Aanvragen om opname veel te groot Een nuttig werk naar twee kanten De route naar de T.T.-races Vreemdelingenbezoek kan belangrijk vergroot worden 202 kinderen worden verzorgd School voor Wijsbegeerte VAN DE POLITIE Arbeid voor onvolwaardigen R.K. Leeszaal en Bibliotheek Geen onderlinge concurrentie DURANTQN Burgerwachtdag in Groningen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 JUNI 1939 Maatschappij Zandbergen Exploitatie-saldo wijst een tekort aan van 4.434,23 Plannen voor een vierde tehuis VAN de opvoedingsinstelling Mij. „Zandbergen" ontvingen wij het jaarverslag 1938 in een keurig verzorgde en met foto's geïllustreer de uitgave. De secretaris, mr. E. Heldring, wijst er in zijn jaarverslag op. dat de kenmerkende trek in het werk van Zandhergen is, dat de paedago- gische inspectie hoe langer hoe meer op den voorgrond treedt. Het treft bij het zoeken naar gezinnen, hoe dit geheel bepaald wordt door het type kind. dat geplaatst moet worden: hoe bij zoeken van werk ter vermijding van onnoodige mis lukkingen psychotechnisch advies wordt ingewonnen en hoe de inspec- trice steeds meer de opvoedkundige raadgeefster wordt van de pleeg ouders als de moeilijkheden met de pleegkinderen de grenzen van het gewone overschrijden. Ook dit jaar leerde de ervaring, hoe goed het was, dat voortdurend aan de techniek van dil werk aandacht besteed wrirdt. In den loop der jaren is de ge zinsvemleging op liet platteland sterl terugeeloopen ten bate van die in en om de kleinp steden met haar zooveel betere mogelijkheden voor onderwijs en opleiding. Tn de laatste jaren bracht men de moeilijkste gevallen onder in gezinsverpleging te Amersfoort, waar door voor die kinderen, die het noodie hadden, intensieve bemoeiing van de in- speetri -e mogelijk werd. Zandbergen stond ook dit jaar voor de groote moeiliikheid. dat het aantal aanvragen bii lange na niet verwerkt kon worden. Slechts een derde van de kinderen, voor wie opname gevraagd werd. kon worden opgenomen: honderd kinderen moesten worden afgewezen. Het aantal kinderen bedroeg op - Ja nuari j.l. 20?. waarvan er 08 in gezins verpleging. 99 in tehuizen en 5 in ge stichten verblijven. Het, verslag geeft hierbij een overzicht betreffende de kinderen, ingedeeld naar leeftijd, plaat sing, onderwijs en vak- en beroepsoplei ding. De gezondheidstoestand van de kin deren was in het algemeen bevredigend Personeelmutaties deden zich niet 'veel voor. Met ingang van 1 Juni j.l. werd mej. A. L. Hupsoher definitief tot hoofd van het Treekerbergje benoemd. De aanbouw van een serre aan Zand wijk blijkt een groot succes te zijn, om- dtTt de kleintjes thans een speelgelegen- heid hebben mei een geheel eigen op (hen berekende sfeer. Opvallend was dit jaar de buitenjandsche belangstelling. Er werden bezoeken gebracht uit De nemarken. Frankrijk en Roemenië door maatschappelijke werkers, alsmede uit Duitschland. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de bestaande tehuizen te zwaar belast worden door kinderen, die door den aard van hun moei lijkheden de algemeene sfeer te. zeer verontrusten en waarvoor de instelling hier geen geschikt over gangsmilieu heeft. Onder de aan vragen neemt dit type kinderen een groote plaats in, weshalve er plannen gemaakt worden om deze kinderen te hulp te komen door een nieuwe afdeeling te openen, w^aarin zij geschikt gemaakt kunnen wor den voor de tehuizen, dan wel voor de gezinsverpleging of om weer naar eigen huis te kunnen gaan. Ook trof dit jaar, meer nog dan vorige jaren, het stijgend aantal aanvragen om hulp voor die kinde ren, die van origine afkomstig zijn uit meer ontwikkelde en beter ge situeerde gezinnen en uit den kleinen middenstand. De weg naar een opvoedingsinstelling is voor de ze ouders dikwijls vernederend en doet hen verdriet. Maar altijd leeft in hun hart ondanks teleurstelling en verbittering de stille hoop, dat hun kinderen