Uitgavenblok naast bezuinigingsblok Vandaag kiezen wij een nieuwen raad STADSNIEUWS J.v.d. Plank t De ronde van Duitschland Haagscbe crisis op komst? Üqaruda r In de stembureaux heerschte rust en kalmte, al werd er druk gestemd Nijverheidsonderwijs voor meisjes in het gedrang? „Het Vijfde" geeft een concert Politierapport Qnqujomkn .0/3/) Amersf. Elftal UIT DEN U.P.V.B. 2e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 JUNI 1939 HET heengaan van den minister van Financiën en de inhoud van het rapport van de commissie uit de Tweede Kamer over de Ossche zaak hebben aanleiding gegeven tot speculaties en geruchten over de mogelijkheid van eene reconstructie van het zittende Kabinet dan wel van eene kabinetscrisis. Dat het in de raadskamers van het regeerings- kasteel louter pais en vrêe zou zijn, zal zelfs de meest overtuigde voor stander van onze huidige „positief- Christelijke" regeering niet durven be weren. De strijd om de duiten en de noodzakelijkheid van ingrijpende be zuinigingen zijn factoren, die de „po- sitief-Christelijke rust" niet in de hand werken. De vraagstukken van de landsverdediging (waaronder begre pen de verdediging van Insulinde) en van de werkloosheidsbestrijding, om dan nog maar niet eens te spreken van de oeconomische politiek en de han delspolitiek, zijn van zoodanigen om vang, zoo veelzijdig en zoo belangrijk, dat zij welhaast onvermijdelijk tot scherpe discussies en tot meeningsver- schillen in den boezem der Regeering moeten leiden. Naar verluidt, vormen eenige Katholieke ministers min of meer een „uitgavenblok" in het Kabi net, waartegenover een .bezuinigings blok" onder leiding van dr. Colijn zou staan. Wijders heet het, dat de heer Colijn na het heengaan van den heer de Wilde op zich zou hebben geno men om het vroeg-oude positief-Chris- telijke Kabinet een nieuwe, in den zin van een gesaneerde, financieele basis te geven. De vraag, waarom het thans in den Haag gaat, is: Zal de heer Co lijn in het vinden van de noodige be zuinigingen slagen, en zal hij, voor het aanbrengen van die bezuiniginen, de medewerking van zijn ambtgenoo- ten weten te verwerven? Anders ge zegd: Zal het uitgavenblok dan wel het bezuinigingsblok in den bestaan- den strijd de overwinnig (tijdelijk) be halen? Indien beide groepen aan haar standpunt blijven vasthouden, dan komt er waarschijnlijk een crisis. ZOOALS gezegd, er zijn factoren, die werken in de richting van een regeeringscrisis. De behandeling van de Ossche zaak in de Tweede Ka mer zal vermoedelijk reeds uitwijzen, of wij voor ernstige Haagsche moei lijkheden staan. Doch naast de crisis- factoren zijn er ook omstandigheden, die kalmeerend werken. Deze om standigheden zijn zoowel persoonlijk als zakelijk van aard. Ministers zijn ook menschen. En vele menschen zijn nu eenmaal van nature erg zetelvast, vooral als de bezeten zetel een gestoel te van zoo hooge eere is als een zetel in het Kabinet. Deze overweging zal de heer Colijn zeker hebben verdis conteerd in de berekening van de „levenskansen" van het Kabinet, toen hij de beslissing trof om de taak van den heer de Wilde tijdelijk op zich te nemen. Dan is er, gezien de samen stelling van de Tweede Kamer, de omstandigheid, dat eene eventueele nieuwe regeering, wil zij tenminste kunnen steunen op een meerderheid in de Kamer, van nagenoeg gelijke samenstelling (naar de kleur dan wel te verstaan!) zou moeten zijn als de zittende. Wel wordt er gesproken over de mogelijkheid van een kabinet op breede, en zelfs op zeer breede