DAGBLAD ENGELSCHEN EN JAPANNERS GAAN ONDERHANDELEN Volgende week beginnen besprekingen in Tokio Werking van de Krakatau houdt aan „Nooit weer Versailles," verklaart dr. Frick GEWELDIGE BRAND IN LONDEN'S CITY DE EEMLANBER Woensdag 28 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37 e Jaargang No. 343 Naar een diplomatieke regeling van de kwestie-Tientsin Een verbetering in den toestand te Tientsin „Geen vrede tot eiken prijs" Duitsche pers schrijft, dat Hitier Versailles heeft overwonnen Anti-agressie pact nabij? BERICHT Licht op: 9 uur 54 min. ABONNtMtNISPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD Pm ie npfi inVFBTFNTIFN «4«ls 1105 m'1 i"i>=criP ''«ii1"™""". „Ik, rejel meer 10.25. LicMadijhcids-advcrtentiën voor do helft ver. Jen prije. Kleine Advertentiëo „KEITJES" bii vooniitbetalinc 1—5 reëels 50 cent. elke rejel meer 10 cent. driemaal plaatsen i 1— Bewiisnnmmer extra I 0 05 TOKIO, 28 Juni (Havas). De woordvoerder van het Japan- sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft mededeeling ge daan van een communiqué van zijn departement, waarin herope ning der Britsch-Japansche besprekingen aangekondigd wordt. Uit welingelichte bron verneemt men, dat de volgende week te Tokio onderhandelingen voor een diplomatieke regeling van de kwestie-Tientsin gevoerd zullen worden door vertegenwoordigers der Britsche en Japansche regeeringen onder leiding van Arita en Craigie. Japansche ambtenaren te Tientsin zijn voor de onder handelingen naar Tokio ontboden. De Japansche pers toont zich voorstandster van een regeling. De Asahi Sjimhoen zegt: „Tokio, dat een onnoodige verscherping der Britsch-Japan sche betrekkingen vreest, wil een vreedzame regeling der incidenten berei ken, wanneer men aan Britsche zijde bereid is de Japansche verlangens in oprechtheid in te willigen." REUTER seint heden uit Tient sin, dat er vanochtend een nieuwe verbetering in den toe stand is gekomen, doordat een aanzienlijke voorraad levensmid delen grooter, dan sedert vele dagen het geval is geweest in de Britsche concessie is aange voerd. Ook visch is op de markt gebracht. De prijzen zijn gedaald. De toestand aan de afzettingen is eveneens verbeterd. Wel staan de Chineezen nog in rijen te wach ten, doch de controle is minder streng. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft geen nadere mededeelingen over de aanstaande besprekingen willen doen. I-Iij zcide dat de blokkade te Tientsin gehandhaafd blijft en dat de verdere ontwikkeling voor een groot deel afhankelijk is van de houding van de menschen ter plaatse. Reuter ver neemt, dat majoor Herbert, de Britsche consul te Tientsin, zich voor de bespre kingen naar Tokio zal begeven. De Times schrijft: „Vooral in de laat ste weken heeft Japan verkozen Enge land "it te dragen en de Engelsche be langen in China te vernietigen. Indien deze uitdaging voortduurt zal zij aan vaard worden. Meer dan de meeste andere landen is Japan kwetsbaar door economisrhen druk. Zijn nieuwe indus trieën zijn vrijwel geheel afhankelijk van den buitenlandschen invoer en in zeer groote mate van den invoer uil de verschillende deelen van het Britsche rijk. Zijn invoer komt vrijwel geheel van landen, die, daar zij groote helangen in China hebben, wellicht bereid zouden zijn, zich aan te sluiten bij een embargo op den Japanschen uitvoer. Het Japan sche leger is noodig op het vasteland en kan een langen economisrhen strijd niet volhouden. F.r is echter een ern- stigp hoon. dat een rpeeling bereikt zal worden, doch het treduld van het F.ngel- sche publiek is niet onuitputtelijk." „Japan aansprakelijk," zegt Washington WASHINGTON, 28 Juni (Reuter). Een ambtenaar van het ministe rie van buitenlandsche zaken te Washington heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering ten aan zien