Het „Ossche" debat in de Tweede Kamer CZcuÜAfa (BcAickieii Roosevelt ontvouwt groot plan voor openbare werken A CCOORDEN TUSSCHEN Frankrijk en Turkije Qrupiorukn HET TRAPGAT WAS NIET GEVAARLIJK Hollandsche folklore op de Luiksche tentoonstelling Vrachtauto in sloot gereden HET STREKT ZICH UIT OVER ZEVEN JAAR Record-crediet voor leger en vloot DE EERSTE DECEPTIE? 210.000 Engelschen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 JUNI 1939 'sGRAVENHAGE, 23 Juni. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag voort gezet de behandeling van de conclusion van het vérslag der commissie omtrent de nota van den minister van justitie betreffende de feiten en omstandigheden op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke Maréchaus- sée te Oss is gelast zich tijdelijk van opsporingsdiensten te onthouden, en be treffende eenige daarmede samenhan gende aangelegenheden. De heer Rost van Tonningen f'N.S.B.) is van oordeel, dat het dw is door gebrek aan oprechtheid de eeuwige gerechtigheid te trachten te ontvlieden. In deze zaak is veel leed veroorzaakt en veel onrecht geschied. De wijze, waarop spr. deze zaak behandelt, spruit voort uit zijn nationaal-socialisti- sche levensbeschouwing. Een der groot ste misdaden tegen mensch en volk is de schenking van de ongerepte eerbaar heid van jeugdige menschen. Over deze schending is in deze Kamer nooit een woord gesproken. Mr. Merchant heef I van de waarheid van dit onrecht in Bra bant getuigd. Hij citeert uit een artikel in „Het Noorden". Welk een schoone taak ware dezen mi nister 'van justitie beschoren geweest, schouder aan schouder met de raaré- chaussée de onverlaten op te sporen. De misdrijven van de geestelijken en ande ren behoorden de kern te zijn van de on derzoekingen van deze Kamer. De a.-r. fractie heeft den minister gedekt, even als de c.h. fractie. Hij voegt den heer De Geer toe, het negende gebod niet te over schrijden. Alle fracties hadden indertijd slechts lof voor den minister. Spr. geeft een overzicht van de voorgeschiedenis, waarbij hij wijst op de houding van de partijen om den minister te dekken. De volle verantwoordelijkheid voor de onvolledigheid van het rapport der com missie draagt deze commissie zelf. Voor spr. stond op grond van inlich tingen indertijd reeds de schuld van minstens één geestelijke vast. Spr. wijst op het verbod van den bur gemeester van Oss om deze gemeente te betreden. Daar men in Oss bezig was de getuigen te bewerken, diende spr. een interpellatie-aanvrage in. Deze is echter geweigerd. Spr. wijst op verschillende feiten, die moeten bewijzen, hoe spr. tegengewerkt is. Van de bevoegdheid om inlichtingen aan de commissie te verschaffen, heeft spr. slechts éénmaal gebruik gemaakt. De commissie geeft van deze feiten in haar rapport onvolledige inlichtingen, aldus spr. (De vergadering duurt voort). Amsterdamsche Hof wijst vordering tegen bouwer van „Landlust" af Behoedzaamheid in vreemde woningen gewenscht Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in het civiele geschil over de trapportalen in het woningblok „Landlust". Naar men zich herinnert, kreeg een bezoeker van een der woningen aan de Geuzenstraat een ongeluk, waardoor hij ernstig gewond werd. zoodat hij gerui- inen tijd zijn werk niet kon doen. De man w as het huis binnengestapt en een trap afgevallen, die het portaal met het sousterrain verbindt. Deze man was van meening, dat de situatie ter plaatse dusdanig gevaarlijk was. dat daardoor het ongeluk was ge beurd. Het open trapgat was vlak in de nabijheid van de voordeur. De bezoeker stelde een eisch -tot scha devergoeding in tegen deri bouwer van het huizencomplex. De' rechtbank weeè