hij betoogt dat Stalin niet meer de Kaukasische avonturier, is, die hij aanvankelijk was, en terdege doordrongen is van het feit, dat Rus land in een wereldoorlog onmogelijk neutraal kan blijven en het gevaar van een oorlog op twee fronten alleen kan bezweren, wanneer hij op de hulp van de Europcesche democratieën en zoo mogelijk van de Vereenigde Staten kan rekenen. Een verdrag met Engeland cn Frankrijk is altijd nog van twee kwa den het minst slechte, maar dat Stalin vóór alles zekerheid en vastheid wil is gezien tegenover de befaamde zigzag- politiek van Engeland, volkomen te be grijpen. Het zal Strang extra zwaar vallen om Stalin die zekerheid te geven, juist nu in Londen zoowel als in Parijs de indruk schijnt te ontstaan, dat de wapening van de Westersche democratieën thans in een dusdanig stadium is heiand, dat men het in elk geval, zonder di recte hulp van Rusland, in een oorlog met de as-niogendheden zou kunnen klaarspelen. De eenige reden om Rus land er in te betrekken zou dan nog deze zijn, dat Rusland belet moet wor den Polen in den rug aan te vallen. Poolschc autoriteiten verzekeren, dat Polen zich tenminste zes maanden tegen Duitschland staande zou kunnen hou den, mits het in het Oosten niet op een aanval in den rug behnpft t« rekenen. De Neue Zürcher betoogt, dat als deze opvatting in Moskou geventileerd zou worden, de lust van hot Kremlin om het verdrag te onderteekenen tot hene den het nulpunt zou dalen. Engeland moot duidelijke bewijzen leveren van zijn tot dusver gevolgde politiek afstand te willen doen, anders zal Strang slechts hit ter weinig terrein winnen. Volgens recente berichten van het Duitsche Nieuwsbureau is- het thans niet meer het Baltische probleem, maar veeleer het vraagstuk van het Verre Oosten dat het grootste struikelblok vormt. De Russen willen namelijk ook hier op de Britsche hulp kunnen reke nen. sloten het z.g. toeristenplan te doen uit voeren. Er moet „beweging" komen, aldus de heer J. A. Verloop, voorzitter van de V.V.V. Bilthoven-De Bilt, ten bate van de welvaart in een gehééle streek en als gevolg daarvan in het gehééle land. In verband met den algemeenen toestand zal de trek naar buiten (onze grenzen) dit jaar niet zoo groot zijn als andere jaren. Daarom dient „Vreemdelingenver keer" in eigen land klaar te zijn om den toerist in eigen land vast te houden en hem ervan te overtuigen, dat ook ons kleine landje nog veel te bieden heeft. Een Streekvereeniging voor de provin cie Utrecht met Loosdrecht als centrum voor de beoefening der watersport zou volgens sprekers en ook onze meening. zeker bestaansrecht hebben. Vermelden we tenslotte nog, dat voor 1910 een groote reclame-campagne voor den driehoek op het programma staat en dat het bestuur der nieuwgevormde Streekvereeniging als volgt is samenge steld: J. A. Verloop, Bilthoven (voorzitter); penningmeester de heer Broekhuysen, voorzitter van „Baarns Bloei" cn een door Hilversum aan te wijzen bestuurs lid als secretaris. BUI I EN LAND LONDEN, 19 Juni (Havas) De toestand in het Verre Oosten houdt de openbare mcening in Enge land bezig. Chamberlain zou van daag in het Lagerhuis een verkla ring afleggen, die, naar men alge meen verwacht, een