IS BISAMRAT DE OORZAAK? De dijkinstorting van het Albertkanaa „Geen verdere devaluatie van den gulden!" Nederlandsche schilderijen vervangen de tulpen Waarschuwing voor ons land Let op onze dijken! Vrouwelijke Vrijwilligers fc Zee- en Luchtvaart verzekeringen Waarschuwend woord van het „Genoot schap voor gezond geld" Onze expositie op de „Worlds Fair" Slagers protesteeren tegen vleeschwaren- conventie Mogelijkheden in Zuid-Afrika V erkeersongevallen in April 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 JUNI 1939 r\lJKlNSTORTINGEN hebben uitteraard in ons land van kana- •L* len en dijken altijd de levendige belangstelling van iedereen, die daarmee ook maar iets te maken heeft, en zoo is het geen won der, dat die belangstelling ook uitgaat naar de rampdie eenige dagen geleden België getroffen heeft, doordat nu voor de tweede maal een dijk van het Albertkanaal plotseling, en zonder aanwijsbare oorzaak is ingestort; niet doorgebroken, maar ingestort, ten gevolge waarvan een belangrijk stuk land onder water is komen te staan, vee is verdronken, en zelfs een menschenleven is te betreuren- Het onderzoek, dat door de Belgische regeering naar de oorzaak van deze ramp wordt ingesteld is van groot belang, niet het minst 'ook voor ons eigen land, waar zooveel dijken aanwezig zijn die nog uitgestrekter landstreken beschermen dan die van het Albertkanaal. Nieuwe schepen in aanbouw AMSTERDAM, 29 Juni. De N.y. Koninklijke Paketvaartmaatschappij te Amsterdam zal eerlang haar vloot uit breiden met twee motor- vracht- en pas sagiersschepen, bestemd voor haar lijn diensten in Nederlandsch-Indië, één van deze schepen, die t.z.t. de namen „Van Riemsdijk" en ..Reyniersz" zullen krijgen, wordt gebouwd door J. en K. Smit's Scheepwerven te Kinderdijk en zal op 1 November 1940 moeten worden opgeleverd. Het tweede schip wordt ge bouwd op de werf van de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam en moet op 1 Maart 1941 worden opgeleverd. De voornaamste bijzonderheden van beide schepen zijn: lengte over alles. 112 M., brepdte 16.15 M.. holte 7.80. diepgang (.belanden) 6.15 M., draagvermogen 4080 80. Beide schepen worden voorzien van passagiersaccomodatie voor 50 hut passagiers. Zij worden gebouwd onder toezicht en volgens de eischen van bu reau Veritas, de Nederlandsch-Indische Scheepvaart Inspectie en het Neder land-Indische Veiligheidstoezicht. ZONDER vooruit te loopen op dit onderzoek willen wij toch melding maken van een veronderstelling, welke wij dezer dagen hoorden uitspre ken in een kring van biologen, een ver onderstelling, zeker de moeite waard om er kennis van te nemen, aangezien zij, mocht zij inderdaad blijken waar te rijn, ook van groot gewicht is voor allen, die in ons land geroepen zijn toezicht uit te oefenen op de bedijkingen van onze rivieren en kanalen. Die veronderstelling houdt na melijk in, dat de bekende en be ruchte bisamrat wel eens de oor zaak zou kunnen zijn van deze dijkinstorting, want dat moet het zijn geweest. En juist die omstan digheid, dat hier sprake is geweest .van een zeer plotselinge instorting maakt het, volgens deze biologi sche deskundigen, al waarschijn lijk, dat in dat gedeelte van België de Bisamrat aan het werk is ge weest, en nog bezig is de dijken te ondermijnen. Wat is namelijk het geval. Uit vroe gere publicaties in ons blad is bekend, dat de Bisamrat als volgt te werk gaat. Hij graaft, onder water beginnende- een gang in het dijklichaam, eerst horizon taal, daarna schuin omhoog loopend, tot de gang boven den waterspiegel is gekomen. Daar, dus boven