basis, maar zulk een kabinet zou toch, op zijn zachtst gezegd, een wankel be staan leiden. Eene Roomsch-Roode regeering die natuurlijk wel over eene parlementaire meerderheid zou beschikken lijkt ons op dit oogen- blik nog slechts de aantrekkelijkheid van het onwaarschijnlijke te bezitten. Indien de huidige spanningen binnen het Kabinet oorzaak van en de Ossche zaak aanleiding tot eene regeeringscrisis zouden worden, dan zou het vermoedelijke resultaat van zoodanige crisis zijn: Een nieuw Ka- binet-Colijn met dezelfde of althans gelijk gekleurde leden. Of het verant woord is om voor een zoodanig resul taat het land en het staatscrediet bloot te stellen aan een regeeringscrisis, is een vraag, die nauwelijks anders dan met .neen' kan worden beantwoord. Hierbij komt nog, dat de ernst der tij den zoo zwaar weegt, dat hij eene zoo groot mogelijke continuïteit van het regeeringsbewind dwingend eischt. T\7T EN leze uit het voorgaande niet, J-VJ. dat wij de gedragslijn van het zittende Kabinet onverdeeld bewonde ren en niets liever zouden zien dan zijn aanblijven. Immers, zulks-ïs geens zins het geval. Vele aangelegenheden zijn er -wij denken aan de .nieuwe geluiden' over handelspolitiek, aan de nog immer te geringe voortvarendheid waar het de zaken van 's lands de fensie betreft, aan de .sociale idealen' van sommige ministers, e.t.q. waar in de Regeering zich gedraagt op eene wijze, die onze instemming niet kan wegdragen. Doch eene regeeringscri sis zou slechts dan verantwoord zijn, indien de zekerheid bestond, dat de nieuw te vormen regeering levensmo gelijkheden zou bezitten en dat zij een koers zou volgen, die op essentieele punten de fouten van de huidige re- geeringspolitiek zou vermijden. Voor de vorming van zoodanige regeering bestaat, zoover wij weten, op het oogenblik geen mogelijkheid, laat staan eenige zekerheid. En zoolang zulks het geval blijft, heeft het weinig zin om eene Regeering naar huis te sturen, terwijl met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wor den gezegd, dat zij of haar tweeling zuster binnen een maand zal terug- keeren. Dit wat betreft de verant woordelijkheid der Tweede Kamer. Voor de leden van het Kabinet ligt de situatie natuurlijk eenigszins anders. Indien zij, om welke redenen ook, zich op een gegeven oogenblik voor het GRONDTHéaTRE. Van vrijdag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Gestolen Leven" en „Aoliter de Maginot-Linie". Voorstellingen: Zondag 1.46; 4.00; 6.16 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THEATER. Van Vr'udag 16 t.m. Donderdag 22 Juni vertooning van de films „Z'n Groote Kameraad" en „Op jacht naar Carrière". Voorstellingen: Zondag 1.45; 400; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Het Monster van Frankenstein" en „De strijd om den Gouader." STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. BIRKHOVEN. 24 Juni. Zomermeeting Geref. Jeugd. 2.45 uur. DE WITTE. 24 Juni Vergadering Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. 10.30 uur. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. geval gesteld zien, dat hun medewer king wordt gevraagd aan eene poli tiek, die zij als achtbare en fatsoen lijke mannen niet verantwoord ach ten, dan hebben zij den zedelijken plicht om heen te gaan. Of zoodanige situatie zich zal voordoen, zullen wij vermoedelijk binnen weinig dagen weten. K.. Vandaag kiezen wij een nieuwen Raad, -Niet, omdat de oude in staking is gegaan, of de gedachte naar voren heeft gebracht, dat 25 anderen het nu maar eens moeten opknappen, maar omdat de wet het zoo wil. En de loyale Nederlander, die prijs stelt op zijn grondwettelijke rechten, maar ook zijn plichten trouw nakomt, neemt vandaag het oproepingsbiljet ter hand, begeeft zich naar het stembureau, overhandiet het den voorzitter met bestudeei'd on verschillig gebaar, ontvangt een ander, een „echt" stembiljet, vult in het be faamde afgeschoten hokje met het nog befaamder roode potlood een vakje in welk vakje, wie zal het zeggen? en dompelt het in de beroemde stembus, waaromheen reeds zooveel strijd ont brandde. Tja, wij stemgerechtigde kiezers en kiezeressen van het Koninkrijk der Ne derlanden, wij mogen dit jaar, laten we eerlijk zijn, niet klagen. Tweemaal in kort tijdsbestek werden wij opgeroepen om een van de gewichtigste functies te vervullen, die de grondwet ons toekent, de uitoefening van onze stemplicht Tweemaal binnen drie maanden hebben wij, kiezers en kiezeressen, ons mogen verheugen in een ongewone en vleiende belangstelling. Op vergaderingen ver kwikte ons het puikje der sprekers in sappige, met. anecdoten gekruide taal met hoopvolle perspectieven of wellui dende beloften. Eenige maanden geleden kozen wij de Provinciale Staten. Vandaac kiezen wij den Raad. En dan krijgen wij om het eens kiesch uit te drukken, kies-vacan- tie gedurende den tijd van twee jaar. Natuurlijk wil de nieuwsgierige le zer van ons weten, of er vandaag druk gestemd is, en of er weer van die aardige voorvallen zijn geweest, waarom het hecle stembureau heeft geschaterd, met uitzondering van het slachtoffer zelf? Nu, dat er druk gestemd is, spreekt vanzelf. De ge middelde Nederlander is politiek wel zóó geschoold, dat hij zijn op roepingsbiljet niet aan zijn jongste spruit geeft om er een scheepje van te maken, maar er mee doet, wat de wet van hem eischt: het mee neemt naar het stembureau, en het daar inwisselt tegen een stembiljet. En dus zijn er in onze stad duizenden naar de stembureaux gegaan, ouden van dagen, zelfs heele oudjes, piep jonge Nederlanders, die voor de eex-ste keer hun stemplicht uitoefen den, deftige meneeren in ontzaglijke twaalf-cylindcr wagens, en moeder de vrouw, die de wasch maar even liet frtaan. Kaatje od den arm mee nam en tegen den voorzitter zei: „U past wel even op de kleine meid, meneer?" Van acht uur in den morgen tot. vijf uur in den middag daalde onafgebroken een stroom van witte biljetten in de stembussen, turfden de voorzitter en hun helpers nauwkeurig het aantal stemmers,' werden namen opgelezen en hokjes roodgemaakt, en alles geschied de ordelijk en rustig, zooals we dat bij Nederlandsche verkiezingen gewend Het hoofdbestuur van den Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs voor Meisjes heeft zich in een adres gewend tot de ministers van algemeene zaken en van onderwijs, kunsten en we tenschappen, en tot de leden van den Raad van State, alsmede van de beide kamers der Staten-Generaal. In dit adres wordt instemming be tuigd met een reeds eerder verzonden adres aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van het hoofdbestuur van den Bond van Ver- eenigingen tot het geven van Nijver heidsonderwijs, waarin gewezen wordt op den teruggang van het aantal nij verheidsleerlingen. De oorzaken noemt adressant: 1. De verhoogde leeftijdsgrens voor toelating tot de Nijverheidsscholen. 2. Het feit, dat de kosten van school geld en leermiddelen aanmerkelijk hooger zijn dan bij de lagere school. 