De toestand in Danzig schij nt wat verbeterd Engeland zal zijn toezegging nakomen Lof voor het moedig gedrag van Woods Toch is er nog geen aanwijzing voor een stap in de richting van een oplossing Belangrijke besprekingen Britsch kabinet 41/2 uur bijeen Vragen over de voorbereidingen in Danzig in het Lagerhuis beantwoord De stoker Arnold over zijn ontsnapping uit de Thetis Radio-programma's HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG S JULI 1939 DANZIG, 5 Juli (Reuter). De toestand hier schijnt voor het oogenblik verbeterd, doch hij kan slechts gewapende vrede worden genoemd. Aan beide zijden wordt gezegd: „Wij zijn sterk, wij kun nen wachten", doch er is geen aanwijzing voor een stap in de rich ting van een oplossing. Morgen zal Foerster de gouwleider voor Danzig, op een partijdag het woord voeren. Met belangstelling ziet men zijn redevoering te gemoet. Men acht het niet waarschijnlijk dat zij een meer opbou wende toon zal hebben dan de vorige. Afdeelingen van den Pool schen arbeidsdienst zijn in de buurt van Gluckau aan de grens der Vrije Stad aangekomen, waar zij thans versterkingen aanleggen. De financieele maatregelen van gisteren worden toegeschreven aan vroegere financieele decreten, waarbij alle buitenlandsche valuta in Danzig moesten wor den Ingewisseld tegen (Danziger) guldens. De aldus verkregen buitenlandsche valuta werden naar Duitschland gezon den. Deze maatregelen hebben een ernstigen twijfel doen rijzen over de uit eindelijke veiligheid van den gulden cn de spaargelden. WARSCHAU, 5 Juli (Reuter). Vanmiddag is op het paleis van den president een belangrijke con ferentie gehouden door Moscicky, Smigly Rydz en Beek. Het ver luidt, dat gesproken is over maat* regelen, die genomen moeten wor den met betrekking tot militaire voorbereidingen in Danzig. De Britsche zaakgelastigde Norton heeft een bezoek gebracht aan Beek op het ministerie van buitenlandsche zaken. Het verluidt, dat h'lj in kennis is gesteld van het besluit dat de Poolsche regeering heeft genomen na het overleg van Beck met den Poolschen ambassadeur te Lon den. Men gelooft, dat dit besluit spoedig e?n ebnereten en zichtba ren vorm zal aannemen, doch de officieele woordvoerder heeft van avond verklaard: ..Wij kunnen geen aanwijzing geven over de maatregelen, waartoe besloten is". Remiliiariseering gaat voort Uit Poolsche; bron verneemt Havas, dat de werkzaamheden tot remilitarlsee- rlng van Danzig voortgaan. Naast de dokken van Sehiehau zijn thans ook de ..dokken van panzlg" begonnen te werken voor de herbewapening van Danzfg. Op de werkplaatsen is een be gin gemaakt met don houw van zes pontons, die waarschlinlllk gebruikt zul len worden voor overgangen over den zMarm van den Wefrhsei. den Noeat dfp de grens vormt tusschen Oost-Prui sen cn Dnnzig. waarover slechts een hrue liet. nn Poolsch gebied, te Tczevv. Om de voorbereidingen geheim ta hou den. heeft de leiding der dokken van r>anzig vandaag honderd arbeiders van Poolsche nationaliteit ontslagen en de poolsche arbeiders, die de Panziesehe nationaliteit hebben, gewaarschuwd, dat zij hup betrekking over twee weken zul len verliezen fleltik hekend is bezit Polen nO net der nandeelen in do dok ken van Hanzic De rest behoort aan de VrHr Sturt Krachtige houding van hei yredesfroni Dobry Wifczor. zoo bericht Havas uit Warschau, schrijft in een hoofdartikel: Dc Duitschers