den waterspiegel, bouwt hij zijn nest, dat hij ver volgens op de zelfde wijze voor siet van een uit gang naar de andere zijde van den dijk, welke uitgang wederom onder water uit komt. Dus zoo ongeveer als de schematische tee- kening bij dit ar tikel aangeeft. Men ziet nu vermoedelijk al, wat er gebeuren gaat. Zoolang de waterspie gels aan weerszijden van den dijk blij ven zooals ze zijn, gebeurt er niets, doch het gevaar gaat komen, als de water spiegels ten opzichte van elkaar gaan veranderen, wat in ons land herhaalde lijk voorkomt, en wat. als de berichten juist zijn, ook bij het Albertkanaal is geschied. Volgens de wet van de com- municeerende vaten zal het water "in de gangen naar het nest gaan stijgen met het water, laten we zeggen links van den dijk. Er zal een oogenblik ko men, dat het water het nest bereikt, en het loopt dan over via den anderen uit gang naar den lager gelegen waterspie gel rechts van den dijk. Daarmede is over hef lot van den dijk beslist. Want dit telkens dwars door het dijklichaam vloeiende water zal den dijk zoo te zeggen uithollen, waarbij nog komt, dat de rat, zoo zijn eene nest on der water loopt, onmiddellijk een ander gaat bouwen, terwijl we dan bovendien niet met één. doch misschien wel met eenige tientallen ratten te maken heb ben. Men voelt, dat op den duur de dijk dezen ondermljningsarbeid niet meei houdt. Oogenschijnlijk is er. ook bij nauwkeurige inspectie, niets aan den dijk te ontdekken, en plotseling, zon der eenige voorafgaande waarschuwing, zakt hij in. met alle désastreuze gevol gen van dien. f ERG EU IKE gevallen hebben zich in y de praktijk meer voorgedaan, onder andere in Beyeren, waar bij onder soek bleek, dat er in het dijklichaam hon derden bisamrattcn huisden, die den dijk volkomen hadden uitgehold. Nu is het be kend. dat de bisamrat. tegen welk dier tuist de laatste jaren zoo dringend wordt gewaarschuwd met het oog op onze dij ken. zich dwars door Duitschland heen een weg heeft gebaand naar België, terwijl tevens bekend is. dat een van de Jrisam- rot-haarden" zich in de omgeving van het Albertkanaal bevindt. Een enkel, waar schijnlijk van daar afkomstig dier. is al eens op Nederlandsch grondgebied gesig naleerd. en is gevangen kunnen worden. DE BISAMRAT Hoe het zij, de feiten, die zich bij de dijkinstorting van het Albertkanaal heb ben voorgedaan, doen volgens de des kundigen die wij spraken, heel sterk denken aan de aanwezigheid van de bisamrat, zoodat het goed zal zijn om bij het officieele onderzoek naar de oor zaak van deze ramp ook aan deze mo gelijkheid, om niet te zeggen waar schijnlijkheid, de noodige aandacht te schenken. En mocht inderdaad blijken, dat de bi samrat dc schuldige is. dan ligt in dat feit een duidelijke waarschuwing voor onze Nederlandsche rijks- en provinciale over heden om ter zake waakzaam te zijn. en uit deze Belgische les leering te trekken. Het eenige afdoende middel tegen deze dükondermijncrs Is het bouwen van een verticale betonplaat in het dijklichaam. waardoor de ratten in de onmogelijkheid komen te ver keer en op de wijze, zooals zij dat gewend zijn. hun nest te maken. En daarnaast natuurlijk het wegvangen en dooden van elk dier. dat zich vertoont. Wij meenden de publicatie van deze be schouwingen van deskundige zijde niet achterwege te mogen laten, omdat, ook al blijkt de rat niet de oorzaak van de Bel gische ramp te zijn. een gewaarschuwd man toch voor twee geldt. En onze dij ken zijn een te kostbaar bezit! Centraal Bureau ingesteld ROTTERDAM, 29 Juni. In het V. V. H.