Dr. A. F. PHILIPS TREEDT UIT DE DIRECTIE VAN HET PHILIPS-CONCERN Kostbare vrijmaking van bevroren gelden Hij zal worden benoemd tot president- en gedelegeerd-commissaris Slachtoffer van haar speelschheid Ir. OTTEN VOLGT HEM OP DE CANDIDATUUR VAN Ds. EKERING VOOR DE N.S.B. Verduistering in Goudsche lichtfabrieken De kinderbijslag verzekering Zes maanden wegens belastingontduiking geëischt Het auto-ongeluk op den Muiderstraatweg Zware straffen tegen de verdachten geëischt GEEN FRAUDE TE VRIEZEN VEEN? Werklooze strooide met bankbiljetten 28 BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 JUNI 1939 TT ET jaarverslag der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind- hoven, dat gisteren is verschenen, doet de belangrijke mede- deeling, dat dr. A. F. Philips het oogenblik gekomen acht zijn functie van president der directie neder te leggen. Het is commissarissen een groote voldoening dat dr. A- F. Philips, die gedurende bijna 45 jaren, waarvan de eerste 27 jaren gezamenlijk met dr. ir. G. L. F. Philips en sedert eind 1936 bijgestaan door ir. P. F. S. Otten, de directie van de vennootschap heeft gevoerd, zich beschikbaar heeft gesteld tot het college van commissarissen toe te treden. Het ligt in het voornemen van commissarissen, om. na zijn benoeming door de algemeene vergadering tot commissaris, hem het voorzitterschap van het college op te dragen en hem, overeenkomstig art. 14 der statuten, tevens te benoemen tot gedelegeerd commissaris. Nieuwe onderdirecteuren benoemd Het is commissarissen een behoefte, aldus het jaarverslag. dr. A. F. Philips op deze plaats waarbij zij vertrouwen mede uit naam van de aandeelhouders to mogen spreken hun gevoelens van zeer bijzonderen dank en waardeering uit te spreken voor alles wat hij als directeur en als president voor de ven nootschap in haar eroei en haar ont wikkeling in al die jaren met groote voortvarendheid en scherp inzicht heeft tot stand gebracht In verband met het aftreden van dr. A. F. Philips als president der directie wordt aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorgesteld in zijn plaats te benoe men Ir. P. F. S. Otten en tot direr- Dr. A. F. Philips teuren te benoemen de heeren mr. H. F. van Walsem, O. M. E. Lou- part en ir. F. J. Philips. Gedurende het verslagjaar heeft de heer p. L. Staal, die gedurende 40 jaren aan de vennootschap verbonden is geweest, waarvan 16 jaren als onder directeur. de vennootschap met pensioen verlaten. Commissarissen willen hem gaarne dank zeggen voor de voortref felijke diensten, door hem in het belang der vennootschap verricht. Directie en commissarissen hebben met ingang van 1 November j.l. Ir. H. Hesselink tot onderdirecteur benoemd. Gezien de uitbreiding, welke de wer kingssfeer van het concern de laatste jaron heeft ondergaan, hebben directie en commissarissen het wenscheliik ge acht het college van onderdirecteuren en secretarissen uit te breiden Daarom hebben zij in hun vergadering van 19 Juni met ingane van 6 Juli a.s. be noemd: mr. A. J. Guépin tof secretaris der vennootschap en tot onderdirecteu ren de heeren N. Ammeraal (voor fis cale zaken), P. van den Berg (voor radio ontvangapparaten-verkoop). P. R. Pijk- sterhuis (voor radio-ontvangappnraton- fnbricage), A. Noordzij (voor inkoop), ir. P. J. Schoonenberg (voor glasfabrieken) en J. C de Vries (voor finnncieele za ken). De heer G. van Mesdag, dit jaar vol gens rooster aan de beurt om af te tre den als commissaris, heeft medegedeeld om gezondheidsredenen voor herbenoe ming niet in aanmerking te willen ko men. De boeren dr. ir G. L- F. Philips en mr. Aug. Philips hebben rt^n wensch te kennen gegeven als commissaris te wil len aftreden. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders op 6 Juli a.s. zal wor den voorgesteld te henoemen tot com missarissen der vennootschap de heeren mr. D. Crenn de Tongh. president van do Nederlandsrhe Handel Maatschappij, mr. L. A. Nvpels. raadsheer in den •Hoogen Raad der Nederlanden en mr H. L. Woltersom. directeur van de Rot- terdnmsehe Bankvereeniging. Verslag der directie Over de bedrijfsresultaten wordt in het verslag der directie o.a. het volgen de medegedeeld: Het hatlg saldo der exploitatiereke ning Is ongeveer gelijk aan dat over het vorige boekjaar en bedraagt 8.038.501. Verder werd. eveneens ten laste van de exploitatierekening. eAn bedrag van f 1.000.000,— aan de extra reserve voor uitbreiding toegevoegd, aangezien in aansluiting op hetgeen In het verslag over het vorig hoekjaar is medegedeeld, verwacht wordt, dat de internationale omstandigheden in de toekomst nog be langrijke investeeringen met zich mede zullen brengen. Ten slofte werd de reserve voor risi co's, voortspruitend uit het conjunctuur verloop. met een niet onbelangrijk be drag versterkt De omzetten van het concern zijn quantitatief en in landsvaluta's hooger dan die in het vorig verslagjaar. Door daling van diverse valuta's zijn echter de opbrengsten in Hollandsch geld iets lager dan in het vorig jaar. De uitstaande vorderingen zijn ten opzichte van het vorig jaar eenigszins gedaald. Door koersdaling van valuta's wordt dit nog geaccentueerd, zoodat uit de concernbalans een daling van f 5.677 843.— blijkt. Op 30 April 1030 beschikte hét con cern over: f 473.050.— 6 pet. cumulatief preferente winstdeelende aandeelen Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloelampenfabrieken. f 1.538.850,— gewone aandeelen Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken. Ondanks alle moeilijkheden van han- delspolitieken en financieel-technischen aard. kon het concern zijn positie op de markt niet alleen ten volle handhaven, doch voor sommige producten nog ver beteren. De televisie In de laboratoria werden de proefne mingen op het. gebied der televisie voortgezet. De resultaten van deze proef nemingen zijn zeer gunstig, waardoor men in staat is ontvangtoestellen te bouwen, die tot de beste op dit gebied behooren. Vooral in Engeland, waar de regee ring en de BBC. het uitzend- en pro- grammaprobleem energiek ter hand ge nomen hehben. ontwikkelt de televisie zich sneller dan verwacht werd. De Engelsche dochtermaatschappij zal bin nenkort televisie-ontvangapparaten op de markt brengen. In andere landen, waaronder ook Nederland, neemt men nog een af wachtende houding aan. Mochten er in deze landen plannen op dit gebied tot uitvoering komen, dan zijn de fabrieken gereed om zoowel de zenders als de ontvangtoestellen te leveren. Zevenjarig meisje te Zandvoort op bewaakten overweg door trein gedood ZANDVOORT, 20 Juni -- Op aen be waakten spoorwegovergang in 1en Noorderduinweg alhier is hedenavond omstreeks half zeven een ongeluk ge beurd. dat aan een zevenj trig meisje het leven heeft eekost. Het kind. Elsje de Nij v-as op lat tijd stip met enkele vriendinuitjes aan het ballen nabij den overweg. Plotseling schoot de hal onder de neer zei aten -too rnen door. Het meisje tilde dn boom om hoog, en rende naar de rtlis. waar de bal terecht was gekomen. Op dat moment naderde de trein, die om 18.27 uur het station te Zandvoort verlaten had. Het kind kreeg de tree plank van een der wagons tegen het hoofd en bleef hoogst ernstig gewond liggen. Toen een geneesheer arriveerde, bleek het kind reeds overleden te zijn, De treinbestuurder, die onmiddellijk stopte, kon na eenige minuten opont houd. de reis naar Amsterdam vervol