Wat valt er te verbeteren het voorprogramma? aan Flauwe stemming op de Lief en leed in de bioscoop um Fox filmt de internationale beurzen fcwdaqnaaA buiten msd buA, team a@ tesrinl Kleine films, hun mogelijkheden en hun tekortkomingen De wereld van de fil geschiedenis van Hollywood De spanning op politiek gebied ALG. REISGIDS 10 cent NIEUWE OOGST Lp VEN .onmisbaar" als de roode lampjes boven de deuren en de overbodige aankondi- J—S ging ,£inde" aan het besluit van de voorstelling, is het voorprogramma der bioscoop het namclooze „gevarieerde" hors d'oeuvre, waarin alle uitersten van de cinematografie elkaar ontmoeten. Er zijn menschen, die speciaal vijf minuten vroeger van huis gaan om dit voor programma niet te missen en er zijn anderen, die deze „aanloop" tot de hoofdfilm rustig gebruiken om een beetje later te komen en met voetgeschuifel en gemompelde veront schuldigingen in het lichtbundeltje van de ouvreuse naar hun plaats te laveeren. Beide categorieën zijn karakteristiek voor de waardeering van de kwaliteiten van het voor programma. [pEN van Walt Disney's charmante fjj fantasieën: Donald Duck en zijn drie neefjes in de Silly sympho ny Hockey Champs". (R.K.O.) D F. laatkomers zeggen: wat er vooraf gaat kan me niet schelen. Ik kom voor de film, die ik uitgekozen heb en wat er vérder gedraaid wordt is bij zaak. Zie ik het toevallig wèl, dan is het goed, zie ik het niet, dan heb ik niets gemist. Degenen, die de voorgerechten niet willen missen zijn minder bepaald in hun keuze. Ze zoeken iets, dat hun amu seert en vinden het vaak erg moeilijk te beslissen, wélke film ze zullen „nemen". Het voorprogramma nu. behoeven ze niet uit te kiezen, terwijl het toch zooveel verschillende dingen bevat, dat er altijd wel iets naar hun smaak bij is. Het instituut van verschillende kleine films vooraf, stamt, goed beschouwd nog uit den oertijd van de bioscoop, toen er nog geen hoofdfilms wa ren en men naar de cine ma ging om de verrassin gen en wonde ren van het nieuwe amu sement te ondergaan. Programma's uit dien primitieven tijd vermeldden een lange reeks onderwerpen van den meest uiteenloopenden aard. waarvan de ver tooning gewoonlijk niet veel tijd in be slag nam. Een enkele film duurde vijf, tien minuten en slechts in den loop der Jaren werden de nummers langer. Uit dit heterogene kijkspel is langzamer hand het biosroopprogramma van dezen tijd geboren. Het werd mogelijk steeds langere films te maken en met het stij gen van het aantal acten moest de „speelfilm" tenslotte de rest van de ver tooning overheerschen. Maar die „rest" verdween niet en handhaafde al haar eigenschappen waarvan de meest in het oog springen de wel de ongelijksoortigheid van de on derdeden is. GOED EN KWAAD DOOREEN DE reclameplaatjes ter inleiding zul len we zwijgend voorbij gaan als een noodzakelijke uiting van onzen „zakelijker»" tijd, waarin geen enkele re clame-methode ons nog verbazen kan. Reclamefilms, die soms volgen verdie nen over het algemeen hetzelfde welda dige zwijgen, op sommige uitzonderin gen na. Meer dan één groote firma heeft de suggestieve kracht van de film als reclamemiddel op de juiste manier be grepen en de hulp van begaafde film kunstenaars ingeroepen. Een •enkele keer verrast ons een reclamefilmpje, dat een waar juweel van filmkunst is en wel eens meer werkelijke inspiratie ver toont dan de heele hoofdfilm bijelkaar bezit. De gebeurtenissen uit het journaal, dat dan volgt, mogen niet altijd even inte ressant zijn, slechts weinig bioscoop- gangers zullen beweren, dat ze in dit actueel allerlei zouden willen missen. De suggestieve werking van deze vi sueel© soort van journalistiek heeft al zoo vele malen haar krachtige werking bewezen, dat