-huis te Rotterdam is een samenkomst gehouden van verte genwoordigsters van organisaties van vrouwelijke vrijwilligers in Nederland. De vergadering, welke onder leiding stond van dr. J. van Dullemen, presi dente der Vrouwelijke Vrijwillige Hulp te Rotterdam, besloot met algemeene stemmen een centraal bureau in het leven te roepen, onder den naam „Contact Bureau Vrouwelijke Vrijwil ligers" dat tot taak zal hebben twee- maandclijksche samenkomsten van de bij het bureau aangesloten vercenigin- gen te organiseeren en als studiecen trum ten behoeve van het werk der vereenigingen te dienen. Nadat een jaar op deze wijze ^al zijn gewerkt, zal de mogelijkheid van de oprichting eener federatie onder oogen worden gezien. Uit de op dit besluit volgende alge meene besprekingen bleek met welk een snelheid deze vrouwen-organisa ties zich ontwikkelen en hoe ruim het gebied is, waarop zij thans reeds werk zaam zijn. Met vreugde kon worden geconstateerd, dat het nut van dezen arbeid reeds op vele plaatsen door de overheid wordt ingezien. KIND IN EEN SLOOT VERDRONKEN GROOTEBROEK, 29 Juni. Gister avond is het driejarig zoontje van den tuinder P. Bot alhier, in een onbe waakt oogenblik in de sloot achter het ouderlijk huis gevallen. Toen men het ongeluk bemerkt had en het lichaampje had opgehaald, ging men over tot het toepassen van kunst matige ademhaling, welke evenwel niet meer mocht baten. Schematische voorstelling van het beloop der gangen van bisamrat door een dijklichaam. Boven den water spiegel het nest Adviescommissie door den minister van economische zaken benoemd VGRAVENHAGE, 29 Juni. De mi nister van Economische Zaken heeft, uit overweging, dat het gewenscht is, dat een commissie van advies van voor lichting dient bij de uitvoering der Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939, dat de herverzekeringen en verzekeringen worden gesloten door tusschenkomst van gemachtigden der regeering en dat de administratie centraal beheerd wordt, benoemd tot voorzitter, tevens lid der commissie: den heer mr. K. P. van der Mandcle. voorzitter van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken Rotterdam, te Rotterdam; tot leden: den heer A. Har- tog, directeur der N.V. Unilever te Rot terdam, den heer M. P. Voute, directeur der N.V. Mirandolle. Voöte en Co., te Amsterdam: den heer J. Frensel Wege ner. lid der firma Tollenaar en Wegener, te Amsterdam; den heer mr. J. R. God- dard, lid van de firma M. van Marlc, te Rotterdam: den heer A. J. M. Gou- driaan, voorzitter van den raad van be heer van de N.V. Van Nievelt, Goudriaan pn Co.'s Stoomvaart Mij., te Rotterdam; den heer F. van Hengel, directeur van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Neder land. te Amsterdam: den heer mr. H. Albarda. hoofd der afdceling geldwezen van de generale thesaurie bij het de partement van financiën; tot secretaris: den heer J. F. Weseeling. chef van het bureau Scheepvaart van de directie van Handel en Nijverheid van het departe ment van Economische Zaken; tot re- geeringsgemachtigden: de heeren Jan ter Meulcn en Co., te Amsterdam en de heeren R. Mees en Zonen te Rotterdam; tot centraalbeheerster der administra tie: de coöperatieve vereeniging „Cen traal Beheer", G.Aj te Amsterdam- Het „Genootschap voor gezond geld'' zendt ons de volgende verkla ring ter zake van onze financiecle en monetaire politiek ter publicatie, geteekend door de heeren Gottfr. H. Crone, voorzitter en A. A. van San- dick, secretaris. Nu van meer dan een zijde een actie gevoerd wordt voor een sterke vermeer dering der ongedekte staatsuitgaven en een verdere devaluatie