KWAK Van Swol verliest van O. Szigeti GEBAKKEN MBBtttKill Military der K.M.S.V. Schaduwen aan de kust T. T. training te Assen Int. concours- Hippique te Amsterdam Neptunus behoudt de leiding fffSB OUDE GENEVER Schitterende verdediging TOMATENSLA J. Jefferson Farjeon. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JUNI 1939 M0T0RSP0R1 Groote strijd verwacht tus- schen B.M.W. en Gilera (Van onzen specialen medewerker) DE vijftiende Nederlandsche TT is in wording- Twee dagen is er reeds druk op het circuit van Drenthe getraind en aan de hand van eenige bladzijden vol aanteeke- ningen. tijden en snelheden mogen we wel vaststellen, dat het derde lustrum een motorfeest van groot- sche allure wordt. Zeer opvallend is in de eerste plaats dat dit jaar een groot aantal machines naar Assen is gekomen. Was er verleden jaar een verheugend teveel aan rijders en helaas een schrikbarend tekort aan machines, thans zijn de rollen om gedraaid en overtreft het aantal moto ren dat der rijders. (Tenminste, rijders die voor iets speciaals in aanmerking kómen). Zoo sleepte DKW behalve de fietsen voor Piet van Dinter en Jan Moejes nog een pittige drie en een half mee naar Drenthe's hoofdstad. FN. die met groote stelligheid de gegadigden had laten we ten, dat slechts een enkele machine voor Assen zou worden ingeschreven, kwam Woensdagavond Assen binnen vallen en het eerste wat de vriendelijke ingenieur Dupont ons vertelde, was, dat er naast de kar voor Charlier nog ..une autre machine" in de camion stond. Goed voor een 100 kilometer voegde Dupont er veelbeteekend aan toe. Voorts hebben ook BMW en Velocette voor reservemachines gezorgd. De BMW-mannen behoorden Maandag tof de eersten, die zich in de Asser dreven vertoonden en zoo waren zij ook een der eersten, die Woensdag de training in luidden. Natuurlijk waren de gewelde naren Mever en Krans van de partij evenals de privatfahrer Hildehrandt en Hans Bock. heiden gezeten op de nieuwe com pressorlooze Bennsport. Ook onze landgenoot Jacnues Schot reed op een dergelijke ..donderbui" rond en zag zelfs kans reeds Woensdagmiddag een zui- gertje op te drogen. Donderdag draaide Jacnues echter weer dat het ppn lieve lust was en we gelooven wel. dat hii een goede gooi naar het Nederlandsche kam pioenschap maakt. De NSU-menschen huizen met hun heele hebben en houwen in Hooghalen, alwaar Rflhrschneck. Bodmer en Crasher White de dorpelingen fuiven op een machtig mooi compressorconcert. waar- In de tenorpartij vertolkt wordt door Gerrit de Ridder met een eenpits dub- belcamshaft NSU. welke goede tijden heeft gemaakt. Woensdagmiddag draai de Gerrit al aardie en nadat Donderdag een andere gearing in het apparaat was gepoot ging het nog heter. Daniell en Frith komen niet Een tweede opvallende gebeurtenis is dat de populaire Nortoncracks Daniell en Frith niet aan den start zullen ver schijnen. Men heeft hen zeer verleide lijke aanbiedingen gedaan, doch niets heeft geholpen. Het verluidt trouwens dat de machine van Frith op het eiland Man volkomen uitgebrand door den finish is gegaan, hetgeen wil zeggen.dat het starten van de heeren onmogelijk was... De groote strijd zal nu wel gaan tus- srhen Georg Mever op BMW en Dorlno Serafini on een Gilera. Beide heeren we ten hoe zii hun partij moeten blazen en men kan dus verzekerd zijn van een f>raehtig