FILMS voor deze Week: stadsnieuws] JOH. BOTTINGA R. K. Handels reizigers EXAMENS I GROOTE VOORRAAD r i Troepeninspectie op de Vlasakkers Bedrijfsleven Ainersfoortsch Drankweer-Comité Gemeentelijk Handelsonderwijs Eindexamens Gymnasium Paard op hol Handelsavondschool met 3j. cursus 3e BLAD PAG. 1 AMEKSPOORTSCH DAGBLAD v. PELGRIMS OP WEG NAAR MOTOR-MEKKA Vele uitlaatpijpen zongen een voorspel HET zou interessant zijn, eens een statistiek aan te leggen van de verkeersdrukte in onze stad op den vooravond van de T.T.-raccs. Dan zou waarschijnlijk blijken, dat op dien dag meer motorvoertuigen hun weg door Amersfoort zoeken dan op cenigcn anderen dag des jaars. En zeker zou deze statistiek ook gewagen van een daverend overwicht der tweewielige mo toren in het concert van het venteers- rumoer. Want op zulke avonden is het woord aan de uitlaatpijpen. Menschen met niet al te goede zenuwen of een licht gestoorde nachtrust zullen dit tot hun leedwezen moeten beamen. Wij hebben de gemotoriseerde bede vaartgangers naar het knalpottenmekka in Drenthe gisteravond dus weer voor bij zien gaan. Om eerlijk te zijn: wij hebben ons er een beetje om geamu seerd. Een motorrijder is bijna te allen tijde een braaf mensch, precies zooals de gewone medeburger. Maar wanneer hij Assen's T.T. tot doelwit heeft geko zen ondergaat zijn gemoed de begeeste ring der snelheid, der kilometers, der uitlaatkleppen. I-Iem bevangt de groote inspiratie der gashandle-heroiek en van den start tot het eindpunt der reis buigt hij zich over den kilometerteller met iets onverbiddelijks in houding en oog opslag. Onze stad, die nu eenmaal niet overal even breed van doorgang is, beteekent voor den enthousiasten T.T.-supporter vermoedelijk niets meer of minder dan een verkeersantiquiteit, waar men zich met een gelaten gezicht zoo spoedig mo gelijk doorheen moet zien te worstelen. Ën wanneer de gemeente Amersfoort nu eens een echt royaal T.T.-gebaar zou willen maken, dan zou zij niets beters kunnen doen dan de -Kamperbinnen- poort een aantal meters te verbreeden. Overigens: we kunnen ons het enthou siasme voor den grooten motordag be grijpen. Wie éénmaal heeft kennis ge maakt met het nerveuze geronk dor wedstrijdvehikels. weet welk een magi- schen invloed de twee letters „T.T." op den bezitter van een motor kunnen uit oefenen. Die weet ook, dat deze gas- handle heroiek slechts van onschuldi- gen en voorbijgaanden aard is en dat de man-met-het-onverbiddelij.ke-gezicht een zeer goedaardig burger zal zijn. Den ganschen nacht door klonk het ge ronk der motoren als een voorspel van het rumoer, dat vandaag te Assen zal klinken. De T.T -pelgrims uit het Westen van ons land kwamen bii honderdtallen voorbij. De koplampen boorden gaten van licht in de duisternis. Kolonel de Vries hield een toespraak IN verband met de wijziging in de vredesorganisatie van het le ger, waardoor de VlIIe Infanterie- Brigade met ingang van heden thans haar oorlogsbestemming heeft gekregen en VlIIe Divisie is geworden, vond hedenmorgen op de Vlasakkers een militaire plechtig heid plaats, waarbij de onderdeelen der nieuwe divisie voor het eerst hij elkaar waren ingedeeld. Onder commando van den luitenant- kolonel G. H. Schouten, commandant 5-R.V.A., waren opgesteld het 5e, lüe en 21e Regiment Infanterie, resp. onder bevel van de majoors Reynierse, Spruyt en Briët en het 5e Reg. Veld-Artillerie onder commando van kapitein Laar huis. Precies tien uur werden de troepen gepresenteerd aan den divisie-comman dant, den kolonel A. de Vries; na de gebruikelijke inspectie werd carré ge formeerd en hield kolonel de Vries eer kernachtige redevoering, waarin hij een overzicht gaf van de nieuwe indeeling Spreker wees op de gespannen interna tionale toestanden, waardoor het nood zakelijk werd de paraatheid der onder deelen op te voeren. Spr. wees op de belangrijke taak, welke het leger heeft te vervullen en sprak als zijn overtui ging uit, dat, mocht het noodig zijn. op ieders medewerking gerekend kon worden. Na nog een speciaal woord gericht te hebben tot de artillerie verklaarde spre ker het commando over de VIIIe Di visie te aanvaarden. Nadat de officieren der verschillende onderdeelen door hun korpsconunan- dant, waren voorgesteld, eindigde deze plechtigheid met een d 'filé voor den nieuwen Divisiecommandant. