MOOR VERJAARSDRUKTE OM PALEIS SOESTDIJK „De een honderd roede" Prinselijk gezin bij zwemwedstrijden K.L.M. maakt extra vlucht naar Schotland MOORDAANSLAG IN DEN BOSCH Spoorwegtentoonstelling in Amsterdam in wording Een Jumbo op het Frederiksplein Reclametentoonstel ling op Houtrust in 1941 Alkmaar is weer garnizoensstad „Leeraar in doofheid" krijgt twee jaar VAN EEN SCHUIT GEWAAID ALG. REISGIDS 10 cent 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JUNI 1939 GISTERMIDDAG bezocht het Prinselijk Paar zwemwedstrijden in de Eem te Baarn. Nadat het Prinselijk Paar eeni- gen tijd naar de wedstrijden had gekeken, verscheen een verpleegster met op haar arm Prinses Beatrix. Onze foto toont een genoegelijk moment, terwijl Prinses Beatrix de wedstrijden weer verlaat op den arm van haar Jarigen vader. 's Morgens om zes uur ontving Z.K.H. Prins Bernhard reeds den eersten gelukwensch Soestdijk, 29 Juni. PRINS BERNHARD'S verjaar dag is in de onmiddellijke om geving van het Paleis wel zeer vroeg ingezet. De arbeiders die den weg voor het Paleis onderhanden heb ben genomen, hadden in alle vroeg te een tweetal vlaggen op de waar schuwingsborden gezet, daarmede toonende mede te leven met den hoogtijdag op het „witte huis". De jarige Prins kwam des mor gens tien uur tot veler verrassing naar buiten, een aantal kistjes siga ren met zich mede dragend. Groot was de verbazing toen Z.K.H. op den opzichter P. v. Dijk afstapte en hem de sigaren voor de arbeiders, die aan den weg werken overhandigde. De opzichter dankte Z.K.H. voor deze attentie en wenschte den Prins ge luk namens de arbeiders met Zijn verjaardag. Prins Bernhard vertrok een uur later naar Amersfoort en intusschen gingen in Soest en Baarn de nationale drie kleur omhoog en trokken de eerste men- schen naar het, Paleis om de vier felici- tatieregisters te teekenon. die aan den Soestervleugel ter teekening lagen. Deze registers waren bestemd voor H. M. de Koningin, Prinses Juliana, Prinses Beatrix en Prins Bernhard. Den gehee- len dag werd van deze gelegenheid een zeer druk gebruik gemaakt. De opgebroken weggedeelten waren oorzaak dat het verkeer herhaaldelijk werd gestagneerd en toen er talrijke touringcars en autobussen het scheen Donderdag een uitgelezen dag voor schoolreisjes te zijn voorbij kwamen, werden de honderden wachtenden tel kens opnieuw vergast op ons volkslied, dat de jeugdige inzittenden aanhieven. Te halfelf bracht Ir. Kok, direc teur van de B.P.M., een origineele felicitatie door zeer laag met zijn vliegmachine de P.H. Kok, eenige cirkels boven het Paleis te maken. Eveneens was het een aardige ge dachte van de 15 leden van de Chr. Wandelsport veréeniging „Klein maar Dapper", die 's morgens te halfacht uit Tienhoven te voet waren vertrokken en te 11 uur bij het Paleis een bouquet goudsbloemen mochten aanbieden. Onvermoeid trokken deze knapen van 11 12 jaar weer te voet naar huis. Te 12 uur arriveerde H. M. de Koningin uit Den Haag. Bij de hekken werd H. M. luide toegejuicht door de menigte, die met moeite in bedwang werd gehouden. Ook in Baarn was inmiddels de feest viering aangevangen. Een bloemencorso voor kinderen had des morgens plaats gevonden, dat zeer goed verzorgd was. In verband met de 's middags te openen Lathyrustentoonstelling reed een fraaie wagen mede van de Kon. Ned. Mij. voor plant- en tuinbouw, welke versierd was met Lathvrusssen. Des middags werd de 12e Nationale Lathyrustentoonstelling. welke in de «ula van het Baarnsch Lyceum wordt gehouden, geopend. De zaal was in een ongekend-fraai blocmenparadijs her schapen en de duizenden lathyrussen, in kleuren van wit tot donkerpaars met alle mogelijke denkbare nuanceeringen er tusschen, vormden een ware lust voor het oog. Naast de producten van de vak- menschen, waren er fraaie inzendingen van volkstuinders uit Haarlem en Utrecht, terwijl ook het Koninklijk Domein Soestdijk een prachtcollectie had ingezonden. De stands waren ver der opgevuld met kasplanten, waarvan speciaal de Bougainvillea's de aandacht trokken. De heer M. Carlée, voorzitter van de Nederlandsche Lathyrusvereeniging, sprak een welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan het Koninklijk Huis voor de geschonken medailles en voor de inzendingen. Spr. stelde voor een felicitatietelegram aan Prins Bernhard te zenden, welk voorstel door de vele aanwezigen met applaus werd bekrachtigd. Burgemeester jhr. dr. J. G. C. van Reenen opende, nadat de heer A. Knol. voorzitter der Baarnsche afdeeling had gesproken, hierna de tentoonstelling, die al dadelijk een druk bezoek mocht trek ken. Te 3 uur hadden zwem- en spring- demonstraties plaats in de zweminrich ting in de Eem te Baarn. Duizenden waren hierbij tegenwoordig en het was een gezellige drukte langs den gepavoi- seerden Eemoever, waaraan talrijke keurig opgetuigde zeiljachtjes waren gemeerd. Het publiek dat wist dat Prins Bernhard deze demonstraties zou bijwonen, was uitermate verrast toen zij plotseling Prins Bernhard, doch ook Prinses Juliana in een open hofauto aan zag komen. Een langdurig en hartelijk gejuich steeg op, toen het Prinselijk Paar uit de auto stapte, door Burgemeester jhr. dr. J. G. C. van Reenen en de heeren F. Wijnja en J. Balfoort, resp. voorzitters der Chr. Oranjevereeniging te Baarn en de Algemeene Baarnsche Oranjevereeni ging welkom werden geheeten. Op de zoo aan Hen eigen vriendelijke wijze dankte het Prinselijk Echtpaar voor de luide toejuichingen. Langs de in dikke rijen geschaarde toekijkers werd het Prinselijk Paar, dat vergezeld was van Freule van Heemstra en jhr. mr. C. Dedel, naar de loge gevoerd, waar de echtgenoote van badmeester J. de Ruig de Prinses bloemen aanbood. Verrast door deze attentie dankte de Prinses op vriendelijke wijze. Nadat het Wilhelmus geklonken had, nam de springdemonstratie een aan vang. Een uur later arriveerde tot nog grootere verbazing en verrassing jhr. Feith met Prinses Beatrix op den arm op het terrein, waarbij de toejuichingen weer niet van de lucht waren. Kort daarna te onge veer vier uur, verliet het Prinselijk Gezin per auto het terrein, naar het Paleis. Te kwart over vier had weer een ori gineele felicitatie-plechtigheid plaats, toen n.l. vijf manschappen te fiets, ver gezeld door een sergeant en een korpo raal per motorfiets, behoorende tot het le bataljon van het 26e regiment infan terie uit Malden, die het speciale Prins Bernhardnummer van de Soldatenkrant kwamen brengen. De militairen fietsen het Soester hek binnen, werden binnen gelaten, om kort daarna het Baarnsche hek weer te verlaten. BAARNSCH LYCEUM Eindexamen H.B.S. (Lit.-Econ. afd.). Geëxamineerd 24 candidaten. Geslaagd: de dames H. M. G Bon; E. C. Boteren- brood; M. C. Gaasenbeek: A. Hogen- hout: C. E. Horsting; G M. Kleyn-, L. M- Koek: F. de Muinck Keizer; F. H. Schmidt. H. A. Schouten; S. J. de Vos: en de heeren D. H. v. Eeghen: J. L. van Hasselt; F. C. te Hennepe; Th. F. B. Holtmann; F. J. A. Rovers, H. G. Veth, H. H. y. Waveren. BINNENLAND Ter gelegenheid van de opening van Grangemouth Aero drome bij Glasgow AMSTERDAM, 29 Juni. Bij de ontwikkeling van het luchtverkeer in Midden- en Noord-Engeland heeft de K.L.M. een belangrijke rol ge speeld, doordat deze. door de lijn LiverpoolManchester—Doncaster Amsterdam het luchtnet in dit ge deelte van Groot-Brittannië aan sluiting heeft gegeven op het Euro- peesche luchtnet en daardoor op het wereldlu chtverk eer. Men is daar in de belanghebbende deelen van Engeland dan ook zeer dank baar voor, en nu een nieuw en belang rijk vliegveld in Schotland zal worden geopend geeft de K.L.M. hoewel dit vliegveld niet in haar route is opgeno men, evenals verleden jaar bij de ope ning van Ringway Airport, de luchtha ven van Manchester, weer blijk van be langstelling. Zaterdag 1 Juli a.s. wordt het nieuwe vliegveld van Glasgow, Grangemouth Aerodrome, dat .centraal gelegen is zoo wel ten opzichte van Glasgow als van Edinburgh, officieel geopend door den luchtmaarschalk lord Trenchard. Ter gelegenheid hiervan zal Zaterdagmor gen van Schiphol een Douglas D.C. 3- vliegtuig naar Grangemouth vertrek ken, waarin zich o.a. zullen bevinden de directeur der K.L.M., de heer A. Ples- man, de chef van den vliegdienst der K.L.M., de heer I. Aler, eenige