van het Japansche verzoek aan buitenlandsche schepen en onderda nen om Foetsjau en Wentsjau te verlaten, eenzelfde houding aan neemt als bij het incident te Swa tau. De Japansche waarschuwing zal niet worden opgevolgd en Ja pan wordt verantwoordelijk geacht voor alle schade aan Amerikaan sche schepen. Bombardementsvliegtuigen naar Honoloeloe SAN DIEGO, 28 Juni (Havas). Vijf- tien Amerikaansche bombardements vliegtuigen met 105 officieren en man schappen aan boord zijn te middernacht voor een oefenvluclit naar Honoloeloe vertrokken. Men hoopt de 4110 kilome ter in 19 uur af te leggen. Gruat Ciuiii) voorzitter dm Kamer en vader van den huidie.cn Italiaan- schen minister van buitenlandsche za ken. is in den ouderdom van 63 laar onverwachts overleden Vrouwelijke burgemeester van Dublin DUBLIN, 28 Juni (D.N.B.). Me- vrouw Clarke, de weduwe van een Ier- schen leider, die in verband met. den opstand van 1916 terechtgesteld is. is* tot burgemeester van Dublin benoemd. Engeland verzet zich niet tegen verdragswijzigingen, maar tegen wijzigingen door geweld LONDEN, 28 Juni. (Havas). Op den tweeden dag van het congres van de „Empire Press Union" heeft de onder staatssecretaris voor buitenlandsche za ken, Butler, een rede gehouden, waar in hij sprak over de rol va., het denar- tement. voor publiciteit in het huiten- land van het Foreign Office en de :em van het ministerie van inlichtingen, waartoe onlangs is besloten. Butler zei- de: „Wij willen geen propagaridafabriek, De uitdrukking „fabriek" geeft den in druk, dat men iets bouwt. Wij geven voorkeur aan een atelier, waar onze denkbeelden getrouw worden weergege ven. Zelfs als wij het wilden zouden wij geen propaganda kunnen maken, welke sterk gekleurd is. Het is niet noodig te zeggen, dat wij dit niet verlangen". Vervolgens behandelde Butler de bui tenlandsche politiek van de regeering. Deze is gericht op don vredQ Ook op het oogenblik is Engeland niet tegen wijzi ging van verdragen, doch het verzet zich tegen wijziging door geweld. Het verlangen naar vrede moet niet be schouwd worden als een verlangen naar vrede tot eiken prijs. Ensreland verlangt orde in de geheele wereld. OOK EEN ROOKPLUIM BOVEN DE TJERIMAI RANGKASBETOENG, 28 Juni (Aneta). Nadat de Krakatau gisteren in den loop van den dag rustig was gebleven, begon de wer king weer te 20.20 uur in den avond en duurde voort tot middernacht. De erupties stegen tot 1000 meter hoogte en gingen gepaard met bliksemschichten en knallen. Daarna is de vulkaan verder rustig ge bleven. De veiligheidsmaatregelen voor de bevolking, waarvan giste ren reeds melding is gemaakt, blijven echter nog van kracht. Het hoofd van den vulcanologischen dienst, dr. Stehn, en de waarnemer, zijn op Pasaoeran gebleven. Naar aanleiding van de beving, welke te Cheribon is geconsta teerd, waardoor in verschillende huizen scheuren zijn ontstaan, valt nog te melden, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met een plaat selijke beving, veroorzaakt door een explosie in den krater van de Tjerimai, welke vulkaan sedert gistermorgen een rookpluim vertoont. TRANS-OCEANISCHE VLUCHTEN NEW YORK. 28 Juni (Havas). De Dixie Clipper zal vanavond voor zijn eerste passnciersvlucht van Port Wash ington naar Horta vertrekken. De Yankee Clipner is een half uur na mul dernacht van Botwood op New Found land naar Fovnes vertrokken voor do eerste gerogplde postvlucht over de noor delijke route. Er bevinden zich 18 amb tenaren van de regeerine en de Pan American Airways aan boord. VERTEGENWOORDIGER VAN IBN SAOED TE ROME ROME. 28 Juni (Havas). De afge zant van Ihn Saoed, die te Berlijn een bezoek heeft gebracht aan Hitler, is thans te Rome aangekomen. Men wil hier groot hclaiig hechten aan dit be zoek en hot in verband brengen met den toestand in Palestina, Arabië, het