stadsnieuws] i Een eeuw Chineesche verdragshavens In één jaar liep de werkloos heid met 8% terug r C Oranje Vereeniging Soesterkwartier Brandwaarborg Mij. „Ons Belang" Belgische Oorlogs invaliden naar onze stad „NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP" Eindexamen Gymnasium Maurits Wagen voort 80 jaar DE FATALE NACHT Militair Défilé Laagste cijfers sinds 1932 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 JUNI 1939 Viering van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard De Oranje Vereeniging „Soesterkwar tier" zal ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op Donderdag 29 Juni een muzikalen rond gang houden door het Soesterkwartier, gevolgd door een concert op het school plein aan de Lingestraat. Hieraan zul len medewerken het R.K. Harmonie-Or kest „Wilskracht", directeur de heer J. Wakelkamp en het dameszangkoor „Animato", directeur kapelaan Ch. C. J. Bachg. De opstelling heeft plaats in de Nij verheidstraat om 7.30 n.m. Boute: Nijverheidstraat, Soesterweg, Puntenburgerlaan, Piet er Pijperstraat, Soesterweg, Dahliastraat, Anjerplein, Anjerstraat, Zonnebloemstraat, Oude Soesterweg, Berkelstraat, Spaarnestraat, Lingestraat, Schoolplein. Jaarverslag 1938 Aan het jaarverslag 1938 van de N.V. Brandwaarborg-maatschappij „Ons Be lang" wordt het volgende ontleend. Met voldoening kan op het afgeloo- pen jaar teruggezien worden. De porte feuille steeg beduidend, terwijl het premie-inkomen aanzienlijk vooruit ging. De schade was gunstig in alle afdeelingen. Het premie-inkomen steeg met 3.964.69 tot 51.214.31 (vorig jaar 47.249.62). Na toevoeging van f 1500 aan de reserve voor diverse belangen, afschrij ving uit de winst van f 1320. aankoop som eener varia-portefeuille, toevoeging van f 1650 aan de premie-reserven en 795.54 interest aan de Statutaire reserve, benevens f 774.02 afschrijving op de inventaris, resteert een winst van 5245.17, waarvan bestemd voor uitdee- ling f 4800 en overbrenging op nieuwe rekening, tevens reserve voor dividend en tantième-belasting f 445.47. Aan aan deelhouders zal wederom 6% (onv.) worden uitgekeerd. Het slot van het jaarverslag van den directeur, den heer J. Rovers, is in zeer gunstigen zin ten aanzien van het be drijf gesteld. N AAR wij reeds vermeld hebben, wordt Zondag 2 Juli a-S. door circa 200 leden van de afdeeling van het nationaal verbond der Bel gische in Nederland geinterneerdé militairen een bezoek aan de oude interneeringsoorden Amersfoort en Harderwijk gebracht. In den voormiddag zullen door de da mes van de leden bloemen gelegd wor den op de graven van de overleden ge- interneerden op de begraafplaatsen te Soest en Amersfoort. Daarna, omstreeks half twaalf, wordt bij het Belgisch Monument een gesmeed ijzeren palm neergelegd ter herinnering aan de tijden, dat men van de Neder- landsche gastvrijheid mocht genieten. In den namiddag gaat het gezelschap met autobussen naar Harderwijk, waar eveneens met bloemen de nagedachtenis van de aldaar overleden geintemeerden geëerd zal worden. In het St. Josephgebouw had gister avond een bijeenkomst plaats van het Comité van Aelie „Naar d; Nieuwe Gemeenschap" onder leidtpg van den heer J. v. d. Linden. Een' voorloopig bestuur werd gevormd bestaande uit dp heeren A. J- Spiekermann. voorzitter. P. P. Bruna, L. A. A. van Hamersveld B. Spangers, C. Tuilhof en D. J. Tuilhof. Aan het Johan van Oldenbamevelt Gymnasium slaagden voor het eind examen B. mej. C. van Amstel, mej. B. de Boer, mej. M. Ivlaassen en de heer J. L. Chaillet. Afgewezen twee. GENIE WERK Het dopn van voorzieningen aan mi litaire gebouwen en werken alhier, aan besteed 