gevecht Tn de lichte klasse zul- en Guzzi en DKW het moeten uitvech ten met de Excelsiors on het tweede plan. De 350 ccklasse belooft eveneen= veel. want de DKW's zijn ontzettend snel geworden en kunnen de Velocettes een benauwd uurtje bezorgen. In het Olympisch Stadion te Amster dam is gisteravond het zevende inter nationale concours-hippique begonnen. De uitslag van het springconcours Olympische Stadionprijs A luidt: 1. Fox, eig. luit. baron Fallon, België (eigenaar), f. 89 sec., 2. Maurits v. d. Rijschool te Amersfoort (ritm. baron Sirtema van ürovestins) 0 f. 94.4 sec., 3. Lismore, eig. ritm. van Schaik, Wasse naar (eigenaar). 0 f. 93 sec., 4. Carioca 2. eig. luit Verlinden, België (eigenaar), U f. 94.2 sec., 5. Astra, eig. C.P.C.H. België (luit. baron Fallon), 3 f. 99 sec., 6. Nec- kar, cig. J. H. W. Pasman, Wassenaar (inej. Wittmack. Denemarken), 4 f. 86.4 sec., 7. Juno, eig. Rijschool Amersfoort (tuit. van Manen), 4 f. 86.6 sec., 8. Ka- disha, eig. E. Kalm, den Haag (eig.). 4 f. 8? sec., 9. Smoky, eig. stal Huge, Duindigt tR. J. Wentges) en Bantry Bav, min. van defensie, Dublin (majoor O'Droyer), beiden 4 f. 89 sec., 11. Ben. eig. Rijschool, Amersfoort (kapt. Ton- net), 4 f. 91.2 sec. Hierna had de prijsuitreiking plaats van den nationalen dressuurwedstrijd. De jury bestond uit luit. kol. D. A. Ca- merling Helmolt, luit. kol. W. A. v. d. Wall Bake en maj. P. M. R. Versteegh. De uitslag was: 1. Espoir, eig. mevr. Kalm, den Haag (E. Kahn), met 2980 punten, 2. I'm Alone, eig. stal Duinhoeve, Wassenaar (mevr. van Hoboken) 2815 pt., 3. Tatjana, eig. ritm. Cnopius, Amersfoort (eig.) 2771 pt., 4. Lismore, cig. ritm. dr. van Schaik, Wassenaar (eig.), 276 pt., 5. Elimar, eig. G. A. Bren- der a Brandis, Blaricum (eig.) 2726 pt., 6. Scottish Maid, eig. R. J. J. Hiemstra (mej. I. Bergman) 2653 pt. Eervolle vermelding: Brown Eyes, eig. Oranjemanege, Scheveningen (mej. Pauptit) 2625 p. De uitslag van de kwaliteitsproef jachtpaarden werd: 1. Miss Gibbs, eig. luit. jhr. C. Röell, 's-Gravcland (eig.), 2. Tabouret, eig. kapt. J. A. de Bruine, Scheveningen (eig.), 3. Irish Flash, eig. luit. R. O. van Manen, Amersfoort (eig.), 4. Killifassv, eig. mej. J. Leonard, Brussel, 5. mej. J. M. Bos, Amsterdam, met Red Pearl, 6. Isabelle, eig. gravin A. van Limburg Stirum. Capelle (eig.). De uitslag springconcours Olympische Stadionprijs B werd: 1. Ireland's Own (ritm. Ahern) Ier land. 0 f. 7i.8 sec., 2. Owen Rae (kapt. Lewis) Ierland, 0 f. 76.4 sec.. 3. Baron 4 (ritm. Brinckmann) Duitschland, 0 f. 77 sec., 4. Wotansbruder (ritm. Brinck mann) 0 f. 77.4 sec., 5. Fridolin (luit. Wcidemann) Duitschland, 0 f. 79.2 sec., 6. Limerick Lace (maj. O'dwver) Ierland, 0 f. 79.4 sec., 7. Isard van het Colenbran. derfonds (ritm. baron Sirtema van Gro- vestins) 0 f. 80.2 sec., 8. Ernica, eig. de zelfde (kapt. de Bruine) 0 f. 80.6 sec., 9. Kilmallock (luit. O'Niallain) Ierland, 0 f. 81 sec., 10. Tabouret (kapt, de Bruine) 0 f. 84 sec., 11. Duhallow (luit. O'Nial lain) Ierland, 0 f. 84.6 sec., 12. St. Georg., clg. D. H. Pasman (P. Leeuwenburg)0 f 85.6 sec. Eervolle vermeldingen: Hannes (luit. baron van Lvnden), 0 f. 86 sec., Sofia (mej. Gerretzen) 0 f. 88.2 sec. en Pach (P. Leeuwenburg) 0 f. 89.6 sec. LANDENWEDSTRIJD TE ZURICH 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De Ne- dcrlandsche