zullen ten slotte moeten begrijpen, dat de verantwoordelijkheid vnor een voortduren van den teeenwoor- digen toestand, met alle onvermijdelijke gevolgen daarvan, hij het Derde Rijk ligt Indien men dat niet wil begrijpen, zal de vastberaden houding der goedgewa pende staten die den vrede willen, er wel toe noodzaken deze nnlitiek te wij zigen. De door Duitschland begonnen actie welke een moreele uitputting be oogt. duurt nog voort, aldus het blad. doch wij staan aan een keerpunt van den internationalen toestand. Het vredesfront heeft snel bewa pend en bet Is tot nu toe in bet defensief gebleven. Thans ls de toe stand veranderd. De kwestie Danzig werd de toetssteen voor de hecht heid van het vredesfront welks krachtige houding Tïerlijn tot na denken moet stemmen. Berlijn moet niet vergeten, dat Iedere bedreiging van Danzig noodzakelijkerwijs op de Poolsche bajonnet moet stuiten. Zekere feiten, zooals hijv. de aankon diging van de aankomst te Danzig van den kruiser Königsberg zou op de nei ging wijzen de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland te normaliseeren: deze feiten blijven echter zeldzaam en zij zijn zeer onvoldoende. Zoolang het rijk niet afziet van zijn imperialistische plannen zal Europa daarom moeten waken met de wapenen in de hand. Militaire en financieele ver plichtingen moesten thans bestudeerd worden LONDEN, 5 Juli (Reuter) De reden, waarom het kabinet van daag vier en een half uur heeft vergaderd, was gelegen in het feit, dat het stadium is bereikt, waarin de voorzorgsmaatregelen, welke het zoekt te nemen tegen iedere eventualiteit gekomen zijn op het punt, waarop bijzonderheden, zoo wel van de militaire als van de financieele verplichtingen in Eu ropa, moesten worden bestudeerd. Natuurlijk werd ook gesproken over de laatste fase der onderhan delingen met de Sovjet-Unie. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Het La- bourlid Cocks heeft in het Lagerhuis een vraag gesteld over den toestand in Dan zig. Butler antwoordde namens de re geering. dat zekere militaire voorberei dingen die gemeld worden, een inbreuk lijken te vormen op artikel 5 van het statuut van Danzlg. Zooals Chamberlain op 1 Juli verklaard heeft, houdt de Brit sche regeering nauw contact met de Poolsche en Fransche regeeringen ten aanzien van alle aspecten van den toe stand in Danzig. Wat de recente ontwik keling in dien toestand betreft, zeide Butler, dat hij niets kon toevoegen aan Chamberlains verklaring van 3 Juli. Op dc aanvullende vraag van Cocks, of de Britsche regeering zich voorstelt een démarche te ondernemen. zeide Butler „Wij zijn op het oogenblik in contact met deze regeeringen over alle aspecten der aangelegenheid en ik kan voor het oogenblik niet meer zeggen". Verder vroeg Cocks of de aange kondigde politiek der Britsche re geering, volgens welke Engeland ter stond zijn gehcele kracht zal Inzet ten om zijn beloften tot het bieden van weerstand tegen verdere agres sie gestand te doen, het geval dekt van een poging om een geweldda dige wijziging tot stand te brengen in den status van Danzig. Butler antwoordde „Ik zou Cocks willen verwijzen naar de bewoordingen van onze toezegging aan Polen, welke Groot-Brittannië zeker zal nako men". Op' een verdere vraag antwoordde Butler: „Cocks zal zich herinneren, dat de bewoordingen van de garantie, die wij aan Polen hebben gegeven, betrek king