ernstige waar schuwing aan het adres van Japan zal zijn. Indien Japan die waar schuwing in den wind zou slaan, zou de regeering drastische repre saillemaatregelen nemen, die zijn uitgewerkt door dsskundigen van het ministerie van handel. Volgens sommigen zou het verdrag van 1911, dat de meestbegunstigings- ciausule bevat, worden opgezegd, de handelsbetrekkingen worden verbro ken, nieuwe credieten aan China wor den verleend en een offensief tegen het door Japan geschapen geld in Noord-China worden geopend. Volgens de „Times" zou men op grond van de laatste berichten uit Tökio mogen aannemen, dat Japan tot onderhandelen bereid zou zijn. Men wil dus nog hopen, dat het niet noodig zal zijn tot vergeldingsmaatregelen over te gaan en dat Japan van ander gevoelen zal worden. Tegenover buitenlandsche correspon denten heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zalcen te Tokio verklaard, dat niemand drasti sche maatregelen als de isolatie van de buitenlandsche concessie gewenscht had. Het was echter moeilijk Britsche medewerking te verkrijgen, zooals ge bleken Was bij de kwestie van den moord op een douane-ambtenaar te Tientsin. Japan en Engeland kunnen op een veel groóter gebied in China samen werken, als de Engelsche autoriteiten zich daartoe slechts bereid toonden. Domei publiceert een verklaring van de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin, waarin gezegd wordt, dat de blokkade geheel gericht is tegen de Britsche concessie, die een agentschap van de regeering der Kwomintang was. De blokkade is niet tegen eenig ander land gericht en zeker niet tegen de Ver eenigde Staten. Volgens Domei zullen de diplomatieke onderhandelineen tusschen den Japan- schen consul-generaal en de buitenland sche consulaire autoriteiten te Koelang- soe binnenkort hervat worden. SPORT EN SPEL Slaats en Kraus op de Rijswijksche baan 's GRAVENHAGE, 18 Juni Heden- middag werd op de Rijswijksche wieier- baai* een gevarieerd programma verre den. De uitslagen luidden; Sprint amateurs: finale: 1. Leene, 12 4/5 sec.; 2. Meijer, 3. Buchly, 4. Dispo. Omnium professionals: 1. Schulte. 5 punten, 2. PijnenburgO p., 3 Dekuyscher 8 p.. 4. Demmenie 11 p. SO km achter groote motoren: Eerste manche over 40 km.; 1. Kraus 32 min. 45 4/5 sec., 2. Paillard op 100 m., 3. Slaats op 230 m., 4. Lesucr op 300 m., 5. Michaux op 320 m. Tweede manche over 40 km.: 1. Mi chaux 32 min. 49 4/5 sec.. 2. Lesueur op 230 m., 3. S laats op 380 m.. 4. Kraus op 480 m., 5. Paillard op 800 m. (lekke band). Totaal uitslag: 1 Kraus 5 p.. 2. Mi chaux 6 p., 3. Lesueur 6 p., 4. Slaats 6 p., 5. Paillard 7 p. Zwemwedstrijden te Swalmen SWALMEN, 18 Juni. De uitslagen van de heden in de bad- en zwemin richting- te Swalmen gehouden natio nale zwemwedstrijden luiden: 200 M. borstcrawl heeren; 1. A. Sip- kema (D.TK) 2 min. 24.8 sec.; 2. D. Ra- mack (RZV) 2 min. 26.6 sec.; 100 m. borstcrawl dames: 1. A. Stijl (ZIAN) 1 min. 8.2 sec.; 2. R. van Veen fRDZ) 1 min. 9.9 sec. 200 m. schoolslag heeren: 1. H. Smits- huvzen (A Z.) 2 min. 53,3 sec.; 2. W. Se- lon (ZIAN) 2 min. 57.2 sec. 100 m, rugslag dames: 1. C. Kint (Rotterdam) 1 min. 15.8 sec.; 2. N. Senff (ADZ) 1 min. 19 sec. 100 m. rugslag heeren: 1. H. van Schouwen (RZV) 1 min. 12.9 sex:.; 2. II. van Bijsteren (RZV) 1 min. 17.7 sec. 200 m. schoolslag dames: 1. J. Waal- berg (ADZ) 3 min. 2.3 sec.; 2. J. Been (RDZ) 3 min. 11.6 sec. Estafette heeren 3X100 m.: 1. D.TK 3 min. 442. sec.; 2. RZV, 3 min. 47.9 sec. 3. combinatie ZIANRZV. 