De R.K. fractie desavoueert het nieuwe raadslid de Haan SOESTER perikelen A.V.R.O.-PARLEMENT BIJEEN IS TEGELRECLAME OOK ONTSIEREND? PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Redevoeringen van de heeren de Clercq en W. Vogt DE PLAATS VAN DEN OMROEP SIERKUNST N.V. 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 JULI 1939 Dr. B. van Dijk werd tof gemeente-geneesheer benoemd ONDER voorzitterschap van burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck kwam gisteravond de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer van Nieuwenhui- zen. Na opening der vergade ring worden de notulen der vergaderingen van 25 April en 23 Mei goedgekeurd zooals ze ter visie hebben gelegen. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten. Verder: afschrift van het K.B. van 26 Mei tot schorsing van het Raadsbesluit van 25 April tot het verleenen van ver gunning voor den aanleg van wegen. Een adres van het Wit-Gele Kruis, houdende verzoek de subsidie, waartoe in principe is besloten, thans in verband met de oprichting van hel Consultatie bureau officieel toe te kennen. Om advies van B. en W. Schrijven van B. en W. waarbij wor den overgelegd inlichtingen van de Alg. V'er. voor Mclkvoorzienifig tp 'sGraven- hage over den consumptieprijs van melk. Gemeente-geneesheer 2. Benoeming van een gemeente-ge- neesheer. De aanbeveling van B. en VV. luidt: 1. Dr. C. den Hartog uit Wehe (Gron.) 2. Dr. B. van Dijk uit Eindhoven. Benoemd wordt Dr. B. van Dijk met 14 stemmen tegen 10 op dr. den Hartog. 3. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van ziekteverlof aan twee leera- ressen aan het Gymnasium. Aangenomen. 4. Voorstel van curatoren van het Gymnasium om fnej. N. A. de Geus en Mej. J. G. Lecker te benoemen tot tijde lijk leerares aan die onderwijsinrich ting. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om aan mevr. J. de Jong—Kok overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag te verleenen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der vergoeding voor vakonderwij zers ex art. lOlbis der L.O. wet 1920 over 1938. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekeningen over 1937 en 1938 van het Burger Weeshuis. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening betreffende het verleenen van drank- vergunningen enz. ten aanzien van per ceel Krankeledenstraat 5. Aangenomen. P.U.EM. 9. Voorstel van B. en W. om hun col lege te machtigen met de P.U.E.M. een overeenkomst aan te gaan betreffende garantie voor netuitbreidingen. De heer Bakker (Lib.) vraagt op welke wijze de bedragen worden vastge steld die de Gemeente moet betalen. Heb ben we gegevens van de P.U.E.M. of wor den die door de P.U.E.M. vastgesteld. De heer Van Gent (Lib.) wil dat B. en W. goedkeuring van den Raad zul len vragen als een kabel in den grond moet worden gelegd. Wethouder Stadig (A.R.) deelt mede, dat we afgaan op de gegevens van de P.U.E.M. Mochten er verkeerde gege vens worden verstrekt dan zullen B. en W. deze wel rectificeeren. Wethouder Noordewier (S.D.) zet uiteen, dat als we besluiten tot aanleg van wegen daarin opgesloten ligt dat daarin een kabel komt. Het voorstel wordt aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de lijst van minimum-huren van gemeentewoningen. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot over neming van strooken grond aan den Bisschopsweg. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot over neming van een gedeelte van den Hoog- landschen weg van de gemeente Hoog land Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan P. K. van Eijkelenburg van een perceel bouwterrein aan de Mr. Th. Heemskerklaan. groot pl.m. 1180 M2 voor 5700.—. Aangenomen. 14. Voorstri van B. en W. tot verkoop aan P. K. van Hykelenburg van een perceel bouwterrein aan de Bankastraat groot pl.m. $28 m2 voor f 6400.—. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 10 Juni 1938 betreffende verhuring van een ge- houw aan de vcreeniging „Vrijzinnig Chr. Jeugdgemeenschap". Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 28 Maart 1939 betreffende verpachting van grond aan de wed. H. Kok. Aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 7 Maart 1939 betreffende verpachting van grond aan H. Hoksbergen. