DAGBLAD Toenemende Britsche verontwaardiging Japansch - Russische luchtgevechten Botsing tusschen auto en motor Ernstig auto-ongeluk in Tilburg van zeer grooten omvang nabij Nieuw-Millingen DE EEMLANDER Maandag 26 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 341 Sterke reactie der publieke opinie op de behandeling van de Britten in Tientsin Een optocht van gewapende Wit-Russen De Britsch-Fransche staf-besprekingen te Singapore Ieren trekken in optocht door Londen Moskou geeft een rechtzetting Twee dooden Egyptisch minister te Boekarest Atlantic Clipper weer in New York Zuid-Slaven juichen Tsjechen toe Bij een botsing tegen een boom twee personen gedood, twee ernstig en twee licht gewond „Onvermogen of onwil" in Duitschland? BERICHT Licht op: 9 uur 54 min. ABONNEMtNijPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tianco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON IN TER C. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DDI IC f)FR AnVFRTFNTIFN van rcÖels 1 105 mel inbe4riP van een bewijsnummer, ftUYtKltPIMt {02. Lic{dadigheids.advCr»entiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 re*-e'* 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1 B-wüsi-mmor extra f O-Qj OFFICIEELE Britsche kringen, aldus meldt Reuter uit Londen, zijn zeer onder den indruk van de toenemende openbare verontwaar diging, die gewekt wordt in geheel Engeland door de berichten uit Tientsin over de brutale behandeling van Britsche onderdanen door Japansche soldaten en ambtenaren. Verwacht wordt, dat deze ver ontwaardiging niet zal nalaten reacties te hebben op de regeering, wanneer Japan weigert voldoening te geven op de voorstellen, die aan de regeering te Tokio zijn voorgelegd. Deze omvatten een openhartige bespreking van punten, die betrokken zijn, en onmiddellijk staking der incidenten, die de Britsche premier onduldbaar heeft genoemd. ZONDAG heeft de Britsche concessie bijna geen melk ont vangen. De zieken in het Britsche ziekenhuis hebben daaronder ge leden. De blokkade is bijzonder streng op de rivier, waar de Brit sche sleepbooten en lichters uren lang vastgehouden worden. Chi- neesche passagiers werden aan land gebracht en keerden niet weer. De anti-Britsche propagan da wordt voortgezet in de pers, per radio en met vlugschriften. Men zegt, dat de Japanners één Chinees de concessie laten binnen treden tegen vier, die de concessie verlaten. Na de herhaalde protesten van den Britschen consul-generaal in Tien tsin is de Engelschman Smith, die acht dagen geleden door de Japan ners was gearresteerd, Zondagmid dag op vrije voeten gesteld. Door deze vertraagde invrijheidstelling is de verbolgenheid niet verminderd over de behandeling, waaraan En- gelschen worden onderworpen bij het binnengaan en verlaten van de thans reeds ruim twaalf dagen ge blokkeerde concessie. Zondagmiddag hebben militaire for maties anti-communistische Wit-Russen gedefileerd in de vroegere Duitsche con cessie. Zij waren gewapend met gewe ren en hadden twee kanonnen en op auto's gemonteerde mitrailleurs bij zich. Zij trokken langs vertegenwoordigers van het Japansche leger en plaatselij ke nationaal-sncialistische afdeelingen Duitschers en fascistische Italianen, be nevens falangistische Spanjaarden. Tijdens een receptie in den zetel der anti-communisten merkte men de tegen woordigheid op van Ataman Semenof, die speciaal per vliegtuig uit Dairen was gekomen en dien de Japanners beschou wen als de militaire chef van de Wit- Russen in he* Verre Oosten. Men her innert er aan. dat het Wit-Russische anti-communistische comité, dat naar men zegt onder bescherming werkt van het Japansche leger, alle Russische emi granten in China leidt ongpveer 8000 personen. Ongehoorzaamheid aan zijn bevelen heeft uitwijzing door dc regee ring te Peiping ten 'gevolge. SINGAPORE. 