Duitsche industrieelen naar Moskou Molotof zegt weer neen tegen Londen MASSA Een krediet van 750 millioen Mark voor Rusland? Britsch Koningspaar weer thuis J. A. XXX f 3.75 per flescfa Zn. Nat. wedstrijden A.Z. P.C. Neptunus heeft de leiding Weer een zege voor A.Z. P.C. Wandelmarschen Z.U.T. Joop Bovée start in Assen WOODS RIJDT OOK IN ASSEN Duitschland wint van Noorwegen met 4-0 Kampioenschap U.P.D.B. Leo Halle speelt niet meer DE RONDE VAN DUITSCHLAND Zweedsch voetbalteam niet naar Engeland Schaatsenrijders midden in den zomer bijeen Harbig loopt de 500 M. in 1 min. 1.7 sec. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 JUNI 1939 BERLIJN, 22 Juni (Reuter) - Een groep belangrijke en invloed rijke Duitsche industrieelen zal een delegatie naar Moskou zenden met het doel, de Duitsch-Russi- sche handelsbetrekkingen te ont wikkelen. Reuter meent te weten, dat de delegatie uit zeven deskundigen bestaat. Enkelen zijn reeds ver trokken. terwijl anderen binnen kort zullen gaan. Volgens berichten, die betrouw baar schijnen te zijn, is de delega tie gemachtigd, Moskou een cre- diet van tien jaar ten bedrage van 750 millioen mark aan te bieden voor aankoopen in Duitschland, terwijl Duitschland bereid is. enor me hoeveelheden1 grondstoffen te koopen. in het bijzonder hout, leder en olie- MOSKOU. 22 Juni (Havae). - Vanmid dag te vijf uur hebben de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, Nagguar en Seed»., alsmede Strang, zich naar het Kremlin begeven, waar Molotof hen het officieele antwoord van de Sovjet Unie op de nieuwe Fransch- Brileche voorstellen heeft overhandigd. De bespreking duurde ongeveer een half uur. De secretarie van Seeds. Ro bert. is vanochtend per vliegtuig naar Londen vertrokken om het Foreign Of fice rapport uit te brengpn. Reuter meent te weten dat in den loop va nde heden gehouden bespreking molo tof heeft verklaard, dat de Britsch-Fran- sche voorstellen nog steeds onaanvaard baar zijn voor de Sovjet-regeering. Dat door het Kremlin nog meer wordt ver langd. was hedenochtend vroeg reeds ont huld In niet-officieele kringen gelooft men. dat de Sovjet-rcgeering staat op hechte garanties voor de Oostzeesiaten en dat de nieuwe Britsch-Fransche formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit betee- kent geen afbreken der onderhandelingen, doch het besprokene wordt thans ter ken nis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieuwe bespre kingen met Molotof worden gevoerd, al vorens nieuwe instructies zijn ontvangen. Te Londen Is non geen officieele be- vestigingontvaneen van het bericht uit Moskou, dat Molotof de jongste Britsche voorstellén heeft verworpen en eerst zal thans bericht van Seeds wor den afgewacht, alvorens de Britsche re gering een nieuw initiatief kan nemen. In diplomatieke kringen heeft men, naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, den indruk, dat de houding der Sovjet Unie doet vermoe den. dat hierachter een diepere oorzaak schuilt dan alleen de kwestie der for mule, doch het is nog te vroeg om zich een oordeel te vormen over wat hiervan de verklaring kan zijn. Enthousiaste verwelkoming door het Engelsche publiek LONDEN. 