('stadsnieuws') Zonne-Plissé JOH. BOTTINGA MCOR Nivelleering van den Belastingdruk GR00TE VOORRAAD Zes ton vloeien naar elders Mutaties bij Centraal Bureau voor de Statistiek De werking der belasting fondsen T CONCERT IN HET BOSCHTHEATER Dr. Ph. J. Idenburg tot directeur benoemd VER KOOPINQEN Amersfoort BAARN Souvereine orde van Malta Üqwdtz Met redelijke menschen redelijk praten Achterdochten argwaan houden Europa als in een ban gevangen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 JUNI 1939 (Van een hijzonderen medewerker) 7j E jongste aflevering van de Sta- tistiek der Gemeente-financiën bevat o.m. een aantal gegevens over het gemeentefonds en het werkloos heids-subsidiefonds. die het mogelijk maken zich een oordeel te vormen over de mate waarin Amersfoort en nog enkele gemeenten uit onze omge ving door middel van genoemde be lastingfondsen bijdragen aan de huis houding van andere steden en dorpen. Wij laten hieronder eerst een opgave volgen van de bedragen, die over het laatst bewerkte dienstjaar der fondsen in Amersfoort en de omliggende plaat sen per inwoner in het gemeentefonds werden gestort, terwijl wij daarnaast de bedragen vermelden, die. eveneens per inwoner, uit dit fonds aan deze ge meenten werden uitgekeerd. Teneinde tevens een onderlinge vergelijking ten opzichte van de belasting-capaciteit der betrokken gemeenten mogelijk te ma ken. rangschikken wij hen in opklim mende volgorde der stortingen. Gemeentefonds Storting Uitkeering Bunschoten I 2 05 7,05 Stoutenburg 2,06 6,07 Hoogland 3,17 5,65 Eemnes 3,27 9,— Soest 9,11 7,10 AMERSFOORT 9.68 10,40 Leusden 9,70 5,37 Baarn 22,30 11,40 De belasting-capaciteit van de bevol king in Amersfoort, Soest en Leusden blijkt relatief vrijwel gelijk te zijn; Baara steekt ver boven dit drietal uit, de overige vier gemeenten vormen sa men een aparte groep, die veel lager ligt. Zijn de stortingen in het gemeente fonds voornamelijk op het inkomen der ingezetenen gebaseerd, met het werk loosheids-subsidiefonds staat het even anders. Hierin wordt n.l. een deel van de hoofdsom der grond- en personeele belastingen gestort, en voorts een aan tal opcenten op de vermogens-, gemeen tefonds- en rijksinkomstenbelastingen. Hieronder laten wij volgen, wat middels al deze verschillende heffingen in de genoemde gemeenten per inwoner aan het werkloosheids-subsidiefonds werd bijgedragen en wat uit deze belasting stortingen aan deze gemeenten per in woner werd uitgekeerd. Rangschikken wij ook nu de plaatsen weer in opklim mende volgorde, dan blijkt deze hier en daar ecnigermate af te wijken van die, welke bij het gemeentefonds gold, maar van beslissende beteekenis is deze af wijking geenszins. Werkloosheids-subsidiefonds Storting Uitkeering Stoutenburg 2,67 0,07 Bunschoten 2,82 1,35 Hoogland 3,48 0,10 Eémnes 4,78 0,30 AMERSFOORT 7,— 3,11 Leusden 7,35 0,14 Soest 7,75 1,87 Baarn 14,56 0,18 Voor de gemeenten in onze streek zijn de uitkeeringen uit het werkloosheids- subsidiefonds blijkens bovenstaande be cijferingen heel wat geringer geweest dan die uit het gemeentefonds; in die mate zelfs, dat over de geheele linie de uitkeeringén min of meer belangrijk achterbleven bij de bedragen, die aan de diverse belastingen door de ingezete nen gestort waren. Ook blijkt uit deze cijfers, hoe minimaal de uitkeeringen uit dit fonds soms zijn; in vier van de genoemde gemeenten bedragen zij slechts enkele centen per inwoner. In het volgende staatje recapituleeren wij het voordeel, resp. het nadeel, dat voor elke gemeente per inwoner uit de werking van beide fondsen voortvloei de. AMERSFOORT 0.72 3,89 3,17 Baarn 10,90 14.38 25,28 Bunschoten 5.