DAGBLAD NOG GEEN EINDE IN ZICHT VAN HET OVERLEG MET MOSKOU Rijksminister dr. Funk Ernstig incident tusschen Polen en Oekrainers Aandrang tot opname van Winston Churchill in het Britsche kabinet in Den Haag aangekomen Woensdag 5 Juli 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 5 Nederland en Zwitserland evenzeer ter sprake gebracht als de Oostzee-staten De Times is tegen opgedrongen „garanties" Wang Tsjing Wei's poging mislukt 35H Succes Tuin Zal Chamberlain wijken voor dezen druk? Reeds hedenmorgen vond een onderhoud plaats met de ministers Colijn en Steenberghe Beschouwingen in de Duitsche pers Britsch koningspaar naar Brussel De Britsch-Japansche conferentie te Tokio Licht op: 9 uur 49 ocr maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65, per -week met gratia verzekering tegen ongelukken) t 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 'NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PM R nm JflVFRTFNTIFN 4 1105 mcl >"b«8"P b«»'is'""nn"!r' PWili) UtH ftUVtKltniltn mccr (025 Liefdadijheids-adveftentiën voor de helft var, Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent', elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1Bewijsnummer eatra i 0 05 MOSKOU, 5 Juli (Reuter)- In welingelichte kringen te Moskou is men van meening, dat de bewering, als zou de overeenkomst tusschen de drie mogendheden practisch tot stand zijn gekomen en binnenkort onderteekend worden, voorbarig is. Er is zeker reden om aan te nemen, dat de onderhandelingen voortgang heb ben gemaakt, doch er is geen aanduiding, dat de garanties aan de Oostzeestaten geregeld zijn. Men is van oordeel, dat het ant woord van Molotof op de jongste Britsch-Fransche voorstellen tegenvoorstellen bevat, welke verdere bespreking noodig maken, zoodat de onderhandelingen voort zullen duren. zonder de meening van laatstgenoemde landen te kennen, terwijl zij aarzelden de Oostzeestaten te garandeeren. omdat deze zich tegen de Russische garantie verzetten. Sommigen meenen, dat Engeland wellicht bereid zou zijn. de Oostzee staten te garandeeren, als de Sovjet-Unie Nederland en Zwit serland zou garandeeren. Het ge rucht gaat echter, dat de Russen zich zouden blijven beroepen op het ontbreken van diplomatieke betrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en Zwitserland en Nederland en zouden verlangen dat de wederzijd- sche bijstand ingeval van bedrei ging van de onafhankelijkheid der in het garantiestelsel opgenomen landen verplicht en onbeperkt zou zijn. VOLGENS gezaghebbende Moskou- sche kringen zou het antwoord, dat Molotof aan de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland ter hand heeft gesteld, eenige tegenvoorstellen bevat ten. Het gaat dan ook niet, zoo zegt men, om een definitief antwoord en de besprekingen tusschen de drie landen zouden nog worden voortgezet. Volgens dezelfde aanwijzingen schijnt het, dat de Russische nota nog steeds draait om de garantie der Oostzeestaten door Frankrijk en Engeland, en de garantie voor de kleine West-Europeesche staten België, Zwitserland en Nederland door de Sovjet-Unie. Men zal zich herinneren, dat Sjdanof zich in de Pravda van 29 Juni heeft af gevraagd. waarom Engeland en Frank rijk wilden, dat de Sovjet-Unie landen als Nederland en Zwitserland, die met de Sovjet-Unie geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, garandeert In een hoofdartikel schrijft de Times heden, dat Nederland en Zwitser land niet tegen hun wil in een stelsel van garantieverdragen moeten worden opgenomen. Het standpunt der Sovjet- Unie zou zijn, dat het voor de Oostzee staten goed is, tegen Duitschland ver- Vertegenwoordigers der Oekrainers zouden contact zoeken met Duitschland WARSCHAU, 5 Juli. (Havas) Te Brzekany in Oost-Galicic heeft zich een incident voorgedaan tus schen Poolsche politie en drie Oekrainers. De politie verlangde, dat de Oekrainers hun papieren zouden toonen, doch de mannen