22 Juni. - Koningin Mary, de Hertog en de Hertogin van Gloucester, de Hertog en de Hertogin van Kent. de Princess Royal en-de Graat van Harewood zijn met een specialen trein naar Southampton vertrokken om den Koning en de Koningin, die omstreeks IS uur verwacht werden, te begroeten. De straten van Southampton zijn versierd en een dichte menigte verdringt zich in de stad. i Te 15.20 uur hedenmiddag Is het Britsche koningspaar te Southampton aan land gegaan. Op de kade werden de vorsten door een ontelbare menigte toegejuicht. Toen de Koning en de Koningin aan land ging.en werden zü gevolgd door de prin sesjes. die hun ouders aan boord van een torpedojager tegemoet gegaan waren. Zoowel de Koning als de Koningin zagen er zeer goed uit. De Koning was gekleed in de admi raalsuniform en de Koningin droeg een blauw costuum. Het Koningspaar is'om 17.24 Britschen zomertijd te Londen aangekomen. Na de begroeting door de autoriteiten en de diplomaten reed liet vorstenpaar met de Koninklijke familie in vier open landauers van Waterloo Station naar Buckingham Patace De Koning en de Koningin werden door een groote menigte verwelkomd Bij hen in den eersten landauer zaten ook de beide prinsesjes Voor Buckingham Palace had zich een geweldige menigte verzameld, die luide haar vreugde over den terugkeer van het Koningspaar uitte. De Koning en de Koningin verschenen tweemaal on het balkon, eenmaal voor het diner en eenmaal daarna. t treehtschestraat 17 Tel. 145 ZWEMMEN De nationale zwemwedstrijden van dé A.Z. en P.C. mogen zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Of schoon de officieele datum van inschrij ving reeds was verstreken, hebben gis teravond nog verscheidene vereenigin- gen zich aangemeld voor de wedstrij den op a.s. Zondag. Zoo kunnen wij me- dedcelen, dat de bekende zwemcluh het IJ uit Amsterdam met haar prominente zwemmers zal uitkomen. In totaal ne men thans meer dan twintig vereenigin- gen met ruim 125 zwemsters en zwem mers aan de wedstrijden deel. Ook let van Feggelen's deelneming staat thans vast en zij zal starten op de 100 M, rugslag dames, waar zij Cor Kint ongetwijfeld een'zware partij zal geven. Cor Kint. Dlni Kerkmeester en Hennie van Veen zijn gistermiddag reeds in Amersfoort aangekomen en zijn «ogen blikkelijk met het verkennen van de ba nen bpgonnen. Vanochtend hebben deze zwemsters in Pesie's Bad, waar de wed strijden gehouden zullen worden, hun eerste training gehouden, waarbij reeds goede tijden werden gemaakt, zoodat zeker a.s. Zondag gerekend mag worden op een geduchten strijd op deze num mers. Na afloop van dezen oefentijd is het gezelschap met het bestuur van de A.Z. en P.C. een rondgang gaan maken door Amersfoort, waar de verschillende hlstorisrhe punten van onze stad in oogenschouw werden genomen. Verder bereikt ons nog het bericht, dat de Amersfoortsche vereeniging Neptu- nus ook met enkele zwemmers zal uit komen. WATERPOLO V.Z.C. II vertrok met een 3—1 nederlaag UIT alles blijkt, dat het regelma tig oefenen in de wintermaan den terdege zijn nut heeft. Kwam vroeger bij het begin der competitie een ongetrainde ploeg in het water, waardoor de Utrochtsche en H'eum- sche ploegen in het voordeel waren. nu is dit voorhij. Bij Neptunus was het gisteravond goed merkbaar. Dè gasten waren vrijwel uitgespeeld, terwijl hij de thuisclub geen ver moeidheid viel te bespeuren. De tweede competitiewedstrijd legen V.Z.C II werd ook een overwinning, zoo- dat Neptunus de leiding in deze klas$Q heeft overgenomen. De gasten hebben evenwel de overwinning niet cadeau ge geven. N'epfunus heeft er hard voor moe ten werken. Eerst In de tweede hplff de rust ging met een 10 voorsprong in kon men zeggen, dat Neptunus als winnende ploeg het water zou ver laten. Voldoende blijkt hieruit, dat de verdediging der Veenendalers een ge duchte hinderpaal vormde. Onder leiding van den heer Ab. Wen- nekes gingen de zeventallen te water. Onmiddellijk na het uitzwemmen ont wikkelde zich een aardige strijd tus- schen de voorhoede der thuisclub en de verdediging van V.Z.C. Het duurde vrij lang voor dat er gescoord werd, doch toen Tonnis uit de achterhoede het leder KINDERHOEKJE (KEVER naar van Houdt speelde, doelpuntte deze met een fraai schot in den bovenhoek (1—0). Tot. tweemaal toe ontsnapte het V.Z.C.