DAGBLAD „Geen tweede München mogelijk" Scherpe Duitsche reactie op Britsch memorandum Vrijspraak in hooger beroep bevestigd Russisch zaakgelastigde uit Tokio ontboden DE EEMLANBER Donderdag 29 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37 e Jaargang No. 344 Britsche en Fransche pers waarschuwt Berlijn Putsch in Danzig gevreesd Spoedwerk voor den staat TANKSCHIP IN BRAND Duitsche spionnage in Amerikaansche vliegtuigfabrieken Engeland heeft ons in 1935 bedrogen De eisch was levenslang Verbetering der situatie te Tientsin Licht op: 9 uur 54 min. Incidenten aan Mongoolsche grens duren voort ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PUI K (1FR 1F1VF6TFNTIFN 1—4 '°5 mel inbe«riP van 'cn t"«iiSI™mraeir' ""'"'F""" elk> rtJe, o25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft voo den prij». - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij' vooruitbetaling 1—5 regel. 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1—Bewijsnummer eitra I 005 LONDEN, 29 Juni (Reuter) De Engelsche bladen wijdén zéér veel aandacht aan het Britsche memorandum en leggen speciaal den nadruk op de verklaring, dat Engeland geen omsingeling van Duitschland wenscht. Tevens be richten de bladen over een ernsti- gen toestand te Danzig, waar, naar gemeld wordt, in de afgeloo- pen 24 uur vierduizénd Duitsche officieren .en manschappen zijn binnengekomen. Dg News Chronicle zegt, dat de nationaal-socialisten zich érnstig be driegen, als zij denken, dat een po ging om Danzig met geweld te ne men, Polen en daardoor Engeland niet tot militaire maatregelen zou brengen. De Daily Telegraph con stateert: „Een oorlog is nog niet on vermijdelijk, maar de toekomst is afhankelijk van een onberekenba- ren factor: de gril of de obsessie van één man. Niemand kan voorspellen, wat zijn geest zal ontwerpen. En daarom dienen anderen zich op het ergste voor te bereiden." De Daily Herald zegt: „Het is duide lijk, dat. Hitler een nieuw onheil t.e Dan zig in den zin heeft. Wellicht zal het den vorm van een militairen „putsch" hebben, die een crisis van het ernstig ste karakter wel zou moeten verhaasten. Het is Hitler niet te doen om een rege ling voor Danzig, maar om een niéuwe overwinning. Als het tot een daad van geweld te Danzig komt, zal dat een uit daging aan Europa zijn, die niet. ten tweede male op de wijze van München kan worden vermeden". Zelfs de Daily Express, die gewoonlijk optimistisch is, zegt dat de berichten uit Danzig ernstige ongerustheid moe- tén veroorzaken. „Als een oorlog niet kan worden vermeden, aldus het. blad. moeten wij hem doorstaan." Ook de Fransche pers wijdt veel aan dacht, aan de gebeurtenissen te Danzig. De Matin schrijft: „Het staat vast, dat een vrij aanzienlijk getal Duitsche of ficieren en manschappen te Danzig is aangekomen voor het, vrijwilligerscorps en dat bélangrijke voorraden wapens en munitié zijn gezonden." Volgens de Figaro worden de te Danzig aangekomen Duitschers gé bruikt als instructéurs voor het vrij willigerscorps, dat een eventueelen opmarsch der Poolsche troepen moét ophouden, tot de Duitsche troepen over den Weichsel zijn getrokken. De Jour constateert dat, hoewel het moeilijk is de waarheid te puren uit de verwarrende berichten over Dan zig, er „geen rook zonder vuur" is. Wij zién hier, aldus het Fransche blad, eèn toepassing van de tactiek van het paard van Troje. De Petit Parisian schrijft: „Wij hóo- ren, dat, men te Berlijn speculeert op verschillen in appreciatie, die zich bij een zeker gedeelte van de Britschè en Fransche openbare meening zouden ma nifesteeren voor het geval het tot een conflict mocht komen naar aanleiding van het vraagstuk-Danzig. Dergelijke berekeningen kunnen