— 1,47 3,53 Eemnes 5,73 4,48 1,25 Hoogland 2,48 3,38 0,90 Leusden 4.33 7,21 11,54 Soest 2,01 5,88 7,89 Stoutenberg 4,01 2,60 7,41 Voordeel van de nivelleerende werking der beide belastingfondsen hebben, wat onze streek betreft, dus alleen Bunschoten, Eemnes en Stou- tenburg; de overige gemeenten zou den er beter aan toe zijn indien de belasting-stortingen van huil tega» In vijf gemeenten van onze streek, t.w. Amersfoort, Baarn, Hoogland. Leusden en Soest werd in totaal 644.000,méér door de inwoners in de belastingfondsen gestort, dan aan deze gemeenten werd uitgekeerd. Slechts het geringe bedrag van 24.000,— kwam ten goede aan drie andere gemeenten uit onze omgeving, n.l. Bunschoten, Eemnes en Stoutenburg. Als eindresultaat blijkt uit deze becijferingen dus, dat zeshonderd en twintig duizend gulden in één enkel jaar via de belastingfondsen uit onze streek naar andere Ne- derlandsche gemeenten werd over geheveld! (Nadruk verboden). zetenen rechtstreeks aan hen zelf ten goede kwamen. Naast de genoemde uitkeeringen krij gen alle gemeenten ook nog een uitkee ring uit de bijdrage, die het rijk uit de algemeene landsmiddelen in het. werk loosheids-subsidiefonds stort. Deze stor ting beoogt een juistere verdecling van de werkloosheidslasten tusschen rijk en gemeenten en staat dus buiten de ni velleering van den gemeentelijken be lastingdruk, die door gemeentefonds en werkloosheids-subsidiefonds beoogd wordt. Deze uitkeering uit dc rijksbij drage 1 iel en wij daarom in bovenstaan de becijferingen buiten beschouwing. Volledigheidshalve vermelden wij haar nog afzonderlijk. Zij bedroeg per inwo ner in Amersfoort 2,40, Baarn 0,14, Bunschoten 1,05, Eemnes 0,23, Hoog land 0,09, Leusden 0,12, Soest 1,43 en Stoutenburg f 0 06. Gaan wij nu tenslotte nog na, op hoe veel het voordeel, ijesp. het nadeel per inwoner, dat hierboven wordt vermeld, voor de geheele bevolking der besproken gemeenten neerkomt, dan blijkt dit in ronde cijfers te bedragen: Voordeel: Nadeel: AMERSFOORT 146.700,— Baarn 330.700, Bunschoten 19.300. Eemnes 2.400, Hoogland Leusden Soest Stoutenburg 3.800,- 28.500,- 134.300,- 2.300,— Door het Amersf. Mannenkoor en de Amersf. Muziek vereniging WOENSDAGAVOND 8 uur zal het Aimersfoortsch Mannenzang in samenwerking met de Amers- foortsche Muziekvereeniging een gecombineerde uitvoerinig geVen in het Boschtheater „Birkhoven" Het concert wordt gehouden voor vreendelingen, stadgenoot en en mi litairen en is vrij toegankelijk. In verband met het gouden jubileum jaar van de Amersfoortsche Muziekver eeniging is een bijzonder mooi program ma samengesteld. O.m. zullen uitge voerd worden „Dichter und Bauer" voor koor en orkest, „Nachtgesang im Wal de" voor koor en 4 hoorns. Tevens zal door het Amersfoortsch Mannenkoor voor het eerst gezongen worden „De Stem van Zuid Afrika" voor 4 sternmig mannenkoor. Dit is het nieuwe Zuid Afrikaansche Volkslied. Door de prettige samenwerking van beide vereenigingen is het mogelijk, dat deze uitvoering gegeven kan worden. Daa-om zouden wij de muziekliefheb bers willen aanraden, verzuim niet dit concert op Woensdag a.s. in het prach tig gelegen Boschtheater bij te wonen. Nevenstaande creatie is van Lucien Lelong. Het midden van de ceintuur van deze middag japon stelt de zon voor. In ver schillende rich tingen gaan M. vandaar de zon- nestralen uit, gevormd door I fijne plissé-stre- pen. Het toilet is vervaardigd van groene crêpè, hetgeen sober en elegant maakt. ELISE. BINNENLAND Prof. mr. H. W. Methorst en mr. E. W- van Dam van Isselt vertrekken 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 Juli a.s. prof. mr. H. W. Methorst