geholpen zullen kun nen worden. Het is een schrijnend teeken van onzen tijd, dat juist voor deze gevallen vrijwel nergens hulp te verkrijgenis. De directeur, de heer D. Q. R. M u- lock Houwer schrijft uitvoerig ever zijn ervaringen en besluit met de woorden: Het opvoedingswerk in een instelling is een werk van. zoeken, van gissen en missen, en van geduld, maar op zijn tijd ook een. kwestie van af durven wijken van het algemeene en zich als opvoe der een beetje aan avontuur te wagen. Het is een menging van ernst en strijd, humor en spel. Het heeft daardoor de bekoring van echt levenswerk, ook al, omdat men door gewoon men6chelijk contact zooveel goeds en zonnigs in het leven van kinderen kan brengen. In het jaarverslag van den penning meester. mr. L. van Cranenburgh. lezen wij. dat het exploitatie saldo een tekort aanwijst van f 4.434.23. Uitgaven en inkomsten zijn f 96.673.41 Hef verslag spreekt zijn vertrouwen uit. dat de plannen van den bouw van een vierde tehuis niet hij plannen zul len blijven. Dit tehuis is bedoeld voor oneeveer 30 kinderen en zal ruw ge schat f30.000 kosten, terwijl het jaar- lijksch tekort van dit tehuis op min stens f.3000 berekend wordt Toch zijn deze cijfers niet zoo afschrikwekkend, dat het bestuur mpent. dat hierom de uitwerkincr van de noodierp plannen nog lantrer uitgestPld moet worden. Finan- cieelp hulp en hijstand zijn echter drin gend n nodig. Het jaarverslag wordt besloten met een overzicht van de giften, welke in 1938 ontvangen zijn. Van 10 tot 15 Juli een cursus van mevrouw L. de Hartog Meyjes Van 10 tot 15 Juli zal Mevrouw L. de Ilartog-Meyjes op de Internationale School voor Wijsbegeerte de reeks der zomerleergangen openen met een cursus over het onderwerp: „Het gebed in ver band me' de zijnsleer". Mevrouw de Hartog zal bij de behandeling van dit onderwerp haar metaphysische be schouwing ontwikkelen over de houding van den mensch en zijn oorsprong, over het wezen der mensehelijke ziel en over den Algeest. Woensdag 12 Juli zal Mevrouw de Hartog op een herdenkingsavond voor Prof. Dr. A. H. de Hartog zelf de her denkingsrede uitspreken. Deze. avond zal muzikaal verzorgd worden door me vrouw C. Camerling Helmolt-van Ket- wich Verschuur en den heer J. Camer ling Helmolt. De K.N.A.C. deelt mede, dat in ver band met werk zaamheden be treffende de rio- leering te Mep- pel het centrum dezer gemeente minder goed be rijdbaar is. Het is daarom nood zakelijk. dat in het nijzonder het groot aantal be zoekers der T.T.- races te hou den op het circuit van Drente op 1 Juli a.s. op di heen- en terug reis te Meppel gebruik maken van den in goe den staat zijnden binnen - rondweg, via Stationsweg, Parallelweg, Bur gemeester Knop perslaan en Cein tuurbaan. Een achtjarig kind, dat zonder op te letten de Utrechtsche straat overstak, werd door een auto gegrepen. I-Iet jonge tje liep gelukkig geen noemenswaardig letsel op. In de Fuchsiastraat hebben twee mes elkaar zoo luide op eikaars fouten gewezen, dat het straten ver te hooren was. De politie bemiddelde. Een andere dame klauterde door onbe kende motieven gedreven, over de hei ning van haar tuin en diende haar buurman en diens dienstbode eenige rake klappen toe. Van de verdraagzaam heid der getroffenen zal het afhangen of de aggressieve zich voor de kanton rechter zal hebben te verantwoorden. KIJK NIET ACHTER OM Gistermorgen omstreeks 12 uur botste de 19-jarige wielrijder v. d. Flier, die uit de H. van Viandenstraat kwam rijden in de richting van den Bisschopsweg, doordat hij achterom keek. tegen een al daar stilstaande auto op. Behalve dat de auto aan de achterzijde licht beschadigd werd en de fiets eveneens de sporen droeg van de botsing, liep de onfortuin lijke fietsrijder een dikke lip op. Een waarschuwing voor velen om niet ach terom te kijken. Kamer van Koophandel In verband met de verkiezing van een lid dpr afdeeling Grootbedrijf, ter