JAPAN WEIGERT BLOKKADE OP TE HEFFEN Een tegenspraak van Moskou ENGELAND JAPAN 'sW er elds~~\ Idraaiboek Engeland moet houding grondig herzien CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAM ZN. Economische levensruimte Omtrent de Vereenigde Staten toont Japan zich gerust Duitsch-Italiaansche samenwerking op het punt der grondstoffen-voorziening Bij de onderhandelingen geen sprake van een garantie inzake het verre Oosten Tienduizend fabrieken in Ver. St. terstond klaar voor munitie-aanmaak Sultan van Marokko noodigt Daladier tot bezoek uit Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD I WOENSDAG 21 JUNI 1939 TOKIO, 21 Juni. (Reuter). De „Asahi Sjimboen" meldt, dat de Japansche regeering het Britsche verzoek tot afschaffing van de discrimineerende maatregelen tegen de Fngelschen te Tientsin en van de vertragende controle op levensmiddelen heeft afgewezen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, heeft den Britschen ambassadeur van deze weigering op de hoogte gesteld. Hij heeft ver der medegedeeld, dat de Japansche regeering het standpunt der militaire autoriteiten te Tientsin steunt en dat zij niet in staat is aan de Britsche verlangens tegemoet te komen, zoolang Engeland lijn standpunt en houding ten aanzien van den nieuwen toestand in Oost-Azië niet grondig herziet. KRIJGSVERRICHTINGEN VERWACHT IN SWAT AU De woord voerder van de Japansche militaire autoriteiten t« Tientsin heeft verklaard, dat de Japansche autoritei ten volkomen bereid zijn de Britsche formule voor een plaatselijke regeling vun het incident van Tientsin in over weging te lemen, wanneer dit een volkomen wijziging van de Britsche houding in Noord-C.hina beteekent cn volle medewerking met Japan in den opbouw van een ..nieuwe orde" in het Verre Oosten Ten aanzien van de Ver- 'f eenigde Staten zeide de woordvoerder, dat het na tuurlijk is. dat zij ongerust zijn over de ontwikkeling van de zaken te Tientsin De hou ding van de Amerikaansche autoriteiten ter plaatse is evenwel kalm en niets wijst erop, dat zij maatregelen over wegen om zich tegen Japan te verzetten. De Anti-Britsche beweging in Noord China blijft zich uitbreiden en zij wordt zoowel door do Japansche autoriteiten als door het onder Japansche controle staande Chineeschc bewind aangewak kerd. Vandaag werd aangekondigd dat Vrijdag te Peiplng een anti-Britsche massahrtooging zal worden gehouden, welke zal worden bijgewoond door de in semi-militaire plaatsen georgani seerde Japanners. De onder Japan sche controle staande plaatselijke bla den puhliceeren heftige aanvallen op alles wat Britsch is. Chineezen zenden \j telegrammen De Chineesche Vereeniging voor de buitenlandsche betrokkingen heeft, naar het Chineesche persbureau te Tsjoenking meldt, telegrammen ge zonden aan beide huizen van hel Brit sche parlement, waarin zij erop aan dringt. dat Engeland zich krachtig te gen de blokkade van Tientsin door de Japanners verzet Deze blokkade, zoo wordt ver klaard, is een wanhopige daad welke beoogt de vreemde mo gendheden te dwingen, het door Japan ronduit toegegeven doel. de hegemonie te vestigen over China, te erkennen. De vereeni ging heeft eveneens een telegram gezonden aan president Roose velt, waarin gezegd wordt, dat de toestand te Tientsin niet alleen Engeland en Frankrijk aangaat, doch alle mogendheden, die rech ten en belangen in het Verre Oosten hebben. Gisterochtend ziin honderd Engelsche vrouwen en kinderen uit de. con cessie vertrokken naar Tsjingwantau, Feitaiho en andere zomerverblijven. Een gedeelte Is per hoof van de con cessie naar Tongkoe aan den niond van de Hai gebracht, waar een Britsch Stoomschip de menschen nnnam. De Jananners kwamen niet tusschenbeide. De Britsche gemeenteraad in de con cessie stelt thans een geheel uit En- gelsrhen bestaand hulpkorps samen. De leden zullen wapens noch uniform dragen en slechts t*>rkenbnar ziin aan een band om den arm. Waarsrhhnltik zal het korns slechts worden gebruikt voor de handhaving der belangrijke openbare diensten. De woordvoerder van het