van den gulden als middel om de welvaart van ons land te doen wederkeeren, achten wij ons gedrongen tegen de gevolgen van een dergelijke politiek te waarschuwen. Wij beseffen, dat onder de huidige in ternationale omstandigheden, welke een natuurlijke ontplooiing van ons econo mische leven belemmeren, van over heidswege kostbare maatregelen geno men moeten worden ter handhaving van onze weerkracht in den ruimsten zin des woords. Dat hierbij ook voorzie ningen moeten worden getroffen, die in economisch opzicht verliesgevend zijn. spreekt wel haast vanzelf. Dit geldt met name voor de versterking van ons mi litaire apparaat, van welker noodzake lijkheid wij volkomen overtuigd zijn. En wij erkennen tevens dat de omvang dezer voorzieningen zoodanig kan zijn, dat het practisch onmogelijk is deze geheel uit de gewone inkomsten van den staat te dekken. Aan een verschuiving van een deel der op het volk te leggen lasten naar de toekomst, valt dus nauwelijks te ontkomen. Meer in het bijzonder moeten wij op komen tegen de stelling, dat een ver meerdering van uitgaven automatisch de bronnen waaruit de aldus vergroo- te schuld kan worden gefinancierd, rui mer doet vloeien. Onmisbare voorwaar de hiervoor is, dat deze uitgaven per saldo een werkelijke inkomstenvermeer dering teweeg brengen, hetgeen slechts dan het geval is indien de aldus in het leven geroepen meerdere werkgelegen heid een rendabele productie tot resul taat heeft. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan leidt de arbeidsverrui ming niet tot vergrooting van de wel vaart, maar tot blijvende verarming van ons volk in al zijn geledingen. Ongetwijfeld is het juist dat een wel varende maatschappij de lasten der openbare schuld gemakkelijker kan dragen dan een maatschappij die in de pressie verkeert en dat onder deze prae. misse zelfs een schuldvermeerdering aanvaardbaar is, maar het is zeker niet juist, dat door ongedekte overheidsuit gaven. ook als deze het gevolg zijn van het uitvoeren van niet rendahele pro jecten. de maatschappij automatisch in dezen toestand van welvaart komt te verkeeren. Het pleidooi voor een verdere de valuatie van den gulden rust op even zwakke gronden. De voorstan ders van dezen maatregel erkennen zelf dat de verwachtingen, die van de depreciatie van den gulden in September 1936 werden gekoesterd, niet in vervulling zijn gegaan. Wel viel nadien een kortstondige, voornamelijk speculatieve, opleving op economisch gebied te constateeren, maar van een blijvende verlevendiging van onzen buitenlandschen handel en een zoodanige verandering in de prijs verhoudingen, dat althans een begin kon worden gemaakt met een matiging van de crisismaatregelen, is geen sprake geweest. Er is geen reden om van verdere de valuatie wel gunstige resultaten te ver wachten. Viel de eerste depreciatie van den gulden nog in een periode van in ternationale prijsstijging, thans verkee ren de internationale goederenmarkten in een toestand van volslagen stagna tie, terwijl de handelsbelemmeringen thans van nog ingrijpender aard zijn dan in 1936 het geval was. Dientenge volge moet het effect van een verlaging van den koers van den gulden nog ge ringer zijn dan drie jaar geleden. Wel verre van te trachten de depre ciatie van den gulden zoo klein moge lijk te doen zijn, heeft het Egalisatie fonds voor vele honderden millioenen guldens goud gekocht om het weder stijgen van den guldenkoers te belet ten. Als gevolg hiervan is de geldruim- te thans ongekend groot, zoodat zeker niet gezegd kan worden dat een defla- tiepolitïek is gevolgd. Het