Kolonisatie in Indië vordert langdurige voorbereiding Een oude uniform weer in eere hersteld Nota aan de Tweede Kamer inzake de kolonisatie van Europeanen Geen uniform bedrijfstype Weduwe voor f 2700 opgelicht Dr. Colijn op de Leger- tentoonstelling Verdachte was „afgeladen" Jaarvergadering Ned. Fabrikaat Jaarvergadering Nederlandsche Roode Kruis Twee eere compagnieën van dé Grenadiers en Jagers zullen ze weer dragen Jubileumgeschenk van het Nederlandsche Volk Haagsche brandweer demonstreerde Gasslang schoot los... 3a BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAOBtAQ ZATERDAG 8 JULI 1939 's-GRAVENHAGE. 7 Juli. De mi nister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin een overzicht wordt gegeven betreffende den stand van het kolonisatievraagstuk van Europeanen in Nederlandsch-lndië. Daaraan is het volgende ontleend: In het werkplan 1035 ter bestrijding van de werkloosheid werd bij de regee- ring de suggestie voorgebracht om over te gaan tot de instelling van een lichaam, dat leiding zou kunnen geven aan en toezicht zou kunnen houden op de werkzaamheden van de particuliere organisaties, welke zich op dit terrein bewegen. De regeering heeft, gevolg gevende aan deze suggestie, bij besluit van 12 Januari 1937 den Kolonisatieraad inge steld. Het oriënteerend onderzoek, waarin, behalve de kolonie van het Indo-Euro- neesch verhond op de Giesting en de ko lonie van de stichting kolonisatie Poeloe Laoet op Poeloe Laoet. alsmede de ko lonies van de Indische maatschappij voor werkverschaffing op de Dairilan- den en op de Bate-gronden. tevens be trokken zijn geweest de kolonisaties van de stichting immigratie en koloni satie ..Nieuw-Guinea" rond Manokwari en die van de vereenieing kolonisatie Nieuw-Guinea in het Hollandia-district en te Oransbari. kon eerst medio 1938 beëindigd worden. De resultaten van dit onderzoek hebben uitgewezen, dat. behoudens de kolonie van het I.E.V. in de Gies- 'ing en de kolonie van de T.M.I.W. op de Bate-gronden. de toestand der kolonies op Nieuw-Guinea. op Poe- 'oe Laoet en in de Dairilanden van lien aard was. dat het niet verant woord zou zijn om de werkzaamhe den daar op den ouden voet voort te zetten. Als oorzaken van het niet slagen der Europeesche kolonies werden door den raad o.m. aangewezen: a. In vele gevallen zijn de kolonisa tieterreinen vooraf onvoldoende verkend voor zooveel betreft de geschiktheid van de gronden voor landbouw en vee teelt. Somtijds zijn zelfs beslist slechte gronden voor kolonisatie uitgezocht b. Algemeen worstelt men in de ko lonisaties met de ongeschiktheid en on bekwaamheid van het menschenmate- riaal. waarmede wordt gekoloniseerd- Het grootste deel der kolonisten bezit onvoldoende kennis op het gebied van landbouw en veeteelt en een gebrekkig inzicht in de economie van een boeren bedrijf c. De kolonisatieplannen zijn niet steeds grondig voorbereid en uitgewerkt, terwijl somtijds ook het juiste inzicht en de deskundigheid ontbreken. d. Over het algemeen valt bij de ko- lonisatievereenigingen een gebrek aan fondsen te bespeuren, waardoor deze vereenigincen niet in staat zijn geweest, haar nlannen op afdoende wijze te fi nancieren. e. Sommige kolonisaties lijden ern stig onder ongunstige hvgiënische en klimatologische omstandigheden, waar door de arbeidsprestatie der kolonisten ernstig wordt beïnvloed. f. Op een enkele uitzondering na zijn dé kolonisatievereenigingen er niet in geslaagd om de hand te leggen op voor hun taak volledig berekende kolonisa tieleiders g. Men is er nog niet in geslaagd, de juiste economische basis te vinden, waarop in Indië een boerenbedrijf moet