Japanners bezetten de Tsjoesjan eilanden Mailschip „Prinses Beatrix" vaarde proef TARIEFSVERHOOGING VERDEDIGD Bonnet verheugd over accoord met Turkij e De blokkade van de Chineesche kust wederom verscherpt H.M. de Koningin dankt Brussel Lorentz-medaille uitgereikt Prins Bernhard, die onder de gasten aan boord was, heesch de reederijvlag Ter bestrijding van de Lof voor Frankrijks eensgezindheid onder Daladiers leiding Nieuwe „Phenix" op stapel werkloosheid TOKIO, 25 Juni. Volgend op de inneming van Swatau, heeft de Japaftsche marine de Tsjoesjan eilanden aan de monding van dc baai van Hangtsjau bezet, en hier mede. volgens een bericht uit Sjanghai, de blokkade van de Chineesche kust verder ver scherpt. Het hierover uitgegeven communiqué luidt als volgt: Gedekt door oorlogsschepen en vlieg tuigen. zijn de Japansche mariniers Vrij dagmorgen met succes geland te Sjen kiamen. het Zuid-Oostelijke deel der Tsjoesjan eilanden, en hebben zij Ting- hai. de hoofdstad, bezet. De Tsjoesjan eilanden vormen een groep van ongeveer 200. en strekken zich uit over een lengte van ongeveer 100 kilometer. Het grootste eiland van dc groep is Tsjoesjan. Door deze Japan sche bezetting wordt de stad Ningpo rechtstreeks bedreigd, welke tot dusver ©en helaneriike rol heeft gespeeld doorvoerhaven van oorlogsmateriaal voor het bewind van Tsiang Kai Sjek. Vrijdagavond was op het ministe rie van buitenlandsche zaken nog geen enkele mededeeling ontvangen omtrent de verlangens, die de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken Halifax, aan den Japanschen ambassadeur te Londen Sjigemitsoe heeft overgebracht Volgens uit Londen ontvangen tele grammen zou de nota van Halifax de volgende vier punten bevatten: 1. een protest togen de slechte be handeling van de Britsche ingezetenen van Tientsin door de Japanners. 2. een opsomming van de mogelijkhe den tot het onderhandelen over een re geling van de kwestie-Tientsin. 3. een verzoek om een spoedig ant woord op de stappen, die de Britsche ambassadeur te Tokio dienaangaande heeft ondernomen. 4. een zinspeling op de mogelijkheid van krachtige tegenmaatregelen door Engeland. Welingelichte kringen te Tokïo zijn van meening. dat de Britsche nota geen basis voor onderhandeling kan vormen, als zij werkelijk inhoudt wat men aan neemt Ten aanzien van het eerste punt acht men het natuurlijk, dat do Japan sche autoriteiten bijzondere aandacht wijden aan de Britsche concessie te Tientsin, die een haard van anti-Japan- sche agitatie is geworden, terwijl daar entegen in de Fransche en Italiaansche concessies geenerlei activiteit ten gun ste van Tsjang Kai Sjek te bespeuren i3. Wat het tweede punt betreft, zegt men In welingelichte kringen, dat het voor «Hes noodig is, dat Engeland dc conces sie niet langer tot een basis voor hulp verleening aan Tsjang Kai Sjek maakt In Swatau hebben do Japansche autoriteiten moeilijkheden onder vonden van een Britschen torpedo jager, meldt het Japansche persbu reau Domei, in een bericht ontleend aan de „Nitsji-Nitsji". Deze torpedo jager no. 51 escorteerde een Britsch schip en wierp het anker uit in Swa tau zonder vooraf de Japansche autoriteiten hiervan op dc hoogte te stel Ion. Hierover ontstemd, wierpen de Japan ners versperringen op voor de lig plaats van het Britsche schip, waarmede do kade werd afgesloten. Tevens ver zochten zij de Britsche schepen Swatau te verlaten aangezien er militaire oefe ningen gehouden werden. De correspon dent van genoemd blad zegt. dat dc tor pedojager en het Britsche schip binnen drie uur van Swatau vertrokken waren. Er bevinden zich in Swatau nog een Britsche en twee Amerikaansche torpe dojagers. doch tusschen dc Japansche autoriteiten en de Amerikaansche tor pedojagers zijn geen moeilijkheden ont