JAPAN SCHIEP EEN NIEUW CHINA Schaduwen aan de kust Als reddingsvaartuigen ter plaatse waren geweest.... Gemeenschappelijke stap der drie mogendheden? „De Chineesche millioenen-massa is getraind den dood in het aangezicht te zien" Guerill a-krijg meesterlijk georganiseerd" Verdere financieele maatregelen van China „50 millioen behooren ons" beweert Japan Betoogingen tegen kardinaal Innitzer DUITSCH BEZOEK AAN LONDEN De ramp van de Thetis HET NIEUWE FEUILLETON Alle studenten medisch gekeurd J. Jefferson Farjeon Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 JULI 1939 Onderhoud met mr. W. H. Donald, adviseur der Chineesche re geering GEHEEL onverwacht heeft de he tende- adviseur der'Chineesche re- •ing, mr. W. H. Donald, een kort bezoek aan Ja va' gébracht' De heer Donald is ceret te Soerabaja geweest, vanwaar hij naar Batavia ging. Zijn- oponthoud in de hoofdstad was van korten duur. Met de „Ruys" van de K.P.M.'is hij naar Madagascar vertrokken. De heer Donald hoopt op deze trip herstel van zijn geschokte ge zondheid te vinden. Tijdens zijn verblijf in de krokodillen stad had een vertegenwoordiger van het Soerabajaech. Handelsblad een onder houd met. hem, waaraan het volgende is ontleend: „Japan heeft eerr hieuw China doen ontstaan, een China, dat meer en meer ^ich één gaat voelen. Als Japan het verzet thans niet kan neerslaan; zal het te laat zijn. Toen de Japanners China binnendrongen, realiseerden zij zich niet de kracht van den geest, welke in China is ontwaakt Zij dachten dé bevolking schrik in té' boezemen, met hun gruwelijke luchtbombardementen en haar té denioralieeeren, doch za gen hierbij over het hoofd, dat de miHloènèmhas^d van China getraind ie den dood in het aangezicht te zien. Zij- kent den dood bij millioe- nen, hongersnood, oyeretroomingen, burgeroorlog,Jjanditisime, zij vroegen hun deel, dat zonder morren werd gegeven. In de provincie Szechwan kwamen van het ontstaan der republiek tot onge veer' 4 jaren geleden 420 burgeroorlogen voor. Over het gehfeele land ie de be volking gewcyd aan lijden, gewend uit het brandende huk te vluchten voor de geweren van plunderaars of verove raars. Dit volk is niet meer te verschrik ken door de ellende van den oorlog. Wanneer het luchtbombardement haar huizen heeft vernield, delft zij de doo- den uit de puinhoopen op, bundelt na de begrafenis de schamele have en goed en trekt verder. Zij klaagt nooit, zij zwijgt. Millioenen zijn uit do vlakten van het oosten gevlucht en trokken westwaarts, waar geforceerd door Ja pan, een nieuw China wordt openge legd en een nieuwe natie in wording is". De ontwikkeling van W est-China |7*EV van de belangrijkste gevolgen #7/ van de Japansche invasie is de open legging en ontwikkeling van West- China. Met inspanning van alle krachten wordt een groot wegennet aangelegd. De bevolking, bezield door de nationale ge dachte. heeft bij den wegenaanleg gewel dige prestaties geleverd, waarbii weinig meer vergoeding kon worden gegeven dan voeding en onderdak Waar vroeger on bewoonde vlakten waren en woestenijen vernizen thans de nederzettingen en boer derijen van de Chineesche vluchtelingen uit Oost-China. Waar vroeger zelfs geen ossenwagen kon - riiden. snellen thans de vrachtauto's en autobussen voorbij. China is onoverwinnelijk OP de vraag hoe hij zich den afloop van den oorlóg dacht, antwoordde mr. Donald niet rechtstreeks. China heeft 470 millloen inwoners en zelfs al zouden de Japanners er in sla gen om 70 millioen menschcn te dooden met hun bombardementen, dan nog blijft een