26 Juni. (Reuter.) Algeheele overeenstemming is tot stand gekomen over alle aangele genheden hetreffende de politiek ter zee bij de EngelschFransche defensieconferentie, die naar men verwacht heden zal eindigen, aldus een officieel communiqué, dat Zon dag is uitgegeven na een vergade ring van negen uur. Admiraal Noble, de opperbevelhebber der Britsche vloots'rijdkrachten in de Chineesché wateren, die de conferentie presideert, zal na beëindiging der be sprekingen vertrekken aan boord van zijn vlaggeschip, den kruiser „Kent". Hij begeeft zich naar de Noordelijke Chi- neesche wateren, zoo voegt het commu niqué hier aan toe. Naar verluidt is admiraal Noble er thans van overtuigd, dat de Britsch- Fransche strijdkrachten aan iedere be dreiging niet succes het hoofd kunnen bieden. Regelingen voor het vormen van voorraden oorlogsmateriaal en een volledig overzicht over de manschappen en het materiaal, dat Ier beschikking staat van de Britsche en Fransche strijdkrachten, zijn naar verluidt, door dc conferentie opgesteld. Kardinaal Hinsley vermaant de R. Katholieken misdadige extremisten niet te helpen LONDEN, 26 Juni (Havas) Onge veer tweehonderd Ieren zijn Zondag in optocht getrokken door de stra ten van Londen langs de gebouwen, die Zaterdag door explosie bescha digd zijn. Zij droegen vlaggen mede met opschriften als: „Zonder vrij heid zal Ierland nooit vrede hebben", „liever dood dan dienstplicht". Op Tralfaigar Square luisterden 2000 personen naar Iersche sprekers, die aanvallen deden op het „Engelsche imperialisme sedert Cromwell". De aartsbisschop van Westminster, kardinaal Hinsley. heeft in de Hcly Trinty Church in de Hammersmith-wijk van Londen gesproken over de bom aanslagen in Londen, die hij laf en wreed noemde. Hij waarschuwde de R Katholieken, die samenzweren tegen Kerk of staat, dat de straf ex-communi catie is en verklaarde, dat alle eenvou dige en oprechte R. Katholieken, van welke nationaliteit zii ook zijn. door de ze waarschuwing bchooren te worden af geschrikt en zich niet tot werktuigen behooren te laten maken van misdadige extremisten. Van do 17 personen, die gisteravond bij de ontploffingen in verschillende doe len van Londen gewond zijn. zijn slech's twee in het ziekenhuis gebleven. Ilun toestand is bevredigend. Zondag hebben zich Ip Dublin enkele ongeregeld lieden voorgedaan. De politie trachtte vergeefs een aantal uit Beli ist afkomstige aanhangers van liet lerscliP republikeinsche leger-te beletten, het station van Dublin te verlaten. Zondag ochtend hebben zij in het centrum der stad een betooging gehouden. Na ver seheidene redevoeringen verbrandde d» menigte een Engelsche vlag. President Lebrun en leden der Fransche regeering waren aanwezig bij een her denkingsplechtigheid. gehouden in de Notre Dame te Parijs voor de in de on derzeeboot ..Phenix" omgekomen leden der Fransche marine TOKIO, 26 Juni (Havas) Uit Hsinking wordt aan Domei ge meld, dat weer vijftien Russische vliegtuigen bij het Boeir-meer neergehaald zijn. Een Japansch vliegtuig is verdwenen. Domei voegt hieraan toe, dat sedert 20 Mei 133 Russische vliegtuigen op deze wijze zouden zijn neerge haald. In verband met de berichten omtrent botsingen aan de Mongoolsch-Mandsjoe- rijsche grens is thans te Moskou een communiqué uitgegeven, waarin mede- eedeeld wordt, dat „in werkelijkheid de volgende gebeurtenissen geschied zijn in het