vluchten in een huis. Toen de po litie hier wilde binnendringen, werd zij met schoten ontvangen. In den strijd werd een politieman en een Oekrainer gedood. De chef yan de Poolsche politie leidt per soonlijk het onderzoek. Naar aanleiding van het Poolsch- Öekrainsche incident te Brzekany for muleert de Kurjer Polsky. het orgaan der Poolsche zware industrie, de Oekrainsche kwestie aldus: De kwestie is rijp voor een definitie ve oplossing. Polen heeft zich steeds bereid verklaard, haar te regelen op basis van de drie volgende punten: (1) De Oekrainers moeten de Pool sche souvereiniteit aanvaarden. (2.)Zij moeten dezelfde plichten op 2ïch nemen als de andere staatsbur gers. (3.) Zij moeten afzien van alle geheul met de vijanden van Polen. Het Poolsche blad verklaart dan verder: „Op deze Poolsche voorstel len antwoordt men van Oekraini- sche zijde met schoten en stappen bij de Duitschers te Praag en te Danzig", terwijl het blad voorts meldt, dat de leider van de S.S. in Oost-Pruisen en Danzig, Rediess, zich in verbinding heeft gesteld met vertegenwoordigers van de Oekrai- nische minderheid. De Poolsche ambassadeur te Londen, Raczynski is gisteren tezamen met den leider van de Poolsche financieele mis sie te Londen, kolonel Koe, door minis ter Beek ontvangen om verslag uit te brengen over de besprekingen inzake een leening van Engeland aan Polen. Van niet-officieele zijde wordt gemeld, dat deze leening veertig millioen pond sterling zal bedragen, voor de helft betaalbaar in baar geld en voor de helft in goederen. De president van de Pool sche republiek heeft gisteren maar schalk Smigly Rydz, minister Beek. den minister-president, en den minister van financiën ontvangen om de loopen- de zaken te bespreken. Uit Orlowo wordt gemeld, dat twee viermotorige Dultsche Junker vliegtuigen over Poolsch gebied zijn gevlogen. Het eene kwam uit Oost-Pruisen, het ander uit Groot- Duitschland. De Poolsche grens wacht maakte door middel van vuurpijlen duidelijk, dat het vlie gen over dit gebied verboden was. Beido vliegtuigen zijn te Danzig geland. Men weet niet wie aan boord waren. Uit Danzig wordt gemeld, dat den laatstcn tijd talrijke Polen uit hun wo ningen worden verdreven vooral zij, die kleermakerijen of schoenmakerijen bezaten. Men kan in Danzig zonder vergunning geen nieuwe zaak opzetten eri deze toestemming wordt aan Polen meestal geweigerd. Feestdagen: meer dan 500 dooden NEW-YORK, 5 Juli. (Ha- vas). Tijdens de vier vacan- tiedagen ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag der Vereenigde Staten die ruim 2Vz millioen menschen naar het New Yorksche strand hebben gevoerd, zijn minstens 525 personen om het leven ge komen, waarvan 250 door ver keersongelukken en 145 door verdrinking. dedigd te wórden en dat zij gegaran deerd behooren te worden of zij willen of niet, terwijl Engeland zich daaren tegen op het standpunt stelt, dat iedere staat voor zichzelf dient uit te maken, wat het beste voor hem is. Dit is het natuurlijke uitvloeisel van de Britsche vrijheidsgedachte. De juiste procedure lijkt de Times daarom te zijn. dat de drie groote garan- deerende mogendheden een verdrag van wederzijdschen bijstand onderteekenen, waartoe zij zich alle drie bereid ver klaard hebben en dat in feite reeds be staat. aangezien tusschen Frankrijk en de Sovjets een bondgenootschap bestaat en Engeland met Frankrijk verbonden Intusschen, zoo voegt de Times er nog aan toe, zou de Fransch-Britsche diplo matie er op gericht kunnen zijn, de Oostzeestaten er van te overtuigen, dat hun werkelijke belangen gelegen zijn in een bondgenootschap met de drie non- agressiestaten. In een eventueel garan tieverdrag zou zonder moeite een clau sule gevoegd kunnen worden, .waarbij de garandeerende mogendheid verplicht wordt, zijn strijdkrachten na den met succes verleenden bijstand terug te trek ken. Maarschalk Woe Pei Foe weigerde zelfs met hem te praten SJANGHAI, 5 