massa van 400 millioen over. Die is onoverwinnelijk. Het Chineesche leger telt thans ongeveer 180 divisies. Het moreel en de vechtcapaciteit is be ter dan het ooit is geweest, terwijl die der Japanners, die gedacht hadden Chi na irr 2 maanden te onderwerpen, min der wordt. Het militair nutteloos bom bardement van Chungking was een uiting van machteloosheid. De Gueril- la-krijg is meesterlijk georganiseerd. Elke luchtaanval wordt met twee gue- rilla-aanvallen beantwoord. De oorlogs berichtgeving der Jnpanners is geheel op de voorlichting van het eigen volk ingesteld, dat niets mag weten van den waren stand' van zaken. Kortgeleden verscheen een bericht, dat een geheel Chineesch legercorps was omsingeld, terwijl zij in feite door de Chineesche troepen waren teruggedreven. Een be richt van eenige dagen later van dezelf de plaats vermeldt eenvoudig: „dat de aanvallen op den vijand werden voort gezet". Financiën en vrede TOEN' de vraag werd gesteld, hoe dit alles wordt gefinancierd, lachte de heer Donald en zeide, dat hij het ook niet wist en eigenlijk reeda een paar jaar op een krach wachtte. Zijn respect voor den minister van finan cien groeit daarom steeds en in den laatslen tijd gelooft hij ook niet meer aan een dehlacle. Ten aanzien van de diverse vre despogingen zeide Donald, dat elke Chineesche regeering, die vrede zou willen sluiten terwij] de Japanner» nog in China zijn, weggevaagd zou worden. Verschillende vredespogingen zijn reeds van Japansche zijde ondernomen, ondanks het bericht, dat zij niet met Tsjang Kai Tsjek willen onderhandelen. Italië. Duitschland, zelfs de „Marionct- ten-regeering te Nanking en als hekken sluiters de Engelschen werden verzocht om als bemiddelaar op te treden, zon der succes. TSJOENGKING, 4 Juli (Reuter). De Chineesche regeering heeft het drastische verbod van invoer van luxewaren doen volgen door de aan kondiging van verdere financieele maatregelen om het hoofd te bieden aan den huidigen oorlogscrisistoe stand. Deze maatregelen bestaan in nieuwe valutaregelingen voor den invoer en den uitvoer. O.M. wordt hepaald. dat impor teurs van essentieele goederen zich voor buitenlandsche valuta moeten wenden tot een valuta-onderzoekcommissie te Tsjoengking. Bij toewijzing van de ver zoeken zullen de regeeringsbanken in structie krijgen van de commissie om deviezen te leveren tegen de officieels tarieven, welke volgens den woordvoer der van het ministerie van Financiën zullen zijn 703.33.1.15'8 Amerikaansehe centen per Chineeschcn dollar voor tele grafische transfers. De minister van Fi nanciën. Kocng. heeft verklaard, dat de nieuwe procedure geen nadeeligen in vloed zal hebben op dc operaties van het Yatutastabiltsatiefonds. Alle uit export verkregen deviezen moeten worden ver kocht aan de regeeringsbanken tegen of ficieel? koersen in ruil voor Chineesche dollars, waarbij uitzonderingen worden gemaakt voor ruilovereenkomsten in het geval van zekere exporten. FAURE VOORZITTER VAN DEN GEMEENTERAAD VAN PARIJS PARIJS. 4 Juli (Havas). Emile Fau- re (Nat. Republ. partij) is met 53 van de 83 uitgebrachte stemmen tot voorzit ter van den gemeenteraad van Parijs ge kozen. Zijn tegencandidaat, de commu nist Bossus, verkreeg 27 stemmen. De Chineesche zilver- voorraad te Tientsin TOKIO, 4 Juli (Domei). - Onder het opschrift „de 50 millioen dollars van China" schrijft de Japan Times, dat de Japanneezen op de a.s. Britsch-Japansche conferentie den Britten zullen vragen aan het re giem van Peiping den zilvervoor- raad uit te leveren ten bedrage van ongeveer 