J. H. Ittmann Het Leger exposeert Boekhandel Schaduwen aan de kust Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Werkloosheidspolitiek het struikelblok Indrukwekkende tentoonstelling onzer weermacht Twee dooden bij motorongeluk OUDE VLEK LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 Het bezoek van Reichsminister Funk De oorzaak van de kabinetscrisis Kinderen speelden met lucifers... Brandend gasfornuis met spiritus schoongemaakt yinoii ie laai en noaii ie vhoeq ALG. REISGIDS 10 cent Gevaarlijk spel J. Jefferson Farjeon 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 JULI 1939 In de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage wordt den volke getoond wat er voor zijn veiligheid wordt gedaan j 's-GRAVENHAGE. 30 Jtni. \l/ ANNEER men op de aanplakbil jetten voor de tentoonstelling „Het Leger" het silhouet van den een- voudigen soldaat tegen den rood-wit- blauwen achtergrond ziet afaeteekend. dan weet men van welken aard deze tentoonstelling zal zijn. De pers verkreeg van de militaire commissie, onder voorzitterschap van generaal-majoor jhr. J. Th. A 11i n g von Geusau en van het uitvoerend comité, onder presidium van gep. ge neraal-majoor K. E. Oudendijk, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging ..Ons ï.egpr". die deze ten toonstelling inrichtte, gelegenheid deze expositie te aanschouwen. We bevinden ons nu in de imposante hallen en maken allereerst een wande ling over een door pontonniers ge bouwd lang podium, dat als in vogel vlucht een overzicht over het inwen dige complex kan bieden, waaraan met de leger-organisatie en de artillerie inrichtingen niet minder dan 115 parti culiere inzenders hebben medegewerkt De uitgebreide stand van de „Hem- brug" is in samenwerking met niet min der dan 24 metaal-industrieelen tol stand gekomen. We zien daar het pro ductieproces van allerlei munitie en van diverse wapenstukken, optische in strumenten, gasmaskers enz. tot in de fijnste bijzonderheden, in alle stadia van ruw metaalblok tot het eindpro duct. We aanschouwen hoe de Genie een telefooncentrale heeft ingericht, die alle standhouders met het tentoonstellings bureau en met het stadstelefoonnet ver bindt. Bovendien zullen herhaaldelijk postduiven berichten overbrengen van de tentoonstelling naar Utrecht, van waar dan radiografisch op de tentoon stelling het antwoord zal worden ver nomen. Een afzonderlijke ruimte heeft de Genie voor haar verkeersonderricht, dat de brigade-commandant, kolo nel P. W. S c h a r r o o. voor al zijn manschappen verplichtend heeft ge steld en waarvan, men, o.a. een fraaie maquette met verkeer van al lerlei aard in miniatuur kan be wonderen, zooals diè door een van de genie-onderofficieren kunstig werd vervaardigd. De topografische dienst toont den be zoeker een volledig overzicht van zijn fraaie militaire- en wandelkaarten voor alle deelen van ons land. Luchtbescherming en luchtafweer zijn twee omvangrijke afdeelingen op deze tentoonstelling, waar men alle wetenswaardigheden op dit ge bied kan vernemen. De Vereeniging voor Luchtbescherming, die 2V» jaar geleden werd opgericht, telt nu reeds over de 143.000 leden. Een complete commando-groep van de artillerie, een gigantische Daimler- Benz trekauto met rupsbanden, de me dische hulpverleening bij gas-aanval- len, een uit poppen samengestelde ont smettingsplocg, vliegtuigen en vuur monden van allerlei kdliber, een over zicht van alle tegenwoordige uniformen en nog zeer veel meer zaken vullen de Houtrusthallen in deze dagen. Daarna komt. men op het open ter rein en treft men een compleet loopgra venstelsel met dekkingen en schuil plaatsen aan, dat onder leiding van den kapitein R. A. van Holthoon is aange legd en dat men zeker niet mag ver zuimen, tot in alle hoeken te bezichti gen. Een complex, waarin 54000 werk uren en 34000 zandzakken zijn verwerkt. Rond om dit terrein ontwaart men verscheidene linnen tenten, die elk voor zich een kijkje bieden in eenig onder deel van onze legerorganisatie: de-wiel rijders met hun vlak- eri krombaan ge schut op motor-duo's, telegraafkantoor te velde, dfr inrichting der kustdool- artillerie met perspectivisch panorama zoeklichten, de voor alle ongeëffende terreinen berekende Trado-wagen, het vervoer van gewonden en zieken, de weerkundige dienst, en nog zeer veel meer. dat de aandacht verdient van ieder, die de beteekenis van onze weer macht weet te waardeeren. De tentoonstelling blijft tot en met 16 Juli open van 10—10 uur Cs Zondags van 1—5 uur). Hevige botsing op de baan van de T.T.