we daarover zwijgen kun nen. Journaals over belangrijke actueele gebeurtenissen zijn altijd trekpleisters en de belangstelling voor de cineac (die fn Utrecht helaas niet gehandhaafd kon blijven) is welsprekend genoeg. Dezelfde waardeering verdienen vele cultuurfilms, welker compacte documen- taties ons vaak in aanraking brengen met gebieden van techniek, natuur of kunst, waar we anders heelemaal geen of slechts een zeer flauwe notie van hebben. De eindelooze zorg, die knappe geleerden en artistieke filmers aan deze werkjes besteden maken ze tot vaak zeldzaam aantrekkelijke onderdcelen van een bioscoopprogramma. FILMISCHE JUWEELEN HET hindert niet zoo veel, wat ik in de bioscoop te zien krijg," beweerde een bioscoopganger eens in vollen ernst, „als er maar een teekenfilm bij is. Die maakt mijn heelcn avond goed." Daar steekt veel waars in, want al bestaan er variaties in die waardeering waarin de bioscoop haar eerste pro gramma's ten doop heeft gehouden. Het moet ons van het hart, dat de va riatie van het inleidende programma, voor de hoofdfilm, die er op volgen moet, vaak een werking heeft, die verre van de toeschouwers het zien van die film tot een genot te maken, hen zelfs vaak met een soort wrevel vervult, omdat de over gang zoo abrubt is. Het komt toch immers menigmaal voor, dat het voorprogramma tusschen zijn vele variaties een van die Amen- kaansehe kluchten of muziekfilms bevat waarvan de haif baldadige en half kin derlijke zotheid wel in zeer flagranten strijd is met. de ontroering, die een hoofdfilm wil trachten te geven. Het is toch tenslotte nu wel zóó, dat we naar de bioscoop gaan omdat de aankondi ging van de hoofdfilm ons, om welke reden dan ook, aantrekt. Die hoofdfilm over- lieerscht dus het programma, niet alleen in tijdsduur, maar ook in stijl. En het is het laatste dat menigmaal niet verwezenlijkt kan worden. Het moest toch niet noodig zijn, dat we om een van Greta Gar bo's liefdestragedies te aanschouwen eerst door de schuimtaar ten en stukgesmeten stoelen van een smijt- Iducht moeten waden. Of wel, dat we ter inleiding van een fijn ironische comedie eerst meegevoerd worden in de dolzinnige achtervolgingen van een Andy Clyde of een Edgar Kennedy, of nog erger: in de ver wachting van een historische film nog gauw Mel minuticuse artistieke en technische waarin micro- en macro-cosmos worden beid zijn noodig om een simpele opname Reisen der deutsche Kaler en in de kwaliteiten van de teeken films er is geen uiting van filmkunst, die zoo artistiek en zoo bekoorlijk is als do teekenfilm. Al zou de heele filmkunst nooit tot de ontplooiing komen, die we ervan verwachten mogen, dan was haar ontstaan toch al ruimschoots goed ge maakt door de „ontdekking" van de tee kenfilm. Weinig films kunnen op zoo'n een heid van vormgeving en zooveel „stijl" hogen als de teekenfilm, weinig werken ook, zijn zoo volmaakt „filmisch". De overweldigende belangstelling, die er getoond is voor „Sneeuwwitje" is een aanwijzing, dat op dit gpbied de ontwik keling nog niet tot stand gekomen is. GEBREK AAN EENHEID DEZE heele opsomming van goede of bevredigende kwaliteiten van do „voorfilms" ten spijt, kan toch ge constateerd worden, dat. het heele voor programma vaak stiefmoederlijk bedeeld is gebleven. En zoo men daarvoor al een andere schuldige wil zoeken dan een blijkbaar sterke voorkeur van het pu bliek, dan is die te vinden in de over blijfselen van dien circusachtigen tijd, zorg worden de cultiiurfilms opgebouwd, weerspiegeld. Uren van ingespannen ar- tot stand te brengen, zooals deze uit welt" een Ufa-documentaire even moeten luisteren naar de syncopations van een verfilmde jazzband. