DAGBLAD JAPAN BEZET SWATAU BIJ VLAMMENSCHIJNSEL Britten erkennen blokkade der haven niet Incident in Hongaarsche Kamer Uitgebreide controle op ondernemingen DE EEMLANDER Vrijdag 23 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a TOKIO ONTKENT, dat Engelschen te Tientsin worden gesard De Zwitsers zijn bereid 37e Jaargang No. 338 Honderd maal Indië-Australië door de lucht Japan doet vriendelijk jegens Fransche concessie DUITSCHLAND EN de havens van BERICHT Licht op: 9 uur 54 min. HBONNtMtNIÜfRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per - week met gratis verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON TNTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD Pm IC nPR jnVFRTFNTIEN l—1 "«els f 105 met inbesrip van een bewijsnummer, fHIJb ULK ftUUKItmitH f 0 25 LieHsdiah€id!.adver„n.iên voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentifn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.—. Bewijsnummer extra I 0.05 HET „ULTIMATUM" WAS GEEN ULTIMATUM, MAAR EEN VRIENDSCHAPPELIJKE RAAD! SJANGHAI, 23 Juni. (Reuter). De Japanners hebben de bezetting van Swatau voltooid bij het schijnsel van de enorme bran den, die door de Chineezen waren aangestoken. Het vuur heeft reeds vele groote magazijnen vernield en woedt nog steeds voort. De Chi neezen hebben ook de waterwerken vernield. De buitenlandsche eigendommen zijn tot dusver onaangetast gebleven. De Britsche marine-autoriteiten hebben den Engelschen reede- rijen geadviseerd, de vaart op Swatau te hervatten, niettegenstaande het Japansche verzoek, dat geen buitenlandsche schepen de haven zouden binnenkomen. De blokkade wordt door de Britsche autoritei ten niet erkend. De Engelsche torpedobootjagers „Scout" en „Thanet" blijven in de haven om te voorkomen, dat de Britsche scheepvaart gehinderd worat. Verder liggen de Amerikaansche jagers „Pillsbury" en „Pope" in de haven, terwijl de kanonneerboot „Asheville" naar Koelangsoe vertrokken is, doch gereed blijft om naar Swatau terug te keeren, indien dat noodig mocht blijken. Te Hongkong zijn 70 Engelsche vrouwen en kinderen uit Swatau aange komen. Zij hebben tijdelijk onderdak gekregen. Naar verluidt is het in de stad Swatau rustig. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio, heeft heden uitdrukkelijk verklaard, dat de mededeeling van het ministerie aan de mogendheden en de bekendmakingen van de militaire autoriteiten te Swatau geen ultimatum, maar een vriend- schappelijken raad beteekenden- De woordvoerder zeide verder, dat Londen zich tot dusverre niet opnieuw tot Tokio gewend heeft. T-T ET Japansche Agentschap Do- -*■ mei publiceert een telegram uit Tientsin, waarin gezegd wordt, dat de Japansche autoriteiten te Tientsin de persberichten, volgens welke Britsche staatsburgers bij de con trole en fouilleering, waaraan zij zich te Tientsin moeten onderwer pen, door de Japansche autoriteiten op barbaarsche wijze worden behan deld, als kwaadwillige pro paganda betitelen. Britsche voorzorgsmaat regelen uitgebreid Met het oog op de berichten, volgens welke in den namiddag een anti-Brit- sche massahetooging zou worden gehou den in het onder Japansche controle staande gebied te Tientsin, zijn de voor zorgsmaatregelen in de Britsche conces sie uitgebreid. Men vreest, dat pogingen zouden kunnen worden gedaan de menigte aan te zetten tot een marsch naar de concessie. Op de markt staan spe ciale wachtposten ter bescherming van de Chineesche kooplieden, die de politie hebben medegedeeld, dat Japansche en Koreaansche agita toren hebben gedreigd met maatre gelen tegen hen en hun bloedver wanten voor het geval zij levens middelen aan vreemdelingen zouden blijven leveren. De toestand te Koe Lang Soe De Japansche consul-generaal te Amov heeft de gemeenschappelijke nota van de consuls van de Vereenigde Sta ten en Engeland, waarin werd gewezen op het tekort aan levensmiddelen in de internationale nederzetting te Koe Lang Soe tengevolge van het verbod van het. verkeer van Chineesche jonken tusschen de nederzetting en het vasteland, ver worpen. De Japansche consul-generaal ver klaart in zijn antwoord, dat dit verkeer is verboden om te voorkomen, dat anti- Japansche elementen de nederzetting binnendringen. Aangezien Amoy zelf niet rijkelijk voorzien