hadden op een duidelijke bedrei ging van zijn onafhankelijkheid". De conservatief Vyvian Adams heeft *len premier de vraag gesteld, of hij, ge zien het onwettige optreden ten aanzien Van den invoer van munitie en gewa pende mannen in de vrije stad Danzig, stappen wil nemen zoolang het nog tijd is om bij de Duitsche regeering den in druk te vestigen van de vastberadénheid van het Britsche volk door een of an dere physieke actie, zooals een mobili satie van de vloot. Chamberlain antwoordde, dat de Brit sche regeering niet In gebreke zal blij ven de stappen te nemen, die haar noo- dig of wensehelijk voorkomen om haar houding volstrekt -duidelijk te maken. Dit is reeds nauwkeurig verklaard-in recente redevoeringen door de ministers. BERGSTAD DOOR WOLKBREUK OVERSTROOMD NEW YORK, 0 Juli. (Reuter). Ten gevolge van een wolkbreuk ls gisteren debergstad Moreheadin Oost Kentucky plotseling overstroomd. Tot dusverre zijn elf lijken geborgen. Volgens den di recteur van het postkantoor ter plaatse zijn minstens 38 personen om het leven gekomen, terwijl een andere ooggetuige verklaart, dat het aantal dooden tus schen de 40 cn 50 ligt. Minstens 100 hui zen zijn. naar men gelooft, verwoest AFGEZETTE TSJECHISCHE BURGEMEESTER GEARRESTEERD PRAAG, 5 Juli. (Havas). Onmid dellijk na de afzetting van den Tsje- chisohen gemeenteraad van Ceska Buds- jovice en de benoeming van een Duit- schen regeeringscommissaris hebben de stedelijke Duitsche autoriteiten den ge wezen burgemeester Neumann, den so- ciaal-democratischen senator Kriz en den plaatselijken redacteur van de Ces- ke Slovo, het vroegere blad der partij van BerieaJ gearresteerd. De Tsjechische politie werd gedwon gen, een buste van president Masaryk te vernielen. Reeds des middags lagen ech ter bloemen op de plaats, waar het mu- mhrient gestaan had. KIOSSEIVANOFF fclJ HITLER BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) De Bul- gaarsche premier Kiosseivanoff is heden middag door Hitler in zijn werkvertrek in de nieuwe rijkskanselarij ontvangen De bespreking, waarbij ook de rijksmi nister van buitenlandsche zaken, Vort Ribbentrop aanwezig was, duurde onge veer een uur. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Bij de voortzetting der verhooren betreffende den ondergang van de Thetis heeft de stoker Arnold, de laatste man. die uit de duikboot ontsnapte het hof verteld, op welke wijze hij uit den gezonken on derzeeër was ontkomen. Hij beschreef hoe hij een verschrikkelijken lucht stroom voelde, toen het ongeluk gebeur de en hoe vier mannen, twee mannen van de vloot en twee employé's van de Cammell Laird, er niet in geslaagd wa ren te ontkomen. Hij voegde hieraan toe, dat toen de ontsnappingskamer leeg gepompt werd, water naar de belang rijkste motoren of naar het schakelbord stroomde, zoodat een rookwolk opsteeg. HIJ dacht, dat de rook het gevolg was van een kortsluiting, die uitgebrand was. Zijn eigen ontsnapping beschrijvende, verklaarde Arnold, dat toen hij uit liet luik kwam, hij vastraakte aan een paar haken, maar dat hij er in geslaagd was zich te bevrijden. Arnold had er geen Idee van, waarom de andere mannen niet na hem uit de duikboot-zijn geko- IPWV.. V De ^getuigenverklaring vatl ""Arnold volgde op die van Woods, die heden zijn mededeelingen beëindigde na ruim zes uur in het getuigenbankje te hebben vertoefd. De z.g. testcocks. die aange bracht