Hughan en van Swol na vijf sets geslagen Riggs en Cooke in eindstrijd Bilthoven-tournooi begonnen Jo Waalberg in buitengewonen vorm Terreinkampioen schappen K.N.M.V. JnnHio S&licMjW Consul-generaal te Berlijn gaat heen Metaalbewerkers schorten ultimatum een week op De betoogingen tegen kardinaal Innitzer Radio-oorlog in Oost-Europa Wereldgebeuren Voorkomen is beter dan genezen ZOMERDRANKEN Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 GLASTRA'S VISCH HANDEL Burgemeester van Zeist vraagt ontslag Kolonel slachtoffer van aanrijding Is BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD PONDERDAG 6 JULI 1939 MIDDENSTANDSDIPLOMA Geachte Redactie, Ma* ik een antwoord geven aan den heer Boot op de ingezonden stukken van ■>2 Juni en 3 Juli? Mijn „Ingezonden; van 19 J»ni is als „buitengemeen lang gekwalificeerd, maar Uw twee „stuk ken" zijn tezamen 3 maal zoo groot; van daar ook mijn „kort naschrift", dat zich beperkte tot de hoofdzaak. Ook ging ik niet in op uitdrukkingen als „het is jam mer, dat de hepr Grasdijk een oordeel velt over dingen, die hij blijkbaar niet of zeer onvoldoende kent'. Of dus de toon van mijn schfljven van slechter ge halte is dan de Uwe. waag ik in twij fel te trekken. Maar ook nu ga ik met in op diverse bijzaken. U hebt er niets tegen kunnen inbren gen, dat de MULO-school als schakel tus- schen Lag. School en M.T.S.. Zeevaart school. Textielschool. Koloniale School, kweekschool, enz. niet achterstaat bij de Handels(dag)school. Wie weet, mis schien wordt de „Mulo" in de toekomst d« verplichte tusschensch a- kei. Van H.B.S., Lyceum, Gymnasium, Höogere Handelsschool (gelijkstaande met II B.S. met Econ. Afd.) zou men de laagste klassen kunnen laten verval len en al die inrichtingen doen voort bouwen op het Mulo-diploma. Dat zou een reuzen-bezuiniging geven aan „on derwijs" en bespaart aan vele ouders te leurstellingen in de lagere klassen van H.B.S.. Gvmn., enz., waar van de leerlin gen meer wordt verwacht dan in de eer ste klassen van de Mulo-school. Maar een 4-jarige Handels!dag)school en een 4-jarige Mulo-school loopen tè weinig uiteen om te propageeren: ga na het Mulodiploma nog één of twee jaar naar de Handels(dag)school. Nog in veel ster kere mate moet dat gezegd van de Handcls(avond)sohool. Uw heide lange „stukken" waren noodig, om daarvoor propaganda te maken. En als ik dus van lokken" schreef, dan was dat geen ver dachtmaking. maar aanwijzing van een aan de Mulo-jeugd telkens gegeven ad vies (ook in Uw „stukken" aanwijs baar), waar ik een tegen-advies tegen over wil plaatsen. Of er ook Mulo-diplomabezitters zijn, die later in pracht-betrekkingen komen? Zeer vele. Zou ik ook mee mogen reke nen m'n voorbeeld uit het „Kórt Na schrift" via Muloschool. Hoogere Han delsschool en Handels-Hoogoschool, enz., of komt de eer daarvan toe aan de Han delsschool? Misschien wilt tl nog eens nagaan hoeveel oud-lcerlingen naar N'ed. Indië gingen, toen de Hoogere Handelsschool bestond, maar over die in richting gaal het nu niet. 'k Wil U wel het adres geven van een familie in onze stad, waaruit èn de Handelsschool én onze „Mulo" leerlingen (met veel ver antwoordelijkheidsgevoel) ontvingen. Twee meisjes ontvingen In Amersfoort nft de Handelsschool een goede betrek king. Een volgende (jongen) haalde nft de Mulo een goede lijst voor het diploma (geen school-examen, dus een nadeel), was goed in de handels vak ken en haal de onder mijn leiding na 7 of 8 mnd. het practijkdiploma Boekh., was spoedig op een goed kantoor in onze stad gekomen en bekleedde na enkele jaren bij dezelf de firma een mooie vertrouwenspositie. Deze jongeman stond bij zijn zusters dus niets