worden gegrondvest in de economisch tot ontwikkeling gebrachte streken, laat staan, dat men hiervoor de juiste grond slagen heeft weten te vinden in een niet opengelegd gebied als Nieuw-Guinea en elders, waar eigenlijk nog alle prvaring moet worden opgedaan. Als gevolg van «anceringmaatregclen werd de uitzending van kolonisten naai de buitengewesten practisch gestaakt. In beperkte mate zal vermoedelijk bin nenkort uitzending naar de Giesting veder geschieden. Alvorens het kolonisatiewerk op nieuw ter hand kan worden geno men, zal het noodig zijn een voor bereidend werk te verrichten van betrekkelijk langdurigen aard, ten einde de noodige gegevens te ver zamelen, waarop de plannen voor toekomstige kolonies zullen kun nen worden gebaseerd. Het is den raad nog niet mogelijk ge weest om hiervoor richtlijnen vast te leggen, hoofdzakelijk omdat geen vol doende inzicht is verkregen betreffende het juiste bedrijfstype, dat geschikt is voor de Europeesche kolonisaties, doch tevens omdat de organisatievorm van de nieuwe kolonisaties nog niet bleek te zijn uitgekristalliseerd. Intusschen werden op dit laatste ge bied belangrijke gegevens verkregen, omdat de Bate-koionisatie van de I.M. I.W., welke op coöperatieven grondslag gevestigd is. hoofdzakelijk ale* gevolg van dezen organisatievorm een dusda nig ontwikkelingsaspect vertoont, dat de raad meent in het daar gevolgde stel sel den juisten organisatievorm gevon den tc hebben. Wat het bedrijfstype betreft, dat voor Europeesche kolonisatie in aanmerking komt, diene, dat het niet mogelijk is, daarvoor een uniform type, bruikbaar Voor geheel Indië, aan te wijzen. Nochtans acht de raad het wensche- ljjk om één bijzondere proefneming van algemeene strekking op te zetten, nl. de proefneming met Nederlandsche boe ren op de Dairigronden, waarvan de doelstelling is. te geraken tot een ge mengd bedrijf, gebaseerd op landbouw, tuinbouw en veeteelt, waarvan in Ne derlandsch-lndië geen bruikbaar proto type te vinden is. Ten 6lotte overweegt de raad ook de mogelijkheid om in samenwerking met de vereenieing kolonisatie Nieuw-Gui nea een gemechaniseerd Bedrijf te stichten op daarvoor in aanmerking komende terreinen, welke vermoedelijk op één van de eilanden der Molukken zullen worden gevonden. Dergelijke proefnemingen op land bouwgebied zullen jaren duren, vóór dat een definitief oordeel zal kunnen worden uitgesproken, zoodat de hervat ting van de uitzending van kolonisten op eenigszins groote schaal vermoede lijk in de eerste jaren niet ter hand zal kunnen worden genomen. Intusschen werd einde 1937 een sub sidieregeling getroffen voor de koloni satievereenigingen. De oude truc „geld leenen om te procedeeren"1 werd weer eens te baat genomen GOES, 7 Juli. De politie te Goes heeft vandaag den 39-jarigen verzeke ringsagent F. J. C. gearresteerd, die een weduwe aldaar over een periode van twee jaar in totaal voor een bedrag van 2700 gulden heeft opgelicht en haar op die wijze van haar geheeie kapitaaltje heeft beroofd. C. deed het voorkomen alsof hij een erfenis tegoed had. waarover eerst ge procedeerd moest worden. Voor dit doel wist hij telkens geld van de vrouw los te krijgen. De man is voor den oficier van Justitie te Middelburg geleid. Een vrij langdurig bezoek waarbij de premier groote belangstelling toonde 's-GRAVENHAGE. 