is. betreurt de consul-generaal geen maatregelen te kunnen nemen om den toestand in de nederzetting te verbeteren. Men over weegt thans levensmiddelen aan te voe ren uit Sjanghai en Hongkong met bui tenlandsche schepen. HONGAARSCH GENERAAL BIJ KONING BORIS SOFIA, 23 Juni. (D.N.B.) Koning Boris heeft den Hongaarschen generaal Keresztes Fischer ontvangen, die hem uit naam van den Rijksbestuurder het Hongaarsche grootkruis met kroon en keten overhandigde, Etter deelt mee dat Zwitserland de laatste jaren bijna een milliard heeft uitgegeven voor defensie BERN, 23 Juni (Havas). De zitting van het parlement is beëindigd, nadat eenige wetsontwerpen waren goedge keurd, onder meer dat tot scheiding van het Volkenbondspact van de Vredesver dragen. De parlementsleden begaven zich ver volgens naar Luzern, waar de officieele Schuttcrsdag werd gehouden. De Bonds president, Etter, hield hier een toespraak, waarin hij onder meer zeide: „In de ure des gevaars zouden de Zwitsers van een vlijtig en werkzaam volk worden tot een gewapend volk, dat sterk en vastberaden is. Het is ieder oogenblik tot een derge lijke verandering gereed en de Bonds raad zal geen moment aarzelen Zwitser land onder de wapenen te roepen, in dien het uur van gevaar zou zijn geko men". Etter zeide verder, dat Zwitserland ge durende de laatste jaren enorme som men, bijna éen milliard frank, heeft uit gegeven voor de versterking van zijn de fensie. Namens het diplomatieke korps sprak de Fransche Ambassadeur, Alpband, die zeide, dat de grootheid van een volk niet wordt afgemeten naar de uitgestrektheid van zijn land of zijn zielental, maar be paald wordt door zijn tradities, zijn deug den, zijn eer en zijn moed. NOODWEER IN MIDDEN EUROPA PRAAG, 23 Juni. (Havas.) Tenge volge van de overstroomingen in Mora- vië zijn negen kinderen verdronken. Tot dusver zijn 21 slachtoffers gesigna leerd. Boven de gemeente Lutschki bij Kremnitz (Slowakije) is een zware wolkbreuk losgebarsten. Het door het dal stroomende water steeg tot een hoogte van zes tot zeven meter en sleurde vijf van de zeven brug gen, waarvan er drie van beton wa ren, mee. Talrijke woonhuizen en bedrijfsgebouwen stortten in. Feestelijke terugkeer van K.N.I.L.M.-vliegtuig op Tjililitan BATAVIA, 22 Juni (Aneta). Met den terugkeer van de PK—AFO, het vliegtuig van de K.N.I.L.M.. op het vliegveld Tjililitan te Batavia, is de 100-ste vlucht van de K.N.I.L.M. naar Australië vice versa, volbracht. Gezagvoerder Van Messel had reeds in Australië gelukwenschen in ont vangst te nemen. Op zijn terugreis is hij verder te Soerabaja en op Tjililitan gelukgewenscht en met een krans gehuldigd. De heer Van Messel, die van deze 100 vluchten er 26 op zijn credit heeft staan, vol bracht het vorig jaar ook de offi cieele openingsvlucht. MINISTER COLIJN'S 70ste VERJAARD.AG. Oud-minister mr. Verschuur, mr. A. baron van Wijnbergen en oud-minister mr. dr. D. A P. N. Kooien arri- xeeren aan de woning van den premier om hun gelukwenschen aan te bieden Klein beschuldigt de organisatie der Duitschers gelden uit het buitenland te accepteeren BOEDAPEST, 23 Juni (Havas). De agrarische, Duitsch sprekende afgevaar digde Klein heeft in de Hongaarsche kamer een incident verwekt door de or ganisatie der Duitschers in Hongarije er van te beschuldigen voorzien te wor den van fondsen uit het buitenland. Zich richtende tot dr. Muhl, afge vaardigde der Regeeringspartij en een der vertegenwoordigers van de Duitsche minderheid, verklaarde Klein: „De fondsen komen uit Ber lijn, Stuttgart en een centrum van Boedapest. Wanneer de Regeering er goedkeuring aan hecht, dat geld aldus kan binnenkomen voor cul- turecle doeleinden, vraag ik waar om die heeren der organisatie der Duitschers niet aan controle onder worpen worden, terwijl zij die be dragen gebruiken voor propaganda doeleinden." Muhl antwoordde, dat hij in staat was te bewijzen, dat wanneer hij ooit een cent uit het buitenland getoucheerd had, hij daartegenover een mandaat als afgevaardigde had aanvaard om de kwestie der „smartelijke won den der Duitsche minder- h e i d" in Hongarije op parlementair plan te brengen. Op deze verklaring ontstond beweging en werd de vergadering uiterst rumoe rig. Afgevaardigde Klein constateerde ten slotte, dat „de belangrijkste