3. Het feit, dat thans ook het depar tement van sociale zaken zich over het vakonderwijs ontfermt, waardoor het bestaande nijverheidsonderwijs ernstig bedreigd wordt In dit adres werd den minister der halve verzocht, teneinde te voorkomen, dat het bestaande nijverheidsonderwijs met rijksgelden worden beconcurreerd, terwijl toch beide soorten vakopleiding eenzelfde doel nastreven, ten eerste de leeftijdsgrens voor toelating tot de nij verheidsscholen en ten tweede de schoolgelden te verlagen. School voor Wijsbegeerte Cursus van professor dr. E. Buonaiuti uit Rome Half Juli zal de ook in NederLudsche kringen bekende godsdienst-filosoof en -historicus, prof. di. E. Buonaiuti-Rome op de School voor Wijsbegeerte een cur sus geven over het onderwerp: „Les Ré- ligions de Mvstère". Buonaiuti heeft de redactie in handen van het te Rome verschijnende perio diek „Religio" en is o.m. bekend gewor den door de lezingen, die hij verschil lende keeren in Eranös bij Ascona ge houden heeft. Hij behcerscht vooral het wijdvertakte vraagstuk der mysterie- religies. Hij zal in dezen cursus van 3 voor drachten het onderwerp naar zijn histo- rischen kant behandelen, daarbij reke ning houdende met de mysterie-elemen ten in de Grieksche tragedie en de Grieksche wijsbegeerte: hij zal daaraan een principieele beschouwing vastknoo- pen, waarin hij zal belanden bij het mysterie, dat de Christelijke religie in houdt. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pe- |ip's baji ®as hedenmorgen 68 gr. F, of De overledene heeft veel en goed werk gedaan op zakelijk en maatschappelijk gebied OP 77-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer J. v. d. Plank, oud-procuratiehouder bij de firma H. Gerritsen te dezer stede. Wijlen de heer v. d. Plank, die bijna 60 jaar bij de firma Gerritsen werkzaam is geweest, had niet dan zeer noode vorig jaar afscheid van zijn werkkring genomen. Helaas heeft hij niet lang van zijn zoo wel verdiende rust mogen genieten. De heer van der Plank behaalde in 1879 op 17-jarigen leeftijd reeds het diploma eindexamen Hoogere Burger school alhier. Als jongste bediende kwam hij vrij spoedig daarna in dienst op het kantoor van de in 1872 opgerichte firma H. Gerritsen, waarvan de leiding toen berustte bij de heeren D. Gerritsen en C. V. Gerritsen. Na het overlijden van den heer D. Gerritsen kwam de firma onder leiding van diens zonen. Al spoedig werd de heer van der Plank tot procuratiehouder benoemd, een functie, welke hij opgewekt en met de grootste nauwgezetheid vervuld heeft. Van jongsaf aan is hij eigenlijk met de zaak groot geworden en er op den duur een bijna niet te vervangen onderdeel van geworden. De firma Ger ritsen en de heer van der Plank be- hooren bij elkaar. J. van der Plank t Onafgebroken heeft de heer Van der Plank met nimmer verflauwende ijver de zaken van de firma behartigd. Vijf geslachten van de familie Gerritsen maakte hij mede. Voorwaar een loop baan, welke met eerbied en bewonde ring vervult. Zoo was in al die jaren onder meer één afdeelïng van de zaak, hoofdzakelijk betrekking hebbende op fourage en levering aan het leger, ge heel alleen aan hem toevertrouwd. In alle opzichten mocht hij de rechter hand van de zaak genoemd worden. Zonder veel vertoon naar buiten heeft hij ook menigmaal zijn groote werk kracht in dienst van het algemeen be lang gesteld. We denken hierbij aan de ver. „Kindervoeding" en aan het werk dat hij verrichtte tijdens de inva sie van de Belgische vluchtelingen. Ook in andere corporaties verrichtte hij veel en nuttig werk, o.a. in het kerkbestuur van