Roode Kruis en arts in oorlogstij d Behoefte aan een groot aantal help sters, die nu reeds opgeleid kunnen worden Na tachtig jaar D1 Nederland en het pro tectoraat Bohemen en Moravië Disney's dwergen spreken Fransch Bescherming van monumenten urgent Tariefmachtigingswet „Onwaardige aanvallen" Joodsche Jeugd- federatie 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 JUNI 1939 De Persdienst van het Nederland sche Roode Kruis schrijft ons: OP 24 Juni was het 80 jaar ge leden, dat de slag van Solferino 1859 plaats had. Dit is een ge denkwaardige datum. Want deze veldslag is onmiddellijke aanleiding geweest tot de stichting van het Roode Kruis. Toen na den slag van Solferino 40.000 gewonde en sterven de soldaten in veestallen, kerken, particuliere woningen, of zoo maar in het open veld lagen te versmach ten, aan helsche pijnen ten prooi, kwam Henri Dunant van dit schrik- lijk lijden zóó onder den indruk, dat hij door een eenvoudig geschrift het wereldgeweten wist wakker te schudden. Thans, tachtig jaar later, heeft men alleen al in Nederland rekening te hou den met de mogelijkheid, dat het Ne- derlandsche Roode Kruis 40.000 gewon den te verplegen zal krijgen, zoo de oor logsramp ons ooit mocht treffen. De taak van het Roode Kruis en die van de artsen in het bijzonder, in oor logstijd onder het Nederlandsche Roode Kruis, heeft onlangs onderwerp uitge maakt van een lezing voor de Vereeni- ging van huisartsen te 's-Gravenhage. In deze lezing, gehouden door den heer A. O. H. Tellegen, officier van Gezondheid der 2e klasse, in zijn functie van toege voegde aan het Hoofd van het Zieken huiswezen van het Nederlandsche Roo de Kruis, werd de oorlogstaak als volgt omschreven: Het bicden van vrijwillige hulp aan den Militair Geneeskundigen Dienst, ten behoeve van het vervoer en de ver pleging van gewonde en zieke militairen in oorlogstijd en tevens toulpverleening aan de burgerbevolking in den lande waar zulks noodig is. Bij verschillende gelegenheden is door autoriteiten van het Nederland sche Roode Kruis met nadruk betoogd, dat het vrijwillige karakter, van deze hulpverleening op den voorgrond dien de te staan en terecht, want dit vormt de grootste eer van het Xeferlandschc Roode Kruie. Dezé nulpverreening is uigegroeid tot een veelomvattend cn in gewikkeld organisme. Het z.g. evacuatiegebied is verdeeld in Centrale 'hospitalen. Dit zijn geheel zelfstandige verplègingscentra, welke samengesteld zijn uit één of meer groo- te steden met de in haar omgeving ge legen kleinere steden of dorpen. De Centrale Hospitalen zijn weer verdeeld in bestaande ziekenhuizen en in daar aan toegevoegde hulpziekenhuizen. Naast de Centrale Hospitalen die be stemd zijn om de gewonden en zieken die van het operatiegebied door den Etappen- en Verkeersdienst worden aangevoerd, allereerst ter verpleging op te nemen, zijn in een evacuatie-gebied door het Roode Kruis voorhereidgebie- den voor herstellenden, lichtzieken en lichtgewonden en plaatsen voor besmet telijke ziekten. WAT het medisch personeel aan gaat, moeten de artsen in het algemeen er op rekenen, dat de reserve-officieren van Gezondheid hun niohilisatiebestemming buiten het eva cuatiegebied zullen krijgen en dus niet voor de ziekenhuizen ter beschikking zullen zijn. Om dit vraagstuk op te lossen zal er naar worden gestreefd burgerspecialis ten ter plaatse en enkele burger huis artsen aan de staven voor de zieken