achter; had ook niet een paar jaar nog noodig voor de Handelsschool; van af het oogenblik. dat hij het Mulodiplo ma bezat, heeft hij verdiend en, niet te vergeten... hij bezit kwaliteiten, die een zakenman op prijs weet te stellen door promotie. Of ik niet weet, dat de vraag om vrij stelling van het Middenstands-examen Ier verkrijging van het Middenstandsdi ploma „niet is een kwestie voor de Ka mer van Koophandel voor de Geld. Val lei, maar van een of andere landelijke instantie"? Zeker wel, maar datzelfde is. ook waar ten opzichte van de Handels avondschool. En als de K. v. K. dan wèl (voor de tweede maal zelfs) pleit voor deze, waarom zou de K. v. K. het ook niet doen voor de Muloscholen? Alleen omdat op die Avondschool wetskennis en bedrijfsleer wèl worden onderwezen? maar dacht U. dat deze vakken straks ook niet worden onderwezen op de-in- wording-zijnde-Handelsavondschool in Barneveld? Of moet hier gelden: als er maar één schaap over den dam is En waarom zou de Minister die vrijstel ling wèl geven aan de Amersfoortsche Handelsavondschool cn niet aan de Amersfoortsche Cursussen voor de Mid denstandsbonden? (dezelfde vakken). Of wilt U dan wijzen op het feit, dat aan die cursussen les wordt gegeven in vele gevallen door personen, die geen onder wijsbevoegdheid bezitten? Waarom ik dus vroeg: Pleit de K. v. K. ook voor de Muloschool? Waarom zou deze niet bij den betrokken Minis ter kunnen wijzen op zeer opvallende onbillijkheden? Iemand die H.B.S. (afd. B, met weinig voor de handelsvakken), Gymnasium of Lyceum afloopt, behoeft zoo goed als niets van de handelsvak- Uen te weten, maar ontvangt volle vrij stelling. (Hij kan dus zonder Midden standsdiploma een zaak beginnen). Die zelfde vrijstelling mag men met veel meer recht vragen voor de MULO-scho- len (ong. 20.000 candidaten per jaar), al zou het ook zijn met do restrictie, dat voldoende cijfers moeten worden ge haald voor Boekhouden. Handelsrekenen en Handelskennis. En als men die vrij stelling dus gaf aan deze bezitters van een goed Mulo(handels) diploma en met een ook aan bezitters van acte L. O. en Hoofdacte. (Vgl. 18-jarige, die komt van I-I.B.S.,, Gymn. of Lyceum), vraag het daarna voor de Handelsavondschool en dan is de sprong naar eind tweede klas (7 en 8) 7de en 8ste leerjaar niet eens zoo groot meer. En als wc zoover zijn, dan zal er wel een einde gekomen zijn aan het „gedrang rond de Middenstands opleiding". al blijft het ook waar voor vele Middenstanders, dat het „de Klant is Koning" enz. hen al met de paplepel wordt ingegeven. Hoe ik denk over club- en privaatles sen? Wie het Mulodiploma bezit, heeft geleerd, hoe hij moet studeeren. 'Als hij nogmaals (1 of 2 jaar lang) komt in een handelsklas van ong. 30 leerlingen, dan wordt hij onnoodig lang opgehouden: in dienzelfden tijd kan hij één, twee of drie Practijkdiploma's halen (Boekhouden, Machineschrijven en Talen) en hij heeft dan zijn kansen enorm veel vergroot, want dan staat hij heel ver boven een bezitter van het einddiploma van de Handels (dag) school. Maar hier weer de zelfde onbillijkheid ten opzichte van de Vrijstelling: geen volledige vrijstelling voor het Middenstandsdiploma; in één woord: bespottelijk is het. En zou ik nu nog noemen den naam van de school (en stellig ook nog straat en huisnummer!!) en woningadres van het hoofd? Waartoe? De Amersfoorters, die langer dan een jaar hier „Keitrek kers" zijn, hebben mij wel begrepen. Nu heb ik nog niet eens alles benut, om nog meer goeds te zeggen van het Mulo- onderwijs, dat ook door den heer Boot met enthousiasme werd gediend, zooals: lager schoolgeld, alle leermiddelen kos teloos in bruikleen, enz. Maar 