DE „ORANJE" VOOR HET EERST NAAR ZEE Amsterdam opent spoedig twee nieuwe stations /Sn - Het schip voor een driedaagsche proeftocht op de Noordzee vertrokken GROOTERE SNELHEID De lustrumfeesten Feesten in voorbereiding Bevolkingsonderzoek in Zuiderzeepolders mm Controle op de correspondentie van vluchtelingen Moeilijkheden in het bakkerij- bedrijf VREEMDELINGEN HIELDEN ZICH JAREN SCHUIL 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 JUNI 1939 AMSTERDAM, 27 Juni. NDER commando van den commodore van de Stoomvaart Maat- schappij „Nederland", kapitein B. A. Potjer, is het nieuwste mail schip van deze maatschappij de „Oranje" vanmorgen voor een drie- daagschen technischen proeftocht naar de Noordzee vertrokken. Langzaam en statig voer het machtige 20.000 ton metende bouw werk van Nederlandsche scheepsbouwindustrie, geëscorteerd door een aantal sleepbooten, over het IJ, aan beide oevers staarden dui zenden Amsterdammers „hun" schip na, het in gedachten een goede reis wenschend, niet alleen voor dezen proeftocht, doch ook voor de vele reizen, welke het na den eersten overtocht naar Indië, welke op 6 September a.s. zal aanvangen, zal maken. DE „Oranje" was reeds an het oogenblik af, dat de bouw werd aangekondigd, de trots van Amsterdam. Kwam de op dracht van de Stoomvaart Maai- schappij „Nederland" aan dc Ne- 'derlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam tot den bouw van het vlaggeschip dezer nationale scheepvaartlijn in April 1937 niet in een periode van groote werkloosheid, waardoor aan dui zenden gedurende eenige jajen werk en brood werd verzekerd? In het begin van Juli van datzelfde jaar werd de kiel gelegd en sindsdien concentreerde de grootste belangstelling voor den scheepsbouw hoe veel an dere schepen er gedurende de afgeloo- pen twee jaren ook in Amsterdam wer den gebouwd zich op do „Oranje". Een van do groote gebeurtenissen tij dens de feestweek ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H M. de Koningin in September 1938 was do tewaterlating van de „Oranje" dooi Onze Landsvrouwe. Het vertrek van een nieuw schip naar zee is altijd een feestelijke gebeurtenis. Dit geldt zeker voor de „Oranje". Toch zal op dezen oefentocht met weemoed de nagedachtenis geëerd worden van ir. H. N. Prins, den ontwerper en bouwer van dit schip, die korten tijd geleden is ont slapen en het grootsche moment van het eerste vertrek van zijn schepping niet heeft mogen heieven. De bouw van de Oranje HET nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" welks bouw eenige jaren voorbereiding en studie heeft gekost de uiteindelijke afmetingen en de indee ling van het schip zijn gegroeid uit meer dan vijftien ontwerpen heeft een lengte tot de lastlijn van 605 voet en 8 duim. een breedte van 83 voet en zes duim en een holte tot het promenade dek van 63 voet en acht duim. Het aan tal slaapplaatsen voor passagiers eerste, tweede en derde klasse bedraagt 665 en vierde klasse nog 52, terwijl de laad ruimte een inhoud heeft van ongeveer 280.000 kubieken voet. Vergeleken bij de tot nu toe voor den dienst op Indië ge bouwde mailbooten ligt het grootste ver- ichil in de snelheid. De „Johan van 01- denbarnevelt" en de „Marnix van Sint Aldegonde", die den zeeweg naar Bata via afleggen met een gemiddelde snel heid van 16% mijl per uur, varen over het traiect van Genua naar Tandjong Priok 20 a 21 dagen. De „Oranje", welks gemiddelde snelheid berekend is op 21 mijlen zal er slechts zestien dagen voor noo- dig hebben. Deze grootere snelheid is na heel veel proefnemingen be reikt Reeds in 1933 is begonnen met het V fsfef*) van II >Qjy vóórt Me an do»* voor zich ziec moet éxtr« voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) van het Leidsch studentencorps LEIDEN, 26 Juni. De Lustrumfees ten van het Leidsch Studentencorps ter gelegenheid van het 365-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool in 1940 zullen van 29 Juni tot 4 Juli van dat jaar wor den gehouden. Het hoofdnummer van de