minis* terie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft ontkend, dat Engel- schen gedurende de controle bij de concessie te Tientsin mishandeld of op discrimineerende wijze be handeld zijn. Hij zeide. dat allen op dezelfde wijze behandeld waren en dat Amerikanen. Italianen en Puitsrhers geen voorrechten geno ten. De aanvoer van groenten voor de concessie is niet verboden. Minister Huil heeft te Washington verklaard, dat de Amerikaansche zaak gelastigde te Tokio gisteren tweemaal een bezoek aan het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft gebracht om pnen te doen naar aan leiding van het Janansche optreden in China. Hif handelde in beide gevallen op instnictip van het Staatsdeparte- ment. het perste bezoek had hetrrkking op don toestand te KoetRnesop,. waar de Jfnanners den aanvoer van levens middelen in de internationale neder zetting hebben afgesneden. Bij bet tweede bezoek hpeft dp zaakgelastigde geprotesteerd tegen het voortdurend bombardeeren van Ap""";Vnansche ei gendommen, Btj d«-« goieeenhpid ver zocht hii de Jennnsèhe Rpgperirig even eens om tóestemming tot •publicatie van de voors>f>»NAndA dip de Ver eenigde Ptatf.ri n»*"" aanleiding van de bomharde enten hebben ondernomen. Huil voegde hieraan nog toe, dat, voorzoover hij wist, de toestand te Tientsin niet ter sprake was ge bracht. De Japansche Consul-Generaal te Anvw, Oesjida, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Tokio, heeft mede gedeeld. dat de diplomatieke onderhan delingen inzake Koe Lang Soe te gele gener tijd hervat zullen worden. De eenige wensch van Japan is, dat de in ternationale nederzetting een veilige verblijfplaats is voor alle vreemdelingen en geen basis voor de anti-Japansche operaties van de Kwo min tang of ter roristen. Oesjida hoopt derhalve, dat de gemeentelijke autoriteiten en de bui tenlandsche consuls niet zullen aarzelen de Japansche voorstellen te aanvaarden cn begrip zullen tonnen voor den nieu wen toestnnd in het Verre Oosten se dert het uitbreken van het incident tus- schen Japan en China. Indien dit niet het geval zal zijn, zoo zeide Oesjida, dan zou de wel vaart te Koe Lang Soe nooit terug- keeren, integendeel, de plaats zou een groot gevaar tegemoet gaan. Oesjida voegde hieraan toe, dat dit ATTLEE GEOPEREERD LONDEN. 20 Juni (Reuter). Van daag heeft de leider der oppositie, de arbeidersafgevaardigde Attlee. een vrij zware operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. De „Connemara" wordt vervangen LONDEN, 20 Juni. (Reuter). De Imperial Airways deelt mede. dat de vliegboot „Connemara", welke van nacht door brand is vernield, zal wor den vervangen door een vliegboot. wel ke reeds wordt gebouwd en vermoede lijk in de loop van den zomer gereed zal komen. Dit is de 24 ton metende vliegboot „Caphay". welke «eliik is aan de „Connemara". doch voorzien van de modernsie installaties. o.a. voor het aanvullen van den benzinevoorraad tijdens de vlucht. WERELDGEBEUREN In Singapore worden belangrijke Fransch- Britsclie besprekingen gevoerd DE VERHOUDING IN DE STILLE ZUIDZEE N Singapore, een der machtigste ves tingen van de aarde, komen deze da gen vertegenwoordigers van Engelsche en Fransche strijdmachten in het Verre Oos ten samen, teneinde besprekingen te voe ren. waarvan de strekking tot dasver strikt geheim gehouden wordt. Het is niet zoo moeilijk om aan te nemen, dat het hier betreft de coördinatie van de beide het vaste besluit is van de Japan sche Regeering, welke hiervan geen duimbreed zal afwijken. Japansche troepen- ontscheping bij Swatau Het groote hoofdkwartier deelt mede, dat bij het aan breken van den dag Japan sche leger- en marine-afdee- lingen aan land zijn gegaan in de nabijheid van Swatau (Zuid-China). De troepen ruk ken snel op. Men verwacht belangrijke krijgsver richtingen in de haven van Swatau op grond van betrouwbare berichten, vol gens welke de Japanners Britsche sche pen aanhouden en den raad geven, niet in de haven te komen. De eerste Japansche troepen, die aan beide zijden van de rivier bij Swatau landden omstreeks vier uur in den ochtend, waren 300 tot 500 man sterk, Na op aanmerkelijken tegenstand te zijn gestuit, hadden de Japanners te negen Uur hun doel bereikt, waarna transportschepen de rivier opvoeren en troepen en gemechaniseerde eenheden ontscheept werden. De voorhoede rukt aan beide zijden van Swatau naar het binnenland op, blijkbaar om de stad in te sluiten en den snoorweg van Swa tau naar Tsjwatsjau, dat ruim 40 kilo meter verder ligt, af te snijden. (3me cru Margaux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Per fleschf 1.35 Per anker f53.