de Remonstrantsche Broederschap en in de vereenignig „Onderlinge Hulp". Nimmer klopte men tevergeefs bij hem aan om raad en hulp. Het, mocht dan ook geen verwonde ring wekken, dat de viering van zijn gouden jubileumdag op 2 October 1929 in het teeken van zeer groote belang stelling stond. Aan gelukwenschen, bloemstukken en oprecht gesproken woorden van wa'ardeering en hulde heeft het niet ontbroken. Het werd een onvergetelijke dag voor den heer van der Plank, die toen wel begrepen moet hebben, wat hij voor velen, zoowel in zakelijk als in maatschappelijk opzicht, beteekende. _De heer v. d. Plank was een eenvou dig man, ware van alle uiterlijk ver toon. Maar hij was een hard werker. De zaak, waaraan hij zich gaf, werd door hem goed gediend. Vooral de ver- eeniging voor Kindervoeding heeft veel aan hem te danken. Tal van jaren heeft hij met. onverdroten ijver de belangen der onvermogenden gediend en het was prettig met hem saam te werken door zijn immer zakelijk optreden. Met de verandering der tijden, veranderde ook het werk van Kindervoeding en- de laat ste jaren bepaalde het zich in hoofd zaak tot, het verstrekken van kleeding. De administratie der klompenbonnen wati echter ook bij hem in goede han den. Ook in de dagen, toen Amersfoort overstroomd werd door Belgische vluch telingen, heeft hij veel en goed werk gedaan. Menigeen zal zich nog herinne ren hoe in korten tijd gelegenheid moest worden geschapen de uit huis en land verdrevenen onderdak te verschaf fen. Een der groote graanpakhuizen van de firma Gerritsen aan den KI. Koppel werd daarvoor ingericht en dank zij zijn werk, vonden velen daar een slaap plaats, terwijl in de groote zaal van de Valk de voedselverstrekking plaats vond. Ook in andere kringen, we denken aan de loge „Jacob van Campen" en aan de Remonstrantsche kerk, werd zijn arbeid zeer gewaardeerd. Met hem is een man heengegaan, die zijn lange leven voortdurend gewerkt heeft, en die in den arbeid zijn hoogste voldoening vond. Tn tal van kringen zal hij ten zeerste worden gemist en zijn nagedachtenis zal zeker door velen in hooge eer worden gehouden. De begrafen» zal plaats vinden Yrty op de begraafplaat* „Rusty Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard DOOR het muziekkorps van het 5e Regiment Infanterie wordt op Donderdag 29 Juni des avonds 8 uur in de muziektent Plantsoen Zuid een concert gegeven ter gele genheid van den verjaardag van Prins Bernhard. Een wielrijder die op de Soesterweg van richting veranderde, zonder dit vooraf door hand uitsteken te hebben kenbaar gemaakt., werd aangereden door een anderen wielrijder, wiens fiets beschadigd werd. De ouders van den jeugdigen over treder vergoedden de schade. In de Utrechtsche straat, werd een wielrijdster om dezelfde reden door een achter haar rijdenden motor aangere den. Zij werd licht aan het been ver wond. EXAMENS Voor het practijk-examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagde on ze stadgenoot, de heer P. A. Don. Voor het machinisten-diploma A slaag de te 'sGravenhage onze stadgenoot K. Tiemens. Voor het candidaatsexamen genees kunde slaagde te Utrecht onze stadge noot H. van IJlzinga Veenstra. Voor het eindexamen der H.B.S. met 5-jarigen cursus afd. B. de S.M.H. te Am sterdam slaagde onze stadgenoot F. C. Schenkel. EXAMEN ACTE L. O. R. K. Kweekschool O.L. Vrouw ter Eem. Geslaagd de dames B. M. W. Bee- nen, Amersfoort, J. Borsboom, Vlaardin- gen. J. J. Bouma. Menaldumadeel, A. G. M. Elferink, Amersfoort, M. E. Hagen, Ankeveen en