af staan van Alexandrette aan Turkije en dergelijke. BERLIJN, 28 Juni. (D.N.B.) De Duitsche pers herdenkt vandaag het feit, dat het Verdrag van Versailles 20 jaar geleden werd geteekend. De bladen stellen eenstemmig vast, dat „Ilitler Versailles heeft over wonnen." De minister van binncnlandsche za ken, dr. Frick. noemt in een artikel in den Voelkischer Beobachter het Verdrag van Versailles liet onmenschclijkste verdrag in de geschiedenis der volken. Hij schrijft „Nooit is een geloof zoo te leurgesteld als dat van het Duitsche volk. dat in vertrouwen op de beloften van Wilson de wapens hnd neergelegd. Thans, z.es jaar na het aan de macht komen van Hitier. is Versailles dood. De Fuehrer heeft Dultschlnnd uit zijn boeion bevrijd. De wereldbeschouwing van hel nationaal-socialismo en de nieu we militaire kracht hebben het C.roof Duitsche Rijk zonder eenig bloedvergie ten doen ontslaan. Het Verdrag van Versailles is dood, maar de geesteshouding, die liet schiep, leeft nog. De geest van Versailles bo- paalt ook thans nog de handelingen der „democratieën" Wij herkennen dien geest in den laster, in de haat en de leugens, waarmede het nieuwe Duitsch- land en zijn vrienden hestreden wor den. De geest van Versailles hecrscht nog, als men denkt de Duitsche stad Dnnz.ig liet recht op zelfbeschikking te kunnen onthouden, als men gelooft Duitschlnnds gerechtvaardigde aanspra ken op zijn koloniën te kunnen nogpc- ren. Niet het Duitschland van Adolf Hitler heeft een crisis in het Europeo- sclie vertrouwen veroorzaakt, ook niet het feit. dat Duitschland het „verdrag" van Versailles verscheurd heeft. De schuld ligt alleen bij Versailles zelf. Schuld hebben zij, die den geest van het. dictaat in het leven willen hou den. Het afschuwelijke dilettantisme, dat zich in 1919 op het slot, van Versailles heeft uitgeleefd, heeft niet alleen Duitschland aan den rand van den af grond gebracht, maar de geheele wereld bijna ongeneeslijke wondon geslagen. In het besef van onze kracht en onze nationale eenheid en aan de zijde van onz.en eveneens sterken vriend Italië roepen wij op dezen dag uit: „Nooit weer Versailles". NIEUW LUCHTGEVECHT BOVEN MONGOOLSCH GRENSGEBIED MOSKOU. 28 Juni (Tass). - Voljrans een mededeeling v^n hef hoofdkuartier der Russisch-Moncoolsche' troepen heeft zich op 27 Juni wederom een aanval der .Tapansrh-Mandsjoerijsche luchtmacht op gebied van de Mongoolsche volks republiek voorgedaan in hel ge-bied van Tarnstsak-Boelnk op een afstand van 120 K.M, van de grens. De Japnnsch Mandsjoerijschfi luchtmacht bestond uit ongeveer 80 goycchtstopstellën en 30 bommenwerpers. Na een kort gevecht werden zeven Japansche vliegtuigen, waaronder twee bommenwerpers, neer gehaald. Zes toestellen van de Russisch- Móngoolscho luchtmacht keerden niet terug naar hun bases en worden thans npeespoord. Twee kleine huizen in Rayin-Toemen werden door het bom bardement beschadigd, vijf personen be kwamen verwondingen. HET MALEISCH IN GEMEENTE RADEN SEMARANG, 28 Juni (Aneta) Bij de voortgezette behandeling van de ont- werp-begrooting der gemeente Sema- rang, deelde de burgemeester mede, zich ontslagen te achten van den plicht om het. raadslid den heer Sigit te ant woorden, waar deze had gezegd in het Maleisch te zullen spreken zoolang er publiek op de tribune aanwezig was. De heer Sigit stond na deze woorden op en verliet de vergadering. Geen K.L.M. vliegtuigen naar Australië? Ook de Britsche regeering maakt bezwaren Naar uit Canberra aan de Svdney Sun wordt bericht, is door de Australische regeering nog geen beslissing genomen ten aanzien van het verzoek van de Në- derlandsche regeering om toestemming voor het charteren van K.L.M.