dCcud&h dteAkhbw Londen heeft storm- sein geheschen BRITSCHE PERS STEMT IN Manschappen, munitie en artillerie naar Danzig Kennedy naar Washington MET WAARSCHUWING VAN HALIFAX Vele geruchten in omloop Wang Tsjing Wei steunt Japan Britsche matrozen aan land te Foetsjau Finland bedacht op behoud van neutraliteit Gamelin naar Corsica Zigeunersnaar Dachau Wereldgebeuren Krakatauthans rustig „Engelsch volk vast besloten voor recht en orde te strijden" Tegen agressie, niet tegen Duitschland Gelukwenschen voor Prins Bernhard Besprekingen op ziekenfonds- gebied Galento knock out fe BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JUNI 193» BUITENLAND Poolsche grensautoriteiten hebben tankversperringen opgericht BERLIJN, 30 Juni (Reuter). Langs niet-officieelen weg uit Dan zig ontvangen berichten doen den ken dat daar zeker iets gaande is en dat in ieder geval de toestand meer gespannen wordt. Zooals be grijpelijk is, zijn geruchten over be wegingen van Duitsche troepen on mogelijk te verificercn. Volgens gis teravond uit de Vrije Stad ontvangen semi-officieele berichten komen voortdurend munitie en manschap pen in Danzig aan. Voorts wordt ge meld, dat zestien kanonnen ten Oosten van Danzig aan land zijn ge bracht- In den nacht van Woensdag op Don derdag en gisteren in den loop van den dag hebben da Poolsche militaire auto riteiten op een tweetal plaatsen in den weg van Gdynia naar Danzig versper ringen tegen gevechtswagens opgericht De Danziger Vorposten noemt deze voor zorgsmaatregelen „kinderlijke demon straties. bestemd om de door de oorlogs campagne der Poolsche pers opgewekte angst der Poolsche bevolking te kalmee- ren." Omtrent het Danziger vrijwilligers korps verklaart dit blad, dat het onjuist is te beweren, dat er zich „Duitsche sol daten" te Danzlg bevinden, terwijl het met betrekking tot don bouw van een pontonbrug over de Nogat slechts her haalt: „Wij hebben niets te verbergen voor de openbare meening, want er ge schiedt niets, wat onwettig is". Op het raadhuis van Danzig heeft gouwleider Forster gisteren een langdu rig onderhoud met zijn medewerkers ge voerd, In de stad ziet men een onge woon groot aantal S.S.-lieden met arm banden waarop de woorden „Danziger Heirmvehr". De onlangs gebouwde ka zernes en barakkon liggen vol met jonge lieden, afkomstig uit Oost-Pruisen. Nieuwe barakken zijn in aanbouw. Voormalig Kwc Min Tang-lid be reid tot medewerking aan nieuwe pro-Japansche regeering in China PEKING, 30 Juni (Reuter). Groote beteekenis wordt toegekend aan een be zoek, dat Wang Tsjing Wei, die een half jaar geleden uit de Kwo Min Tang gezet is, omdat hij aandrong op het sluiten van vrede met Japan onlangs aan Peiping gebracht heeft. Hij heeft besprekingen gehad met Wang Keh Min, hoofd van de door do Japanners ingestelde regoering van Noord-China, en den Japanschen commandant Soe- gijama, en is thans op weg naar Sjanghai. In welingelichte Chineesche kringen wordt gemeld, dat tijdens het bezoek van Wang Tsjing Wei regelingen zijn getroffen voor do vestiging van oen nieuwe regeering onder Japansche voogdij. Het regime, waarover overeen stemming zou zijn bereikt, zou in de plaats komen van de onder Japansche contróle staande hervormde regeering te Nanking, doch niet in de plaats van de Peiping-rcgcering, die half onafhan kelijk van het nieuwe regime, waarvan Wang Tsjing Wei president zou zijn, zou functionneeren. Het Japansche leger zou Chineesche troepen opleiden voor de nieuwe regoering. SJANGHAI. 