slechts lot een verkeerde conclusie leiden. Londen en Parijs hebben, gesteund door de een stemmige openbare meening, besloten zich te verzetten tegen iedere nieuwe daad van geweld en daaraan zullen zij zich houden, onverschillig of die daad té Danzig of elders wordt gepleegd. En geland en Frankrijk zijn thans machtig genoeg om dergelijke mogelijkheden mét de grootste koelbloedigheid onder oogen te zien." De Excelsior zegt, dat iedere Duitsche onderneming tegen Danzig, die Pool sche maatregelen zou uitlokken,onmid dellijk tot de beloofde steunverleening van Engeland en Frankrijk aan Polen zou leiden. De Ordre schrijft: „Als Hit- Ier te Danzig wint. is het met Polen ge daan. Hitler is dan meester over alle volken in Oost-Europa en Frankrijk en Engeland hebben slechts te ontwapenen en zijn hevelen af te wachten. Daladiér maakt, zich over dit punt geen enkele illusie." Duitsche werkkrachten opge- roepén voor arbeid aart de versterking van West en Oost-grens BERLIJN, 29 Juni (Havas). Eén groot aantal werkkrachten uit verschil lende bedrijven is te werk gesteld aan de versterkingswerken aan de Oost- en Westgrens van Duitschland. Deze week heeft een groote hoeveelheid hotelper soneel opdracht gekregen, zich onmid dellijk gereed te houden voof „spoed- werk voor den staat". Na medische keu. •ing zijn velen hiervan naar de Pool sche grens gezonden voor het aanleg gen van versterkingen. Hierdoor is een gebrek aan werkkrachten in het hotel- restaurantbedrijf ontstaan, terwijl ook de kappers en het personeel van de drukkerijen niet zijn gespaard. Teneinde te voorzien' in de noodige werkkrachten hebben de nationaal-so cialistische autoriteiten ook Joden te werk moeten stellen. RANGON, 28 Juni. (Reuter). In een S.O.S, bericht, dat hiér is opgevangen, wordt medegedeeld, dat gisteren een tankschip van dé Britsche ma rine nabij Andaman in brand is geraakt. Men vreest, dat het schip verloren is. Vier schépen zijn op weg om hulp te biedén. SPIONNAGE-AFFAIRE IN BELGIE LUIK, 29 Juni (Belga). De réchtér van instructie van de Luiksche recht bank onderzoekt op het oogenblik te zamen met de politie een ernstige spionnage-affairé. Tot nu toe zijn acht personen gearresteerd, waaronder een agent van een vreemde mogendheid, een officier van het Belgische leger en zijn vriendin. Réeds is een aantal be langrijke bewijsstukken ontdekt. Hedenmorgen zijn een aantal militairen per rijwiel uit Nijmegen naar Soesldiik vertrokken om Prins speciale éditie van hun „soldatenkrant" aan te bieden, ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H militairen onderweg Bernhard een dén Prins. De WASHINGTON, 29 Juni. (Havas.) De democratische senator Mac Carran heeft een wetsontwerp ingediend, dat een verbod inhoudt van het in dienst nemen van buitenlanders in vliegtuig fabrieken, die werken voor de regeering. Hét ontwerp schijnt vooral gericht te zijn tegen de Duitsche spionnage in de fabrieken, in het bijzonder aan de Westkust der Vereenigde Staten. In het weekblad Life wordt in dit ver band geschreven, dat bijna 1000 plan nen en schetsen, die van belang zijn voor de vloot- en luchtdéfensie der Vereenigde Staten, op geheimzinnige wijze sedert een jaar verdwenen zijn. Het blad verklaart, dat „de autoritei ten van de Amerikaansche Intelligence Service er niet aan twijfelen, dat de consul-generaal van Duitschland, kapt. Wiedemann, de touwtjes in handen heeft van de Duitsche spionnage aan de Amerikaansche Westkust". BULGAARSCH PREMIER NAAR BERLIJN SOFIA, 29 Juni (Havas). Officieel wordt bevestigd, dat de Bulgaarsche premier, Kiosseivanof, 3 Juli a.s. naar Berlijn zal vertrekken, waar hij van 5 tot 8 Juli zal blijven. Men schijnt aan deze reis geen bijzondere beteekenis te moeten hechten, aangezien ze reeds eenige maanden geleden is vastgesteld. In Bulgaarsc.hè kringen wordt het een zuivere beleefdheidsreis genoemd. 