-races ASSEN, 30 Juni. Op de baan van de T.T.-races te Hooghalen, gemeente Beilen, juist op de split sing van den mr. Linthorst Ho- manweg, zijn vanmiddag twee mo torrijders met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan één werd gedood en de tweede in hopeloozen toestand werd opge nomen. Later is ook dit tweede slachtoffer overleden. De motorrijder W. A. J. Arentshorst uit Eindhoven, die een Gillet-machine bereed, oefende zich op de baan voor den wedstrijd, dien hij morgen zou moe ten rijden. Uit tegenovergestelde richting kwam de heer van der Linde uit Utrecht geen deelnemer aan de T.T.-races eveneens per motor op den weg. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet met, zekerheid bekend. Volgens een lezing zou de heer van de L. plotseling achter een auto vandaan zijn gekomen, zoodat de heer Artenshorst hem niet tij dig heeft gezien. Volgens de andere lezing kwam de heer van der L. uit den mr. Linthorst. Homanweg. De botsing was zeer hevig. A. werd op slag gedood. Van der L. werd bewuste loos opgenomen. Zijn toestand is hope loos. Het. stoffelijk overschot van A. en de ernstig gewonde van der L. zijn naar het. Wilhelmina Ziekenhuis te Assen overgebracht, waar de laatste eveneens is overleden. Het ongeluk geschiede na afloop van de officieele training voor de T.T.-races. De personenauto, waar achter van daan van der Linde met. zijn motor plot seling te voorschijn zou zijn gekomen, was afkomstig uit Noord-Brabant. Van den wagen werd een der koplampen vernield. De bestuurder van de auto is onmid dellijk na het ongeluk doorggereden om, naar hij zeide. een geneesheer te halen, doch de man keerde niet meer op de plaats van het ongeluk terug. De heer Arentshorst uit Eindhoven was garagehouder van beroep. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer A. zou deelnemen in de kleine klasse tot 125 ecm op een Gilletmachi- ne. Het ongeluk is gebeurd, anderhalf uur nadat het parcours voor het ge wone verkeer was opengesteld. AUTOMATISEERING TELEFOONNET LEIDEN 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Op Dinsdag 4 Juli a.s. te 13 uur zal de automatische telefooncentrale te Leiden in dienst worden gesteld. De telefonische verbinding met de aangeslotenen op dit net zal dan, van genoemd tijdstip af, gedurende korten tijd niet steeds moge lijk zijn. Het menu voor Maandag VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken eieren met tomaat. Bereiding: Snipper 1 eetlepel uitjes en augurkjes fijn. klop 4 eieren uit met 2 eetlepels water, doe er uitjes en augurkjes bij en 3 in kleine stukjes ge sneden tomaten en wat gehakte peter selie. Smolt 4 eetlepels boter uit en bak hier in de massa onder voortdurend roe ren stijf en gaar. VOOR DE MIDDAGTAFEL Groentesoep. Kalfsoesters. Spercieboonen. Nieuwe aardappelen. Frambozensneedjes. Bereiding: Bak 4 sneedjes brood van 1 c.M. dikte, en zonder korstjes, in boter aan beide kanten knappend bruin en laat ze koud worden. Wasch 250 gr. frambozen, wrijf ze door een paarde- haren zeef en vermeng de puree met 2 eetlepels poedersuiker een paar eet lepels citroensap en een opgelost blaad je gelatine. Laat de massa stijf worden en besmeer hiermede de broodjes zoo dik mogelijk. Prima oude jenever f3.25 p. Literkruik Tegen inlevering dezer advertentie monsterkruikje gratis verkrijgbaar bij SLIJTERIJ WIJNHANDEL 's-GRAVENHAGE. 