staan. In verband met bovengenoemd voor- val, zoo meldt Domei in een bericht \iit Swatau. hebben de Japansche autoritei ten vandaag opnieuw aan de autoritei ten van derde mogendheden verzocht er wel aan te willen denken, dnt al hun schepen 21 uur voordat zij Swatau bin nenkomen. daarvan opgave moeten doen aan de Japanners. DE BRITSCHE RELATIE MET SPANJE LONDEN, 25 Juni (Reuter). In een schriftelijk antwoord op ccn vraag van het conservatieve Hoogerhuislid Lord Rankedour heeft Lord Halifax ver klaard, dat Engeland niet don wensch of hot voornemen heeft, een economi sche omsingeling van Spanje te organi- secren, of eenige actie te ondernemen, welko schadelijk is aan de wederzijd- sche belangen van Spanje en Engeland. „De regeering," aldus Lord Halifax, »£ict gaarne, dat de EngclschSpaan- ache handel weer zijn normale afmetin gen zou gaan aannemen en wenscht daarom met de Spaansche regeering tot een voor beide partijen bevredigende re geling van de verschillende handels kwesties te geraken. De regecring heeft reeds den wensch te kennen gegeven daartoe onderhandelingen te openen, en zij hoopt dat dit spoedig mogelijk zal zijn. IRAN EN VER. STATEN WASHINGTON, 25 Juni (Reuter). President Roosevelt heeft Dreyfus be noemd tot gezant in Iran (Pcrzië). Hiermede is een stap gezet naar de hervatting der normale diplomatieke betrekkingen, welke verstoord werden voor drie jaren toen de gezant van Iran te Washington door den Sjeik werd te ruggeroepen ingevolge een incident bij een auto-ongeluk, De burgemeester van Brussel, Adolphe Max. heeft van den Nederland- schen gezant te Brussel, baron H. Ph. van Harinxma Thoe Slooten, het vol gende schrijven ontvangen: „In opdracht van H.M. de Koningin heb ik de eer, u alsmede aan het ge meentebestuur en aan de bevolking van de stad Brussel, Haar dank over te brengen voor de schitterende ont vangst. welke H.M. tijdens haar bezoek aan België van 23 tot 26 Mei 1939 in het gebied van uw stad is bereid. H.M heeft mij in het bijzonder ver zocht uiting te geven aan Haar dank baarheid vonr de bekoorlijke versiering van de stad". „ITALIANEN IN TUNIS EN DUIT- SCHERSIN DANZIG KUNNEN WACHTEN ROME, 25 Juni (Havas). Het tijd schrift Relazioni Internazionali stelt vast, dat de Europeesclie spanning de neiging heeft, zich te stabiliseeren: de knoopen in de Europeesche politiek be staan nog steeds en worden vaster aan gehaald. Het blad antwoordt ontken nend op de vraag, of de betrekkingen tusschen de democratische mogend heden cn de totalitaire staten weder normaal kunnen worden. Ten aanzien van de Fransch—Ita liaansche betrekkingen verklaart het, dat de kloof tusschen de beide landen zich verbreedt en het voegt hieraan toe: „Italië heeft geen haast Het Italiaan sche volk zal zijn expansie- en machts belangen met vasthoudendheid verwe zenlijken. De Italianen in Tunis en de Duitschcrs in Danzig kunnen rustig wachten, do democratieën te Londen en Parijs zullen den vrede van Hitier en Mussolini moeten aanvaarden, indien zij niet willen, dat men haar deze op legt." Kapitein luitenant ter zee J. W. Ter- m ij telen, adjudant in buitengewonen dienst van H M. de Koningin, aan wien met ingang van 3 Juni a.s. het bevel over Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" Is opgedragen BINNENLAND Prof. dr. A. Soramerfeld uit München onderscheiden In een bijzondere zitting der afdee- ling natuurkunde van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, die in liet gebouw van de Academie te Am sterdam is gehouden, heeft prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden, de Lorentz-me daille der Academie uitgereikt aan prof. dr. A. Sommerfeld te München. Voor deze zoo bijzondere gebeurtenis bestond groote belangstelling. Zij werd o.m. bijgewoond door