30 Juni (Reuter) Brit sche matrozen, naar men zegt 36. zijn aan land gegaan op het terrein van het Britsche consulaat te Foetsjau, om het leven en de bezittingen dor Engclsche onderdanen te beschermen. Verklaard wordt, dat thans 26 Japansche oorlogs schepen voor Foutsjan liggen. Uit een vertraagd telegram blijkt, dat gisteren het Amerikaansche zendingsstation aan den rand der stad gedurende een Ja pansche luchtaanval door drie bommen getroffen en tot den grond toe afgebrand is. Er waren echter geen menschenle- vens te betreuren. FRANSCHE TROEPEN ONTRUIMEN ALEXANDRETTE ANTIOCHIE, 30 Juni (Havas). Gis teren is een begin gemaakt met de ge leidelijke ontruiming door de Fransche troepen van het Sands jak Alexandrette, dat aan Turkije is afgestaan. Roosevelt stelt zich op de hoogte van de politieke situatie WASHINGTON, 30 Juni (Havas) De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft een plaats besproken aan boord van den „Yankee Clipper", die vanmiddag van Southampton vertrekt en Zater dag te New York aankomt. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington verklaarde men het motief van de reis van Ken nedy niet to kennen. Het gerucht doet echter de ronde, dat de ambas sadeur door president Roosevelt ont boden zou zijn voor een conferentie over den toestand in Europa. Staatssecretaris Huil heeft gisteren het noenmaal gebruikt bij Roosevelt, dien hij op de hoogte bracht van de laatste berichten uit het buitenland, in het bijzonder ten aanzien van den toe stand in China en Danzig. Vroeger op den dag had Huil den Russischen am bassadeur ontvangen, die afscheid van hem kwam nomen, omdat hij met vacan- tie naar Moskou vertrekt. Het viej op, dat het onderhoud ongebruikelijk lang was, aangezien het drie kwartier duur de. EGYPTISCHE TROEPEN VERMIST CAIRO, SO Juni (D.N.B.) Sedert Woensdag wordt een militair detache ment. bestaande uit drie officieren, veer tien soldaten en zeven auto's, vermist. De soldaten waren op weg naar de oase Bahariya, ongeveer 300 kilometer ten Zuid-Westen van Caïro. Ofschoon het detachement radiozendinstallaties meevoerde en ook noodseinen zijn op gevangen, heeft men de afdeeling nog niet gevonden. Gisteren hebben vliegtui gen aan de opsporingen deelgenomen en ook vandaag zijn toestellen opgestegen. Rede van minister Erkko bij bezoek van Duitschen legerstafchef gene raal Halder HELSINKI, 30 Juni (D.N.B.) De chef van den generalen staf van het Duitsche leger, generaal Halder. heeft gisteren in de Finsche hoofdstad een krans gelegd bii het Finsche en Duit sche heldengraf. Des avonds hebben de minister van buitonlandsohe zaken, Erkko, als plaatsvervangend minister van oorlog en de Finsche opperbevelheb ber, generaal Oesterman, den Duitschen gast een maaltijd aangeboden. Behalve de Duitsche gezant, cn de Duitsche mili taire en marine attachés, zaten daarbij verschillende Finsche militaire autori teiten aan. Minister Erkko herinnerde er aan, dat de meeste der aanwezige Fin sche officieren hun militaire oplei ding in het Duitsche leger hadden ontvangen. Finland ziet vastbesloten en rustig de toekomst tegemoet. Het heeft besloten neutraal te blijven en deze neutraliteit tegen eiken prijs te behouden. Het land wenscht niet in vraagstukken gemengd te worden, waaraan het vreemd is, en wensoht evenmin tot een werktuig te worden, waardoor een reden van onrust voor andere staten zou kunnen ontstaan. Generaal Halder antwoordde zich er over te verheugen, dat zijn eerste reis naar het buitenland hem naar Finland voerde, met welks leger de Duitsche soldaten door buitengewone banden van vriendschap en traditie verbonden zijn. PARIJS, 30 Juni (Havas). Ge neraal Gamelin is uit Parijs ver trokken voor een inspectietocht door de Alpen. Vervolgens zal hij zich naar Corsica begeven ora daar de troepen te bezoeken. De aan komst van den generaal op Corsica is vastgesteld op 1 Juli. WEENE.W 30 Juni, (Havas). De Duitsche politie heeft te Weenen een razzia