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 30 No vember 1937 betreffende verhuring van grond aan de Kleine Koppel. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbelusit d.d. 28 Maart 1939 betreffende verhuring van grond nabij Ruben*straat aan W. Kreikamp. Aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de eemeente-hegrooting dienst 1938 en 1939. De lieer Benninga (C.H.) wijst er op, dat voor het sportterrein Birkhoven 2000 is uitgetrokken en dit bedrag wordt nu verhoogd met ƒ2100. Wethouder Noorde wier (S.D.) kan daarop nu geen antwoord geven, maar hii vermoedt dat het komt. omdat het terrein in '38 nog niet over het geheele jaar is geëxploiteerd. Hij wil in de vol gende vergadering er wel nader op ant woorden. Het voorstel wordt goedgekeurd. 21. Ontheffingen en reclames school geld dienst 1938-1939. 22. Ontheffingen straat- en rioolbelas ting dienst 1938 en 1939. 23. Reclame baatbelasting dienst 1939. 24. Reclames hondenbelasting dienst 1938. De punten 21—24 worden aangenomen. U.L.O.-school 25. Benoeming van een onderwijzer aan de U.L.O. school aan het Schoollaan- tje. De voordracht luidt: 1. B. F. Warmink te Niikerk. 2. J. C. M. Defizc te Amsterdam. Benoemd wordt de heer Warmink. 26. Voorstel van B. en W. tot aan koop van twee woningen aan de Spie- ringsteeg nos. 3 en 5 van J. van Hoei. Aangenomen. 27. Voorstel van B. en W. tot ver koop en ruiling van strooken grond aan de <Groote Koppel met de N.V. Stoom- olieslagerij van J. van Vollenhoven. Aangenomen. 28. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een strookje grond aan de Ver meerstraat aan L. den Houdijker. Aangenomen. 29. Staat van oninbare posten der hondenbelasting dienst 1938. Aangenomen. Reclametegels 30. Vóorstel van B. en W. om hun Col lege te machtigen om vergunning te verleenen tot het aanbrengen van z.g. reclametegels in de trottoirs. De heer v. Gent (Lib.) heeft geen be zwaar, dat reclame wordt gemaakt, maar wel vindt hij het een bezwaar dat de gemeente aan particulieren het object van rcclamemaken ontneemt en het wel zelf doet. Hij zal dan ook tegen zijn. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) is ook tegen het voorstel. Als par ticulieren aan hun gevels reclame wil len maken wordt dat geweigerd. En nu doet de gemeente het zelf. dat keurt hij sterk af. De heer Luycx (R.K.) is niet tegen deze reclame. De gemeente doet het. niet maar een particuliere maatschappij, al leen heft de gemeente een zware be lasting. welke hij te hoog vindt. De heer Ruitenberg (V.D.): Het is toch nooit goed. De gemeente wil op deze manier reclame laten maken en kan niet inzien, dat hierin iets niet goed is. De heer Huslage (S.D.) is het met den heer Ruitenberg eens. Naar aanlei ding wat de heer Luycx zegt, dringt hij er juist op aan de heffing niet te laag te stellen, anders loopen we allemaal over reclametegels. De heer Bakker (Lib.) vraagt of geen compromis is te treffen door de ver ordening wat soepeler te maken. Wethouder Stadig (A.R.) weer spreekt. dat de Gemeente het maken van reclame verbiedt. Wat de heer Van Gent bedoelt ziet op de ontsie rende reclame. B. en W. hebben niet maar zoo toestemming willen geven maar na den aandrang uit het be drijfsleven zelf zijn ze er toe overge gaan het voorstel te doen. In de bcoordeeling van ontsieren de reclame zit een sterk subjectief element. Maar uit het publiek zijn geen klachten gekomen over de richting waarin de keuring voor die reclames gaat. Dat de belasting te zwaar zou zijn, spr. gelooft dat dit nog wel zal meevallen. En als men het bedrag voor de gemeentekas over heeft, dan ziet hij niet in, waar om men dat zou moeten weigeren. De heer v. Gent (L.) meent, dat men nu juist ziet de funeste gevolgen van de verordening op ontsierende reclame. Nu komen de menschen voor die tegel reclame. omdat ze anders geen reclame mogen maken. De Gemeente ontneemt de gelegenheid aan particulieren om re clame te maken en trekt de winst naar zich toe. Wethouder Stadig (A.R.) zegt. dat dit voorstel niets en dan ook niets te ma ken heeft met de verordening op ontsie rende reclame. Het is niet alleen maar te doen om geld in het laatje te brengen. Wat de heer Van Gent zegt kan hij ab soluut niet verantwoorden en is in strijd met de feiten. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) deelt mede, dat aan een sigaren winkelier is geweigerd een bordje van Niermeyer's tabak aan zijn gevel aan te brengen. De Voorzitter wijst er op. dat die aanvragen meest komen op aanraden van den leverancier, terwijl de men- schen het zelf liever niet hebben. Maar die gevallen zijn den heerèn niet bekend. Het voorstel wordt aangenomen met 21 tegen 3 stemmen. Tegen: Bakker. Van Gent en Van Tellingen. Rondvraag De Voorzitter herinnert er aan, dat Maatschappelijk Hulpbetoon ge vraagd heeft een commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar het beleid van M. H. De commissie heeft haar rapport ingezonden dat aan M. H. is doorgestuurd. De heer v. d. L i n d e n (R.K.) zegt, dat de Gemeenteraadsverkiezingen achter den rug zijn. Alles is sportief toegegaan behalve in een vergade ring der R.K. propagandaclub, waar in de voorzitter een openingsrede heeft gehouden, die door de R.K. frac tie en door het overgroote deel der R.K. kiezers niet gedeeld wordt Spr. stelt er prijs op, dat men strijdt met ZONDAG 2 JULI St. Joriskerk 10 uur: ds. J. J. Poot. Bunschoten. 6 uur: d«- Dön<;zelmann. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Dönszelmann. 6 uur: ds. v. d. Berg. Einmakerk 10 uur: ds. Gerritsen. 6 uur: ds. W. v. Limburgh, Amsterdam. Jeugddienst. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: Cand. P. v. d. Berg, ber. pred. te Hagestein. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wijkgebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luthersche Kerk IO'/j uur: Da. C. A. Elink Schuurman. Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk 10.30 uur: Gecomb. met Ev. Luth. Gem. Da. C. A. Elink Schuurman. Remonstrantsche kerk 10.30 uur: ds. W. F. Zuurdeeg, Hoorn, (extra collecte). Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. Zwart. Eestrum. 5.30 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: B. Holwerda. 5.30 uur: ds. Popma. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. Homgrecn. 5.30 uur: ds. Herngrcen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 3 Juli. 7 uur n.m.: de heer E. Wjjnne. Kamperveen. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 6 Juli, 7 uur n.m.: ds. Vreugdenhil, Rijssen. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 Universcele Eeredienst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur: Heiligingsdienst, uur open luchtsamenkomst; 8 uur: Openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemsche weg 7 10 uur: Hollandsche dienst, 11.15 uur English service. Nicasiussfraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge Geen samenkomst. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vriiz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst Geen dienst. HOOGLAND 9.30 uur: ds. Posthumus Mevjes. HOEVELAKEN 9.30 en 6.30 uur: ds. Abbringh. LECSDEN 10 uur: ds. Hofstede. NAARDEN Ned. Herv. Kerk Doopdienst ds.*F. Oort. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00, 9.15 en 10.45 uur, waarvan om 9.15 uur gezongen Hoogmis. Parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henrieus Paulus Math. Withoosstraat 34 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. waardeerin» van elkanders beginse len. De R.K. fractie waardeert het werk van Wethouder Noordewier en van de S.D. fractie, welke, evenals de andere fracties veel heeft gedaan in het belang onzer gemeente. Wethouder Noordewier (S.D.) stelt er prijs op. dat de heer v. d. Lin den dit heeft gezegd, maar zou nog lie ver hebben gezien dat de heer v. d. Lin den nog in een nadere toelichting gaf, dat wat de voorzitter van die propagan daclub heeft erezegd niet is gezegd na mens de R.K. fractie en namens de R.K. Kiesvereenicing. De heer v. d. Linden (R.K.) kan die verklaring wel geven. De R.K. fractie heeft waardecring voor het werk van den heer Noordewier en ook de partij. Wethouder Noordewier (S.D.): En u trekt zijn betrouwbaarheid niet in twijfel? De heer Waterloo (R.K.): Het zon daarsbankje is wel zwaar. Wethouder Noordewier (S.D.): Neen, maar ik ben in die dingen zeer gevoelig en ik stel het zeer op prijs, dat de heer v. d. Linden die verkla ring heeft gegeven. Anders had ik het ter sprake gebracht, want als het waar was, wat in die vergadering GEMEENTERAAD van de R.K. propagandaclub is ge zegd, dan zou ik niet waard zijn hier nog langer te zitten. En, als er geen afkeuring over was uitgesproken dan zou ik ook hier geen vijf minu ten langer gezeten hebben. Ik waar- deer het dan ook ten zeerste dat de R.K. fractie dit standpunt heeft inge nomen. De heer Polder (S.D.) wijst er op dat deze zaak niet alleen den wethou der treft maar de geheele soc.