13 Juni. is voor 34,400 gegund •an H. Fokkens té Naarden. VAN DE POLITIE Vannacht omstreeks kwart voor een werd een minderjarig jongmensch uit Hoogland door de politie aangehouden. Hij is door dén vader van 't bureau afgehaald. Een ondernemende knaap is door de hC( dak van een fabriek verwijderd. Bekend geworden als letter kundige, journalist en publicist Maurits karel herman wa genvoort werd den 27en Juni 1859 te Amsterdam geboren. Wagenvoort, die zich als letterkundige, journalist en publicist een goeden n->nm heeft verworven, debuteerde in de lite ratuur onder het pseudoniem Vosmeer de Spie. Onder dezen naam schreef hij (1890) ..Veertig zwervers". „Felicia Be- veredge" en den roman „Een Passie" (1896). Van Devssel. die toen in de Nieuwe Gids zijn vermaarde critieken schreef,, wijdde een geestdriftig artikel aan dit laatste hoek. „Een Passie heeft zich diep, diep in mij gedrukt", schreef hij. „Ik verklaar dat het pon zwaar, krach tig. „goed mooi, innig werk is." Wagenvoort is, na dit succesvol de buut, een heel andere kant uitgegaan. Enkele jaren na dit eerste boek ver schijnt (1900) „De Droomerij" onder zijn eigen naam, verder zijn nog te noemen „Maria Mflgdaiena's loutere liefde", en andere romans, maar de schrijver is toch vooral in ons land een aparte en eenige figuur geworden door zijn reizen en het vele dat hij op zijn onderhouden de wijze, soms in romanvorm, soms ook in feuilletonnistischen vorm. daar van verteld heeft. „Karavaanreis door Zuid-Perzië volgt al spoedig op de ro man „Maria Magdalena's loutere liefde", daarna „Oostersche momenten aan den Nijl", „In het voetspoor der vaderen" (indrukken van modern Hindoestan). Enkele van Wagenvoort's verhalen spe len in het Oosten, andere in Italië, over al verwerkt hij zijn groote kennis van landen en volken, opgedaan gedurende een lang leven van avontuurlijke reizen naar verre oorden, waarhij hij steeds veel meer dan toerist was, en menschen en toestanden bestudeerde. Hij werkte gedurende dien tijd als cor respondent van dagbladen en verzamel de stof voor zün belletristische publi caties. Het was in den wereldoorlog, dat aan deze levenswijs en wijze van werken van den auteur een einde werd gemaakt, om redenen die voor een ieder begrij pelijk zullen zijn. Door de achtereen volgende crisissen en in het algemeen veranderde toestanden kwamen de kan sen van vroeger niet meer terug. De schrijver heeft daarna tot voor enkele iaren in den Haag gewoond, doch woont thans te Amersfoort. Sedert zijn vestiging in het vader land schreef hij o.a, toon pel stukken, zooals „Casanova in Amsterdam"', „Het Huwelijk van een Prinses van Oranje". „Een Zwaan onder de Ganzen", en een auto-biografisch werk „De Vrijheidzoe ker" (1930). Vele jaren heeft Maurits Wagen voort het Buitenlandsch Overzicht in de Nieuwe Gids verzorgd, waarvoor hij door zijn groot kennis van landen en volken en politieke verhoudingen, bij zondere kwaliteiten bezat. Bij de viering van zijn SOsten veriaar- dae. heden, heeft hii rich aan belang stelling van buiten onttrokken. (Tel.) Grand Théatre DE komende week. aanvangen de Vrijdag a.6„ draait in het Grand Thè&tre de film „De Fatale Nacht" met Danielle Darrieux in de hoofdrol. De 'Telegraaf schrijft over deze film o.m.: Vicky Baum heeft de'novelle ge schreven een crimineele roman, een schot in den nacht, een zelfmoord, een gestolen collier, een „Rausch" in een nachtlokaal en een fabelachtig geluk in de speelzaal. Hier neemt de film een ongedacht dramatisch verloop en vooral wordt men getroffen door het levendige en lugubere in het politieverhoor. Henri Decoin is de regisseur en een talentvolle. Het