- Ao 1878 UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 BERLIJN. 21 Juni (Havas) Het tijdschrift „Vierjahrsplan", het officieele orgaan van doering, wijdt een artikel aan de grondstoffen voorziening van Duitschland en Italië. Het blad betoogt, dat bii het militaire verdrag een nauwe samenwerking op het gebipr! der oorlogseconomie niet mag worden vergeten en dat beide landen al les doen om zich en elkander de noodi- ge producten te verschaffen „in hun ei^en economische ruimte". Dit streven zal nog met grootor kracht worden voortgezet, Duitschland kan geheel voorzien in Italiannsrhe behoefte aan steenkool en dit land helpen bii het op richten van nieuwe autonome indu strieën. Italië zou Duitschland zijde, hennep, huiden, kwikzilver, zwavel en wellicht nog andere producten kunnen leveren. In de behoeften, die de beide landen niet zelf kunnen bevredi gen, kunnen bevriende staten in Oost- en Zuid-Oost-Europa voor zien. Andere neutrale landen, zoo als de Scandinavische staten, de Randstaten. België, Nederland, en Zwitserland zijn, aldus het or gaan, landen, waar „de spil haar militaire economie kan completee- ren". De aanvullende voorziening uit het Zuid-Oosten is reeds be gonnen door het verdrag met Roemenië en de Italiaansch-Zuid- Slavische samenwerking.. De bui tenlandsche handel van de spil met Zuidoost-Europa zonder Tur kije bedraagt 60 pet. De economisch-militaire besprekingen der heide bondgenooten zullen ook be trekking hebben op verkeerskwesties. in het bijzonder op de spoorlijnen in de Alpen. Men zal verder zijn bijzondere zorg wijden aan den Donau, de Adria- tiscbe Zee en de toegangswegen tot het Zuid-Oosten. Het blad waarschuwt tegen „de Fransch-Engelsche omsingelingspogin gen in het Oosten der Middellandsche Zee, de Acecische Zee en de Darrianel- len. De arbeid van de spil op het ge bied der grondstoffonvoorziening is ..hei antwoord on de w«nen»n«*snlannen van Londen. Parijs en Washington". DE POOLSCHE NUNTIUS OP HET VATIKAAN VATIKAAN STAD. 21 Juni (ilavasl - Mgr. Cortosi. de Nuntius te Warschau is te Rome aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Vatikaan. waar hij werd ontvangen door den kardinaal- staatssecretaris, kardinaal Maglione. Vervolgens had hij een onderhoud met de verschillende hoofden van de depar tementen van de secretarie. Mgr. Cortosi zou vandaag nog door Z. H. den Paus in audiëntie worden ontvangen. strijdmachten in het Verre Oosten in geval van oorlog. Zoo goed als in Europu een innige militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland tot stand is geko men. die wel het duidelijkst tot uiting komt in het toekomstig opperbevelhebberschap van Gamelin over de legers van beide vol ken zoo goed zal ook een soortgelijke samenwerking gezocht worden in het Verre Oosten. De gebeurtenissen it Tientsin maken de urgentie van deze sa menwerking nog grooter De Duitache bladen weten er nog meer van te vertellen: een reusachtig verde- digingsstelsel zal geschapen worden, dat de geheele Westzijde van den Stillen Oceaan moet heatrijken, en waarin Sin gapore zelf de rol van machtiesten hoek- pijler vervullen zal. Niets voor niets nemen ook vertegenwoordigers van Australië deel aan de onderhandeling: in dit deel van de aarde, dat alleen aan de Britten behoort, moet een belangrijke oorlogsindustrie worden gesticht, die niet alleen de Australische weermacht met kanonnen en vliegtuigen voorziet, maar ook de bezetting van Singapore met oorlogstuie moet „voeden", wanneer in