familieleden van den grooten geleerde, wiens nagedach tenis dezen middag werd geëerd, den Duitschen gezant, graaf Julius von Zech, den Duitschen consul-generaal en den commissaris der Koningin in Noord Holland, mr. dr. A. baron Röell. De voorzitter van de Kon. Ned. Aca demie van wetenschappen, prof. dr. J. van der Hoeve, opende de bijzondere vergadering met een woord van wel kom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den Duitschen gezant, den Duitschen consul-generaal, alsmede tot baron Röell. Spr. merkte op, dat sinds de Lorentz- medaille is ingesteld, het thans voor de vierde maal is, dat de medaille wordt uitgereikt Den eersten keer in 1927 was het ook een Duitscher, prof. Max Planck uit Berlijn, die deze onder scheiding te beurt viel, terwijl de me daille den laatsten keer in 1935 werd toegekend aan prof. Debeye. In het vervolg van zijn toespraak merkte prof. Van der Hoeve op, dat het algemeen bekend is, hoezeer prof. Som merfeld wijlen prof. Lorentz heeft be wonderd en geacht. Namens de afdeeling natuurkunde reikte prof. dr. H. A. Kramers de me daille vervolgens aan prof. Sommerfeld uit. Alvorens hiertoe over te gaan, hield prof. Kramers een rede, waarin liij er aan herinnerde, dat prof. Som merfeld in de periode van de klassieke natuurkunde op het gebied van de zui vere wetenschap zeer veel tot stand hoeft gebracht. Daarnaast heeft prof. Sommerfeld zich ook de verdienste ver worven aan te toonen, dat toegepaste wetenschap heeleinaal geen onzuivere wetenschap is. Heden ten dage heeft deze overutiging overal baan gebroken. Voorts herinnerde spr. voor alles aan het werk van prof. Sommerfeld ten aanzien van de behandeling van de verhuigingsvraagstukken en zijn onder zoekingen van het ontstaan en de eigen schappen der Röntgenstralen. Prof. Sommerfeld dankte vervolgens voor de hem verleende onderscheiding. Spr. merkte op, dat deze dag een der mooiste en belangrijkste is in zijn leven. Prof. Sommerfeld verhaalde hierna van de eerste ontmoeting met wijlen prof. Lorentz in 1890 in Leiden, die hij nim mer zal vergeten. Prof. Van der Hoeve heeft de verga dering vervolgens gesloten. In een aan grenzende zaal, waar thee werd geser veerd, bleef men nog langen tijd bijeen. Ritm. Pahud de Mortanges in een zeis gevallen AMSTERDAM, 25 Juni. Het onge val, dat Ritmeester C F. Pahud de Mortanges vorige week Maandag is overkomen, heeft zich, naar wij ver nemen, als volgt toegedragen. Tijdens een nachtelijke militaire oe fening is ritmeester Pahud de Mortan ges van een zolder in een schuurtje gesprongen, waarbij met zijn pols in een zeis terecht kwam. De pols is daar door verwond. Ritmeester Pahud de Mortanges werd in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch opgenomen en zal daaruit binnen enkele dagen worden ontslagen. Het zal echter wel eenigen tijd duren, alvorens de pols zijn na tuurlijke soepelheid van beweging heeft herkregen. Dr. Colijn verklaart zich geen fetisch-aanbidder van het vrije handelsverkeer, maar een doodnuchter beoordeelaar van feitelijke omstandigheden Het motormailschip „Prinses Bea trix", gebouwd door de Kon. Maat schappij Do Schelde, in opdracht van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, heeft Zaterdag met goed gevolg zijn proeftocht gemaakt. On der de gasten bevond zich Prins Bernhard. De heer G. J. Teppema vertegenwoordigde den Minister van Economische Zaken. Even vóór de lunch is het schip bui tengaats overgedragen, bij welke gele genheid ir. H. C Wesseling, van de directie van De Schelde, een korte toe spraak hield, die de heer De Meester namens de Zeeland beantwoordde. Het was Prins Bernhard, die de symbolische handeling verrichte van het laten zak ken van de vlag van De Schelde en het hijschen van de vlag van de Zeeland. Bij