50 millioen dollars. Den laatsten tijd zijn geruchten in omloop, dat een belangrijk gedeelte van dezen zilvervoorraad in het geheim met een Britsch oorlogsschip uit Tientsin is verzonden. Ook zegt men. dat de Brit ten wel onder een of ander voorwendsel de uitlevering van het zilver zullen wei geren. Volgens het blad behoort hot zil ver aan de filialen van de Chineesche bank en de Verkeersbank te Tientsin, welke banken zijn toegetreden tot de Chineesche Federale Reserve Bank. Deze banken hebben hun zilvervoor- raden afgestaan voor bankbiljetten. De Britsche regeering heeft in geen geval meer recht het zilver te houden, dan de Japansche militaire autoriteiten te Sjanghai op grond van hun militaire rechtspraak hebhen tot in beslagneming van Britsch kapitaal, dat bij eenige Chi neesche Bank instellingen is gedepo neerd. WEENEN, 4 Juli (Havas). In Be- nedenoostenrijk hebben zich ter gele genheid van een rondreis van kardinaal Innitzer tegen dezen kerkvorst gerichte betoogingen voorgedaan. De kardinaal zou zijn reis zelfs hebben moeten afbre ken om naar Weenen terug te keeren. Deze betoogingen bereikten Zondag te Grossweitersdorf ten noorden van Wee nen haar hoogtepunt. De betoogers rie pen: „Kardinaal het bloed van Holzwe- ber en Planetta kleeft aan uw handen". Ook werden rotte eieren naar den kar dinaal geworpen. LONDEN, 5 Juli. (Havas). De Britscho pers bericht, dat luitenant kolonel Gerhardt von Schwerin van den Duitschen generalen staf, een persoonlijk vriend van Hitier, zich sedert eenige dagen in Enge land bevindt en de fabrieken voor de Britsche herbewapening bezoekt. Gisteren heeft hij onverwacht een bezoek gebracht aan het regiment van den hertog van York, de Lon don Irish Rifles. Hij werd vergezeld door den commandant van het re giment, luitenant-kolonel J. R. J. Mc. Namara. Verklaringen van kapitein Oram en luitenant Woods LONDEN, 4 Juli. (Reuter). - Tijdens het voortgezette onder zoek naar de ramp van de „The tis" heeft kapitein Oram als zijn meening te kennen gegeven, dat, als de reddingsvaartuigen binnen een paar uur ter plaatse waren ge weest, de opgesloten mannen zon der twijfel nog gedurende den nacht hadden kunnen ontsnappen. De boei, die de „Thetis" nadat zij op den bodem was gestooten, naar de oppervlakte had gezon den, had de begeleidende sleep boot volgens Oram moeten zien. Voorts is het. als een duikboot niet binnen den vastgestelden tijd het sein r ONS feuilleton loopt weer ten einde, maar reeds is een nieuwe roman in gereedheid ge bracht om onzen lezers hun dage- lijksche lectuur te brengen. Ook nu is de keuze weer geval len op het werk van een Enael- schen auteur, omdat Engelschen nu eenmaal bij uitstek de gave bezitten om een avontuurlijk ver haal op een smakelijke wijze op te dienen. Het nieuwe feuilleton heet: „Het raadsel van Riverside Drive", en werd geschreven door Stanley Hart Page. Morgen begint de publicatie er van. J geeft, dat zij aan de oppervlakte komt altijd een zaak waaraan terstond aan dacht dient te worden geschonken en als de sleepbooten om 17.40 uur bericht hadden ontvangen, dat de duikboot niet aan de oppervlakte was gekomen, had den zij wellicht, om 20.30 ter plaatse ge weest kunnen zijn. De reddingspogingen waartoe om 20.00 uur besloten was hadden, als de reddingsvaartuieen ter plaatse waren eeweest. onmiddellijk uit gevoerd kunnen worden, daar op dat oogonblik de atmosfeer in de duikboot nog goed cn de bemanning krachtig was Oram gaf toe, dat de omstandigheid, dat er in plaats van de normale bemanning, meer dan 100 