feestviering zal betrekking hebben op Philips van Marnix, Heer van St. Alde gonde. Voorts zal een openluchtspel worden opgevoerd, met het oog waarop de lustrumcommissie een bekend schrij ver zal aanzoeken. AMSTERDAM. B. en W. schrij ven aan den gemeenteraad: het voornemen bestaat, ter gelegenheid van de in September a.s. te houden spoorwegtentoonstelling en van de opening van het Amstelstation en het nieuwe Station-Muiderpoort in October d.a.v. in Amsterdam een aantal feestelijkheden te organisec- ren. Op het hierbij ovex-gelegde voorloopige programma van de feestelijkheden in verband met de spoorwegtentoonstel ling waarvan de organisatie zal be rusten bij de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer Am- Hef snelste mailschip naar Indiëde Oranjeis h\eden voor een driedaagsche proefvaart op de Noordzee vertrokken sleepen van een serie studiemodellen in het Nederlandsch scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen. Meer dan 1200 vaarten in het sleepbassin werden gemaakt voordat de scheepsvorm onder water werd vastgelegd. En ontelbare proeven werden ook genomen voordat de wijze van voortstuwing werd vast gesteld. De proeven met drie schroeven met opstelling van drie groote, direct- gekoppelde motoren waarvan de bouw werd opgedragen aan de machine fabriek van gebr. Sulzer te Winterthur leverden de beste resultaten op. Boven de waterlijn wijkt de „Oranje" in vorm ook van de meeste andere koop vaardijschepen af. Het schip heeft, zoo als vele oorlogsschepen, een sterke dwarsscheepsche insnoering en kan daardoor gemakkelijk van andere sche pen onderscheiden worden. De bedoeling van deze insnoering was om, met be houd van de noodzakelijke breedte op de lastlijn, in het bovenschip gewicht te sparen en het dekpantser te verkleinen. Bovendien is hierdoor een goede hutin- deeling, zoowel uit commercieel oogpunt als ten gerieve van de passagiers, ver kregen. De modernste technische installaties zijn op de „Oranje" aanwezig, zoowel voor de voortstuwing en navigatie en alles wat hiermede verband houdt als voor de inrichting van salons en ver blijven, van passagiers en bemanning. Ruim vijfhonderd genoodigden hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland' 'om als eerste pas sagiers dezen proeftocht mede te maken. AMSTERDAM, 26 Juni. Voor het eerst nemen medische studen ten van de universiteit van Am sterdam deel aan het werk van de stichting voor het bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuiderzee polders. Leider is dr. A. de Froe, hoofdassistent van prof. Woerde man. In de eerste plaats zullen alle school kinderen in den Wieringermeer anthro- pologisch onderzocht worden, zoodat de lichamelijke eigenschappen van dit deel van de polderbevolking in het jaar 1939 ook in de toekomst bekend zullen zijn. Daarna zullen de onder zoekingen tot de volwassenen worden uitgebreid, en wel tot diegenen, die door hun afkomst, en door hun verhou ding tot den polder daarvoor het meest in aanmerking komen, dat zijn de pachters en hun gezinnen. Voor de stichting wordt op een nieu we wijze materiaal verzameld. De stu denten hebben een practicum, zooals zij dat tot nog toe niet kenden. Indien deze poging slaagt, zou zich hieruit een traditie kunnen vormen, die èn voor de kennis'van het Nederlandsche volk èn voor de medische opleiding nuttig zal kunnen zijn. De smaakvol ingerichte muzieksalon aan boord van het mailschip Oranje RUZIE EINDIGDE MET STERFGEVAL Een jaar gevangenisstraf geëischt tegen driftigen Rotterdammer ROTTERDAM. Tegen den 2!