afsnijden van vele takken van voorheen bloeiende bedrijven en de noodzakelijkheid ons groote opofferin gen te getroosten om de veiligheid van ons grondgebied, hier en overzee, te verzekeren, stellen zoo zware eischen aan de overblijvende welvaartsbronnen, dat het niet toelaatbaar is onze volks gemeenschap daarenboven nog te belas ten met de uitvoering van allerlei am- bitieuse projecten, welke geen econo misch nut afwerpen, of door middel van een moedwillige verdere devaluatie van den gulden illusies te wekken, die, zooals de ervaring leert, niet in vervul ling kunnen gaan. NEW YORK, (A.N.P.). - Nu de tul pen zijn uitgebloeid, die met haar schoonheid en kleurschakeeringen er zooveel toe hebben bijgedragen den naam van Nederland op de lippen van millioenen bezoekers van de New York- sche wereldtentoonstelling te brengen^ is het de schilderkunst die deze ..taak" heeft overgenomen. Het paviljoen van de „meesterwerken der kunst", dat on langs is geopend, bevat een verbijste rende hoeveelheid schoonheid, verteeen- woordigd door ongeveer 450 beroemde schilderijen tin Amerika is men altijd gevoelig voor cijfers en dus heeft men reeds uitgerekend, dat de waarde van deze unieke tentoonstelling ongeveer 30.000.000 dollar bedraagt). De Vlaam- sche en Nederlandsche schilderkunst is er. tusschen alle schilderkunsten van de wereld, schitterend vertegenwoordigd door Jan van Evck. Roger van der Wey- den, Gerard David. Memling. Bosch, Lucas van Levden. Breughel. Rubens, van Dijck, Teniers de Jongere. Jordaens. Frans Hals. Rembrandt. Vermeer, NIEUW SOORT VAN mitrailleurwagen voor het leger Een product van zuiver Ned. Fabrikaat, dat over een groote beweeglijkheid beschikt EINDHOVEN, 29 Juni. Dezer dagen heeft de N.V. van Doorne's aanhangwagenfabriek (D.A.F.) te Eindhoven een demonstratie gege ven van een door haar vervaardig den vierpersoons mitrailleu«~"-"n, welke dient ter vervanging van mo tor met zijspan. In het midden van den wagen be vindt zich de motor. Aan de beide zij den is op de drijfas een kruiskoppe- ling geplaatst, van welke koppeling drijfassen naar de differentieelen loopen voor het voor- en achterwiel. Op het kroonwiel van het differentieel loopt een as met pignon. waaraan een kleine scheepsschroef in een oogwenk beves tigd kan worden, want de wagen kan ook te water rijden en zich daar zoowel als te land voor- en achterwaarts voort bewegen. Deze mitrailleurwagen heeft de fa briek op eigen initiatief en in samen werking met den eersten luitenant der artillerie, ir. Van der Trappen, ontwor pen, evenals verschillende andere con structies voor wielaandrijving, waar door het mogelijk zal zijn zelfs zwaar veldgeschut door zand en moeras te slee pen. Reeds eerder Leeft de fabriek ook in opdracht van het Nederlandsche Leger belangrijke orders uitgevoerd. Zij heeft namelijk de eerste Nederlandsche pant serwagens, geheel van Nederlandsch fa brikaat. in opdracht van het leger ver vaardigd. Totnogtoe waren deze gevecht wagens uitsluitend van buitenlandsch fabrikaat. De indrukwekkende zes ton wegende pantserwagen gewicht compleet met bemanning van een anti-tankkanon en drie machinegeweren biedt plaats aan vijf man en heeft een snelheid van 75 K.M. vooruit en 50 K.M. achteruit. Het is een chassislooze constructie, waarbij de pantsering tevens draagraam is. Tal van vernuftige vindingen zijn in het interieur toegepast. PRINSES ARMGARD OP SOESTDIJK BAARN, 28 Juni. Naar wij verne men vertoeft Prinses Armgard thans, in verband met de verjaardag van Prins Bernhard, op het paleis Soest- dijk. Amsterdamsch telegram aan den minister voor Econo mische Zaken AMSTERDAM. 