geval van een langdurigen oorlog de voorraden op het schiereiland Malakka uitgeput mochten raken. De Duitsche bladen ontveinzen zich niet, dat in het plan om van Port Dar win over Ceylon en de Christma6-eilan- den tot Singapore een net van vestingen en munitiefabrieken te spannen, die zich wederzijds aanvullen en steunen, een indrukwekkende gedachte ligt, en dat het opnieuw de veelzijdige en moei lijk uit te putten reserves varu't Britsche Imperium onthult. Maar, aldus de Frankf. Zeitung, dit plant onthult nog méér. n.l. de wondbare plekken van het Rijk, waarin de zon niet ondergaat. Een bijna onneembare vesting is mooi, ma/r het is te weinig wanneer voldoende sol daten ontbreken, om deze positie werke lijk actief dienstbaar te maken. Con; creter gezegd: Singapore zou voor een bepaald eilandenrijk in het Verre Oos ten heel gevaarlijk worden, indien het de steunbasis ware voor een Britsche vloot, talrijk en .-terk genoeg, om van deze zijde uit den vijand de toegangs wegen te versperren. F.doch, zoo gaat het Duitsche blad voort, deze vloot is er niet. Wat de Brit ten in het Verre Oosten bezitten, mag dankbaar zijn als het nog net op tijd onder de heschormina van de kusibatte- rijen kan vluchten. Nimmer zal het in een ernstigen oorlog op zichzelf kunnen rekenen, maar steeds al na enkele da gen hulp uit het moederland moeten cischen. F.n zal dat moederland de ge- wenschte hulp kunnen zenden? Het Duitsche blad beantwoordt deze vraag op de bekende manier: Engeland heeft zich in Europa zelf op veel te veel pun ten vastgelegd, om ie meerderheid van zijn vloot, in combinatie met do Fran sche, vrijelijk naar de Stille Zuidzee te kunnen zenden. Vóór vijf jaar ware dit nog mogelijk geweest, nu, na de sterke wapening van Duitschland. is het dat niet meer. Het moge waar zijn. dat de Britten in 1041 kunnen rekenen op een vloot, die de helft meer slagschepen telt als de huidige toch is de rela tieve kracht van deze strijdmachten al lerminst versterkt. De beschouwing in dit Duitsche blad moge wat sterk gpkleurd zijn. toch legt zij de Achilleshiel van het Britsche Hijk bloot. Bovendien heeft Japan, waarom trent weinig concrete gegevens hekend worden, zich de laatste jaren koortsach tig beijverd om eeri vloot te scheppen, die „sterk genoeg is om do grootste vloot te woord te staan die elke andere mo gendheid naar het Verre Oosten zou kunnen zenden." De Rii*«Ufhc vloot treedt, vergeleken bij de Japansche, op het tweede of derde plan, hoewel de Sov iet ook maar weinig laat doordringen van de vernieuwingen en uitbreidingen die zij haar schepenvoorraad heeft laten ondergaan. Men heeft wel eens beweerd, dat Ja pan een reu* is op leemen voeten, maar de ongelooflijke eenheid van dit volk. •1c natuurlijke autarkie, welke een blok kade geep zin zou geven, de sterke groei van de bevolking, en het soldateske ka rakter. zijn alle factoren die het „Land van de Rijzende Zon" tot een allcrge- duchtst tegenstander maken. Het zwak ke punt blijft zijn financiëele toestand, maar de geschiedenis van de laatste ja ren heeft bewezen, dat oorlogen opdpr veel moeilijker economische omstandig heden dan thans in Japan, met succes kunnen worden gevoerd. Zou echter Amerika op een goeden dag besluiten den invoer-van zijde uit Japan stop te zetten en zouden de Euro- peeeche staten overgaan tot een boycot van Japansche artikelen, dan zou een toestand kunnen ontstaan, waartegen het leger, dat zoowel in politiek ale eco nomisch opzicht -in Japan de leiding heeft, niet meer opgewassen ware.... MOSKOU. 