DE ZAAK-OSS OPNIEUW IN DE TWEEDE KAMER BELEID VAN MINISTER GECRITISEERD „Doofheids-specialist" voor het Hof De heer de Geer meent dat dè minister niet behoeft af te treden als de conclusie van het rapport wordt aanvaard DTC T*NT)TVTr)TTFyET./Fi ,Pr-i9 spr-van °ordeel- da*een «nquete En er liggen nog twintig zaken op hem te wachten Keuringsraad misleid Cadeaux voor den premier School vroeg te veel subsidie Hoog bezoek in N.O.-Nederland Dertien boschbranden in veertien dagen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 JUNI 1939 's-GRAVENHAGE, 22 Juni Nadat eenige kleine zaken waren afgedaan is de Tweede Kamer in haar vergadering van hedenmid dag begonnen met de behandeling van de conclusiën van het verslag der commissie omtrent de nota van den minister van justitie be treffende de feiten en omstandigheden, op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss is gelast zich tijdelijk van opsporingsdiensten te onthouden, en betref fende eenige daarmede samenhan gende aangelegenheden. ■L/lJ ll/ULLLL Pijnlijk nondig was geweest. "i7tj t tttttitta Wat de werkverschaffingszaak betreft V XvlJ JnLJulU wijst spr. er op. dat van de mededee- lingen van den minister niets overblijft. Ook de bezwaren van den minister, in de zaak-v. d. H. kan spr. niet onder schrijven. het verkeerde optreden van den minister is hier juist naar voren eekomen. Spr. neemt aan. dat de minis ter te eoeder trouw gehandeld heeft, doch hij moet hebben een minister, die de dingen goed doet. In de zaak v. d. H. zijn wel degelijk aanwijzingen voor ver duistering en zeker redenen voor aan houding. De minister doet het voorko men. alsof het over kleine zaakies gaat. Het niet ter inzage geven van documenten De heer W ij n k o o p (Comm.) schetst <Je voorgeschiedenis van de kwestie. Bii de interpellatie-Drop heeft spr. reeds verklaard, dat onverwijld optredpn goed Is, als de motieven maar juist zijn. Hij is van oordeel, dat het antwoord, dat de minister gaf op de interpellatie, heel wat leek. doch dat men niet de gelegenheid had dit antwoord op de juistheid te contrfileeren. Toen had spr., evenals andere le den. geen ongunstig idee van den minister cekregen Bij de overgroote meerderheid van de kamer. n.l. 96 pet. is van anti-papisme geen spra ke. Vragen zijn er echter overgeble ven. waarop nog antwoord moest worden gegeven. Door een objectief onderzoek moesten de fascisten de wapens uit de hand worden gesla gen. Nu het rapport i9 verschenen staat het voor spr. niet meer vast dat B.K. geestelijken niet onder ander recht val len dan de overige Nederlanders. Er is nu gebleken, dat de democratie .volkomen in staat is zonder aanziens des per <oons op te tre den in volle openhaarheid. Dit wil nog niet zeggen, dat het resultaat voor honderd procent is bereikt. De nieuwe informa ties na de inter- pellatie hebben WtinkooD onmiddelijk twij fel gehraëht aan de juistheid van de verklaringen van den minister. Het eene lid. dat zich met de eerste conclusie van het rapport niet kan ver eenigen. is de heer Sweens. Dit betreurt spr.. het blijkt dus. dat de R.K.-fractie op het standpunt van den minister staat en gemaakte fouten niet wil toegeven. Spr. is van nordep|. dat de Kamer wel degeliik het recht en dr plicht heeft nm den Minister ter verantwoording te roe pen in zijn functie van hoofd van de op sporingsambtenaren. Er is een slechte samenwerking, zelfs tegenwerking tussrhen justitie, bestuur en noUtie trehleken. De procureur gene raal weigert met maioor van Everdin- gen over dienstzaken te spreken. De mo tiveering noemt snr, „een klassirke uit spraak". Dezp procureur-generaal is ge bleken