VOOR DE VROUW Levenskracht door licht en lucht en Een kruidenrijk land Stippen en Noppen Vacantie-bezigheid voor kinderen gewenscht G Eenige wenken voor moeders Merkwaardige schoonheids middelen Waar een wil is, is een weg Voor 'sochtends 's middags en 's avonds A; ZONNEBADEN STERKEN DE HUID 1EWOONUJK worden de openlucht- baden omstreeks Juni geopend, al thans de zeebaden, alhoewel de zeer .jnoedige" zwemmers in de eerste zonnige voorlaarsdagen reeds den sprong in het zilte nat wagenEr zijn zelfs fanatieke zwemmers, die er niet tegen op zien om nog van de zwemsport te genieten, wan neer een iislaagje het water bedekt en ge wone stervelingen dankbaar zijn voor een warm omhulsel De verwende en dikwijls overgevoelige stadsmenschen krijgen reeds klppevel. bij de gedachte alleen aan zoo'n koud bad. Eenige eeuwen terug behoorde het nog tot de gewoonte der Noord-C,er- maansche leugd om weer en wind te troi- seeren en het dagelijksche bad in de vrije natuur te nemen. De menschelijke huid is sindsdien van geslacht op geslacht veel gevoeli ger geworden en pogingen tot navol ging zouden grootendeels mislukken. De gevolgen van een onvoldoende func- tionneering der huid is een verschijn- sol, samengaande met over-beschaving en kenmerkt zich door vermoeidheid, gebrek aan werklust, slapeloosheid, vat baarheid voor verkoudheidsziekten, chronische catarre, storingen van den bloedsomloop, rheumatiek, huidaandoe ningen enz. De menschen. die er het meeste behoefte aan hebben om hun 'rage huidfuncties te stimuleeren tot krachtige werking, voelen er meestal het minste voor. Voor niet-geoefende zwemmers, is het niet raadzaam reeds zeer vroeg in het jaar in de open lucht te zwemmen, aangezien het niet-getrainde lichaam te sterk geprikkeld wordt hetgeen tot ernstige stoornissen van den gezond heidstoestand aanleiding kan geven. Eén vorm van baden kan men echter zelfs 's winters voortzetten, n.l. de luchtbaden. Wellicht zullen er onder onze lezeressen zijn. die meenen, dat d§ ludht er alleen is om ingeademd te worden en, naarmate de lucht frisscher is, het benoodigde gehalte aan zuurstof ook grooter zal zijn. We ademen de uit geademde lucht échter ook weer in cn hiermede tevens het schadelijke, door het verbrandingsproces ontstane kool zuur; en daarom is toevoer van lucht van buitenaf steeds noodzakelijk. Licht en lucht moeten echter op het gpheele lichaam kunnen inwerken, waardoor de huid beter zal gaan func- tionneeren en men zich krachtiger zal g&an voelen. De inwerking' van het licht op de huid doet haar weer zuurstof opnemen; bovendien zullen slechte stoffen, die zich in het lichaam bevinden, worden uitgescheiden. Lucht-lichtbaden bevorderen de vor ming van roode bloedlichaampjes en prikkelen de witte bloedcellen tot meer energie. Licht werkt ook onmiddellijk op de huid in en dient als afweermiddel tegen ziektekiemen: naar gelang de huid gezonder is, zal zij haar functies beter kunnen verrichten. De invloed van de lucht oefent, behalve een prik keling op de huid. tevens een zachte massage uit. die echter afhankelijk is van den luchtstroom, waardoor een be tore circulatie van het bloed plaats vindt, die haar gunstige werking meer doet gelden op de inwendige organen. I.icht-luchtbaden maken den mensch nimmer gevoelig voor temperatuursver schillen, hetgeen vooral voor vatbare gestellen van belang is. I t TE zouden zeker onvolledig zijn. in- yy dien wij niet tevens gewaagden van den heilzamen invloed van zonne baden mits deze verstandig worden toegepast. De warmte- en ultraviolette stralen werken in op de cellen, de bloed vaten. de zenuwen, het bloed, de lyrnpha en andere organen der huid. Doch de in vloed der zon bepaalt zich niet tot de op pervlakte. doch werkt op het geheeie lichaam in. waardoor gezonde