gen. Het stoffelijk overschot van het jeugdige slachtoffer is naar de ouder lijke woning te Zandvoort overgebracht. Chef-monteur bracht in tien iaar uitgebreide collectie allerlei bijeen GOUDA, 20 Juni. Sedert eenigen tijd was de Goudsche politie op het spoor gekomen van diefstallen van goe deren uit de magazijnen van de ge meente-lichtfabriek. De goederen ston den onder beheer van een magazijn meester, die tevens chef-monteur der lichtfabrieken is. Op vermoeden dat deze chef-mon teur sinds langentijd materialen uit de fabriek meenam naar huis, stelde de politie een onderzoek in te zijnen huize, waar zij tot de ver rassende ontdekking kwam, dat op zolder een groote voorraad materia len en goederen lag opgestapeld. Daar werden aangetroffen talrijke bussen olie en benzine, straatlam pen, vijlen, een partijtje schuurpa pier, een winkel inventaris gelijk, waarvan de waarde op circa 800 gulden wordt geschat. De politie liet een vrachtauto en een groote wagen van de gemeentereiniging requireeren, om alles naar. het politie bureau te laten vervoeren. De 52-jarige chef-monteur, K., werd aangehouden en heeft een volledige be kentenis afgelegd. Het is gebleken, dat de diefstallen zich hebben uitgestrekt over een perio de van tien jaren. Van het gestolene is blijkbaar niets verkocht Ook heeft de politie door dit onderzoek ontdekt, dat een andere monteur zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een twaalftal lampen voor de straatverlich ting. Ook deze monteur werd aange houden en nadat hij bij zijn verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd hij op vrije voeten gesteld. TWEEDE KAMER Minister Romme verdedigt het ontwerp 's-GRAVENHAGE. 20 Juni. Met tien sprekers in eerste instantie heeft de Tweede Kamer hedenmiddag de behan deling voortgezet van het wetsontwerp wettelijke regelen inzake kinderbijslag- verzekering en de algemeene beschou wingen over dit ontwerp gesloten. De C.H. afgevaardigde Krol, de Anti-Revo- lutionnair Amelink en het R.K. lid de heer Loerakker konden zich zonder veel bezwaren met het ontwerp verecnigen. - De heer .Toekes (V.D.) achtte het hoofd bezwaar tegen de voorgestelde regeling, dat een groote gelijkvormigheid wordt opgelegd en dat geen rekening wordt gehouden met de eischen van de ver schillende bedrijfstakken. De A.R. afge vaardigde de heer van den Heuvel was het in principe met het ontwerp eens. doch achtte het oogenblik uiterst on geschikt. Een onoverkomelijk bezwaar achtte hij het verbod van premie erhaal op den verzekerde. Het S D.-lid de heer van der Waerden was critischor dan zijn partijgenoot Drees en zeide. zijn stem in beraad te zullen houden. De heer Zandt (St. Ger.) verklaarde zich op velerlei gronden een tegenstan der van het ontwerp. Het communisti sche lid, de heer de Visser zeide zich niet tegen het ontwerp te verzetten, daar het weer een kleine loonsverhoo- ging beteckent. Evenals enkele andere sprekers drong de heer van Houten (C.D.U.) aan op een gelijksoortige re geling voor de kleine zelfstandigen. Verder verklaarde minister Romme, dat men deze regeling niet als een pri vaatrechtelijke, doch als een collectief- rechtelijke verzekering moet beschou wen. Wat de kwestie van de decentra lisatie betreft, zeide de minister, dat men in verhand met de urgentie den centrpliseerenden vorm heeft moeten kiezen, ondanks de bezwaren, die daar aan kleven. Ten aanzien van de kleine zelfstandigen, merkte de minister op, dat een gelijksoortige regeling voor deze Minister Romme personen groote moeilijkheden mede brengt. Hij hoopte echter, dat nog een weg voor deze personen gevonden zou kunnen worden. Daar hier sprake is van een voorziening, die een