de ..aanvuurder" te ziin van den minister. Doch daardoor is de minister als ..aanvoerder" niet vrijgepleit. Spr. vindt de opvattingen van den procureur-generaal on het punt van de samenwerking, willekeur Het biikt. dat de Bisschop en de Burgemeester achter den Procureur-Generaal staan. Spr. wijst op een onwaarheid van den Procureur- Generaal. als deze zegt. dat er sinds de groote opruiming in Oss geen strafbare feiten zijn gebleken. F.n op zoo'n duide lijke onware meededcling vertrouwt de minister. Ook het langdurig verhoor vnn de Gier door den procureur-generaal laakt, sor Spr. kan niet vinden, dat de mi nister zijn ..volle medewerking" ver leend heeft Het onderzoek werd zoo veel mogelijk onmogelijk gemaakt. De helangrifke dossiers zijn geslo ten. vele stukken heeft de minister aan de commissie geweigerd, terwijl de minister zelf in ziin nota daaruit heeft gecritiseerd. Hipraan kan de minister geen argument te zijnen gunste ontleenen. Waren de dossiers opengegaan, dan had dit de positie van den minister eer der erger gemaakt dan beter. De hou ding van den minister is wat klein ge- weest. De Kamer is geen willekeurige „derde", aan wie de dossiers niet mogen worden overgereikt. Ook het verbod van den minister aan zijn ambtenaren om voor de commissie te verschQtlCn. laakt spr. Bij de zaak- Spoorhout is dit ook niet geschied. Heeft de raad van ministers aan de ambtenaren gezegd: ..Jullie mogen niet naar de commissie gaan"? Neen. het werd afgeraden en een ambtenaar luis tert daar natuurlijk naar. Spr. vindt dit niet elegant. Gezien het standpunt van den minis- Over de zaak van de geestelijken, de kern van de zaak. zal spr. niet veel zeg gen. daar de minister hier de meeste be lemmeringen in den weg gelegd heeft. Er is in 't geheel geen sprake van anti papisme. De lustitfe- autoriteit en hebben niet uit te maken, of de geestelijken niet naar den moraal gehandeld hebben, doch zij hebben strafbare feiten te vervolgen en te onderzoeken. Er is in een geval een aanwijzing voor een niet-verjaard straf baar feit. dit had de minister ontkend. Oak verjaarde feiten leggen echter voor het onderzoek gewicht in de schaal De heer de Geer spreekt De heer de Geer (C.H.) brengt hul de aan de commissie voor haar rapport. Vooral nu het rapport de laatste dagen in een blad is aangevallen, stelt spr. daar prijs op. Dit rapport kan als model dienen voor al deze soort, gevallen. Spr. zal stemmen voor de conclusie van de meerderheid. Spr. zal nog afwachten of de minister nog feiten of omstandighe den kan voorbrengen, die zijn standpunt kunnen herzien. De zaak is reeds uit puttend behandeld. de Geer Spr. is van mee ning. dat hier niet met het ver- eischte beleid is opgetreden. Spr.s istem zal slechts een zakelijk ka rakter hebben. Spr. twijfelt niet aan 's ministers roede trouw. Spr. had beter •revonden. dat de minister achter af zijn vergissin gen had erkend. Als de meerderheid van de kamer de conclusie aanvaardt, dan is dit naar spr.'s meening allerminst een consilium abeundi. Er zijn vele voor beelden. dat een conclusie werd aan genomen tegen den wil van de re geering. Spr. herinnert daarbij aan vroeger tijden. De terminilogie van deze conclusie is daarbij vergeleken zeer zacht. Dat de regeering onjuist gehandeld heeft, vormt den gehee- len inhoud van de conclusie, doch dit maakt niet veel verschil met conclusiën op adressen, die redres van begaan onrecht beoogen. Aan neming van de conclusie kan ver zoenend werken. De regeering is nooit verplicht een aan genomen conclusie aan te nemen. Want zij is voor de uitvoering verantwoordelijk. Natuurlijk kan de minister zich de