menschen meer arbeidslust kriigen en zieken verlo ren levenskrachten herwinnen Menigmaal grenst de werking der zon aan het won derbaarlijke en brengt de zieken, die tot dusverre in donkere ziekenkamers heb ben gelegen, nieuw leven. De slappe, verwelkte huid wordt langzamerhand bruiner gekleurd, de bloedsomloop wordt gestimuleerd en vele ziekteverschijnselen verdwijnen. In de huid worden, behalve bescher mende en afweerstoffen. belangrijke le- venstoffen gevormd, o.a. vitaminen D, voor het grootste belang voor kinderen, lijdende aan rhachitis, voor wie de in- werkfng der zonnestralen zoo heilzaam is. De behandeling van gewrichts- en buidtuberculose is zonder zon niet denkbaar, evenmin als die van andere soorten tuberculose. Slecht heclende wonden, beenzwe ren. ontstekingen van de slijmhuid blijken menigmaal voor genezing vat baar te zijn. door middel van zonnc- bestraling. Iedereen kan tijd vinden om een Hcht-luchtbad te nemen, aangezien de duur niet langer behoeft te zijn dan JO minuten. Niemand behoeft dus te zeggen: „Ik heb geen tijd", noch de hulsvrouw, noch de buitenshuis wer kende vrouw; het is slechts een kwestie van willen. Men verbindt aan dit lucht- kamerbad gymnastische en ademha lingsoefeningen en massage. We behoe ven er zeker niet aan toe te voegen, dat men een raam min of meer wijd opent, naar gelang de tijd van het jaar dit mogelijk maakt. Bij het zonnebaden dient men de non- dige voorzorgen in acht te nemen. Men kon het geheeie lichaam of bepaalde der- tcn daarvan aan de werking Jer stralen blootstellen, te beginnen met enkele minu ten. Den duur daarvan verlengt men lederen dag een weinig, naarmate de phy- sieke toestand dit toelaat. Beweging is bij het zonnebad zeer gewenscht. want voortdurend in één houding te liggen ..bra den" is verkeerd. Nek en schouders moeten liefst met een witte doek tegen te felle zonnestra len beschermd worden, terwijl een zon nebril en hoofdbedekking noodzakelijk zijn. Op zeer warme dagen waasche men de hartstreek meermalen met koud water en late af en toe water over ban nen en voeten loopen. Het gebruik van een goede huidcrême of -ölie- is aan te hevelen; liefst een kwartier, voordat men gaat zonnen, opdat het vet goed in de poriën kan dringen. Het beste is om een zonnebad in de morgenuren te r-emen, vooral in het hartje van den zomer. Regelmatig nemen van licht-luchtba- den, naast de reeds genoemde lichaams bewegingen, za.1 er in (hooge mate toe bijdragen om een goede functionneering der huid te bevorderen, waarmede te vens het geheeie organisme gediend is. Charmante zonnehoed, gedragen tij dens strandtoilettenshow aan het Call- tornische strand van zich VELE moeders van kleuters twee. drie jaar beklagen cr over, wanneer zij de vacantie- weken elders gaan doorbrengen, dat het voor haar slechts een matig genoe gen is. Altijd willen zij wat anders en nooit geven de kleintjes moeder rust. Op m'n vraag aan een mijner kennis sen, moeder van een kleuter van drie jaar, wat zij dan thuis wel met 't kind deed, antwoordde zij: „Thuis zijn met kinderen is heel wat anders, dan breng ik mijn jongen naar de kleuterschool, zoodat ik do handen vrij heb. 's Mid dags na koffieuur gaat hij slapen en daarna ga ik bij goed weer met hem uit. Regent het, dan houdt hij zich met zijn speelgoed hezig. Op reis is het echter wat anders, dan ben ik den ganschcn dag met hem bezig en laat ik hem een oogenblik aan zijn lot over, dan onderneemt hij ontdekkingsreizen of doet dingen, die hem verboden zijn. Speel ik niet voortdurend met hem, dan is hij lastig en dwingt van alles en nog wat. Aan tafel vraagt hij voort durend mijn aandacht, zoodat ik mij niet met de overige gasten kan onder houden. Neen. op reis gaan met kin deren is geen ontspanning!" Waarom moet voor