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat. deze films dan maar niet meer gemaakt moesten worden. Een sigarenwinkel verkoopt tenslotte niet alleen fijne ciga- retten en uit kostbare melanges samen gestelde after-dinners, maar ook „pi raatjes" en pruimtabak. Maar een bios coop is geen winkel, waar iedereen moet kunnen krijgen, wat hij toevallig wenscht, maar een instelling, waai zekere cultureele belangen gediend wor den in hoeverre dat het geval is hangt van de omstandigheden af. En dan is het niet altijd profijtelijk, als het pro gramma zooveel tegengestelde elemen ten t e g e 1 ij k bevat. De piraatjes en de Havanna's hooren elk in hun specifieke programma thuis, maar niet. bij elkaar. DAT het moeilijk is om een zekere „stijl" in een filmprogramma te krijgen zal elke bioscoopexploitant kunnen vertellen. Het schijnt, dat de filmmaatschappijen bij het tegenwoor dige peil blijven volharden en de markt overstroomen met kluchten, musicals en NAUWELIJKS ziin de films, die voor het zoo langzamerhand verstrij kende seizoen op het programma 6tonden, alle gereed gekomen (en een deel ervan zal nooit gereed komen, om dat ze om een of andere reden van de lijst werden afgevoerd) of de maat schappijen beginnen alweer met gewag te maken van hun groote plannen voor het komende filmjaar, plannen, die nog grooter en beter films zullen opleveren dan tot nu toe Het is moeilijk uit zoo'n veelheid van namen een of andere aanwijzing te put ten en voorloopig zullen het namen blij ven. Trouwens het gebeurt nog al eens. dat een filmtitel wordt veranderd, terwijl het dan tenslotte altijd nog een vraag is of de werken in ons land ver toond zullen worden. 20th Century Fox is een van de eerste en ze kondigt als hoogtepunt van haar komende productieschema aan: ,,The little Princess", waarvan overigens niets naders gemeld wordt. De tweede film, die genoemd moet worden, is naar een hoek. dat ieder kent: „De Hond van de Baskervilles" door Sir Arthur Conan Doyle. Verder moet gememoreerd worden: „Hotel for Women" naar een roman van Elsa Maxwell en met de schrijfster zelf in de hoofdrol naast Nancy Kelly. Een film, die een recordtijd noodig had om tot stand te komen en kostbare voorbe reidingen heeft gevergd, is: „Stanley en Livingstone", met in de hoofdrol Spen cer Tracy en voorts Richard Greene, Nancy Kelly, Walter Brcman en een reeks van anderen. „The Rains came" is een verfilming van een gelijknamigen roman van Louis Bromfield. Tyrone Power, Myrna Lov, George Brent en nog vele anderen vervullen de hoofdrollen. Dan een .film, die den veelzeggenden titel draagt van „Hollywood Cavalcade" en die met een verwijzing naar Noel Coward's „Cavalcade", een retrospectief beeld zal geven van Hollywood's film geschiedenis: Alice Faye en Don Ameche spelen de hoofdrollen. „MOULIN ROUGE" In de studio Epinay-Eclair te Parijs is op het oogenblik in productie de film ..Moulin Rouge". De regie is in handen van Yves Mirande en André Hugon. De hoofdrollen worden vertolkt door Lucien Barcux. Rcné Dary, Geneviève Callix en Betty Stockfeld. KATHERINE'S NIEUWSTE Katherine Hepburn zal, zooals reeds eerder gemeld werd, onder haar per soonlijke leiding en met een door haar zelf gestichte maaschappij een film maken, die geïnspireerd is op het too- neelstuk, dat haar een glorieus© terug keer naar het tooneel mogelijk maakte: „The American Way". In deze film zal de mannelijke hoofdrol gespeeld worden door Fredric March. Het stuk werd ge schreven door Kaufman. FINANCIEEL OVERZICHT Zoowel aandeelen. als obligaties worden hierin be trokken Amerika's monetaire en uitgavenpolitiek Toenemende ontvangsten van de warenhuizen en de spoorwegen Lager dividend van de Shell Union Oil Gunstig verslag van Fr. Rijsdijk Teleur stellende