29 Juni. De Ver- eenigde Amsterdamsche Slagers hebben aan den minister van Economische Za ken het volgende telegram gezonden: „Dringen er bij Uwe Excellentie eer biedig op aan, uw goedkeuring te ont houden aan de voorgestelde vleesch- warenconventie, welk zooals in ons schrijven van 2 Mei j.l. aan Uwe Excel lentie uitvoerig gemotiveerd werd, de positie der zelfproduceerende slagers tegenover het groot bedrijf onhoudbaar maakt, ook al omdat de conventie trust vorming in de hand werkt en zij het grootbedrijf blijvend verstevigt, ten kos te van het kleinbedrijf. Vreezen als gevolg van het tot stand komen der conventie bovendien een ver- derdringen van het grootbedrijf op het terrein van het slagersbedrijf, ook wat betreft den verkoop van versch vleeseh. Achten de conventie een onoverko- menlijke hinderpaal voor de mogelijk heden tot ontplooiing en versterking van het zelfstandige kleinbedrijf, waar op de professoren Verrijn Stuart, Ger- brandy en Cassanius Hentzen onlangs gewezen hebben. Zijn daarom van mee ning. dat de conventie het door de Ves tigingswet Kleinbedrijf bedoelde herstel doorboort" Nu vele leerlingen de middelbare scholen weer verlaten AMSTERDAM, 29 Juni. Het hoofd bestuur der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging heeft zich met de volgende circulaire tot de rectoren en directeuren van alle gymnasia, lycea en hoogcre burgerscholen in Nederland ge wend: „In deze dagen zal menig ouder tot u komen met de vraag: Hoe of waar kan mijn zoon of dochter een verdere oplei ding genieten. Mogen wij onder deze omstandigheid uw aandacht vragen voor Zuid-Afrika? Niet in de eerste plaats als het Land dat jongelui met een middelbare of gymna siale opleiding dadelijk een goede be trekking biedt, maar als een land waar het probleem „Hoe komen de afgestu deerde jongelui aan den slag?" onbe kend is. Het is een feit, dat men zich daar ginds in het algemeen niet bezorgd maakt voor de toekomst van een jong- mensch dat een universitaire opleiding heeft genoten. De ingenieur, de jurisi, de theoloog, de medicus om eenige categorieën te noemen rij vinden al len hun weg in de maatschappij. Ook een Nederlander heeft hier een kans. Voorwaarde daartoe ié-- echter dat hij in Zuid-Afrika wordt opgeleid en een Zuid-Afrikaansch diploma behaalt. Wij meenen daarom dat u belangstel lenden een dienst doet wanneer u hen op deze mogelijkheden wijst en daarbij vermeldt, dat het secretariaat van onze vereeniging graag bereid i6 nadere in lichtingen te verstrekken." Seghers, Ruysdael. Steen, Cuyp. Ter- borgh. Hobbema, van Goyen en ande ren. Men mag wel zeggen, dat Rem brandt's „portret van een oude vrouw" (uit de collectie Roger Straus) en zijn „Juno" (uit de verzameling Mellon) met Vermeers „melkmeid" (een van de bij dragen van het Rijksmuseum te Amster dam) met de Rubensen het hoogtepunt vormen van een tentoonstelling, die zelve een hoogtepunt vertegenwoordigt Men moge het ons vergeven wanneer de opmerking ten aanzien van zulke eeuwige en immaterieele schoonheid wellicht een weinig materieel klinkt, doch: de aanwezigheid van al deze schitterende doeken draagt er toe hij den naam van Nederland in de Yer- eenigde Staten met nog meer eerbied en genegenheid te doen uitspreken dan reeds het geval placht te zijn. Dit is des te verheugender nu de meeste moderne levende Nederlandsche kunstenaars zich hebben onthouden van medewerking aan de Nederland sche representatie op de wereldtentoon stelling. Er is ook een tentoonstelling van hedendaagsche kunst, waaraan