den aanvang van het noenmaal heette de heer De Meester alle gasten hartelijk welkom, in het bijzonder Prins Bernhard, die drie maanden geleden dit schip te water heeft gelaten en ook PARIJS, 25 Juni (Havas). De mi nister van buitenlandsche zaken Bonnet, heeft te Arcachon een redo gehouden aan een feestmaal, aan geboden dóór de radicaal-socialis tische federatie voor het Zuid-Wes ten des lands. Hij weigerde iets te zeggen over de besprekingen te Moskou. Alleen zcide hij te hopen, dat spoedig een regeling tot stand zal komen. Ten aanzien van de Fransch-Turk- sche overeenkomst zeidc Bonnet, dat Frankrijk geenszins zijn taak in Syrië cn Libanon aan derden heeft overge dragen. Do overeenkomst tot weder- keerigen bijstand in geval van ccn aan val zal nader in ccn verdrag bepaald worden, dat ten doel heeft de veilig heid op den Balkan to verhoogen. Vervolgens sprak do minister over de samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland, welke op alle gebied nnu- wer is dan ooit tevoren. Tenslotte zeido Bonnet dat teneinde den vrede te hand haven rond Frankrijk talrijke waak zame vrienden worden geschaard, doch opdat het werk van dc regecring vol ledig succs zal hebben, moet dc natio begrijpen, dat het noodzakelijk is niet te verslappen in de bewonderenswaar dige poging tot versterking van do krachten des lands. De minister herinnerde hierbij aan het bewonderenswaardige jverk van het nationaal herstel, dat verricht is door minister-president Daladier, rond om wien alle Franschen zich in een geest van eensgezindheid en discipline moeten scharen. In den Zaterdag gehouden minister raad heeft Daladier aan president Le brun eenige wctsdecrcten voorgelegd, met name betreffende het op stapel zet ten van een onderzeeboot ter vervan ging van dc „Phenix", voorts betreffen de de onderdrukking der verspreiding van buitenlandsche brochures en be treffende de vreemdelingenpolitie. Bon net heeft een uiteenzetting gegeven van buitenlandsche politiek. ALEXANDRETTE WORDT EEN VLOOTBASIS ANKARA, 25 Juni (Reuter). Naai gemeld wordt is Turkije voornemens de haven van Alexandretto te maken tot een waardevolle strategische basis. Het voornemen zou bestaan de haven te modemisecren en te versterken en haar dannnede te maken tot een belangrijk militair steunpunt. De Turksche stra tegen achten Alexandretto ccn vitaal punt ten opzichte van de Dardanellen cn het Suez-kanaal. DUITSCHLAND KOMT TWEE MILLIOEN ARBEIDSKRACHTEN TEKORT BERLTJN, 25 Juni (D.N.B.). De nationaal-socialistischo leider Hup- fauer heeft in een te Wernigcrode ge houden bijeenkomst verklaard, dat het Duitsche bedrijfsleven volgens officieele schattingen twee millioen arbeiders te dezen feestelijken dag heeft willen mee maken, hetgeen de directies van beide maatschappijen bijzonder waardeeren. Na woorden vaji welkom tot de bui tenlandsche gasten in het Engelsch en in het Duitsch, besloot de heer De Meester met een dronk op het Konink lijk Huis en in het bijzonder op de naamgcefster van dit schip: Prinses Beatrix. Tegen het einde van dc lunch heeft mr. J. Smit, bij afwezigheid van den president-commissaris van De Schelde, den heer Bernhard Ruys, ge dankt voor de samenwerking tusschen de bouwmaatschappij en de opdracht geefster. Moge dit schip even gelukkig varen als zijn voorgangers, aldus spr. De heer T. J. de Meester sprak woor den van hulde tot de Mij. De Schelde, vooral tot den ontwerper, den heer Blokland Visser en ir. Van Tijen die met de levering van de machines was last. Na de lunch heeft Prins Bernhard de rookkamer van het schip zich met verschillende genoodigden onderhouden die voor zoover niet aan Z. K. H. be kend door den heer Quarles van Uf- ford, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, aan den Prins wer den