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door: Bert Kroon en Alie de Rek. „De Heineken's Bar" geopend Hedenmiddag had de opening plaats van Gafé-Billard „De Heineken's Bar" aan de Coninckstraat 40a. De zaak heeft een ware gedaanteverwisseling onder gaan. Het schilderwerk werd verzorgd door Joh. Ivasperts, de meubileering door de woninginrichting „Onze Woning" van H. J. Snabel, de verlichting door J. Holt- man. De exploitant, de heer G. Mosterd Bzn. zorgt vandaag voor het optreden van hu moristen en muziek. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in ons blad van gisteren. In „De Wapenroem" vergaderde gis teravond de afd. Amersfoort van de R.K. Handelsreizigersvereenigine onder lei ding van den heer H. Steffen. De heer Boorsma werd na herstel van zijn ern stige ziekte hartelijk welkom geheeten. De leden werden verzocht wcnschen voor het a.s. winterprogramma aan het bestuur kenbaar te maken. In verband met de viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling over 2'A jaar is de heer Geels verzocht een commissie van voorbereiding te vor men voor een waardige viering van dat feest. In de vacature Herstel werd tot be stuurslid-gekozen de heer L. Lans. De. geestelijk adviseur KapelaSn van Rijckevorsel gaf een uiteenzetting over het H. Misoffer. R.K. KWEEKSCHOOL O.L. VROUW TER EEM 30 Juni. Examen nuttige handwerken. Geslaagd de dames C. M. Rensen. Bemmcl: J. C. Sluiter, Groningen; H. Tijburg. Puriperend: A. J. M. v. d. Vecht, Amersfoort: M. C. M. Waijenburg, Amersfoort en W. M. M. Willigenburg, Zwollercarspel. Afgewezen geen. GEMEENTE AMERSFOORT Burgerlijke Stand van 1 Juli 1939. Geboren: Johanna, d. v. Theodorus Ja cobus Johannes Slootweg en Petronella van Bergen en Henegouwen. Overleden:.Johanna Collet, oud 86 jaar, wed. v. Hendrik van de Kolk, Daat- je Uding. oud 70 jaar, geh. m. Johan Blackstone. Links: Ritmeester I. L. D. baron Sir tema van Groveslins reed een foutloos parcours tijdens het internationaal concours-hippique in het Olympisch Stadion te Amsterdam Rechts: Gravin A. van Limburg Stirum uitCupellen (België) tijdens een fraaien sprong met Jsabelle" op het internationaal concours-hippique te Amsterdam. Waarschuwing tegen het gebruik van drank, in het bijzonder t.a.v. het snelverkeer HET Amersfoortsch Drankweer Comité hield gisteravond in het gebouw „Concordia" aan de Langestraat een openbare vergade ring naar aanleiding van de vele auto-ongelukken na drankgebruik. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend door den heer J. Huizinga, oui-burgemeester van Terneuzen, waarna mevr. C. Kroon- Kuneken uit Haarlem, eenige ge dichten van Adema van Scheltema declaméerde. De heer Iluizinga hield vervolgens een voordracht, waarin hij de drank vergeleejk met een zeis, die de banden doorsnijdt met de deugden van de samenleving. De alcohol vernielt de ver houdingen in gezin en familie en ver dringt de edele gevoelens in den mcnsch. In onzen tijd is men bezig het drinken weer aan te moedigen en de gevaren voor onze jeugd te vergrooten. Het ver bruik over het afgeloopen jaar beweegt zich weer in stijgende lijn. Opmerkelijk is, dat vooral het gezinsverbruik en het gewoontedrinken omhoog zijn gegaan. Men bedenke, dat er jaarlijks meer dan 11000 processen-verbaal opgemaakt worden wegens openbare dronken schap Dit dringt tot waakzaamheid en bijzondere activiteit van de strijders, die altijd en bij alle gelegenheden weer moeten waarschuwen tegen de dreiging van het alcoholisme. De