en mr. E. W. van Dam van Isselt hun functies resp. van directeur en adjunct-directeur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek neerleggen. Tot directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek is met ingang van denzelfden datum benoemd dr. Ph. J. Idenburg, thans referendaris bij deze instelling. Prof. Methorst is gedurende 40 jaren aan het bureau werkzaam geweest Bij de oprichting in 1899 werd hij chef van de afdeeling voor arbeidsstatistiek en tevens secretaris van de centrale com missie voor de statistiek. In 1906 volgde de heer Methorst mr. C. A. Verrijn Stuart op als directeur. Gedurende zijn BURGERLIJKE STAND 26 Juni Geboren: Pierre Wilhelmus Antoni- us Marie z. v. J. J. Coonen en J. L. J. Timmermans. Gertrude Margaretha d. v. C. H. Mastenbroek en B. Jaquet. Al- bertus Marinus, z. v. G. Zevenbergen en D. Bettink. Jan Aalt, z. v. G. Hagen- beuk en P. van de Veenbrink. Antho- nie, z. v. W. F. Scharwachten en E. C. C. van Dijk. Ingeborg d. v. S. Faber en G. Jaeger. Ineke d. v. Chr. B. F. Ko- rink en A. M. D. Batenburg. EXAMENS Te Delft slaagde voor het candidaats- examen werktuigkundig ingenieur onze stadgenoot, de l.eer K. Roozendaal. Te Utrecht slaagde voor het Staats examen voor onderwijzers (-essen) onze stadgenoot, mej. J. D. de Boer. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pe- sie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Jaco- ba Hendrika Hogenhout. bewind heeft het bureau zich, in over eenstemming met de toenemende be hoefte aan statistische gegevens op allerlei terrein van het maatschappelijk leven, belangrijk uitgebreid. In 1927 werd hem de persoonlijke titel van di recteur-generaal der statistiek verleend, welken hij bij zijn aftreden behoudt. De heer Met horst is secretaris-gene raal van het Internationaal Statistisch Instituut en directeur van het office permanent van dit instituut, hetwelk te 's-Gravenhage gevestigd is, functies, welke hij blijft bekleeden. Hij blijft trouwens ook ten dienste van de Nederlandsche statistiek werkzaam: hem is de voorbereiding en leiding van de volkstelling 1940 opgedragen. Mr. van Dam van Isselt is in 1903 aan het bureau in functie getreden. Gedu rende vele jaren was hij chef van de afdeeling voor sociaal-economische sta tistiek, welke in het kader van het bu reau in dezen tijd een zeer belangrijke plaats is gaan innemen. Oncjer zijn lei ding is ook het bekende maandschrift tot ontwikkeling gekomen. Hij was de leider van de eerste Nederlandsche be- drijfsstelling, welke in 1930 gehouden werd. In 1934 werd mr. van Dam van Isselt adjunct-directeur. Mr. van Dam van Isselt is lid van het internationaal statistisch instituut. Hij was vertegenwoordiger der Nederland sche regeering op de internationale con ferenties over de arbeidsstatistiek bij het internationaal arbeidsbureau te Genève. Ook voor mr. van Dam van Isselt is er nog een taak van beteekenis weggelegd: hij is benoemd tot hoofd der bedrijfs- telling 1940. De nieuwe directeur van het Cen traal Bureau voor de Statistiek dr. Ph. J. Idenburg werd op 26 November 1901 geboren. Hij studeerde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam en promoveerde in 1928 tot dr. in de rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Na enkele jaren werkzaam tc zijn geweest bij den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel werd hij in 1927 benoemd tot secretaris van de bezuini gingscommissie, welke stond onder lei ding van den oud-minister van oorlog W. F. Pop. In 1929 trad hij in dienst bij het Centraal bureau voor Statistiek als chef van de nieuw opgerichte afdeeling onderwijsstatistiek, tnans