afdee- lingschefs der K.L.M. en eenige andere passagiers, om aan de feestelijkheden deel te nemen. Het vliegtuig wordt be stuurd door gezagvoerder Frenken, boordmecanicïen is Radders, telegrafist Suttorp, terwijl zich ook de chef Air- hostess mej. van Leeuwen Boomkamp aan boord zal bevinden. Do machine vliegt via Doncaster, waar de heeren Kaufmann en Spry Leverton, vertegen woordigers der K.L.M. te Londen, zich bij het gezelschap zullen voegen, naar Grangemouth, waar na de feestelijke opening rondvluchten met genoodigden en autoriteiten zullen worden gemaakt- In den namiddag vertrekt het gezel schap naar Prestwick in Noord-Schot land, als gast van eenige Engelsche in stellingen, en Zondag in den namiddag vandaar via Birmingham naar Man chester. Maandagmorgen keert het vliegtuig via Liverpool naar Schiphol terug. 's-HERTOGENBOSCH, 29 Juni. Vanavond om zes uur heeft een zekere van D. zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, na een woorden wisseling met een mes aangevallen en eenige steken toegebracht, ten gevolge waarvan zij ernstig werd gewond. Het was tusschen van D. en zijn vrouw reeds vaker tot oneenigheid ge komen. Hoewel beiden nog samenwoon den, liet de verstandhouding zeer te wenschen over. Toen van D. vanmiddag zijn woning betrad, vond hij zijn vrouw niet thuis. Hij toog er op uit om haar te zoeken en ontmoette haar op den hoek van de Arnout Gelderstraat en Moliusstraat. Er ontstond een hevige woordenwisse ling, waarbij de man zich zeer opwond. Plotseling haalde hij een mes te voor schijn en bracht zijn vrouw daarmede een tiental steken toe in borst en rug. Zwaar gewond wist de vrouw, onder steund door voorbijgangers, een slagers winkel te bereiken. Men liet onmiddel lijk een geneesheer komen, die de vrouw naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch liet overbrengen. De man kon ter plaatse worden gear resteerd. Fantastische avondverlichting in voorbereiding AMSTERDAM. 29 Jani. Tl JEER dan 4500 dahlia's nog slechts lyjf het begin van den aanplant op het tentoonstellingsterrein van „De Trein 1839—1939". de tentoonstelling die in verband met het eeuwfeest van de Spoorwegen en met de opening van het Amstelstation wordt gehouden, aan het Frederiksplein staan thans in den grond, om straks het geheel een fleurig aanzien te geven. Met man en macht wordt door de jonge wcrkloozen aan de tentoonstelling gewerkt, welke op 8 September de honderdjarige Nederlandsche Spoorwegen in aller be langstelling zullen plaatsen. Het station „De Een Honderd Roede" een getrouwe nabootsing van het eer ste station van de eerste lijn Amster damHaarlem is gereed om den trein, model 1839, op 2 meter breed spoor, te ontvangen. Seinpalen van het model anno 1839, zullen voor de veilig heid van het verkeer zorgen. Meer dan 10.000 tegels moeten nog op de emplacementen en omgeving worden aangebracht. Tallooze paden en enkele pleinen zijn reeds verhard. Op de plaats, waar straks de 90.000 k.g. zware „Jumbo" zal komen te staan, wordt nu reeds een emplacement, ter dikte van 40 c.M. balken in gereedheid gebracht. Jonge werkloozen maken onder leiding van technisch spoorwegperso neel het model-seinhuis en de elec- trische aansluitingen gereed. Straks zullen duizenden de trappen op en af gaan, om eigenhandig de seinen veilig te zetten en de wissels te bedienen. De groote tentoonstellingshal, met een grondoppervlakte van 3500 M2, wordt met behulp van een groote kraan opgericht. De beplantingen, zijn In vollen gang. Een vijver is gereed gekomen en tal looze vlaggestokken zijn verder langs de randen van het terrein opgericht De openluchtbioscoop en cabine, waar kor te, propagandistische spoorwegfilms zullen draaien, zijn gereed. Inmiddels worden op de bureaux van het secretariaat de tallooze maatrege len, verbonden aan de exploitatie en propaganda, voorbereid. Ook van de zijde van de directie der Nederlandsche Spoorwegen worden reeds maatregelen getroffen, öm een massaal bezoek aan de tentoonstelling te bevorderen. Zoo zal aan het 30.000 man sterke personeel met gezinnen vrij vervoer naar de tentoonstelling wor den verleend. Ook de 20.000 