-dem. frac tie. Als de heer v. d. Linden zijn ver klaring niet had gegeven, zou de S.D. fractie zeker aan den Raad een uitspraak hebben gevraagd. De fractie stelt de verklaring van den heer v. d. Linden zeer op prijs. De heer Benninga (C.H.) wijst op het reclamebord aan het eind van de Kamp. dat in slechten toestand verkeert. Wethouder Stadig (A.R.): Ontsie rende reclame. De heer v. Gent (Lib.) wijst op het besluit dat het beroep van de gemeente inzake den bouw van het politiebureau is afgewezen. De Voorzitter: We hebben daarvan nog geen bericht. Wel is het ons per telefoon meegedeeld, maar officieel hebben we nog teen bericht ontvangen, anders hadden we dat hier wel meegedeeld. De heer Van Galen Last (C.H.): Wanneer de Spoorwegen op eigen grond een reclamebord plaatsen, valt dit dan ook onder de verordening op ontsieren de reclame? Aan den Leusderweg is een groot bord geplaatst, wat er op zal ko men weet ik niet. De Voorzitter: We zullen het na gaan. Daarna sluiting. BINNENLAND MIDDELBURG, 1 Juli. In het „Schuttershof" hier ter stede kwam vandaag de Algemeene Vereeniging Radio Omroep voor de twaalfde maal in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Op voorstel van den voorzitter, den heer G. de Clercq, werd aan het begin van de bijeenkomst besloten telegrammen van trouw en aanhan kelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin en aan het Prinselijk ge- zin. Voorts werd een telegram ge zonden aan den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin de A-V- R.O. haar loyale medewerking toe? zegt bij den opbouw en de ontwik keling van den Nederlandschen Ra dio-Omroep en van den Wereld-^ roep. De heer de Clercq sprak in zij ningsrede allereerst een woord vai de aan de nagedachtenis van de: A. Gombert, consul van het Overijssel, die enkele weken is overleden. Wat het afgeloopen jaar betre: heugde spr. te kunnen mededeelen. dat de toestand der A.V.R.O. nog steeds kerngezond is. Er is gelukkig geen enke le reden om op deze algemeene verga- «Jiit- dering niet een optimistische toon te laten hooren. De radio-Omroep in het algemeen neemt in de wereld een steeds belang rijker plaats in. Hij is een stuk van ons leven geworden en wij zouden niet meer buiten dit geschenk van de moderne techniek kunnen. Het is diep te betreuren, dat er in de laatste jaren zoo weinig is terecht ge komen van de zin van de spreuk, die gebeiteld staat onder het wapen in de studiogebouwen van de Britsche Om- roepmaatschappij: „Nation shall speak peace unto nation" (de natiën zullen el kander den vrede verkondigen). De bouwmeester, die deze regelen in marmer liet uithouwen, zag de taak van den radio-omroep als een vrede brengende, maar hij moet zich bitter teleurgesteld voelen, wanneer hij er vaart. hoe thans de omroep in vele lan den van de wereld wordt 'gebruikt voor de uitzaaiing van propagandistische woorden, die het tegendeel plegen te be werkstelligen van het bevorderen van den vrede. De radio-omroep is een machtig en doeltreffend hulpmiddel voor hen, die naar waarheid zoeken, er zijn in spr.'s oogen nog altijd weinig bondgenooten van den vrede, die zoo sterk zijn in het dienen van zijn oogmerken, als: de waarheid. Aan het snel verbreiden van gege vens, die tot waarheidsontdekking voor de luisteraars kunnen leiden, heeft de A.V.R.O. een flink aandeel gehad. Spr. wees op het geheel of gedeeltelijk door geven van de redevoeringen van de lei dende staatslieden in Europa en in Noord-Amerika en van den Paus. zoo- noodig onmiddellijk gevolgd door in re cord-tempo gemaakte vertalingen. Het ls