voorziening in de vacature H. Cozijn- sen Gzn. Harderwijk), werden op 22 Juni j.l de navolgende candidate ge steld: A C. II. Calkoen, Amersfoort. F W. Drijver. Harderwijk. Aangezien het aantal gestelde can- didatcn het aantal te vervullen plaat sen overtreft, zal er een stemming noo- dig zijn. welke door het hoofdstembu reau is bepaald Donderdag 20 Juli a.s. In de navolgende plaatsen zal een slembureau worden gevestigd: Amers foort.. Barneveld. Harderwijk, Xijkerk en Veenendaal. Het hoofdstembureau (Amersfoort) houdt zitting Donderdag avond 20 Juli ter vaststelling van den uitslag. GEMEENTERAAD De 2e Aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag, 30 Juni 1939, des avonds om zeven uur luidt: 30. Voorstel van B. en W. om hun Col lege te machtigen om vergunning te verléenen tot het aanbrengen van z.g. reclametegels in de trottoirs. Laat Uw rijwielbelastingmerk bestempelen met naam en adres! Men schrijft ons: TjE Nederlandsché Vereeniging Arbeid Voor Onvolwaardigen (de A.V.O.) maakt zich alweer ge reed om, als over eenige weken de nieuwe rijwielbelastingmerken wor den uitgegeven, deze in zoo groot mogelijke getale te kunnen bestem pelen met naam en adres van den bezitter. Dat geeft allicht aan een paar honderd lichamelijk gebrekki- gen tijdelijk loonenden arbeid en voor het fietsrijdende publiek biedt het de gelegenheid zich te verzeke ren tegen diefstal en verlies van het eenmaal betaalde belastingplaatje. Wat dit laatste aangaat, telkens weer alt het in de krantenberichten over diefstal van rijwielplaatjos op, hoe de plaatjesjagers terugschrikken voor een gemerkt plaatje, omdat ze door het weg nemen van zulk een plaatje er bijkans altijd inloopen. De politie en ook de ju stitie betoogen dan ook meermalen het groote nüt van het inponsen van naam en adres in de rijwielbelastingmerken. Bij ongevallen kon meer dan eens de identiteit van iemand worden bepaald doordat op zijn rijwielbelastingplaatje naam en adres waren aangebracht. Langs alle kanten heeft het stempelen dus zijn nut. Vandaar dat ook de Minis ter van Financiën bij de behandeling van de begrooting 1939 nog eens de wenschelijkheid van het aldus kenmer ken der plaatjes heeft betoogd. Er wordt inderdaad een algemeen belang mee ge diend. Het behoeft daarom geenszins te ver bazen, dat in toenemende mate van de door de A.V.O. geboden gelegenheid wordt gebruik gemaakt. Het aantal stempelingen bedroeg dan ook verleden jaar bijna 300.000. Dat is echter nog geen tien procent van alle merken, die er ver kocht worden. Eenerzijds schuilt de oorzaak van deze geringe deelname nog in de onvoldoen de bekendheid met deze stempelmoge- lijkheid. Anderzijds echter schuilt de oorzaak in het feit, dat de tijd der open bare stempeling, de tijd dus van het verkrijgbaar stellen der plaatjes, te kort is. De laatste week van Juli moet men zijn nieuwe plaatje koopen, de eerste week van Augustus kijkt de politie nog door de vingers. Praktisch worden dus in deze twee weken bijna alle plaatjes gekocht. Behalve dat deze periode op zich zelf al te kort is. wordt in de prak tijk de stempeltijd nog meer ingekort door het feit. dat men het betalen der rijwiel belasting zoo lang mogelijk uit stelt. Alles hoopt zich dus op tot een paar spitsdagen met het gevolg, dat men queu moet maken voor de stempelplaat- sen en dat de A.V.O. handen en machi nes te kort komt. Daarom is in overleg met het Departe ment en met de Rijksmunt bepaald, dat er reeds vanaf 1 Juli gelegenheid be staat om gestempelde rijwjelmerken te bestellen, die dan tijdig, als de postkan toren ook gaan verkoopen, worden afge leverd. Uit den aard kan dit alleen ge schieden bij collectieve aanmelding en door iemand, die zich verantwoordelijk stelt voor de betaling. In den loop van de paar jaren, dat er gelegenheid is ge geven tot deze vóórstempeling, hebben tal van groote bedrijven deze gelezpn- heid voor