't is nu welletjes. Hartelijk dank ik de Redactie voor de ruime gelegenheid voor onze gedachten- wisseling. G. GRASDIJK. Discussie gesloten. Red. A.D. DRAAGT ELKANDERS LASTEN Het T.B.C. Fonds „Draagt Elkanders Lasten" hoopt Zaterdag 8 Juli a.s. haar jaarlijksche collecte te houden. Dat vooral voor de T.B.C. bestrijding in de huidige omstandigheden veel geld noo dig is, vooral voor nazorg, behoeft na tuurlijk geen betoog. Personen die zich voor deze collecte ter beschikking wil len stellen, worden beleefd verzocht zich Vrijdag 7 Juli in gebouw „Eben Haezer" aan te melden. Met dar.!: voor de plaatsing Hoogachtend, Namens het Bestuur L. G. v- d. Linden. SPOR'I EN SPEI COMPETITIE K.N.Z.B. 3e KLASSE 3e klasse Bilthoven: BilthovcnForel 06 WOESTDUIN II—A.Z. en P.O. I (DAMES) UITGESTELD De voor hedenavond vastgestelde waterpolowedstrljJ Woestduln II—A.Z. en P.C. I (dames) is op verzoek van de Woestduin-dames tot de volgende week uitgesteld. Hedenavond speelt het derde heeren zevental van A.Z. en P.C. in Doorn tegen Woestduln II. Het Wimbledon tournooi Hertogin van Kent toonde haar belangstelling LONDEN, 5 Juli (A.N.P.). Heden middag hebben Hughan en Van Swol voor het laatst tezamen het banencom- plex van Wimbledon betreden voor hun partij tegen Cliff en Shayes. Onze land- genooten verloren in den kwart eind strijd, nadat zij de twee eerste sete had den gewonnen, met 8—6, 7—5, 11—13. 3-6, 2—6. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren enkelepel, halve eindstrijd: Riggs (V.S.) sloeg Puncec (Zuid-Sla- vië) 6—2. 63, 6—4. Cooke (V.S.) sloeg Henkei (Duitschland) 63, 46, 64, 6-4. Heerendubhelspel: Olliff en Shayes (Engeland) sloegen Hughan en van Swol (Nederland) 6—8, 5—7, 13-11, 6-3, 6—2. Gemengd dubbel epel: Ruseell (Argentinië) en mevr. Ham- mersley (Engeland) sloegen Nicholl en mej. Wenyon (Engeland) 6—2, 6—3. Bourtsus en mevr. Henrotln (Frank rijk) sloegen Tinkler en mej. Lumh (Engeland) 7—5, 6—4. Wilde On mej. Brown (Engeland) sl. Kukuljevic (Zuid-Siavië) en mevr. Ma- thieu (Frankrijk) 6—3, 3—6, 6—3. Malfroy (Nw. Zeeland) en mej. Nu- thall Engeland) sl. Olliff en mej. Nic holl (Engeland) 63, 75. Russell (Argentinië en mevr. Ham- mersley (Engeland) sloegen Canapele en mej. San Donnino (Italië) 8—6, 57, 6-2. Damesdubbelspel: Mevr. HammerMey en mej. Kav Stam mers (Engeland) sl. mej. San Donnino en mej. Tonolli (Italië) 6—2. 62. Mevr. King en mej. Harvey (Enge land) sloegen mevr. Dorothy Little en mevr. Cartwright (Engeland) 75, 11—9. Mevr. Fxhyan en ruej. Alice Marble (V.S.) sloegen mej. .OmogsL (Hongarije) en mej. W heeler. (V.S.) 60, 6—0. Heerendubhelspel: Borotra en Brugnon (Frankrijk) sloe gen Butler en Mac Phail (Engeland) 6-8. 3—6. 6—2, 6—3. 6—4. Cooke en Riggs (V.S.) sloegen Billing- ton cn Hughes (Engeland) 6—3. 36, 6-8. 6-2. 11—0. Gemengd dubbelspel: Wilde en mej. Brown (Engeland) sloe- fen Mac Neiil (V.S.) en mej. Kay Stam teers (Engeland) 6—4, 36, 61. Door fraai weer begunstigd werd gis teren met de afwerking van het tour nooi begonnen als altijd onder de des kundige leiding van den heer v. Geyten- beek. De uitslagen waren: A-tournooi: Heeren-ennelspel: Mr. Vorstman sl. P. van Geer 62 6—2; J. P. van Swin- deren sl. N. Paré 6—1 7—5; N. Kloots Jr. sl. H. Vreedenbergh 62 5—7 6—3; H. van Ameyde sl. W. M. Bins 02 0—2. Dames-enkelspel: Mej. I, Kiek sl. mevr Vorstman 6—3 6—2. Heeren-dubbclspel: J. Bonnet en N.N. sl. Nagtegaal en mr. Boasson 6—1 ->—4. Dames-dubbelspel: mevr. T. Wolsak en mej. E. Smit sl. mej. E. Hiaten Smit en mej. L. Hendriks 11—9 6—1 Gemengd-dubbelspel: Mej. I Jolles en J. G. A. de .Tong sl. mej. L. Stramrood en E. van Wieringen 6—1 