element is van het loon, achtte de minister een loon grens ongewensrht. Immers alle loon- trekkenden moeten dan onder het ont werp vallen. Met klem betoogde minis ter Romnie. dat dit ontwerp niet beoogt bevordering van de progenituur. doch opruiming van de belemmeringen om de kinderen behoorliik op te voeden. Waf de wijze van uitvoering betreft, merkte de minister op. dat hierbij is aangesloten hij de andere sociale ver zekeringswetten. Inschakeling van den bedrijfsraad noemde de minister, een onafwijsbaar vereischle. Morgen zullen de verschillende amen dementen in behandeling komen, waar na de Kamer een aanvang maakt met de behandeling van de zaak-Oss. SUS VAN AERSCHOT TE ANTWERPEN OVERLEDEN AMSTERDAM. 20 Juni. Tn den ouderdom van 73 jaar is te Antwerpen overleden de bekende Vlaamscho ko miek S. van Aerschot, wiens zoon op het oogenblik verbonden is aan Bob Pe ters' Nationale Revue. Amsterdamsche Kerkeraad tegen de combinatie predikant-raadslid In de kringen van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in de hoofdstad bestaan reeds geruimen tijd bezwaren tegen de wijze, waarop de predikant mr. dr. L. C. W. Ekering, actief deel neemt aan de actie der N.S.B., waar voor hij regelmatig spreekbeurten in het land vervult. Eenige maanden geleden zijn deze be zwaren in een vergadering van den ker keraad openlijk lot uiting gekomen en is de zaak in den breede behandeld, waarbij over de N.S.B. een debat is ge houden tusschen ds. Ekering en ds. K. H. Miskotte, over welk is getracht den kerkeraad een uitspraak te laten doen Door allerlei formeele en textueele be zwaren tegen de voorgestelde motie is het toen niet tot een zoodanige uit spraak gekomen, maar ds. Ekering bleek wel heel den kerkeraad tegenover zich te hebben. Daarna is gevolgd de candidaatstel ling voor de gemeenteraadsverkiezin gen, waarbij bleek, dat ds. Ekering was geplaatst op no. 2 van de lijst der N.S.B welke plaats. gezien het stemmencij- fer der N.S.B. veel kans biedt. Des gevraagd heeft ds. Ekering toen ver klaard, dat hij, indien hij zou worden gekozen, de benoeming zou aanvaar den en zitting zou nemen als lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. In de kringen van den kerkeraad heeft de candidatuur Ekering en zijn verklaring dat hij, gekozen, zitting zou nemen, ontstemming gewekt en in de vergadering van den kerkeraad is over deze zaak in den breede gediscusieerd. Aan deze discussie heeft ds. Ekering deelgenomen, en daarbij mededcelingen gedaan, waaromtrent hij meende den kerkeraad geheimhouding te kunnen opleggen. Daartegen is verzet gerezen en de kerkeraad heeft zich gereserveerd het recht om in het officieel verslag van zijn vergadering te publiceeren. wat hij noodig acht. Het slot der discussie is geweest, dat de kerkeraad met groote meerderheid van stemmen heeft aangenomen een motie, waarin geformuleerd de meening. dat het ongewenscht moet worden ge acht, dat een predikant het mogelijk acht zijn ambt als predikant te combi necren met het lidmaatschap van den gemeenteraad. Het zal nu de vraag zijn, wat ds. Eke ring, als hij tot raadslid gekozen wordt, na deze uitspraak van den kerkeraad welke opzettelijk zoo in algemeene ter men is gesteld, zonder dat daarin direct contact is gelegd met zijn candidatuur zal doen. Mocht hij toch een benoe ming aanvaarden en in den gemeente raad zitting nemen, dan kan verwacht worden, dat de kerkeraad nader op de zaak zal terugkomen. 's-GRAVENHAGE. 