verslagen van Rubbermaatschappijen. Velen hebben zich in de achter ons lig gende maanden het hoofd gebroken over de vraag of onder de tegenwoordige omstan digheden belegging in obligaties dan wel in aandeelen was aan te bevelen. De ervarin gen van de laatste weken hebben aange toond, dat beide categoriën van effecten in vrjj ernstige mate door de politieke gebeur tenissen worden aangetast. Zoowel op de obligatie- als op de aandeelenmarkt zijn er Vrjj ingrijpende koersverliezen voorgekomen, hoewel de beweging, zooals gewoonlijk het geval is, ook thans op 'de aandeelenmarkt weer grooter is geweest dan op de beleg- gingsmarkt. Hier staat natuurlijk tegenover dat indien de toestand eenige verbetering mocht ondergaan, het herstel zich ook het snelst op de aandeelenmarkt zal voltrekken. Daarbij moet bovendien in aanmerking wor den genomen, dat het koersniveau der aan- 'deelen op het oogenblik reeds zoodanig is gedaald, dat de meeste soorten een vrij hoog rendement afwerpen. Dit is niet alleen het geval met binnenlandsche waarden, maar ook met Amerikaansdhe shares. Op de obli- gatiemarkt zal er onder verbeterde omstan digheden waarschijnlijk ook wel een herstel intreden, maar toch dient hier de groote fac tor in aanmerking te worden genomen van de verdere ontwikkeling van den rentevoet. Verschillende teekenen wijzen er op, dat voor de toekomst wel rekening gehouden mag worden met een hoogeren rentestand. Deze opvatting is voornamelijk gebaseerd op een lager aanslaan van de cre'dietwaardigheid van de Overheid, terwiil bovendien thans wel degelijk wordt beseft, dat de conycrsie- beweging, die men in het vorige jaar heeft kunnen waarnemen een zeer geforceerd en min of meer kunstmatig karakter heeft. Nu de drang tot belegging in de obligaties aan zienlijk is verminderd, zou men voor nieuwe binnenlandsche leeningen, indien deze aan de markt mochten komen, ongetwijfeld heel andere voorwaarden moeten vaststellen dan in 'dien tijd van talrijke conversies het ge val was. In de afdeeling voor pandbrieven heeft het ter beurze den laatsten tyd volkomen aan steun ontbroken, d.w.z. de betrokken Instel lingen hebben hun eigen pandbrieven niet ingekocht, zooals vroeger veelal te doen ge bruikelijk was. Ook bij de gemeente-obligaties is de koersvorming langs vrjj natuurlijke wegen tot stand gekomen en alleen op 'de staatsfondsenmarkt wordt nog altijd van de zijde van den agent van het ministerie steun verleend, zoodat men in de koersen van deze afdeeling eigenlijk geen juisten maatstaf kan zien ter beoor'deeling van den thans geldenden rentevoet. Het komt ons voor, dat indien de. tijd weer r'yp mocht worden voor emissies van obligatieleningen dc noodzakelijkheid zich zou voordoen om tot het 4 pet. rentetype terug te koeren. Voor het oogenblik bestaat zelfs de mogelijkheid van soortgelijke uitgiften niet, 'daar deze zeer zeker niet zouden slagen. Buitenland- sche emissies met een hoogeren rentevoet, soortgelijke weinig interessante en aan trekkelijke dingen. Er zijn uitzonderingen: de voortreffe lijke serie „crime does not pay" van Metro Goldwyn Mayer, welke een hulp middel wil zijn in den strijd tegen de misdadigheid, sommige historische „shorts" van Warner Brothers en enkele Duitsche voorfilmpjes zijn uitstekend, staan op een veel hooger peil, maar helaas zijn dergelijke werken nog niet in de meerderheid. Toch zal het erheen moeten gaan, dat het biscoopprogramma zooveel mogelijk een eenheid is. In den schouwburg kan hot toch ook. Nu is het waar, dat een film maar gemiddeld 80 minuten duurt, terwijl een tooneelstuk ongeveer twee uur in beslag kan nemen. Maar dc film wereld heeft al verschillende films ge maakt, die vrijwel een heel programma van twee