6--4 B-Tournooi Heeren-enkelspel: J. H. v. d. Kamer sl. N. Paré 64 6—2; R. van Spankeren sl. L. Ratazzi 61 6—2: J. Bonnet sl. R Abma 86 63; mr. H. Boasson sl. J. Blois van Treslong 6—0 60; H. Streef kerk sl. N. Kloofs Jr. 6—1 6- 0: E. van Wieringen sl. van Voorst van Beest G4 6—2; P, van Geer sl. A. Francois Baars 6-0 6-2. Dames-enkelspel: mej. A. Cunkrien sl. mevr. R. Pannekoek 63 61; mej. J. Sevenhuysen sl. jkvr. M. A. van Swln deren fi0 63; mej. G. v. d. Horst si mevr. H. v d. Lykc 6—2 0-8 3-2. UITSLAGEN INT. BRIDGE-TOURNOOI VGRAVENHAGE, 5 Juli. Negende ronde open-teams: België speelt gelijk met Denemarken. beide behalen 22 punten. Engeland wint v. Holland met 13 m.p. Duitschland wint v. Zweden m. 5 m.p. Hongarije wint v. Noorwegen m. 43 m.p. Italië wint v. Yougo Slavië tn. 9 m.p. Tiende ronde open-teams: Engeland wint v. Noorwegen m. 1 m.p. Hongarije wint v. Denemarken m. 1 m.p. Yougo Slavië wint v. Zweden m. 1 m.p. Holland wint v. België met 26 m.p. Italië wint v. Finland met 3 m.p. Dames-teams 5c ronde: Hedenmiddag won Frankrijk van En geland met 5 punten, zoodat na 40 han den de Fransche dames 11 punten voor slaan op Engeland. Nederland verloor vanmiddag met 8 punten van de Deenschc dames, zoodaf Nederland gelijk staat met de Dcensche (ia mes. In plaats van Donderdagmiddag en Zaterdagmiddag wordt gespeeld aan vangende: 8.30 Donderdagavond en Za terdagavond. ZWEMMEN Zij was ongenaakbaar voor de Deensche zwemsters op de 200 M. schoolslag ODENSE, 5 Juli. De beide Neder- landsche zwemsters Jo Waalberg en Rie van Veen kwamen hedenavond te Oden- se voor de laatste maal tijdens de Deensche tournee aan den start. Jo Waalberg was in buitengewonen vorm, immers zij legde de 200 meter school slag in 2 min. 57.7 sec. af, waarmede zij slechts 0.8 sec. bleef boven haar we reldrecord. Rie van Veen eindigde als derde, op de 100 meter borstcrawi achter Ragnhild Hveger en Birthe Ove Peter sen. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter borstcrawi: 1. Ragnild Hveger 1 min. 6.4 see. 2. Birthe Ove Petersen 1 min. 6.8 sec. 3. Rie van Veen 1 min. 7.2 sec. 200 meter schoolslag: 1. Jo Waalberg 2 min. 57.7 sec. 2. Lykke Larsen 3 min. 10.2 sec. 3. Nina Jensen 3 min. 12.9 sec. 400 Meter boiwfcrawl: 1. Ragnhild Hveger, 5 min. 15 eeC. 2. Rie van Veen 5 min. 29.7 sec.; 3. Karen Harup 5 min. 43.8 sec. Alle bekende rijders op cross country gebied zijn van de partij Zondag a.s. vinden op hel landgoed ..Duinrell' van den Graaf van Zuylon van Nijevelt dc jaarlijksche terein- katnpioenschappen der K.N.M.V. in Zuid Holland plaats. Reeds nu staat vast, dat deze kam pioenschappen belangrijker dan ooit zullen worden. Alle bekende en beroem de rijders op Cross-Countrvgebied zullen van de partij zijn en de titelverdedigers Mcnooy (Eysink). van Rijn (Velocette), Bovce (Velocette), en Verkerke (Eysink) kunnen er ditmaal op reke nen, dat de tegenstand geducht zal zijn. Vooral in dc 500 cc klasse zal liet span nen; hier moet. Renooy den strijd aan binden met Jaap Roest op Velocette. Hoest is weer in goede conditie en de uitslag van dit rnaladorengcvccht. is mot geen mogelijkheid vooruit tc voor spellen. Waarschijnlijk zal een Royal Enfield bereden door N.N. ook een woordje medespreken, zoodat het in de hal filter klasse niet aan spanning ont breken zal. De 350 cc klasse wordt een strijd tus- schen van Rijn, van Bröenen (Eysink), Geert Timmer (Zündapp), den Haan (Ariel) e.a. BINNENLAND De heer M. J. van Schreven treedt echter niet uit den consulairen dienst 's-GRAVENHAGE. 