FILMS voor deze Week: JOH. BOTTINQA [stadsnieuws] GARAGE VALEWINK Frissche klanken klonken in Plantsoen Zuid Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Vele luisteraars genoten Concert in 't Plantsoen VIJFKAMP NEEMT EEN AANVANG City-Theater Uw oud en vertrouwd adres Huurt uw auto zonder chauffeur bij MUURHUIZEN 40 - TEL. 454 Qrand-Theatre Het Supinatorium te 's-Qravenhage maakt bij deze bekend, dat de alleen verkoop voor Amersfoort is opgedragen aan de firma Langestraat 28 der Supinator Steunzolen en Schoenen welke laatste onder prima leiding in betere fabrieken gemaakt worden en het kundigst toegepast door gedipl. Chiropodist PEDICURE 90 ct. PER ABONN. 75 et. PREDIKBEURTEN Medische Hulp ItWESTMT 42 TOEF. 17 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORT3CH DAGBLAD ZATERDAG 8 JULI 193» „Juliana" en „De Zangvogeltjes" waren goed op dreef Gisteravond werden in piant- soen-Zuid frissche klanken ge hoord: het Chr. tamboers en pijpers corps „Juliana", onder leiding van den heer J. de Vries en het gemengd kinderkoor „De Zangvogeltjes", ge dirigeerd door den heer H. Bijvank, brachten iets uit hun repertoire. Het klonk gaaf en pittig en het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de mu ziektent „belaagd" werd door een heele schare luisteraars. Deze uilvoering was opgedragen aan V.V.V. en tevens bedoeld ter inleiding van den feestmiddag, waarbij de pijpers terug zouden mogen zien op» 12'A jaar vereenigings-geschiedenis. Om half acht zette Juliana er bij het Chr. Militair Te huis aan de Lange Beekstraat stevig den pas in en aldus trok men over het Ju- lianaplein, de lange Bergstraat en Utrechtscheweg naar het politiebureau. Bij deze marsch werd ook getoond, wat men op muzikaal gebied kan prestecren: de trommelslagers roffelden er flink op los en de pijpers bliezen claszuiver hun marschen en liederen. Wij willen niet zeggen, dat het Amersfoortsdhe publiek ondankbaar was voor het gebodene dat geenszins. Maar het corps kreeg in het begin toch nog niet het volle pond der publieke belangstelling, waarop het recht heeft. Dit veranderde wel bij het politiebureau, toen de stoet nog uitge breid werd met de schare der jonge zangvogeltjes onder leiding van den heer Bijvank. De tocht over de Varkens- markt, en Zuidsingel naar de muziektent ging vergezeld van een waar leger „vol gelingen", die van een en ander getuige wenschten te zijn. Om 8 uur werd in de Gemeentelijke Muziektent het programma geopend het eerst was Juliana aan de beurt. Be gonnen werd met een toepasselijk num mer: de Juliana-defileermarsch van den heer J. Baarda, waarna „Vrij en blij" en de „Baniersmarsoh". beiden van Scheur kogel uitgevoerd werden. Wie zoo eens rondkeek, zag een aandachtig luiste rend publiek, dat zich dankbaar wist te toonen voor het gebodene. Na deze in leiding beklommen ongeveer 140 kinde ren van den schoolplichtigen leeftijd het tent-podium om- te bewijzen, dat zij den naam van „Zangvogeltjes" geenszins ten onredhte droegen. De eene en oudere helft van het koor is afkomstig uit het Soesterkwartier en bestaat reeds ongeveer vijf jaren de rest, gerecruteerd uit de stad, is een zes tal weken terug in de gelederen van de „Zangvogeltjes" opgenomen. Met begelei ding van „Juliana" werd een potpourri van vaderlandsche liederen uitgevoerd, getiteld „Holland jubelt", gecomponeerd door J. Baarda. die reeds meerdere lie deren voor de pijpers sdhreef. Zoowel de pijpers als de kinderen brachten dit twee-stemmig, terwijl een bijzonder accent eelegd werd door het trompetwerk, speciaal door den heer Baarda geschreven. Alles liep op rolletjes de toon was zuiver en de heer Bijvank beheerschte het geheel goed. zoodat ongeregeld in zetten niet voorkwam. Vermelding ver dient., dat de moeilijke overgangen zon der eenige modulatie door de kinderen op vlotte wijze genomen werden. De hel dere stemmen klonken vroolijk door het Plantsoen als een ode aan den zomer. Het derde gedeelte van het program ma werd weer gevuld door „Juliana". Nadat tot slot het Wilhelmus gespeeld was, maakte dit corps nog een marsch door de stad: de groote vereenigingsvlag wapperend voorop marcheerde men er weer dapper op los. Ditmaal kwam men over de Kamp. Boogeweg en Lange- straat. bet eindpunt was weer het Mili taire Tehuis. Het was een avond, waarover nie mand te klagen heeft gehad. Wij willen nog even vermelden dat „De Zangvogeltjes" tenminste bet Soesterwijksche gedeelte in Septem ber 5 l'aar bestaat. In October of in No vember hoopt men ter eere van dit feit in De Valk een groote bloemen-cantate van de componiste Fladderakke uit te voeren. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het aanvul lend diploma M.U.L.O.. H. E. Sisselaar. Het A-diploma werd behaald door J. M. Baretta. Te Utrecht slaagde voor het eindexa men H.B.S. B onze stadgenoot G. M. Ziedses des Plantes. ONDERSCHEIDINGEN Bij K.B. is 1. aan G. II. van Lingen, brigadier-majoor der rijksveldwacht, te Amersfoort, verlof verleend tot het aannemen van de hem geschonken me daille in goud, verbonden aan de orde van de kroon van België. Aan T. van Zijtveld. rijksveldwach ter te Hoogland, verlof verleend tot het aannemen van de hem geschonken medaille in zilver verbonden aan de orde aan de kroon van Beigië. Voor het concert, dat op Donderdag 13 Juli door de Christelijke Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" in de muziektent van het Plantsoen zal worden gegeven, is het volgende programma samenge steld: 1. Lentenacht, P. Zanen. 2. De Vesper. L. v. Beethoven. 3. Avondstemming, H. v. Rhenen. 4. Du Hirte Israël s, W. A. Mozart. 5. Ave Verum Corpus, W. A. Mozart. 6. Lente. Hendrik Altink. 7. O Gulden Hoofd, Jac. Bonset. 8. Vrede. Jac. Hamel. 9. In den stillen Nacht, Hendr. Altink. 10. O, zoek het Licht, A. Sikenv. 11. Troost, Fred. J. Roeske. 12. Zondags lid, G.' ten Brake. 13. Des Morgens, Olivier Koop. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 69 gr. F., 201/2 ge. C. ONZE STAD GROEIT NOG STEEDS Amersfoort groeit nog .steeds! Het zielental onzer stad nam in de maand Juni met 35 toe. Gegevens daaromtrent vindt men in onderstaande statistiek: M. V. Tot. Aantal geboorten 43 29 72 Aantal overledenen 18 20 38 Meer geboren dan óvèrl. 25 9 34 Gevestigd 152 166 318 Vertrokken 138 179 317 Meer of minder geves tigd dan vertrokken +14 13 f Totale vermeerdering of vermindering +39 4 +35 Bevolking op 1 Juli "39 23609 24651 48350 ACADEMIE NIEUWS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het artsexamen eerste se rieel te, onze stadgenoot, de heer A. Bij- dendijk. De prominente figuren in de ver schillende afdeelingen zullen weer uitkomen ZOOALS wij reeds vermeldden vangt Maandag a.s. te dezer stede de jaarlijksche Vijfkamp voor officieren en onderofficieren aan. Ieder jaar mag de Vijf kamp zich in een groote belangstelling van de zijde der deelnemers verheugen. Alleen dit jaar lijkt ons de deelna me niet zoo groot, wat geheel toe geschreven moet worden aan het feit, dat verschillende officieren en onderofficieren aan de grenzen ge detacheerd zijn, dus ongetraind zijn om deel te nemen. Niettemin ontbreken de prominente figuren niet. Wij noemen bij de officie ren (groep paardrijden) kapitein D. W. v. d. Bosch, luit. v. d. Horst, 2e luit. Stam en 2e luit. Snorn, die het vorige jaar tijdens het paardrijden een ongeval kreeg, waardoor hij uitgeschakeld werd. Onze stadgenoot kapitein D. W. v. cl. Bosch, die in 1938 zich tweede wist te klasseeren bij het paardrijden en ook in het totaal klassement de tweede plaats innam, maakt o.i. nu een goede kans, vooral nu de eerste prijswinnaar luit. W. Hillenherg Hubar niet heeft in geschreven, om als winnaar te eindigen. Ditmaal zal ook een burger mee doen n.l. de heer P. Kes6els uit Tilburg. Bij de officieren (groep handgranaat- werpen) is de deelname ten opzichte van de vorige groep iets beter. Wij ver namen echter, dat enkele officieren o.a. res. 2e luit. Pino, hun inschrijving in verband met den dienst niet kunnen na komen. Van de eerste drie prijswinnaars van het vorige jaar dit waren