-jarigen kleermaker N. van A. uit Rotterdam heeft de officier van justitie, mr. Meisch- ke, vandaag op de zitting van de Rotter- damsche rechtbank een gevangenisstraf geëischt van één jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Van A. was mishandeling, den dood tenge volge hebbende, ten laste gelegd. Op 15 April, toen hij in huize „Padua" aap de rechter Rottekade te Rotterdam woon de, had hij een gesprek met den overste gehad, die hem een reprimande had ge geven. Eenigszins geprikkeld had hij het bureau verlaten en in het portaal hadden enkele personen, die ook een ge sprek met den overste moesten voeren, opmerkingen gemaakt over den langen duur van van A.'s gesprek. Van A. had toen den 3i-jarigen J. Koppens opzij ge duwd en hem toegevoegd: „Ik zal je kop in elkaar slaan". Uit de woorden wisseling was een gevecht ontstaan en terwijl Koppens, die eenigszins zieke lijk was, over een verhooging bij de trap struikelde, had van A. hem een stomp op den kin toegediend. Koppens was met het achterhoofd op den steenen vloer terecht gekomen en had daardoor een hersenbloeding gekregen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later overleed. Het rapport over verd. uitgebracht noemde hem eenigermate verminderd toerekeningsvatbaar. Zijn verdediger voerde verzachtende omstandigheden aan en bepleitte clementie. De rechtbank zal op 30 Juni uitspraak doen. De oecumenische jeugd- conferentie De eerste wereldconferentie der Oecu menische jeugd te Amsterdam van 24 Juli2 Augustus vermeldt o.a. de vol gende programmapunten: Maandag 24 Juli 's namiddags half 5 openings- dienst door den aartsbisschop van York; Dinsdag 25 Juli „De roep tot eenheid in de verscheidenheid" door den Indi- schcn predikant D. T. Niles. „Christus dc Vervuiler" door bisschop Nicolaï van de Orthodoxe kerk in Yoego Slavië; Woensdag 26 Juli „De Christen en de conflicten der wereld" door prof. Rein- hold Nicbuhr (Amerika); Donderdag 27 Juli „Kindschap Gods en broeder liefde" door dr. George Mac Lood (Schotland): Vrijdag 2S Juli „Ons Dape- lijksch brood" door prof. Lauriol (Frank- „De Christelijke gemeente in de volkenwereld" door dr. T. Z. Koo (Chi na); 31 Juli „De Christen, de kerken en de Kerk" door dr. M. Björkquist. (Zwe den); Dinsdag 1 Augustus „De Christen als getuige" door dr. John Mott, voorzit ter van den Internationale Zendingsraad en van den Wereldbond van Christen Jonge Mannpn; Woensdag 2 Augustus namiddags: Sluitingsdienst, „Ik heb de wereld overwonnen" door dr. W. A. Vis ser 't Hooft, algemeen secretaris van den Wereldraad der kerken. sterdam, in samenwerking met de Ver eeniging tot Veredeling van het Volks vermaak staan verlichting van grach ten en bruggen, een of meer optochten, een bloemencorso, avondfeesten op den Amstel, een revue met medewerking van verschillende watersportorganisa ties e.d. De opzet van deze feestelijkhe den is van dien aard, dat hiervoor zoo wel bij dc verschillende lagen der bur gerij, als bij landgenooten buiten Am sterdam belangstelling mag worden ver wacht. Het ligt tevens in de bedoeling, ge durende deze tien- tot veertiendaagsche periode de belangstelling voor handel en industrie, havens enz. in ruimen kring op te wekken, o.a. door de organisatie van bezoeken aaji verschillende fabrie ken en instellingen. Om de uitvoering van deze plannen mogelijk te maken, is een financieele bijdrage van de gemeente, groot 15.000 noodig, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft reeds voor dit doel een bijdrage van 1000 toegezegd. Het comité Celiwa, waarin de buurt- vereenigingen Ceram, Linnaeuskwartier en Watergraafsmeer samenwerken, wil voor het Oostelijke stadsdeel ter gele genheid van de opening van de nieuwe stations in October feestelijkheden in dit stadsdeel organiseeren en heeft hier voor financieelen steun van de gemeen te gevraagd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft ook voor dit doel een bijdrage van 1000.