kwesties die vandaar gesteld zijn, geen voldoende verklaring hebben gekregen". Dc Kamer heeft een begin gemaakt met een behandeling van de begrooting. Uit de uiteenzetting van den Minister van Financiën blijkt, dat de Regeering voornemens is liet programma tot orga nisatie van de landsverdediging te ver snellen. Het plan tot reorganisatie had oorspronkelijk een looptijd van vijf jaar, deze is thans beperkt tot drie jaar. Ge durende het eerste jaar zullen de uit gaven 348 millioen pengö bedragen. FRANCO CONTRA DE DEMOCRATIEËN Zij spreken over broederschap, en willen Europa in bloed verdrinken LA CORUNA, 23 Juni. (Havas). Franco heeft heden alhier een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „De Rooden verklaarden tegen den oorlog te zijn en het zijn de democratische en pacifistische na ties, die achter den rug van haar volken om en tegen hun wil Euro pa in bloed willen verdrinken. Zij spraken u van broederschap en gij ziet de concentratiekampen, waar de Spanjaarden naar toe gebracht worden. Zoo zijn de de mocratieën! Zoo zijn de democra tieën, die haar deuren sluiten voor vluchtelingen en zoo is het gebrek aan Christelijke naastenliefde van hen, die gij gisteren nog broeder noemdet". DE BESPREKINGEN TE SINGAPORE SINGAPORE, 23 Juni (Reuier). Over de meeste belangrijke punten, be sproken door de Fransche en Engelsche officieren, is men reeds tot een besluit gekomen, naar uit betrouwbare bron verluidt. Do voorbereidende arbeid is verzorgd door de staven en een snelle voortgang der besprekingen wordt mo gelijk gemaakt woor de volledige over eenstemming tusschen de gedelegeerden. De Duitsche protector past in vollen omvang de Tsjechische wet toe, eertijds door de Henleinisten en Duitschland fel bestreden Oiirln cfonrlhonlflDii voor maarschalk Foch te Caslav, wor- L/UQG SldHQDcclQt/Il den afgebroken, worden de monumen- nrppu nno-prirlit ten' welke in 1918 werden vemield' vul weer opgericht. Te Iglau is het monu ment, voorstellende de Duitsche adelaar op een rots, met het opschrift „Wij zijn gevallen voor ons Vaderland", weer op gericht, evenals de standbeelden voor de Oostenrijksche keizers te Brno. PRAAG, 23 Juni. (Havas). Bij decreet is de Rijksprotector in het vervolg bekleed met de vol machten, die vastgelegd zijn in de wet van 1936 op de verdediging van de Tsjecho-Slowaaksche re publiek. Deze wet bepaalt, dat personen, „wier trouw twijfelach tig is", noch eigenaar, noch direc teur, noch employé kunnen zijn van ondernemingen die be schouwd worden als belangrijk voor de landsverdediging. De bepalingen, die omschrijven wat verstaan moet worden onder onderne mingen, die belangrijk zijn voor de landsverdediging, zijn zoo ruim, dat zij in staat stellen om het meerendeel der industrieele en handelsondernemingen des lands er onder te vatten. Ook be paalt de wet, dat elke onderneming, welke beschouwd wordt als belangrijk voor de landsverdediging, regelmatig statistieken moet indienen betreffende haar productie, haar grondstoffen, voor raden etc. Daarmede wordt dus een controle ingesteld op deze ondernemingen door de autoriteiten, die belast zijn met de toepassing van de wet., welke bovendien verplicht stelt om alle uitvindingen betreffende de lands verdediging ter beschikking te stel len van de autoriteiten. Uitvinders zijn gehouden een volstrekt geheim te bewaren. Zij kunnen niet over hun uitvinding beschikken noch haar verkoopen. Indertijd hadden de Henleinisten en Duitschland zich tegen deze wet verzet met zoo'n kracht, dat de toepassing er van door dc Tsjechen zeer beperkt was. Op 1 Juli begint het Duitsche arbeids front in het protectoraat zijn opbouw werk. Donderdagavond is in de Lucerna- zaal, de grootste vergaderlocaliteit van Praag, de eerste massahetooging van het Duitsche arbeidsfront in Praag ge houden. Het bestuur van de partij der Na tionale Solidariteit heeft opdracht gegeven, dat de plaatselijke partij- functionarisen alles moeten doen om een einde te maken aan het verspreiden van de anti-Duitsche pamfletten en de anti-Duitsche fluistercampagne. De ambtenaren zullen ter verantwoor ding worden geroepen, indien dc ma chines tot het vermenigvuldigen van geschriften, welke aan de partij bchoo- ren voor genoemde pamfletten zullen worden gebruikt. Terwijl de