sommipe moeders op reis gaan met haar kroost een straf heteekenen? Waarom geeft het leven, indien men van huis is zooveel meer moeilijkheden, dan wanneer men binnen zijn eigen vier muren is? Indien een moeder met vacantie ■gaat, moet zij trachten een paar ge schikte speelgenootjes voor haar kind te vinden, omdat het thuis zijnde, ook met kinderen van zijn leeftijd pleegt om ie gaan. Zijn de kinderen wat ver legen van aard. dan zal zij moeten trachten vriendjes op te zoeken, dan komt de rest van zelf in orde. Verder moeten kinderen leeren zich zelf bezig te houden, want leven zij zich eenmaal in hun spel in, dan zijn vol wassenen meestal overbodig. Kleuters tot een jaar of vijf vinden het heerlijk om met zand te spelen, maken bruggen en kanalen cn met de zandvormen wor den koeken gebakken. De meeste ouders gaan bij voorkeur met hun kin deren aan zee en 'ongetwijfeld kunnen zij dan op het strand afleiding genoeg vinden. Kinaeren moeten aan zichzelf over gelaten worden en moeders moeten niet steeds angst-complexen hebben dat dit of dat met haar schatten gebeu ren zal. Onbewust kweeken zij er ver wende en lastige kinderen door. De kleeding moet op de vacantie zijn ingericht en aan practische eischen vol doen. Maakt een kleine zich eens vuil, of valt hij in een plas zeewater, dan is het euvel gauw verholpen, als er in de strandtasch een extra jurkje of pak je is geborgen. Het is niet gewenscht, dat de klein tjes den ganschen dag in hun badpak loopen, want dan komen zij er veel gauwer toe, om langer in het water te plassen, dan gewenscht is. Trouwens de inwerking van de zon gedurende een groot deel van den dag op rug en schouders is zeer verkeerd en maakt de kinderen prikkelbaar en moe. Men late ze met een blouse of jurk spelen met korte mouwen en geeft ze dunne strandschocncn, waardoor minder warmte aan het lichaam onttrokken wordt. Nu de bezigheid op regenach tige dagen, die in de vacantieweken niet aangenaam zijn, doch zoo prettig mogelijk doorgebracht moeten worden. Prentenboeken, een blokkendoos, leg platen en enkele spelen nemen niet zoo'n groote plaats in den koffer in, terwijl de meeste kinderen zich uren lang kunnen bezighouden met het uit knippen van poppen en dieren. De praktijk leert de moeders wel, waar haar kinderen zich het liefst mede be zig houden en hiernaar kunnen zij zich dan richten, waardoor zelfs een lange regendag op aangename wijze voorbij gaat. Verbluffende kruiden kennis der bevolking DE Mexicaansche regeering heeft enkele jaren geleden een werk het licht doen zien, waarin niet min der dan 1400 verschillende geneeskrach tige kruiden uit het land worden be schreven. Slechts enkele honderden daarvan zijn ook bij ons bekend. Het is moeilijk in Mexico een plant te vinden, waaraan de bevolking niet een of an dere geneeskrachtige werking toekent. Iedere Indio, man, vrouw of kind, is een geboren botanicus. Iedere plaats heeft zijn kruidenkundige, die haar ken nis weer aan een opvolgster doorgeeft. Ofschoon deze kennis wel vaak met bij geloof is vermengd, mag men do behan deling door een Mexicaansche kruiden vrouw toch niet zonder meer als kwak zalverij betitelen. De kruidenkundige weet werkelijk veel van de geneeskun dige werking der planten af, daarvan heb ik mij persoonlijk kunnen overtui gen. De Mexicaansche regeering heeft een groot deel van de van oudsher onder het volk toegepaste kruiden experimen teel op hun geneeskrachtige werking la ten onderzoeken. Nog onlangs heeft men een onderzoek ingesteld naar de werking van een plant, dien de inboor lingen als geneesmiddel tegen de beet van de ratelslang en den steek van de niet minder gevaarlijke schorpioen toe passen. En inderdaad bleek men in deze plant een nieuw en zeker werkend tegengif te bezitten. Hoeveel cultuur