heer T. Vleeming, oud-direc teur van het Consultatiebureau voor alcoholisme te Rotterdam, kwam als tweede spreker aan het woord, nadat de declamatrice nog een suggestief stuk oorlogsproza had voorgedragen. Deze beschouwde de zaak van meer weten- schappelijken kant en wees erop, dat de alcohol die hersenweefsels aantast, waar oordeel en controle zetelen. Van den drank gaat een schijnbare opwekking uit, die vrijmoediger maakt en de phy sische prestaties remt. Het reactiever mogen bij hem, die gedronken heeft, is zeer vertraagd: dit is door zeer nauw keurige proeven bewezen. Een klein onderdeeltje van een secon de te Iaat rcageoren kan in het'moderne snelverkeer een ramp bcteekencn. Spr. legde' er nadruk op. dat men in de dagbladen reeksen ongelukken ten gevolge van drankmisbruik kan lezen: hij verzamelde er in één week een kleine twintig Niet slechts alcoholmisbruik, doch ook drankgebruik. zij het nog in zoo kleine hoeveelheid kan noodlottige gevolgen hebben. Velen houden zich afzijdig van de ge- heelonthouders-aclie; zij negeeren het met. een schouderophalen. Doch beseft men wel voldoende, dat talloozen jaar lijks het slachtoffer worden van het drankgebruik van anderen? Men komt. er niet door zijn zeer matige drankgewoonten bij speciale ge legenheden aan te hou den zelfs niet door geheelonthouder te zijn. Men moet zich verzetten; gaan strij den met de wapenen des geestes, aldus besloot spreker. Onze stadgenoot de heer A. A. Segers slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie van de Vereeni- ging van Leeraren en Handelscorres pondentie (Liteh-diploma). Voor het R.K. Mulo-examen diploma A slaagden te Utrecht onze stadgenoo- ten G. Oeben, H. Reuvers, H. Kuiper, H. te Riele en G. Jacobs, Het diploma B werd behaald door P. van Oostveen. Te Utrecht slaagde voor het arts-exa men onze stadgenoot, de heer P. A. H. Baan. "derlijke verwondering is Danielle Dar- rieux groot, zij kan evengoed een felle bewogenheid en een hartstochtelijk ver driet uitbeelden. Het dramatisch verloop dat de film neemt, bereikt in het politie verhoor haar hoogtepunt. Een niet ge ring deel van haar succes dankt zij aan de vele voortreffelijke typeeringen. Mi lieu's en karakters om deze Anita zijn buitengewoon goed geteekend, terwijl fo tografie en montage tot in de kleinste on derdeelen subliem te noemen zijn. Het voor-programma geeft veel varia tie. Danielle Dar- j vieux in de film „De fatale Nacht" Grand Théatre City-Theater Qrand-Theatre „De Fatale Nacht" L' EN novelle van Vicki Baum, 1 verfilmd door Henry Decoin, die er zijn vrouw Danielle Darrieux de hoofdrol in liet spelen, moet de ver wachting wel hoog spannen. Het ver haal vertelt van een meisje, een jon ge vrouw, die nooit anders dan de gezonde lucht van het platteland heeft ingeademd en door een toeval voor epnige uren in een groote stad verblijft. Er is een streven in ieder mensch naar geluk. Dat geluk is voor deze vrouw als voor zooveel anderen sy noniem met luxueuze toiletten, met de weeke kussens van een interna tionalen trein, welke eenmaal per dag zes minuten stopt en haar met een kleine dosis tegelijk het gif der ontevredenheid toedient. Decoin heeft zijn hoofdpersoon zuiver weten te houden, Darrieux's natuurlijk talent doet ons de door haar voorgestel de figuur aanvaarden zonder critiek. De samenloop van omstandigheden, die voe ren naar het bijna sinistere avontuur is geenszins onwaarschijnlijk. Het verderf, waarmee zij gedurende één nacht in aan raking komt, vormt een schrijnende te genstelling met het leven, dat Anita leidt met haar braven, soliden echtgenoot. Zij moest naar de stad om in het be zit te komen van een erfenis, nagelaten door een oud-tante en met dit geld in haar taschjo kan zij de verleiding niet weerstaan. Zij koopt een sprookjesachtig avondtoilet met alles wat daarbij be hoort. Aldus uitgedost staat haar de weg open naar het groote. geluk; doch