vraag stellen, of het noodzakelijk zal zijn af te treden, dit is echter niet.de zaak van de Kamer. Hier kan echter niet van uitvoering van de conclusie worden gesproken. Het is de zaak van dén minister, of hij samenwer king met de kamer nog mogelijk zal ach ten. Spr. zou het in hooge mate betreuren, indien de minister meent te moeten aftre den Ieder, die werkt, maakt fouten, deze kunnen een les zijn voor het leven. Spr. bestrijdt het betoog van degenen, die in de conclusie een consilium abeun di lezen. Dit is geen motie van wan trouwen, daar het rapport daartoe geen aanleiding treeft. In de hitte van de polemiek zagen zelfs zijn geestverwanten een consilium abeundi in de conclusie. Zelfs meende men dat alle R.K. ministers moesten af treden, hiervan komt men gelukkig terug. Spr. zou het staatsrechtelijk on toelaatbaar achten wanneer de minister aftreedt, omdat de Kamer dat wil. Dit is een zakelijke uitspraak, geen politiek doodvonnis. Gevoel van onbehagen" De heer van der Goes van Ka ters (S.D.) is van oordeel, dat er door de zaak-Oss een gevoel van onbehagen Drie jaar gevangenis geëischt AMSTERDAM22 Juni. Een zonder ling en misdadig beroep oefende jarenlang de oud-diamantbewerker SGr. in de hoofdstad uit Tientallen jongelieden men spreekt zelfs van meer dan honderd jongens zijn door dezen man afgericht om zich doof te houden, zoodat zü werden afge keurd voor den militairen dienst. Ruim tien jaar lang maakte Gr. zich aan deze feiten schuldig, tedere cliënt betaalde hem 300. Hü instrueerde de jongens nauw keurig in een serie lessen en hij leerde hen wanneer zij moesten zeggen, het ge tuid van een horloge, een stemvork of een fluisterende stem te hooren. Wanneer zü volleerd waren ging hij met zün cliënten naar een oorspecialist. deze gaf dan na onderzoek een verklaring af. dat de iongens doof waren. Op deze wijze wer den tientallen militieplichtigen volkomen ten onrechte afgekeurd Tenslotte werd de politie ingelicht. Tegen den diamantbewerker en ruim twintig jongemannen werd een vervol ging ingesteld. In Maart j.l. stonden Gr. en een van de jongemannen, de 19-jarige koopman L. L.. terecht wegen*, het doen opmaken van een valsche geneeskundige verkla ring niet het oogmerk om het openbaar gezag te misleiden. De diamantbewerker werd tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. den jeugdigen koopman L. legde de rechtbank één jaar gevange nisstraf op. door te brengen in de jeugd gevangenis. Vandaag diende deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. De jeug dige aanstaande landsverdediger was niet aanwezig, zoodat zijn zaak bij ver bek werd behandeld. De diamantbewer ker Gr. was in persoon verschenen. ..En waarom bent u in hooger be roep gekomen, er liggen nog ruim twintig zaken tegen u op stapel", vraagt de president, mr. Joh. M. Jolles. Verdachte vindt de straf te hoog. Hij bekent, dat hij tientallen jongens heeft geïnstrueerd. De jongeman, die naast hem in het verdachtenbankje had moe ten zitten, had extra veel lessen moeten hebben. Hij wa* niet bijster slim... „Er wordt zelfs over meer dan hon derd jongens gesproken, die door u bij een dokter zouden zijn gebracht", zegt de president. Verd.: Zóó veel is het niet. Verd. geeft toe, dat hij steeds mee ging naar. den dokter. Den eenen keer was hij een neef, dan weer speelde hij voor broer of oom... Hij vertelt dan hoe hij zijn klanten les gaf om het zoo vurig verlangde be wijs van doofheid te krijgen. President: Ja, het percentage dooven is de laatste jaren wel erg gestegen.... Nadat een rechercheur eenige for- meele verklaringen had afgelegd, hoorde het hof den oorspecialist. Het