E. C. Hessing, Utrecht. Afgewezen geen. JONGETJE RAAKT ONDER AUTO Ongeval op de Kamp Op de Kamp ter hoogte van perceel 18 had hedenmiddag omstreeks 1 uur een ongeval plaats. Het 2V2-jarig knaapje G. v. d. Hoven, dat daar woont, stak plotseling de straat over en werd door een vrachtauto gegrepen welke in de richting Langestraat reed. Het jongetje kwam met het hoofd tegen een der voorwielen. De vader, voor wiens oogen zich dit ongeval af speelde bevrijdde het knaapje en begaf zich ijlings naar het St. Elisabeth's Gasthuis. De verwondingen bleken ge lukkig van niet al te ernstigen aard, een hoofdwonde en een armblessure. Na verbonden te zijn kon de vader het jongetje weer mee naar. huis nemen. TWEEDAAGSCHE VAN Z.U.T. Voor de tweedaagsche marschen van Z.U.T. welke a.s. Zaterdag en Zondag worden gehouden blijkt groote belang stelling te bestaan. Reeds vele inschrij vingen kwamen binnen. Niet onaardig te vermelden dat de leider van de Wandel-sport vereeniging te Merksem v( België) per fiets naar Amersfoort komt om Zondag aan den marsch deel te nemen. In -verband met de ziekte van Jhr. A. d. Goes is er in de jury een wijziging gekomen. De samenstelling der jury zul len wij, één dezer dagen publiceeren. 4 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) OPHAALDIENST VAN LECTUUR VOOR MILITAIREN AAN DE GRENZEN Bovenstaande inzameling is een enorm succes geworden en heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Dit kunnen wij zeggen van het gedeelte der stad dat Zaterdag j.l. bewerkt is, want het wachten, voor en aleer een en ander bij elkaar was gezocht, heeft belemme rend gewerkt, zoodat bij lange na niet de geheele stad in de inzamelings campagne kon worden betrokken. Daar om zetten wij a.s. Zaterdag 24 Juni het werk voort en wel in het Leusder-, Ver meerstraat- en Arnhemscheweg-kwar- tier. De bewoners van het Bergkwartier, de Soestervvijk en de binnenstad wor den beleefd verzocht, indien zij lectuur willen afstaan, dit even schriftelijk of mondeling op te geven bij den heer W. Visser, P. J. Troelstralaan 15, Tel. 2259. Het wordt dan bij u opgehaald. Dit ver zoek geldt ook voor hen, die Zaterdag j.l. niet thuis waren, toen de N.J.V.- wagen hen bezocht. Van de gelegenheid gebruik makend, willen wij een woord van warmen dank richten tot eenige stadgenooten, die op bijzondere wijze ons werk steunden en wel aan den heer Wassink, die gratis en belangeloos de vrachtauto afstond, aan den heer Dick Meester voor de keurige wijze waarop hij, eveneens gra tis, de spandoeken beschilderd heeft, aan de Directie der Amersf. Radio-Cen trale, die ons op zulk een welwillende wijze in de gelegenheid stelde de inza meling voor de microfoon aan te be velen en aan de redactie van het Amersfoortsch Dagblad voor de ver leende plaatsruimte in de kolommen van dit. blad. Stadgenooten. Denkt aan onze grens- verdedigers, geeft met milde hand boe ken, tijdschriften, gezelschapsspelen enz., maar voorallegt het klaar! Het Bestuur >an de im SPORT EN SPEL Zeventiende en langste étappe verreden BIELEVELD, 20 Juni. Vandaag is de zeventiende en langste étappe van de ronde van Duitschland van Keulen over Gladbach, Crefeld, Essen, Dort mund, Müné-tcr, Wiedenbruck en Gie- tersloh naar Bielefeld, een afstand van 337 K.M.. in twee gedeelten verreden. Het eerste gedeelte van Keulen naar Dortmund werd door Diederichs (Duitschland) gewonnen in een tijd van 5 uur 47 min. 7 sec., voor Seidol (Duitschland), die 8 min. later binnen kwam. Het tweede gedeelte van Dort- mund naar