cultureele sta tistiek. In den laatsten tijd heeft dr. Idenburg daarnevens de leiding gehad van de afdeeling bevolkingsstatistiek, in 1934 werd hij secretaris van de centrale commissie voor de statistiek, in datzelfde jaar werd hij privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam, De heer Idenburg is lid van het Inter nationaal Statistisch Instituut. Van zijn in ZOMERSCHOENEN met betrouwbare draagkracht maken Uw wandelingen tot een waar genot - 1e klas merken als BALLY, BERTY enz. Orxha stroomenden regen tuetd Zaterdag te baren 'de SU Jant processie gebonden. Het 'AHer- heiftgate tn den atoOl ALLEEN BIJ: LANGESTRAAT 28 TEL. 59 27 Juni. Veilinggebouw Lange- straat 109. Verkooping meubilaire goe deren. 9 uur v.m. 29 Juni. Eben Haëzer. Verkooping van meubilair en tapijten. 10 uur v.m. 30 Juni. Centr. Werkplaats Soester- weg: Spoorhoutveiling. 10 v.m. 6 Juli. Concordia. Verkooping winkel huis Langeslraat 97 en woonhuis aan do" Ham D. 137. 8 uur n.m. Kasteel van Antwerpen, 12 Juli. Ver kooping van „villa „Dalheim1" aan Dal- weg 3. 8 uur. SOEST 12 Juli. D? Gouden Ploeg. Verkooping woonhuis met grond aan de Birktstraat 29. 11 uur. v.m. HOOQLAND 4 Juli. Koffiehuis van Th. van 't Klooster. Verkooping boerenhofstede „Klei Breevoort". Haagscheweg 31, wei en hooiland. 11 uur. v.m. 6 Jr'i. Haagscheweg 31. Verkooping boerderij-inventaris. 10 uur v.m. hand verschenen verscheidene studiën zoowel op sociaal-paedagogisch als sta tistisch gebied in binnen- en buitenland- sche tijdschriften. Hij vertegenwoordig de de Nederlandsche regeering meerma len op de conferenties van het interna tionaal onderwijsbureau te Genève. Ridderdag in het Maltezer ridderhuis Zaterdag hield de afdeeling „Neder land" der souvereine- en militaire orde van Malta haar jaarlijkschen ridderdag in het Maltezer ridderhuis. De vergadering werd geleid door den baljuw-voorzitter L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, die in zijn openings rede de in het verslagjaar overleden le den der afdeeling: J. M. Baron van Voorst tot Voorst en jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, herdacht. De nieuw be noemde en in de Nederlandsche af deeling opgenomen ridder jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Heninghaven werd gelukgewenscht en geïnstalleerd. Na afloop der vergadering brachten de ridders eerst nog een bezoek aan de St. Willebrordtentoonstelling, waarbij het bestuur van het nationaal comité voor GRAND-THé&TRE. Van Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 Juni vertooning van de film „Luchtduivels der Marine". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m CITY THEATER. Van -Vrijdag 23 t.m. Don derdag 29 Juni vertooning van de film „Alaska". Voorstellingen; Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vértoonlng van „De Machtige" en „De Vader, die zich zelf beschuldigde." FLéHITE. Vanaf Zaterdag 24 Juni ten toonstelling „Kruik en Kan". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meiBjea iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL - Wjjersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 86. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en L.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za- terdags vrijen toegang). MUURHUIZEN 1. 24—30 Juni. Atelier Callenbach. Demonstratie en expositie van toegepaste kunst. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. PLANTSOEN ZUID. 29 Juni. Concert door 5e R. I. 8 uur n.m. BIRKHOVEN. 2 Juli. Landdag Metaal- bewerkersbond. DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje vereniging. 