was getuige nooit opgevallen, dat verd. Gr. steeds weer als geleider optrad. Hü heeft een drukke prak tijk en let weinig op de menschen, die met zijn patiënten meekomen. In ongeveer drie jaar was verdach te volgens de 6tukken twaalf keer bij dezen dokter geweest Vervolgens zette de arts uiteen welke proeven hij neemt bij de keuring van de ooren. Bij het slot verhoor vertelde verdachte, dat hü werkloos is. Pres.: Krijgt u steun? Verd.: Neen Pres.: U leeft zeker nog van het geld, dat u van de ouders van de jongens kreeg? De procureur-generaal, mr. J. Ver steeg, vond de feiten hoogts ernstig. Jarenlang oefende verd. Gr. zijn misda dig bedrijf uit, thans heeft hij vele jon gens in het verderf gestort. Spr. was het niet eens met de qualificatie van de rechthank. Hij achtte het primair ten laste gelegde, n.l. de oplichting, bewezen. Deswege vorderde hij tegen den oud diamantbewerker Gr. drie jaar ge vangenisstraf en tegen den jeugdi gen L. L. één Jaar. door te brengen in de jeugdgevangenis. De verdediger, mr. K. P. van Westen, pleitte op juridische gronden vrijspraak. Subsidiair drong hij aan op clementie. Arrest 29 Juni. is ontstaan ten aanzien van de rechts zekerheid en rechtsgelijkheid. In den loop van de behandeling is het element van anti-papisme binnengeslopen. Den P. G. verwijt spr. ingrijpen in rechtsza ken die reeds onder de rechtbank be rustten. Spr. bespreekt de weigering van den minister om getuigen toe te staan en stukken over te leggen. Naar spr.'s oordeel mag een commis sie uit de Kamer niet beschouwd wor den als derde, aan wien geen inzage van de stukken gegeven mag worden. Ten aanzien van het hooren van personen is er een precedent, n.l. de Spoorhout- zaak. In de zaak-v. d. H. ziet spr. een ern stige beleidsfout, dat men geen voldoen de aanwijzingen aanwezig zag om tot vervolging over te gaan. Spr. geeft een overzicht van deze aanwijzingen. De minister heeft zich wel zeer slecht door den P.G. laten voorlichten. De rechter commissaris en de officier hadden ver klaard. dat er wel degelijk reden was voor vervolging van v. d. H. Spr. acht het onjuist.' dat de minister indertijd verklaard heeft deze zaak niet verder te vervolgen. Er werken waar schijnlijk krachten, die v. d. H. willen sauveeren. In dit verband noemt spr. notaris B.. „een van de machtigste per sonen van Brabant". Hij wijst op enkele feiten, die een onaangenamen indruk geven van de onaantastbaarheid van v. d. H. en B. cum suis. Wat de zaak van de geestelijken be treft. thans is gebleken, dat de man met de 18 strafvonnissen niet de aangever was. Minister Goseling: „Aangever heb ik niet gezegd". De heer van der Goes vanNa- t e rs (SD) houdt dit vol. Er was hier blijkbaar sprake van njet- strafbare immo- reele handelin gen, waarvan het rap por te eren zeer gewenscht is. Toch waren er aanwijzingen voor een niet- verjaard straf baar feit Het verhoor v. i. Goes van Haters Van 7H uur van de Gier acht spr. een belangrijk incident. De minister heeft het de mare chaussee zeer zwaar aangerekend, dat deze in de verbalen een onwaar heid zouden hebben gezet, n.l. dat er contact zou zijn geweest met den of ficier ten aanzien van de staking van de vervolging der geestelijken. Het is echter gebleken, dat dit con tact wel degelijk heeft plaats gehad. En bij het verhoor van 7Vt uur laat men de Gier verklaren, dat er geen contact heeft plaats gehad. Van de betichting van onwaarheid in pro- cessenverbaal kan niets staande ge houden worden. Ook van de betich ting van mishandeling door de ma rechaussee is niets overgebleven. Spr. is van oordeel, dat er niet veel goeds is gebleken van het beleid