in dit verband wel teleurstel lend. dat. hot nieuwsvergarend orgaan van de dagbladpers in dit. optreden van den ojnrocp een overschrijding heeft wil len zien van de taak van den radio-om roep, oen meening, die spr., niet deelt, maar waarmee naar liet schijnt de con troleorganen der regeering instemmen. Spr. kon geen nadere mcdedeelingen doen over den wereld-omroep en de tele visie. Ondanks de verschillende berich ten. die hieromtrent in de pers zijn ge lanceerd, kon spr. als lid van dc con tactcommissie inzake de werelduitzen dingen verklaren, dat het eindrapport gesteld en dat op het oogenblik nog niet met zekerheid is te zeggen, hoe dit eindrapport er uit zal zien, al lijkt de vaststelling ervan nabij. De omroepen hebben van hun zijde alle mogelijke medewerking aan een totstandkoming van den wereld-omroep verleend. Het is zeker niet hun schuld, dat in deze zaak geen grooter spoed is betracht. De Nozema, de Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij, die zorgt voor den bouw en exploitatie van de radio zenders in Nederland, heeft in het afge loopen jaar de bestaande zenders op behoorlijke wijze geëxploiteerd en zij heeft met voortvarendheid gewerkt aan de voorbereiding van den bouw van de nieuwe zenders. Het gebruik van de nieuwe golven zal ingaan 4 Maart 1940 en de Nozema zal beproeven de "beide nieuwe zenders tegen dien datum ge reed te hebben. Het verheugde spr. ook dit jaar weer een blijmoedig gestemd geluid te kun nen laten hooren. Wij ontveinzen ons niet, "aldus spr., dat het steeds moeilijker wordt onze leidende positie te handhaven. De tijd slijpt... en de doofheid in de luiste- raanswereld grijpt om zich heen. Op iedere aan een omroep betalende luisteraar is er nog altijd een dove luis teraar, die niet betaalt, dat kan zoo op den duur niet doorgaan. Het „wij zaai en, wij maaien niet, wij teeren op den boer" is aan vogels geoorloofd, maar niet aan den vogel luistervink of beter: den blinden luistervink. De heer W. Vogt, directeur van het omroepbedrijf, bracht het jaarverslag De resultaten zouden nog gunstiger zijn, aldus spr., wanneer wij niet voor de noodzaak stonden elk jaar een vrij belangrijk hooger bedrag aan de pro gramma's en auteursrechten te beste den. In deze stijgende lijn zien wij tel kens hooger eisch weerspiegeld, die de leden aan de kwaliteit der program ma's stellen. Betere programma's bctee- kenen vaak duurdere programma's. Maar niet uitsluitend duurdere pro gramma's: ook programma's, die lang duriger on grondiger voorbereiding vra gen of die op gramofoonplatcn moeten worden vastgelegd voor zij worden uit gezonden. Teneinde te kunnen voldoen gan de eischen. dis een goede voorbe reiding stelt, moeten wij beschikken over een prima technische apparatuur. De voorbereiding van de program ma's vraagt veel meer tijd dan vroeger en de voracheidenheid, die de luiste raar terecht verlangt, maakt het onver mijdelijk. dat wij over veel en veel meer ruimte beschikken dan waarmede vroeger kon worden volstaan. De overbelasting voornamelijk van de groot studiozaal heeft de A.V.R.O. ertoe gebracht, te besluiten tot het bouwer \an een tweede zaal, wat de afmetin gen betreft gelijk can die van de nc- staande, doch uitsluitend bestemd repetities en radio-uitzendingen van orkesten en opera-werken, waarbij geen talrijk publiek tegenwoordig zal zijn. Er is nog een atidero oorzaak, Jic heeft genoopt tot uitbreiding var. het studiocomplex. Zii net in den wensch van do regcering binnenkort aan te vangen met de inslel'ing van een z.g. wereldomroep. Zulk een wereldomroep, waarvan do A.V.R.O. natuurlijk een behoorlijk deel zal verzorgen, moet geheel onafhanke lijk van de binn-m'andschcn omroep kunnen werken. I)at ook hiervoor meer studioruimte noodig is ligt voor dc hand. Wanneer de nieuwe installatie straks gereed Is. zal de A.V.R.O. in staat zijn. niet minder dan vijf ver schillende programma-afnenirea onaf hankelijk van elkaar te bedienen. Spr. eindigde met de aansporing dat allen blijven werken den geest der ver eeniging zuiver en levendig te houden en nimmer te verzuimen de plaats in het hart van het Nederlandsche volk te ver- nog niet door deze commissie is vest-1 kiezen boven