man aan boord waren, tengevolge had. dat men slechts 24 uur om te ontsnappen had, in plaats van 48 uur. De minister van Financiën was heden middag aanwezig toen luitenant Woods, een der overlevenden van de „Thetis" en de „eenige man. die weet wat er ge beurd is", toen de duikboot zonk, zijn getuigenverklaringen aflegde. Woods zeide, dat toen het water bin nendrong door de torpedobuizèn „eenige tijd verspild werd met. het sluiten van den waterdichten deur". Dat kwam door dat hij een matroos te hulp snelde, die van de voeten geslagen werd en die in eevaar verkperde te verdrinken. Wonds moest hem helpen, vnnr hij den water dichten deur sloot. Woods verklaarde voorts, dat hij er zoo van overtuigd was dat de boegdoppen goslot.en waren, dat hij de mccning was toegedaan, da öt een buisbreuk moest ziin voorgekomen Had hij begrepen, gelijk hij spoedig daarna deed. dat eon boegdop open moest staan, dan zou hij mogelijk in staat zijn geweest den handle in wer king te stellpn om dien te sluiten. Voortgaande beschreef Woods de wanhopige pogingen, die gedaan waren om de overstroomde ruimen te bereiken door de voorste Davis-ontsnanpingska- mer om de deur te sluiten. Den volgenden morgen riep kapt Oram vrijwilligers om hem te vergezel len naar de oppervlakte. Wonds meldde zich aan en juist voordat zii de deur van de ontsnappingkamer sloten, hoor den zij schoten afvuren waaruit zij af leidden, dat een oorlogsschip zich in de nabijheid bevond. Toen de schoten weerklonken, werd in de duikboot ge hucht, zoo vopgde Wonds hieraan foe Woods en Oram ontkwamen zonder moeite. Woods verklaarde nog. dat de eerste stoker Arnold toen hil door het kijkgat van de kamer keek. hij vonken en rook zag. Hef getuigenverhoor wordt vporteezet De Bank van Danzig heeft tot nader order de betaling op den dienst der buitenlandsche leeningen stopgezet WARSCHAU, 4 Juli (Reuter)- Raczynski, de Poolsche am bassadeur te Londen, die vanavond per vliegtuig te Warschau is aangekomen, zal, naar verluidt, direct verslag uitbrengen aan mi nister Beek. Het feit, dat de Poolsche commissaris-generaal te Danzig de nota nog niet aan den Senaat heeft overhandigd, de aanwezigheid van Raczynski te Warschau, en het overleg van de Britsche en Fran- sche ambassadeurs, onderscheidenlijk met Halifax en Bonnet, heeft aanleiding gegeven tot de meening. dat een gemeenschappelijke stap der drie mogendheden overwogen zou worden. Toevoer van wapenen gaat nog altijd door Havas meldt uit Warschau, dat de bank van Danzig vandaag een verordening heeft gepubliceerd waarin wordt medegedeeld, dat tot nader order de betaling op den dienst der buitenlandsche leenin gen wordt stop gezet. Het betreft met name de leening van de stad Danzig van 1925 op het tabaks- monopolie, de leening van 1927 der ha vencommissie, de tramleening van 1927 de leening van het luciïersmonopolie van 1928 en de pondsterling leening voor de haven en tramspoorwegen. Het kapitaal dezer verschillende lee ningen is grootendeels van Engelschen, Nëderlandschen en Amerikaanschen oorsprong. Voor het overige voorziet het zelfde decreet in oen sluiting der aan vreemdelingen toehehoorende rekenin gen bij de bank, die voortaan slechts over hun geblokkeerde deposito's kun nen beschikken met machtiging van de Bank van Danzig. Deze maatregelen hebben echter geen betrekkin^ op de Poolsch-Danziger financieele betrekkingen. Du its oh e kringen te Danzig motivee- ren deze maatregel met de verminde ring der havenontvangsten ten gevolge van de „handelspolitiek van Polen wel ke Gdynia ten