Wielren-Unie heeft inge schreven om met een ploeg van 4 ama teurs deel te nemen aan een internatio nalen landenwedstrijd te Zürich. Deelnemende landen zijn Duitschland. Italië, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. De sportcommissie heeft de navolgen de amateurs aangewezen om aan dien wedstrijd deel te nemen: J Engel, Amsterdam: M. Janssen. Eindhoven, C. de Groot, Amsterdam en G. Saes, Weert. De wedstrijd wordt gehouden op Zon dag 16 Juli a.s. te Zürich over een af stand van 100 K.M. De heer G. Schilling zal als N.W.U.- trainer meegaan. Allé vaktcenner» roe- men da kwalltalt van WAARBORG- KliEDING rates r ■■■ai im—ui WATERPOLO A.Z en P-C. III wist de geboden kahsen niet in winst om te zetten Een 1-0 overwinning Hoewel A. Z. en P. C. III in het plaatselijk treffen meer in den aan val is geweest, wist haar stadgenoo- te Neptunus, gisteravond in Pesie's Bad. te zegevieren. Weliswaar was de overwinning er viel slechts één doelpunt niet groot, doch door de ze zege handhaafde Neptunus zich op de kopplaats. De verdediging van Neptunus welke physiek sterk in de meerderheid was, weerde zich tegen het agressief operee- reiule A. Z. en P. C.-team uitstekend, al hadden de groen-witten een paar maal pech door tegen lat en palen te schie ten, Een enkele maal moest doelman van Nes. die een betrouwbaren indruk maakte, in actie komen. Doelman Van Zuiden kreeg slechts een paar onge vaarlijke schoten te houden, zijn kee pen met één hand is o.i. gevaarlijk. Het achterwaartsche schot van Kuiper was voor hem onhoudbaar. Jammer was het dat het spel herhaaldelijk onderbroken moest worden voor overtredingen der spelregels. Ten slotte zond de leider, die het spel volkomen in handen had, eerst een Neptunus-speler het water uit, spoe dig gevolgd door een A. Z. en P. C.'er, die reeds herhaalde malen een waar schuwing had gekregen voor te vroeg wegzwemmen. Na den uitworp zocht Bartelsman di rect zijn plaats op de 2 meter-lijn op, waar hij stevig bewaakt werd door Ton nis. Het gevolg was, dat Bartelsman al spoedig een vrijen worp kreeg te ne men. welke hij naar Spanjersberg plaat ste, die tegen de lat schoot. Het spel speelde zich voornamelijk op de Nep- tunus-helft af. Zoo moest doelman van Nes een schot van Spanjersberg na goed aangeven van Goedhart stoppen, ter wijl een vrije worp door Bartelsman te zacht werd ingeschoten. Kort daarop liet dezelfde speler een haast niet te missen kans loopen. Doordat Goedhart zijn tegenspeler even vrij spel liet, ge lukte het Neptunus het A. Z. en P. C.- doel dicht te benaderen waar Kuiper het leder tactisch doorspeelde naar Kort beek, die het leder niet direct onder contróle kreeg, waardoor het schot, ook al doordat de verdediging hem direct belaagde, te zacht was om Van Zuiden te passeeren. Met de rust was de stand nog dubbel- blank. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld. Angstvallig bewaakten de spelers el kaar. Geen moment liet men elkaar „los", bevreesd als men was voor een doelpunt. Het bekende doorslapballetje van Bartelsman had geen succes. Ook schot van het Eeden vond bij van Nes geen genade. Niettemin kreeg A. Z. en P. C. de kans om de leiding te nemen, toen Fischer uit het water moest. Ook toen slaagden de groen-witten er niet in om te scoren, hetgeen op gebrek aan inzicht duidt. Even later kon ook van Eeden het droge opzoeken en leek de kans op een A. Z. en P. C.