Juli (D.N.B.) - In Peiping heeft Wang Tsjing Wei drie dagen lang met vertegenwoor digers van de Nanking- en Peiping- regeeringen onderhandeld over zijn plan tot vorming van een centrale Chineesche regeering. De bespre kingen deden het raadzaam voor komen, dit plan voorloopig nog in beraad te houden. Ook een tweede plan, dat Wang Tsjing Wei in ge val van mislukking van het eerste plan wilde uitvoeren, wordt in wel ingelichte kringen voorloopig als mislukt beschouwd. Wang Tsjing Wei hoopte den steun van maarschalk Woe Pei Foe te kun nen vinden voor het vormen van een derde regeering over een deel van Chi na, n.l. over Midden-China. Woe Pei Foe heeft echter tot dusverre iedere be spreking met Wang Tsjing Wei gewei gerd. FRANSCH JOURNALIST MOET ITALIË VERLATEN ROME, 5 Juli (Havas) De Fransche journalist. Robert Gyon, correspondent van de Parijschc „Journal", en secretaris van de buitenlandsche persvcrceniging in Italië, heeft het verzoek ontvangen het land te verlaten. ÏTALIAANSCHE DEVIEZEN- SMOKKELAARS OPGESPOORD GENUA, 5 Juli (Havas) Te Genua is een belangrijke organisatie van devie- zensmokkelaars ontdekt. Er zijn eenige personen gearresteerd. De Italiaansche staat zou 16 millioen lire schade hebben geleden. DEN KLIMROZEN Door de warme dagen in Juni zalen we al vroeg in de rozen en vooral onze klim roos aan den Zuidgevel was ul bijzonder vroeg in volle glorie. Hei is de Paul's Scarlet Climber, de allerbeste grootbloe- mige winterharde klimroos met levendig scliarlakenroode gevulde bloemen, die een snel opgaanden groei vertoont en over vloedig bloeit. Daar het echter zeen wilde groeier is. leent deze zich ook uitstekend voor het bekleedcn van hekwerk. Wanneer we een klimroos toepassen in een tuintje, waar gevel en hek zich in el- kaars onmiddellijke nabijheid bevinden moeten we er wel aan denken een zelfde soort te kiezen, daar de bloemenweelde anders te veel verbrokkeld wordt. Klimrozen bloeien het mooist op de scheuten, die ze het vorige iuar gevormd hebben, en wanneer we ze willen snoeien, moeten we ons uitsluitend bepalen bij het wegnemen van scheuten, die reeds ge bloeid hebben. Er zijn wel enkele uitzon deringen. die zóóveel longe scheuten voortbrengen, dat al de oude gerust ver wijderd mogen worden, hetgeen b.v het geval is bij de kleinbloemige trosroosjes. o.a. de bekende rose Dorothv Perkins, die in Juli en Augustus bloeit. Bij de rozen, die weinig nieuwe scheu ten vormen, nemen we de zwakke weg en binden de sterke aan. om het volgend jaar mooie stevige planten en 'n milden bloei te mogen verwachten. Er zijn wel eens bloemenliefhebbers die ecnigszins sceptisch staan tegenover het gebruik van rozen in den tuin. omdat zij er een groot deel van het laar kaal en en onoogeltjk uilzien. waar de korte bloei periode volgens hen niet tegenop weegt. Me dunkt dat dit alleen een bezwaar kan zijn als we er uitsluitend een rozentuin op na houden, doch in een gewonen tuin met een afwisselende beplanting zouden we de rozen niet graag willen missen. Want zou er wel één plant te vinden zijn die zulke hoeveelheden bloemen te voorschijn brengt in zulk een korten tijd? Bij gevelplanten moeten we er wel aan denken de juiste kleur te kiezen, want dikwijls wordt het effect van de kleur be dorven door den verkeerden achtergrond. Roode rozen tegen 'n rooden muur doen het hcelemaal niet daarentegen wel tegen 'n grijzen of gelen achtergrond. Rose ro zen behooren evenmin tegen een rooden muur thuis, doch wel tegen wit. geel en grüs. Witte en gele rozen zijn luist weer wel geschikt om tegen roode muren ge plant te worden. Ln zoo vraagt elk huis zün rozen en nu ze bloeien, kunnen we de combinaties een* bekijken en beoordee- !en wat voor onzen eigen gevel in aan merking zou komen. VAN KAR GEVALLEN EN GEDOOD LUNTEHEN, 5 Juli. Vanmid- dag is de zestienjarige A. Engelen uit de Hul, bij Lunteren, onder een gierkar geraakt en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde, doordat