gehouden onder de zigeuners. De meesten van hen zijn afkomstig uit Slowakije en het Burgenland. Vierhon derd personen zijn gearessteerd en over gebracht naar de gevangenissen te Rog- saulaende. Een groot aantal hunner werd naar bet concentratiekamp te Dachau bracht. LONDEN heeft het stormsein geheschen. Het wil een mis verstand als in 1914 voorkomen. In Juli 1914 koesterde Berlijn de hoop ondanks ernstige waarschu wingen, dat Engeland zich afzijdig zou houdenDe verdeeldheid der Britsche publieke opiniewelke eerst definitief tot eenheid ge bracht werd door den Duitschen inval in België, gaf in 1914 inder daad aanleiding tot speculeeren op de mogelijkheid, dat Londen neutraal zou blijven tegenover een continentaal Europeesch con flict. Daarin bleek de Duitsche re geering zich tenslotte evenzeer te hebben misrekend, als het voor het Duitsche volk een teleurstel ling was dat Italië zijn neutraliteit bewaardeinstede van zich naast Duitschland en Oostenrijk te scharen. VOOR dergelijke misrekeningen wenscht de Britsche regeering" thans Berlijn en de wereld te behoeden. Het groote verschil met 1914 is, dat thans de publieke opinie in Groot-Brittannië nauwer aaneengeslo ten achter de Britsche regeering staat dan in de Juli-maand voor het uitbre ken van den Wereldoorlog het geval was. Evenals toen heeft Londen thans zeer vele zorgen, maar niet als toen verkeert het groote publiek in een va- cantie-stemming. I-Ict is juist de diepe en intense wrevel, welke (niet alleen in Engeland) gewekt is door het nu al jarenlang voortduren eener in ternationale spanning, welke telkenma le culmineert in hevige crises en in „bloedclooze oorlogen" tot dusver door Duitschland gewonnen welke deze eenheid der publieke opinie tc- weegbrcngl. Het wantrouwen behoeft slechts angst te worden, de wrevel be hoeft zich slechts nog te verdiepen tot haat, cn de massa-psychologische voor waarden voor een oorlogsstemming zijn aanwezig;..; Waarschuwing na waarschuwingj ge steund door krachtige argumentatie, wordt thans door gezaghebbende Engel- sche figuren aan Duitsch adres gericht. Hetgeen uit Danzig wordt gemeld, wijst er vooralsnog niet op, dat mon te Berlijn er van afgezien heeft de kwesties met Polen eigenmachtig en ee nzij d i g te regelen. Het lijkt er op, dat Londen terecht het storm sein heeft geheschen. Wanneer de in ternationale besprekingen van wereld politieke beteekenis hun beslag krijgen, op welke wijze ook, kan plotseling de tijd „rijp" blijken voor een crisis, zoo als wij deze de laatste jaren meer heb ben meegemaakt op een „gunstig" tijd stip in de internationale politieke si- tuatiê. Uverig doet Londen thans blij ken, dat men de grens nadert, welke crises die crises blijven scheidt van crises, die een ernstig conflict tenge volge hebben. Londen en Parijs hebben te veel te verliezen, vooral ook buiten Europa, dan dat ooit een „omsingclings-poli- tiek", welke gemakkelijk zou kunnen uitloopen op een praeventieven oorlog, ernstig door hen zou kunnen worden overwogen. Hetgeen de Duitsche pers weet in te brengen tegen de beschuldi ging van Halifax, dat Duitschland zichzelf omsingelt, klinkt uiter mate zwak. Tegen do opvatting van Halifax, dat Duitschland zichzelf cul tureel isoleert door zijn rassenpolitiek, economisch door zijn autarkie en poli tiek door zijn agressief optreden togen buurstaten, wordt geen steekhoudende Duitsche weerlegging ingebracht. Men moet aannemen, dat de open lijke en onomwonden wijze, waarop Halifax het „Duitschland isoleert zich zelfheeft uitgesproken, Berlijn pijn lijk zal treffen. Daarmede is men weer in den vicieuzen cirkel van wrevel, welke wrevel wekt. Voor den neutra len toeschouwer is het overigens bui ten kijf, dat de klare