luit. Braat, luit. v. d. Valk Bouwman, luit. van Soest, treffen wij er geen aan. Hier wordt het dus een open strijd. De onderofficieren Vrijwel alle deelnemers van het vo rige jaar- (groep paardrijden) zullen ook nu weer meedingen naar den hoogst en titel. Wachtmeester Pasma, die bij den laatst gehouden Vijfkamp, het snelste parcours van alle deelnemers reed, is eveneens weer vertegenwoordigd. Ook dit jaar geven wij hem weer een 2eer goede kans om als eerste te eindigen, al zullen wachtmeester v. Baaien en niet te vergeten wachtmeester J. Quick hem den eersten prijs niet cadeau ge ven. Voorts noemen wij nog wachtmees ter P. D. Nieuwenhuis, wachtmeester Sala, wachtmeester Bakker en opper wachtmeester Bouterse. De onderofficieren (groep handgra- naatwerpen) zijn uitstekend vertegen woordigd. Ook hier weer vele bekende gezichten zooalp vaandrig Sneyers, wachtmeester Joziasse, adj. O. O. Sneij- ers, Rocee e.a. Verheugd is het verschijnsel, dat ook de jongere onderofficieren zich meer tot den Vijfkamp voelen aangetrokken. Enkele nieuwe gezichten leveren daar van het bewijs. Wij hebben hier het oog op serg. de Voogd, dpi., serg. C. Sisse laar en serg. Wevman. Vaandrig Sneijers, die het vorige jaar zegevierde zal het, verre van gemakkelijk krijgen. Wellicht zorgt éen van de anderen voor een verrassing. Maandag wordt begonnen met het on derdeel handgranaatwerpen, terwijl des midags het paardrijden zal plaats vin den. VOETBAL A.P.W.C.AMSVORDE De nederlaagwedstrijden van de paars, gelen worden morgen besloten met den wedstrijd A.P.W.C.—Amsvorde. Een beeid uit de ..De zoon van Frankenstein" (City Theater) „De zoon van Frankenstein en Meisje voor dag en nacht" Het huiveringwekkende trekt aan. Al les wat griezelig en sensationeel is, wat de verbeelding prikkelt en kippenvel be zorgt, mag zich steeds in de gunst van het publiek verheugen. De naam Frankenstein zegt den bios coopbezoeker al genoeg. Het is een naam, die zoo langzamerhand gewor den is tot een waarborg voor een echt spannende vijf kwartier. Ook Frankensteins zoon en diens hersenschimmige belevenissen in het voorvaderlijk slot stellen niet teleur. Wanneer er ergens een zwaar met ra felige spinraggen bedekt luik opengaat, in een hoven een kokende zwavelbron gelegen laboratorium, verschijnt er het zij een dorre klauw, hetzij de monster lijke gestalte van een krankzinnigen herderof het monster in eigen persoon. Het wordt weer tot leven gemaakt door een sterke lading electrische ener gie, maar dit leven beteekent onheil, zoowel voor de dorpsbevolking als voor hem die het verleden herleven doet. Vijf en twintig jaar lang heeft het „monster" in een soort trauma gelegen. In het dorp, waar het volk instinctmatig voelt dat alles nog niet. in orde is op Frankenstein, heerscht dan ook ont stemming, wanneer de zoon de experi menten van zijn vader hervat. Deze ontstemming wordt tot een steeds groeienden haat, wanneer ge heimzinnige moorden het dorp telken male in opschudding brengen.... De film eindigt met den dood van het wan gedrocht. De figuur van Boris Karloff en zijn vertolking van het primitief-misdadige wezen is ook hier weer meesterlijk. Een bijzondere regie-vondst is het spel op de hoorn van den herder, steeds wan neer een slachtoffer gevallen is. De film werd voorafgegaan door een vlotte en vroolijke Amerikaansche co- medie: Meisjes voor dag en nacht. Zit in de lucht Tusschen het weinige, wat er aan komische films in onze théaters ver schijnt, schiet ineens een film naar vo ren met de fameuze komiek George Formby: 't Is in the Air. En nog wel een film van de Engelsche filmindus trie, die in haar productie nog maar heel zelden een komisch werk opnam. Misschien is het juist daaraan te dan ken, dat de humor in deze film zoo nieuw en frisch is, na de zich herha lende Marx-brothers, de gescheiden Olympe Bradna, een der hoofdrolver tolksters in de film „Meisje voor dag en nacht" i (City Theater)] Stan en Oliver en den totaal niet meer produceerenden Chaplin. Want deze film, die speelt bij