Handelsblad schrijft: Een niet gering deel van haar uitwer king dankt deze Fransche film ook aan de vele voortreffelijke typeeringen. Mi lieu's en karakters om dezp Anita zijn buitengewoon goed gpteekend en de contrasten tusschen den penvoud van het land en de daverende uiterlijkheid van het societyleven in de stad zijn niet alleen scenisch, maar ook fotografisch zeer zuiver getroffen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard worden Don derdag in alle drie de theaters hier fa- miliematinee's gehouden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. AMERSFOORTSCHE REDDINGS BRIGADE Voor het diploma A„ technisch ge deelte van den Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen slaagden onze stadgenooten, de heeren L. W. v. d Mast en N. A. Woudenberg. Voor het technische gedeelte Diploma B. slaagden onze stadgenooten. de hee ren H Breedewold. G. J. W. Pijpers, W. J. M. Remmers en R. v. d. Spoel. KENNISGEVING De voorzitter van het Centraal Stem bureau maakt bekend dat het besluit waarbij de uitslag der verkiezing van léden van den Gemeenteraad is vast gesteld. voor ieder ter Secretarie dezer Gemeente (Kamer 3) ter inzage is nedergelegd. Bii de wedrennen in Aufeuil (Pariis) werden de laatste modecreaties ver toond. Men mag er wel uitdrukkelijk bij zeggen dat dit een plaatje Is van het jaar 1939 en niet van 1909. Zoo zeer wekken deze costumes associa ties op van de voor-oorlogsche laren. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z- K. H. Prins Bernhard Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni a.s. zullen door de te Amersfoort garni zoen houdende troepen marschen dooi de stad worden gemaakt, welke zullen worden besloten met een defile te 10.15 uur voor den generaal-majoor A. R. van den Bent, adjudant in b.d. van H.M. de Koningin, Commandant der IVe Divisie en Bevelhebber in de 4e Militaire Afdee ling. Aan deze marschen en het défilé zul len deelnemen de alhier garnizoen hou dende onderdeel en van VIII I. Brig., 18 R.I. en 13 R.I., muziek en vaandels in gedeeld. 1 R.H. ter sterkte van 3 escadrons, ngedeeid de standaard en de muziek. 5 R.V.A. met een zoo sterk mogelijke batterij van 7Veld, waarbij ingedeeld üe trompetters. 2e Escadron Pantserwagens ter sterkte van 10 pantserwagens zonder muziek. Tijdens het defileeren der Infanterie speelt de stafmuziek; het défilé van 1 R.H. wordt begeleid door de muziek van 1 R.H., terwijl de artillerie defileert onder de tonen van de trompetters. Marschen door de stad: De infanterie marcheert door het Leusder- en Stadskwartier. De cavalerie maakt een marsch door het Bergkwartier langs Bisschopsweg, Westerstraat en Utrechtscheweg. De artillerie marcheert langs Wever singel. 't Zand, Achter Davidshof, Plant soen West, Utrechtscheweg, Berkenweg, Regèntesselaan naar de Johan van 01- denbarneveldtlaan. Het 2e Escadron Pantserwagens maakt een marschdoor het Soester kwartier langs B.W.laan, Stationsstraat, Brouwerstraat, Smallepad, Spoorweg overgang bij den Ouden Soesterweg èn gaat langs Birkhoven en de Halte Vlas akkers. UITSPRAAK VAN DE UTRECHTSCHE RECHTBANK Het tweetal inbrekers dat in een \mersfóortsche fabriek een horloge be nevens zegels en sigaren had buitge maakt, had veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf per persoon tegen zich hnoren eischen. De rechtbank ver oordeelde ieder tot 1 jaar en zes maan den met aftrek der preventieve hechte nis. BURGERLIJKE STAND 27 Juni Geboren: Hendrika Alijda d. v. W. Buitink en T. van Drie. Hendrika Jo hanna d. v. J. M. van Gasteren en J. J. Smeeing. Alberta Margaretha d. v. L. .1 van Beers en M. van der Flier. Nine Liesbeth d. v. J. Nijmeijer en A. Agter. Overlpden: Fedde van Tenvisga 71 j. geh. met M. Kooistra. Hendrikus Her- nianus Willem van Empëlen, 12 j, z. v. G. van Empeleil en G. M. B. Korn- dewal. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het. water in Posies bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. DOOS WAND'LAACS ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND ZN NATUURSCHOON KW'JT üqsmda GRAND-THéiTRE. Van Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 Juni vertooning van de film „Luchtduivels der Marine". Voorstellingen: Zondag i.45; 4.00; 6 It en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag en Donderdag matinèe om 2.30 uur. Ove rige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Van Vrijdag 23 t.m. Don derdag 29 Juni vertooning van de film „Alaska" Voorstellingen; Zondag 1.45; 4 00: 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur Overige avonden 8.15 uur n.m. Donderdag 2.30 uur fami- liematinée. REMBRANDT THEATER. - Vertooning van „De Machtige" en „De Vader, die zich zelf beschuldigde." Donderdag 2.30 uur familiematinée. FLéHITE Vanaf Zaterdag 24 Juni ten toonstelling „Kruik en Kan". STERHUIS Beekenat.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend de» Zon dags van 2 uur GIl.DEHUIS- Voorjaaratentoonatelling A K G. I'ENRARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9 i. K LEESZAAL Wijersstraat 2. Filiaal llitleenbibliotheek F.disonatraat 85 ..J' SEUM FLéHITL. Westsingel. Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 uur uitge sonderd Zondags. '«Zaterdag» 10—12 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdag» vrijen toegang). MUURHUIZEN 1. 24—30 Juni. Atelier Callenbach. Demonstratie en expositie van toegepaste kunst. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. - 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. PLANTSOEN ZUID. 29 Juni. Concert door 5e R. I. 8 uur n.m. DE HOOGE WITTE. 1 Juli. Amersf. Gym- nasiastenbond L. E. A. Eindfeest 8.30 uur. BIRKHOVEN. 2 Juli. Landdag Metaal- bewerkersbond. DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje vereniging. 8.15 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli Tentoonstelling schilderijen van D Komter. BOTHANISCHE ROZEN De oude tuinrozen of juister gezegd de bothanische rozen, die in de 15de eeuw zoo veel aangeplant werden om sierlijke, bloemrijke en tevens ondoordringbare af sluitingen van den „hof" te verkrijgen, zijn wel heel lang uit de gratie geweest, doch er wordt thans door de rozenkweekers veel reclame voor gemaakt, hetgeen we van harte toejuichen omdat er juweeltjes van kleur en geur bij te vinden zün. ter- wül zü sterk de aandacht trekken door hun bladertooi, die in vele gevallen ook nog welriekend is. terwül de in het najaar verschünende vruchten, de bekende ro- zcnöottels misschien nog de grootste at tractie vormen. Voor kale draad-afscheidingen vormen de bothanische rozen een ideale oplossing, en o.m komt hiervoor de veel bezongen egelantier of rosa rubiginosa in aanmer king. die zware bossige struiken vormt, sterk met stekels bezet, waarvan de bla deren een zoeten appelgeur verspreiden en de enkele bloemen zacht rose gekleurd zün. Indien een dergeliike haag wordt ge plant in goed bewerkten en goed gemes- ten, grond die vrü gehouden wordt van onkruid, is zü na een paar laar reeds on doordringbaar geworden en is dan een prachtige omheining van een fruit-tuin of vruchtboomenhoek waar men nogal eens last heeft van jeugdige plunderaars die op de riik beladen boomen een aanval wagen. Het zün echter niet alleen hooggroeien- de vormen die we bü de bothanische ro