huizen toe te voegen, zoodat deze weer voltallig, ja zelfs hier en daar belang rijk uitgebreid zullen zijn. Naast de ziekenhuizen met hun staf van specialisten en assistenten zullen in de hulpziekenhuizen huisartsen uit de plaats zelf dienst doen. In de groo- tere steden is een lijst van allo ter plaatse gevestigde huisartsen samenge steld. daarvan zijn afgeschrapt de offi cieren van Gezondheid, de reserve-of ficieren van Gezondheid, de artsen wel ke een verbintenis hebben gesloten bij den Gemeentelijken Luototbeschermings dienst cn ten slotte de artsen welke zijn ingedeeld bij de transportcolonnes van het Roode, Kruis, aangezien deze Inatstcn voor het transport zullen zorg dragen en dienst zullen doen op de uitladingsstations en havens. De huis artsen welke niet onder deze rubrieken vallen, zijn bestemd voor den dienst in de hulpziekenhuizen. Om nu tegemoet to komen aan de eischen die de burgerpraetijk aan deze artsen zal stellen, zijn in de hulpzie kenhuizen op 100 patiënten gemiddeld 3 artsen ingedeeld. In de kleinere plaatsen zullen de artsen hun tijd moeten verdoelen tusschen den Luchtbeschermingsdienst en den dienst ln de hulpzlekenhuiz.en, hetgeen daar zeer goed mogelijk is. V.oor velen die zich aangetrokken ge voelen tol het verplegen van zieken kan het een reden zijn om zich reeds in vre destijd bij het Roode Kruis op te geven, want daardoor weten zij, welk werk zij in oorlogstijd te verrichten krijgen en wat nog belangrijker is, zij zijn daardoor gevrijwaard van een aanwijzing voor andere diensten zooals h.v. sc.hansgra- ven, wegen herstellen of werk in een munitiefabriek enz. Door het Roode Kruis wordt nu een groot aantal helpsters opgeleid, maar het benoodigd aantal is zóó groot dat dit alleen reeds de uiterste krachten vergt. F.chter is in den laatsten tijd een krachtige hulp komen opdagen. E bevolking is in ons land ver deeld in groepen van verschillen den godsdienst en enkele van de ze groepen zijn er op gesteld onder el kaar te blijven, speciaal de groepen van katholiek en positief protestantsche richting. En zoo hebben de katholieke ziekenhuizen te zamen met het Wit-Gele Kruis en dnarnaast de Diakonessenhui- zen, aangeboden om de helpsters die voor hun ziekenhuizen en de bij deze ziekenhuizen ingedeelde hulpziekenhui zen benoodigd zijn. zelf aan te werven en op te leiden, volgens de eischen van het Nederlandsche Roode Kruis. Deze hulp is dankbaar aanvaard en zoo zul len op deze wijze een z.eer groot aantal helpsters worden opgeleid die in oor logstijd in de Roode Kruis organisaties worden opgenomen. Wijkverpleegsters worden ten behoeve van de burgerbe volking zoo eenigszins mogelijk vrijge laten. Men begrijpt dat de opleiding der Roode Kruis helpsters en dit is nog maar één der vele activiteiten van het Roode Kruis: hulpposten langs de we gen. bloedtransfusiediensten, hulp bij rampen, hulpacties, enz. belangrijke financieele lasten met zich brengt. Dit is dan ook de reden waarom giro 22120 van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, Prlnsessegracht 27, 's Graven- hage, steeds open staat voor bijdragen groot, en klein. Bovendien kan men lid worden van het Roode Kruis (bij een plaatselijke afdeelingj tegen een mini mum contributie van f 1 per jaar. Voor al de aanmelding tot lid (eventueel via het hoofdbestuur) is een vorm van steun die ten zeerste op prijs gesteld wordt. DE COLORADOKEVER MAASTRICHT, 26 Juni In een per ceel bouwland, beteeld met. aardappelen te St. Pieter. nabij Maastricht, zijn drie coloradokevers aangetroffen. Bij een na der onderzoek bleken zich ter plaatse nog honderden larven te bevinden. De plantenziektenkundige dienst te Wageningen is van deze vondst in ken nis gesteld. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie is op 24 Juni een overeenkomst gesloten met betrekking tot het handels- en betalingsverkeer tusschen het Koninkrijk der Nederlan den en het protectoraat Bohemen en Moravië. Deze overeenkomst treedt in werking met ingang van 1 Juli a.s. Betalingen op grond van toet goede renverkeer zullen voorloopig niet over een clearingrekening worden afgewik keld. doch in het vrije betalingsverkeer. De betalingscontingenten voor den invoer van Nederlandsche en Neder landsche overzeesche goederen in het protectoraat Bohemen en Moravië, als mede de contingenten voor den invoer in Nederland, worden in onderling overleg vastgesteld, waarbij zooveel mo gelijk rekening is gehouden met den omvang van het vroegere 'handelsver keer, Ten aandien van het kapitaalverkeer tusschen het protectoraat en het Ko ninkrijk der Nederlanden werd voorts overeengekomen, dat hierop de Neder- landsch-Duitsche transferregeling dien overeenkomstig zal worden toegepast. In het bijzonder zijn derhalve van toe passing dezelfde percentages voor den rentctransfer van vermogensopbrengs ten ten behoeve van Nederlandsche cre diteuren als gelden op grond van de Nederlandsch-Duitsche transferregeling van 13 Sentember 1938. Onder deze overeenkomst valt niet de Tsjecho-Slowaaksche staatsleening van 1922 '21. waarvoor nog een bijzondere regeling zal worden overeengekomen. VERKEERSONGELUK TE RIDDERKERK ROTTERDAM, 26 Juni. Zondag avond stak de ongeveer 17-jarige wiel rijder P. S., wonende te Barendrecht, den rijksweg Dordrecht-Rotterdam, na bij den Kerkeweg te Ridderkerk over, toen uit de richting Dordrecht ,de 49- jarige motorrijder. J. de K., uit Rotter dam met zijn 46-jarige echtgenoote als duopassagiere met snelle vaart aan kwam rijden. Hij zag den jongen eerst op het allerlaatste oogenblik en remde toen 6terk, met het gevolg, dat het voer tuig over den kop sloeg. Zoowel de K. als zijn vrouw werden met zware ver wondingen opgenomen en naar het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam ver voerd. De fietsende jongen had nog juist kans gezien om over te steken en kwam met den schrik vrij. r\ E Fratische versie van Walt Disney's „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" J beleefde juist haar New Yorksche première, onder den titel Blanche Neige et les Sept Nains". Niet alleen de stemmen zijn Fransch, maar zelfs alle visuecte teksten in de teekenfilm. zooals de namen der dwergen op hun bedjes, zijn in 't Fransch aangebracht Ledenvergadering van den Ned. Bond van Architecten De Bond van Nederlandsche Architec ten, B.N.A., heeft haar zomervergade ring te Zwolle, in Hotel van Gijtenbeek, gehouden. De voorzitter van den B.N.A., de heer H. v. d. Kloot Meijburg, heette de nieu we leden van den B.N.A. welkom. Het zijn de architecten ir. A. v. d. Steur te Rotterdam, J. A. van Asdonk te Bloe- raendaal, H. C. de Leur te Nijmegen, H. C. Muller en H. J. van Wisse, beiden te Groningen. Na eenige mededeelingen gedaan te hebben, o.m. over den stand van de actie tot saneering van het bouwbedrijf, werd uitvoerig pesnroken over het in 1942 te ieren eeuwfeest. Daarvoor