al is haar uiterlijk veranderd, innerlijk blijft zij dezelfde en zij is daardoor een uitzonderlijk gemakkelijke prooi voor de vele mannelijke roofdieren. Juist een mi nuut komt zij te laat voor den trein, die haar naar het veilige dorpje had moeten terugbrengen, deze ééne minuut is de oorzaak van de noodlottigen nacht. In de omspanning van één nacht en één dag worden wij door een zeer duis teren en diepen afgrond gesleept, die in het ontwaken alleen de herinnering aan een afschuwelijken droom achterlaat. Niet alleen in het stille spel van kin- Menschen, Dieren, Sensaties Th R zijn menschen die nog beter 1 met dieren overweg kunnen, dan met hun medemenschen. Zoo verging het ook den hoofdspeler uit de film Menschen-Dieren-Sensaties. In een groot vircus vertoonen vele menschen hun levensgevaarlijke kunsten. Sommigen hangen aan tra pezes, anderen springen van het eene rijdende paard op het andere over, maar de clou van elk circus vormt de man die met „de wilde beesten op moet trekken". Harry Piel, den dierentemmer, treft dit lot en het moet gezegd worden, dat hij zijn taak met liefde vervult. In zijn ver houding tot de medemenschen schuilen echter meer voetangels en klemmen, vooral wanneer het om de jonge tra peze-kunstenares gaat, waarmee de on- verschrokkeno denkt te trouwen. Wanneer er ernstig# moeilijkheden tusschen de twee jonge menschen ont staan, moet Bobby (Harry Piel) optre den met een gevaarlijken tijger. Op hel moment, waarin het tusschen den wil van den mensch, en de onbeheerschte bloeddorst, van het dier gaat, voelt de jonge vrouw, dat haar Bobby haar toch wel zeer na aan het hart is. en met een revolver staat ze achter de coulissen, om in geval van gevaar in te grijpen. Dit blijkt gelukkig niet noodig. Intusschen staan er weer nieuwe sen saties op, den bezoeker te wachten. Dit maal dréigt de trapeze-virtuose gevaar, en het komt van den kant van een vrouw met een revolver. De laatste voorstelling van het circus op het vasteland beteekent ook de laat ste in het leven van Bobby's tegenspeel ster. Het slot van de aan spanning rijke film toont ons, hoe een man troost vindt bij het werk dat hem lief is. en bij de dieren, die hem vertrouwd zijn. in ZOMERSCHOENEN met betrouwbare draagkracht maken Uw wandelingen tot een waar genot - 1e klas merken als BALLY, BERTY enz. ALLEEN BIJ: LANGESTRAAT 28 TEL. 59 Aan het einde van den cursus 1938 1939 zijn bevorderd van de Gemeentelij ke Handelsavondschool met 3-jarige cursus.. Naar de 2e klasse: A. M. J. Baars, Lili Berg, Maria E. Boog, P. Bos, C. Buijs, Dirkje H. van Dijkhuizen, J. Dijkstra, H. iiageman, A. C. van Hoeven, C. v. d. Kuilen, D. K. v.. d. Linden, J. G. Max, G. C. Middelman, A. G. Nieuborg, Ca- tharina J. Padding. Alida M. Ros, W. J. Ruitenbeek, P. Schoonderbeck, Wijnan- da C. Spierings, F. R. Stercnberg. W. Hamburger; W. te Beek, Metje C. M. Brandt, K. Galen kamp, F. de Graaf, J. E. v. d. Ham, K. W. Hartsuiker, Hendri- ka Th. M. Hoogcnbosch, M. R. Ketelaar, Jacoba Klok. C. Koops, Johanna Koster, J. C. Ribberink, J. C. M. Seuntjens, Trijn tje Venema, C. Verschuur, Francisca H. v. d. Kolff. W. J. Timmerman. Naar de 3e klasse: C. J. A. A. v. cl. Bo- gert, An ton ia Boog, C. Bos, W. Broerze, Geertrui Burger, Hendrika A. M, v. d. Heiden, Débora Herschel, G. C. v. d. Ho- ven, Affie Jamoel, J. Jekel, Antonia J. Kolenbrander, I. Manasse, C. P. Nich- ting, II. H, A. G. Plomp, A. H. J. Smink, J. P. Wijnberger, K. v. d. Beek, W. O. v. d. Bor, Hendrika Brouwer. Woutera G. Buddingh, P. Cloo, Annie Engel, Eve line J. Feitsma, Margaretha Goorhuis, N. H. v. d. Heuvel, Beitske Hottinga, Jannetje Kamerbeek, Sophia Kuit, Mcta Levin, Si de Liever, Anna W. van Mier- lo, A. H. van Nieuwkerk. P. M. Xoorda- nus. Tine Otten, C. L. Post. Elsje Roos. G. H. van Soest. G. Storm, Maria Vrede- ling, J. Wijtenburg. Voor het eindexamen, diploma A, aan het Johan van Oldenbarnevelt