6 Juli. Naar ons ter oore komt zou de Neder- landsche consul-generaal te Berlijn, de heer M. J. van Schreven, voor nemens zijn binnenkort zijn ontslag in te dienen. Hij zou niet uit den consulairen dienst treden maar een andere bestemming volgen. De heer van Schreven, die thans ver lof heeft en in Zwitserland verblijft, is 19 Juli 1902 geboren. Als aspirant-vice- consul trad hij op 1 Maart 1926 in den consulairen dienst. Ilij verwierf zich groote bekendheid door een automobiel- tocht dwars door Afrika, die van De cember 1936 tot Juli 1937 duurde en tot doel had het onderzoeken van de eco nomische mogelijkheden voor ons land in dat werelddeel. In September 1937 werd hij consul-sre- neraal te Berlijn. Tijdens het verlof van den heer van Schreven treedt dr. II. P.. van Houten, gezantschapssecretaris te Berlijn, als zijn vervanger op. Rijksbemiddelaar roept partijen in het conflict in smeden- bedrijf bijeen AMSTERDAM, 6 Juli. Omtrent het dreigende conflict in het Am- sterdamsche smederijbedrijf waar bij ruim veertig werkgevers met in totaal vier honderd arbeiders be trokken zijn, vernemen wij. dat de rijkalfeniddelaar de partijen tegen morgenmiddag op het raadhuis voor een conferentie heeft bijeen geroepen. Dientengevolge hebben de samenwerkende metaalbewer kersbonden het ultimatum, dat van- daag afliep, een week opgeschort. BUITENLAND WEENEN, 6 Juli (Havas). Door de Duitsehe pers wordt geen melding ge maakt van incidenten, welke zich heb ben voorgedaan tijdens een herderlijke rondreis van kardinaal Innitzer. Zoo wel kerk als staat willen den bestaan- den wapenstilstand blijkbaar niet bre ken. Officieel wordt ten sterkste ont kend, dat de betoogingen door nationaal- socialistische autoriteiten zouden zijn georganiseerd cn men spreekt over spontane betoogingen der bevolking in een gebied, waar vele bloedverwanten van Planetta en Holzweber leven, die terecht gesteld zijn in verband met den moord op Dollfuss. De kardinaal heeft geweigerd een verklaring af te leggen en zet te Wce- nen zijn gewone leven voort. Gisteren heeft bij de begrafenis van 'n vooraan staand R.-Kntholick bijgewoond. De her derlijke rondreis, welke bijna gereed is, zal volgens het vastgestelde programma worden afgewerkt. Tcheinde nieuwe incidenten te voorkomen, zullen politie en gendarmerie den kardinaal,op "zijn reizen bescherming verlecnen. WARSCHAU, 6 Juli (Havas). - De Duitsehe radiozenders Breslau en Kö- nigsberg zijn gisteren begonnen met het uitzenden in de Poolsche taal. De eerste uitzending werd geopend met het Pool sche volkslied. Vervolgens werd gezegd, dat dikwijls misverstand ontstaat tus- schen buren, doch dit is steeds op te lossen. De samenwerking tusschen Po len en Duitschland heeft Polen steeds groot voordeel gebracht. Een overeen stemming is steeds mogelijk, wanneer zich geen derden hierin mengen en den raad geven te vechten. Verder wordt er op gewezen, dat Dan zig tot Duitschland terug moet keeren; dit zou geen schade beteekenen voor Polen, aangezien de Poolsche rechten door Duitschland gegarandeerd zouden worden. Vervolgens werd gezegd, dat 't noodzakelijk is liet anti-semietisme in Polen te ontwikkelen, aangezien „de Jood een vernielend element bij uitstek" is. vernielend element bij uitstek is" is. Deze Duitsehe uitzendingen in het Poolsch zijn een antwoord op de uitzen dingen in het Duitsch door den Poo!- schen zender KattovWtz. STRATEGISCHE WEGEN IN HET PROTECTORAAT PRAAG. 