20 Juni (Tass). - Naar aanleiding van het door sommige Duitsche bladen gepubli ceerde bericht, volgens hetwelk de Sovjetregeering bij de onder handelingen met Engeland en Frankrijk zou staan op een garan tie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een be letsel zou zijn voor het tot stand komen van een accoord, is Tass gemachtigd te verklaren, dat dit bericht beslist van allen grond ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat men de vorderin gen van de Britsch-Fransch-Russische onderhandelingen over een anti-agres siepact in welingelichte kringen thans gunstiger beoordeelt. Het jongste Rus sische memorandum is thans bestu deerd en de standpunten der beide par tijen zijn elkaar, naar men gelooft, reeds goeddeels genaderd Men is van oordeel, dat. als zich geen onvoorziene ontwik kelingen voordoen, er alle kans is. dat in de volgende conferentie tusschen de Britsche en Fransche ambassadeurs, Strang en Molofov de voornaamste ge schilpunten uit den weg zullen worden geruimd, zij het alleen in beginsel. Duitscli commentaar op Engelsche tegenspraak Het dementi van het Foreign Office, waarin gezegd werd. dat geen nieuwe instructies aan den Britschen ambassa deur te Moskou zijn gezonden en dat niet besloten is tot uitbreiding van hei ontworpen bondgenootschap tot het Verre Oosten, is door het D.N.B. aan de Duitsche pers verstrekt met een redac tioneel commentaar, waarin o m. gezegd wordt: Wij nemen gaarne aan. dat te Londen niet tot uitbreiding van het bondgenootschapspact tot het Verre Oosten besloten is. Want dat is het juist, waar Engeland zich van af wil maken, wat Moskou echter steeds weer verlangt. Te Londen kan men over de loopende onderhandelingen besluiten wat men wil, beslissend is enkel en al leen. wat Moskou als prijs voor zijn deelname aan de Britsche omsingélincs- politiek van de Britsche onderhande laars eischt en dat is naar men «eet niet weinig: namelijk het duidelijk vast leggen van de Britsche hulpverleening aan Sovjet-Rusland ingeval van een conflict met Japan. Hoe wil echter En geland Rusland in het Verre Onsten helpen, wanneer het znoals thans ie Tientsin niet eens zich zelf helpen kan. Deze pijnlijke situatie kan men te Londen ook door besluiten in den geest van een struisvogelpolitiek niet. weg cijferen. In de Frané-che diplomatieke kringen blijft men de grootste stilzwijgendheid in acht nemen ten aanzien van de be sprekingen te Moskou. Vanavond kon echter in welingelichte kringen een ze ker optimisme vastgesteld worden, al dus Havas. Wat de Fransch-Turksche onderhan delingen betreft, geeft men te kennen, dat deze hijna beëindigd zijn. In groote trekken is namelijk overeenstemming bereikt, zij het ook dat sommige kwes ties. die betrekking hebben oo de waar borging van particuliere belangen in het Sandsjak, nog geregeld moeten worden. Frankrijk en Spanje Voorts was de aandacht van diploma tieke kringen vandaag ook gevestigd op Spaansche aangelegenheden. Bonnet heeft vanochtend den Spaan- echen ambassadeur, den Franschen am bassadeur in Spanje. Pétain, en den Franschen resident-generaal in Marok ko, generaal Moghes. ontvangen. De na deze besprekingen opgedane indruk schijnt verre van ongunstig te zijn. De Spaansche ambassadeur heeft den mi nister van buitenlandsche zaken o.a. de verzekering gegeven, dat 'de verklarin gen ten gunste van een militaire ver- hintenis tusschen-Spanje en de almo gendheden, welke onlangs door een Ita liaanse!) blad aan generaal Kindelan, den chef van de Spaansche luchtmacht waren toegeschreven, geenszins met de werkelijkheid overeenkwamen. Gene raal Nogues hpeft van ziin kant aan Bonnet een werkelijke ontspanning in Spaansch Marokko en in de betrekkin gen tusschen de beide protectoraten kunnen rapporteeren. NEW YORK. 21 Juni (Reuter) Op een congres van den Bond van Reclamebedrijven heeft de waarne mende minister van Oorlog, John son. gesproken over de wijze, waar op de industrie voorbereid is op het geval van oorlog. Hii zeide. dat tien duizend Fabrieken onmiddellijk kunnen overgaan tot den aanmaak van munitie. Ambtenaren van het ministerie van oorlog hebben een onderzoek ingesteld in meer dan 20.000 fabrieken, en het is. aldus Johnson gebleken, dat vrijwel de ge heele militaire l®hoeft-> in de Ver eenigde Staten bevredigd kan wor- 'den. Een zeker aantal fabrieken heeft pro- ductieplannen ontvangen en deze be drijven kunnen op afroep onmiddellijk met de fabricage beginnen. Verder zijn een aantal orders gegeven, die ten doel hebben de industrie in vredestijd voor te bereiden voor dc eischcn in tijd van