7 Juli. - De minis ter-president, dr. H. Colijn, heeft heden middag een vrij langdurig bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Het Leger". De minister, die vergezeld was van zijn echtgenoote en drs. Reyseger, secretaris van het Departement van Al gemeene Zaken, werd om vier uur aan den ingang van de Houtrusthallen ont vangen door luitenant-kolonel W. J. M. Linden, secretaris van de Kon. Ned. Ver. ..Ons Leger" die het gezelschap rond leidde. Vrijwel iedere stand had de belang stelling van dr. Colijn. Bij enkele stuk ken geschut en ander kriigsmaterieej liet ,hii zich uitvoerig voorlichten, ter wijl ziin deskundigheid herhaaldelijk hleek. Met het horloge in de band con troleerde de minister den tiid. noodig voor het gevechtsklaar opstellen van een stuk anti-tankgeschut. Ook de intendance had de bijzondere belangstelling van den minister, even als de militaire instructiefilm en de op het terrein opgestelde mitrailleurs en zoeklicchten en het pneumatische pio- 'niersmaterieel. Om kwart voor zes was bet bezoek geëindigd. DE BRAND OP DE „TAPANOELI" ROTTERDAM. 7 Juli. De directie van de Rotterdamsche Lloyd heeft in den laten middag béricht ontvangen, dat aan boord van de „Tapanoeli" het lossen der lading op de normale wijze was hervat. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. En toch maar achter het stuur gaan zitten Vonnis drie maanden en 1 jaar zonder rijbewijs ALMELO, 7 Juli. Voor den kanton rechter moest heden terecht staan de expediteur D. uit Enschede, die in Mei van dit jaar te Almelo dronken achter het stuur van een auto was aangetrof fen. Hij was zoo „afgeladen" geweest, aldus een politieagent, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan en wartaal uitte. Bij verstek was D. onlangs reeds ver oordeeld tot 4 weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Hij was echter in verzet gekomen, waarbij hij het thans al heel ongelukkig trof. dat hij juist in deze week nu het ont zettende ongeluk bij Lonneker voor de rechtbank berecht was. moest voorko men, Want. het O.M. stond, evenals de officier Dinsdag j.l.. op het standpunt dat voor dergelijke verkeersmisdadigers de hoogste straf niet te zwaar is. De eisch was thans drie maanden hechte nis en een jaar intrekking van het rij bewijs, waarbij de kantonrechter zich aansloot, ondanks het protest van ver dachte, die beweerde, dat het met zijn zaak op deze manier zou spaak loopen. DE CULTUREELE VEREENIGING NEDERLAND-VLAANDEREN NAAR BRUGGE 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Men schrijft ons: De Cultureele Vereeniging Nederland- Vlaanderen heeft met 67 leden op 1, 2 en 3 Juli j.l. een uiterst geslaagde tocht gemaakt naar Brugge, in verband niet de mooie Memlingtentoonstelling aldaar Onder de deelnemers merkten wij, be halve verschillende bestuursleden, onder meer op: de lt. generaal Elout en Ver schoor. prof. dr. Jan Walch, baron ir. E. H. Prisse, de heer N. V. Zalinge, al gemeen voorzitter van „Onze Vloot", de heer Potgieter, gezantschapssecretaris van de Unie van Zuid-Afrika. en eenige bekende Haagsche advocaten. Zaterdagavond, 1 Juli, waren B. en W. van Brugge (de heeren jhr. v. Rye- landt, eerste schepen van Brugge, als vertegenwoordiger .van den burgemees ter, de schepen Geuens en de stadssecre taris dr. Delva) de gasten van de ver eeniging. Op Maandag, 3 Juli, is het gezelschap op een allerbeminnelijkste wijze door den burgemeester van Brugge, tevens senator, den heer mr. Hoestenberge. in de mooie Gothische zaal van het stad huis ontvangen en toegesproken. ROTTERDAM, 7 Juli. Vandaag is te Rotterdam de jaarlijksche ver gadering gehouden van de ver eeniging Nederlandsch fabrikaat. De voorzitter dr. ir. H. M. Damme, opende deze bijeenkomst met een woord van dank aan het gemeente bestuur van. Rotterdam voor zijn groote belangstelling en aan de ver tegenwoordigers van de K.L.M. en van de Koolhovenvliegtuigfabrie- ken, die aan de