-zege Vrijwel verkeken. Neptunus werd toen sterker om kort voor het einde door middel van Kuiper, met een achterwaartsch schot van Zui den te passeeren. In de laatste seconden probeerden de groen-witten nog een ge lijk spel te behalen. De Neptunus-verde- ging capituleerde niet. Het bleef 10. De zeventallen speelden in de volgen de opstelling. Neptunus: G. van Nes (d.); Tonnis, van Zwol Fischer (m.); G. v. Houdt. Kuiper, Kortbeek (v.). A. Z. en P. G: Van Zuiden (d.)Goed hart. Klasser. Woudenberg (m.): Span jersberg Bartelsman, van Eeden (v.). De stand is nu: Neptunus 3 3 0 0 6 82 V. Z. C. II 2 10 12 0-4 A.Z. en P.G III 3 1 0 2 2 7—7 Woestduin II 2 0 0 2 0 2—1 ESTLAND—DUITSCHLAND TALLINN, 30 Juni. In tegenwoor digheid van 10.000 toeschouwers is te Tallinn de landenwedstrijd Estland— Duitschland gespeeld. Duitschland won de ontmoeting met 20, nadat de rust reeds met een 1—0 voorsprong was in gegaan De Duitschers domineerden ge durende den geheelen wedstrijd. [vA| i f|H nniiam JL JA JA it—i JJL jl.Lv JA Jl ik X. N per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3 bij 12 kr. a f 2.85 ÏJtr.str. 17 Tel. 145 Ao 187. HET WIMBLEDON- TO URNOOI Vermoeidheid speelde wellicht ook een rol in deze belangrijke match LONDEN, 29 Juni. (A.N.P.). Op de vierde baan kwam de Nederlan der van Swol vanmiddag voor de derde ronde van het tournooi te Wimbledon uit tegen den sterken Hongaarschen speler O. Szigeti. Had onze landgenoot in de vooraf gaande, twee ronden den Engelsch- man Lysaght en den Zwitser Ellmer uitgeschakeld, de Hongaarsche te genstander van vandaag bracht het tot de derde ronde door overwin ningen op Robertson (V.S.) en Ploughmann (Denemarken). Van Swol heeft het niet verder kun nen brengen dan deze derde ronde: hij werd door Szigeti uitgeschakeld met de cijfers 6—8. 4—6. 4—6. De tegenstand van den Nederlander was uitslekend. en wellicht was de uit slag nog gunstiger voor van Swol ge weest, indien hij de vorige dagen min der zware partijen te spelen gehad had. De cijfers wijzen wel uit, dat van Swol zeer fraai tegenstand bood aan den sterken Hongaar. Een verrassing deed zich nog voor op het centrecourt, waar de op papier zoo sterke damesdubbel van de Poolsohe mej. Jedrzejowska en de Franqaise me vrouw Mathieu een gedediceerde 36, 1—6 nederlaag opliepen tegen het En- gelsche paar mevr. Hammersleymej. Stammers. De uitslagen luiden: Heeren-enkelspel: O. Szigeti (Hongarije) slaat H. van Swol (Nederland) 8—6, 64, 64. D. W. Butler sl. R. Goepfert (Duitsch land) 4—6, 6—2, 4—6, 6—3. 6—3. F. Puncec (Zuid-Slavië) sl. D. Mac- phail 6—3, 6—3, 7—5. F. Kukuljevic (Zuid-Slavië) sl. W. C. Choy (China) 6—4. 7—5, 6—4. E. T. Cooke (V.S.) sl. G. L. Rogers (Eire) 7-5. 6-1. 6-4. J. Brugnon (Frankrijk) sl. G. de Ste- fani (Italië) 6—4, 6—4, 6-8, 6—4. Dames-dubbelspel Mevr. S. H. Hammersley en mei. K. E. Stammers sl. mej. P. J. Jedrzejowska en mevr. R. Mathieu 6—3. 