gepen sioneerden, wachtgelders e.a. zullen met hun vrouwen door koste loos vervoer in de gelegenheid ge steld worden naar de eeuwfeest tentoonstelling te komen. Voor het publiek zullen extra treinen, uit alle deelen van het land, worden in gelegd. Eiken Woensdag zal van alle spoorwegstations 80 procent reductie worden verleend op de terugreis. Voor groote groepen en de school- eugd zijn speciale tarieven ontworpen. Seeds nu komen tallooze aanvragen voor dit buitengewoon goedkoope ver voer binnen. Gezien het feit, dat op den avond van de opening, 8 September, de grachtver lichting ter weerszijden van de Utrecht- schestraat zal worden ontstoken, dat ook liet Frederiksplein zal worden ge ïllumineerd, zullen van de gelegenheid, om per avondretour de expositie te be zoeken, duizenden gebruik maken. Hoe reeds nu in het land belangstel ling bestaat voor deze eeuwfeest-ten toonstelling, kan het best worden ge demonstreerd door het feit, dat zich reeds een dezer dagen een school met drie klassen aanmeldde Voor bezichti ging. Nog juist had het tentoonstellings comité gelegenheid telegrafisch uitstel "ooy drie maanden te verzoeken. Nog verzoekt het comité ons mede te deelen, dat alle correspondentie dient te worden gericht aan het secretariaat „De trein 18391939", St. Agnietenstraat 4, Amsterdam-C, telefoon 43130. VGRAVENHAGE, 29 Juni. Naar wij vernemen bestaat, het voornemen in 1941, in de Houtrusthallen, te 's-Graven- hagc, een nationale publiciteits- en re clame-tentoonstelling te organiseeren. Het. voorloopig comité heeft de te 's-Gra- venhage gevestigde Nederlandsche ver- eeniging „Club van Veertig" aangezocht de technische leiding dezer tentoonstel ling op zich te nemen. De algemeene vergadering dezer vereeniging heeft het bestuur daartoe met algemeene stemmen gemachtigd. Verschillende of- ficieele instanties zullen tot het welsla gen dezer tentoonstelling haar mede werking verleenen. Het ligt. in de bedoeling van de club van veertig tijdens deze tentoonstelling verschillende congressen op reclamege- bied in de residentie te organiseeren. HR. MS. „SUMATRA" 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Blijkens een bij het departement van defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. kruiser „Sumatra" hedenmiddag te Leith (Edin burgh) aangekomen. Tweede regiment luchtdoel artillerie houdt zijn intocht ALKMAAR, 29 Juni. Vanmor gen heeft onder groote belangstel ling het tweede regiment luchtdoel artillerie zijn officieele intrede in Alkmaar gedaan. Met den trein van 9.44 uur kwam de troep uit Amster dam en werd op het stationsplein ontvangen door den regimentscom mandant overste Schmidt. Met de muziek van de Postfanfare voorop werd een marsch door de stad gemaakt, waarna voor het stadhuis halt werd gehouden. Van het bordes heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot de officieren, onderofficieren en manschappen toegesproken en welkom geheeten. In zijn rede herinnerde hij er aan, dat Alkmaar na 1573 geen garni zoen meer heeft gehad, behalve dan dat het van 1898 tot 1922 de cadettenschool binnen zijn veste herbergde. De stad en haar bevolking hebben echter met groote blijdschap het besluit begroet, dat Alkmaar het tweede regiment lucht doelartillerie binnen haar muren zou krijpen. Spr. hoopte, dat de band tus schen garnizoen en bevolking hecht zou worden en blijven tot in lengte van ja ren. Overste Schmidt beeft daarna den burgemeester dank gebracht voor de ontvangst en zijn blijdschap er over uit gesproken dat zijn regiment hier kwam te liggen. Hij beschouwde het als een eer Alkmaar met zijn rijk historisch ver leden als zijn stad en woonstede te mo gen noemen. Ook spr, hoopte op een hechten band tusschen bevolking en garnizoen en sprak den wensoh uit. dat deze band moge bijdragen tot den bloei der gemeente Alkmaar. Na het défilé marcheerde de troep af, terwijl de niet ingedeelde officieren op het Stadhuis gelegenheid kregen kennis te maken met de burgerlijke autoritei ten. Een zijner discipelen moet een half jaar jeugdgevangenis uitzitten AMSTERDAM. 