het paard voor de gierkar schrok, waardoor de wagen omsloeg en de jongen met het hoofd onder de kar kwam. LONDEN, 5 Juli. (Reuter). De benoeming van Winston Churchill tot minister van marine is zeker, althans volgens de Daily Mail. welk blad verklaart, dat van buiten het parlement alsook door de directe aanhangers van den premier druk op Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tijd verlo ren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzigingen kun nen volgens het blad tot stand ge bracht worden op elk oogenblik vÓöp het parlement eind Juli met vacan- tie gaat., doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrijpende politie ke wijziging en onder zekere om standigheden zou een beslissing over opneming van Churchill in het kabinet dan ook tot September uit gesteld kunnen worden. De Evening Standard wijst op de be langrijke strooming ten gunste van het opnemen van Winston Churchill in de regeering. Het blad merkt op, dat l^dy Astor de beweging in het Lagerhuis Winston Churchill leidt, terwijl Lord Astor, bijgestaan door Lord Trenchard. de beweging leidt in het Iloogerhuis. Het grootste deel van de conservatieven is deze beweging gunstig gezind en ook de liberalen ge ven hun steun. Verder wordt opgemerkt, dat oen groot deel van de pers aan deze bewe ging haar steun verleent, met. name de liberale News Chronicle en Manchester Guardian, de Yorkshire Poet (het blad van Eden's familie), de Daily Mirror, alsmede de conservatieve Daily Tele graph en de Observer, het blad van Lord Astor. (Voor de befoekenis van een weder opname van Churchill in het Brit~chc kabinet zie men het Wereldgebeuren op pag. 3 van dit blad). 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Ter beantwoording van het be zoek dat minister Steenberghe in Maart j.l. aan zijn Duitschen ambtgenoot in Berlijn heeft ge bracht, is dr. Funk hedenochtend met den nachttrein uit Berlijn hier ter stede aangekomen. De Duit sche minister was vergezeld van mevrouw Funk en van eenige hoofdambtenaren aan zijn depar tement verbonden. Ook kwam mede de Duitsche gezant in Den Haag, graaf von Zech Burkers- roda, die den Duitschen minister tot Gouda tegemoet was gereisd. Dr- Walther Funk Op het tweede perron, van liet staats spoorstation waren ter begroeting aan wezig gravin von Zech Burkersroda, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, namens den mi nister van Economische Zaken, met mr. Toppema van het departement van eco nomische zaken. jhr. mr. G. C. J. van Reenen, chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, na mens dien minister en verschillende hoeren van het Duitsche gezantschap. Met elf minuten vertraging kwam de trein even elf uur aan. Nadat dr. Hirschfeld en jhr. Van Roencn minister Funk begroet, hadden stelde de Duit sche gezant, de hoeren van de legatie aan den minister voor. Mevrouw Funk had een ruiker prachtige rozen in de hand. In den loop van den ochtend heeft minister Funk een bezoek ge bracht aan den Nederlandschen mi nister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en den minis ter-president dr. H. Colijn. Ter eere van het bezoek van minis ter Funk hebben de Duitsche gezant en gravin Von Zeck-Burkersroda op het Duitsche gezantschap een lunch gege ven. Behalve de Duitsche minister en mèvrouw Funk behoorden tot de gas ten minister-president Colijn en de mi nisters: Steenberghe, Wel ter en Van Buurcn, de president van de Nederland- sche bank, mr. L. J. A. Trip, Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van llaersma de With, eenige departemen tale hoofdambtenaren en leidende figu ren uit Nedcrlandsche economische kringen. Duitsche beschouwingen Over het bezoek dat rijksminister Funk aan Nederland brengt schrijft de „Berliner Boersenzeitung" dat deze reis de uitdrukking is van Duitschland's be reidwilligheid een gezonde wereld economie te voeren welke allen deel nemers