zijn op de deuren der torpedobui zen en die er toe dienen om na te gaan of de buizen volgeloopen zijn, of niet, kwamen herhaaldelijk ter sprake. Woods zeide, dat hij het mogelijk acht te, dat de testcock van buis no. 5 ge blokkeerd was door de stof, waarmede de buis inwendig was bestreken. Voorts word gesproken over de vier proeven, die genomen kunnen worden om na te gaan of de torpedobuizen wa ter bevatten of niet, waarbij de opmer king werd gemaakt, dat. wanneer Woods één van deze proeven genomen had. hij wellicht bevonden zou hebben, dat de torpedobuis niet leeg was. maar vol wa ter en onder druk stond. Woods erkende dat. Op de vraag, waarom hij de achter deuren van dc huizen geopend had. rei de Woods, dat hij den eersten luitenant in kennis wilde stellen van den toestand der buizen en dat hij zelf wilde zien. of zij droog waren. Wannéér hij met een zaklantaarn had kunnen kijken, had hij kunnen zien of er water sijpélrie door den voorsten dop. Woods voegde hieraan toe, dat hij vroeger een geval had gekend, waarin deze lichtelijk lekte. Voor Woods de getuigenbank verliet zeide de president: Het Hot waardeert ten ■zeerste de zeer duidelijke-wijze-, waarop gii uw getuigenverklaringen hebt afgelegd. Het cenfge commentaar, dat fk wil geven is, dat gij niet genoeg gezegd hebt over de zeer moedige wijze, waarop gij u na de ramp hebt gedragen". KINDERHOEKJE 182. het tot is hem echter gunstig, want een deur gaat open en daar verschijnt de kamerheer. Pam weet zich schuil ie houden tot de man verdwenen is. 183. De kamerheer heeft de deur vergeten achter zich te sluiten, zoodat Pam makkelijk kan binnengaan „Als Ik het document hier niet vind, vind Ik het nergens", denkt Pam. VRIJDAG 7 JULI HILVERSUM 1, 1875 cn 414.4 M. 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 4.00 VARA; 7,30 VPRO; 9.00 VARA 10.40 VPRO; 11.00—124)0 VAR£. 8.00 Gram.muziek (ca. 8,16 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; KL40 Zang, piano en gram.muziek; 11.10 Declamatie; 11.30 Esmeralda; 12.00 AVRO. Amusementsorkest (ca. 12.15 Berichten); 12.40 Gram.muziek; 1.30 Puszta-orkest; 2.00 AVRO-Aeolianorkest (opn,); 2.45 Het Re. nova-septet; 3.30 AVRO-Dansorkest en Miff Fcrrie's Jackdauz (opn,); 4.00 Gram.muziek 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel; 6.00 Gram.muziek; 6.28 Berichten; 6.30 Causerie „De klokkengieters: Prangois en Pierre He- mory" (met carillonmuziek-gr.pl.); 7.00 VARA-Kaiendcr; 7.05 Cyclus „Reizen en trekken"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berich ten; 7.35 Causerie „De beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrij. zinnig Protestantisme"; 8.00 Het Hartvelt- kwartet; 8.30 Lezing over Amerika; 9.00 Esmeralda en soliste; 9.30 Radiotooneel; 9.45 VARA-strjjkorkest en soliste; 10.30 Be. richten ANP; 10.40 Avondwyding; 11.00 Viool én cello; 11.3b Jazzmuziek (gr.pl.); 11.55-r-12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gram.muziek; (ca. 8.15 Berich ten); 10.00 Gram.muziek; 11.30 Godsdien. stig halfuur; - 12.00 Berichten; 12.15 Paul IV ijnappel's strykensemble (1.001.30 Gram.muziek, ca, 1.15 Berichten); 2.00 Or gelconcert en zang; 8.00 „Tosca", opera (opn.); (In de pauze: Gram.muziek); 5.20 KRO-Orkest; 6.00 Land- en tuinbouwcause. rle; 8.20 KRO-Melódisten en solist (ca. 6.3b Berichten); 7.00 Berichten; 7.15 Cauaeric „Wij vliegen over de Alpen"; 7 35 Gram.mu