zen zullen vinden, er zün ook alleraardig ste taagblüvende soorten, die zich uitste kend leenen voor rotsbeplanting of op muurtjes. Daar is. om een voorbeeld te noemen, het kleinste roosje ter wereld, dat veel meer bekendheid verdient, de Rosa Roulctti. die vanaf Mei totdat de vorst invalt met helder rose bloemen bloeit en daarbü geheel winterhard is. Een bijzon dere attractie van dit plantje is nog. dat we het ook in huis in de zonnige woonka mer of serre gemakkelijk in bloei kunnen kriigen Voor dit doel is het dan ook in pot verkrügbaar. zoodat ook de boven huis-bewoner 's zomers in staat is van bloeiende rozen, al ziin het dan minia tuurtjes. te geniet in. Er zün onder de bothanische rozen ook nog middelmatige groeiers die in heester- groepen tusschen sneeuwbal, prunus Mei doorn en lijsterbes zeen slecht figuur ma ken. niet in het minst omdat zü luist in volle glorie staan als de andere heesters uitgebloeid ziin Voor de schaduw is er zelfs ook nog een oplossing in den vorm van de rosa rubrifnlia. met rnrperbruin blad aan roo- de takken en donker rose bloemen, 'n ster ke bossige groeier, voortrelfelük voor vogeiboschfcs. Soorten en vormen te over. doch wan neer we ze willen aanplanten, moeten we wel met den kweeker overleg plegen voor welk doel we ze wensehen te gebruiken ondat we de luiste soort op de luiste plaats kriigen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang ds. A. Sirag te Herkingen. Beroepen te Utrecht ds. J. R. Wol- vensberger te Sneek. Beroepen te Dinkerbroek en Haule cand. J. A. Mulder te Lisse. CHR. GEREF. KERK 2-tal te Gorinchem: ds. N. de Jong te Den Haag (W.), ds. C. Smit te Slie- drecht. DOOPSGEZINDEN Beroepen te Zeildijk mej. cand. M. Knot te Heemstede. Wereldgebeuren Japan gaat krachtig voort met de eliminatie van Westerschen politieken en economischen invloed HONDERD jaar geleden werden in China de „verdragshavens" inge steld, zij het toen nog alleen voor de Britten. Welk een verandering in het uiterlijk van het Verre Oo«ten heeft in dien tijd plaats gegrepen! In 1839 kon een Britsch eskader oor logsschepen, zeilschepen met naar hui dige begrippen onbeteekenende bewape ning, door het simpele feit dat Wester- sche vuurwapenen, hoe gebrekkig ook, sterker waren dan speren en schilden, de opening van China afdwingen. Thans wordt de Britsche concessie te Tientsin geblokkeerd door zwaar be wapende Japanners, die* de concessie hebben omringd met een electrisch ge laden prikkeldraadversperring! Een conflict over opiumhandel was de aanleiding voor een Britsche expe ditie in 1839, welke leidde tot de open stelling van vijf havenplaatsen. Amoy, Kanton. Foetsjau. Mingpo en Sjanghai, voor de vestiging en het handeldrijven van Britsche staatsburgers. Ook stond de toenmalige keizer van China het eiland Hongkong aan de Britten in eigendom af. Nog vele malen kwam het in de negentiende eeuw tot conflicten tusschen de Chineesche regeering en de Westersche mogendheden. Strafex pedities bewerkten geleidelijk de open stelling van China voor den handel. Na een Britsch—Fransche expeditie in 1860 werd de eerste groote handelsconcessie in Noord-China gesticht: Tientsin, de eigenlijke havenplaats van Peking (Peiping). Langzamerhand ontwikkelde China zich ook van een uitbuitings- tot een afzet-gebied, met dit gevolg, dat de Britsche export naar China in 1913 zelfs 15 millioen pond bedroeg tegen een import uit China ter waarde van nauwelijks 5 millioen pond. Dit enor me handelsdeficit had tot resultaat, dat de export naar China voornamelijk op crediet moest geschieden, welke cre- dieten na korter of langer tijd. vrijwil lig dan wel