elke andere. WONINGINRICHTING Utr weg 90a Tel. 1235 Wij etaleeren producten van de Koninklijke Vereenigde Tapijt- fabrieken in verband met de TENTOONSTELLING op 3 en 4 Juli a.s. in Amicitia. OMTREK Extra salarisverhoogingen voor secretariepersoneel, die later weer werden ingetrokken Pressie van Binnenlandsche Zaken DRIE ambtenaren ter gemeente secretarie van Soest hadden van het college van B. en W. extra salarisverhoogingen gekre gen, als tevredenheidsbetuiging voor hun werk. Daardoor werd hun salaris niet alleen verhoogd boven de limiet, die door de gewone sala risverhoogingen was gesteld, maar zouden zij ook een paar jaar eerder hun maximum wedde bereiken. Korten tijd echter nadat B. en W. hun dit buitenkansje hadden ge gund, werd het door hetzelfde colle ge weer ingetrokken. Daartegen kwamen zij bij het ambtenarenge recht in beroep, dat gisteren, onder presidium van mr. H. van Haerin- gen, dit bproep behandelde. De gemachtigde" van klagers, mr. P. A. G. Ubink, directeur-secretaris van den Nederlandschen bond van gemeen te-ambtenaren, te Amersfoort, gaf een uiteenzetting van het geschil, waarbij bleek, dat B. en W. van Soest hun twee de besluit hadden genomen naar aanlei ding van pressie, uitgeoefend door het departement van binnenlandsche za ken, hetwelk de gemeente anders niet voor een extra uitkeering in den werk- loozensteun in aanmerking wilde laten komen. Pleiter betoogde uitvoerig, dat B. en W. niet bevoegd waren, den eersten maatregel in te trekken. Het ambtenarenreglement geeft hun alleen die bevoegdheid, als er sprake is van een straf, hetgeen hier geenszins het ge val was, want het college was juist over deze ambtenaren zeer tevreden. En ze ker mocht aan het besluit geen terug werkende kracht worden gegeven. Die terugwerkende kracht baseerden B. en W. op de overweging, dat het be sluit pas effectief zou geworden zijn na dc goedkeuring van de begrooting door den raad. Zij hadden echter na hun be sluit daarvan aan den raad kennis ge geven en de raad had de begrooting. die met deze verhoogingen rekening hield, goedgekeurd. Verschillende uitspraken van ambtenarenrechterlijke colleges nu gaven duidelijk blijk van de opvatting, dat het besluit, al geldig zou zijn na de uitvaardiging en dat het er voor de gel digheid niets toe deed. of de Raad het totale bedrag voor de uitbetaling der sa larissen van het secretariepersoneel had goedgekeurd. Verder beriepen B. en W. zich op het feit, dat dc begrooting, voor de verkrij ging van de werkloosheidssubsidie, moest worden goedgekeurd, door het de partement van binnenlandsche zaken, en zoolang de bestreden verhoogingen niet waren ingetrokken, zou dat niet kunnen geschieden. Pleiter meende evenwel, dat men geen begrotingstech nische kwesties mag mengen in een zaak, die betrekking heeft op de aan spraken van een ambtenaar. De verhoo ging was ook niet aan voorwaarden ge bonden, doch slechts was de restrictie gemaakt, dat de begrooting moest wor den goedgekeurd door gedeputeerde staten, en dat was geschied. Pleiter meendo dan ook, dat het. in- trekkingsbesluit van B. en NV. van Soest niet gehandhaafd kon blijven en dat klagers recht hadden op de hun bij eer der besluit toegekende verhoogingen. Het gerecht zal in deze zaak later uit spraak doen. RAAD VAN HOEVELAKEN HOEVELAKEN. De Raad dezer ge meente wor.it bijeengeroepen ter verga dering op Dinsdag 4 Juli a.s. des v.m. 11 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Medcdecling kasopname. 3. Voorstel tot verkoop aan het rijk van twee kleine gedeelten van de Laak. 4. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met de gemeente Amers foort inzake den keuringsdienst van vee en vleesch. 5. Onderzoek geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden. NIEUW MIJNREGLEMENT SPOEDIG AFGEKONDIGD? 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Xaters betreffende de af kondiging van een nieuw mijnregle ment heeft de minister van waterstaat als volgt geantwoord: Het. ontwerp van een nieuw mijnreg lement hooft het departement verlaten: eerwacht mag worden, dat de afkondi ging binnen niet te langen tijd kan wor den tegemoet gezien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8