werd een fonds gevormd. Aan het voornemen van den Tentoon- itellingsraad voor Bouwkunst en Ver wante Kunsten, rechtspersoonlijkheid aan te vragen, verleende de vergadering hare goedkeuring. Daarna hield ir. II. G. T. Schelling, architect B.N.A. en hoofdingenieur-ar chitect bil de Nederlandsche Spoorwe gen een referaat over de bescherming an onze monumenten en kunstschatten ten tijde van oorlog, waarhij deze spre ker de studie van dr. .T. Kalff, oud-direc teur van het Rijksbureau voor den Mo numentenzorg over dit onderwerp ten zeerste roemde. Na de inleiding van den heer Schelling vond een gedachtenwisse- ling plaats, waarna de vergadering een motie aannam, waarin zij zich er over uitsprak, dat de bescherming van onze kunstwerken en monumen ten urgent is, en zoo spoedig moge lijk door de regeering ter hand dient te worden genomen. Na de vergadering werden de leden van den B.N.A. met hunne dames ont vangen door burgemeester en wethou ders op het stadhuis. Verlenging van den termijn voorgesteld Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot afwijking van den in art. 1 der tariefmachtigingswet 1934 opgenomen termijn. Hierbij wordt een verlenging van den bedoelde termijn van zes maanden tot en met 31 December 1939 voorgesteld, voor het geval de parlementaire behan deling van het wetsontwerp tot wijzi- eing van de tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht niet voor 1 Septem ber a.s. mocht zijn beëindigd. Nu kennelijk de behandeling van ge noemd wetsontwerp in de Tweede Ka mer meer tijd vordert, dan men bij het \erkorten van den termijn van een jaar lot zes maanden heeft verwacht het geen er toe kan leiden, dat de Eerste Kamer, met de mogelijkheid van het verstrijken van den termijn van zes maanden voor oogen, min of meer in een dwangpositie komt, zijn de betref fende ministers van oordeel, dat een verlenging van bedoelden termijn tot het einde dezes jaars geraden is. Het tijdelijk weer in werking treden van de ongewijzigde tariefwet 1934 (hetgeen het gevolg zou zijn van toet ophouden van de voorloopige werking van de aanhangige wijziging dier wet) zou toch voor handel en industrie slechts verwarring en ontwrichting teweeg brengen en dus hoog6t ongewenscht zijn. Beoefenaren der geestesweten schappen verdedigen dr. J. M. Romein Adres aan den minister AMSTERDAM, 26 Juni. Op initia tief van prof. dr. J. J. Duyvendak, prof. dr. P. Geyl, prof. dr. G. W. Kern kamp, dr. D. Loenen dr. J. F. Niermeyer en dr. J. Presser is, mede namens on derstaande onderteekenaars, allen werk zaam op het gebied der geestesweten schappen, toet volgende adres aan den minister van onderwijs, kunsten eh we tenschappen gezonden: Ondergeteekendcn, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen protesteeren tegen de onwaardige aan tallen. welke in eenige persorganen en zelfs in een adres van oud-hoog leeraren aan de Amsterdamsche Uni versiteit zijn gedaan op den persoon van dr. J. M. Romein naar aanleiding van zijn benoeming tot hoog-leeraar in de vaderlandsche geschiedenis, verkla ren overtuigd te zijn van de weten schappelijke integriteit en onverdachte vaderlandsliefde van den betrokken geleerde en richten mitsdien tot Uwe Excellentie het dringende verzoek te bevorderen, dat aan deze benoeming de Koninklijke goedkeuring niet worde onthouden. Met gevoelens van verschuldigden eerbied: A. Bartels; dr. J. S. Bart'stra, dr. J. D. Bicrens de