6 Juli. (Havas,) De Duil- sche autoriteiten hebben de regeering te Praag medegedeeld, dat zij er zorg voor dient te dragen, dat alle hoofd wegen, die van strategisch belang zijn. vóór 1 September a.s. in goeden staat yerkceren. Frontvorming tegen „agressie" mag het wegnemen van onbillijkheden en vreedzame revisie niet op den achtergrond dringen WEER geniet Europa van een kort stondige? periode van politieke kalmte, zij het geenszins van politie ke stilte. Al dan niet terecht vreesde men vorige week voor het uitbreken eener Danziger crisis. De Duitsehe pors staat thans vol verwijten, evenals vorig jaar na de spanning van 21 Mei, dat de pers der „democratiën" zich schuldig maakt aan een leugenachtige alarmis tische campagne. Daarbij echter blijft het, en Berlijn wijdt thans in de eerste plaats zijn aandacht aan de ontvangst van twee voorname gasten, den Bul- gaarschen premier Kiossciwanof en den Hongaarschcn legerstafchef generaal von Worth;- Deze laatste bevindt zich op het oogenblik in Duitschland als gast van den opperbevelhebber van het Duitsehe leger, generaal von Brau- ehitsch, teneinde het Duitscho leger boter te leeren kennen; onder meer zal een bezoek worden gebracht aan den „Westwali". Welke banden binden landen als Hongarije cn Bulgarije aan het Duit sehe Rijk? Er is allereerst de herin nering aan den gemeenschappelijken strijd lijdons den Wereldoorlog, er is ook de herinnering aan dc gezamenlijk geleden nederlagen en dc daaropvol gende materiöele ellende der eerste na- i oorlogsjaren, alsmede do strenge be handeling door do overwinnaars hij liet sluiten van den vrede. Zooals het Duilsche Rijk onder Hitler's leiding zich de vernietiging van het verdrag van Versailles tot doel hooft gesteld, keert Hongarije zich tegen den door het verdrag van Trianon en Bulgarije togen den door het verdrag van Neuilly geschapen toestand. Beide Zuid-Oosl- Europeescne landen hebben revisionis tische eisehon jegens op het oogen blik sterker buurstaten. Behalve (leze gemeenschappelijke herinnerin gen cn deze gelijksoortige politieke oogmerken zijn er nog nauwe economi sche banden. Het Duitsehe Rijk is voor Hongarije de voornaamste afnemer van zijn landbouwproducten, hel Duit sehe Rijk is evenzeer een veelbelovende markt voor Bulgarije. Toch zou men zich vergissen, wan neer men zou aannemen, dat Hongarije en Bulgarije geen zelfstandige politiek voeren of wenschén tc voeren. Meer malen is uit Boedapest do klacht geko men, dat men zich te Parijs cn Londen niets aan Hongarije gelegen liet liggen en het zoodoende in de armen van dc as RomeBerlijn heeft gedreven. Voor al Parijs, dat door nauwe banden ver bonden was niet de successiestaten Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego slavië, voerde meermalen een uitge sproken anti-Hongaarsche politiek. Thans zijn de verhoudingen in het Do- Tiauliokkcn totaal gewijzigd, de Kleine Entente is ter ziele, zelfs is een PoolschHongaarsche gemeenschappe lijke grens geschapen. Voor Hongarije zijn daarmede geheel nieuwe perspec tieven geopend. HONGARIJE evenzeer als Bulgarije is bedacht op en beducht voor zijn onafhankelijkheid. Geen van beide landen zal aan (ion leiband van de Rome—Berlijn willen loopen. Van hun revisionistische eischen kunnen noch willen deze landen afstand doen, daar voor wonen er tc veel Hongaren en Bulgaren in na den Wereldoorlog ver loren gegane gebieden en staan er ook te vitale economische belangen op het spel. Vooralsnog is er echter geen sprake van, dat landen als Roemenië, Joego-Slavië en Griekenland eigener beweging gebiedsdcclen met Hon gaarsche of Bulgaarsche bevolking weer zullen afstaan. Zoodoende heb ben deze landen den steun van dc as Rome—Berlijn noodig om een revisie te Kunnen afdwingen. Maar dat daar voor hen zelf groote gevaren aan verbonden zijn, ziet men te Boedapest en Sofia zeer wel in. Men zou zeker gaarne een anderen weg in slaan. Hetgeen beteekent. dat Londen cn Parijs niet alleen moeten trachten verdere „agressie" tegen te