20 Juni. Wegens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting heeft mr. J. A. V. R. v. d. K. zich heden voor de Haagsche rechtbank moeten verant woorden. Verdachte was niet versche nen. Er werd verstek tegen hem ver leend. Als getuige werd gehoord de inspec teur der directe belastingen te 's-Gra- venhage, de heer W. F. Caron. Uit zijn verklaringen bleek, dat de aangiften over een aantal jaren te laag waren ge steld. In de dagvaarding was gesteld dat over de laatste drie jaren de aangifte onjuist was geweest. Voorts bleek dat verdachte een vol ledige bekentenis heeft, afgelegd. De Officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, kon zich in zijn requi sitoir dan ook alleen met de strafmaat bezig houden. Hij verwees naar zijn requisitoir in een dergelijke, reeds eerder behandelde zaak, waar hij de positie van den ver dachte als bezwarende omstandigheid had aangerekend. Daartegenover staat dat. deze verdachte reeds door de ver- volsring zwaar is gestraft. Spreker eischte, een en ander tegen elkaar afwegende, zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak 29 Juni. AMSTERDAM, 20 Juni. Het Ge rechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen een commission- nair in effecten uit Hilversum, die in den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar op den Rijksstraat weg tusschen Diemen en Muiden met een auto in volle vaart tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande vrachtauto met trailer gebotst is. Een der Inzittenden, van de personen auto, de heer Schölvinck uit Baarn, kwam om het leven en twee dames werden vrij ernstig gewond. Het hof veroordeelde den bestuurder tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor- den tijd van een jaar, overwegende, dat bij de strafmaat aard en ernst van het feit in aanmerking genomen moeten wor den, hoewel anderzijds rekening gehou den moet. worden met het feit dat de omstandigheden, waaronder het. onge luk gebeurde, ongewoon waven door het groote obstakel, dat aan den rech terkant van dén weg stond. De Rechtbank had den verdachte ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf. met ontneming van het rijbewijs gedurende een jaar. De Procureur-generaal had bij de be handeling in hooger beroep drie maan den gevangenisstraf geëischt, zonder intrekking van het rijbewijs. De oplichtingsaffaire te Arnhem Anderhalf jaar gevangenis straf hoorde de tweede ver dachte, de 33-jarige koopman K. L- H., die in de „stroop tocht" waarvan Mevrouw J. B. B. uit Arnhem het slacht offer werd, zulk een groot aandeel heeft gehad, gisteren bij de voortzetting van de be handeling van deze groote op lichtingszaak voor de Arn- hemsche rechtbank tegen zich eischen. Na het requisitoir in de eerste zaak tegen den verdachte C. H. de Z. uit Den Haag. waarin de officier van Justitie, mr. Graaf van Limburg Stirum. een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis eischte, was het woord aan diens verdediger, mr. C. van 't Hoff Stolk, die onmiddellijke in vrijheidstelling van den verdachte, die reeds zeer langen tijd in voorarrest heeft, doorgebracht, verzocht. De rechtbank wees dit verzoek echter f. Gruwelverhalen over Duitschland De 33-ja.rige koopman K. L. H. uit Amsterdam, verschijnt dan in de ver- dachtenbank. Zijn verklaringen komen overeen met die van den vorigen ver dachte. Hij was hij mevrouw B. geko men met het verhaal van den bloedver want van S., zekeren de W., een gefin geerd persoon, die in Weenen zou zijn overleden. S. had de nalatenschap van dezen oud-Indischman gekregen, doch kon na den Anschluss het geld niet los krijgen, om daaruit de schuld van me vrouw B. te betalen. Doordat men een gefingeerde schuldbekentenis op S. toon de, had mevrouw B. aan verdachte 285 gulden gegeven. Anders zou men S. moeten aanpakken. Vervolgens is men met het smokkelverhaal gekomen. Iemand zou het bedrag over de grens brengen, doch dat zou tien