dé Engelsche luchtmacht, is meer dan krankzinnig. Men denke vooral niet, c'.at ihet iets meer dan het onderwerp gemeen heeft met de Amerikaansche viiegfilms. Al ziet men in deze film de koenste staaltjes luchtacrobatiek, ze worden alleen maar gebruikt om de zotte streken van Formby nog zotter te maken. Den inhoud na te vertellen is volkomen onmogelijk, want er is nau welijks inhoud. Er is slechts een bur ger, die in het leger verdwaalt en daar in botsing komt met alles wat de mi litaire maatschappij onderscheidt van de burgerlijke. Uit deze tegenstelling ontstaat de humor, die het machtigste wapen is van deze komiek in de ka zerne.. Wij raken aan zijn malle frat. sen niet uitgekeken en wel evenmin aan dit expressieve clownsgezicht. Want Formby is een meester in de mimiek. Bijv. de motorrit en de 6cène als hij in het gelid staat, in conflict met zijn eeuwigen vijand, den sergeant- majoor. Of-de scène in de badkamer van dezen sergeant-majoor en het sla pen naast elkaar in de beide bedden met het waaiende veertje. Of het kapi tale slot, dat we maar heelemaal niet zullen verklappen, maar dat het sum mum is van doorgevoerde grappigheid, Expressief zijn bij Formby vooral ook de handen, zijn banjospel is 'een even knie van het pianospel van Groucho Marx. Waarom is dit alles zoo grap pig? Men weet het haast niet, het is het parodieerende, het even overdrij ven van zoo'n Formby, het onverwach te reageeren, het zit in iedere beweging van zijn lichaam. Even een bepaald manuaal, en hij heeft de lachers al weer op zijn hand en aller aandacht is gespannen op wat er nu weer voor dwaasheid gaat gebeuren. Zingen kan deze komiek ook, zijn eindeloos spot liedje op den sergeant-majoor en zijn tilellied: 't Is in the Air worden sma kelijk en op revuemanier voorgedra gen. Het, mag in het leger misschien niet zóó gezellig zijn, als deze film met een lichtelijken propaganda-ins)ag, doet denken, er zullen ook niet zulke aardi ge meisjes in de cantine bedienen, bij zooveel fantasie hindert het niet, alles staat toch op zijn kop. Wij voorspellen een „run" naar deze film, het Grand Théatre brengt ze, nu de vacantietijd weer aangebroken is, naast de avondvoorstelling, ook dage lijks in een matinee. Popeye in het voorprogramma is vooral niet van min déren geest., wat hij en mevrouw Popeye op rolschaatsen uithalen, nu, dat is zoo mogelijk nog fantastischer. Een aardig moment in het Holland- sche Nieuws vormen de onlangs ge houden zwemwedstrijden in Pesie's bad. Men ziet het door Cor Kint be haalde record, men ziet ook vele be kenden en de vertrouwde omgeving van het populaire bad, men ziet. zelfs Kip ling's versregel: East is east en West is West gelogenstraft, als black and white naast elkaar op het, witte doek verschijnen. Dan is er nog iets nieuws, nml. het nieuwe Amerikaansche jour naal „The March of Time", waarin ac- lueele problemen van dezen tijd wor den weergegeven. Deze „filmuitgave" verschijnt een keer per maand en maakt grooten indruk door den logischen opbouw der gebeurtenissen. In deze eerste „uitgave" zagen wij rampen van 1938, als de heroike 6trijd tegen de al lesvernietigende insecten en het dra matische conflict ln China. ZONDAG 9 JULI St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Blok. 6 uur n.m. ds. v. d. Berg, bediening van het H. Avondmaal. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. J. J. Poot, Bunscho ten. 6 uur n.m. ds. Pannebakker. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Dönszelman. 6 uur n.m. ds. Gerritsen. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer van Leeuwen. Wijkgebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden Geen dienst. Xuthersché Kerk 10.30 uur: ds. de Jongh. Remonstrantsche kerk 10.30 uur: dr. R. Miedema. (extra collecte). Doopsgezinde Gemeente 10.30 v.m.: Dienst. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 uur n.m. ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 uur n.m. ds. Holwerda. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. Herngreen. 