den eisch in principe toe, doch gelastte een nader gotuigenhewijs omtrent de schade. Van dit vonnis kwam de houwer in hooger bproep hij het Gerechtshof. Het" Hof stelde zelf ter plaatse een onderzoek in en wees heden arrest. Het Hof achtte, in tegenstelling met de rechtbank, liet trapportaal niet ge vaarlijk. Bij liet betreden aldus over woog liet Hof. van een vreemde woning, dient men de noodige behoedzaamheid in acht te nemen en deze behoedzaam heid brengt mede. dat men zich reken schap van de situatie eeeft. Thans is er een schotje geplaatst, doch voordien was het gevaar niet aanmerkelijk grooter. Hef Hof heeft derhalve den eisch af gewezen. HET VERNIELENDE VUUR Felle boschbrand bij Tegelen TEGELEN. 23 Juni. Gistermiddag om twee uur is brand uitgebroken in de uitgestrekte hoSschen aan den Drach- terweg alhier. De brandweer van Tegelen was spoe dig aanwezig. Zii slaagde er in samen werking me», militairen uit Venlo, het vuur tejren vijf uur te stuiten. Eén H.A. dennenhosch was toen verwoest. Dit was in tien dagen tijd' de tweede maal. dat in deze grensstreek een boschbrand woedde. Ter viering van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zullen volksdansen wor den uitgevoerd Ter viering yan den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal op de Internationale Tentoonstelling van Watertechniek te Luik op Don derdag 29 Juni een Nederlandsche dag worden georganiseerd. Het comité voor de Nederlandsche deelneming aan cletfe tentoonstelling heeft den heer D. J. van der Ven, folk lorist te Oosterbeek, bereid gevonden de algemeene leiding op zich te nemen van de folkloristische demonstraties, die des namiddags op het tentoonstellings- terrein zullen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling, 's avonds een reprise te geven. De in binnen- en buitenland bekende groep „de Gorselsche Boerendanéers". zal Achterhoeksche klompendansen uit voeren. terwijl de kampioen-vendel- zwaaier A. J. Hendriks van het St. Ca- tharina-gilde te Tongelre (Eindhoven) het nobele Brabantsche vaandelspel zal demonstrecren. Wordt op deze wijze volle aandacht gewijd aan eenige folkloristische uitin gen onzer Nederlandsche volkscultuur, ook jong Nederland zal op dezen feesle- lijken folkloreilag kleurig cn fleurig vertegenwoordigd worden door de groep voordansers van het Nederlandsch Cen traal Bureau voor Volksdansen (N. C. B. V.) te Oosterbeek. Onder leiding van mevr. dr. Elise van der Ven-ten Bensel zal deze Melhofgroep in demonstraties van-contra-,'zwaard en morrisdansen laten zien hoe de he- dendaagsche jeugd zijn vreugde vindt in de beoefening van deze stijlvolle dan sen. die over heel Nederland steeds meer in jeugdkringen worden verbreid. Door de welwillende tusschenkomst van de directie der Staatsmijnen zal ook een der Staatsmijn-muziekkorpsen zich bij deze manifestaties doen hooren. Deze Nederlandsche dag zal worden bijgewoond door H.ms. gezant te Brussel. Na afloop van de middagdemonstra tjes zal het. uitvoerend comité in het Nederlandsche paviljoen het Belgische tentoonstellingsbpsfuur en verdere ge- noodigden ontvangen. ELST, 23 Juni Vanochtend is een tractor met oplegger op den weg^Arnhem-Nijmegen, ter hoogte van Eist in een sloot gereden. De lading van den oplegger schoot door de cabine. Omstanders trokken den chauffeur uit den wagen. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. Bij de opruimingswerkzaam heden vond men nog een tweede slachtoffer, de schoonmoeder van den chauffeur. De vrouw was echter overleden. De slachtoffers zijn vermoedelijk afkomstig uit Apeldoorn. Nader, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De chauffeur had zich eenige minuten voor het ongeluk vervoegd bij een ga ragehouder te Eist, om daar te tanken. Het viel den garagehouder op, dat de chauffeur, zekere W. uit Apeldoorn, die èen maand geleden bij het expeditiebe drijf ,Van der Scheurs aldaar in dienst was gekomen, doch daarvóór in Venlo woonachtig was, er vermoeid uitzag. De garagehouder gaf W. toen den raad, wat voorzichtig tc rijden. Eenige minu ten later, nabij den spoorwegovergang te Eist, gebeurde daarop het ongeluk. De brecde transportauto, welke geladen was met dakpannen, geraakte van den small en rijksweg af en reed naar rechts via het rijwielpad in de naast den weg loopende sloot. Omwonenden, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen dadelijk toesnellen. Zij vonden den 28- jarigen chauffeur bekneld achter het stuur. Men "ist hom 1e bevrijden, waar na 'n inmiddels ontboden geneesheer uit Eist de eerste hulp verleende en het slachtoffer naar het Sint Elisabeth- ziekenuis te Arnhem liet, vervoeren, waar de man kort na aankomst over leed. Doordat de lading van den vrachtwa gen in de cabine was geschoven, was da ravage zoo groot, dat men aanvanke lijk niet bemerkte, dat zich nog een tweede persoon in de auto bevond. Toen men de schoonmoeder van W., die van morgen vroeg door haar schoonzoon uit Venlo, waar zij woonde, was afgehaald, teneinde zich naar de woning van W. te Apeldoorn te hegeven. vond, waren de'levensgeesten hij de vrouw reeds ge weken. Het stoffelijk overschot werd naar de algemeene begraafplaats te Eist overgebracht. Later op den morgen heeft men den geheel vernielden wagen met een kraan wagen opgehaald en naar een garage versleept. DE REIS VAN DE SUMATRA •s-GRAVENHAGE, 23 Juni. H. Ms. kruiser Sumatra onder bevel vah' kapi- tin ter zee C. H. Brouwer is gisteren te Oran aangekomen. WASHINGTON, 23 Juni (Reuter). Roosevelt heeft aan senator Byrnes een brief gezonden, waarin hij een program ma ontvouwt, voor de uitvoering van openbare werken, welke zelf de eraan bestede kosten zullen dekken. Het pro gramma strekt zich uit over een periode van zeven jaar en de totale kosten ervan worden geraamd op 3.030 millioen dollar, waarvan ongeveer 870 millioen uitgegeven zullen worden in het komen de begrootingsjaar dat op 1 Juli aan vangt. Tot het programma behooren ook bui- tenlandsche leeningen tot een maxi mum van een half milliard dollar over twee jaren, tot bevordering van den buitenlandschen handel. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij een aanvullend crediet van 292.095.547 dollar voor het leger wordt uitgetrok ken. Van tevoren was een republi- keinsch amendement, waarbij de voor gestelde uitbreiding van het aantal le gervliegtuigen tot 5.500 vliegtuigen met 1.283 toestellen zou zijn verminderd, ver worpen. Door het wetsontwerp worden de credieten, welke tot nu toe in dit be grootingsjaar voor leger en de vloot zijn uitgetrokken, gebracht op 1.781.987.847 dollar, een cijfer, dat nog nooit in vredestijd is bereikt! PROTEST VAN MANDSJOEKWO TEOEN GRENSSCHENDING HSINKING, 23 Juni. (Domei.) De regeerinc van Mandsjoekwo heeft op 19 Juni bij de regeering van Buiten- Mongolië geprotesteerd tegen herhaalde grensschenrlingen en voortdurende pro vocaties en medegedeeld, dat zij ge reed is om alle Buitehmongoolsche troepen over de grens terug te drijven indien de uitdagingen aanhouden. WERELDGEBEUREN Italië zal thans, volgens Fransche visie, van de hegemonie over het Oostelijk deel der Midd. Zee moeten afzien EEN VERDRAG MEI EGYPTE IN HET ZICHT? IjE Fransche bladen geven de laat- ste dagen blijken van eenstem migheid in hun oordeel over de door Bonnet bereikte resultaten in Turkiie. Zooals de lezer weet worden nog van avond. zoowel in Parijs als