6—1. Mej. B. Batt en mej. A. P. Cardinall sl. mevr. T. Dietz en mej. I. Schumann (Duitschland) 1, 6—1. Mej. N. B. Brown en mej. R. Jarvis sl. mevr. I. Geddes (Engeland) en mej. A.' Ullstein (Duitschland) 6—2, 6—2. Vandaag kwamen mej. Rollin Cou- querque en haar Fransche partner mej. Pannetier in de tweede ronde van het dames dubbelspel in het veld tegen het F.ngelsche dubbel mej. Thomas en mej. Trouncpr. Mej. Rollin Couqucrque was beter op dreef dan gisteren in het en kelspel en zij en mej. Pannetier won nen in twee sets met 8—6, 63. In de derde ronde komt de Fransch-Neder- landsche combinatie waarschijnlijk te gen mej. Jacobs en mej. Yorke, die haar partij tegen lady Bouverie en mevr. ShepherdBarron wel zullen winnen. Van Swol, die na zijn enkelspel tegen Szigeti ook nog met mevr. Andrus in het dubbelspel moest uitkomen, kreeg inet zijn partner een walk-over doordat C. E. Hare en mej. Harwick zich terug getrokken hebben. In liet gemengde dubbelspel was mej. Rollin Couquerque met den Zwitser Fisher niet bestand tegen het vrij ster ke dubbel mevr. Hammersley (Enge land) en Russell (Argentinië) en deze wonnen dan ook vlot in straight sets 6-3. 6—1. LONDEN, 30 Juni Eugene Smith, die in het dagelijksoh leven een schoolmeester in Californië is, plaatste zich onder de laatste zestien spelers in het internationaal tennis- tournooi te Wimbledon door na Menzel thans Cejnar in vijf sets te slaan, Tloczynski, een „geplaatst speler, was geheel uit vorm en ver loor in drie sets van den Britech- Indischen speler Ghaus Mohammed. In de eerste set haalde de Pool zelfs geen game. Met hem is de derde ge plaatste speler voor het tournooi uit geschakeld. Malfroy gaf den jongen Riggs goed partij, maar moest tenslotte toch het onderspit delven. Shaffi viel in de tweede set van zijn partij tegen Henkei, die hem niet toestond zijn enkel, welke bezeerd was, te verbin den. Shaffi speelde rustig door, doch de vierde en laatste set werd door Henkei gewonnen met 61, doordat de Engelsman niet meer op de bal len kon loopen. Austin had het zwaar tegen Drob- ny. De Engelschman won de eerste twee sets met 75, 97, waarna Drohny zich moest terugtrekken we gens een verwonding aan den arm. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren enkelspel, derde ronde E. Smith (V.S.) sl. J. F. Cejnar (Bo- hemen-Moravië) 63. 6—4, 5—7, 16, 0—1. R. A. Shayes (Engeland) sl. J. Siba (Bohemen-Moravië) 7—5, 6—0, 9—7. Ghaus Mohammed (Britsch Indië) sl. I. Tloczynski (Polen) 60. 6—3. 64. R. L. Riggs (V.S.) sl. C. E. Malfroy (Nieuw-Zeeland) 8—6, 11—9, 6—2. H. Henkei (Duitschland) sl. L. R. Shaff (Engeland) 6—4, 4—6, 6—4, 6—1. H. W. Austin (Engeland) sl. J. Drob- ny (Bohemen-Moravië) 7—5. 9—7. terug getrokken wegens verwonde arm. E. Gaborv (Hongarije) sl. V. Canapele (Italië) 6—4, 6—1. 2—6, 6—1. J. S. Olliff (Engeland) sl. I. G. Collins (Engeland) 8-6, 5—7, 6—2, 6 4. Dames dubbelspel: mej. M. Rollin Couquerque (Neder land) en mej. S. Pannetier (Frankrijk) sl. mej. R. Thomas en mej. M. Trouncer (Engeland) 86. 63. mej. C. Somogyi (Hongarije) en mej. G. Wheeler (V.S.) sl. mevr. C. P. Brut- ton en mevr. E. G. MacphersonGrant (Engeland) 64. 7—5. mevr. D. F. Cartwright, en mevr. D. L. LittleRound (Engeland) sl. mevr. D. B. Andrus (V.S.) en mevr. S. Henrotin (Frankrijk) 75, 62. Mej. P. N. Morison en mevr. H. S. Uber (Engeland) sl. mej. A. Floriari en mej. H. Kovac (Zuid-Slavië) 97, 62. Gemengd dubbelspel: G. I. Bayley en mevr. D. Robert*- (En geland) sl. G. von Metaxa en mevr. U Schumann (Duitschland) 46, 8—6, T—o. D. Russell (Argentinië) en mevr. S. H. Hammersley (Engeland) sl. H. C. Fisher (Zwitserland) en mej. M. Rollin Couquerque (Nederland) 63, 61. R. K. Tinkler en mej. M. E. Lumb (Engeland) sl. D. W. Butler en mej. V. Scott (Engeland) 6—4, 119. D. Mitic en mej. H. Kovac (Zuid-Sla vië) sl. B. Butters en mej. M. F. Brace (Engeland)' 57, 108, 6—3. C. E. Malfrov (Nieuw Zeeland) en mej. B. Nuthall (Engeland) sl. O. Szigeti en mej. C. Somogyi (Hongarije) 64, 6—2. T. Cooke en mevr. S. Fabvan (V.S.) sl. G. P. Hughes en mevr. D. L. Little (Engeland) 5—7. 