ziek; 8.00 Berichten ANP; 8.16 Stedelijk orkest van Maastricht; 9.00 Het Rococo, octet; 9.20 KRO-Kamerorkest; 9.45 KRO- Melodisten en solist; 10.05 KRO-Boys; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Lajos Veres en zjjn Hongaarsch orkest; 11.0012.00 Gram.mu, ziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Gram.muziek; 12.10 Orgelconcert; 12.35 Brian Lawrance en zijn sextet; 1.20 „Em pire Exchange", causerieën; 1.36 Viool en piano; 2.20 Reportages; 4,20 Het Victor Fleming-orkest; 4.50 Dansmuziek (gr.pl.) s 5.20 Reportage: 8.30 Gram.muziek; 6.05 Re portage; 6.20 Berichten; 6.45 Parlementair overzicht; 7.00 Inleiding volgende uitzen ding; 7.05 Eerste acte van de opera „Mac beth"; 8.10 De Band Waggoners, de Jak- dayz en solisten; 8.50 Radiotooneel; 9.20 Berichten; 9.50 Orgelspel; 10.20 3de en 4de acte van de opera „Macbeth"; 11.50 Gram.- muziek; 12,15—12.20 Berichten, RADIO-PARIS, 1648 M. 11.20 Derveaux- orkest; 1.10 Zang; 1.25 Gram.muziek; 2.35 Viool en piano: 3.35 Zang met toelichting;' 4.40 Gram.muziek; 6.05 Pianovoordracht;' 5.25 Het Hewitt-kwarteten solisten; 6.35 Pianovoordracht: 7 30 Gram.muziek; 8.50 Radiotooneel; 11.2012.60 Nachtconcert m. m. v. solist. KEULEN, 458 M. 6.50 Gram.muziekf 7.35 en 8.50 Herm. Hagestedt's orkest; 12,20 Omroeporkest; 2.80—3.20 Populair concert; 4.20 Danziger Landesorkest en solist; 5.20 Omroeporkest en een KdF-koor; 7.20 Gram.» muziek; 8.30 Hans Bund's orkest; 11.00— 12.20 Otto Fricke.'s orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.s 12.20 Gram.muziek; 12.50 Omroepdanserkest; 1.50 -2.20 Gram.muziek; 6.20 Pianovoordracht;! 5.60 Zang; 6.35 Omroepkoor: 6.55, 7.20 en 7.4-5 Gram.muziek; .8.20 „Der Vetter aug Dingsda", operette; 10,3011.20 Omroept dansorkest. '484 M;r 12.20 Gram.muziek; 12.50 Radio orkest; 1.50—2.20, 6.20, 5.50 en 6.85 Gram* muziek; 6.50 Pianovoordracht; 8.20 Om- roepsymphoriie.orkest en Omroepkoor; 10.30 *-11.20 Gram.muziek, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Barnabas von Géczy's orkest (opn.); 9.20 Radiotooneel met muziek (opn.) 10.20 Bé- richten; 10.40 Karl Ristenpart's kameror. kest; 11.05 Berichten; 11.20—12.20 Omroep Amusementsorkest. Zie ie. Bobby, zoo moet je het doen. En dit is de laatste keer. dat ik het voordoe. (Ric et Rac) FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE ii HOOFDSTUK 1 De parelmoeren ptstojlkolt Met schrik werd ik wakker. Verward staarde ik in den lichtschijn van de lerslamp naast me op latei. Mijn boek was uit mijn vingers op den vloer ge gleden Mijn pijn Ine op mijn school, gelukkigerwijze met den goeden' kant rinar boven. De kamer was donker, be halve de lichtcirkel der lamp. waarin Ik zat. R-r-r-r-ring! Dat was hef Dp telefoon moest me wakker gemMakt hebben Ik greep naar den hoorn S'a;uurltjk stond het toe stel weer nlef np tafel Mopperend over de slordigheid van mijn kamerge noot stond ik 'op. Ik vischte het toe stel op uit de prullemand naast zijn stoel ..Hallo? Hallo! riep ik hard in den hoorn. ..Met mtlnhëér Christopher Hand?" Die vraag' was heel gewoon Maar de tnnn var» den vrager klonk zon ang stig, dat ik op slag klaar wakker werd. „Mijnheer Hand is uit", antwoordde ik. „Maar als er soms..." „Uit?" riep mijn onzichtbare vrager uit. „Waar is hij? Ik moet hem op slag hebben." „Hij ls ln de Delvers Club. Maar dat is een privé nummer, dat ik niet mag opgeven. Als u een boodschap