gebied van het Boeir-meer aan de Mandsjoerijsche grens". Op 11 Mei werden Mongoolsche grens posten ten Zuid-Oosten van het genoem de meer plotseling aangevallen door Japansc.h-Mandsjoerijsr.he troepen. Zij moesten van de grens in Westelijke richting terugtrekken naar de rivier Khalkineol. Gedurende tien dagen, te beginnen op 12 Mei," gebeurden in dit gebied bijna dagelijks botsingen, waarhij dooden en gewonden aan beide kanten vielen. Op 28 en 29 Mei trokken de Japansch- Mandsjoerijsche troepen, die nieuwe versterkingen hadden gekregen uit Khailar met tanks, pantserwagens, ar tillerie »«n groote luchtstrijdmacht, we derom Mongoolsch gebied binnen. De troepen der Mongoolsche volksrepubliek verjoegen Ie aanval'ers. De Mandsjoe- APELDOORN, 26 Juni. - Gis teren om ongeveer kwart over tien is op den rijksweg Amersfoort— Apeldoorn ter hoogte van Nieuw Millingen een ernstig verkeerson geluk gebeurd, waarbij een echt paar om het leven is gekomen. Op genoemd tijdstip naderde uit de ridhting Amersfoort een motor, he- stuurd door den heer G. Wilbrink, tim merman en aannemer te Beekbergen Op de duo zat zijn echtgenoote. L'it de'tegenovergestelde richting na nerde een auto, bestuurd door den heer H. J. Junink uit Deventer Vermoede lijk heeft laatstgenoemde den motorrij der niet zien naderen, waardoor beide motorrijtuigen met elkaar in botsing kwamen. De gevolcoq waren verschrikkelijk, De duopassagiere, mevrouw Wilbrink, werd over den weg geslingerd en was op 6lag dood, terwijl haar man enkele oogenblikken later is overleden. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. De stoffelijke resten der slachtof fers zijn met een ambulance-auto naar het Julianazickcnhuis- te Apeldoorn overgebracht. De rijksveldwacht stelt een onderzoek naar het ongeval in. BOEKAREST. 26 Juni (D.N.B.) - Zondagmiddag is de Egyptische minis ter \an huitenlandsche zaken Abdal Fatfal Yehia voor een officieel bezoek ie Boekarest aangekomen, waar hij tot Dinsdag zal blijven. Het voornaamste doel van zijn bezoek is handelsbespre kingen to voeren, doch men venvacht, dat hij tevens met zijn Roemeenschen ambtgenoot Gafencu van gedachten zal wisselen over den toestand in Zuid- Oost-Europa en het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee. Er moge aan herinnerd worden, dat beide ministers onlangs Ankara bezocht hebben. rijsch-Japansche troepen lieten op het slagveld vele dooden en gewonnen, be uevens een groote hoeveelheid wapens achter en trokken .«aar hun eigen we- bied terug Bij dezen slag verkoren de Japansch-Mandsjoerijsche t-oepen ruim 100 dooden. Behalve de botsingen te land, werden ook gevechten in de lucht geleverd al dus gaat het communiqué verder. Op 28 Mei schond een troep Japansche ge- vechts- en bombardementsvliegtuigen de grens en viel plotseling twee vlieg velden van het Mongoolsche leger aan. De onverwachts aangevallen Mon gool sch-Russische vliegers, stegen met eenige vertraging op, hetgeen een voor deel gaf aan den vijand. Bij dezen lucht slag verloor de Sovjet-luchtmacht ne gen toestellen en de Japansche drie. Tenslotte moesten de Japansche toe stellen haastig terugvliegen naar hun basis. Op 22 Juni deed een Japansch- Mandsjoerijsche luchtmacht van 120 toestellen een nieuwen aanval. De Mongoolsch-Russische lucht macht. 