in Ankara, hjandteekeningen gezet onder de ac- coorden die Frankrijk en Turkije we derzijds hebben getroffen. Deze over eenkomsten betreffen twee uitcenloo- pende zaken. De eerste is een verdrag van wederzijdsche hulp tegen eiken niet geprovocecrden aanval, en vol tooit in contact met Engeland het ver dedigingssysteem voor Oost-Europa en het Nabije Oosten. Deze verklaring houdt bovendien van Fransche zijde de verzekering in. dat Frankrijk in geen geval de onafhankelijkheid van Syrië zal laten aantasten, noch zijn rechten in dal gebied aan een ande ren staat (gedoeld wordt op de lla- liaunsche aanspraken) zal afslaan. De tweede overeenkomst, die in Ankara wordt onderteekend. regelt den afstand van hel Sandsjak Alexandrette. dut voortaan volledig Turksch gebied zal zijn. waarbij de Fransche goederen en belangen in deze streek gewaarborgd blijven. Ook verplicht Turkije zich geen enkele pretentie op Syrië te laten gelden, en de propaganda in dit land te staken. Waarin een groot voordeel gezien wordt voor wat betreft de rust en vrede in het Fransche Oosten. Nog is de ondcrtcekening geen feit of de Fransche bladen hebben reeds de vlag uitgestoken. Natuurlijk geven zij er zich rekenschap van. dat Frankrijk hier een vrii aanzienlijk offer gebracht heeft, maar daar staan belangrijke winsten tegenover. Turkije zal in geval van oor log aan Fransche zijde staan. De po gingen, die van Duitschen kant schijnen te zijn ondernomen om dit alsnog te verhinderen, blijken te zijn verijdeld. Fransche en Engclschc zeeschepen zul len vrijelijk de zee-engten kunnen pas- seeren. Tezamen met het Poolscho non- agressieverdrag wordt dit Turksche ac- coord als dc belangrijkste hockpijler aangezien voor de beveiliging van den vrede in Oost-Europa. De Temps schrijft met zooveel woorden, dat aan Italië thans de hegemonie over de oostelijke helft van de Middellandsche Zee defini tief ontgaat. Bonnet verklaarde in de jongste zit ting van de Kamercommissie voor bui- tenlandscbe zaken, dat Turkije, dat een belangrijke strategische positie inneemt, de Fransch-Engelsehe betrekkingen met Roemenië cn Sovjet-Rusland garandeert. Zelf is bet land beveiligd door de En- gelsche on Frtfnschc vloten. Deze sa menwerking tusschcn de drie staten kan. aldus Bonnet, als beslissend voor het behoud van den status quo in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee worden beschouwd, zoowel als voor de bescherming, van de kustlanden Griekenland, Syrië, Palestina, Egypte cn het Suczkanaal. Tc land zal bet Turksche leger voor Roemenië en Gric- denland een steun beteekenen, welke beide landen door de Balkan-entente met .Ankara zijn verbonden. De Duitsche pers klaagt, over hef feit, dat door deze verdragen met Turkije de eigenlijke Balkan-entente wordt verbro ken. die immers berustte op dc gedach te dat de Balkan-landen zelf hun boon tjes zouden doppen. Maar do Fransche merkt daartegen op. dat Zuid-Slavië, welke staat de hier geformuleerde gedachte eveneens vertolkte, liet eerste Balkanland was dat zonder ruggespraak met de Kleine Entente of de Balkan- entente, met Ttalië politieke en econo mische afspraken heeft gemaakt, terwijl anderzijds Turkije ook al een verdrag had gesloten met Sovjet-Rusland. Fr doen zich voor de Westelijke demo cratieën in dit gedeelte van Oost-Europa nog andere, optimistische, verschieten voor, namelijk dat van de zijde van Egypte duidelijke neigingen worden ge toond met Turkiie en ook met Grieken land een verbond te sluiten van weder zijdsche hulpverleening. Daarmee zal de positie van de Fran- schen en Engelschen in deze streken ex tra worden versterkt. Het zou hier aller eerst gaan om de gemeenschappelijke verdediging