-doel aan een doorboring, doordat het achterwaartsche schot van Kuiper rakelings langs den staander ging. ter wijl een schot van Kortbeek door den doelman werd gestopt. Kort voor de rust ontworstelde V.Z.C. zich aan de omklem ming. Doelman van Nes zorgde, door een fraaien uitval te verrichten, dat met de rust Neptunus nog met 1—0 leidde. Ook in de tweede helft ging het meeste initiatief van Neptunus uit. Enkele cor ners waren het resultaat. Voor een over treding kreeg Fischer een vrijen worp te nemen, welke hij naar Kortbeek speel de. die het tweede doelpunt voor zijn rekening nam (20). V.Z.C. gaf zich niet gewonnen. Een fout in de verdediging was oorzaak, dat de bezoekers den achterstand reduceer den tot 21. Aan het spel was het even wel merkbaar, dat V.Z.C. uitgespeeld raakte. Fischer probeerde het met. een ver schot, dat gehouden werd. Toen Kui per daarna vrij kwam te liggen, werd de doelman voor de derde maal gepa: seerd. Weliswaar ontstonden er nog een paar hachelijke momenten voor het Nep. lunus-doel. doch in heide gevallen ble ven doelpunten achterwege. Mei een verdiende 31 zege verlieten de Neptu- nus-spelers het water. Neptunus speelde in de volgende for matie: G. van Nes. P. Tonnis, C v. Zwol, W. Fischer. G. v. Houdt. JI. Kuiper, J. Kortbeek. De stand is: Neptunus 2 2 4 72 V.Z.C. II 2 10 12 64 A.Z. P.C. III 2 1 0 1 2 7-€ Woestduin II 2 0 0 2 0 2—10 Forel was in de tweede helft uitgespeeld IN Woerden speelde gisteravond A.Z. P.C. tegen Forel. Ook dit maal slaagden de groen-witten er in om een overwinning te behalen. Tot aan de rust gaf de thuisclub flink partij, daarna deed de geoefendheid van onze stadgenooten zich gelden, zoodat de gelijke stand met- rust spoedjg omgezet was in een 4—1 voorsprong.. Drie van de vier doel punten nam G. van Ommeren voor zijn rekening, terwijl Smeitink even eens een doelpunt maakte. Blijkbaar onderschatte A.Z. P.C. de ontvangende vereeniging, want de thuisclub was in het begin niet zwak ker dan onze stadgenooten. Doordat G. v. Ommeren zich opstelde binnen de 2 Meter moest luj het water verlaten. Van de numerieke meerderheid profi teerde Forel door de leiding te nemen. Dit doelpunt was voor de A.Z. P.C. een waarschuwing. Verwoed kwam zij opzetten niet als resultaat, dat v. Om nieren nog voor de rust de balans in evenwicht had gebracht, 11. In de tweede helft nam A.Z. P.C. ge leidelijk het spel geheel in handen. Met een fraai achterwaartse!» schot verover de zij de leiding, 1—2, om kort daarop deze te vergrooten tot 1—3. Dit doel punt ontstond uit een vrijen worp, welke Smeitink naar van Ommeren plaatste. Inplaats van zelf te schieten speelde hij het leder terug naar Smei tink, die nu den doelman passeerde. F.nkele oogenblikken voor het einde ge lukte het van Ommeren zich vrij te zwemmen met als resultaat een vierde doelpunt. Met den stand 14 kwam het einde. De leiding was matig. WANDELSPORT Aan de marschen van Z.U.T. welke Zaterdag en Zondag gehouden worden nemen de volgende vereenigingen en korpsen deel: Zaterdag: 21e