30 Juni. Het pro gramma van het bezoek van reichsmi nister Funk is als volgt samengesteld: Op Woensdag 5 Juli a.s. zal dr. Funk in den'lodp'Vari'deft ochtend te 's-Gra- venhage arriveeren. Hij zal vergezeld zijn van ministërialdirigent Schlottërer, van het Reichswirtschafts ministerium, van Pressereferent Oberregierungsrat Rechenberg, en zijn adjudant dr. Schwcdler. Na verschillende bezoeken te hebben afgelegd, zal de minister de lunch gebruiken bij den Duitschen ge zant, graaf J. von Zech-Burkersroda. Des avonds zal de minister van econo mische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe een diner aanbieden ter eere van minis ter Funk. Op Donderdag 6 Juli zal dr. Funk een bezoek brengen aan de Zuiderzeewer ken. Des avonds biedt Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr, van Haersma de With op zijn buiten te Nijkerk, een soirée aan. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die president is van de Deutsche Reiöhs- bank, een bezoek aan president en di recteuren van de Nedêrlandsche Bank te Amsterdam. DE KONINGIN TERUG IN DE RESIDENTIE 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. H.M. de Koningin is hedenavond omstreeks half- acht per auto op den Ruygenhoek uit ,'s-Hertogenbosch teruggekeerd. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. - In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de regeeringspersdienst: Bij de besprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot eene beperking van het te ver wachten tekort te geraken is in het kabinet over 'de wijze, waarop dat doel ware te bereiken geen over eenstemming verkregen. In het bijzonder is zulks gebleken bij de beraadslagingen over de wijze waarop op de kosten ter bestrij ding van werkloosheid en hare ge volgen eene grootere verminde ring beneden het eindcijfer der begrooting 1939 zou kunnen wor den bereikt. Tegenover het door een deel van het kabinet ingenomen standpunt van hand having in de begrooting-1940 van de tot nog toe gevolgde werkloosheidspolitiek. waren andere ministers van oordeel, dat wijizing van de tot nog toe met gemecne instemming ter zake getroffen of voor genomen maatregelen met het oog op hunne beoordeeiing van den finan- cleelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoor loofd was. BEILEN. 30 Juni. Vanmiddag om twee uur brak in een schuurtje achter de boerderij van den landbouwer Roelof Koopman te Wijster. onder de gemeente Beilen, brand uit doordat kinderen van den landbouwer met lucifers speelden. In het schuurtje was een voorraad hooi opgeslagen, waarin de vlammen zeer schielijk om zich heen grepen, zoodat het gebouwtje weldra brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de boerderij, welke eveneens in korten tijd in lichter laaie stond. Toen de motorspuit uit Beilen arri veerde, viel er niets meer te redden. De geheele behuizing, welke mede werd be woond door het gezin van den arbeider Geert Beuvin g brandde met inboedel en al tot den grond toe af. ROND DE BENOEMING VAN DR. ROMEIN AMSTERDAM. Oud-hoogleeraren van Amsterdam, die zich tot den minis ter van onderwijs hadden gewend in zake hoogleeraarschap in de vadcrland- sche geschiedenis, hebben thans aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende verklaring gezonden: Betreurende dat, bij de benoeming van een hoogleeraar in vaderlandsche geschiedenis door den gemeenteraad van Amsterdam, politieke overwegingen den doorslag hebben gegeven, wenschen wij, na de verklaring van den benoem de zelf, en van vele anderen, op de door hen uitgesproken verdenking van te kort aan vaderlandsliefde hoewel deze niet persoonlijk was bedoeld nadrukkelijk terug te komen. Waarom, ben jij aan het afwas- schen? Je hebt toch een huishoudster. Ik ben met haar getrouwd (Politiken) helpen Hierbij altijd' ten poeder of cechet van Mijnhard». Mijnhard»'» Poeder» per stuk 8 ct. Doos 45 et Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10ct. Doos50ct. De vrouw, die den arbeid verrichtte, kreeg brand wonden AMSTERDAM, 30 Juni. Een be woonster van een woning in de