29 Juni. Het Ge rechtshof te Amsterdam heeft vanmor gen arrest gewezen in de zaak tegen een Amsterdamschen oud-diamantbe werker, die een groot aantal jongelie den tegen betaling.had geleerd hoe zij zich doof moesten houden om te wor den afgekeurd van den militairen dienst. Hii was hiervoor door de recht bank veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. De man ging in hooger beroep en veertien dagen geleden vroeg de procu reur-generaal bevestiging van dit von nis. Het Hof heeft den oud-diamantbe werker vanmorgen een pevangenisstraf van twee jaar opgelegd. Een „leerling" van hem, die door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld, door te brengen in een leugd-srevangenis, krees er in verband met zijn jeugdigen leeftijd nop een half jaar af en zal dus zes maanden in een jeugdgevangenis moeten doorbrengen. Ook tegen dezen jongeman had de pro cureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd. SCHOONVADER GING SCHOONZOON TE LIJF 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. De 65- jarige J. B. G., die op 23 Februari zijn schoonzoon met een mes te lijf wilde gaan, is door de Haagsche rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, omdat hem dit feit niet kan worden toegere kend. De rechtbank beval verdachte's plaat sing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd, den tijd van een jaar niet te boven gaande. MR. P. J. OUD VOORZITTER VAN DE VEREENIGING VAN NEDERLAND SCHE GEMEENTEN 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Het be stuur van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten heeft in zijn giste ren gehouden vergadering benoemd tot voorzitter der Vereeniging den heer mr. P. J. Oud. burgemeester van Rotterdam. WIJNHANDEL DE MOOR" f 3.25 per llterkruik. TEL. 129 VERKOOPINQEN Amersfoort 6 Juli. Concordia. Verkooping winkel huis Langestraat. 97 en woonhuis aan de" Ham D. 137. 8 uur n.m. Baarn Kasteel van Antwerpen. 12 Juli. Ver kooping van „villa „Dalheim1" aan Dal- weg 3. 8 uur. Soest 12 Juli. Di Gouden Ploeg. Verkooping woonhuis met grond aan de Birktstraat 29. 11 uur. v.m. Hoogland 4 Juli. Koffiehuis van Th. van 't Klooster. Verkooping boerenhofstede „Klei Breevoort", Haagscheweg 31, wei en hooiland. 11 uur. v.m. 6 Ju". Haagscheweg 31. Verkooping boerderij-inventaris. 10 uur v.m. De bronzen plaquette van H.K.H. Prinses Beatrix, wel ke geplaatst is in eett fon tein van het Beatrix-park te Roosendaal-Nispen. is Donderdag plechtig onthuld. ABCOUDE, 29 Juni. Vanmiddag omstreeks halfvijf is de 40-jarige venter in galanterieën T. de Vries uit Hilver sum, die enkele dagen met zijn woon- schuitje in den Amstel te Baambrugge had gelegen en vandaag wilde vertrek ken, door een rukwind overboord gesla gen en verdronken. Zijn lichaam werd later opgehaald. Twee doktoren pasten kunstmatige ademhalinp toe, doch dit mocht niet meer haten. Het lijk is door de politie in beslag genomen. KLACHT WEGENS LASTER TEGEN HENRI POLAK Namens den heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider der N.S.B., heeft mr. A. J. van Vessem, rechtskun dig raadsman der N.S.B., bij den offi cier van justitie te Amsterdam een klacht wegens laster ingediend tegen den heer Henri Polak, op grond dat deze in een artikel in de bladen der N.V. „De Arbeiderspers" van 29 April 1939 aan de Nationaal-Socialistische le den der Provinciale Staten heeft ten laste gelegd, dat zij niet zouden zijn nagekomen hunne belofte om de hun toekomende presentiegelden voor de vergaderingen der Provinciale Staten aan behoeftige oud-Indische militairen en noodlijdende kunstenaars uit te kee- ren, terwijl zulks wel degelijk ge schied is. TA vsjtl MoAi wsdniq, het is altijd gemakkelijk een boek je bij de hand te hebben waarin U de dienstregelingen van alle autobusondernemingen, spoor- en tramwegen in onze provincie kunt nazien. Koopt nog heden bij Uw boek handelaar een exemplaar van den VOOR DE PROV. UTRECHT Ruim 100 pagina's met 2 overzichtskaartjes f Uitgave N.V. Drukkerij vlh L. E. Bosch loon. Utrecht 0005 WAND'LAAfiS ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND ZN NATUURSCHOON -4 KWUT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9