voor hem hebt. dan zal ik die graag meteen doorgeven." „Ik moet hem onmiddellijk hebben. F.r is in mijn huis een moord ge ploegd." „Met wien spreek ik eigenlijk?" „Met Robert Garrison. Laat mijnheer Hand regelrecht naar mijn huis ko nt en" .Rent u mijnbeer Garrison van Ri- V" >-suie Drive? Hallo!'' He man bad den hoorn opgehangen. En door zijn opgewondenheid zat ik nu zoo goed als zonder gegevens. On danks mijn neiging, om hem nog eens op te hellen, belde Ik meieen dc Del vers Club op. Ik hoorde, dat Hand op het chemisch laboratorium zat. Ze ver bonden me met hem. „Ik heb een zaak voor je", vertelde ik opgewonden. „Er is een moord ge pleegd in het huis van Robert Garri son. Ik denk, die hnnkier Hij „Denk je he; maar?" „Ik heh juist een telefoongesprek bier met bent gehad. Hij was zoo ge jaagd dat hij niet meer zei. dan dat hij Robert Garrison was en dat er in zijn huis een moord was gebeurd. Hij hing al op. voordal ik nog iets meer van hem ie weten kon komen. Hij wil dat ie dadelijk komf. Mij woon!....' „Riverside Driv, nis hef die Garri son is Nou, ik denk, dat het wel het beste is, dat ik er dadelijk heenga. En jij?' „Ik zou graag meegaan. Maar ik wil me niet..." „Dan tref ik jo dus aan de woning van Garrison. Dag Clark!'' Ik trok gauw inijn jas aan, pakte mijn hoed en verliet onze kamer: Een taxi stopte op mijn wenken. „Weet je het huis van Robert Gar rison op Riverside Drive?" vroeg ik. „Ja, ben daar wel meer geweest, me neer.'* „Breng me er vlug heen", beval ik, instappend. „Het is me vijf dollar waard, nis je opschiet. „In orde, meneer", zei de chauffeur, „stapt IJ maar in". Onder het voorbijrijden van een klok zag ik tot mijn verwondering, dat het vijf voor hnlftwee was. Ik keek snel op mijn polshorloge, dat denzelfden tijd aangaf. Dus moest ik wel lang ge dut hebben. Voor de woning van Garrison stapte Ik uit. Ik gaf den chauffeur de beloof de vijf dollar. Ik had venvacht, dat er in huis overal licht zou branden. Maar alleen uit de vestibulo scheen een flauw licht, op den stoep. Waren we voor den gek gehouden? Of was het ••en andere Garrison, die de hulp van mijn vriend noodig had? Tegen het trottoir stond geen enkele auto. Besloten er gauw achter te komen. Mep ik naar het huis toe. Halverwege den stoep bleef ik stilstaan. Uit het duister was een gestalte opgedoemd Tegen het verlichte deurraampje zag ik de gedaante van een politieagent afsteken. Al mijn twijfel was op slag verdwenen. Ik was goed terecht. .Blijven staan!" zei een harsehe stem. ..Wie bent u?" ...Mijn naam is Clark", antwoordde ik. „Er zijn zooveel Clark's", bromde d« agent,. „Ik ken er wel een ste|, maar dia hebben hier niets te maken." Hij kwam naar me toe cn keek me achterdochtig aan. Ik zag 'n pistool in z'n hand. „Ken jo bijgeval een zekeren Chris topher Hand?" vroeg ik. „Bedoelt u dien privé-detective?" „Nu ja, dien criminoloog dan," „Ik heb hem net doorgelaten.. Hij had zijn penning hij zich.' „Ik ook", antwoordde ik, den stoep verder opgaande. „Hier!" Ik hnald? mijn eerelidmanlschapspcnning der Ncw-Yorksche politie te voorschijn. De agent liet er zijn Zaklantaarn oven op schijnen. „In orde", mompelde hij. „Gaat u door; u wilt er zeker ook in?" Hij liet me vóér gaan in de vestibule. Daar kwam hij naast me en klopte aan een deur. Aan de binnenzijde van het raam in die deur hing een kanten gordijn, zoodat ik niet goed naar bin nen kon kijken. Een donkere gestalte kwam naar do deur too cn deed open ..Wel, wat is er, Sharf?" vroeg hij De ngent begon verklaring van mijn aanwezigheid te geven. Ik schoof langs hem hoon naar binnen. Hallo Timl" zei ik togen den agent in de gang. „O. bent u het, mijnheer Clark!" riep hij met een broeden glimlach uit. „Ik heb ii niet meer gezien, nadat die Farley zichzelf van kant gemaakt heeft." „In orde. brigadier?" vroeg de agent in de vestibule. „Zeker", antwoordde Tim, „Heh ik jo..'