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. Geref. Gemeente •S too vest,raat ll 10 uur en 5.30 uur: Godsdienstoefe ning. 12 Juli, 7 uur n.m.: ds. J. v. d. Berg, Krabbendijke. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk 't Zand 13 Universeele Eeredienst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst Leger des Heils (Havik 2o) 10 uur: Heiligingsdienst, 3 uur open luchtsamenkomst; 8 uur: Openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsche dienst, 11.15 uur English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur v.m. ds. G. W. C. Vunde- rink, Zeist. Jeziël Concordia, Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst Geen dienst. HOOGLAND 9.30 uur v.m. ds. Hofstede, Leusden. HOOGLANDERVEEN 7 uur n.m. ds. Posthumus Meyjes. HOEVELAK&N 930 en 6.30 uur: ds. Abbringh. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Posthumus Meyjes. R.K. GODSDIENSTOEFENINGEN (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franci6cus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00. 9.15 en 10.45 uur, waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, fi uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Math. Withoosstraat. 34 H. H. Missen om 7 uur. 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis. 0 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. BINNENLAND UIT DE STAATSCOURANT Éij K.B. is met ingang van 1 Juli a. Aan den heer prof. mr. H. W. Methorst op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, onder dankbetuiging voor. de belang rijke en gewichtige diensten door hem den lande bewezen, en is hij, met be houd van den persoonlijken titel van directeur-generaal van de statistiek, benoemd tot hoofd der volks- en be roepstelling 1940; b. benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek dr. Ph. J. Idenburg, thans referendaris bij dat bureau, zulks onder verleening van gelijktijdig eervol ontslag als zoodanig: c. aan mr. E. W. van Dam van Is- selt, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als adjunct-directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, onder dankbetuiging voor de belang rijke en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen, en is hij be noemd tot hoofd der bedrijfstelling 1940. Hel regent en waait bui ten. Maar binnen it het heerlijk. Binnen, waar een smaakvolle meubileering U omringteneen sfeer tehept ven warmte en behagelijk heid W.edl U bij het meu- bilearen van Uw woning tot een vertrouwd en .ervaren adres, wiens vak het is be hagelijkheid te bouwen, sin<j«l >0-11-1> li Amtr, Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren; Breedveld. Wilhelminastr. 5, Tel. 547. Hendriks, Berkenweg 25, Tel. 1384. Stokvis. Leusderweg 276, Tel. 2081. Zondag heeft dienst de apotheek van Cramer, Utrechtscheweg 93, Tel. 902. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej. Vernhout, Soesterweg 232, Tel. 2270. Mej. Perk. Hendr. v. Viandenstraat t. Tel. 2079. Het menu voor Maandag VOOR DE KOFFIETAFEL Welsh rarebit (Engelsch kaasgerecht). 4 geroosterde sneden brood, 2 volle eetlepels dikke tomatenpurée, 125 G. {Va. pond) geraspte kaas, wat zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, desverkiezende wat peper of mosterd. Roer op een zacht vuur de tomaten purée met de kaas tot een gelijke, smeer bare massa; maak ze op smaak af met de Maggi's Aroma, het zout en misschien wat péper of mosterd. Bedek mét dit mengsel vlug de warme sneden geroosterd brood, leg ze op een verwarmden schotel en dien ze onmid» dellij'k voor (bij afkoeling word't 'hef mengsel taai). VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken lever. Appelmoes (blik). Aardappelpuree. Kérsenpannekoekjés (met ontpitte ker sen door het beslag). Kwaliteits - chocolade Choc, staafjes 2 ons 25 Choc, blaadjes 2 ons 25 Oublies 2 ons 25 Oublies met muskot 2 ons 25 Bonbons 2 ons 25 Mintha kepg 2 ons 25 Eng. bruidsuikers 2 ons 25 Gr. fruit schilletjes 2 ons 25 Diverse soorten zuurtjes 2 ons 25

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5