taal van een Ha lifax toch altijd minder bruut is dan hetgeen een Goebbels over de Jdio- ten", de Britten, die „zich door Japan ners laten uitkleeden", weet op te mer ken. Maar Halifax Is dan ook een voormalig onderkoning van Britschr Indië, die tijdens een politiek onder houd met Gandhi verdiept geraakte in de studie van een Griek&ch Hieuw Testament DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE RUILOVEREENKOMST WASHINGTON, 30 Juni (Reuter). De Britsch-Amerikaansche ruilovereen komst. hetreffende den ruil van rubber tegen katoen is met algemeene stemmen door den Senaat geratificeerd. Er wer den geen debatten gehouden en de ge- heele procedure was binnen een minuut afgehandeld. Buitenlandsch weeroverzicht De depressie bij de Faroer diepte zich gisteren in den loop van den dag steeds verder uit en verplaatste zich daarbij wat naar het Noord-Oosten. Vannacht is zij iets opgevuld. Hedenmorgen ligt haar kern over de Noorscha zee. Het re genfront loopt over Scandinavië, de Oost- zen en Duitschland naar Frankrijk, het bracht in Duitschland plaatselijk regen gepaard met onweer (te Warnemünde viel 18 mm). Ook aan do Noorsche kust viel nog al wat regen, Ingö meldt 12 mm. Ten westen van Schotland heeft zich een secundaire storing ontwikkeld, die in Lerwick stormachtige wind veroor. zaakt. Over Frankrijk ontwikkelde zich een vlakke depressie, welke daar regen met onweer brengt. De temperatuur is hier gedaald in vergelijking met gistermor gen. In Zuid Europa en bij 'de Azoren hand haafde zich het gebied van hoogen luchtdruk. OOST-INDIË RANGKASBETOENG, 30 Juni. (Aneta). Donderdagavond werd het volgende rapport uitgebracht omtrent de werking van de Kraka tau. De Krakatau is thans rustig, de vulkaan vertoont alleen zeer zwakke erupties. LONDEN, 30 Juni (Reuter). De rede van Lord Halifax, waarin deze ontkende dat de Britsche regeering een „omsinge- lings-politiek" voert, doch verklaarde, dat „Duitschland zichzelf omsingelt", heeft in Engeland algemeene instemming gevonden. De Britsche pers verklaart, dat de minister het eenstemmig ge voelen van het geheele volk heeft weergegeven, dat vastbesloten is te strijden voor handhaving van recht en orde. Algemeen wijst de Britsche pers op het ernstig karakter van de huidige situatie. In hun commentaar op de rede verklaren de Duitsche bladen, dat Enge land wel degelijk een „omsingelings-politiek" zou voeren, en dat de Britsche regeering geen begrip zou hebben voor vitale Europeesche kwesties. De Duitsche bidden meenen dat de politiek van Duitschland het vertrouwen der neutrale buurstaten geniet Uit Danzig wordt gemeld, dat daar voortdurend manschappen, munitie en artillerie uit Duitschland aankomen. Op voorname verbindingswegen tusschen Poolsch en Danzigseh gebied hebben de Poolsche militairen tank versperringen aangebracht AAN den maaltijd van het „In stituut voor Internationale Aangelegenheden" heeft, behalve minister Halifax ook de liberale econoom Sir Walter Lay ton het woord gevoerd. Deze zeide, dat zoowel de vrienden der regeering als zij, die kritiek op haar uitoefe nen, de beteekenis der stappen tot het opbouwen van een algemeen front niet tegen Duitschland, maar tegen agressie, ten volle waardee- ren. Halifax, aldus zeide Layton, heeft voor het geheele Engelsche volk gesproken. De rede van den minister werd warm toegejuicht, in het bijzonder de passages waarin Halifax zeide, dat men tot strijden bereid moet zijn, indien het internationale recht en de internationale orde gehand haafd moeten worden, en dat het onmogelijk is te onderhandelen met menschen, die-zich bezighouden met een ernstige belastering der Brit sche politiek. Ook in de pers vinden de woorden van den minister een gunstig