hun personeel benut. Men krijgt dan zijn plaatje bezorgd en hoeft niet te wachten. Voor tien cent is men met alles klaar. Personeel van kantoren, winkels, fa brieken en werkplaatsen, bezoekers van scholen en andere instellingen van on derwijs. kunnen het hoofd van het be drijf of de instelling vragen om hun medewerking voor deze collectieve stem peling te verleenen. Men kan zich ook onderling hiervoor combineeren. Hoe meer vóórstemneling. hoe vlotter ver loop der openbare stempeling. Nadere inlichtingen verstrekt de A.V.O., Over toom 187, Amsterdam. Voor het rayon Amersfoort bij M. A. H. Guldenberg, controleur der A.V.O., Stephensonstraat 17. Voor het Soester- kwarticr bij H. A. Butselaar, Narcis straat 66. Jaarverslag 1938 Aan het jaarverslag 1938 van de Ka tholieke Openbare Leeszaal en Biblio theek, opgemaakt door den secretaris, den heer E. A Galesloot, wordt het volgende ontleend: Het jaar 193S was voor deze instel ling belangrijk wegens de herdenking van het 25-jarig bestaan en den aan koop van perceel Wyersstraat 2. waar door aan de bezwaren, welke reeds lang in verband met. huisvesting en uitleening werden ondervonden, een einde zou komen. Het boekenbezit nam toe met 455 stuks, zoodat het aantal banden eind December 15820 bedroeg. Het aantal uitleeningen. 39173. (waar van 5064 studie- en 6588 jeugdboeken) was hooger .dan in het voorgaande jaar. 10729 personen bezochten de lees- en studiezaal, een aantal, dat tot dusver nog niet bereikt werd. 76 nieuwe leden lieten zich inschrij ven, 80 moesten van de ledenlijst wor den afgevoerd door vertrek, overlijden of bedanken. Op 31 December bedroeg het aantal leden 548. De Koninklijke Bibliotheek en eenige Universiteitsbibliotheken verstrekten op aanvraag 81 studieboeken. Een groot aantal werkloozen profi teerde van de gelegenheid gratis boe ken te leenen. Het filiaal in het Leusderkwartier leende gemiddeld 100 boeken per week uit. De gang van zaken bij de beide cor respondentschappen n.l. SoestSoest- dijk en LeusdenStoutenburg geeft re den tot tevredenheid. Waarschijnlijk tengevolge van den gratis ophaal- en bezorgdienst nam het aantal leden van het correspon dentschap Leusden-Stoutonburg eenigs- zins toe (van 96 tot 107) en steeg het getal uitleeningen van 3826 tot 5512. Het aantal uitleeningen van het cor respondentschap SoestSoestdijk nam toe van 3015 tot 3284 stuks, terwijl het aantal leden constant bleef n.l. 77. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Alie v d. Bunt. EXAMENS Voor het eindexamen H.BS. afd. A. slaagde te Nijmegen aan het Canisius College onze stadgenoot de heer P. Nefkens. Te Utrecht slaagde voor het eind examen Chr. Kweekschool „Rehoboth" mej. T. Krol alhier. EXAMEN ACTE L O. R.K. Kweekschool O. L. Vrouw der Eem. Geslaagd de dames. H. Fijburg, Purmerend. A. J. M. v. d. Vecht. Amers foort, M. C. M Waijenburg, Amers foort. J. M. Wilbrink, Amersfoort en W. M. M. Willigenburg. Amersfoort. Afgewezen geen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Franciscus Johannes z. van F. J. van Baaren en I. Bos. GEHUWD: J. van Vulpen en J. S. Brouwer, H. J. van Nus en C. J. Barten. OVERLEDEN: Peter Hubert us Bos. 4 jaar, z. van P. H. Bos en J. M. Geijten beek. EXAMENS Te Den Haag slaagde voor her exa men vakbekwaamheid voor den brand- stoffenhandel onze stadgenoot de heer J. W. van Eist. omtrek UIT HOOIBERG GEVALLEN EN GEDOOD HOOGLANDERVEEN, 27 Juni. - Het tienjarig zoontje van den heer J. Ossen drijver te Hooglanderveen is bij het hooiën uit een hooiberg gevallen. Het kind kwam zoo ongelukkig terecht, dat het vrijwel onmiddellijk overleed. binnenland „Zonder daadwerkelijke en financieele steun van de overheid is een vruchtdragende bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland echter niet mogelijk" per jaar, hetwelk het rijk voor het V.V.V.