60, 64. R. Goepfert en mevr. A. Ullstein (Duitschland) sl. A. Schmidt en mej. H. Berescu (Roemenië) 62, 36. 61. R. E. Mul liken en mevr. A. T. Kenyon (Engeland) sl. R. A. Shayes en mej. J. Saunders (Engeland) 63, 53. H. Bullington en mej. J. Ingramm (Engeland) sl. .T. Brugnon (Frankrijk) en mevr. P. F. Glover (Engeland) 61, 7—5. Ter voorbereiding van de OlympD sche Spelen wordt hier op 20 en 21 Juli a.s. een military gehouden. Het programma luidt: Donderdag 20 Juli. A. Dressuurproef (programma van den Prix Caprilli). B. Uithoudingsproef. 1. Wegparcours van 7 K.M., mini mum tempo 240 M. p. m. 2. Steeple 2500 M. in een minimum tempo van 650 M. p. m. 3. Wegparcours van 7 K.M., mini mum tempo 180 M. p. m. 4. Cross-Countrv 3500 M., minimum tempo 400 M. p. m. 5. Wegparcours van 2 K.M., af te leggen binnen 6 min. Vrijdag 21 Juli. C. Springconcours -over 12 hindernis sen. Maximum hoogte 1.15 M. Tempo 400 M. GEBAKKEN //eLo/t ïot&u/" uhHtsf/e OP HIT BLIKJE VELERLEI KNAX-RICEPTIN FEUILLETON Naar hei Engelsch van 43) „Weet u het?" vroeg de inspecteur. Er kwam geen antwoord. „Hebt u eenig idee. waar zii naar zoeken, mijnheer Griddle?'' vroeg hii nadrukkelijk, en gaf toen plotseling een zachten schreeuw. „Hallo hij is hier met meer!" Er kwamen allerlei geluiden van buiten af. Kapitein Smith en Joe Moyle haastten zich terug. „Er is iemand buiten", riep Smith. „Ja, dat hoorde ik", antwoordde Joe. Smith slikte. ..We moeten er tegen op, Joe", mopperde hij. „Geen tijd voor be zwaren meer." „Toegegeven", mompelde Joe. „Hei waf is dat?" F.en lichtstraal verlichtte eensklaps het schemerige verirek. en er klonk een schel gefluit. Toen de kerels rond ke ken. vonden zii twee bruikbaar uitzien de revolvers tegenover zich. ..Handen hoog. allebei", brulde in specteur Root. scherp. „Blijf waar je xno!" Het gefluit werd herhaald en nu werd het kamertje ineens bevolkt en leven dig door haastige voetstappen. Agenten schenen uit alle hoeken en gaten te komen en de twee betrapten keken zeer hulpeloos om zich heen „Nou, wat heb je te zeggen?" schreeuwde de inspecteur. „Niets", antwoordde Smith kort „Dat zal later wel gebeuren." „Ja. er zal nog heel wat later gebeu ren". antwoordde Root. droogjes. „In- tusschen heb je al genoeg gezegd om de boeien te rechtvaardigen. Doe ze maar aan. Drew. Zii zullen niet bijten we hebben hen gedekt." De handboeien werden aan gedaan en Leonard en Root lieten hun revol vers zakken. ..Zoo. dat is dat", zei de inspecteur. „En wil jullie ons nu uit den brand helpen en vertellen, waar jullie naar zoeken aan boord van dit schip?" „We zullen later praten, zeg ik", ant woordde Smith ernstig. „Ga maar ver der hiermee. Jullie zijn gekken en jul lie zullen zien. dat je het mis hebt." „Goed." antwoordde Root. „Maar je zult toch heel wat moeten praten om tegen te spreken wat we juist gehoord hebben, en wat we uit Mironneau en Fyne zullen krijgen. Maar misschien wil je ons vertellen, waarom je dit schip