— in uitzicht gesteld. B. en W. stellen den raad voor, ten behoeve van de feesten, ter gelegenheid van de spoorwegtentoonstelling te orga niseeren, een bijdrage van ten hoogste f 15.000.uit te trekken, waaruit ook alle door de gemeente-electriciteitswer- ken te maken kosten dienen te worden bestreden, en aan het comité Celiwa onder voorbehoud, dat van particuliere zijde voldoende gelden worden bijeen gebracht voor de uitvoering van zijn nlannen een financieele bijdrage van 1000.te verleenen. De ministers van Justitie en Birmenlandsche Zaken achten haar vooralsnog noodig 's-GRAVENHAGE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Donker betreffen de het inbreuk maken op het briefge heim ten aanzien van Duitsche vluchte lingen, hebben de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken als volgt geantwoord: Toezicht op de correspondentie van Duitsche vluchtelingen, heeft uitsluitend plaats voor zoover dezen in kampen of tehuizen zijn opgenomen. Dit toezicht is noodzakelijk. Óp het briefgeheim (art. 166 der Grondwet) wordt ten deze geen inbreuk gemaakt. In de kampen en tehuizen, welke op grond van het vreemdelingenreglement voor vluchtelingen zijn ingericht, pleegt uitgaande post bij de kampleiding open te worden ingeleverd en zooveel moge lijk te worden gelezen. Ton aanzien van de binnenkomende post heeft uitzon deringen daargelaten opening plaats, doch lezing pleegt hier slechts steek proefsgewijze te geschieden. Van perso nen, te w'ier aanzien bijzondere waak zaamheid gewenscht is, wordt uiteraard alle correspondentie doorgelezen. In het belang der orde en tucht in dc kampen en tehuizen kan den de zeer geschakeerde bevolking vooral in den eersten tijd geen ongecontroleerd contact met onbekende derden, meest vreemde lingen, worden toegestaan. oorts dient er tegen te worden ge waakt. dat vreemdelingen, die door de Nederlandsche regecring in door haar beheerde kampen zijn opgenomen, zicj,i op ontoelaatbare wijze over buitenland- sche toestanden, enz. uitlaten; dit laat ste zou trouwens ook de belangen der in het buitenland wonende familieleden kunnen schaden. Nu het met betrekking tot de in de kampen opgenomen vluchtelingen noo- dige onderzoek inmiddels grootcndeels is voltooid en hun in sommige opzich ten wat meer vrijheid van verkeer is toegestaan kunnen worden, zijn de mi nisters voornemens, met handhaving van de controle op correspondentie naar het buitenland, te bevorderen, dat zoo wel de opening als de lezing van de ove rige correspondentie worde beperkt tot die gevallen, waarin zulks om bijzon dere redenen wenschelijk wordt geacht. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD STEENWIJK, 26 Juni De 64-jarige J. Mulder uit Steenwijkerwold is van ochtend op den rijksstraatweg Steen- wijkMeppel bij den overweg door een personenauto aangereden en onmiddel lijk gedood. Het ongeluk is geschied, doordat M„ die doof was, per rijwiel den weg wilde oversteken, zonder dat hij voldoende op het verkeer lette. HET CRYOGEEN LABORATORIUM TE LEIDEN LEIDEN. Te Leiden vertoeft sinds eenige weken de Amerikaansche hoog leeraar prof. dr. Kurrelmayer, ten einde in het cryogeen laboratorium van prof. Keesom onderzoekingen te verrichten van soortelijke warmten bij lage tempe raturen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT LEIDEN, 26 Juni. Als rector magni ficus der Leidsche Universiteit zal in het academiejaar 1939—1940 optreden prof. dr. F. Muller Jzn. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Vos inzake de samenstelling der „Commissie moeilijkheden bakkersbe drijf" heeft de minister van Economi sche Zaken als volgt geantwoord: Het is inderdaad juist dat de minister, na overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, bij beschikking van 22 Mei j.l., een commissie heeft ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de in het bakkersbe drijf bestaande economische moeilijk heden in den ruinisten zin, alsmede zal aangeven, of en, zoo ja, welke maatregelen van regceringswege zouden dienen te wórden genomen tot opheffing of vermindering dier moeilijkheden. Bij de samenstelling van deze com missie heeft de minister zich in de eer ste plaals laten leiden door de overwe ging. dat, zooveel als zulks met het oog op dc noodzakelijke beperking van het aantal leden der commissie mogelijk was, alle belangrijke groepeeringen van direct belanghebbenden in de gelegen heid moesten zijn een voordracht voor de benoeming van één of meer leden in te