-toestellen door de K.N.I.L.M. voor den dienst op Australië. De minister van buitenland sche zaken, sir Henry Gullett, deelde mede, dat een eerder gedaan verzoek om den dienst van de K.L.M. te mogen uitbreiden van Nederland tot Australië voorloopig is ingetrokken, aldus het Ba taviasche Nieuwsblad. De luchtvaartmedewerker van ge noemd hlad schrijft noe. dat de oor spronkelijke overeenkomst, die door de federale regeering was opgemaakt en volgens welke het aan de K.N.I.L.M. zou zijn toegestaan een dienst te openen tusschcn Batavia en Sydney waarschijn lijk een dubbelzinnige bepaling bevat. De strekking van deze bepaling zou zijn dat deze toestemming niet enkel aan de K.N.I.L.M., maar aan elke andere Ne derlandsche luchtvaartmaatschappij zou gegeven worden. Het was deze bepaling, die de NederlanJsche regeering. welke de voornaamste aandeelhouder van de K.L.M. is. als het krachtigste argument naar voren bracht, toen de K.L.M. met het verzoek kwarr. voor hot. openen van oen dienst op Sydney. Nu klaarblijke lijk de reactie van Australië op de Ne- derlandsche plannen ongunstig is. heeft de Nedcrlnndscljc rcgecring onmiddellijk naar een ander middel omgekeken, waardoor zij het oorspronkelijk doel van de K.L.M. toch zou kunnen bereiken. Aangezien bij deze kwestie groote fi- nancieele bedragen zijn gemoeid, staat de K.N.I.L.M. blijkbaar geen andere weg open dan zich neer te leggen bij het streven van de K.L.M., wanneer het tweede verzoek van de Nederlandse!' regcering zou worden ingewilligd. De Britsche regeering heeft intusschen te kennen gegeven, dat zij niet gunstig staat tegenover het voornemen van de K.L.M. om op Australië te vliegen concurrentie met den vliegbootendienst van de Qantas. Strang zou een belangrijk onderhoud hebben gehad met Stalin De Duitsche reactie LONDEN, 28 Juni (Reuter). De diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt, .lat de nieuwe instruc ties voor Seeds en Strang ten aan zien- van de Britsche voorstellen he- treffende een anti-agressiepact gis teravond naar Moskou zijn verzon den. Verwacht wordt, dat zij een be spreking met den Russischen volks commissaris van buitenlandsche za ken spoedig, zeker deze week. moge lijk zullen maken. De Duitsche pers is, volgens Havas. min of meer onvoldaan over de laatste ontwikkeling in de besprekingen te Mos kou. De Dipl. Pol. Korrespondenz schrijft dat Ensreland tot eiken prijs tot een overeenkomst wil komen. Het hlad be schuldigt er de F.ngelschen van „hun prestige te willen herstellen, dat eole- den heeft, door de incidenten te Tien tsin en Swatau". Engeland wijkt vooi „alle Russische eischen betreffende Europa" en zal de randstaten garan deeren. „zelfs tegen hun wil". De Koerjer Warsziwski meldt uit Ri ga. dat .Strang een langdurig onderhoud met Stalin gehad zou hebben. Het zou na dit onderhoud geweest, zijn, dat hij besloot fp Moskou te blijven en Lon den opnieuw verslag uit te brengen. „De Ver. Staten moeten op de bres staan voor orde en vrede" WASHINGTON, 28 Juni (Reuter) De regeering der Ver. Staten heeft thans het wetsontwerp tot wijziging van de bestaande neutraliteitswet- geving aan het congres voorgelegd. Bij de debatten over de neutra liteits- wetgeving heeft Eaton in den Senaat onder bijval verklaard, dat al dergelijke wetten nutteloos- zijn en dat de Vereenig- de Staten moeten temgkeeren tot de gezonde beginselen van internationaal recht. Hij noemde de ncutraliteitswctten een mengsel yan lafheid, hebzucht en domheid, waarin gevaren voor het land schuilen. Hij zeide: „Ik lijd, wanneer ik hoor, dat het groote Britsche rijk zoover is gekomen, dat het toestaat dat een Japansche soldaat een Engelschman uitkleedt." Hij vergeleek het aanvaarden van neutraliteit met het vluchten naar een 'ondeugdelijke schuilplaats. De Ver eenigde Staten moeten op dc bres staan voor orde en vrede. SCHILDERIJ VAN RUBENS ONTDEKT MOSKOU, 27 Juni (Tass). In het Poesjkin-museum