-werk dient te betalen. Wat de lagere overheidsorganen bijdra gen is in het algemeen totaal on voldoende. Het vreemdelingenverkeer is voor Nederland een volksbelang, omdat het een van de grootste bronnen van volkswelvaart kan zijn. Naar de laatste schatting ge ven buitenlanders in Nederland per jaar ongeveer tien millioen gulden uit. In Zwitserland is dit bedrag 147.000.000 gulden, in Frankrijk 249.000.000 gulden en in België 29.000 000 gulden. LEEUWARDEN. 28 Juni - Op den eersten dan van het congres der A.N.V.V.. dat vandaag en morgen hier ter stede wordt gehouden, hield mr. I A. Willinge Gratama uit Zwolle, lid der Provinciulc Staten van Overiissel. een voordracht over het onderwerp: ..Overheid en vreem delingenverkeer" Spr. betoogde, dat zonder daadwerke lijke en financieele medewerking der over heid een vruchtdragende bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland nier mogelijk is. Het volgend laar zal de A N. I' V dieper op dit vraagstuk ingaan waarbij een duidelijke uitspraak van het dan te houden congres zal worden vast gesteld hetgeen thans niet mogelvk was omdat de gevraagde sprekers bekende overheidspersonen, tevens V.V.V.-men- schen verhinderd waren. Spr. wees er op dat voor veertig jaar van eei.ig systematisch V.V.V.-werk noe geen sprake was. F.erst door het intense motorverkeer heeft zich dit ontwikkeld. In het bijzonier hield de overheid zich geheel afzijdig. Pas sinds kort is het rijk overgegaan tot het fooncn van grooferc belangstelling in den V.V.V.-arbeid. In 1916. toen de A.N.V.V. ontstond vroc«r rleze aan het rijk een subsidie van 25.000 gulden, doch het rijk stond 10.000 gulden per jaar toe. Thans hedraagt de bijdrage van het rijk 100.000 gulden. De gemeentelijke subsidies aan plaal-elijke V.V.V.'s waren een jaar of twintig ge leden nog zeer gering. 7.ij ziin langza merhand gronter geworden, doch sind* 19.30 helnngr'ik tprngeelnopen nf ver vallen Het rijk toonl sinds 19.36 .-roote belangstelling vnnr het vreemdelingen verkeer. De invloed van den «ind*. 1931 optredenden reeeeringscommissaris. L hierin te herkennen Tn 19.36 stelde mi nister Gelissen de commissie Krayf nhoff in. Ook hij de lagere overheidsorganen neemt de belangstelling toe. Wij zijn dankbaar, maar niet vol daan. aldus spr. Ook een ton perjaar als rijksbijdrage is voor de propa ganda van Nederland in het buiten land en van Nederland in Nederiann onvoldoende. Het rapport Kraven- hoff komt tot een bedrag van 500.000 WIJNHANDEL ..DE MOOR' COGNAC V 3 25 per fleseh LANGESTRAAT 8 TEL. 129 Clgjmda GRAND-THéATRE. Van Vrüdag 23 t.m. Donderdag 29 Juni vertooning van de film „Luchtduivels der Marine". Voorstellingen: Zonfiaj» 1.45; 4.<lg; 6 If en 8-30 uur n.m Woensdag en Zateidag en Donderdag matinee om 2.30 uur. Ove rige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Van .Vrijdag 23 t.m. Don derdag 29 Juni vertooning van de film „Alaska" Voorstellingen; Zondag 1.45; 4 6.16 en 8.30 uur n.m Woensdag ,»n Zaterdag matinée om 2.30 uur Over'ge avonden 8.15 uur n.m. Donderdag 2.30 uur fami- liematinée. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De Machtige" en „De Vader, die zich zelf beschuldiede." Donderdag 2.30 uur familiematinée. FLéHlTE Vanaf Zaterdag 24 Juni ten toonstelling „Kruik en Kan". ■STERHUIS Beekenat.laan 6. Vooi alle meisjes iederen avond geopend de» Zon dags van 2 uur lïl EDE HUIS - Voorjaarstentoonstelling A •PEN BA RE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9 KR LEESZAAL - Wjjeisstraal 2. Filiaai Uitleenhibliotheek Edisonstraat 36 MUSEUM KLéHITL. Westsinge'. Geopeno dagelijks van 10—12 en 1—4 uur uitge tonderd Zondags 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). MUURHUIZEN 1. 24—30 Juni. Atelier Callenbach. Demonstratie en expositie van toegepaste kunst. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN - 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. PLANTSOEN ZUID. 29 Juni. Concert door 5e R. I. 8 uur n.m. PRINSENHOF. 29 Juni. Dansavond. 