onthaal. De bladen van alle richtingen zijn het er over eens, dat Halifax uiting heeft geg-even aan het eenstemmig gevoelen van het geheele volk. Zij leggen er den nadruk op, dat krachtige woorden noo- dig waren en ook gebruikt zijn. Zij wijzen ook op het ernstig karakter van de rede. De Daily Express noemt de rede de ernstigste sedert het aan het bewind komen van Hitier. De Daily Telegraph schrijft, dat na deze uiteenzetting nie mand meer behoeft te twijfelen over het standpunt van Engeland. De Times zegt: „Opnieuw heeft Halifax het dui delijk gemaakt, dat de reusachtige inspanning van Engeland niet gericht Is tegen één speciaal volk, maar tegen het gebruik van geweld, door welk. volk ook. De arbeidersafgevnardigde Green wood heeft in een rede te Londen gezegd: „Ik hoor van geruchten, volgens welke de oorlog morgen zou uitbreken. Alles wat ik weet is, dat de Britsche arbeiders, indien zij worden uitgedaagd, zullen vechten. Ik heb nooit gedacht, dat ik derge lijke woorden zou moeten gebrui ken, maar er zijn grootere dingen dan het leven zelf en een van die dingen is de vrijheid. Indien het tot het ergste komt, zal de democratie de eindoverwinning behalen." BUITENZORG, 30 Juni (Aneta) De Gouverneur-Generaal seinde ter gelegen heid van clen verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard: „Ter gelegenheid van Haren verjaar dag moge ik Uwer Kon. Hoogheid mede namens ingezetonen Ned.-Indië eerbie dig gelukwenschen aanbieden - Starken. borgh". Hierop werd het volgende antwoord ontvangen: „Betuig Uwe Excellentie en ingezete nen Ned. Indië welgemeenden dank ge waardeerde gelukwenschen - Bernhard". POLITIEK CONTRACT MET SOESOEHOENAN BUITENZORG, 30 Juni. (Aneta) Bij gouvernementsbesluit is goedgekeurd en bekrachtigd het op 16 April 1939 met den Soesoehoenan gesloten politiek con tract. BINNENLAND Tusschen vakverbonden en de Mij. tot bevordering der Geneeskunst Do besturen der samenwerkende partijen op ziekenfondsgebied tw. het Christelijk Nationaal Vakver bond, het Ncderlandsch Verbond van Vakvercenlgingen, het Roomsch- Katholiek Werkliedenverbond, de Bond van Roomsch-Katholieke Zie kenfondsen en de Centrale Bond van Ziekenfondsen, hebben de si tuatie op ziekenfondsgebied bespro ken. Hierbij werd mededeeling gedaan van ecu ingekomen schrijven van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, houdende het verzoek te mogen vernemen, op welke voorwaar den do genoemde vijf organisaties een samenwerking met de Maatschappij van Geneeskunst meenen te kunnen aangaan. Met ecnige verwondering werd van dit verzoek kennis genomen: immers de Maatschappij van Geneeskunst kon naar de meening van deze vijf organi saties volledig bekend geacht worden met de in dezen kring gekoesterde ver langens, inzake de grondslagen voor een samenwerking op ziekenfondsge bied. Een op verzoek van dc maatschappij van geneeskunst ingestelde studie-com missie stelde daartoe eon ontwerp-over- oenkomst vast, die door de vijf organi saties word aanvaard, doch welke de Maatschappij voor Geneeskunst aanlei ding gaf, geheel nieuwe voorstellen in te dienen, welke principieel zeer sterk verschillen van do in onderling overleg tusschen partijen besproken grondsla gen. De moer genoemde organisaties heb ben in een schrijven het hoofdbestuur van do Maatschappij van Geneeskunst hieraan herinnerd, met verzoek thans op korten termijn te willen niededeelen. of en in hoeverre men bereid is. op voor de vijf organisaties principieel aan vaardbare grondslagen, een samenwer king aan te gaan. WA TETEN WIJ MORGEN? Zalmpastei. (Deze is in den handel verkrijgbaar in tube's,s kleine potjes of blikjes en geheel voor gebruik gereed). VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden verschè worst. Bloemkool. Aardappelen. Rijstrand met gestoofde kersen. Bereiding: Kook stijve rijste brij van 1 L. melk en 100 gram rijst, met een volle theelepel zout, roer er als de rijst gaar is -i eetlepels basterdsuiker door en druk ze in een met water om* gc.spoelden rijstrand of puddingvorm. Wasch 500 gr. kersen cn verwijder de pitten, zet ze op met 1 kopje water en laat ze zachtjes opzwellen, ca. 10 min-, haal ze met een schuimspaan uit het vocht en bind dit laatste met aan gemengde sago. Roer er van het vuur het sap van een citroen door en de kersen. Vul hiermede na omkeeren den rijstrand en leg ze om den pud ding heen. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Vogelnestjes. Bereiding: 4 eieren, 500 gram kalfs gehakt zout, peper noot, 1 sneedje oud brood, paneermeel, wat melk (of ei), 80 gr. 4 eetlepels boter, 4 d.L. kerrie saus. Kook de eieren hard (10 min.) Over giet ze met koudwater en pel ze. Maak liet gehakt op de gewone wijze aan en breng om elk ei een niet te dik laagje gehakt, zoo, dat het ei niet meer zicht baar is. Wentel de ballen door paneermeel en bak ze in boter aan alle kanten, langzaam bruin en gaar (A uur). Snijd ze doormidden en geef ze met een ker riesaus (4 d.L.). Men kan de vogelnestjes ook koud geven met sla en mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Aspergesoep (maggi). Gevulde kalfsborst. Aardappelen. Snijboontjes. Creme brülée of creme au caramel. Bereiding (G pers.). A L. kookroom. 4 eidooiers 225 gr. suiker. Maak caramel van 100 gr. sui ker. Roer de eidooiers met 125 gr. sui ker, plaats ze au bain-Marie en roer tot de massa dik is. voeg er langzaam den kokenden room bij, alsmede de caramel en laat alles opnieuw au bain- Marie tot het een gebonden massa is. Deze vla kan als ze koud is, gegar neerd worden met stijfgeklopte room N.S.B.-REDACTEUR VEROORDEELD 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. De Haagsche rechtbank legde den 32-jari- gen H. J. O., redacteur van het Natio nale Dagblad, in welk blad in het num mer van 12 April een artikel verscheen „Naar de hel van Oss", welk artikel be- leedïgend geacht werd voor het burger lijk armbestuur van Nistelrode. een geldboete op van 25 subs. 25 dagen hechtenis. BOKSEN NEW YORK, 29 Juni. Gisteravond heeft Joe Louis in hot Yankee stadion te New York een gevecht gebokst tegen Tony Galento om het wereldkampioen schap in het zwaargewicht. In de derde ronde ging Louis door een geduchte linksche van Galento enkele tellen neer, doch hij herstelde zich on middellijk en sloeg zijn rivaal in de vierde ronde knock out. Joe Louis behoudt hierdoor zijn titel van wereldkampioen. Als volgende te genstander van Louis wordt in New York de jonge Californiër Lou Nova, die enkele weken geleden zegevierde over den ex-wereldkampioen Max Baer, ge noemd, SCHAKEN TOURNOOI TE BAD HARZBURG HARZBURG, 30 Juni. Gisteren werden twee ronden gespeeld voor het internationaal schaaktournooi te Bad Harzburg. De beide partijen van Cort- lcver zijn afgebroken. In de partij in de zesde ronde tegen Eliskases staat hij een pioti achter. De uitslagen luiden: VijfaG ronde: Eliskases (Duitschland)— Stahlberg (Zweden) 1—0; Saemisch (Duitsch land)—Roinhardt (Duitschland) afge broken; dr, Lange (Duitschland— Poulsen (Denemarken) afgebroken; Zollner (Duitschland)—Ahues (Duitsch land) afgebroken; Rellstab (Duitsch land)N. Cortlever (Nederland) afge broken. Zesde ronde: Ahues—dr. Lange 1—0; Stahlberg— Ileinhardt 10; SaemischPoulsen, af- gebroken in betere stelling voor den een; EliskasesCortlever, afgebroken in betere stelling voor Eliskases; Zoll- nerRellstab, afgebroken in hetere stel ling voor Rellstab,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3