Reg. Inf.; Ons Be lang; Meursing; 5e R.V.A.; 13o Beg. Inf.; Pon; 3—T—1 Genietroepen; Kwiek (Er- inelo); Rog. Huzaren; Volharding; 16e Reg. Inf.; 8e R.V.A. (Ede); 5e Reg. Inf. 2I1 Genietroepen, henevens drie groepen van Z.U.T. Zondag: Z.U.T. groep A; 13e Reg. Inf.; D.W.S.. (Ticl); 3I—1 Genietroe pen; Leusderkwartier; Oké; St. Huber- ttis: Robinson (Nijmegen); 16e Reg. Inf.; Padvindersgroep Cay Nova. In de cate gorie Jeugdgroepen loopen: Beatrix (Bu ren); D.W.S. (Ticl); St. Hubertus én Z.U.T. met twee groepen. Wijziging marschroute Z.U.T. In de week van de wundelmarschen van Z.U.T., welke wij in ons Maandag ochtendblad, publiceerden, is een klei ne wijziging gekomen. Het laatste ge deelte van het parcours moest op last van de politie gewijzigd worden. Dit is nu als volgt: Prins Frerieriklaan, Utr.weg, Lange Bergstraat, Julianaplein, Arnhemsche- weg, Beekrnst.laan, Blankenh.straat, H. v. Viandcnstraat. KI. Haag. Zuidsingel, Muurhuizen. Valkstraat. Wij kunnen nog mededeelen. dat de Postfanfare ..Amersfoort" de «ande laars Zaterdagmiddag een gedeelte zal vergezellen, om hen des avonds weer naar de finish te brengen. 760- Pam wordt nu aangewezen als klokkenist in 's konings werkkamer. Dit is een tijdelijke straf voor hem. voor een licht vergrijp. 161. Hij had namelijk met inkt gemorst en een schrijven bedorven- Hij had het echter niet met opzei gedaan, want de pen die hij moest aanreiken, was hem te zwaar en hij kon dit den koning niet mcedeelen MOTORSPORT Onze stadgenoot, de heer Joop Bo- vee, heeft een uitnoodiging ontvan gen om deel te nemen aan de inter nationale m-iddagwedstrijden van de T.T.-races te Assen op Zaterdag 1 Juli. Hij komt uit op een 350 c.c. Ve- locette K.T.T. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Stanley Woods, de lachende Ier, win naar van de Junior T.T., welke vo rige week in Engeland werd verre den, heeft ingeschreven voor de .Groote prijs van Nederland der K.N.M.V.", welk evenement volgende week op het circuit van Drenthe zal plaats vinden. Woods zal te Assen dezelfde Velocette berijden, waarmede hij op het eiland Man zijn schitterende overwinning be vocht. De drie N.S.U. compressormachines, die in dezelfde klasse zijn ingeschreven, zullen worden bereden door den En- gelschman White en de beide Duitschers Rührschneck en Bodmer, terwijl ook de twee Franschen Cora en Cauchy in de 350 c.c. klasse starten en een Velocette- maehine zullen berijden. In totaal schreven voor de internatio nale races 54 renners in, waarvan 12 in de 250 c.c., 25 in de 350 c.c. en 17 in de 500 c.c. klasse. Nationaal kwamen 40 in schrijvingen binnen, waarvan 15 in de 250 en 500 c.c. klassen en 25 in de 125 en 350 c.c. klassen. TERREINKAMPIOENSCHAPPEN K.N.M.V. IN ZUID-HOLLAND Zooale bekend, vinden de terreinkam pioenschappen der K.N.M.V. in Zuid- Holland plaats Zondag 9 Juli op het landgoed .jDuinrell" te Wassenaar. Het circuit zal gelijk zijn aan dat van den laatsten Duinrelltcrrcinrit, alleen zullen ecnige te mulle gedeelten iets worden omgelegd. De fraaie klim naar het hoogste punt, met de scherpe daling naar het kampeerdal, evenals de be ruchte „Duivelshelling" blijft gonand- liaafd, zoodat het publiek weer zal kun nen genieten van geraffineerd fijno ter- •einrijkunst. De te rijden afstand voor de juniorrij ders zal circa 40 K.M. bedragen, hij de senioren heeft het traject, dat belangrijk zwaarder is, een lengte van ongeveer 60 K.M. Buiten een groot aantal zilveren be ker*. wordt in dezen wedstrijd ook de