... verdraaid, ik heb vergeten, je te zeggen, dat mijnbeer Clark komen zou Mijnheer Hand vertelde me al. dat u zoudt komen, meneer Clark. Kom binnen. Doe de deur dicht, Sharf; ga weer naar den stoep terug!" „Zoo, is Hand jr al?" vroeg ik bin nenkomend. „Nu net?" „Ja, die kwam vlak achter ons aan", zei een der politiemannen in de hal. „Waar staan jullie auto's dan toch?" ,,Op West Avenue; we zijn achterom gekomen. Iloe gaat het, mijnheer Clark? II gaat er met den dag jonger uitzien. F.n mijnheer Hand ziet er ook al zoo best uit. Kijk eens. ziet u die chevrons hier? Die heeft mijnheer Hand me bezorgd. Een goed woordje bij den commissaris. Twee weken later kreeg ik promotie." „Schitterend, Tim, je hebt het ver diend. Maar zeg eens, wat is hier ge beurd? Een moord?" „Vast cn zeker. Dat arme kleine ding! Schande, meneer Clark! Nog zoo Jong en zoo mooi!" „Een vrouw dus?" „Ja, meneer. Ken eerste klas actrice, zegt men." „Toch niet mevrouw Garrison?" vroeg ik meteen, denkend aan de jon ge operette-zangeres, met wie Garrison enkele Jaren geleden getrouwd was. „Een vriendin van haar", antwoord de Tim, „Vlak voor haar trouwen tra den ze samen nog in dezelfde revue op naar ik mijnheer Garrison tegen don inspecteur hoordo vertellen" „Wie heeft het geval in handen, Tim?" Jnanertpur Gorrlty zelf. meneer". „Waar is hij?" ..Ze zijn net de kamer, waar het meisip ligt, binnengegaan. Kom dan breng ik u er even been." Ik volgde Tim dortr'de breede gang naar de achterzijde van het huis. Aan het einde van de lange gang was een boogvormige doorgang aan onze rechterhand waar doorheen licht scheen. Ik keek naar binnen. In een hoek der groofe ontvangzaal, stonden drie dames en vier heeren bijeen. Ik merkte op, dat ze avondklceding droe gen, maar verder niets bijzondei-9. Een der dames snikte zenuwachtig. Ze wendde haar angstige blikken op mij en ik keek toen een anderen kant uit. Tim klopte omzichtig op een deur aan de andere zijde der gang tegenover de ontvangstzaal. De strijdlustige gestal te van inspecteur Gcrrity verscheen op den drempel. „Daar is meneer Clark, inspecteur..." begon Tim. „Aha. Clark", gromde de Inspecteur, me zijn hand toestekend. „Kom er in< Jullie komen net op tijd Tim, staan ai je mannen op hun post?" „Ja, Inspecteur. Bij elke deur één. De rechercheurs Madden en Black zijn hier en doen huiten onderhoek, zooala Ik namens u bun gezegd heb." „Tn orde. Tim", gromde de Inspec teur. Ik liet mijn oogen over den vloer van liet vertrek glijden. Ik had verwacht het lijk der vermoorde vrouw daar te zien liggen. Ik keek tevergeefs. Een enkele leeslamp naast een stoel aan de andere zijde van het vertrek verlichtte het slechts spaarzaam. De lange, magere ge stalte van Christopher Hand stond er naast. Zijn hoofd was gebogen, als keek Mi "ear den vloer. ..Hallo, Clark!" grom de hij. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2