wilde opblazen?" „Ik denk. dat ik u dat kan vertellen, inspecteur." onderbrak Leonard rustig. „U zou dat kunnen?" riep Root uit. „Maar. drommels nog an toe, wie bent u dan. mijnheer Sefton?" „Ik ben de jongste compagnon van Raines. Elsonen compagnie, de firma, die dit schip verzekerde." zei Leonard „Maar voor we verder gaan. zou het niet beter zijn. als we mijnheer Griddle trachtten te vinden?" Alsof het een antwoord was op die waag drong het geronk van een motor boot tot hen door het geronk van een vertrekkende motorboot. HOOFDSTUK XXXI De eene helft van de geschiedenis Voor een oude heer was mijnheer Griddle nog zeer actief; als hij het wil de kon hij ook zeer katachtig doen. Geen van zijn drie metgezellen die samen met hem in dien donkeren hoek had den gezeten, had hem van hen weg hooren gaan en de kapitein, noch diens vriend hadden bemerkt, dat hij hen tiaar buiten was gevolgd. Maar onge lukkig of misschien gelukkig voor mijnheer Griddle maakte het geen verschil had hij op een losse plank getrapt toen hij zich door de gang haastte en het geluid van deze losse plank had Smith en Joe Moyle weer in de kamer gejaagd en in de armen van de politie. Mijnheer Griddle giste wel wat er ge beurd was. ofschoon hij niet stil hield om te vragen. Hij was niet in een stem ming om te talmen. Toen hij het poli'ie- fluitje hoorde werden zijn gissingen be vestigd en hij sloop verder met nog grootere snelheid. Toen hij de ladder hereikte. die naar buiten leidde, naar builen in de frissche. lieflijke lucht en naar de vrijheid, rees er plotseling een gedaante voor hem op. „O!" riep de gestalte uit. „Vlug!" antwoordde Griddle. „Ze heb ben ze te pakken ze hebben je noo- dig haast je. agent." ..Goed'" antwoordde de konstabel en haastte zich vóórt. Griddle glimlachte. Zelfs in zijn angst kon hij nog glimlachen. Hij klom de ladder op en kwam twe® andere ge stalten tegen. „Naar beneden!" stootte hii uit „Naar beneden, jullie allemaal. Zij hebben de schurken, maar ze zijn aan 't vechten." „Goed!" zeiden de agenten en renden naar beneden met de anderen achter zich aan Mijnheer Griddle geraakte nogmaals in een gesprek gewikkeld op het wrak. Hij had de zijwand van het schip be reikt. toen plotseling een mannenhand uitschoot en hem greep. „Slecht gedaan!" lachte mijnheer Griddle. „Mijn naam is Griddle. De in specteur heeft je noodig daar beneden. De man aarzelde. „Uuister!" roep mijnheer Griddle uit. Root's fluitje klonk voor de tweede maal uit de duisternis. „Vlug!" stootte Griddle uit. „Er wordt een ware oorlog gevoerd daar beneden." .Ja, maar waar gaat u heen?" vroeg de aeenf. „Ik? Ik ben zestig en ik ben afge vaardigd om op de motorboot te letten." „Nu. ik geloof dat ik daar nog wei eens aan zal denken." zei de man. „Nu, ik geloof, dat je dat niet zult doen," zei mijnheer Griddle en het volgende oogenblik lag de rrutn op zijn rug en telde moer sterren dan er nog ooit aan den hemel hadden gestaan En terwijl hij sterren fplde. gleed Griddle over de railing en belandde in de motorboot. Een paar minuten later verliet een klein bootje dat kon bewe gen. de zij van een groot schip dat niet kon varen. De man die sterren telde, krabbelde overeind. „Hei!" stootte hij uit zonder effect te sorteeren. ..Ook zoo." schreeuwde mijnheer Griddle terug, en opnieuw glimlachte hij, ofschoon de dood van