Rijnstraat 193 le étage, beging de onvoorzichtigheid In de keuken een brandend gasfornuis met spiritus schoon te maken. Zij stond daarbij over het fornuis gebogen. Het duur de niet lang of de vlammen laaiden hoog op. De vrouw kreeg verwondin gen aan gezicht, hals en de linker arm, waarjp zij de flesch met spiri tus geklemd hield. Ook haar klee ding geraakte in brand. Zij bezat nog de tegenwoordigheid van geest zich direct de kleeren van het lichaam te rukken en naar een an der vertrek te vluchten. Huisgenooten verbonden de vrouw voorloopig en waarschuwden onmiddellijk brandweer enG.G. en G.D. De vrouw werd naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd, vanwaar zij na te zijn behandelfj weer naar huls werd gebracht. De brandweer bluschte met een paar emmers water het brandje in de keu ken, waar de gordijnen en de vloer, waarop de flesch spiritus terecht was gekomen, reeds vlam hadden gevat. CORRESPONDENTIE VOOR DE GRENSTROEPEN 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Morgen, 1 Juli, zal de veldpost worden opge heven. Teneinde vertraging in de bestel ling te voorkomen, wordt er nogmaals aan herinnerd, dat op correspondentie voor militairen van de grenstroepen do aanduiding veldpost niet meer moet worden gebruikt, maar dat een volledig adres met aanduiding van de plaats van bestemming op deze correspondentie moet worden geplaatst. DE IN AANBOUW ZIJNDE SCHEPEN DER K.P.M. AMSTERDAM, 30 Juni. De beide motorvracht- en passagiersschepen, wel ke de Koninklijke Paketvaart Maat schappij te Amsterdam, voor haar lijn diensten in Nederlandsch-Indië thans laat bouwen, zullen worden voorzien van een zescvlinder viertakt Werkspoor- dieselmotor, elk met een oplading van 3000 p.k. Zooals men zich zal herinneren zul len de schepen de namen „Van Riems dijk" en „Reyniersz" dragen. bij bus, tram of trein, is hij die den ALG. REISGIDS op zak heeft. In ruim 100 pagina's (met 2 overzichtskaartjes) geeft dit han dige boekje U de dienstregelingen van alle autobusondernemingen, spoor- en tramwegen, waarvan het traject geheel of gedeeltelijk in de provincie Utrecht is gelegen. Koopt nog heden een exemplaar. Het is voorradig bij de meeste boekhandels en kiosken. VOOR DE PROV. UTRECHT Samengesteld met medewer king van de Rijksverkeersin spectie te Utrecht Uitgave N.V. Drukkerij vih L. E. Bosch Zoon, Utrecht Jongetje van rijdende vracht wagen gesprongen, over reden en gedood AMSTERDAM, 30 Juni. Vanmiddag is op het Iepenplein een ernstig onge luk geschied, dat een achtjarig jongetje, wonende in de Eerste Oosterparkstraat, het leven heeft gekost. Op het plein stond voor een bouw werk een trailer met tractor, welke was geladen met zandsteen. De jongen was ongemerkt achter op den wagen gaan zitten om een eindje mee te rijden. Toen de wagen zich in beweging had gezet, zag het kind even verder op een man staan, die naar hem keek. Geschrokken, blijkbaar omdat hij meende dat deze hem over het verboden uitstapje onder houden zou, sprong' de jongen van den rijdenden wagen af, met het gevolg dat hij onder de vrachtauto terecht kwam. De achterwielen gingen den knaap over de borstkas. De G.G. en G.D. vervoerde het deerlijk verminkte slachtoffertje naar het dichtbijzijnde O.L.V.-gasthuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Wenscht U een encyclopedie? Voorradig zyn: LEOPOLD WINKLER PRINS OOSTHOEK HET NIEUWE ZOEKLICHT Vraagt inlichtingen of zichtzen- dingen bij: Utrechtschestraat 46, tal. 66 FEUILLETON Naar het Engelsch van 44) Mironneau schudde langzaam zijn hoofd. Mijnheer Griddle onderdrukte een gevoel van teleurstelling. Maar een oogenblik later herleefde zijn hoop. „Daar binnen", mompelde Mironneau. „Wat!" fluisterde mijnheer Griddle. „Bedoel je dat ze in het huisje zijn?" Mironneau knikte. „Dan, om 's hemels- Wil, man Mironneau stak zijn hand op. „Ik zal het je dadelijk vertellen," mur melde hij. „Het is niet goed om er heen te gaan voor ik alles verteld heb. Mijn hoofd, het draait. Een oogenblik." Hij sloot zijn oogen. „Dan zeg jij maar wat er gedaan moet worden." „Uitstekend, best," stemde de oude heer toe, zijn ongeduld verbergend. Er was een stilte. Toen sprak de Franschman weer. „Hoe kom je hier?" vroeg hij zacht. „Het is te moeilijk om dit alles te be grijpen." „Ik zal je mijn verhaal vertellen, ter- Wijl jij weer een beetje tot je zelf komt," antwoordde Griddle fronsend .