Haan; D. A. M. Binnendijk, dr. A. Blonk; dr. M. G. de Boer; dr. P. J. Bouman; dr. M. ter Braak; dr. C. D. J. Brandt; mevr dr. J. Brandt v. d Veen;' dr] J. C. Brandt Corstius; dr. J. Brouwer; dr. J, C. de Bruu'n; mr. A Le Cosquino rfp Bus- sy, drs. M. van Crevel; dra. Jo C. Daan; dr. O. Damsté; dr. G. A. Dudok; prof dr. J. J. F. Duyvendak; drs. A. J. Fehr; dr. J G. van Gelder; dr. H. A Ênnn ,-an Gelder: nrof .1 van Gelderen; prof dr. P. Geyl; dr. J. de Graaf; dr. C. P. Gunning; dr. R. Jacobsen; dr G. Kalff; prof. dr. R. D. Kollewjjn; prof. dr G. W. Kernkamp; dr A. H. M. C. Kes- sen; dr. F. Kossmann; prof dr. H Krae. mer;; dr. j. P. Kruyt; dr. Sophie A. Krijn; dr. T. Kuiper; mevr. mr H. F Kuiper-Tal- ma Steehman; dr. G. I. Lieftinck: mr. Th. Limperg; dr. D Loenen; P. J. Meertens; dr. M. Mees.Verwey; dr. J. F. Niermeyer; dj. O. Noordenbos; dr. H M. J. Oldewelt; dr. C. R. van Paassen: prof mr. dr. Leo Polak; dr. J. Presser; dr. K. F. Proost; dr. W. van Ravesteyn; dr. K. J. Riemens; dr. A. A. van Rijnbach; dr. T. P. Sevensma; dr. F. W. Stapel; Andries Sternheim; dr. G. Stuiveling; Dra. M. Stuiveling-van Vierssen Trip; jhr dr. N. van Suchtelen; dr. J. Suys; prof. dr. J. H. Thiel; dr. W. F. C. Timmermans; dr. J. Valkhoff; P. van der Veer; dr. A. de Vletter; dr. Herman Wolf; prof. dr. N. van Wijk; dr. C. J. Wijnaendts Francken; dr. A. Zjjderveid; dr. J. W. Ber- kelbach van der Sprenkel: Christa Bielle G. Bolkestein; prof, dr. H. Bolkestein; prof. mr. P. N. van Eyck; mevr. de wed. prof. dr. J. H. Kern; dr. Th. J. G. Locher; prof. dr. C. G. N. de Vooys; prof. dr. B. A. van Gro ningen; dr. M. de Jong; Anton van Duin- kerken; prof dr. J. W. Muller; dr. J. H. van Lessen: mr. M. Njjhoff; proff. dr. P. Valkhoff; dr. J. H. Kramers. Oud-hoogleeraren pro testeeren tegen oud- hoogleeraren Ondergeteekenden, emeriti hoogleera ren aan de Universiteit van Amsterdam, protesteeren tegen de verklaring van hun collegae (gepubliceerd in de dagbladpers van 20 Juni j.l.) omtrent de benoeming van dr. J. M. Romein, daar genoemde collegae huns inziens hiermede hun competentie te buiten zijn gegaan, alsmede tegen de poging hun adres aan den minister kracht bij te zetten door mid del van verdachtmaking van iemands nationale gevoelens. (w.g.) prof. Tj. de Boer, prof. K. R. Gallas, prof. G. Mannoury, prof. J. J. Salverda de Grave, prof. S. R. Steinmetz. Geen kortere diensttijd voor spoorwegpersoneel Ook internationale conferentie acht het beter dit vraagstuk voorloopig niet te behandelen Onlangs (begin April j.l.) werd, met betrekking tot de arbeidsverkorting van het Spoor- en Tramwegpersoneel medegedeeld, dat op de in Maart ge houden conferentie van Regeerings-, Werknemers- en Werkgeversvertegen woordigers, besloten werd, dat dp tijds omstandigheden van dien aard wa ren, dat verkorting van den arbeids duur op een basis, lager dan 48 uur per week niet te verkrijgen zou zijn. Men gaf er de voorkeur aan de in Juni van dit jaar te houden 25e Arbeidsconfe- rentie af te wachten. Op deze conferentie is thans, op voorstel van België, Denemar ken en Frankrijk, met zoo goed als algemeene stemmen besloten, zich te vereenigen met het denk beeld van het I. A. B., nl. om de behandeling van het vraagstuk van dp erdero arbeidsverkorting, voorloopig aan te houden. Dit beteekent natuurlijk niet, dat de werktijdsaangelegenheden, in ons land, die een oplossing eischen, ter zijde moeten worden