samenstelling van het programma hun medewerking verleenden. Spreker constateerde met voldoening dat de werkzaamheden zich bevredi gend ontwikkelen mede dank zij het feit dat de reorganisatie die verleden jaar tot stand is gekomen, een goeden invloed uitoefent. Wij staan aldus spreker aan den vooravond van ons 25-jarig bestaan, dat wij 31 Maart van het volgend jaar kunnen vieren. Wij zijn weer druk bezig aan de voor bereiding van onze jaarlijksche Neder landsche fabrikaatsweek, die verleden jaar zulke goede resultaten heeft op geleverd, en die wij dit jaar, door het gebruik maken van de verkregen er varingen, nog doelmatiger hopen te kunnen organiseeren. Direct na de openingstoespraak van ir. Damme hield prof. mr. G. W. J. Bruins een redevoering over de betee kenis van de binnenlandsche markt voor de Nederlandsche industrie in sa menhang met de belangen van onzen export en import. Dat sedert het begin van de crisis de beteekenis van de binnenlandsche markt voor het eigen product aanzienlijk is gestegen, is bekend. Een ernstige ach teruitgang van den export met name van industrie-producten is hieraan ech ter in de meeste gevallen gepaard ge gaan. Herwinning van afzet elders te zamen met verdediging van eigen markt. Is dan ook steeds meer, het lei dend beginsel der handelspolitiek ge worden. Wat ons land betreft, is het vrijwel een communis opino, dat de ontwikke ling van het economische leven in de eerste plaats zal moeten gaan in de richting van het qualiteitsproduct. De ze ontwikkeling is met gelukkig resul taat aan den gang, vergelijking met lan den als Zwitserland en Zweden doet echter zien, dat nog veel kan worden bereikt, en dat er bovendien nog belang rijke lacunes zijn in ons industrieel ap paraat, welker vulling in bedoeld stre ven zou passen. De vraag kan worden gesteld welke beteekenis dit alles heeft voor het stre ven der vereeniging. Aan den eenen kant mag zij zich gedragen weten door het gestegen besef van de waarde van de eigen markt, aan den andereen kant is het de vraag, of de genoemde fac toren niet ook althans tot zekere hoogte, in haar overleggingen moe ten worden betrokken. Spr. wijst in dit verband o.a. op den momenteelen stand van de Neder- landsch-Duitschc clearing en op de pas-, siviteit van Engeland in het handels verkeer met ons land. De ervaring wijst uit dat zelfs op belangrijke punten het aspect op korten termijn aanzienlijk kan veranderen. Op een vraag van een der aanwe zigen of er ten aanzien van de propa ganda eenige coördinatie mogelijk zou zijn, deelde de voorzitter mede, dat er reeds een coördinatiecommissie werk zaam is waarin verschillende organen zijn vertegenwoordigd, en dat er ook met het departement van economische zaken een goed contact bestaat. De vergadering heeft daarna telegram men aan H.M. de Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bcrnhard gezonden. Zoowel het jaarverslag als de begroo ting voor het volgend jaar werden goed gekeurd, waarna de voorzitter deze jaar lijksche vergaderinz sloot. De deelnemers hehben vanmiddag een rondvaart door de haven6 gemaakt, en een bezoek aan de N.V. Koolhoven vliegtuigfabrieken en aan de tentoon stelling der K.L.M. gebracht. Zeventig jaar scheepvaart Amsterdam-Indië Tentoonstelling in de hoofdstad AMSTERDAM, 7 Juli. Vanmid dag is in een der zalen van het Victoria hotel alhier de door de af- deeling Amsterdam van de Konink lijke Vereeniging „Oost en West" ge organiseerde tentoonstelling „Zeven tig jaar scheepvaart Amsterdam Nederlandsch Indië" geopend. De voorzitter, de heer W. C Bonebak ker, heette in zijn openingsrede de aan wezigen hartelijk welkom en