planten danken wij trouwens niet aan de Mexicanen, over wier rijkdom aan kruiden de conquistadores al verbaasd stonden! Denken wij slechts aan vanille, mais, katoen, aardappelen, cacao, boo- nen, pompoenen, zonnebloemen, rubber enz. Ook het gebruik van cocaïne van de cocaplant als geneesmiddel, zonder hetwelk ik zelf waarschijnlijk in de Bra- ziliaansche Setao zou zijn omgekomen, van kinine en tal van andere bekende geneesmiddelen, hebben wij van de Mexicanen overgenomen. Hoe de inheemsche bevolking aan haar rijke kennis van de flora en fauna van haar land is gekomen, is niet met zekerheid te zeggen. Nauwkeurige ob servatie der dieren moet er zeker toe hebben bijgedragen. Zoo kent men hier cn daar in Mexico een gedroogde plant ..huaco", die als middel tegen beet van den ratelslang gebruikt wordt. De wer king van deze plant ontdekten de In dianen," doordat zij opmerkten, dat een zekere loopvogel, de „paisano", die be kend staat als verdelger van de ratel slang, steeds deze plant vrat. wanneer hij door een ratelslang was gebeten. In 1842 bericht Madame Calderon de la Barca Indianen te hebben waargeno- men, die hun kinderen met slangengif inentten, om hen daardoor immuun te maken voor den beet van de ratelslang. Zii beschrijft, hoe de ingeente kinderen met de giftand van een slang in den tong. den arm of andere lichaamsdeelen werden gestoken, waarna op de behan- IN de 5e eeuw voor Christus was de schminkkunst tot groote bloei ge komen en werden de meest kostbare toilet-artikelen gebruikt voor de vloei bare zalven. Zij waren meestal van terra cotta gemaakt en op kunstige wijze met zwart glazuur bedekt, waarop voorstel lingen te zien waren uit de Godenleer. De vorm dezer potten was erop gemaakt, dat zij gemakkelijk in warm water ge zet konden worden om de schmink zacht en handelbaar te doen worden. Van Cleopatra wordt verteld, dat. zij paarlen in wijn oploste en door het in wendig gebruik hiervan, zou zij een doorzichtige, glanzende huid hebben ge kregen. Keizerin Poppaea, de gemalin van Nero, die een groote voorliefde had voor rozenwater, nam baden van eze linnen-melk. die haar huid voedde en blank hield. Minder bekend is echter, dat de Ro- mcinsche vrouwen een brij maakten van boonenkruid en gewreven narcissen- hollen en dit mengsel als een masker op het gelaat legden, waardoor zij haar huid zacht en soepel wisten te houden. DE NIEUWSTE ZOMER-MODELLEN UIT WEESEN Links: Elegant geruit 1aft2öden toilet met effen sjerp en kanten kraagje. Rechts: Sportief wollen tricot mantel-costuum. De breede schouderlijn en de ruime rok doen sportief aan. In Egyptische graven heeft men sier lijke zakjes gevonden, die aan de voor name vrouwen medegegeven werden en allerlei schoonheidsmiddelen bevatten. Wangenrood van lakpoeder, koolzwart antimonium voor het vergrooten en om randen der oogen en voorts allerlei potjes met. zalf, waarvan men er zeven noodig had om een goed effect te waar borgen! De zoozeer bewonderde slanke lijn dankten de Egyptische vrouwen aan een kleine veer, waarmede zij iederen morgen haar keel prikkelden, opdat de maag zijn inhoud kon ledigen en het ge zalfde lichaam in- en uitwendig volko men zuiver zijn. De cosmetische middelen der ouden waren alle aan de natuur ontleend. Henna was het oeroude kleurmiddel voor het haar, de voetzolen, de tcenen, de vingertoppen en de handvlakken. De N'oord-Afrikaansche vrouwen gebruikten oker voor haar wanden, terwijl vrouwen met een koperkleurige huid saffraan aanwendden, alsmede olijf- cn amandel olie om de huid gelijkmatig te doen bruinen. De Chineesche vrouwen bedien den zich van zoutbloemen. om haar wangen te kleuren. Deze bloemen waren eerst groen, doch kleurden zich rood, indien zij vochtig gemankt werden. Renaissance en Riococo brachten