uur vulden en met succes en misschien is het in die richting, dat we een uitweg moeten zoeken uit de be zwaren, die het voorprogramma soms geeft. De korte films zouden dan naar do mecning van insiders, die dit systeem voorts voorstaan tot, bewaard kunnen blijven voor voorstellingen, die in elk opzicht de benaming „gevarieerd" ver dienen. P. zooals de thans aangekondigde pet. lee ning der Compagnie Fran?aise des Petroles hebben waarschijnlijk een betere kans van slagen dan met binnenlandsche leeningen op een 3% pet. basis het geval zou zjjn. Ook in het hier bedoelde geval 'hebben de emit- tenten aan de leening weer 'den vorm ge geven van guldensobligaties. De uitgifte in anderen vorm, t.w. in buitenlandschc valu ta zou onder de huidige omstandigheden niet mogelijk zijn, indien men zich niet wil bloot stellen aan een fiasco. Wij merkten reeds op, dat de stemming op de toonaangevende fondsenmarkten in de afgeloopen week flauw is geweest, waarbij dc overweging, dat de aandeelen over het algemeen een zeer hoog rendement bieden, blijkbaar van hoegenaamd geen uitwerking is geweest. Het is duidelijk, dat de koers, daling vrijwel uitsluitend in het leven werd geroepen door de vrees voor ernstige wikkelingen in de buitenlandsche politiek. Tot nu toe is het gebleven bjj een strüd met woorden en ophitsende artikelen in bepaal de landen, maar indien de spanning verder mocht toenemen, dan is de kans groot, dat een catastrophe niet meer zal ziin te ver. mijden. Van het aanbod van Engeland aan Duitschland om tot een nieuw vlootverdrag te geraken en de onderhandelingen daar over te openen, kan nauwelijks een gunstig resultaat worden verwacht. Langen tijd heeft de hoop bestaan, dat het tot stand komen van een pact tusschen Engeland en Sovjet Rusland het politieke evenwicht zou kunnen herstellen en een verbetering van den toestand zou kunnen tewege brengen. De koersen op de interna tionale beurzen zijn steeds met de wisse, lende kansen van een zoodanig pact op en neer gegaan en nu de jongste berichten er op wjjzen, dat de besprekingen weer op het doode punt zijn aangeland is er een algemeen flauwere stemming ingetreden, Amerika blijft een rol spelen van belang stellende toeschouwer. Het land kan, be schermd door zijn geographische ligging en door zijn neutraliteitswet openlijk blijk ge- ven van zjjn sympathieën en antipathieën zonder groote kans te loopen direct in een oorlog te worden gewikkeld. Ook indien de neutraliteitswet, waarover thans besprekin gen in het Congres plaats vinden wordt ge wijzigd, dan beteekent deze wijziging nog niet, dat Amerika in een eventueel Euro- peesch conflict partij zal kiezen. Wel zal het natuurlijk voor de oorlogvoerende de mocratische landen van groot belang zyn te weten, dat z'u' alsdan ongelimiteerd wape nen uit Amerika kunnen betrekken. Als men c'e berichten uit Amerika mag gclooven dan zou er deze week een soort koehandel heb- ben plaats gevonden waarbij de leden het Zilverblok, steun zouden verleenen aan de wijziging van dc neutraliteitswet. indien de voorstanders daarvan op hun beurt me dewerkten aan de verhooging van den aan koopprijs van het in het binrfenland gepro duceerd zilver van 64,64 cent per ounce tot 77,4 cent. Het behoeft geen betoog, dat deze vërhooging van den zilverprüs geen nationaal belang heeft en slechts wordt doorgevoerd ten bate van de groep der zil verproducenten. Tegelijkertijd met dit besluit zal intus- schcn de prijs voor buitenlandsch zilver wor den verlaagd van 43 tot 40 dollarcent, ter wijl later een nieuwe verlaging tot 381£ dol larcent per ounce plaats vond. Deze verla gingen gelden voor den tijd. dat de zilver- overeenkomst nog loopt, doch na expiratie daarvan zal dc aankoop