is onlangs een schil derij van Rubens ontdekt. Het werk ging door voor een schilderij van een onbekend Vlaamsch kunstenaar uit de 17do eeuw. Aan het einde van het vo rige jaar werd bij een onaanzienlijke restauratie vastgesteld, dat men met een jeugdwerk van Rubens, „Portret van een jongedame" te doen had. Volledige blokkade der Chineesche kust TOKIO, 28 Juni (Reuter). De Japanners Verklaren dat zij, wan neer Wentsjau en Foetsjau bezet zullen zijn, alle belangrijke ha vens aan de Chineesche kust zoo als Tsjefoc. Tsingtau, Leinjoeng- Tsjang. Sjanghai. Ningpo. \N ent- sjau, Foetsjau, Amoy. Swatau en Kanton, volledig zullen bcheer- schen, zoodat den aanvoer van oor logsmateriaal voor Tsjang Kai Sjek via Chineesche kustplaatsen afgesneden zal zijn ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. tv eerverwathting Verwachting, geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Zwaar bewolkt tot betrok ken met eenigen regen. Iets koeler. Matigp tot krachtige Z. tot Z.W. wind. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: De gisteren genoemde zwakke storin gen ten Westen van Ierland, die toen nog weinig te beteekenen hadden, heb ben in dc afgeloopen 24 uur een flinke activiteit ontwikkeld. Zij' doen den luchtdruk op de Britsche eilanden van morgen snel dalen. De windkracht is toegenomen, terwijl het weer er regen achtig is geworden. In Schotland en Ierland werden al flinke hoeveelheden afgetapt. De kern van dit depressie- systeem ligt ten Westen van Ierland. Het gebied van lioogen luchtdruk verplaatste zich van Frankrijk naar Duitschland, waar het weer nu is op geklaard. Tengevolge van de nachtelij ke uitstraling daalde de ochtendtcmpe- ratuur en kwam plaatselijk ochtendne vel- voor. Het depressiekerntje over Zweden is opgevuld. De luchtdruk is in geheel Scandinavië aanzienlijk toegenomen, zoodat hier nu een uitlooper van den hoogen druk over Duitschland is gele gen. Over de Poolzee passeerde een depressie in Oostelijke richting. De temperatuur is in vrijwel geheel West- Europa gestegen, alleen op IJsland is liet wat kouder geworden. LONDEN, 27 Juni. (A.N.P.). Alle beschikbare brandweer materiaal van de Londensche County Council is hedenavond uitge rukt tot bestrijding van een geweldigen brand, die in het hart van de City was uitgebroken in een uit vijf verdiepingen bestaand pakhuis op den hoek van de Barbican en de New Zealand Avenue, op een steenworp afstand van het Metrostation van Aldersgate. Geweldige matermassa's werden in het vuur geslingerd, dat reeds spoedig acht groote pakhuizen had aangetast, waarvan er vier al spoedig uitge brand waren. In korten tijd stond het water een voet hoog in de Aldersgatcstrect. Groote vlammen sloegen van gebouw naar gebouw over. terwijl een zware rookmassa tot hoog boven de City opsteeg. Het postkantoor Barbican zelfs werd berdreigd door het voortvre- tende vuur. Tot negen uur hedenavond was niet bekend of ook men- schenlevcns verloren zijn gegaan- Toen het vuur uitbrak bevonden zich ongeveer 100 mannen en vrouwen in de verschillende gebouwen. Velen slaagden er in over de daken te vluchten. Men vreest dat de brand een schade zal aanrichten, die tot een millioen pond sterling zal stijgen. Een honderdtal brandspuiten van allerlei soort met in het geheel 400 brandweerlieden waren ter bestrijding van de vuurzee naar de brandende gebouwen gedirigeerd, het grootste aantal, dat ooit in Londen voor do bestrijding van een brand gebruikt is. Voorts zijn brandweren buiten de County Concil gewaarschuwd zich gereed te houden, wanneer liet noodig mocht, zijn elders in het .district een brand te hl-usschen. aangezien de brand weer van de County Council alle materiaal in dienst gesteld had van den strijd tegen dezen brand.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1