van den Bosschen P.G. Ook de verhouding van den P.G. tot de officieren der mareschaussee is af te keuren. Een ernstig feit noemt spr. het vervolgen in het wilde weg. Dit is het systeem van den P.G., dat hü de mare chaussee verwüt. Er wordt in Brabant te veel geseponeerd. Daardoor is de verhoog de criminaliteit te verklaren. Het systecm- Sneyart, waarvan de minister het slacht offer is geworden, noemt spr. verderfelük en Nederland onwaardig. De meeste fouten van de brigade-Oss zijn geen fouten. De werkelijke fouten wettigen de genomen maatregelen niet. Daarom acht spr. de conclusie aan vaardbaar. Er moet plaats hebben eer herstel van de brigade-Oss. opdracht tot onderzoek door de rijksrecherche van enkele zaken en overplaatsing of ontslag van den P.G. Ten aanzien van den minister trekt spr. geen conclusie, hij onderschrijft de opvattingen van den heer de Geer. Spr. noemt enkele precedenten, die veel overeenstemming vertoonen met het onderhavige geval. N'a een hoffelijke conclusie bood in 1882 de minister van koloniën zijn ontslag aan. De irtdividueele vrijheid De heer van Maarseveen (R.K.) is van oordeel, dat er éèn kant aan de zaak is, die niet voldoende door het par lement in het oog wordt, gehouden: de individueele vrijheid. Te Oss was het regel geworden allen met politie-onder- zoek en poljtie-maatregelen te bedreigen door de ontplooiing van activiteit van de zijde der ma rechaussee. Bij de marechaussee bestond de nei ging om om fu tiele redenen rechtszaken te forceeren en sen satie te maken. In de zaak van den winkelier B. zou van verduis tering geen spra ke geweest zijn, indien het niet van Maarseveen om civi„e zaak ging. Door nachtelijke opsluiting zouden zoo alle civiel-rechteliike kwes ties kunnen worden geregeld. Deze maat regel ging allen proporties te buiten en was onbehoorlijk. Het parlement heeft door historie en traditie de taak om te waken tegen willekeur van de overheid. De burger, die door de marechaussee wordt gevangen gehouden, staat machteloos. De commissie adviseert dc Kamer een hoogst bedenkelijken weg op t,e gaan. Aan het gezag zal een zware slag worden toegebracht, evenals aan de persoonlijke vrijheid. Een zoo scherp votum over het be leid van den minister is niet juist De minister heeft den regel „audi et alteram pastern" uit het oog verlo ren. Deze regel mag men niet straffeloos uit het oog verliezen. Waarschijnlijk echter had iedereen zoo gehandeld. Spr. Dr. Colijn 70 jaar Verjaardag in intiemen kring op grootsche wijze gevierd Gelukstelegrammen en inflatiebankpapier 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Zooals wij reeds hebben vermeld heeft dr. Co- lijn na zijn werkzaamheden ten depar- temente het verdere gedeelte van den dag te zijnen huize doorgebracht. Hoewel de minister bekend gemaakt had. dat hij geen receptie hield, zijn toch vele vrienden en kennissen den jubila ris hedenmiddag komen gel uk wen- schen. In de hall. de gangen en alle kamers, prijkte een rijke schat van bloemen, waaronder een bloemstuk van de Ko ningin opviel. Voortdurend brachten telegrambestellers pakken telegrafische felicitaties uit alle oorden des land, de overzeesche gewesten en het buitenland. Velen hadden ook den minister-pre sident met geschenken bedacht. Zoo had de bond van Westlandsche tuin- bouwvereenigingen twee groote manden met de voortbrengselen van groenten- kweekerij en tuinbouw gezonden De lezers en lezeressen van het dag blad „De Standaard" hebben dr. Co- lijn eveneens met een schilderij vereerd, een werk van den 17-eeuwschen meester Jan van Goyen. Dit geschenk werd aan geboden door den directeur van het bïad