geheel worden ge staakt. Is dit eenmaal het geval, dan zou zulks voor landen als Mexico en China niet minder dan een ramp beteekencn. Ook Japan zal er trouwens door worden getroffen, daar dit land in de in China aanwezige zilv voorraden een middel heeft gezien om zich buitenlapdsche deviezen te verschaffen, waaraan het reeds sinds geruimen tijd nij pend gebrek heeft. Er is nog een ander belangrijk besluit in Amerika gevallen en wel op het punt der monetaire politiek. De machtiging aan pre sident Roosevelt vcrieend om den dollar ver der te devalueeren, is nl. by expimUe per 30 Juni vervallen, en hoewel er voor het oogenblik geen sprake zou kunnen zjjn van een verdere devaluatie, moet toch het bui ten werking treden van deze machtiging voor de toekomst worden gezien als een belang rijke beperking van de bewegingsvrijheid van den president. Deze schynt het er echter niet by te willen laten en zint op middelen om van het congres een nieuwe machtiging te verkrijgen. Het is trouwens niet duidelijk hoe op den duur het op een andere wijze mogelijk zal zyn om de omvangrijke regee- ringsuitgaven te dekken dan door middel van inflatie. De president is thans weer met zeer omvangrijke plannen voor den dag ge komen, die o.m. inhouden het uitgeven var groote sommen tot een totaal bedrag van 3.86 milliard te verdeelen over een reeks Zorg dat U het volle profijt trekt van Uw vrijen tijd! Kijk vooraf even na hoe vroeg U 's ochtends reeds weg kunt en hoe laat U 's avonds uiterlijk terug moet. De dienstregelingen van alle autobusondernemingen, spoor- en tramwegen in onze provincie vindt U overzichtelijk gerang schikt in den VOOR DE PROV. UTRECHT In eiken boekhandel verkrijgbaar Uitgave N.V. Drukkerij vlh L. E. Bosch loon. Utrecht van jaren. Voor 1939/40 wordt 860 millioen uitgetrokken voor openbare werken, waar onder den aanleg van straten. Verder zal er spoorwegmaterieel door de regeering zelf worden aangekocht, waarna het materieel aan de spoorwegen zal worden verhuurd. Ook is een elcctrificatieprogram ontworpen, dat in den tyd van 7 jaar zal worden uit gevoerd. Men zal moeilyk kunnen ontkennen, dat hierin weer een groote concurrentie schuilt voor de openbare nutsbedrijven. Ten slotte zullen credieten worden verleend aan het buitenland voor den inkoop van goederen op de Amerikaansche markt. Regeerings- instanties, die met de uitvoering van deze plannen zullen worden belast, zullen recht streeks een beroep kunnen doen op de kapi taalmarkt, waarvan de dienst geheel buiten de begrooting zal omgaan. Huurtoeslagen zullen worden betaald voor inkomens van 1200 tot 2000 dollar. Wel verre van er naar te streven om de begrooting in evenwicht te brengen, schijnt president Roosevelt wel al les in het werk te willen stellen om zyn hervormingsplannen in een geforceerd tem po uit te voeren. Voor het particuliere be drijfsleven is dit geen aangenaam verschiet. De ontwikkeling van den toestand is overi gens op het oogenblik tamelijk bevredigend. Zoo wordt er melding gemaakt van toene mende verkoopen van warenhuizen en een styging van de ontvangsten der spoorweg maatschappijen. Van deze laatsten hebben 52 maatschappijen in Mei ontvangsten aan te wyzen van 254.52 mill., zynde een vermeer dering van 10.7 vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar. De netto-ontvang sten bedroegen $21.98 millioen of 38 meer dan in Mei 1938. In de staalindustrie ver wacht men voor de naaste toekomst een stij ging van de bedrijvigheid. Ook in de banden industrie ontwikkelt de toestand zich tame lijk gunstig. In de zes maanden, geëindigd 30 April heeft de Firestone een netto winst ge maakt van 2.85 millioen of 75 dollarcent per aandeel tegen voorjaar 2.42 millioen of 