bracht hulde aan de stoomvaart maatschap pijen „Nederland" en „Oceaan", welke een belangrijk aandeel hebben gehad in de tot standkoming van deze tentoon stelling. Ook uitte spr. zijn erkentelijk heid jegens den heer L D. Petit, secre taris van de afdeeling Amsterdam der Vereeniging. die het initiatief tot de tentoonstelling heeft genomen. Het feit. dat het dit jaar zeventig jaar geleden zal zijn. dat het Suez-kanaal werd geopend, een gebeurtenis, welke voor ons land van zoo groot belang is geweest en waardoor het moment was aangebroken, dat een vaste scheepvaart verbinding tusschen het. Moederland en zijn overzeesche bezittingen in Oost-In- dië tot stand kon komen, vormt de drijfveer van deze tentoonstelling Met behulp van schilderijen, fotos en affi ches. in rijke verscheidenheid, hebben de organisatoren op kleine schaal, maar zeer overzichtelijk, een beeld gegeven van de enorme ontwikkeling van het scheepvaartverkeer tusschen Amster dam en Nederlandsch Indië. De tentoonstelling blijft tot 29 Juli a.s. geopend en is dagelijks te bezichtigen. Langdurige discussies over statutenwijziging Financiën bevredigend DORDRECHT, 7 Juli. De 71e jaarvergadering van het Nederland sche Roode Kruis, heden in gebouw American gehouden, kenmerkte zich door een zeer uitvoerige discussies voortvloeiende uit een vrij sterke oppositie tegen de voorgestelde sta tutenwijzigingen, die geen genade konden vinden in de oogen van vele kleinere, maar ook enkele groote af- deelingen. Nadat de eerste onder-voorzitter, mr. W. J. Baron van Lijnden zijn openings rede had uitgesproken en de secretaris generaal mr. dr. F. W. Donker Curtius het jaarverslag had uitgebracht kreeg de penningmeester, jhr. mr. J. H. de Brauw gelegenheid den financieelen toestand van de organisatie uit een te zetten, die hij bevredigend noemde. Op zijn verzoek werd jhr. de Brauw om redenen van dienstplicht ontslag uit zijn functie gegeven. Tot penningmees ter werd benoemd gep.-luit.-kol. J. J. M. de Waal, thans legercommissaris. Mi. dr. D. A. P. N. Kooien en dr. H. K. Of- ferhaus werden als hoofdbestuurders herkozen. Aangezien vervolgens de statuten-wij zigingen aan de orde waren, gaf barun van Lijnden een uiteenzetting van de redenen, die tot die wenschelijkheid had den genoopt. In September j.l bleek net apparaat van het Roode Kruis leemten Ie vertoonen, die uit den weg moeten worden geruimd. Er komt thans n;ei medewerking van den minister van De fensie een mobilisatie-bureau, dat spoe dig in werking zal treden. De statenwij- zigingen zijn door het hoofdbestuur diep doordacht en spr. hoopte dot zij zouden orden aangenomen. Mr. Kooien nam daarop de leiding van de debatten over dit onderwerp. In het bijzonder waren velen tegen de ophef fing van het instituut „buitenge.vone leden" en talrijke amendementen kwa men ter tafel. Ook het uitsluiten van 70- jarigen ondervond tegenstand. Na ial tientallen sprekers hun meening haddeu gezegd, bleek dat ruim twee derde der afgevaardigden achter het Hoofdbestuur stonden, zoodat alle voorstellen ten s:n:,- te werden aanvaard. Als plaats voor volgerïdc vergadering werd Leiden aan gewezen. Voor den aanvang der- verga dering waren telegrammen van huloe gezonden aan H.M. de Koningin eu H.K.H. Prinses Juliana, welke laatste een antwoord-telegram zond dat iegen het eind der zeer verlate vergadeii.ig binnenkwam. Na de bijeenkomst wen' de lunch gebruikt en een boottocht ge maakt. tijdens welke de oefeningen van de transportcolonne van de afdeeling Dordrecht werden gevolgd. Om 6 uur ontving het gemeentebestuur van Do-- drecht het gezelschap ten raad huize waar burgemeester