gedwongen, werden omge zet in kapitaals-beleggingen in het Hemelsche Rijk. Zoo kwam het, dat de Britsche investeeringen in China in 1931, dus bij den aarvang der Japan- sche invasie, een waarde van 1189 mil lioen gouddollar hadden. Japan stond toen overigens reeds op de tweede plaats met investeeringen tot een be drag van 1137 millioen gouddollar. De Sovjet-Unie, de Ver. S'aten en Frank rijk hebben veel minder aanzienlijke bedragen in China geïnvesteerd, zoodat het begrijpelijk is. dat men zich te Parijs en Washington niet zoo opwindt over de gespannen situatie in China als te Londen thans het geval is. Van de niet-Japansche buitenlandsche beleg gingen in China zijn 60 Britsch, 10 Amerikaansch en 10 Fransch. JAPAN's programma is duidelijk: de vestiging van een „nieuwe orde" in het Verre Oosten is synoniem met het elimineeren van den Westerschen invloed ten voordeele van de Japan- sche politieke en economi sche expansie. Vanaf de Mandsjoe- rijsche expeditie van 1931 heeft Japan telkenmale met groote handigheid ge bruik gemaakt van de binnenlandsche of onderlinge moeilijkheden der Wes tersche mogendheden om zijn expansie voort te zetten. Verovering van Mandsjoe'rije in 1931 economische en politieke crisi6 in Engeland, bezetting van Jehol in 1933 presidentsverkie zingen in de Ver. Staten: actie bij Pe king en Tientsin in 1935 het Abes- sijnsche conflict: expeditie volgend op de „incidenten" van 1937 conflict tusschen „democratieën" en „totalitai- ren". Zoo heeft Japan étappe na étappe zijn veroveringen voortgezet op de oogenblikken, wanneer het wist dat de Westersche mogendheden. en in eerste instantie Groot-Brittannië niet bij mach te warpn in het Verre Oosten in te grij pen. Thans heeft Japan zijn veldtocht tegen Tsjang Ivai Sjek vrijwel gestaakt en legt het zich toe op de consolidatie van zijn verovering, vooral en in do eerste plaats economisch. Strijd tegen dp concessips en handelsvoorrechton der Westersche mogendheden is daarbij ouder de gegeven omstandigheden een vanzelfsprekend te noemen actie der Japanners, die zich om oudtijds ver worven „rechten" van derden in China niet méér bekommeren dan nond/.ake- l'ik wordt gemaakt door de hereilheid der betrokkenen, deze „rechten" te ver dedigen. Gaat deze bereidheid, me» na me te Londen, zoo ver. dat het uiterste economische en militaire tegenactie —ernstig wordt overwogen? F.n zon ja, z< u een dergelijke actie eenige kans van slagen hebben zonder de daadwer kelijke steun der Vereenigde Staten;? F.n is deze mogendheid bereid in te grijpen? Het ziet er naar uit. dat voors hands op alle drie deze vragen ont kennend moet worden geantwoord, en c!e Japanners voorloopig vrijwel onge hoord voort zullen kunnen gaan met hun actie tot eliminatie van Wester sche invloeden uit het Chineesche eco nomische en handels-leven. 's-GRAVENHAGE. 26 Juni. De di recteur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voor- loopigp gevens over de week 5 l m. 10 Juni 1939. Op 10 Juni 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiridelinz inge schreven 282.052 werkzoekenden (267.625 mannen en 14.427 vrouwen). Hiervan waren 205.071 (195.342 man nen en 9.729 vrouwen) werkloos en «aren 60.843 personen door overheids hulp tewerkgesteld bij cultuur-techni sche en administratief daarmede gelijk gestelde werken; blijkbaar waren er dus 16.138 personpn als werkzoekenden in geschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochtpn. In de week 5 t'm. 10 Juni 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 586.51? per sonen. waaronder 77.020 landarbeiders. Van rie 509.408 verzekerden (buiten de landarbeider®! was het