alle kanten op hem loerde. Maar mijnheer Griddle maakte er zich geen zorg over. Zooals hij gezegd had. was hij zestig, en daar hij reeds risico's genomen had op z'n twintigste toen zijn heele leven nog voor hem lag. was hij zelfs nog meer bereid die te nemen op z'n zestigste, toen het grootste ge deelte van zijn leven reeds achter hem lag. Eens zou hij toch gevangen geno men worden. Wie werd dat niet? Waar om geen rots of een gekuifde golf? Die waren niets vreeselijker dan een bed. Het mysterie van dood en leven schoot door hem heen het boeiende mysterie, het gevreesde mysterie, het ontstellende mysterie Dood. de groote duisternis, waar hij nu heen ging. leven, de kleine. lachende schuimspie- geltjes, die kwamen en gingen, schitte rend en trots en voor een moment over winnend. maar het volgende oogenblik weg om door andere ontelbare ge volgd te' worden. Wie zou ten slotte overwinnaar zijn, de duisternis of het licht? Dat vvas het mysterie dat iemand bezig houdt, het mysterie, waar al de andere kleinere mysteries bij in 't niet vallen. Ken vreemde blijheid kwam over mijnheer Griddle, gedeeltelijk de schuld van de lichamelijke reacties van het oogenblik en gedeeltelijk van de inner lijke voldoening over de activiteit na dagen, van wachten en passiviteit. Hij kende de klippen en rotsen niet. Alles wat hij wist. was hoe je een motorboot moest hanteeren. Het noodlot had zijn naam evenwel noa niet geroepen en bin nen een paar minuten was dat speciale gevaar hem duidelijk en worstelde hij met het schuim. .Waar zal ik morgen zijn?" vroeg hij het schuim, toen het in zijn boot stroom de en hem doorweek Ie. ..Kun je me dat niet verklappen? Of zal ik vragen moe ten beantwoorden in een politiepost huis? Of zal ik net als nu zijn maar met vijftig duizend in mijn zak?" Hij wist vaag, waar de riviermonding was. Hij was dikwijls voorbij het huisje gekomen op zijn vele zwerftochten. Naar het Oosten begon het grijs te wor den. De dageraad was op komst. Geholpen door de schemering, nam hij zijn koers. De wind was te frisch om behaaglijk te zijn, toch had hij er nu plezier in. Hij wist, dat, wat voor moei lijkheden hij ook nog zou ontmoeten, dat ze kleiner, geringer zouden zijn, dan hij zou hebben te doorstaan, wan neer hij door een boot van het wrak ge volgd zou worden. Mits hij de rivier monding kon bereiken, rekende hij op een voordeel van minstens een half uur. Juist toen de duisternis ging verdwij nen, zag hij het punt, waarnaar hij zocht en snel veranderde hij van koers. Binnen vijf minuten voer hij de rivier op. En twee minuten later lag de boot gemeerd en sprong hij er uit. Hij keek naar de hut. Zij was in duis ternis gehuld. „Mironneau!" riep hij zacht. Hij liep naar de hut toe, langzaam, voorzichtig. Niets bewoog zich. „Mironneau!" riep hij opnieuw. Een gedaante rees op van den grond, wankelde naar hem toe en zonk ineens in zijn armen. „Hei, wat is dat?" riep de man uit. „Mironneau ik hen Griddle! Griddle!" Mironneau gaf geen antwoord maar be woog zwak jen. „Hou je taai!" mompelde Griddle. „Ik zal je wat laten drinken." Hij legde den Franschman op den grond en hield een flesch tegen zijn lippen. De Franschman opende zijn oogen. „Goed goed!" knikte Griddle. hem moed insprekend. „Gaat het al beter? Nuheb je ze gevonden?" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6