kunstenaars uit 79 landen deelnemen. Het eenige Nederlandsche schilderij daar aanwezig is een doek van Charley Toorop, dat werk in een herberg voor stelt. Dc K.N.A.C. waarschuwt nog eens De door het Centraal Bureau voor <je Statistiek verzamelde voorloopige gege vens betreffende de slachtoffers van verkeersongevallen toonen over de laat ste zes maanden het volgende beeld, schrijft de K.N.A.C. (Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van het vo rige jaar). dooden ernstig gew November 1938 68 (62) 365 (329) December 42 (45) 312 (314) Januari 1939 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Duidelijk spiegelt zich in deze cijfers af. dat in April het wegverkeer aanzienlijk drukker is. dan in de eigenlijke winter maanden. (Op de 18 geregelde telpunten van den Rijkswaterstaat waren er op werkdagen in April 59 meer verkeers- eenheden op den weg dan in Januari). ,In de komende zomermaanden zal het verkeer vanzelfsprekend nog beduidend drukker zijn dan in April. De K.N.A.C acht het derhalve gewenscht nogmaals met aandrang te heripneren aan de drie hoofdpunten voor een veilig verkeer: wellevendheid, voorzichtigheid en stipte naleving der verkeersvoorechriften, wel ke drie punten hand in hand dienen te gaan. Het uitsteken van een arm of rich tingaanwijzer ten teeken, dat men voor nemens is van richting te veranderen, heeft bijv. weinig belang voor de ver keersveiligheid, zoolang men daarbij niet tevens rekening houdt met de ge rechtvaardigde belangen van de andere aanwezige weggebruikers. DE BENOEMING VAN DR. JAN ROMEIN AMSTERDAM, 29 Juni. Ter aanvul ling en afsluiting van het adres, door een groot aantal werkers op het gebied der geestes-wetenschappen tot den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen gericht inzake de benoeming van dr. J. M. Romein aan de Universi teit te Amsterdam,, zijn nog volgende namen aan den minister toegezonden: dr. W. A. F. Bannier, dr. J. J. Boer, dr. G. A. Boutelje, Prof. dr. P. J. Enk, dr. M. van der Goes van Naters, drs. C.C. Krieger, dr. D. de lange, mevr. H. Roland-Holst- van der Schalk, prof. dr. K. Sneyderé-- de Vogel, dr. J. J. Westen dorp Boerma, dr. J. F. C. Gutteling, dr. J. J. E. Hondius en drs. J. Benders. DEMONSTRATIE MET KOOLHOVEN- SCHOOLVLIEGTUIG IN ZUID- AFRIKA ROTTERDAM, 29 Juni. Naar wij vernemen zal dezer dagen de N.V. Koolhoven-vliegtuigen een van haar be kende F.K. 46 schoolvliegtuigen naar Zuid-Afrika verschepen, teneinde dit vliegtuig ter plaatse te laten beproeven, waarna een serie dezer machines, door de Zuid-Afrikaansche vliegscholen be steld, zullen volgen. Dit schoolvliegtuig zal worden geïn troduceerd bij de Zuid-Afrikaansche vliegclubs en vliegscholen. Het toestel zal daar te lande worden gedemonstreerd door een der fabrieks- vliegers den heer W. Noordink. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN ROTTERDAM, 29 Juni. Gistermid dag is de 48-jarigé schipper M. Lagarde aan boord van kraan no. 10 van de N.V. Stuwadoorsmaatschappij Neptunus, tij dens werkzaamheden in de Waalhaven te Rotterdam over boord geslagen en verdronken. Het lijk is later door per soneel van de „Poiitie 3" opgehaald en naar het bureau Parkkade overgebracht. „RELIEFSCHULD" VAN POLEN AAN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE. 28 Juni. De Pool- sche gezant te 's-Gravenhage, dr. W. Babinski. heeft aan minister Latijn een chèque namens de Poolsche régcering overhandigd ten bedrage van 28 600, als verdere afbetaling van de z.g. „relief- schuld" van Polen aan Nederland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8