werkloosheids percentage 18.3 (in de vorige verslag week. 22 t'm. 27 Mei 1939. was dit per centagp 18.8) In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercen tage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November wor- dpn bii de berekening van de percenta ges de landarbeiders buiten beschouwing gelaten) 1932: 24,6: 1933: 24.6: 1934: 24.8; 1935: 29.4; 1936: 30,9; 1937: 24,3; 1938: 23.4; 1939: 18,3. Op 1 April 1939 heeft weder een tel ling plaats gehad van het aantal geheel werkloozen en het aantal tewerkgestel den bii werkverruimingen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bij de or canen der openbare arbeidsbemidde ling. De volgende cijfers zijn hieraan ontleend: Leeftijdsgroepen 1424 jaar: geheel werkloos 38.689, mannen tewerkgesteld hij werkverruimingen 4.686, tezamen 43.325. Vrouwen geheel werkloos 7.462 Leeftijdsgroepen 2550 jaar: mannen gehpel werkloos 158.774, mannen tewerk gesteld bij werkverruimingen 55.020. te zamen 213.794. Vrouwen geheel werkloos 4.538. Leeftijdsgroepen 51 jaar en ouder: mannen geheel werkloos 59.900. mannen tewerkgesteld bij werkverruimingen 11.056, tezamen 70.956. Vrouwen geheel werkloos 1.021. Totaal: mannen geheel werkloos 257.363, mannen tewerkgesteld bij werk verruimingen 70.712, tezamen 328.075. Totaal vrouwen 13.021. Vergelijkt men het cijfer der geheel werkloozen en tewerkgestelde mannen tezamen mét het overeenkomstige cijfer van 1 April 1938, dan blijkt dat. in den loop van een jaar het totaal aantal met 28.736 of 8 pet. is terug.eeloopen Het aantal in de groept!24 jaar is verminderd met 12.191 of 22 pet., het aantal in de groep 2550 jaar met 14.857 of 6'/t pet. en het aantal in de groep van 51 jaar en ouder met 1.688 of 2 pet. FR. LANGEV^LD OVERLEDEN LAREN (N.H.)„ 27 Juni. Op 62- jarigen leeftijd is alhier plotseling overleden de bekende Larenkche kunst schilder Fr. Langeveld. De overledene werd 16 Februari 1877 te Amsterdam geboren. Hij bezocht, de H.B.S. en daarna de rijksnormaal- school voor teekenonderwijs, waar hij les kreeg van den leeraar Huybers. Voorts was hij leerling van den bekenden aquarium- en visschenschilder Dijssel- hoff Na voltooiing zijner studie ves tigde hij een atelier aan den Overtoom te Amsterdam en werkte vervolgens te Parijs en München. Den eersten keer. dat hij bij „Arti" exposeerde, verwierf hij den Willinck van Col'--nprijs. Tn 1902 vestigde hij zich te Laren. Dc slndsgczichten van I rans Langeveld g-meten groote ver maardheid Verder scnildcrcc hij land schap, figuur en interieur. Buitenlandsch weeroverzicht Over geheel West Europa is de lucht druk aanzienlijk gestegen, vooral over Frankrijk heeft de hoog» drukking zich ontwikkeld. Daardoor klaarde het weer hier op en nam de wind, behalve aan de kust, nog verder in kracht af. Hier en daar kwam ochtendnevel voor. pvenals dat in ons land het geval was. Tengevol ge van den helderen nacht daalde de temperatuur te Schiphol vannacht tot 3 graden. Ook in Engeland en Schotland is het weer rustig, met in het Noorden nog zware bewolking. Gisteren vertoonden zich voor het eerst sinds langen tijd zwakke depressies bij Ierland, die wei nig te beteekenen hebben. Het front dat gisteren over Zuid- en Midden Duitschland gelegen was en daar nog vrij veel regen bracht (te Frankfort 34 mm), is thans opgelost. De gisteren genoemde depressieker nen over Scandinavië trokken af naar rle Poolzee. Zij veroorzaakten nog zwa- ren rpgen in Noord-Zweden en Fin land. Te Sodankvlae en Kuopie werden resp. 25 en 14 mm neerslag afgetapt Hedenmorgen stijgt de luchtdruk hier overal.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5