gesteld. Wat de spoor wegwerktijden betreft kan hieraan worden toegevoegd, dat de Commissie voor de Dienst- en Rusttijden uit den Personeelraad, dan ook heeft besloten, haar werkzaamheden niet te onder breken, aangezien de sedert lange ja ren verouderde voorschriften op dit gebied, dringend voorziening verei- schen. GEEN BESPREKINGEN TE SINGAPORE Geruchten over een militaire conferentie waar ook Neder landers aan zouden deelnemen 's GRAVENHAGE, 26 Juni. De re- geeringspersdient meldt: Naar aanlei ding van een bericht in de Daily Tele graph van heden, als zou er sprake van zijn, dat een aantal hoogere mari ne-officieren uit Nederlandsch Indië zich naar Singapore zal begeven om een onofficieele gedachtenwisseling te voeren met de Engelsche en Fransche vlootvertegenwoordigers, kan van de meest gezaghebbende zijde worden medegedeeld, dat een dergelijke be spreking op grond van Nederlands po litiek van onzijdigheid uitgesloten en dat het bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Jaarlijksche landdag te Vierhouten Zondag hield de Joodsche Jeugdfede- ratie in Nederland haar jaarlijkschen landdag in het groote amphitheater de „Paaschheuvel" te Vierhouten. Er waren ruim 1500 aanwezigen. De landdag be gon met een incident. De Amsterdam sche deelnemers, ten*getale van 600, wa ren met de bussen verkeerd gereden, zoodat de opening van den landdag:, na een uur uitgesteld te zijn, eerst om on geveer 11.15 plaats had door den heer Jaap van Amerongen, bestuurslid van de Federatie. In zijn voorwoord zei hij o.a.: „De Joodsche jeugd geloofde op iederen voorafgaanden landdag, dat het dieptepunt van het Joodsche lijden ein delijk bereikt was. Dit jaar zijn wij er echter getuigen van geweest, dat dit dieptepunt nog steeds niet bereikt is en dat het waarschijnlijk nog niet spoedig bereikt zal worden. In November 1938 waren er de pogroms in Duitsphland, die ieder beschaafd mens met afschuw ver vulden en de wereld aan de Middeleeu wen herinnerden. In Mei j.l. vaardigde de Engelsche regeering haar Witboek uit, dat beoogt van Palestina een blij vend stuk Galoeth (ballingschap) te maken. De Joodsche jeugd zal en kan dat echter nooit gedogen, en in dit be wustzijn is zij hier bijeen op dezen 17den landdag van de Federatie. Zij zal strij den voor een vrij en onafhankelijk Joodsch Palestina." Na de opening werd het Hebreeuwsche sprookje Sosjanah (Doornroosje) opge voerd. De Amsterdamsche vereeniging, Zichron Jaacov, vertoonde een aardig gespeeld ballet. Hierna kwam het hoog tepunt van het ochtendprogramma, het uitreiken van de wimpel van het Jood sche Nationaal Fonds aan die vereeni ging, die het hardst voor het fonds ge werkt heeft. De wimpel werd overhan digd aan de Zion. Jeugdvereeniging, Machanee Jehoedah uit Deventer, die meer dan 400% bereikt had van haar vastgestelde contingent. Na een declamatie van de voordrachts kunstenares Heieen Pimentel, kwam er een einde aan het ochtendprogramma. Na de pauze werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Nederland- schen Zionistenbond, de heer mr. Abel TIerrberg, die onlangs van een reis naar Palestina is weergekeerd. Hij zei. dat het land een onvergetelijken indruk maakt op ieder, die het bezocht. Overal wordt men herinnerd aan de geschiede nis. Men voelt er de historische verbonden heid, die^ het Joodsche Volk altijd ge voeld heeft, bij de gedachte aan Pales tina. Twintig eeuwen zijn dan ook ge tuigen geweest