koste van Danzig begun stigt". In werkelijkheid schijnen deze maat regelen te zijn genomen om dc Bank van Danzig in staat te stellen bii te dragen aan de toegenomen financieel® behoeften der Vrlie Stad ten gevolge van de genomen militaire maatregelen Tn dit verhand meldt men, 'lat h«M vervoer van wapenen en munilie naar de kazerne van Langfuhr voorignat. doch op kleiner schaal dan de laatste dagen. Een gedeelte van de munitie schijnt reeds te zijn ongeslagen ®an de monding van den Weichsel te Holm De vacanties dor 2500 studenten zijn vervroegd. Tn gewone omstan digheden beginnen deze vacanties 15 Juli. Alle studenten hebben zich voor medische keuring moeten aan melden. Er worden in Danzig, aldus bericht Reuter, pogingen gedaan om te voorko men, dat het toeristenverkeer eu de transitohandel te lijden zullen bobben van de nieuwe monetaire maatregelen Ook wordt gezegd, dat de Fobische boycot van uit Danzig afkomstige f - deren een slechte uitwerking beult ge had op de financieele positie van Dan zig. Ook is het een bekend feit, dat de handel in hout, haring en zaden, na de invoering der anti Joodsche wetten, voor een belangrijk deel uit Danzig is verdwenen, daar deze bedrijven geheel in Joodsche handen waren. De nieuwe wetten kunnen worden uit gelegd als te zijn een nieuw wapen, dat meer tegen Polen is gericht dan dat Let wordt ingegeven door financieele nood zaak. De maatregelen hebben een giuote verdeeldheid in de nationaal socialisti sche party zelve te weeg gebracht, daar zij slechts averechts op de belangen van Danzig kunnen uitwerken. Veel Danzi- gers zullen er aanzieniyke schade door lijden. De toevoer van wapens naar Danzig gaat voort Er is thans, volgens Reuter, ontdekt, dat de wapens uit Koningsbergen komen door het Frisches Haff - de bin nenzee, die ligt tusscnen Konings bergen en de grenzen van de Vrije Stad. De wapens worden vervoerd in lichters, de in staat zijn te va ren door den arm van ondiep wa ter, die naar de grens van de Vrije Stad voert, en vervolgens lang* de Elbing, de Weichsel en de „ooode" Weichsel. De plaats, waar ie wa pens gelost worden, varieert. Gis teravond b.v werden wapens ge lost op het eiland Holm, ie vroe gere Duitsche duikbootbasis. Met vrachtwagens worden de wapens dan naar verschillende punten in de Vrije Stad gebracht. Van Zondag tot Maandag zijn nog twee tanks aangekomen en twaalf vrachtwagenladingen lichte wapens arriveerden gisteravond. Duitsch vliegtwg ver ongelukt WARSCHAU, 4 Jült (Havas). De Poolsche pers meldt, dat in hel district Czesrochawa (Polen) een Duitsch vlieg tuig is verongelukt. De vliegers hebben met een valscherm het toestel kunnen verlaten. Zij bleven ongedeerd. Een hun ner werd gearresteerd/de andere slaag de er in naar Duitsch gebied te vluchten KABINETSCOMMISSIE VOOR BUITENLANDSCHE ZAKEN BIJEEN LONDEN. 4 Juli. (Reuter). De kabi netscommissie voor buitenlandsche za ken, die vanmorgen anderhalf uur bij een is geweest, heeft haar beraadsla gingen hedenavond in het vertrek van den eersten minister in het Lagerhuis hervat. v. ROSSUM KORTE HERCSTR. 