monumenten, welke dc Tsjechen na 1918 hebben opgericht ter herdenking van den strijd om hun on afhankelijkheid en hun vriendschap met Frankrijk, zooals het standbeeld De eerste Chinees door de prikkeldraadversperring gedood TOKIO, 23 Juni (Domei). Volgens een bericht uit Tientsin hebben de Ja pansche autoriteiten daar, om de vriend schappelijke houding der Fransche auto riteiten te beantwoorden, opdracht gege ven, dat zoo veel mogelijk faciliteiten moeten worden verleend voor de voed selvoorziening der Fransche concessie. Een bepaalde hoeveelheid levensmidde len zal per vrachtauto zonder eenige be- Iemmereing naar de concessie worden gebracht, op voorwaarde, dat de lading niet naar de Britsche concessie wordt overgebracht Rotterdam en Antwerpen LONDEN, 23 Juni (Havas). De „Daily Express" meldt, dat Duitschland er de regeeringen van België en Neder land van in kennis gesteld zou hebben, dat zij het op prijs zou stellen officieel geraadpleegd to worden, indien beide landen het eens zouden worden over een verhooging der havenrechten te Rot terdam en Antwerpen. „De Duitschers aldus meldt het blad verklaren niet te kunnen berusten in een derge lijke verhooging. tenzij België en Neder land zich zouden verplichten hun in voercontingenten voor Engelsche en Amerikaansche goederen te verlagen en het vrijkomende gedeelte aan te vullen met Duitsche goederen". Duitschers „beleedigen", Polen „tarten" WARSCHAU, 23 Juni (Havas). Te Lodz zijn twee leden der Duitsche min derheid veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, omdat zij in het open baar zich bclecdigcnd uitgelaten hadden over het Poolsche leger en de Poolschc natie. Vernomen wordt, dat de rechtbank to Danzig verscheidene Polen veroordeeld heeft tot straffen van 5 tot 12 maanden gevangenis wegens politieke overtredin gen. Dc Danzigsche pers maakt van deze veroordeeling gebruik om dc „uittarten- de" houding van de Poolsche minder heid te Danzig te gispen. Voorts wordt vernomen, dat de Danzigsche autoritei ten een beambte van de Poolsche poste rijen te Danzig, Jabina Jabinska hebben gearresteerd. De reden is niet bekend. EEN „VODJE PAPIER" De Duitsche pers over het Britsch- Russische verdrag en de moeilijkheden in het Verre Oosten BERLIJN, 23 Juni. (Havas.) De Duitsche pers blijft in de moeilijkheden, op het oogenblik door Engeland onder vonden, aanleiding vinden om te her halen, dat de democratieën onmachtig zijn. Zoo verklaart de „Frankfurter Zei- tung". dat de wereld niet meer aan de Engelsche hegemonie gelooft. Het „Reinfront" schrijft: „Engeland kan Japan niet tot staan brengen, de bezetting van Swatau is daarvan een nieuw bewijs." De „National Zeitung" te Essen ver klaart, dat het BritschRussische ver drag, als het tot, stand komt, slechts een „vodje papier" zal zijn. Het blad spreekt van. een Japansche omsingeling van de Britsche economische activiteit. ZIJ, die zich met ingang: van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Half tot zwraar bewolkt of betrokken, regen met kans op onweer, koeler, zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit N. rich tingen. Buitenlandsch weeroverzichl (Buitcnlandsch weersoverzicht, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt). Over de geheclo Noordelijke Atlan tische Oceaan ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat aan zijn Noordzijde wordt aangetast door een ac tieve depressie, die zich gisteren over de Poolzee ontwikkelde en zich Zuid oostwaarts verplaatste. Vanmorgen gaf zij aanleiding tot zware luchtdrukda lingen aan de Noorsche kust, de wind nam daar tot krachtig toe, terwijl tal van stations regen meldden. De koele luchtmassa's, die gisteren tot Zuid-Zweden waren doorgedrongen, hebben nu Zuid-Duitschland bereikt. In Hamburg ging het verdrijven van de warme lucht met 12 m.m. neerslag ge paard. In ons land werd het wat koeler. De vochtigheid van dc lucht blijft groot, waardoor op vele plaatsen ochtendnevel voorkwam. Aan de Noordzee worden dichte mistbanken gemeld. Over België en over de Golf van Bis- cave liggen vlakke lage drukgebieden. Deze veroorzaken daar veel neerslag en onweer, en ook in Zuid-Engcland viel nogal wat regen. Overigens is het weer op de Britsche eilanden nog mooi.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1