van pogingen, door het Joodsche Volk ondernomen, om weer naar Palestina terug te keeren. En eerst het laatste geslacht is daartoe in de gelegenheid gesteld." Nadat nog enkele stukjes worden op- jrevoerd en een groote testwedstrijd was gehouden onder leiding van den voorzit ter van de Utrechtschp afdeeling Benee- Amenoe. den heer Freddy Klafter, werd de landdag door den federatie-voorzitter, den heer Jo Melkman, gesloten onder het zingen van het volkslied, het Hat- kwah (lied der Hope). PRINS BERNHARD NAAR DRENTE ASSEN, 26 Juni. Het ligt in het voornemen van Z.K.H. Prins Bernhard op 13 en 14 Juli a.s. een bezoek te bren gen aan de provincie Drente, ter be zichtiging van verschillende bedrijven en instellingen. Het bezoek zal een informeel karak ter dragen. SPORT EN SPEL HET INTERNATIONAAL SCHERMTOURNOOI TE ZANDVOORT In het Hotel Groot Badhui» te Zandvoort werd Zondag het Inter- nationaal schermprogramma voort gezet met den individueele sabel wedstrijd. Hieraan werd deelgeno men door vijf Engelschen, drie Belgen en 11 Nederlandsche sabel krachten, waaronder de Utrechtsche schermers Kuenen en Ph. Mater. Er bleek een voorronde noodig om de finale vast te stellen. Deze werd geschermd in drie poules, uit iedere poule gingen de vier best geklas- seerden naar de finale over. Reeds in de voorronde bleek het sahelschermen van de buitenlanders zeer sterk te zijn. Reeds bij den daags te voren gehouden equipe sabelwedstrijd bleek de groote vooruitgang van het Engelsche sahelschermen. Er zijn wel eens mindere krachten voor dit land op onze tournooien verschenen. Het werd voor onze landgenooten dus oppassen, zoodat al dadelijk in de voorronde moest worden aangepakt. De oud-kam pioen Van der Voodt begon slecht, pakte beter aan toen het te laat was en viel voor de finale af. De Utrechter Kuenen kon het tot geen overwinning brengen. Mater echter deed het beter en wist na zijn overwinning op Batenburg ook den Belg Delbrassine te kloppen. Hij ging als no. 3 uit zijn poule naar de finale over, wat al een succes voor hem was, aangezien hij de buteerde in zijn eersten Internationalen wedstrijd. Ook in de finale bleef hij goed partij geven. Hii klopte in de eerste helft den sterken sabelschermer Mosman met 5 3. Zijn tweede overwinning wist hij te behalen op den Engelschman Trinder, terwijl hij van Moore, Delbrassine en Beels op het kantje af verloor met 5—4. Zijn scherm.en blijft vooruitgaan, hij zaL moeten gewennen aan de Internationale wedstrijdsfeer. Eerst in de laatste partij viel hier de beslissing en wel in de barrage om de eerste plaats tusschen Driebergen (Amersfoort) en Mosman, welke verliep ten gunste van eerstge noemde. Het eindresultaat werd: 1. W. Driebergen (Amersfoort) met 9 gew. part., 36 ontv. en 51 gegeven tref fers na barrage met 2. F. A. Mosman met 93751; 3. W. v. d. Berg met 8 2250; 4. J. Breemouwer met 73450; 5. P. Turquet (Eng.) met 6—35—42; 6. H. Brasseur met 643—42; 7. G. Moore met 6'4442; 8. N. P. van Hoorn met 4—47 39; 9. O. G. Trinder met 448—40; 10. V Beels met 3—50—33; 11. Ph. Mater (Utrecht) met 2—50—34 en 12. F. Del brassine met 25032. De overige uitslagen luidden: Personeele dames floretwedstrijd (8 deelneemsters). 1. Mevr. J. J. Hessink met 7—9—28; 2. M. v. d. Sluis met 61126; 3. E. Bours (Frankrijk) met 5—19—24; 4. R. Munnik met 41918; 5. A. Rosenbach met 3 2121; 6. A. Secreve met 22416; 7. N. Pierik (Amersfoort) met 1—2513 en 8. E. Los (Amersfoort) met 02810. Sabelequipewedstrijd (5 equipes). Rotterdam—Engeland 11—5; A.S.C. Amst. schermbond 124; A.S.C.