voorgesteld. Kort na vijf uur was de Prinses Bea trix voor den wal te Vlissingen aange komen. Een half uur later ging de Prins van boord. Met zijn secretaris jhr. mr. C. Dedel vertrok Z. K. H. per auto naar het Paleis Soestdijk. Tantaluskwelling voor palingvisschers Landverhuizingvan paling door de Amsterdamsche grachten AMSTERDAM, 26 Juni. Zondagavond laat verdrong zich op de brug in de Utrcchtsche straat, over de Heerengracht een dichte menigte waaruit levendige com mentaren opstegen. Zij. die aan de brug leuning stonden, wezen met uitgestrekte handen naar het groenige water en zeer duidelijk waren zoowel opgetogenheid als spijt uit de stemmen te vernemen. Het was dan ook wel de moeite waard Door de een of andere oorzaak waren n.l. bij het spuien der grachten tientallen en tiental len. ja honderden dikke palingen door het stroomende water uit den Amstcl meege voerd en telkenmale schoten hun kronke lende vette ruggen, duidelijk zichbaar in het licht der felle booglampen onder de brug, waar zij zonder ook maar een se conde belaagd te zijn in het veilige duis ter verdwenen. Steeds weer werd hun verschijning met enthousiast gejuich be groet. Telkens opnieuw verdwenen zij on der een koor van spijtige uitroepen. Het Is uitgesloten om ook maar bij be nadering te schatten hoeveel paling wel onder deze brug is doorgetrokken. Dat het echter een belangrijke hoeveelheid moet zijn geweest blijkt wel, wanneer men weet, dat omstreeks tien uur des avonds de eerste palingen de aandacht der voorbij gangers trokken en dat nog lang na mid dernacht tientallen zich langs de brug leuning verdrongen om den grooten trek kort komt Het tekort is het dringendst in den landbouw en de metaalnijver- J van het Jandv er huizend" kronkelgedierte heid. gade te slaan. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wets ontwerp tot wijziging van de Tarief- wet 1934 en de wet op het statistiek- recht lezen wij, dat het den ministers niet al te zeer bevreemdt, dat ver scheidene leden het bedenkelijk ach ten, dat een tariefswijziging, met beschermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een gaan in bescher mende richting niet gesproken is ge worden. Het is toch van algemeene bekendheid, dat er nog steeds niet zoo weinigen zijn, die de bewegings vrijheid der regeering gaarne be perkt, zien door wat aan verkiezings leuzen ten gehoore is gebracht. Zou de regeering harerzijds die opvat tingen ook huldigen, dan zou in tij den als wij thans beleven of machte loosheid der regeering het gevolg zijn, óf bij herhaling een beroep op de kiezers m-oeten worden gedaan in verband met aangelegenheden, die om oplossing roepen, doch waar over bij de laatste verkiezing niet werd gesproken. De houding van den heer Colijn met betrekking tot de regeling van het goe derenverkeer tusschen de verschillende landen is onveranderlijk dezelfde. Hij acht de voortgaande afsnoering van dat verkeer, inzonderheid voor een land als Nederland, een ramp. Hij gelooft zelfs niet aan de mogelijkheid van terugkeer van onze vroegere volkswelvaart, zoo lang daarin geen ingrijpende verande ring intreedt Deze op sterke overtuiging berustende economische opvatting is intusschen gebonden aan een weder- keerige toepassing van deze begin selen. Zoodra men oen eenzijdige toe passing van de beginselen van het vrije goederenverkeer bepleit, zoodra men meent, dat Nederland op dit terrein zijn traditie kan handhaven tegen elke be laging van onzer uitvoer in, dan vinden de voorstanders van een vrij ruilver keer den heer Colijn niet meer aan hunne zijde. Hij is op dit stuk geen fetisch-aanbidder, maar een doodrfuch* ter beoordeelaar van feitelijke omstan digheden. Reeds 6 jaar geleden heeft de heer Colijn rekening gehouden met de mogelijkheid, dat