55 DE BEURS VAN MADRID WORDT HEROPEND MADRTD, 28 Juni (Havas). Binnen kort zal de beurs van Madrid wederom worden geopend, het gebouw is gérés tauréerd, om te beginnen zal de markt een particulier karakter dragen en zul len al leren de beurs- en wissélmakelaars worden toegelaten. BERLIJN, 29 Juni (Havas). Het Britsché memorandum aan de Duitsche régeering heeft in Duitschland eén zeer slecht ont haal gevonden. Het geeft de pers aanleiding voor een nieuw anti- Britsche campagne. De bladen vertoonen koppen als „Totaal ge mis aan begrip voor de opzegging van het vlootverdrag", „Arrogan te Britsche nota aan Berlijn". Het Hamburger Fremdenblatt schrijft „Het Britsche antwoord is niet be moedigend. Het sluit de deur niet, maar biedt geen uitgangspunt voor on derhandelingen, die wérkelijke bèloTten voor de toekomst inhouden." De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt: „Engeland heeft zijn grootste kans na de oorlog voorbij laten gaan. Het heeft niet begrepen, welke goede kans er in lag. dat de Duitsche politiek wordt geleid door een man, die beslo ten was in de wereld niet als mede dinger van het Britsche rijk op te tre den, maar een anderen weg in te slaan, op voorwaarde natuurlijk, dat Engeland niet op dien weg zou komen. De nota tracht de omsingélingspoli- tiek te ontkennen. Alles is slechts ge richt tegen'den aanvaller. Maar wie zal vaststellen, wie de aanvaller is? Waarschijnlijk Engeland zelf. Of zal het voor dit doel den bond van Genève nieuw leven inblazen? Nergens toont de nota den goeden wil voor het voeren van besprekingen over nieuwe overeen komsten. De Duitsche regcering zal op haar tijd antwoorden." De Volkischer Beobachter schrijft: „De Britsche nota, overhandigd op den verjaardag van Versailles, betee- kent geen bijdrage - tot don vrede. Het omsingeïingsspcl van 1914 herhaalt zich on de nota rechtvaardigt het met precies dezelfde holle phrascn als vroe ger.'De nota is opgesteld in uitdagen- den vorm en de laatste zin beteekent een onbeschaamdheid. Men zal in het document tevergeefs een antwoord op Hitlers rede van 28 April zoeken. De nota beperkt zich er toe, op droge wij ze de werkelijkheid der omsingelings- politiek te onikénnen en bevat slechts een magere passage over onderhande lingen, waartoe Engeland bereid is. Maar de groote fbut is. dat het docu ment 'het Britsch-Duïtsche vlootverdrag tjacht te verlagen tot een zuiver tech nisch instrument ter bcsnreking van de vloot bewapening, zoodat het geen enkele beteekenis zou hebben gehad voor de Duitsch-Engolsche betrekkin gen. Indien dit werkelijk overeenkomt met. de oorspronkelijke Engelsche op vatting, kan men slechts constateeren, dat Engeland reeds in 1935 Duitschland bedrogen heeft. Voor ons was het do cument een werktuig voor een duur- zamen vrede tusschen Duitschers en Engelschen. De nieuwe nota toont aan, hoe zéér hét noodig was een einde te maken aan het vlootverdrag van 1935." HET DRAMA TE KOEDIJK De belastende verklaring door het Amsterdamsche gerechtshof uit het vrijsprekend vonnis weggelaten AMSTERDAM, 29 Juni - Ar rest wijzende in de zaak tegen den melkrijder uit Bergen (N.H.) die ervan wordt verdacht op 2 Januari 1938 met een huurauto opzettelijk in het Noord-Hollandsche Kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Amsterdam sche gerechtshof vanmorgen het vonnis van de rechtbank te Alk maar bevestigd en den verdachte vrijgesproken. Zoowel de officier van justitie te Alkmaar als de pro cureur-generaal te Amsterdam hadden den melkrijder, schuldig verklaard aan moord op drie van