van het Suez-kanaal, waar bij dc Griekschc eilanden tot vlootbasis kunnen dienen in geval van een bedrei ging van hot kanaal. De reis, die de Egyptische minister van buitenlandschë zaken op 't oogen- blik door den Balkan onderneemt, zal ermoedelijk interessante consequenties hebben op dit punt. „De Sudetenduitscher had een idealistische voorstelling van alles wat uit het Duitsche Rijk komt" BERLIJN, 23 Juni. (Havas.) In do Berliner Börsenzeitung worden verkla ringen gepubliceerd van Henlein, den gouwleider der Sudetenduitschers, die de aandacht van de Duitschers in het oude Rijk vestigt op dc bijzonderheden der psychologie van. zijn landgenoot en. Hij wijst op de noodzakelijkheid om daar rekening mede te houden in de betrekkingen met de Sudetenduitschers. De Duitschers in het oude Rijk, zoo zegt Henlein, „moeten er aan denken dat de Sudetenduitschers in den loop der laat ste geslachten steeds in voortdurend conflict hebben gestaan met den Staat. Wij hebben den Sudetenduitscher op gevoed in doodelijke vijandschap tegen don staat van Benesj". Tegenover dezen psychologischen toe stand moeten wij erkennen, dat op ons de taak rust dit onbewuste wantrouwen jegens elke regeeringsautoriteit te ven drijven. Wanneer vroeger economische en bestuursmoeilijkheden opkwamen, dan stelden wij daarvoor terecht de vreemde overheersching verant woordelijk. Thans moeten wij de Su detenduitschers doen begrijpen, dat de onvermijdelijke wrijvingen, die voortvloeien uit de overdracht van onzen gouw aan het Rijk, en zijn wederopbouw binnen het kader van de economische gemeenschap van Groot-Duitschland. niet geweten kunnen worden aan zekere personen en dat de staat, welks organen hier gevestigd zijn, onze staat is. Het komt mij dus belangrijk voor, dat particuliere reizigers en bezoekers uit het oude Rijk rekening houden met de psychologische gegevens van onzen gouw. Ik zou er den nadruk op willen leggen, dat na het lange wachten op den terugkeer naar het Rijk de Sudeten duitscher een Idealistische voorstelling heeft van alles, wat uit het Rijk komt. Daarom zou het dubbel betreurenswaar dig zijn. dat dit beeld verduisterd werd door gebrek aan tact en begrip van sommigen." vragen ruimere immigratie voor Joden in Palestina LONDEN. 23 Juni (Reuter). Toen het.Lagerhuis gisteren bijeenkwam heeft de conservatief Moreing een verzoek schrift overhandigd, onderteekend door 210.000 Engelschen, waarin wordt ge vraagd, in verband met de omstandighe den, waaronder de Joden in Europa en elders leven, de immigratie-faciliteiten voor Joden in Palestina zoo ruim moge lijk te maken. T-Tet verzoekschrift is ter hehandeling overgegeven aan de des betreffende commissie van het Lager huis. Anii-Joodsch decreet in Slowakije De Slowaaksche Regeering heeft zoo juist een decreet inzake de Joden gepu bliceerd, gelijk dat van von Neurath. De Joden moeten binnen 00 dagen een op gave verstrekken van hun bezit en het is hun verboden, hier vrijelijk over te be- srhïkken. De bezittingen van buitenlan ders moeten eveneens aangegeven wor den. De Slowaaksche Begeering recht vaardigt dezen maatregel door te zeg gen, dat zij hpt recht moet hebben, over de bezittingen van buitenlanders te be- ichjkken, voor het geval de bezittingen 'an Slowaken in het buitenland be dreigd mochten worden. ESTLANDSCH VERDRAG MET DUITSCHLAND GOEDGEKEURD TALLINN. 23 Juni. (Havas). Het par lement van Estland heeft in buitengewo ne zitting het non-agressie verdrag fus- schen Estland en Duitschland geratifi ceerd. De Nationale Raad was censtemming voor het ratificeeren, in de Kamer van Afgevaardigden stemden acht leden te gen, terwijl twee zich van stemming ont hielden. CHAMBERLAIN BIJ DEN KONING LONDEN. 