schoonheidsmiddelen, die met behulp van mineralen werden samengesteld en deze waren lang niet altijd gift vrij. vaak bevatten zij zelfs kwikzilver. Om kleine schoonheidsgebreken te verbergen, wer den de „mouches" uitgevonden, die men ook „laches de beauté" noerndp en die als een rond, zwart pleistertje van tafzijde op het gelaat worden gekleefd. Zeer hekend waren eertijds de wel riekende pomades van Isabella d'Este, de „prima donna del mond" (de eerste dame van de wereld). De koningin van Frankrijk kreeg van haar een paar ge parfumeerde handschoenen en of schoon het parfum op den duur ver dween, bleef zij dit laatste modesnufje dragen, omdat de vingers opengewerkt waren en de ringen te zien gaven. Catherina Sforza was slechts „prima donna dTtalia" en deze groote dame liet haar parfum eveneens volgens bepaal de recepten klaarmaken. Onder haar i?;«<?elalen papieren bevonden zich ver schillende recepten van crèmes en te kens een goed werkend... giftmengsel. Niet zelden gebeurde het destijds, dat vrouwen een of andere lippenpomade lieten bereiden, die zij niet vriendelijk lachend gebaar aan een harpr vriendin nen ten geschenke gaven, die naar de gunst van haar echtgenoot dong... delde plaats een hevige uitslag ver scheen, die dagen aanhield en ten slotte weer verdween. De alcius behandelde kinderen konden in het vervolg zonder bezwaar een adder in de hand nemen. Hetzelfde is bekend van de medicijn mannen der Kiekapoo-Indianen uit Noord-Mexico. Vermoedelijk werd een groot deel der geneesmiddelen toevallig of door in tuïtie ontdekt. Een hond. die zich door te vet eten den maag bedorven heeft, gaat zich aan gras te goed doen en in derdaad bleek tegen maagstoornissen geen beter middel te bestaan dan thee van de „manzanillo". Beroemd is de ge neeskrachtige werking van de stekel of cactuspeer, de „pricly pear", zooals de Amerikanen haar noemen, bij breuken, steken en ernstige vlecschwondcn. 99 WAAR een wil is, is een weg", zegt een oud spreekwoord. In ele gevallen is het slagen in het leven voor een groot deel te danken aan den wil. Indien men met taaie vol harding en met inspanning van alle krachten iets weet door te zetten, dat men zich voorgenomen heeft te berei ken, dan worden arbeid en vlijt ten slotte bekroond en heeft men groote kans van slagen. Een vaste, taaie wil zal menige schoone droom in vervul ling zien gaan en een brug slaan, die naar het geluk leidt. Menigmaal zal een vaste wil de smid zijn, die 's men schen geluk smeedt. Men behoeft de levensgeschiedenis van -groote mannen maar eens na te gaan, om steeds weer tot de ontdekking te komen, wat een sterke wil vermag in het leven. Een groote rol speelt de wil ook op het gebied van de vele ziekten en vooral voor kwalen, die van nerveu- scn oorsprong zijn. Heeft een zieke een vaste wil om weer gezond te worden, dan kan dit in vele gevallen de gene zing bevorderen en heeft hij veel meer kansen om beter te worden, dan iemand, die steeds klaagt en den moed opgeeft. -Zoodra hij zich dit realiseer^ dan zal er een ommekeer in zijn toe stand komen en het: „ik wil" zal hem ten slotte doen overwinnen. Onder den invloed van den wil staat ook onze verhouding tot onze mede- menschen. Wanneer wij ons laten lei den door de gedachte, dat wij met onze omgeving, in den meest ruimen kring bedoeld, een-drachtig en in vrede wil len leven, dan zullen wij dezen wil kunnen doorvoeren en vrede in eigen kring en daarbuiten vinden en wij zul len aan de zonzijde des levens staan. Soortgelijke ervaringen hebben zeer ze ker ook betrekking op den engeren fami liekring. Nemen man en vrouw zich beiden voor om steeds van goeden wille te zijn, dan zal een huwelijk niet door disharmonische klanken verstoord wor den. In gevallen, dat jonge echtparen met schoonouders