Bielefeld wérd gewonnen door den Belg Grysolle in den tijd van 4 uur 21 min. 10 sec. voor Langhof (Duitschland). die 4 uur 23 min. 39 sec. noteerde. Umbenhauer en Scheller bezetten nog respectievelijk de eerste en tweede plaats in de algemeene rangschikking. Frankrijk neemt thans de tweede plaats en Zwitserland de derde plaats van het landenklassement in; doordat de Zwitsersche renner Amberg den strijd heeft opgegeven. De algemeene rangschikking luidt: 1 Umbenhauer 124 uur 40 min. 9 sec. 2 Scheller 124 uur 48 min. 23 sec. 3 Zimmermann 124 uur 49 min. 6 sec. I Oubron 124 uur 51 min. 6 sec. 5 Thier- hach 124 uur 54 min. 3 sec. 6 Wierinckx 124 uur 58 min. 26 sec. 7. Wengler 124 uur 58 min. 13 sec.; 8. Petersen 124 uur, 58 'min. 26 6ec.; 9. Grysolle 125 uur 3 min. 54 sec.; 10. Spiessens 125 uur 5 min. 50 sec. Het landenklassement luidt: 1 Bel gië 375 uur 4 min. 2 sec. 2. Frankrijk 395 uur 28 min. 51 sec. 3 Zwitserland 375 uur 40 min. 23 6ec. 4. Duitsch land 276 uur 6 min. 32 sec. 5 Gemeng de ploeg 376 uur 11 min. 19 sec. De uitslag luidt: Eerste gedeelte KeulenDortmund: 1 Diederichs (Duitschland) 5 uur 47 min. 7 sec. 2 Seidel (Duitschland) 5 uur 55 min. 5 sec. 3 Hupfeld (Duitseh- land). 4 Schild (Duitschland). 5 Weng ler (Duitschland). 6 Langhof (Duitsch land). 7 Loder (Duitschland). S Spies sens (België), allen zelfde tijd. Tweede gedeelte DortmundBielefeld. 1 Grysolle (België), 4 uur 21 min. 10 sec. 2 Langhof (Duitschland) 4 uur 23 min. 39 sec. 3 Wierinckx (België) zelf de tijd. 4 Umbenhauer (Duitschland) 4 uur 24 min. 5 Wengler (Ditsrhland). 4 uur 24 min. 19 sec. 6 Lachat (Frank rijk). 7 Meyer (Duitschland). 8 Plap- pers (Duitschland) allen zelfde tijd. DOOI* WANDLAARS ONVOORZICHTIGHEID HAAKT HOLLAND ZN NATUURSCHOON KWUT Het Amersfoortsch elftal, dat op Dins dagavond 27 .Tuni a.s. een wedstrijd zal spelen op Birkhoven te Amersfoort te gen een Amersfoortsch Militair elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Mosterd (HVC); v .d. Pol (HVC) en Tommei (APWC); midden: v. d. Burg (Amersf. Boys), Brom (Wit-Rood) en Dammers (Amf. Boys)voor: Haver lach (Politie), Cesar (Quick), v. d. Brug (Sopla), Emo (HVC) en Mossing (AP WC). Reserves: De Haan (Spoorvogels), P. v. Zoghei (Sopla), v. d. Hoorn (CJ.VV) en Boldingh (Quick). Zondag 25 Juni Om het kampioenschap van den UPVB. Besli6ingswedstrijd DOS 3De Zebra's (terrein DOS) Reserve 2e klasse B Beslissingswedstrijd voor het kampioenschap. IJFC 2—Holland 3 (terr. JSV.) Wisselprijswedstrijden Finale: De Stichtsche't Gooi 4. ATHLETIEK W. BüHRMAN IN NIJMEGEN Onze stadgenoot en A. A. V.-er W. Bührman heeft een uitnoodiging ont vangen, om ter gelegenheid van de ope ning van het Goffert-stadion te Nijme gen, op Zondag 9 Juli deel te nemen aan de athletiekwedstrijden. Hij zal starten op het nummer 400 Meter. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus z. v. G. de Gans en J. C. de Ruiter; Geertje d. v. H. Bui tenhuis en G. v. d. Kamp; Marinus Wil lem z. v. C. G. Petersen en A. Karssen; Wilhelmus Hendrik z.v. W. Veenendaal en A. Veldhuis. Overleden: Rijk Herman van Wettum, 69 j. wed. v. J. van Voorthuizen; Nathan Salomon v. Es 60 j. goh. met A. E. M. Witbraad. Gehuwd: S. P. Lenards en P. J. van den Biggelaar, G. Kentin en P. H. Brou wer; L. H. van Ee en I. A. van Egten; W. G. van Schaik en G. G. Timmerman; J. Overeem en H. B. Eek; T. H. Dokter en J. Hofman; J. J. Beckers en G. Xetersj J. J. Kroorj en M. M, M, Men- wett-S. H, BaWfer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5