procent van het totaalbedrag, dus 1700 gulden, kos ten, die mevr. B. dienzelfden avond aan S. ter hand stelde. Op 2 September 1938 heeft verdachte van mevrouw B. nog twaalfhonderd gul den weten los te krijgen, door het ver haal, dat zijn zwager in Duitschland in arrest genomen was. De president gaat dan de feiten met mevrouw B. na. Zij verklaarde aanvan kelijk er niets voor gevoeld te hebben, aan H. 285 gulden te geven, maar deze had gezegd, dat het nog was om het bedrag van 12.000 gulden, dat getuige van S. kreeg, los te krijgen. Over het smokkelen van het geld van de W. uit Duitschland, was gesproken tijdens een bespreking in een hotel te Nijmegen. Verdachte had met een stijf been geloopen en had te kennen gege ven, dat hij in Duitschland in hechtenis had gezeten en dat men hem met zwe pen had geslagen. Getuige verklaart nogmaals, volko men vertrouwen in de verdachten te hebben gehad. Verdediger mr. Stipter: „Heeft ver dachte u niet gewaarschuwd, dat u aan de anderen geen geld meer moest ge ven?" Getuige: „Ja, maar de moeilijkheid was, dat ik van de anderen dezelfde waarschuwing kreeg." Nadat de verdachte uit de vorige zaak de lezing van den verdachte had onderschreven, werd de 31-jarige koopman S. E. S. uit den Haag als getuige gehoord. Deze moet binnen kort nog terecht staan wegens op lichting van mevrouw B. en werd, naar de president mededeelde, al leen gehoord over feiten, welke bui ten deze strafvervolging lagen. Getuige had met verdachte het plan over de gefingeerde schuldbekentenis besproken en verklaart dat de verdach te de onderhandelingen had gevoerd en het geld had aangenomen. Verdachte: „Deze getuige is een groo te leugenaar. Hij schijnt nog niet te weten wal een meineed is. S. heeft het geld in ontvangst genomen". In zijn requisitoir merkte de Officier op, dat deze verdachte een zwaardere straf verdient, omdat hij een groot aan deel in dezen „strooptocht" heeft gehad. Hij is reeds tweemaal wegens oplichting en eenmaal wegens poging tot oplichting veroordeeld, terwijl hij betrokken is ge weest bij een andere oplichtingszaak, in de buurt van Arnhem. „Ongure chanteurs Vervolgens behandelde de rechtbank de zaken tegen den 46-jarigen koopman W. J. van B. en de 53-jarige Ca. Ma. H., beiden uit Amsterdam en thans gedeti neerd. die elk 254 jaar tegen zich hoor den eischen. Verdachte van B. ontkende bij het verhoor, dat hij zich voor „rechtskundig adviseur" had uitgegeven, terwijl hij evenmin het verhaal van N., die in Duitschland in hechtenis zou zitten en die vrij gekocht zou moeten worden, ge daan zou hehben. De kroongetuige in deze zaak was weer de gedupeerde, die verklaarde, dat zij van B. niet anders had gekend dan als rechtskundig adviseur, die zou trach ten het geld los te krijgen, dat zij van zekeren de W: uit Duitschland moest ontvangen. Verd. H. had zich voorge daan als de schoonmoeder van N.. die in Duitschland in gijzeling zat. Aange zien de gijzeling verband hield met het smokkelen van het geld van de W.. had getuige zich over laten halen 2500 te betalen om N. vrij te krijgen. Men had haar angstig gemaakt voor de eventuee- le gevolgen. Naderhand was- men gekomen met het verhaal, dat de Z. en H. in financi- eele moeilijkheden verkeerden, waarbij men liet uitkomen, dat dit mede door haar schuld was. Zij had toen aan H. f 3600 ter hand gesteld. Bij het getuigenverhoor bleek nog, dat de gedupeerde dame eenige ef fecten had moeten verkoopen, om de verdachten aan geld te helpen. Bij vriendinnen had zij bovendien nog eerst 2500 en later 3600 ge leend. Een dezer vriendinnen, die lont. rook, moeide de politie in het geval, welke spoedig door enkele arrestaties een einde aan de plunde ring maakte. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de methode, waarop deze beide verdachten te werk zijn gegaan, geheel verschilt met die van de beide andere verdachten en schetste het tweetal als „ongure, glui perige typen met een chanteursinslag, die ook reeds aan de Fransche en Ita- liaansche 'Rivièra op overeenkomstige wijze hun oplichterspraktijken hebben uitgeoefend". Spreker eischte tegen elk twee jaar en zes maanden gevangenis straf met bevel tot teruggave van het in het bezit van de verdachten aan getroffen geld (eenige honderden guldens). De raadsman, mr. W. A. M. Cremers uit Arnhem, wees op enkele dubieuze punten in de getuigenverklaringen en drong aan op een clementere straf. De rechtbank zal op Dinsdag 27 Juni in al deze zaken uitspraak doen. Almelo, 20 Juni. Heden is uit spraak gedaan in de zaak tegen den veenarbeider W. H. en den wet houder A. B. uit Vriezenveen, die de vorige week terecht stonden voor de rechtbank, respectievelijk wegens valschheid in geschrifte en uitlok king van dit misdrijf. Zooals men weet. houdt deze zaak verband met conflicten, welke in den lop van het vorige jaar tusschen de twee wethouders van Vriezenveen eenerzijds en den burgemeester ander zijds waren gerezen en welke tengevol ge hadden, dat de burgemeester ontslag vroeg. Er was tegen H. veertien dagen en tegen B. twee maanden gevangenisstraf geëischt.. Het vonnis luidde thans voor beiden vrijspraak. Bovendien heeft H. nog terecht ge staan wegens steunfraude. Ook hiervan werd hij vrijgesproken. De eisch luidde veertien dagen voorwaardelijk gevange nisstraf. „Protest-actie" in hooger be roep voor Amsterdamsch Gerechtshof behandeld AMSTERDAM, 20 Juni. Vandaag stond voor het Gerechtshof ie Amster dam een man terecht, die eenige maan den geleden, toen hij zijn steun kwam halen aan een der bureaux van Maat schappelijke Steun hier ter -tede. een greep had eedaan naar het acnter de balie liggende geld. Bij die eelegenheid maakte hij zich van 90 gulden in bank biljetten meester, die hij z-)oals nij ver klaarde. uit protest, door het wacht lokaal had geslingerd. De 90 gulden waren door anderen op geraapt en de man had er geen cent van gehad. Hij werd door de rechtbank ver oordeeld tot zes maanden kevan^nls- straf, wegens het wegmaken V"n goe deren. Vandaag diende deze zaak in hooger beroen en verdachte zeide o.a.. dat hij in een vlaag van woede haJ genanJeld. „Ik had even goed een inktkoker kun nen nemen." De procureur-generaal, mr. Versteeg, wilde er rekening mee houden, dat ver dachte geen cent van het geld ze'f heeft gebruikt en dat hij bezig is het ""«edrag terug te betalen uit zijn steun. Spreker vorderde een voovw^at (lelijke gevangenisstraf van twee ma inden. PROCES TUSSCHEN TWEE PREDIKANTEN Ds. D. Boer voor Haagsche Rechtbank gedagvaard wegens beleediging 's-GRAVENHAGE. 20 Juni. De Am sterdamsche predikant ds. L. C. W. Eke ring heeft vanochtend den secretaris van den hond van Nederlandsche predi kanten, ds. D. Boer voor de civiele ka mer van de Haagsche Rechtbank gedag vaard, aangezien ds. Ekering zich in zijn eer en goeden naam aangetast acht door een artikel in het orgaan van den hond van Nederlandsche predikanten in November van het vorig jaar versche nen. Eischer vordert als vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, een be drag van 1500.—. In Maart van dit jaar heeft ds. Boer voor ditzelfde feit voor den Haagschen politierechter terecht gestaan waarbij hij tot een geldboete werd veroordeeld. Nadat de zaak hedenochtend op de ci viele rol is gpbracht werd zij voor ver dere behandeling*tot September van dit jaar uitgesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6