oorlog. Het ministerie verwacht, dat deze or ders in den loop van het volgende jaar zullen worden uitgebreid. Met het oog op deze voorzorgsmaatregelen aldus Johnson cn op den munitievoorraad, dien wij trachten op te houwen, zal het land heter dan ooit voorbereid zijn om door de moeilijke overgangsperiode te komen. CONTACT TUSSCHEN EGYPTE EN TURKIJE Egyptisch minister van buitenl. zaken te Ankara ANKARA, 20 Juni (Havas). Jahja Pasja, de Egyptische minister van bui tenlandsche zaken, is voor een officieel bezoek hier aangekomen. Aan een maaltijd heeft dc Turksche minister van buitenlandsche zaken. Saradjogjoe, een toespraak gehouden, waarin hij on der meer zeide: „De gemeenschappelij ke zee. die de kuiten van onze beide landen bespoelt. is de natuurlijke weg eu het symbool van samenwerking tu«- schen Egypte en Turkije. Dat zijn de voordeeion van de Middellandsche Zee, waarin volgens onze politieke leerstel ling alle oeverstatcn moeten deelcn. De overeenkomst in geografisch ligging legt onzen landen gelijke plichten op, waarvan zij zich bewust zijn". In zijn antwoord prees Jahja Pasja den arbeid, door het nieuwe Turkije verricht. Het roemrijke Turksche leger staat aldus zeide hij evenmin als het jonge Egyptische leger in dienst van een militaire ambitie, doch slechts in dien van den rede. Wij gelooven niet, dat men voor eenig conflict geen waardige oplossing kan vinden, als men maar niet vergeet, dat boven het relatieve recht der staten het absolute recht van de wereld op rust en veilig heid staat". Een landverbinding tusschen Engeland en Frankrijk? DE steeds nauwer wordende entente op politiek en militair gebied tus schen Frankrijk en Engeland heeft plotseling een oud probleem weer op den voorgrond laten treden. Het be treft den aanleg van een tunnel onder liet Kanaal, waardoor een landverbin ding tusschen Engeland en Frankrijk geschapen zuu worden. Deze gedachte is vroeger, zelfs in de tijden van zeer vriendschappelijke En- gclsch-Fransche betrekkingen, door de meeste Britten steeds van de hand ge wezen. wijl men daarvan een onder mijning van de op de positie als eiland berustende verdedigingskracht van Engeland vreesde. Het schijnt, dat men deze vrees thans heeft laten varen, daar men in het tijdperk van vliegtui gen en duikboot n toch niit meer op een zekerheid der Britsche eilanden voor aanvallen gelooft te kunnen re kenen. In ieder geval heeft zich thans in Londen een FranscLEngelsche maat schappij voor den aanleg van een Ka naaltunnel gevormd, die onder voor- 'itterschan van dei? bankier baron Emile d'F.rlangor in Londen een alge- meene vergadering hield. De vroegere chef van den generalen staf van het Fransche leger, generaal Wcvgand, die ook op het oogenb'.ik nog een zeer actieve politieke en militaire rol speelt is lid van de Fransche commissie van deze maatschappij. Aan de Fransche Kamercommissie voor buitenlandsche zaken is door den afgevaardigde Boucher een document overhandigd, waarin de Fransche re geering wordt aangespoord, in nauwe samenwerking met de Britsche regee ring zoo spoedig mogelijk tot de uit voering van het tunnelproject over te gaan. Er wordt verklaard, dat.de aan leg van den tunnel ongeveer 4 a 5 mil liard francs zal kosten en dat de vroe ger van Britsche zijde geuite bezwaren onder rlc huidige omstandigheden zijn komen te vervallen. Anderzijds zal de tunnel in geval van oorlog een snel en volkomen veilig transpqg van levens middelen, oorlogsmateriaal en troepen in beide richtingen mogelijk maken. PARIJS, 21 Juni (Havas) Sul tan van Marokko heeft een bezoek am Daladier gebracht. Hij noodigue den premier uit, aan het protectoraat een zelfde bezoek te brengen als dnt li. t- welk Daladier in Januari aan A'.jcrijo eu Tunis heeft gebracht. Zonder ueze uitnoodiging af te slaan, heeft Daiadier de vrees geuit dat hij in verban i t jet de internationale gebeurtenissen, die zijn aanwezigheid in de hoofdstau r.oo- dig maken, voor zuïk een. reis niet den noodigen tijd zou kunnen vrijmaken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2