te eenigër tijd ook Nederland verplicht zou kunnen worden over te gaan tot een bescher mend tarief. Toen de regeering dan ook ombuiging van de Nederlandsche handelspolitiek in beschermenden zin noodzakelijk achtte om door steun aan verschillende indus trieën hier. te lande de werkloosheid te bestrijden cn zij van oordeel was, dat om dit doel te bereiken, toch inwerking stelling van de te verhoogen reenten met toepasing der Tariefmachligings- \yet onvermijdelijk was, heeft zij de me dewerking hiertoe van de Staten-Gene- raal gevraagd en uiteindelijk, zij het dan in anderen vorm dan aanvankelijk was voorgesteld, nader verkregen. Voor een groot aantal artikelen, waar van kunnen worden genoemd: wollen en half-wollen stoffen, jutezakken, pa pier, glas- en aardewerk, was een ver laging van de bestaande invoermoge- lijkheid uit industrieel oogpunt drin gend geboden. Het bleek evenwel han delspolitiek niet mogelijk deze verla ging te verwezenlijken, althans niet zonder het doen van onaanvaardbare concessies onzerzijds. Hei verdrag met Duitschland De in het verslag gestelde vraag, wel ke de invloed is geweest van de tariefs- verhooging op het onlange tot stand ge komen handelsverdrag met Duitschland, willen de ministers als volgt beantwoor den. Niet kan worden ontkend, dat de kwestie van de tariefsherziening bij de onderhandelingen een rol heeft ge speeld. De eventueele benadeeling van onzen export, welke hieruit kan voort vloeien, is evenwel tot zeer geringe pro porties teruggebracht. Deze benadceling kan eenerzijds het gevolg zijn van het vervallen van enkele tariefconsolidaties voor Nederlandsche producten, ander zijds van enkele tariefsverhoogingen. welke bij het verdrag tot stand kwamen Wat betreft de vervallen tariefsconso- lidaties zij opgemerkt, dat de totale uit voer van Nederland naar Duitschland van de daarbij betrokken artikelen in 1938 in de betreffende vordragsperiode niet meer dan R.M. 176.000 bedroeg. De artikelen, waarvoor het verdrags tarief werd verhoogd, zijn spruitkool, pinazie, bloembollen cn boomkweeke- rij-artikclen. Do totale Nederlandsche uitvoer van deze vier calegorieën be droeg in 1938 R.M. 4.900.000. Eenige der genoemde artikelen zijn inderdaad voor Nederland van groot belang. De tariefs verhoogingen zijn evenwel binnen zoo beperkte grenzen gehouden, dat de ex port daarvan geen invloed zal ondervin den. Ook met betrokking tot het onlangs met België tot stand gekomen handels verdrag is de conclusie gerechtvaardigd, dat de tariefsverhoogingen het resultaat der onderhandelingen niet in ernstige mate hebben beïnvloed. Ongetwijfeld zal voor een aantal ar tikelen de voorgestelde maatregel prijs- verhoogend werken. Het is evenwel een misvatting, dat iedere prijsverhooging een nadeel voor de volkshuishouding zou beteekenen. Berekend wordt, dat maximaal de kosten van het levensonderhoud tenge volge der tariefmaatregelen, kunnen stijgen met een percentage, dat varieert tusschen 1.— en 1.36. Het behoeft even wel geen betoog, dat de werkelijke stij ging verre daar beneden zal blijven Een stijging van de kosten van het levens onderhoud met pet. zal meer in over eenstemming zijn met de werkelijkheid dan het berekende maximaal percen tage. Ten aanzien van de opmerkingen, waarmede de in deze paragraaf aan het wóórd zijnde leden hun betoog beëindigen, kunnen de ministers slechts herhalen, dat de regeering niet voornemens is. de onderhavige voorstellen door andere te doen vol gen, eenerzijds omdat zij groote waarde hecht aan stabiele -erhou- dingen op tariefgebied. anderzijds omdat de internationale positie van ons land voorschrift. dat het wapen der bescherming met groote behoed zaamheid en matigheid wordt ge hanteerd. Inderdaad is het ontwerp van wet in het raam