dienen. Dientengevolge zijn dan ook in de commissie vertegenwoordigers op genomen van het georganiseerde en van het ongeorganiseerde bakkerijbedrijf, van de meelfabrikanten, van de arbei dersorganisaties en van de organisaties van wederverkoopers. De minister meent, dat aldus het georganiseerde be drijfsleven voldoende is vertegenwoor digd. In de tweede plaats zijn in de com missie opgenomen eenige personen, op wier oordeel in deze materie, in ver band met hun publiekrechtelijke func tie, hijzonder prijs wordt gesteld. Naar het oordeel van den minister zullen de ze leden, die in de commissie het alge- mccne belang vertegenwoordigen, daar bij tevens voldoende de verbruikersbe- langen kunnen vertegenwoordigen. De minister voegt daaraan toe, dat hij niet inziet, op welke wijze een afzonderlijke vertegenwoordiging van dc verbruikers- belangen, gesteld al, dat hij deze nood zakelijk zou hebben geacht., practisch mogelijk zou zijn geweest. Over de instelling en samenstelling dezer commissie zijn de Nijverheidsraad en Middenstandszaad niet geraadpleegd. Een raadpleging van de genoemde ad viesinstanties stuitte in verband met den vereischten spoed op bezwaren, doch kon bovendien in het onderhavige geval overbodig worden geacht, omdat ten gevolge van de vele voorafgaande bemoeiingen met het bakkerijbedrijf de organisaties, welke in aanmerking kwa men voor het indienen van een voor dracht voor de benoeming van de leden dezer commissie, volledig bekend wa ren. De minister i3 intusschen gaarne be- heid het rapport van de ingestelde com missie te zijner tijd aan de genoemde adviesinstanties, voor te leggen. Over legging aan de organisaties van het bakkerijbedrijf is naar de mecning van den minister overbodig, aangezien, zoo als reeds werd uiteengezet deze organi saties in de commissie zijn vertegen woordigd. Het is den minister niet dui delijk. wat, voor wat betreft het bakke rijbedrijf, kan worden bedoeld met de „organisaties van de georganiseerde ver bruikers". Hij meent te dezen aanzien bezwaar lijk een toezegging te kunnen doen in zake overlegging van het rapport. AMSTERDAM, 25 Juni. Nu de groote stroom van Duitsche vluchte lingen naar ons land is geluwd, heeft men in verschillende steden een over zicht gekregen van de vele buitenlan ders die in ons land vertoeven en van wie er vermoedelijk nog velen pogin gen in het werk stellen naar Amerika te emigrecren. Frappant is het echter dat den laatsten tijd in verschillende steden tientallen Duitsche communis ten worden aangetroffen, die kans heb ben gezien zich jaren schuil te houden en die zonder geldige papieren op ver schillende adressen waren onderge bracht door partijgenooten, zoo meldt de Telegr. Voortdurend hebben deze lieden in angst geleefd te zijner tijd door de po litie te worden ontdekt en veronder stellende dat zij dan groote moeilijk; heden zouden krijgen veranderden zij steeds van adres. Een geheime organisatie zorgde er voor dat de aanwezigheid van deze po litieke vluchtelingen slechts in een zeer beperkten kring van ingewijden bekend was. Thans echter is de Amsterdamsche vreemdelingendienst er in geslaagd binnen enkele weken eenige tientallen van deze vluchtelingen op te sporen. Er moeten menschen bij zijn, die reeds zóó lang in Nederland vertoeven, dat zij de Nederlandsche taal volkomen machtig zijn. GRONINGEN. Doet examen rechts geleerdheid: de heer H. W. Kuipers te Wommels (Friesland). AMSTERDAM. Car.didaatsexamen rechten: mej. C. M. Naessens en de heer D. J. M. van Thiel Coovels. Candidaatsexamen Engelsche laai en letterkunde: de heeren E. J. Inglis Ar- kell en F. M. Tonino. Candidaats rechten de heer W. E. Siegmann; doctoraal geneeskunde 'ie heeren J. Kwast, J. Pool en J. H. de Jong. ROTTERDAM. Candidaats oecono- mie de heeren J. G. Nicuwenhuis en F. J. Roelofs Heyermans. NIJMEGEN. Doctoraal examen Ger- maansche taal en letterkunde (Duitsch) de heer J. G. C. Zwanikken uit Venlo (met lof).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8