3 TEL. 407 Kleeding naar maat FEUILLETON Naar hef Engelsch van 47) „Dat dacht ik niet", antwoordde hij „Maar hoopte je, dat hij het doen zou?" „Weet je Sherlock Holmes, ik hoopte het bijna", gat hij eenigszins beschaamd toe. „Maar trek er geen conclusies uit. mUn kind Napoleon Truelove kent zijn plicht en ik zou hpm het snoer niet gegeven hebben, als ik niet in dien ouden Griddle ge loofd had." ,,'t Was wel een beetje laat om in hem te gelooven, hé", fluisterde Beryl. „Neen, mevrouw'*, antwoordde Na poleon. „Mijn theorie is. dat het nooit te laat is om in iemand te gelooven. nis je het juiste moment weet te kic- xien. Het verraste mijnheer Griddle waarschijnlijk, dat ik hem de juweelen toewierp. En de zon kwam op, herin ner je je nog. Jc weet al die soort dingen." Hij brak plotseling af. „Maar nu stop, laat al dat lugubere gedoe rusten. Ik voel me door en door en walgelijk zelfzuchtig. Ik moet het Sef- ton vertellen - hallo, daar is juffrouw Fyne! Hoe gaat het met uw vader? En weet u, dat Beryl en ik gaan trou wen?" „Ja, dat heb ik al een paar maal ge hoord". lachte Jessica, toen zij nader bij kwam. „Ik geloof, dat iedereen het al gehoord heeft. Zelfs mijn vader heeft nu „O, dan gaat het goed met hem!" riep Beryl uit „Dat. moet tenminste als u hem hebt verteld „Dat kan ik niet volgen", mompelde N'apoleon. „Als een man stervende is dat dit soort nieuws zijn leven kan redden. Maar ik hoep, dat het uw va der goed gaat, juffrouw Fyne?'' voeg de hij "er aan toe. „Ja", antwoordde zij. „De verpleeg ster stond cr op, dat ik een paar uur vrij nam." „Wat zoudt u dan van een tochtje naar het wrak zeggen?" schreeuwde Napoleon „Dat wil zeggen, als u zich van ons niets wilt aantrekken. Wij zUn niet bepaald genoeglijk gezel schap. En Sefton is op 't wrak." „Ik ga met een idioot trouwen", zuchtte Beryl, „maar 'k kan er niets aan doen. denk ik. Toe. juffrouw Fyne ga mee Dat wrak is zoo'n akelige, sombere plaats, dat ik er werkelijk naar verlang cr een beetje geluk heen te brengen." „Ja. dat zou ik ook willen", ant woordde Jessica. „Ik ik wilde het juist voorstellen." Het water was laag cn toen zij hun tocht door het vriendelijk rustige wa ter aanvingen, stak het wrak verder dan gewoonlijk boven de zee uit en zijn roestige kiel glansde in de zon Napoleon merkte op, dat het wrak grooter scheen geworden, maar Jessica antwoordde, dat dit de schuld van het grty was. dat nu juist zUn laagste punt bereikt had. Toen viel er een stil te De verschrikkingen van de laatste paar uren waren voor hen voorbij cn de schaduwen di van de zee tot hen waren gekomen, waren terug geslopen. Zelfs het wrak scheen niet langer lu guber, maar doemde voor hen op, toen zij het naderden, met bijna vriendelijk uiterlijk. „Gestolen goed gedijt niet", zegt het spreekwoord. Zij zagen Leonard niet aan boord en hij kwam ook niet om hen te begroe ten, toen zij naar het dek klommen. Maar het duurde niet lang of zij had den hem gevonden. Hij was heelcmanl beneden en zat op een ongemakkelijk punt voor den poel, die buiten de ka mer lag, die een paar uur geleden een dood lichaam had geherbergd Toen lag de poel in duisternis en had alleen zijn oppervlak getoond als er een clcctrlsche lichtstraal op viel. Nu glom het in het zonlicht, dat van het Westen door een groot gapend gat naar binnen drong Boven de water lijn, aan eiken kant van de opening, was het hout en metaal een heel eind nat, de verschillende kringen toonend, die door vloed en eb veroorzaakt wa ren; er onder, geheel verwrongen, wa ren de ribben van het schip. En Leo nard Sefton was zoo verdiept in de beschouwing van die ribben, dat hij niets bemerkte van do nadering van het trio, voordat Napoleon zachtjes kuchte. „Heb je nog niet genoeg van die be roerde oude schuit?" Leonard keek lachend op. „Hallo", zei hij. „Ja, bijna genoeg maar nog niet hoelemaal. Merk je op hoe laag hot water nu is? Het gpoft nu een heel anderen kijk op dat gat, vind je niet?" „Allerliefst", zei Napoleon. „Ja, 't is allerliefst", ging Leonard