geplaatst van de regeerings- politiek ter bestrijding van de werkloos heid. Aan de indiening van het onder havige ontwerp van wet ligt de overtui ging ten grondslag, dat de ïegeering geen middel onbeproefd mag laten, dat er toe kan bijdragen de werkgelegen heid op peil te houden en te stimulee- ren. Het gunstige effect van deze maatre gelen komt duidelijk tot uitdrukking in de vermindering van het algemeene werkloosheidspercentage dat in de jaren 1936, 1937 en 1938 resp. 32.7, 36.9 en 25 beliep; dit alles niettegenstaande het feit, dat zich jaarlijks pl.m. 40.000 nieu we werkkrachten op de arbeidsmarkt aanmelden. Groote braakliggende kapitalen blij ven tot schade van de werkgelegenheden ongebruikt liggen, omdat geen onder nemer den moed heeft nog verdere ver liezen te riskeeren. Herstel van de winstcapaciteit is dan ook de onmisbare voorwaarde voor uitbreiding der werk gelegenheid. Bij de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Taricfwet 1934 en de wet op het statistiekrecht, is een nota van wijziging gevoegd, waarin aanvullingen worden gegeven op het qntwerp tot wijziging der Tariefwet. Een der aanvullingen bepaalt, dit afzonderlijke aangifte van aan andere artikcle» toegevoegde gereedschappen of hulpmiddelen noodig is, zoo deze on derworpen zijn aan een waarderecht van meer dan 20 pet. Deze aanvulling is voornamelijk van belang voor artikelen als koffers, valiezen e. d., necessaires en garnituren. Uit hygiënisch oogpunt komt het, in overleg met den minister van Sociale Zaken, bij nadere overweging geraden voor om de verhooging van het invoer recht van tandenborstels terug te ne men. Door het stellen van een gewichts- grens ten aanzien van met 20 pet. van de waarde belaste borstelmachines e.d. wordt bereikt, dat dergelijke voor fa brieken e.d. bestemde apparaten lager worden belast dan die voor particulier gebruik Houten delen en schroten zullen niet met 10 doch met 6% van de waarde worden belast. De verplichting tot gespecificeerde aangifte van kerstboomartikelen komt te vervallen. Asbestkleeding zal aan een heffing van 6% onderworpen zijn. Voorts wordt voorgesteld om het in voerrecht voor zeemleder te verhoogen van 6 op 10%. Om de moeilijkheden bij de aangifte van garnituren en necessaires houden de artikelen, welke aan een hooger in voerrecht zijn onderworpen dan de gar nituren zelf, te ontgaan, worden 12, 18 en 20% garnituren ingevoerd. Van sigarettcnhulzen zal 20% naar dc waarde worden geheven, van zijde papier voor fabrieksdoeleinden 10%, idem van vulcanfibrc, matrijzenpapier en tot onderdeel van werktuigen te verwerken papier. De heffing op be hangselpapier is 15%. De Jjeffing op papier uit één stuk in gevoerd op rollen, wegende per rol, met inbegrip van huls of ander op- windmirlael. 200 kg. of meer, wordt van 20% teruggebracht op 12%. Van asbestcementplaten zal geen hoo ger invoerrecht dan 8 pet. van de waar de worden geheven. De heffing op landbouw-tractors zal 6 pet. in plaats van 15 pet. worden. Dr. COLIJN'S 70ste VERJAARDAG De leden van het kabinet bieden den minister-president dr. Colijn Maandag avond ter gelegenheid van het feit, dat hij Donderdag j.l. 70 jaar is geworden, een diner aan. Ook de afgetreden minister van fi nanciën, mr. de Wilde zal aan dezen, maaltijd deelnemen. CONGRES DER I.E.V. AMSTERDAM, 25 Juni. Het con gres der Internationale Eislauf Vereeni- ging is. beëindigd. Voor de tweejarige periode tot het volgend congres is het bestuur als volgt samengesteld: President: G. W. A. van Laer (Neder land). Vice-president: H. J. Clarke (Australië). Bestuursleden: H. Valar (Zwitserland), M. Hoenike (Duitsch land), L. Fuerst (Bohemen), Dr. E. Ml- nich (Hongarije) en W. Jacobsson (Finland),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2