23 Juni (Reuter). Minis ter-president Chamberlain is gister avond kort na diens aankomst door den koning in gehoor ontvangen. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is voor het studiejaar 19391940 be noemd tot rector-magnificus der techni sche hoogeschool te Delft: clr. J. A. Ver aart, hoogleeraar aan die hoogeschool; zijn gerekend van 11 Mei 1939 opnieuw benoemd tot leden van den Centralcn Jeugdraad: dr. J. A. de Koning, te Utrecht en A. van Rijn te Rotterdam; is met ingang van 1 September 1939 benoemd in vasten dienst tot leeraar aan de Rijks Iloogere Burgerschool to Coevorden: J. Broekhuijsen, thans tijde lijk leeraar Han die school. Bij K. B. is aan den lieer E. R. Trau- mann, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal der Neder landen te Madrid. De waarneming van het consulaat-generaal blijft opgedragen aan den heer Th. de Bruyn Tengbergen. Bij K. B. is aan den heer J. Huasc'ar de Figueiredo eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Neder landen te Manaos (Brazilië) cn is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer G. R. Nealon. Het ressort van het, consulaat strekt zich uit over den staat Amazonas. Aan den heer Nealon moet in de En- gelsche taal worden geschreven. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, Ch. Mörzèr Bruyns, voorzitter van dc af deeling Rot terdam van den Volksbond tegen Drank misbruik, te Rotterdam. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden oere-me- daille, in brons, aan C. T. Zaal, timmer man bij de N.V. de Nederlandsche Gas- meterfabriek George Wilson Maatschap pij voor aanleg van gas- en waterleidin gen. te 's-Gravenhage. Bij K. B. is te Susak (Zuid-Slavië) een vice-consulaat der Nederlanden opge richt en is de lieer M. Tomljanovic be noemd tot onbezoldigd vice-consul dei Nederlanden aldaar. Bij beschikking van den minister van buitenlandsche zaken zijn als consulair ressort voor bedoeld vice-consulaat aan gewezen de districten Susak, Kastav, Kek, Grivenica, Novi, Senj en Gospic- Aan den heer Tomljanovic moet in de Engelsche taal worden geschreven. De minister van economische zaken heeft mr. F. C. Kist, ambtenaar van het openhaar ministerie bij de kantonge rechten te Maastricht en Heerlen, ter tandplaats Maastricht, te Maastricht.- voor het tijdvak aanvangende 23 Juni 1939 en eindigende 31 December 1939 he noemd tot hoofdambtenaar voor de cri- sis-tuehtrechtspraak. Rii beschikking van den minister van economische zaken van 21 .Tuni 1939 is met ingang van 5 Juli e.k. wederom voor een jaar benoemd tot voorzitter ran de vaste commissie van den eco- nomischen raad ex artikel 8 Van .de wet on bef algemeen verbindend en onver bindend verklaren van ondernemers vecppnVoinsten 1935 rie heer prof. mr P. Lieftinck te Botterdam. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Haringsc hotel. Bereiding: Zet 2 haringen een paar uur in water te weeken. verwijder de graatjes en snijd ze in stukjes. Snijd 8 gekookte koude aardappelen in plak jes en leg in een beboterd vuurvast schaaltje eerst een laag aardappel- schijfjes. dan haring, en vervolgens weer aardappelen. Klop 1 eidooier uit met een paar eetlepels azijn en giet ze over de massa, strooi er wat gerasp te oude kaas over. leg 50 gram boter in stukjes verdeeld er over heen en laat het ca. 1 uur zachtjes in niet te warmen oven bruin worden. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gehakt (half om). Jonge tuinboonen. Aardappelen. Aardbeiencompóte. Zet 1 pond aardbeien in een bak met schoon koud water, laat ze ca. K uur staan, tot het zand gezonken is, ver wijder de blaadjes 'en steeltjes en leg ze in een vergiet.Zoek er de mooiste en grootste uit, en wrijf de rest door een paardeharen zeef, vermeng de pu ree met 100 gr. basterdsuiker, breng alles zachtjes aan den kook. en laat ca. 5 min. doorkoken, en daarna af koelen. Giet dit over de rest van de aard beien en geef er wat slagroom bij. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Tomatensla met eieren. Bereiding: Schil 4 tomaten en snijd ze in plakjes, Iaat. ze ca. Vs uur staan in een' sausje van 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, een snufje peper en zout! Maak een kropje sla schoon, bedek een schotel met slablaadjes, snijd 4 hardge kookte eieren in partjes, en leg afwis selend 1 rijtje schijfjes ei en schijfjes tomaat naast elkaar op de sla giet het sausje over de tomaten uit. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfscoteletten. Peultjes en worteltjes. Nieuwe aardappelen. Custardpudding met aardbeien. Bereiding: Zoek 250 gr. aardbeien eoed uit, verwijder steeltjes, enz. en zet ze ca. 15 min. in een schaal met water, schep ze voorzichtig met een schuim spaan uit het water en laat ze'na over spoelen met koud schoon water uitlek ken. Kook op de gewone wijze pudding van lh L. melk. 5 eetlepels suiker, en 4 eetlepels Custard,welke met een eidooier en een paar eetlepels melk, tot een glad papje zijn uitgeroerd. Doe de helft van den pudding in een omgespoel de steenen puddingvorm, leg hierop een paar uitgelekte aardbeien, en stort, er de rest van den puddine over heen. Gar1; neer de pudding bij het opdienen met overgebleven aardbeien. VOETBAL ANDREOLO BEBOET ROMEj 23 Juni. Als gevolg van de incidenten tijdens den wedstrijd Venus —F. C. Bologne. welke 18 Juni voor den Mitropabeker te Boekarest werd ge speeld, heeft de Italiaansche voetbal hond besloten een boete van 600 lires van Andreolo te heffen. Tevens mag deze speler niet uitkomen in ontmoe tingen voor den Pulcinellibeker. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.ï „ZONNESTRAAL'-COLLECTE Binnenkort bestaat „Zonnestraal1* 12l/i jaar. Op bescheiden schaal ving in Februari 1927 het werk aan: de ar- beids-therapeutische behandeling van t.b.c. patiënten, waarop „Zonnestraal" zich speciaal toelegde, voorzag in een dringende behoefte; prachtige resulta ten werden hiermede bereikt; het werk groeide; een trouwe, helpende vrien denkring schaarde zich om „Zonne straal" heen cn ook de algemeene symphatie en offervaardigheid namen hand over hand toe. Zoo kon „Zonne straal" haar taak in dienst der t.b.c.- best rij ding volbrengen in steeds groo teren omvang en 100-tallen patiënten genezing doen vinden; in 1938 wei-den niet minder dan 328 patiënten in het Sanatorium verpleegd. Op Zaterdag 24 Juni a.s. zal voor dit mooie werk een jubileum-collecte wor den gehouden. Een honderdtal collectanten gaan geheel belangloos van huis tot huis om van U een bijdrage te vragen. Wij vertrouwen dat ook thans onze col lectanten welwillend tegemoet komt. De tuberculose grijpt wie hij in zijn klatiwen kan krijgen, onverschillig richting of geloof. „Zonnestraal" raagt ook niet naar richting of geloof, doch alleen of hulp noodig is. Mocht U- daaraan nog twijfelen! Het zöo juist verschenen Jaarverslag zal de laatste twijfel wegnemen. Daarin wordt geschreven dat aan vier predi kanten. een pastoor en een rabbi de geestelijke verzorging van de patiënten op „Zonnestraal" is toevertrouwd, en dat, hij verschillende daarvoor in aan merking komende feestdagen, wij dingsdiensten werden gehouden. „Zonnestraal" is voor iedereen; Want Zonnestraal is algemeen. Het Comité vóoc den „Zonnestraal"-Dag AD. TER COCK, Voorzitter. A. Ploeg, Secretaris.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3