—Enge land 106; K.O.S.Amst. schermbond 151; EngelandAmst. Schermbond 13—3; Rotterdam—K.O.S. 11—5;. K.O.S.— A.S.C. 133; RotterdamAmst.' scherm bond 124; RotterdamA.S.C. 115. En geland—K.O.S. 8—8 treffer-verschil 59— 64. Eindresultaat: 1. Rotterdam met 4 gew. matches, 8 punten, 45 gewonnen partijen, 213 ont vangen en 279 gegeven treffers. De win nende equipe bestond uit J. van der Voodt; F. P. van Wieringen, \V. v. d. Berg en G. Munnik; 2. K-O.S. met 24— 41217262; 3. Engeland met 2432 237—257; 4. A.S.C. met 2—4—30—243—244 en 5. Amsterdamsche schermbond met 0-0—12—301 en 169. WEDSTRIJDEN VAN US KAETSEN ARNHEM, 25 «Juni Op het terrein van V. V. O. heeft Us Kaetsen Zondag den jaarlijkschen nationalen Door el kaar loten-wedstrijd georganiseerd. De uitslag werd: 1 de partuur G. Mei- dema (Arnhem). J. Weiland (Arnhem) en J. Steensma (Amersfoort); 2 de par tuur J. Kleinsmit Sr. (Zeist), B. Bonne- me (Arnhem) en J. Jelversma (Zeist). TENNIS Het tennistournooi te Soest SOEST. Op de finale van het hee renenkelspel na is het B.-tournooi, al hier gehouden, Zondagavond beëindigd. De uitslagen waren: Heerenenkel: J. v. d. Bosch—P. Bos 8—6, 7—5; J. Moens—J. Landweer 63, 86; A. W. Schuuring—N. Kloots 4—6, 6—2, 64; J. HogewindD. Nieuwen- dijk 6—2. 6-3. Halve finale: J. MoensJ. v. d. Bosch 10—8, 7—5; W, Schuuring—J. Hooge- wind 75, 57, 63; finale J. Moens A. W. Schuuring (wordt nog gespeeld). Damesenkelspel, halve finale: S. v. d. Horst—F. Moens 4—6, 6—2, 6—2; Fr. B. Beyma thoe KingmaT. Sevenhuysen 62, 16, 7—5; finale S. v. d. Horst—fr. Beyma thoe Kingma 61, 64. Gemengd dubbel: Mevr. Giesberts en H. v. d. Boschmej. L. Bossert en W. van Meel 64, 7—5; mej. T. Sevenhuy sen en H. Streefkerkmej. A. Dammers en K. v. Spankeren 64, 26, 62. Halve finale: Mej. F. Moens en J. Landweer—mevr. Giesberts en J. v. d. Bosch 6—2, 86: mej. T. Sevenhuysen en H. Streefkerkmej. S. v. d. Horst en dr. Schamhard 6—2, 6—4: finale: Mej. S. v. d. Horst en dr. J. Schramhard mej. F. Moens en J. Landweer 26, 8—6, 6-1. Heerendubbel: J. Scholten en R. Moens—J. Hecker en J. H, v. Dorp 75, 57, 75; P. Bos en K. v. Spankeren J. Scholten en R. Moens 64, 8—6; J. Landweer en J. Moens—B. Slingeberg en J. H. v. Dorp 60, 61; halve finale: N. Kloots en K. AbmaJ. Schamhard en K. v. d. Bosch 6—6. 7—5; P. Bos en K. v. SpankerenJ. Landweer en J. Moens 46, 6—4, 64; finale: P. Bos en K. v. Spankeren—X. Kloots en K. Abma 6—4, 4—6, 6—0. BOKSEN VAN KLAVEREN WINT VAN DIOUF ROTTERDAM, 25 Juni. Bij de in Feyenoord Stadion gehouden boks wedstrijden hoeft Van Klaveren gewon nen van den officieelen middengewicht- kampiocn van Frankrijk, den neger Assame Diouf. Deze overwinning heeft hij niet te danken aan het feit, dat hij een zooveel grooter, kundiger of ster ker bokser is dan den Franschman, maar veeleer doordat hij zich met een hartstochtelijk elan in den strijd heeft geworpen, waardoor de tegenstander overrompeld werd en niet al zijn krach ten kon ontplooien. Robert Disch onze kampioen licht- en wel tergewicht, had een zware taak te gen den Franschman Ömar Lenoir. Disch bleef teveel in de verdediging en kon daarbij de vele aanvallen niet voldoende ontwijken. Daardoor kwam hij in de minderheid. Lenoir werd dan ook tot winnaar yerklaard,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12