8.15 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. WIJNHANDEL „DE MOOR" f 3.25 per literkruik. TEL. 129 deze tentoonstelling leiding- en deskun dige voorlichting gaf. Vervolgens werd geluncht, waaraan ook werd deelgenomen door baron W. de TroostemberghTroostembcrgh, bal juw-kanselier, als vertegenwoordiger van de afdeeling België en door graaf A. von Obcrndorff en Freihcrr M. Hee're- man von Zuijdtwyck, als vertegenwoor digers van de afdeeling RijnlandWest- falen der Maltezer ridders. WERELD GEBEUREN 99 HETGEEN werd gesteld in het hoofd artikel in ons avondblad van jongstleden Zaterdag: Londen en Berlijn voor de keuze, vond een onverwachte bevestiging in een rede van niemand minder dan den Britschen premier persoonlijk. Chamberlain on derstreepte nogmaals het Britsche ver langen naar vrede in Europa, hetgeen maar dit zeide de Britsche premier er niet bij noodzakelijk is voor de ver dediging der imperiale belangen van het Empire. De Duitsche reactie op Chamberlain's woorden is onver deeld sceptisch uitgevallen, het geen niet behoeft te verwonderen wan neer men aanneemt, dat Berlijn als be looning voor medewerking aan de hand having van rust en orde in ons wereld deel het volle pond van zijn eischcn wil zien ingewilligd. Wederzijds verwijt men elkaar thans aan Britsche en Duitsche zijde den vre de te bedreigen onder een mom van vre delievendheid. Hetgeen de Duitsche pers thans geschreven heeft in reactie op Chamberlain's rede is één onver deelde uiting van diepgewortelde ach terdocht. Wanneer Londen volhardt in zijn pogingen tot vorming van een tegen Duitschland gericht „vredesfront", zoo is ongeveer de Duitsche stelling, kan het onmogelijk oprecht en eerlijk zijn. wan neer het gebaren maakt in den geest eener Britsch-Duitschc toenadering. Ber lijn kan in de door Londen den laatsten tijd gesloten militaire, politieke en eco nomische overeenkomsten, welke al te zamen het „vredesfront" moeten vormen waarin het Russische sluitstuk ech ter nog steeds ontbreekt niet anders dgn jiogingen om Duitschland te het te storen! te het Ma tig genot van zijn politieke en economi sche „Lebensraum". Zal het mogelijk zijn deze achterdocht, dit wantrouwen, deze verbitterde arg waan, welke Europa thans als in een ban gevangen houden, te verdrijven? Hoe kan een brug geslagen worden over de kloof, welke. Londen en Parijs scheidt van Berlijn en Rome? Het is niet mogelijk af te wegen, welke mogend heden het meeste belang hebben bij het behoud (c.q. hei-stel) van rust en vrede in ons werelddeel. Wederzijds slaat men zich vol trots op de borst., wanneer men spreekt van zijn politieke, militaire en economische gereedheid en moreele be reidheid tot den oorlog. Hoeveel daar van is propaganda, hoeveel daarvan is bluf, hoeveel daarvan is echt, gemeend en met de werkelijkheid in overeenstem ming? „M et r e d e 1 ij k e men schen r e d e 1 ij k praten" is het mogelijk, wanneer men alleen reeds over elementaire beginselen van poli tiek en diplomatie totaal van inzicht verschilt, aangenomen dat de „redelijk heid" aanwezig zou zijn? CROPA verlangt naar politieke ont spanning, naar economischcn op bloei. naar vacantie-van-zorgcn. Oorlogs dreigingen zijn geen prettige metgezellen op vacantie-reizen. noch en vooral niet op zaken-reizen. Voor opbouwend werk is vertrouwen noodig, vertrouwen in een vredige toekomst, in menschen van goeden wil". Moge dit vertrouwen in de komende maanden de volkeren bezielen, onder leiding van staatslieden, die op recht de vrede nastreven. Wij meencn wel, hiermede uiting te geven aan het ver langen Wdc simjyge^burgcrs van alle VOlltëryfH'vdri ■EufOPO,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11