recht laat wedervaren. Minister Funk zoo vervojgt het blad, heeft vaak genoeg uitvoerige verklarin gen afgelegd hoe zeer Duitschlands autonome economische politiek in het geheel geen starre afsluiting behoeft te heteekenen van de rest der wereld, doch hoe Duitschland integendeel wcnscht en bereid is ook in de toe komst zoo mogelijk nog meer op de we reldmarkt te blijven koopen, op voor waarde dat dit handelt verkeer ge schiedt op den grondslag van eerlijke wederkeerigheid. De Duitsche invoer- rijfers zijn daarvoor het beste bewijs stuk. Het Duitsche beginsel is niet, het betrekken van buitenlandsche goede ren, daar te concentreeren waar l Duitschland in de positie is van een kooper die onvoorwaardelijk goederen moet koopen, neen, Duitschlands stre ven naar autonomie in den wereldhan del is er op gericht, de grootste vrij heid tusschen vraag en aanbod te ver krijgen. In zeker opzicht geldt dit ook voor de kwestie der z.g. valutapolitiek en daarom is het opmerkelijk dat Funk voor de vergadering van de bank voor internationale betalingen te Bazel ook van gedachten gaat wisselen met den president der Ne- derlandsche circulatiebank. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „het is niet de eerste maal, dat minister Funk een nabuurland be zoekt waarmede Duitschland door waardevolle vruchtbare economische be trekkingen verbonden wordt. Thans gaat het echter niet om het aanbren gen van een nieuwen klant. Het betreft hier integendeel een van Duitschlands hoste cliënten, zooals omgekeerd Duitschland een der grootste afnemers is var. Ncderlandsche producten, in het bijzonder op landbouwgebied. Daarom zal het bezoek van minister Funk meer zijn dan een aangelegenheid van diplo matieke hoffelijkheid. Deze reis zal gelegenheid geven boven de technische bijzonderheden uit, den nadruk te leg gen op de nauwe verbondenheid der beide handelsgebieden. LONDEN, 5 Juli (Reuter) De Koning en de Koningin van Enge land zullen in October een officieel bezoek brengen aan Brussel. In een officieele verklaring van Bucking ham Palace werd gezégd, dat de Koning en de Koningin met vreugde de uitnoodiging van Koning Leopold hebben ontvangen en gaarne hier aan gevolg zullen geven. TOKIO, 5 Juli. (Reuter). De Brit sche ambassadeur te Tokio, Craigie, die gisteren een onderhoud met minis ter Arita heeft gehad, heeft in een in terview verklaard, dat de Britsch-Ja pansche onderhandelingen betrekking zullen hebben op plaatselijke kwesties, verband houdende met den huidigen toestand te Tientsin. De datum der for- meele opening der besprekingen staat nog niet vast, doch, zoo voegde Craigie er aan toe, het is mogelijk uit de ver warring te geraken door onderhande lingen en niet door krachtdadige maat regelen. WEERVERWACHTING geldig van hedenavond 'tot morgenavond ongeveer 19 u. Aanvankelijk matige tot zwakke Zuidoostelijke tot Zui delijke wind, later ruimend tot Zuidwest. Aanvankelijk licht tot halfbewolkt, later toenemende bewolking, droog weer behoudens kans op on weer, aanvankelijk zeer warm. Buitenlandsch weeroverzicht Het weer in geheel Centraal Europa wordt beheenscht door het continentale gebied van hoogen luchtdruk, dat zich uitstrekt van den Balkan over het Oos telijk Oostzeegebied tot over Scandina vië. De lucht is overal zeer droog en het weer zeer warm en zonnig. Op de Britsche eilanden en in West Frank rijk doet de oceaandepressie zich gel den, die stationnair ten westen van Ier land blijft liggen en niet van diepte verandert. Koelere luchtmassa's die met weste lijke winden over de Golf van Biseaye en het Kanaal in het westen van Frank rijk en in Engeland binnendringen ge ven aanleiding tot het vormen van een onweersfront. In den nacht vielen zware regens in Bretagne en in midden Enge land. In de Alpen is de temperatuur zeer hoog. Jungfraujoch meldt plus 1 graad. Zugspitze 6 graden, Saenti3 9 graden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1