95 tnesfpllen, hond den strijd aan. Daarbij werden 31 Japansch- Mandsjoerijsche toestellen en 12 Mongoolsch-Russische omlaagge- schoten. Op 24 Juni viel de Ja pansch-Mandsjoerijsche luchtmacht wederom aan, ditmaal niet 60 toe stellen. De Mongoolsch-Russische luchtmacht, eveneens 60 vliegtuigen sterk, stepg op en haalde 25 Ja pansch-Mandsjoerijsche vliegtuigen neer, terwijl zij zPlf slechts twee toe stellen verloor. Op 25 Juni kwamen geen incidenten voor. Sovjet-Mongoolsche troepen heb ben alle punten bezet aan de Mand sjoerijsche grens ten Oosten van do ri vier Khalkhingol. In de geheele periode der botsingen hebben de Sovjet-Mongoolsche troepen nooit de gevcstig-de grens geschonden zonder rekening te houden met enkele afzonderlijke gevallen, waarin een vliegtuig bij de achtervolging van een Japansch - Mandsjoerijsch toestel ge dwongen werd over Mandsjoerijsch ge bied te vliegen. NEW YORK. 26 Juni (Reuier) De viicgboot Atlantic Clipper is Zon dag uit Horta aangekomen, waar mede de laatste proèfvlurht vol tooid is over het Zuiden van den Atlantjschen Oceaan alvorens den passagiersdienst geopend zal -r- den. BELGRADO, 26 Juni (Havas) Na een voetbalwedstrijd tusschen de Sport club Belgrado en Slavia uit Praag wer den Tsjechische spelers Zondag door dc toeschouwers uitbundig toegejuicht waarbij' geroepen werd: „Leve onze Tsjechische broeders, leve onze -"broeders, de martelaars." De politie had maarre gelen genomen, daar zij anti-Duitsche betoogingen vreesde. Er kwam geen enkel incident voor. Lipa, de oud-ge- zant van Tsjecho-Slowakije in Belgrado, woonde de match bij. Ook hij werd warm toegejuicht. TILBURG, 26 Juni. Vanochtend tusschen vijf en zes uur is op den Bredascheweg te Tilburg een auto met zes veekooplieden, die op weg waren naar de veemarkt te Rotterdam, even voorbij den overweg van de spoorlijn Tilburg—Turnhout aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. De gevolgen waren ontzettend: twee der inzittenden waren zoo zwaar .gewond, dat zij kort na aankomst in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg, waarheen zij door den gemeentelijken geneeskundigen dienst waren overgebracht, zijn overleden. Hun namen zijn H. van Meerendonk uit Berlicum en Th. Verbruggen uit Gemert. Twee anderen: J. van Dooren, die den wagen had bestuurd en H. van der Ven, beiden uit Veghel, werden met zeer ernstige verwondingen in genoemd ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is levensgevaarlijk. De twee overigen, Chr. van der Ven uit Erp en Th. van der Ven uit Veghel werden minder ernstig ge wond. Zij zijn eveneens in het Sint Elisabeth-ziekenhuis opgenomen. Wat de oorzaak van het ongeluk is, weet men nog niet. Er was op dat tijdstip geen ander verkeer op den weg. Waarschuwende woorden tot Duitsche leiders gericht in eén hoofdartikel van de Times LONDEN, 26 Juni. (Reuter.) De Times schrijft in een hoofdartikel, „het onvermogen of de onwil van de leiders der Duitsche publieke opinie om reke ning te houden met de waarde der dui delijke verklaringen van Britsche staatslieden, een van de gevaarlijkste ontwikkelingen in den geheelen inter nationalen toestand" te achten. Het Engelsche blad schrijft verder: „De ver wondering van BethmanHoilweg. dat Engeland in 1914 bereid was in den oorlog te gaan voor wat hij een vodje papier beliefde te noemen, zal niets zijn vergeleken bij de verbazing van het Duitsche volk, als een directe uitda ging der belangen van Engeland ol zijn bondgenootcn liet land tot oorlog zou drijven. Men vertflt den Duitschers en Italia nen voortdurend dat het Britsche rijk in een staat van hulpeloosheid en ver val verkeert. M?n vergeet, dat een bull dog. hoe zeer hij ook gesard werdt, niet blaft voor hij bijt-,.maar, als hij bijt, laat hij niet los. De pers van Duitschers en Ita lianen is zoo vol van schreeuwende uit dagingen. dat de rustige gematigdheid der Engelsche redevoeringen verkeerd begrepen wordt. Het zal een