voort. „Ik denk, dat in elk geval mijn firma cr zoo over denken zal Zie je hoewel de bovenkant van het gat vol inkeepingen is, is er een prachtige mooie boog in die door geen enkele klip gemaakt zou kunnen zijn. Ik ben geen expert op het gebied van scheeps bouw, maar als de executeurs van de nalatenschap van wijlen mynheer vV T Nvcroft meenen, dat er nog iets overblijft voor hen van dit schip, dan zullen wij er een expert bij halen. Maar ik denk niet. dat het noodig zal zün." Zij keken allen naar het gat en het water, dat nu zijn laagste punt had bereikt. Plotseling boog Jessica voor over en riep tilt: „Mijnheer Sefton. wat is dat voor een donkere plek? Daar links onder de waterlijn?" „Ik vroeg me juist af of een van u allen het op zou merken", antwoordde Leonard lachend. „Daar had onze vriend Mironncau zijn pakje verborgen het pakje, dat hij wilde halen, toen hij den kapitein ontmoette tijdens den storm." „Dan begrijp ik niet, dat dc kapitein het niet opmerkte" zei Napoleon, naar beneden glurend. „Het was donker1', herinnerde Leo nard hem, „en hot water komt alleen maar zoo laag by een springvloed. Dan moeten we toch respect hebben voor Mironneau's listigheid. Hij speelde het klaar om het .op te visschen en het er gens anders te bergen, weet ja wel?" „Dat is waar", knikte Napoleon. ..Maar wat kan ons dat nu eigenlijk nog schelen? Wij zijn niet gekomen om over dergelijke kleinigheden te spreken. Is het wel, Beryl? We zijn gekomen om je te vertellen van een zeer bijzondere en verwonderlijke zaak. Be ryl en ik gaan trouwen.' „Hoerah!" schreeuwde Leonard op springend en hun handen schuddend. „Ik feliciteer je beiden. Ofschoon ik na tuurlijk niet verbaasd ben." „Nu, dat behoorde je toch te zijn" zei Beryl „Ik weet zeker, dat Nnppv an ik zeer omzichtig te werk zijn ge gaan. Kom. meneer Truelove, laat ons aan dek gaan. Ik kan hier niet langer blijven in dit akelige sombere hol." „En zoo verdween het paartje listig", zei Napoleon, toen zij weg ijlden. Jessica keek hen een heetje angstig na. Ze keerde zich echter om, toen Leo nard tot haar sprak. „Nu. zij schijnen zeer gelukkig, is het niet?" merkte Leonard op. „Zij zijn het", antwoordde Jessica. „Het is een gelukkig eind voor ons al lemaal." „Je voelt je dus weer heelemaal ge lukkig?" vroeg hij. „Natuurlyk". antwoordde zy. „Jij niet?" „En of. En nu, weet je zou ik nog gelukkiger kunnen zijn." Op het punt om te vragen: „Hoe dan?" zag zij ervan af. „Het zou beter zijn, als we terug gin gen". zei ze. zich plotseling benauwd voelend. „Neen, de eerste minuten nog niet", hield hij aan. „Zie je, ik heb een hoop dingen ontdekt gedurende de laatste vier en twintig uur, maar achter één ding ben ik nog niet gekomen, en daar van wil ik zekerheid hebben voor ik dit schip verlaat. Wil je me daarbij helpen?" „Als als ik kam" antwoordde zy zwakjes. „Jij bent de eenige. die het kunt. Stel je voor, dat ik je vertelde Jessica dat ik waanzinnig en wanhopig ver liefd op je ben geworden en dat jij me honderd maal meer hebt geïnspireerd om dit mysterie od te lossen, dan mijn firma zou je dat prettig vinden?" Tien minuten later praalde Napole ons stem hen van boven. „Hallo, iullie daar beneden," stootte hij uit u.Te kunt nu wel boven komen, als ie wilt!" „Ga heen." riep Leonard terug. „We willen het niet." Napoleon keerde zich naar Beryl, die lachend naast hem stond. „Lieveling." zei hij plechtig, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg, „ik ge loof. dat ze ons imiteeren!" EINDE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2