Gymna sium slaagden: G. W. Bentinck, C. W. A. van Ha$r- solte en F. Keulen, Met 2 candidaten wordt het examen voortgezet. Cantate van J. R. v. d. Glas In verband met de a.s. Blijde Gebeur tenis 't Prinselijk Gezin is door. ka pelmeester J. R. v. d. Glas wederom een feestcantate samengesteld, waarvan de tekst geschreven is door Philia. Evenals den vorigen keer hoopt de heer v. d. Glas op veler medewerking, teneinde de uitvoering te kunnen doen slagen. Zangers en zangeressen kunnen zich Dinsdagavond 8 uur in het repetitielo kaal van de Willemkazerne aan den Leusderweg voor deelname opgeven. f* ISTERMIDDAG omstreeks kwart over vier was de voer man E. V. uit Hoevelaken, in dienst van de firma v. d. Hoek, met paard en wagen op een weiland aan de Kruiskamp teneinde gras op te la den, toen, door onbekende oorzaak, het paard op hol sloeg. De voerman greep het hoofdstel, en trachtte het clier tot stilstand te brengen. Het hoofdstel brak af, en de voerman kwam te vallen. Paard en wagen kwamen in een sloot tot stilstand. De politie en een dokter boden de hel pende hand. De voerman, die over inwendige pij nen klaagde, is naar het ziekenhuis overgebracht. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd beschadigd. Cbqunda GRAND-TIIéaTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 6 Juli vertooning van de film „De fatale Nacht". Voorstellingen: Zondag 1.45: 4.00; 6.ló en 8.30 uut n.m Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Van Vrijdag t.m. Don derdag 6 Juli vertooning van de film ..Menschen-Dierensensaties". Voorstellingen; Zondag 1.45: 4i">: 6.15 en 8.30 uui n.m Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur Ovenge avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER Vertooning van „Misdaad in Brooklyn" en „Wat leven we toch gelukkig". FLéHITE. Vanaf Zaterdag 24. Juni ten toonstelling „Kruik en Kan". STERHUIS, Bcekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaartentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dageljiks van 1012 en 14 uur. uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). MUURHUIZEN 1. 24—30 Juni. Atelier Callenbach. Demonstratie en expositie van toegepaste kunst. DE IIOOGE WITTE. 1 Juli. Amersf. Gym- nasiastenbond L. E. A. Eindfeest 8.30 uur. BIRKHOVEN. 2 Juli. Landdaj^Metaal- bewerkersbond. DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje vereniging. 8.15 uur. AUTOPARK. 7 Juli. „Brulboei"-tocht. 10 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. Eindexamen Voor het eindexamen Handelsavond school met 3-jarigen cursus slaagden: L. te Beek, H. C- F„ Brom, E. E. van Ee. Hermina T. Elferink. H. Flick, H. Galenkamp, G. Gouw, Aaltje de Groot, J. B. Grüter, Neeltje L. Holiestelle, Eli zabeth A. H. H. Jamoel, Y. Jonkman, Anna L. Rijs. Margaretha H. A'. Schone- willc, Jantje R. B. Schreuder, Aleida v. Tijn, A. de Visser, W. Schouten. Afgewezen: geen candidaten. EIERENVEILING 29 Juni Aanvoer pl.m. 60.000 stuks. Witte eieren f 3.40 tot, ,f 3.70, bruine eieren 3.60 tot, 4.—, eendeieren 2.70, kal koeneieren 5.50. FRUITVEILING 30 Juni Aardbeien 1427, Perziken 39, Drui ven 29, Kersen 1819, Roode bessen 7 12, Zwarte bessen 15—16, Kruisbessen 3 —8, Pruimen 42, Frambozen 19—34, To maten 612. Snijboonen 32—39. Dubb. boonen 3038, Doperwten 815, Tuin- boonen 3542, Peulen 1321, Rabarber 2152, Wortelen 2539, Postelein 2643 Komkommers 2050, Bloemkool 314, Sla 512, Aardappelen 2255, Andijvie 1125, Groene kool 34. Bieten 2749, Spitskool 50—52, Spinazie 2048, Uien 125, Selderv 6—17, Peterselie 711, Look 56, Boonenkruid 59. WETH. B. NOORDEWIER WAARNE MEND BURGEMEESTER De komende week zal burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck met ver lof zijn. Zijn functie wordt waargeno men door wethouder B. Noordewier. Danielle Dar rieux en Delet- tre in de film „De fatale Nacht" Grand Théatre

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7