9 uur. CONCORDIA 30 Juni. Amersf. Drankweer Comité. 8.15 uur. DE HOOGE WITTE. 1 Juli. Amersf. Gym- nasiastenbond L. E. A. Eindfeest 8.30 uur. BIRKHOVEN 2 Juli. Landdag Metaal- bewerkersbond. DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje- vereeniging. 8.15 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 6 Juli Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. Wat Nederlanders in het buitenland als toeristen uitgeven beloopt ongeveer 10.000 900 gulden. Het bezoek aan Ne derland kan daarom belangrijk vergroot worden. Hiertoe moet de overheid ech ter meewerken door een veel uitgebrei der reclame in het buitenland en door het aantrekkelijk maken van ons land voor den buitenlander. Ook de belang hebbenden moeten medewerken en ons land niet duur maken, vooral wat be treft de kleine verteringen. Het fooien- stelsel zal mopfen worden vervangen door pen vast tarief van 10 pet. voor de bediening. Spr. bepleitte vervolgen? een wijze van samenwerking hipsrhpn overheid en V.V.V waarbij dit laatsrc opgeval wordt als een semi-officipel overheidsbedrijf, waarbij de overheid het particuliere werk subsidieert en medezeggenschap in den eane van zaken hpeft Door net tot een amhteiiaarshedrijf te maken, zou de zaak verstarren. De A.N.V.V. heeft wonderen verricht met haar weinize geldmiddelen. Wordt door het rijk voor dit landsbelang een hehoorli'k bpdrag bijgedragen dan is ongetwijfeld de A.N.V.V.. zooals zij thans is gereorganiseerd, het lichaam, waar aan dp leiding van hpt V.V.V. werk kan en mopf wnrdpn ongedragen. Met het rijk is de samenwerking nu on genoem den grondslag opgezet. Thans zal dit systeem ook in de provincial en plaat selijke V V. V-organisaties moeten wor den inepvoerd Noodie i? dan in elke provincie een provincialp V.V.V.. waar- hij groote invloed en croote finaricieele -teun van de provinriilp overheid vpr- eischt zijn. On dezp wijze '-tinnen plan non in grooter verband worden opge maakt tot hel verkrijgen van vremde- lingcnbezoek. Voorheelden van goede plaatselijke samenwerking tusschen overheid en V.V.V. ziin te vinden in \ni«terdam en Enschedé. Hpt is do taak van de A.N.V.V. een groote actie voor deze semi-officieele organisatie, zoowel provinciaal als plaatselijk te voeren. Men zal daarbij begrip moeten wekken voor de waarheid, dat geen vreemdeling meer komt naar een bepaalde plaats al leen. maar naar het geheele land. of een bepaalde streek. Wil men dus vreemdelingen trekken dan moet men in de eerste plaats de bui tenlanders op het nog hebben en daar naast Nederlanders uit andere deelen van het land Onderlinge concurrentie moet daarbij voortaan uit den booze zijn en bovenal is noodig medewerking en steun van de overheid. GRONINGEN, 28 Juni. Op 8 Juli a.s. zal in het Stadspark te Gro ningen een nationale burgerwachtdag worden gehouden, waaraan burger- wachters uit alle streken van het land zullen deelnemen. Het programma vermeldt demonstra ties, waarbij aan den luchtbescher mingsdienst een belangrijke plaats is ingeruimd, carousselrijden door de landelijke ruitervereenigingen. enz. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen zal het woord voeren. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen zijn voor de deelnemers aan den landdag verlaagde vervoerta- rieven vastgesteld. ERFPACHTSRAPPORT EIND JULI IN BEHANDELING AMSTERDAM. Naar de Tel. ver neemt ligt het in de bedoeling het Erf pachtsrapport eerst aan de orde te stel len in de laatste zitting van dezen Kaad, n.l. op 26 Juli a.s. De commissie, welke gisteren onder leiding van den heer Boisscvain weer is bijeen gekomen is thans begonnen met de voltooiing van het eerste deel van het rapport waarvan reeds een ge deelte is verschenen. Het theoretische rapport dat meer het geheele systeem van erfpachtsuit gifte zal omvatten ,kan eerst veel later verschijnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5