z.g. Uiverbeker" verreden. In 1937 werd deze beker gewonnen door C. van Rijs- sel te Den Haag. in 1938 door J. Bovee te Amersfoort. Eigenaar van dezen fraaien beker wordt hij, die tweemaal in totaal heeft gewonnen. OSLO, 22 Juni. Hedenavond is te Oslo de landen wedstrijd Noorwegen— Duitschland gespeeld, welke ontmoeting door Duitschland met 40 werd gewon nen, nadat de rust was ingegaan met een lvoorsprong. In de eerste helft ging het. spel onge veer gelijk op. Urban wist met een kop bal bet eerste doelpunt te scoren. Na de rust leken de Noren eenigszjns vermoeid en juist toen werden de Duitsche aan vallen gevaarlijker. Na vijftien minuten spelen schoot Sriiocn van 30 m. afstand don bal onhoudbaar in Vijf minuten later was het weer Schoen, die na sa menspel met Urban een doelpunt maak te terwijl kort daarop, het vio.rde doel punt na een doelworsteline ontstond. Bij de Noren waren Kwammen. Jo hansson en Nordby de beste spelers, ter- w ijI Klorlt. Goldbrunner. Schoen ph Ur ban aan de Duitsche zijde uitblonken. De beslissing voor de groep Amers foort voor het persoonlijk kampioen schap Iste klasse U.P.D.B. tusschen de heeren C. V. Berkenhosch en A. P. Bey is ten gunste van eerstgenoemde ge vallen. De eerste partij werd remise en de tweede werd gewonnen. Hiermee komt de heer Berkenbosch in de eindronde. Hij wordt trainer van de Zwolsche Boys Leo Halle, één van de populairste spe lers van de laatste periode zal het vol gend seizoen de kleuren van zijn club Go Ahead, die hij vele jaren lang met eere gedragen heeft, niet rheer verdedi gen. Hij is n.I. tegen geldelijke vergoe ding trainer van de Zwolsche Boys ge worden en is thans op eigen verzoek in de beroepsklasse ingedeeld. Met hem verdwijnt één van de beste doelverrlctligers, die ons land ooit ge had heeft, van onze velden. Hij had de pech. dat zi jn besle voel bal jaren samen vielen met die van v. d. Meulen, dien hij slechts eenmaal moest vervangen toen deze verhinderd was. Dat was n.I. in '28 te Milaan, waar Halle door zijn schitte rend spel aller lof n igsl t i Pas in 1934 LEO HALLE kreeg hij zijn kans om definitief In de ploeg te worden opgenomen en dat be- tcekende 't begin van een vrij korte, maar uiterst glorierijke internationale loopbaan. Hoogtepunten waren daarbij wel de wedstrijden tegen Ierland en Frankrijk, in elk waarvan hij zelfs op schitterende wijze een strafschop hield. Er kwam een korte onderbreking in deze serie door een zeer ernstige onge steldheid en levendig herinneren wij ons nog de ontsteltenis en liet meeleven van geheel voetbal-Nederland. Na zijn herstel, aldus „De Sportkroniek", heeft hij nog eenige malen meegespeeld en toen hij tenslotte zijn plaats aan een ander moest afstaan na in totaal 15 maal onder de lat van het Xederlandsch elftal in 'n zeldzame glorieperiode van ons voethal te hebben gestaan, bleef hij toch als keeper van Go Ahead nog her haaldelijk de aandacht trekken. WIFLRF.NNF.h 18e etappe HANNOVER, 22 Juni. Na de lang ste etappe op 20 Juni, hadden de ren ners gisteren een rustdag te Bielefeld. Vandaag is de ronde van Duitschland voortgezet met de achttiende etappe van Bielefeld over Ra luien, Sulingen en Mellendo'rf naar Hannover, een afstand van 279.3 k m. De Belg Grysolle won voor de derde maal een rit en noteerde vandaag 8 uur 47 min. 3 see. In de aleo- mcene rangschikking kwamen eenige veranderingen. Scheller moest, zijn tweede plaats aan Zimmerman afstaan, terwijl Oubron thans de zesde plaats in neemt. De gemengde ploeg veroverde de vierde plaats in het landenklassemcnt op de Duitsche ploeg. De Duitsche renner Wölkert viel van morgen uit. Amberg (Zwitserland), die aanvankelijk Dinsdag den strijd had opgegeven, is toch heden gestart. Hol bindenklassement luidt: 1. België 401 uur 5 min. 9 sec.: 2. Frankrijk 402 5 min. 10 sec.: 3. Zwit serland 402 uur 12 min. 30 sec.: 4. Ge mengde ploeg 402 uur 33 min. 27 sec.: 5. Duitschland 402 uur 37 min. 53 sec. STOCKHOLM. 