den heer C. G. de Vlugt, vergezeld van een deputatie van elf „Standaard"-lezers uit iedere provincie een. Ook mevr. de Vlugt was bij deze aanbieding aanwe zig. Onder de geschenken die de ju bilaris op zijn verjaardag ontving, was ook een album met Duitsch noodgeld, uit de inflatieperiode, ver gezeld van een brief, waarin de bede werd uitgesproken dat Nederland gespaard moge blijven voor zulk een ramp. „NAAR DE HEL VAN OSS" Redacteur van het Nationale Dagblad wegens beleediging voor Haagsche Rechtbank 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De 32- jarige H. J. O., redacteur van het Na tionale Dagblad moest heden voor de Haagsche rechtbank-terecht staan, om dat in het nummer van 12 April van ge noemd blad onder verdachte's verant woordelijkheid een artikel verschenen is, getiteld „Naar de hel van Oss", dat beleedigend werd geacht voor het Bur gerlijk Armbestuur te Nistelrode. O. was niet verschenen en had den Officier van Justitie laten weten, dat het hem niet meer mogelijk was op de terechtzittingen te verschijnen. De officier eischte een geldboete van 100.subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 29 Juni. Ds. EKERING BLIJFT PREDIKANT In een vergadering der N.S.B. te Am sterdam heeft ds. Ekering, die tot raads lid is gekozen verklaard: „Ik blijf Her vormd predikant en ik word lid >»an den gemeenteraad". De mogelijkheid bestaat, dat de Synode der Hervormde Kerk in haar reglementen een wijziging zal aanbrengen, waarbij een dienst doend predikant, die een benoenjing tot, gemeenteraadslid aanneemt, geacht wordt bedankt te hebben als predikant. Als de Synode dat echter zou willen doen, dan kan zoo'n maatregel, wat mij betreft Ekering, toch pas over vier jaar in werking treden. erkent, dat de taak der commissie zeer moeilijk geweest is. Hij heeft voor haar arbeid respect. Doch hij acht het begrij pelijk. dat de minister geweigerd heeft inzage van de dossiers toe te staan. Vol gens prof. van Oven is deze inzage on toelaatbaar. Het lijkt spr. niet. aanneme lijk. dat dat de commissie verificatie van 's ministers mededeelingen wenschte door het hooren van getuigen. De commissie had haar oordeel ook mogen baseeren op stukken, die geheim gehouden moesten worden. Het ware beter geweest, indien de minister ruimere gelegenheid had gege ven om de brigade te hooren. De opvat tingen van de commissie ten aanzien van v. d. H. deelt spr. niet. Ook acht spr. het geen fout, dat de gemachtigde van don minister den substituut-officier om inlichtingen heeft verzocht. Dit was noodzakelijk voor het opmaken van de pleitnota. Van het uitoefenen van pres sie is niets gebleken. De drie colleges, die 's ministers han delingen hebben beoordeeld, zijn alle tot, de conclusie gekomen, dat aan de goede trouw van den minister niet getwijfeld kan worden. Zijn oogmerken waren zui ver. De commissie is tot een veroordee- lende conclusie van het beleid van den minister gekomen. Kan men niet komen tot een minder strenge maatregel tegen den minister? De minister werd Slechts geleid door plichtsvervulling. Men dreigt rie dienaren der kroon te dwingen tot een slap beleid. Men moet het prijzen dat de regeering burgers beschermt te gen haar eigen organen. Om 18 uur wordt de vergadering ver daagd tot morgenmiddag 1 uur. Wethouder-schoolbestuurder en schoolhoofd aangehouden Fraude te Krabbendijk KRABBENDIJKE, 22 Juni. He den zijn alhier aangehouden en ter beschikking van den officier vajj ju6tiüe te Middelburg gesteld wet houder de K., die tevens penning meester is van de 6chool der Gere formeerde gemeente en de heer van H., hoofd dezer school, verdacht van fraude in