„Maar we hebben niet veel tijd, weet je. Ik zou liever „Neen vertel," verzocht de Fransch man, gemelijk. „Mijn hoofd ik moet weten .Ik wil niet langer gek zijn. Hoe weet ik „In orde, hoor," interrumpeerde mijn heer Griddle, besluitend hem zijn zin te geven. „Toen je niet kwam opdagen, wer den Baretti en ik angstig. We lazen, na tuurlijk over het wrak, maar we dach ten, dat je je gered had, evenals de an tieren. Zelfs toen er gesproken werd over één man, die gemist werd, droomden we nog niet, dat jij het was en niemand werd aangespoeld „Neen ik werd niet aangespoeld," mompelde Mironneau grimmig. „Daarom besloot ik tenslotte hierheen te gaan en te zien of we het een en an der konden te weten komen „Ik wou, dat ik dat geweten had," on derbrak hem de Franschman. „Als ik dat had geweten, zou het heel wat an ders zijn geweest. Was je een week ge loden hier de dag dat mijnheer Fyne verdween?" „Neen, ik kwam juist daarna. En Ba retti ook. Ik kwam gewoon als gast en Baretti vermomde zich als kcllncr en een verdraaid slechte! Het. is oen knoeier, die vent. Ik denk. dat hij zal moeten hangen, omdat hij een moorde naar is!" „Moordenaar!" zuchtte de Franschman en keek schichtig naar het huis. „Pro beerde hij mijnheer Fyne te dooden...?" „Nee, nee! Maar we moesten een kiein ongeluk in elkaar zetten, omdat er al een kellner in betrekking was en Luigi Baretti die veroorzaakte een te groot ongeluk. De ander is gestor ven." Hij zweeg en voegde er toen kin derlijk éénvoudig aan toe: „Dat was jammer, Mironneau. Ik heb mij ver scheidene jaren aan mijn hobby overge geven, en tot nu toe is het een record geweest. „O, het was een heel zuiver record", fluisterde Mironneau. Mijnheer Griddle haalde zijn schou ders op. „We nemen, maar we dooden niet", merkte hij op. „Jij hebt de gravin niet gedood, een maand geleden. Je dwong haar slechts tot het kleine onge mak om een zeer waardevol paarlsnoor te verliezen. En de schipbreuk van de boot, waarop je het paarlsnoor naar ons bracht, bezorgde ons een dergelijk onge mak. Nou, wij drieën hebben het tot nog toe goed gemaakt, dus we mogen niet klagen." „Het wrak!" mompelde Mironneau. „Ben je daar geweest?" „Ja zeker. Ik kom er juist vandaan", antwoordde Griddle. „En ik veronder stel, dat er binnen een half uur nog andere bezoekers van het wrak liior zullen zijn! Er is dubbel spel gespeeld, Mironneau dat heeft ons onzen slag bedorven. Iedereen was nieuwsgierig geworden, zelfs de menschcn, die in 't geheel niet nieuwsgierig behoefden te zijn. Er is nog een ander mysterie ook op dat schip „Ja, ja, ik zal 't Je vertellen!" riep Mironneau uit. „Na nog oen slokje uit je flesch, ja. Er zullen anderen komen, zeg? Tk dacht, dat, jij „de anderen was. toen je hier straks heen kwam." Hij nam een groote slok uit de flesch en zijn opgewondenheid nam toe. „Maar dan is het niet goed om hier langer te blijven. Dan moeten we gaan." Hij slond plotseling op de beenen, maar viel even snel weer neer. „Luister. Mironneau," fronste mijn heer Griddle. „Wat is er met jou ge beurd? Ik veronderstel, dat ze Je ver doofd hebben rr-" „Verdoofd? Ma foi! Meer dan dat. Een vent zat me achterna. Toen ik begon krankzinnig te worden, zag ik hem." Hij wees naar het huisje. „Hij is daar binnen." „Wat is hij daar?" fluisterde Griddle. En heeft hij?" „Ja," knikte de Franschman. „Hij deed dit Hij voelde naar zijn hoofd. „En 't laatst deed hij dit. Hij deed het. Ik zie hem overal. Hij zit me na. Als we hier lang blijven, zal ik hem gauw weer zien en hij zal me dooden. Het paarl- snoer is niet goed hot beteekent de lus om onzen hals." „Niks