23 Juni. - De Zweed- sche Voetbal Bond heeft de uitnoodi ging van den Engelschen bond om in October met het nationale elftal een wedstrijd in Engeland te komen spelen, .niet aanvaard. Als reden wordt, opge geven. dat de spelers tot dien tijd vrij wel niet spelen en zij dus niet in een goeden vorm kunnen uitkomen. uny GRAVE'S"Xs* >'■7 witte Bordeau half ïoet pA/1.40 HAVIK41 TEL.292 Twintig landen op „I.E.V." congres te Amsterdam vertegenwoordigd Min. Slotemaker aanwezig AMSTERDAM, 22 Juni. Vandaag, morgen en overmorgen wordt in Am sterdam het 21e congres gehouden van de „Internationale Eislauf Vereinigung" waarvan de heer G. W. A. van Laer voorzitter is. In de rede, waarmede de president vanochtend het congres opende, richtte de heer van Laer een bijzonder w-oord van welkom tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Het congres wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van schaatsen rijdersorganisaties uit twintig landen. Na de openingsrede van den heer van Laer sprak prof. Slotemaker de Bruine, die uiting gaf aan zijn groote sympathie voor de ijssport en wees op de beteekenis van inter nationaal contact op het terrein van de sport. Spreker zeide, dat Neder land veiheugd is. dat het congres thans hier wordt gehouden, niet in het minst door de propaganda, die er voor ons land van uitgaat. De oprichter, tevens eerste president van de I.E.V., de lieer W. J. H. Muiier, bracht vervolgens hulde aan den tegen woordige» president en aan de leiders der organisaties in de diverse landen voor de wijze, waarop zij zich van hun taak kwijten, waarna mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye namens liet Nederlandsche Olympisch comité en de heer Jan ter Haar Jr. namens de Amsterdamsche IJsclub de deelnemers aan het congres hartelijk verwelkom den. De werkzaamheden van het congres beperkten zich den eersten dag tot de behandeling van een aantal technische kwesties, wijzigingen van statuten en van wedstrijdreglementen. Telegrammen van hulde werden ge stuurd naar H.M. de Koningin en Z.K. H. Prins Bernhard. Fenomenale prestatie van Duitschen athleet BERLIJN, 23 Juni. De Duitscher Rudolf ffarbig, die onlangs de 800 meter in 1 min. 50.5 sec. liep, heeft thans de 500 meter afgelegd in den bes ten tijd, welke ooit door een athleet is gemaakt. Hij noteerde 1 min. 1.7'sec. Zooals men weet. bestaat het wereld record op dezen afstand niet meer, doch Bpo Eastman maakte indertijd den snelsten tijd in 1 min, 2 sec. Bi Li ART EN Wereldkampioenschap biljarten 71/2 P. de Leeuw zal voor Nederland deel nemen LUIK. 22 Juni (A.N.P.). De wed strijden om het wereldkampioenschap 71 2, welke aanvankelijk vandaag zou den aanvangen, zijn een dag verzet, zoo dat de eerste partijen morgen worden gespeeld. De volgende acht deelnemers hebben voor deze wedstrijden ingeschreven: L. Chassereau en J. Galmiche (Frank rijk), G van Belle;cn J. Baudart (Bel gië). W, Sorge en C. F. Förster (Duitschland). P. de Leeuw (Neder land) en A. Ferraz (Portugal).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2