gaan. maar zich bovenal zullen moeten beijveren de oorzaken van „agressie" weg te nemen, m.n.w. dat zij niet alleen even- tueole conflicten in den kiem moeten trachten te smoren, maar bovenal de oorzaken van conflicten moe ten trachten weg te nemen. Het is in dit verband betreurenswaar dig, dat de stemmen In Engeland, die bij liet begin der onderhandelingen over een „anti-agressie-fronl"' aandron gen op een wegnemen der onbillijkhe den in dc verhoudingen der Oost- en Zuid-Oost-F.uropeesche staten, geheel verstomd lijken. Voorkomen echter is beter dan genezen GRAND-THéiTRE. Van Vrüdag t.m. Don derdag 6 Juli vertooning van de film „De fatale Nacht". Voorstellingen: Zondag 1.45? 4X0: 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Woensdag en Donderdag vertooning van „100 Mannen en een meisje". Voorstelling- Beide avonden 8.10 uur; matinée 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. VertoonJng van „Misdaad in Brooklyn" an „Wat leven we toch gelukkig". 4. FLéHITE. Vanaf Zaterdag 24 Juni t.m. 8 Juli tentoonstelling „Kruik en Kan". Ge opend 1012 en 13—17 uur. STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Weatsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags lö12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). HOOGLAND -Van 816 Juli: Lunapark. Flesschen Bowl Roode bessenwijn Witte bessenwijn Meiwijn Mous&eerende vruchtenwijn Diverse soorten Most Perl Gazense Grape fruit limonade WAT ETEN WIJ MORGENI VOOR DE KOFFIETAFEL Kaasomelet. Klop 4 eieren uit met peper en zout, en 4 eetlepels melk, doe er 100 gr. ge raspte oude kaas bij, en bak van dit mengsel een omelet als eieromelet, strooi er even voor het opdienen wat geraspte kaas overheen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Tarbot.met peterseliesaus. Aardappelen Sla Caramelvla Bereiding vischschotel: Kook 4 mrxw ten tarbot op de gewone wijze gaar. Breng y2 L. water aan den kook met 1 theelepel zout, en roer er 3 eetlepels aangemengde maizena door; laat da saus c.a. 5 minuten zachtjes doorkoken* Neem de pan van het vuur of zet ze op een dubbel astbestplaaljc op de stoom van kokend water, en roer er bij kleine beetjes 100 gr. boter door en ten slotte 1 eetlepel zeer fijngehakte peterselie. De benoodigde vlsch even bestellen; Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 92, Na automatiseering Tel. 4092 OMTREK "l\J AAR we vernemen heeft de burgemeester van Zeist, jhr. mr. M. L. van Holthe tot Echten aan H.M- de Koningin per 1' Augustus wegens gezondheids redenen ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Zeist Harderwijk's garnizoens commandant licht ge wond HARDERWIJK, 6 Juli. Toen de garnizoenscommandant, kolonel Jan sen, gistermiddag per rijwiel de poort der Jan van Xassau-kazerne uitreed en daarbij wilde oversteken, werd hij ge grepen door een luxe-auto. bestuurd door den heer A. J. M. Daar de wagen met een 70 a SO km. snelheid reed, kon ondanks krachtig remmen een aanrij ding niet voorkomen worden. Door han dig manoeuvreeren van den chauffeur werd de kolonel slechts „geschept" door het linker-achterspatbord. waarna het voertuig tegen een boom botste en daarbij niet ernstig beschadigd werd. De wiclrijdor kwam er naar omstan digheden zeer goed af. Hij had slechts een wonde aan de knie en eenige schaafwonden. Hij begaf zich naar (ie nabij gelegen woning van majoor Beek man. waar dr. van der Giessen onmid dellijk na het ongeval aanwezig was om de eerste, hulp te verleenen. Per taxi werd de kolonel daarna naar zijn woning vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op en onderzoekt de schuldvraag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3