zijn kinderen en aan poging tot moord op zijn vrouw en jongste kind. Beiden hadden levenslange gevangenisstraf geëischt. Men zal zich herinneren, dat deze ge ruchtmakende zaak eerst een half jaar na het drama, dat zich op dien donke ren, kouden, en mistigen avond van den 2dcn Januari 1938 te Koedijk had afge speeld, aan het rollen werd gebracht door een inwoner van Schagen. Deze man had een meisje uit Bergen als huis houdster in dienst genomen. Na eenigen tijd ontstond er tussc.hen deze twee per sonen een intieme verhouding: eens op een avond vertelde het meisje den man, dat zij tot voor eenige maanden terug een intieme verhouding had gehad met den melkrijder. Zij vertelde verder, dat die vroegere geliefde zich van zijn ge zin had willen ontdoen tcrwille van de verhouding met haar en dat hij ge tracht had aan' dit gruwelijke voorne men gevolg te geven door op dien be- wuston Januari-avond mét een auto in het Noord-TIollandsche 'Kanaal te rijden. I)e justitie werd van deze zware be schuldigingen in kennis gesteld, waarna oen vervolging tegen den melkrijder werd ingesteld en de zaak voor de recht bank te Alkmaar werd gebracht. Dit college sprak -den man vrij. omdat het wettig en overtuigend bewijs niet ge leverd werd geacht, wèl achtte de rechtbank het bewijs geleverd, dat de verdachte wel eens het voornemen hoeft gehad zijn vrouw van het leven te be- rooven. doch het was van oordeel, dat hij de verdachte dit voornemen on dien bewusten Januari-dag niet heeft gehad, temeer, omdat deskundigen de mogelijkheid van het ongeluk niet heb ben uitgesloten. Het arrest van het gerechtshof dat de president, mr. Jolles, van morgen onder groote belangstel ling voorlas de vèrdachte zelf was echter niet verschenen is gelijkluidènd aan het vrijspreken de- vonnis van de rechtbank, met uitzondering echter van de over weging. die de rechtbank aan haar vonnis heeft toegevoegd, en waar in zij zegt, dat zij wel het bewijs geleverd acht, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft ge had zijn vrouw van het leven te berooven. Deze overweging heeft het ge rechtshof niet overgenomen, hier mede de smet wegnemende, die bij handhaving van het Alkmaarsche vonnis in zijn geheel toch nog op den verdachte zou zijn blijven rusten. o TOKIO, 29 Juni. (Havas). Domei meldt uit Tientsin dat de .Tapansche consul daar, Tanaka, vandaag per vliegtuig naar Tokio vertrekt om rap port uit te brengen over den toestand te Tientsin cn de komende onderhan delingen met de Engelsche vertegen woordigers te Tokio bij te. wonen. Ook de Britsche consul te Tientsin, majoor Herhert. is naar Tokio vertrokken om deel te nemen aan de Britsch.Tapan sche onderhandelingen. De toestand op de levensmiddelenmarkt in de conces sie is opnieuw verbeterd, doordat groo te voorraden zonder veel moeilijkheden, konden worden aangevoerd. Uit Kanton meldt Domei, dat de Ja pansche vice-consul en de consul-gene raal een bespreking hebben gehad over de vraagstukken door de bezetting van Swatau gerezen ten aanzien van de be trekkingen met de drie mogendheden, die in Swatau belangen hebben n.l. En geland, Frankrijk en de Ver. Staten. Volgens zekere kringen zouden de Ja- pansche autoriteiten de controle op de scheepvaart te Swatau kunnen ver scherpen met het oog op het gebrek aan samenwerking van Engelsche zijde. Het. .Tapansche ministerie van buiten- Iandsche zaken publiceert een commu niqué» waarin gezegd wordt dat de taak der persattaché's moeilijker en belang rijker dap ooit is geworden in verhand met de versterking van hef anti-komin ternpact. en den internationalen toe stand. Men heeft dan ook besloten, nieuwe Persattaché's naar Berlijn, Ro me en Warschau te zenden. Men is ver der