53 dollar-cent per aandeel. De berichten uit de petroleumindustrie wyzen niet op een groote verandering in den toestand. De overproductie is men vrijwel meester, maar aan een verhooging van de prijzen schynt onder de tegenwoordige om standigheden niet te worden gedacht. Het was een teleurstelling, dat de Shell Union Oil haar dividend verlaagde. De My. kon digde n.l. op haar gewone aandeelen een dividend aan van 25 cent, terwyl in Juni en December van 1938 telkens 35 cent werd betaald, en in dezelfde maanden van 1937 50 8 cent. De maatschappij heeft de uitgifte aangekondigd van S 85 millioen 2^% Re funding obligaties. De lage rentevoet is een gunstige aanwijzing voor de credietwaar- digiheid van de maatschappij. De aspecten voor een mogelijke bjjlegging van het conflict met Mexico zyn wel be langrijk verbeterd. Amerika heeft een krach tig wapen in het stopzetten van de zilver- aankoopen, hetgeen ruineus zou werken voor den economischen 'toestand van Mexico. De jongste berichten wyzen op de mogelijkheid, dat de maatschappijen het beheer van 'de terreinen weer in handen zouden nemen, waarbij evenwel een zeker percentage van de winst aan de regeering zal moeten wor den afgestaan. Daarby zouden de loonen en de belastingen voor een langen tyd wor den vastgesteld. Zooals wij reeds in den aanvang te ken nen hebben gegeven was de stemming op onze beurs gedecideerd flauw, ondanks het hooge rendement, dat op aandeelen kan wor den gemaakt. Men overweegt echter, dat de uitwerking van een oorlog zoo verwoestend zou zyn, dat vele aandeelen dan waarschijn lijk nog te hoog gewaardeerd zouden blij ken, een overweging, die ons tamelyk on- geruimd voorkomt, daar wy, in geval er zulk een ramp over de wereld mocht komen, toch meer vertrouwen zouden hebben in aandeelen van goede maatschappijen, dan in vorderingen op de overheid, van een no minale grootte en in een valuta, die even onzeker zou worden van de credietwaardig- heid van een regeering. De groote vloed der jaarverslagen be gint langzamerhand af te zakken, doch en kele verslagen van rubbermaatschappyen werden gepubliceerd, die allesbehalve gun stig luiden. Zoo moest de Kendcng Lemboe haar dividend verlagen van 12^j tot 5%. daar de winst daalde van 448.360 tot 140.591. De sterke restrictie en de lage koffieprijzen zyn oorzaak van de ongun stige resultaten. De resultaten van de Nieuw Afrikaanschc Handelsvennootschap werden ongunstig be- invloed door de teleurstellende katoencam pagne. De winst bedroeg 33.560 tegen i70.579. net opgeloopen verliessaldo werd teruggebracht tot 87 321. Op industrieel gebied gaat de toestand beter dan in de cultures, vooral de scheeps werven kunnen gunstige resultaten aanwij zen. Zoo sloot Fr. Rysdyk af met een winst van 133.781 tesren vorig jaar 70 081. Het dividend bedraagt 10% tegen 8%, zulks na behoorlijke reserveering. De stemming voor tahaksaandeelen bleef flauw, evenals voor rubberaandeelen. In het najaar zal geen inschrijving van Sumatra tabak meer plaats vinden en op 7 Juli wordt het restant aan de markt gebracht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: Z—3% pet. Nederland 1938 95 3/4, 95 5/8. Aku 33 7 8, 34 1/4, 32 3.4. 33 1'8. Unilever 1311 '4, 133, 129 y,, 1301/4. Ford 338 333. Philips 201. 206, 198. 199 3/4. Koninklijke Petroleum 302, 803 2961-<, 297 3/4. Amsterdam Rubber 186^. 187, 181, 182. Deli Batavia Rubber 132, 125 1/4. Holland—Amerika Lijn 99 J4, 97 3/4. Kon. Ned. Stoomboot 106^, 99. Ned. Scheepvaart Unie 107 1/8, 103. H.V.A. 399, 403, 391 392. Nisu 215J-J. 205. Ver. Vorstenlanden 88. 8986y., 871/.. Deli Batavia My. 137, 133. Deli My. 196, 185, 186. Senembah Mij. 151exd, 148.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10