3X100 m. wisselslag estafette dames: 1. (combinatie ADZ—RDZ) 3 min. 55.8 sec.; 2. Rotterdam 4 min. 0.4 sec. M.V.V.—ZWALUWEN 0—14 MAASTRICHT, 18 Juni Ten bate van het Roode Kruis werd heden alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen M.V.V. en de Zwaluwen, welke de laat- stcn met 14—0 wonnen. DINSDAG 20 JUNI. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO- uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berich ten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gram.muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram.muziek. 3.15 KRO-Kamer-orke4t. 4.00 Gram.muziek. 4.05 Lezing „Zij zijn niet dood". 4.30 Gram.muziek. 4.85 Berichten. 4..40 Gram.muziek. 4.45 Causerie „Eenheid als be ginsel der theosofie". 5.10 KRO-Melodisten. 5.45 Felicitatiebezoek 6.05 KRO-Melodisten. (Om 6.30 Berichten). 6.35 Sporthal tuur. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Stichting. Na tionaal Centrum". 7.35 Gram.muziek. 7.45 Zwemcursus. 8.00 Berichten ANP., mededce- lingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.15 Gram.muziek. 9.30 De Meesterzangers (9,409.50 Gram.muziek). 10.00 Gram.mu ziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest. 11.2012.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-uitzen- ding. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gram. muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew\jd concert (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld" 11.10 Huishoudelijke wen ken. 11.35 Omroeporkest en solist. 12.15 Be richten. 12.17 Gram.muziek. 1.15 AVRO-Amu- sementsorkest. 2.00 Zang met pianobegelei ding. 2.30 Ensemble Jetty Cantor en solist. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. In de pauze-, Gram.muziek (ca. 6.25 Berichten). 7.00 Renova-septet, 7.40 „Hoe breng ik mjjn vacantie door?" inter view. 8.00 Berichten ANP., radiojournaal, mededeelingen. 8.25 'Gram.muziek. 9.10 De clamatie. 9,30 Omroeporkest. 10.00 Radio- tooneel. 10.25 AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Berichten ANP., gram.muziek. 11.3012.00 AVRO-Dance-Band. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.45 en 12.20 Gram.muziek. 1.20 Reportage. 1.502.20 Pianovoordracht. 4.20 Reportage. 5.20 Gram. muziek. 5.50 Reportage 6.20 Berichten. 6.50 Solistenconcert. 7.25 Het Bonnybridge en District-orkest 7.50 „Town planning in Ger many", dialoog. 8.20 Radiotooneel met mu ziek. 9.20 Berichten. 9.50 Actueele cause rieën. 10.10 BBC-Theaterorkest en solisten. 11.00 Grosvenor House dansorkest. 11.50 Gram.muziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 9.00—9.20 Gra- mofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.25 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 2.35 Pianovoor dracht. 3.50 en 4.40 Zang, 5.20 Derveause orkest.' 6.35 Cello en piano. 7.20 Cantrellë- orkest. 8.50 Trioconcert. 9.5011.50 Radio tooneel. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20, I.30—2.20, 5.20. 6.50, 7.20 en 8.20 Gram.ipu- ziek. 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest. 10.5011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert. 6.35 en 7.35 Gram.muziek. 8.20 en 9.35 Radio-orkest en solist. 10.30— II.20 Gram.muziek. ROTTERDAM, 18 Juni. Ter gele genheid van haar 20-jarig bestaan heeft de Rotterdamsche Athletiek Vereeni- ging „D.O.S." Zondag 'op de Nenijto 6in- telbaan nationale atletiekwedstrijden gehouden, welke goed geslaagd zijn. Records zijn er niet verbeterd, maar over het algemeen stond het gebodenc op vrij behoorlijk peil. De Utrechter Butselaar. kwam ditmaal óp polstok hoogspringen uit en won van de B- klasser met 3.40 M. Discuswerpen: Klasse A: 1. A. de Bruin (Vlug en Lenig) 43.79 m. 2. W. Mess (P. P.) 35.74H m. 100 M. klasse A: Finale: 1. e. Spaak (AjLC), 11.1 sec; 2. A. Bocrsma (A.A.C.), 11,1 sec; 3. A. Knuttel (Holland), 11.2 sec; 4. A. Schaap (Haar lem), 11,3 sec. Kogelslingeren: Klase A: 1. J. Houtzager ,Vlug en Lenig), 48.52 m.; 2. J. de BruUn (Vlug en Lenig). 48,23 m.; 3. H. Kamerbeek (P.S.VJ, 42.02 m. 400 m. klase A: 1. K. Baumgarten (Trekvogels) 49 sec; 2. J. van Tulder (P.S.V.), 52.5 sec.; 3. C. Nauta (Trekvogels), 52,6 sec. 800 M. Invitatie: 1. M. Wernink (Trekvogels), 2 min. 1.3 sec.; 2. S. Dobbelaere (Marathon), 2 min. 3 sec.; 3. J. Elsinger (A.V. '23), 2 min. 3,4 sec. Speerwerpen: Klasse A: 1. M. Lutkeveld (A.A.C.) 58.89 m.; 2. P. van Mcijl (P.S.V.) 52.12 m. 100 m. Invitatie: 1. H. Baumgarten (Trekvogels) 10.8 sec; 2. W. van Beveren (A.V. *23) 10.9 sec; 3. J. Grijseels (P.P.) 10.9 sec; 4. Chr. Berger (A.A.C.) 11 sec; 5. J. Nota (Hol land) 11.1 sec; 6. Heijn (A.V. "23) 11.2 scc. Verspringen: Klasse A: 1. N. N. (A.V. '23) 6.80 m.; 2. M. van der Tooien (P.P.) 6.56 m.; 3. W. Roest (Trekvogels) 6.22 m. 300 M. Hardloopen: 1. D. Slegt (P.S.V.) 9 min. 10.1 sec.; 2. W. Bakker (A.A.C. 9 min. 13.8 sec. 10 X 100 m. Estafette: Kampioenschap van Nederland. 1. A. A. C. 1 min. 50.4 sec; 2. A. V. '23) 1 min. 51.6 sec; 3. V. en L. 1 min. 54.7 sec; 4. Trekvogels 1 min. 54.8 sec; 5. Haarlem 1 min. 55.1 sec. Pol sstok hoogspringen: Klasse A: 1. C. Lamoree, Haarlem 3.70 m. Klasse B: 1. F. Butselaar (Hellas) 3.40 m.: 2. T. van der Most (P.P.) 3.40 m.; 3. W. Mo- sies (Trekvogels) 3.30 m. GROOTE PRIJS VAN KIELDRECHT KIELDRECHT, 18 Juni De Neder- landsche wielrenner Middelkamp heeft vandaag voor de derde maal den weg wedstrijd om den grooten prijs van Kieldrecht over 150 k.m. gewonnen. Zijn tijd bedroeg 3 uur 58 min. 2 sec. 2. De Mflyer (Nederland) 3 uur 58 min. 40 sec. 3. Seynaeve (België). 4. Gijssen (Nederland). 5. Valentijn (Nederland). 6. Bonduel (België). VOETBAL DENEMARKEN—NOORWEGEN 6—3 KOPENHAGEN,. 18 Juni. Vandaag is. te Kopenhagen het eindspel van het jubileumtournooi, dat ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Deenschcn voetbal bond in de Deensche hoofdstad werd gehouden, gespeeld. De nemarken kwam tegen Noorwegen in het veld en won met 6—3, nadat de rust met 3—2 ten gunste van de Noren was ingegaan. WERELDGEBEUREN Zoowel Moskou als Londen moeten de maskers lichten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9