ramp voor de geheele wereld zijn. als men geen nota neemt van Chamberlain's en Hali fax's. herhaalde verklaringen, dat ge weld met geweld zal worden beant woord. Als het eenmaal zoover gekomen is. zal de dag voor onderhandelingen voor bij zijn. De gelukkige tijd van weder zij dsc.h begrip en groote welvaart voor de F.uropeesche,volken moet een droom beeld blijven, totdat, zooals Chamberlain zeide, Duitschland zijn ongerechtvaar digde verdenking laat varen en toont, dat het oprecht wenscht deel te nemen aan redelijke besprekingen met redelijke menschen." DUITSCHE MARINE-OFFICIEREN TE DANZIG WARSCHAU. 26 Juni (Havas) Zon dag is een delegatie, bestaande uit hon derd Duitsche marine-officieren in uni form. onder leiding van admiraal Schultze. te Danzig aangekomen otn aanwezig te zijn bij de inwijding van het monument ter nagedachtenis van de Danziger zeelieden, die in den we- réldoorlog gestorven zijn. Admiraal SchuJtze hield een rede. waarin ge°n politieke toespelingen voorkwamen. ITALIAANSCHE OUD-STRIJDERS IN DUITSCHLAND MUNCH EN, 26 Juni. (D.N.B.) Op uitnoodiging van den president van den bond van Duitsche oud-strijders, de hertog van Coburg. zijn 500 Italiaansehe oud-strijders voor een reis door Duitsch land te Mtinehen aangekomen, waar zij door Hitier zijn ontvangen en toegespro ken. MASSA-VEROORDEELING VAN CHINEESCHE COMMUNISTEN TOKIO, 26 Juni (Havas) Domei meldt dat te Charbin in Mandsjoekwo- een groot proces is gevoerd tegen Chi- neesche communisten. Er waren 385 Chineezen gearresteerd, van hen zijn er tien ter dood veroordeeld, zeven tot le venslange gevangenisstraf en 97 tot bag- nostraffén van 5 tot 20 jaar. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Weerverwachting Overwegend droog, gedeel telijk bewolkt, koude nacht, overdag iets warmer, meest zwakke wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen. Buitenlandsch weeroverzicht De depressie over Scandinavië heeft twee kernen, die zich naar het Noorden verplaatsen. Zij veroorzaken zwaren neer slag in Noord Zweden en Finland. Over do Noordzee zijn gedurende de laatste dagen koele luchtmassa's naar het Zuiden getransporteerd, welke thans tot midden Frankrijk en Zuid- cn Mid den Duitschland zijn doorgedrongen. Langs de scheidingslijn tusschen de koude polaire lucht en de warmere lucht massa's van tropischen oorsprong ontwikkelden zich nieuwe storingen, die veel regen en hier en daar onweer ver oorzaakten. Gisteren lag Limburg onder invloed van zoo'n storing, te Maastricht werd 8 mm regen afgetapt. Ook van morgen was in centraal Europa het weer nog regenachtig. De temperatuur is in ons land gemiddeld twee graden onder normaal, ook op de Britsche eilanden en IJsland is het kouder dan normaal. Over Zuid Europa heeft zich een ge bied van hoogen luchtdruk ontwikkeld, dat nog voortdurend in beteekenis toe neemt. ITALIAANSCHE VLOOT- OEFENINGEN PALMO DE MAJORCA, 2J Juni (Ste- far.1) Het eerste Italiaansehe eskader is Zondagmiddag met bestemming naar Valencia uitgeloopen. Het tweede T«~,;""nsche eskader zal, naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. op 1 Juli voor een oefentocht van twee weken naar het oosten van de Middellandsche Ze« iritl oppen. Het on der conin do van admiraal Pirii staande eskader zal de Italiaansehe ha vens in Libve, op de Dodekanesos en in Albanië aandoen. Tegen het midden van Juli zal l.el eskader, tezamen met het Intusschen van zijn vriendschaps- bezoek aan Span je t^'-'Tck'eerde eerste eskader, een groote oefening onderne men tusschen Zuid-Italië en de Afri- kaansche kust.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7