daarvan," antwoordde Griddle scherp. „Ik zal naar binnen gaan om die lus van jou te halen." Maar de Franschman greep hem vast. „Als je gaat, gil ik," zuchtte hij. „Hij is gewapend met een bijl." „Een bijl?" gromde mijnheer Griddle. „Goeie help! Ik zal nooit meer in staat zijn mijn hoofd weer hoog te dragen. Mironneau, te oordcelen naar de ge wone maat van respect, zijn jij en ik en Baretti maar heel gewone kerels en ik kan niet zeggen, dat ik er spijt van heb. De wereld is vol zonderlingen van het een of ander soort. De gravin was ook een zonderling type. Maar op één punt stemden we allemaal overeen. Er was tenslotte geen ruw werk te doen," voegde hij er twijfelachtig aan toe. „geen erg ruw werk." Maar ze zijn tog<%i mij wel ruw te werk eegaan," antwoordde Mironneau, „en ik nam de bijl om me zelf weer een beetje omhoog te werken. De kapi tein van het schip kwam naar me toe, toen de schipbreuk plaats had en ik kwam naar hem en hij ziet dat. ik iets aan 't. zoeken ben en ik zie, dat hij naar iets zoekt „Ik veronderstel, dat jij het paarl- snoer zocht je had het zeker verbor gen?," yroeg mijnheer Griddle. „Ja ik' verborg het. Ilc had geen hut alleen en dus verborg ik het." „Waar?" „In een donker gedeelte van het schip. Ik weet den naam van dat deel niet. Maar bij den bodem vond ik een plek in den zijwand, toen ik ernaar zocht, en ik verborg dc doos erin en bedekte het hol weer. En de kapitein vond me bij die plek, toen we schipbreuk leden en we allemaal in de booten moesten gaan, en toen stopte ik, omdat het niet goed was, dat hij het zou zien." „Maar je zei, dat de kapitein ook naar iets zocht?" zei mijnheer Griddle. „Wat zocht hij dan? Hij brak af en keek plotseling naar een boschje, dat bewo gen had. „Wie is daar?" schreeuwde hii. ..Ik alleen maar. mijnheer Griddle," antwoordde Napoleon Truelove. toen hij te voorschijn kwam. „Ik en mijn bijltje. Ja, waar zocht de kapitein naar, Miron neau? Ik sterf van verfengen om dat te weten." HOOFDSTUK XXXII De andere helft Mijnheer Griddle sprong op, maar "tot groote verbazing van hem en den man met de bijl, maakte Mironneau geen be weging. Een plotselinge kalmte kwam over hem. „Dat is het noodlot", merkte hij kalmpjes op. '„Wat zal er gebeuren, wat zal er gebeuren. Deze man zal er bij zijn als ik sterf." „Klets geen onzin!" schreeuwde mijn heer Griddle. „Niemand gaat hier ster ven. Wat, beteekent dit alles, mijnheer Truelove?" „Wel, ik heb juist dc helft van de be teekenis begrepen", zei Napoleon zacht zinnig, „en nu wacht ik op de andere helft. Ga verder Mironneau jvat zocht de kapitein?.". Mijnheer Griddle was niet dikwijls uit het veld geslagen, maar nu stond hij met den moijd vol tanden. Hij keek naar dezen mede-gast met woede, on macht en vernedering. Napoleon had iets, dat hij wilde hebben iets, dat hij hnrtgrondig wilde hebben. Maar kon dat veilig gesteld worden, zonder aan zienlijke schade? „Probeer het me niet kwalijk te ne men, mijnheer Griddle", zei Napoleon met èon koddig sympathieke, stem. „U bent, werkelijk een eerste klas schurk, weet u, en alles wat daarbij hoort, maar terwijl ik wal. geleerd heb van uw trouweloosheid, heb ik ook ontdekt, dat u een goed hart hebt, en het zou me niet verbazen te vernemen, dat u, net als kapitein Hook, van kinderen houdt. Wat ik zeggen wil ofschoon dat paarlsnoer zoo goed is verborgen, dat u de kans niet zult hebben het te vin den, voor de politie hier is zult u me toch niet zoo'n beroerden kerel vinden en laat onze vriend me nu de andere helft vertellen, nu de eene helft al verteld is, kan de andere helft u toch niet meer schaden." Mijnheer Griddle keek naar Napo leon en de bijl, en opeens begon hij te lachen, „Ik geloof, dat U gelijk hebt.", ant woordde hij. „Het neemt slechts vijf minuten om te verbergen, wat ik vijf dagen heb getracht te vinden. Maar mag ik u vragen, hoe juist u nu in 't bezit bent gekomen van de paarlen?" (Wordt vervolgd)4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5