voornemens attaché's te zenden naar verschillende belangrijke interna tionale centra. KONING VAN GRIEKENLAND IN ITALIË VENETIË, 29 Juni. (Stefani.) Ko ning George vgn Griekenland, prins Paul. prinses Frederika en prinses Cathcrina zijn gisteren met het ko ninklijke jacht „Hellas" te Venetië aangekomen. Later zijn zij doorgereisd naar Florence, waar zij op 1 Juli fyet huwelijk tusschen den hertog van Spo- lete en prinses Irene van Griekenland zullen bijwonen. Weer verwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Zwaar bewolkt met opkla ringen, enkele plaatselijke regen buien, weinig verande ring in tempertuur, meest matige Z.W. tot W. wind. TOKIO, 29 Juni. (Domei). De Russische zaakgelastigde Smetanin, die opgetreden is bij de onderhan delingen over verschillende proble men. o.m. de visscherijkwestie, se dert den terugkeer van den Russi- schen ambassadeur Slavoetsky naar Moskou op 5 Mei 1938, is naar ge meld wordt plotseling ontboden door de regeering te Moskou. Hij ver trekt op 5 Juli a.s. naar Tsoeroega, vanwaar hij den volgenden dag naar Wladiwostok vertrekt op weg naar Moskou. Mot het vertrek van Smetanin naar Moskou is de Russische ambassade in Tokio practisch gesloten, aangezien er slechts een paar leden van dén staf zijn. Men geeft te Moskou geen enkele ver klaring voor de herhaalde luchtgevech ten aan de grens van Buiten-Mongolië cn Mandsjoekwo. ook al doordat het toonecl van den strijd vrijwel onbe woond is. Tot dusverre heeft Moskou nocli Tokio een diplomatieken stap ge daan. doch de Russen herinneren aan de woorden van Molotof, die onlangs heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie gereed is om een einde aan de Japansche uit dagingen in Mongolië te maken. Men vermoedt, dat de Russische strijdmacht in Buiten-Mongolië ongeveer 25.000 man telt. De Mongoolsche republiek zou een honderdduizendtal soldaten kunnen leveren. Op 28 Juni heeft de Japansch Mandsjoerijsche luchtmacht met vijf tien bommenwerpers, welke beschermd werden door gevechtstoestellen, op nieuw de grens geschonden van de Mongoolsche volksrepubliek in het ge bied van het Boeir-nor. De toestellen werden ontvangen met tiet vuur van luchtafweergeschutt.cn door Mon- goolschRussische vechttoestellen, De JapanschMandsjoerijsche machines lieten verscheidene bommen vallen, zonder op eenig doel te richten, en trokken daarna terug naar Mandsjoe- rijsch gebied, zonder den strijd aan te hinden. Het luchtafweergeschut haal de twee Mandsjoerijsch—Japansche vliegtuigen neer, die op het gebied van de Mongoolsche volksrepubliek neer kwamen. BRITSCH AMBASSADEUR TE WARSCHAU MET VERLOF LONDEN, 29 Juni. (Reuter.) De Britsche ambassadeur te Warschau, Kcnnard, wordt heden op het vliegveld Heston verwacht om zijn verlof in En geland door te brengen. Buitenlandsch weeroverzicht De depressie, die het weer over bijna geheel West-Europa beïnvloedt, heeft haar kern bij de Faroer. Zij brengt krachtige wind en veel regen over de Britsche eilanden en langs het Zuiden van de Noorsche kust. Ook in ons land viel wat regen, Maastricht had met 6 mm de grootste ^hoeveelheid. Tn Frank rijk is het weer regenachtig cn werden hier en daar groote hoeveelheden afge tapt. In Duitschland begint de depressie invloed merkbaar te worden. Het weer is hier zwaarbewolkt tot betrokken met regen in het Westen. In Scandinavië daalt de luchtdruk. In het Zuiden regent het hier, terwijl over al de temperatuur in vergelijking met gisterenmorgen is gestegen. Hel gebied van hoogen luchtdruk ver plaatste zich Oostwaarts naar Centraal Europa. Het is via een rug van hooge drukking over Zuid-Frankrijk verbon den met het Azorenhoogedrukgebied.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1