de schooladministratie. Door middel van vervalschte be scheiden heben zij getracht de uit gaven van deze school op te voeren, zoodat haar krachtens art. 101 der Lager Onderwijs-wet meer over heidssubsidie werd verleend, dan haar rechtens toekwam. Het staat nog niet vast, of het geld ten eigen bate is gebruikt; ook de grootte van het onrechtmatig ontvangen bedrag is nog niet bekend. H. M. de Koningin inspecteerde de troepen te Stadskanaal, Veendam en Zuidlaren Huldebetoon der bevolking STADSKANAAL, 22 Juni. Heden morgen om kwart over elf kwam H.M. de Koningin op haar inspectietocht van Ter Apel in Stadskanaal aan. De be volking was op het hooge bezoek voor bereid, doordat het nietiws in de och tendbladen aangekondigd wa6. Hare Majesteit begaf zich met Haar gevolg rechtsstreeks naar Het hoofdstation, waar Zij in het op het emplacement ge stationeerde êalonrijtuig het noenmaal gebruikte. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die Haar bij aankomst en vertrek geestdriftig toejuichte. Omstreeks halfeen verlieten Hare Majesteit en Haar gevolg het station, teneinde de troepen te inspecteeren, die in de nabijheid 6tonden opgesteld. Na een korte inspectie tvok de stoet via Gieterveen over Wildervank naar Veendam, waar hij om 12.50 uur arri veerde. H.M. begaf zich toen naar Hotel Parkzicht waar een paar honderd schoolkinderen stonden opgesteld, die H.M. toezongen. Vervolgens ging de vorstin naar. binnen, waar Zij de lege ring in oogenschouw nam. Hierna begaf zij zich naar het sport terrein, waar Zij de daar onder com mando van kapitein Kriegsman opge stelde militairen inspecteerde. Dan volg de een bezoek aan de sociëteit „Veen- lust", waar eveneens militairen onder gebracht zijn. De Koningin onderhield zich daar met eenige hooge militaire autoriteiten en stelde eenige vragen over een in aanbouw zijnde kazemat. Nadat het ontspanningslokaal voor de miltairen door Hare Majesteit wa6 bezichtigd, vertrok Zij om 13.10 naar Zuidlaren har telijk toegejuicht door de vele belang stellenden. In Zuidlaren Om ongeveer kwart voor twee kwam Hare Majesteit met Haar. gevolg aldaar aan. De Hooge Bezoekster bezichtigde eerst de nieuwe kazerne, waarna Zij doorreed naar het dorp. Na inspectie van de troepen, die daar stonden opge steld, bezichtigde de Koningin de lege ring van de kwartieren o.a. in het hotel ,.De Gouden Leeuw", waar ook de mo tor-brigade is ondergebracht. Hare Ma jesteit werd rondgeleid door den garni zoenscommandant, kapitein J. H. Vis ser en den burgemeester van Zuidlaren jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek. Bij Haar vertrek te ongeveer tien voor halfdrie, werd de vorstin door de school kinderen toegezongen, waarna de tocht werd voortgezet naar A6sen. Wederom eenige hectaren bosch bij Groesbeek door het vuur vernield Ergerlijke kwaadwilligheid GROESBEEK, 22 Juni. Heden avond om acht uur is een hevige brand uitgebroken in de bosschen van het kasteel de Mookerheide, eigendom van den heer Vroeg. Dit is reeds de dertien de maal in veertien dagen tijd. dat hier in de omgeving een bo6chbrand is ont staan. Wederom woedde het vuui'. in jong hout. De brand sloeg over naar de aangrenzende staatsbosschen. Door de activiteit van mililairen uit Heumen en Groesbeek en het talrijke personeel van de staatsbosschen konden de. vlammen vrij spoedig worden gestuit. In totaal werden ruim 2 H.A. vernield. In de afgeloopen veertien dagen is een oppervlakte van meer dan 10 H.A. bosch verwoest Zooal6 men weet is de boschwacht vereterkt, omdat men vermoedt, dat hier kwaadwillgheid in het «pel is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6