samenleven, ervaart men helaas maar al te vaak, dat mee- ningsverschillen tusschen oud en jong aanleiding geven tot onaangename ver houdingen, die steeds grooter afmetin gen aannemen. Was van beide kanten een ernstige wil aanwezig geweest, dan had dit alles voorkomen kunnen wor den. In dergelijke gevallen ontbreken de bruggenbouwers, die met behulp van een goeden wil de bogen vormen, die het bouwwerk moeten steunen. De brug, die gebouwd moet worden om de oudere generatie te leiden naar de oevers van een nieuwen tijd, waarin de jongeren zich bewegen en menig maal een volkomen andere opvatting huldigen. Iedere tijd heeft zijn eigen wetten en waar twee volkomen andere werelden in voelen en denken in bot sing komen, dan kan alleen de wil om elkander te begrijpen de brug zijn, die beide oevers verbinden zal. Indien een ieder mcnsch, onverschillig of hij jong of oud is, den vasten wil heeft dezen pioniers-arbeid te verrichten, dan zal het leven in vele gevallen zooveel mooier en meer levenswaard zijn. In de kiem is die wel "bij ieder menschen- kind aanwezig, laten wij allen, ieder voor zich, dit zaadje lalen uitgroeien tot een krachtigen plant tot heil der geheeie menschheid. EEN, juffrouw, laat u me nu niet aj die drukke japonnen zien, ik draag alleen effen, dat is 'l eenige wat me staal. Dit hoor ik een dame zeggen, die po gingen doet om een gekleurd middag- jurkje te veroveren in een groot modema gazijn. Och arme mevrouw, denk ik mede lijdend, wat eentonig voor u, en dat juist dit jaar met al die gezellige streep jes, bloemetjes, ruitjes cn vooral de stippen cn noppen! i)ie strepen en ruiten staan u misschien niet. die bont gekleurde bloementuinen nok niet, maar de stippen? Hoe denkt u over een effen donkerrood jurkje met een enkele wit te stip. een zijden jurkje met een enkel geborduurd kringetje? Niet zoo'n r«*gen van stippen, niet bezaaid met dikke noppen, zoodat het u warrelig wordt, als in een dichte sneeuwbui. Dat staat alleen een bepaald type, maar de fijne stip-motievcn zijn een uitkomst, voor wie anders „alleen effen" draagt! Het is 't eenige patroon, dat nu eens niet dik maakt en dat ook oudere da mes uitstekend kunnen dragen, vooral wanneer de ondergrond donker is. Zwart, donkerrood of marine met een klein wit stipje of nopje zijn op dit ge bied wel 't stemmigste, wat men kan bedenken en loch een afwijking van het eentonige effen. Ook lecnen zich de noppen heel goed voor garneering. b.v. voor breede ceintuurs op eenvoudige effen zijden jurkjes. Zoo zien we dit seizoen in de Parijsche collecties stippen in alle maten en soorten, bij modellen voor 's ochtends, 's middags en 's avonds: op onze afbeelding geven we u daar eenige voorbeelden van. Fig. 1 laat een witte zomeravondja pon zien. die met kleine nopjes is ge- horduurd. De vele stroken vragen een dun materiaal als b.v. organdi of ba- list, de japon wordt op een taft onder jurk gedragen. De groote feestelijke witte hoed heeft linten in de kleur van de stippen. Fig. 2 is een afbeelding van een zo- mersch pakje, 't Jasje heeft een klok; kende schoot, er wordt een wit piqué vest of een vest van valenciennes bi] gedragen. Dc stippen en ruitjes moet men zich in dezelfde tint denken als manchetten en kraag. l ig. 3: een eenvoudig ochtendjurkje met wijden plooirok. Bolero en hoedje zijn in dc kleur van den lichten onder grond. Tenslotte een lichte zomermantel b.v. in shantung met donkerroodc of blau we noppen, de leeren ceintuur en het lint van dc hoed zijn dan eveneens don kerrood of marine. Dit is slechts een zeer kleine greep uit de vele slip-motieven, die cr zijn en waarvan de kleurencombinaties dit sei zoen smaakvoller en orgineeler zija dan ooit te voren. MADELEINE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10