Bleeker de congres sisten toesprak. DOODELIJKE AANRIJDING TE ZUIDLAREN ASSEN, 17 Juli. Voor de arrondis sementsrechtbank te Assen stond he denmorgen terecht een landbouwer, uit Eelderwolde, wegens het feit, dat hij op 18 Mei j.l. te Zuidlaren met oen vierwielig motorrijtuig hoogst onvoor zichtig heeft gereden, ten gevolge waar van op het uiterst rechtergedeelte van den rijweg een aanrijding ontstond, waarbij de korporaal van de genees kundige troepen, J. Houwers te Aalten, zwaar lichamelijk letsel bekwam en la ter overleed. Verd. die met zijn auto is doorgere den, beweerde niets van een aanrijding te hebben bpmerkt. De officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van ze6 weken. Verdediger was mr. H. J. Dons- te Assen. Zeer druk bezochte receptie in de Ridderzaal ter gele genheid van 110-jarig bestaan der Grena diers en Jagers 's-GRAVENHAGE. 7 Juli. Ter gele genheid van het 110-jarig bestaan van de regimenten Grenadiers en Jagers hebben de regiments-commandantcn. de luitenant-kolonels J. van Voorthuysen en H. D. Scherpenhuyzen met hun da mes hedenmiddag in de Ridderzaal ge recipieerd. Zeer velen hebben op deze receptie van hun belangstelling voor dit jubi leum blijk gegeven. Majoor H. J. Phaff, adjudant van H. M. de Koningin, kwam de gelukwenschen van Hare Majesteit aanbieden en ook de minister van De fensie, dr. J. J. C van Dijk. vergezeld van zijn adjudant kapitein mr. Kruis, was op deze receptie. Op het balcon speelde het strijkorkest van de Konink lijke Militaire kapel. Er waren zeer vele bloemen. Behalve vele officieren en reserve-offi cieren van beide regimenten, zagen wij luitenant-generaal I. H. Rcynders. chef van den generalen staf. vice-admiraal J. Th. Furstner, chef van den Marine staf. generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de Lidhte Divisie, tevens inspecteur der Cavalerie en van de Wielrijders, gene raal-majoor jhr. J. Th. Al ting von Geu- sau. commandant van het 1ste Leger corps, generaal-majoor W. Hackstroh, inspecteur der Infanterie, kolonel Vail- lant, inspecteur der Genie, den kolonel van den Generalen Staf Schimmel, na mens den commandant van het Veld leger, luitenant-kolonel dr. H. J. Wce- kenstroo. chef van den militairen-vcte- rinairen dienst, generaal-majoor Car- sten. sous-chef van den Generalen Staf, de gepensionneerde generaals Muller Massis. lid van den Raad van State, Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger", die vergezeld was van den secretaris dier vereeniging, luitenant-kolonel Lin den, jhr. W. Röell en van Terwisga, bei den oud-commandant van het veldleger, De Goejen en Quanjer. beiden oud-com mandant van de brigade Grenadiers en Jagers, Van Munnekrede. lid van het hoog-militair Gerechtshof. Rambonnet, Borel, van I-Ioogenhuyze. Boelaerts. van Andel en Backer, resp. commandant en oud-cammandant van de Haagsche Bur gerwacht en H. de Iongh. inspecteur van den Landstorm. Nog werden opgemerkt de heeren mr. dr. Deckers, oud-minister van Defensie, den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J R. de Monchy, en van Tilburg, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, in welke gemeente het tweede bataljon Grenadiers ligt, C. Ringeling, secretaris generaal van het Departement van De fensie. R. Zuydei'hoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, en H. Gh. E. van Ede van de Pais, chef van den luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat Ook waren aanwezig de militaire at tachés van Frankrijk, Engeland en Bel gië. kolonel J. Heins, commandant van de Politietroepen, luitenant-kolonel de Jager, oud-commandant, van het regi ment Jagers, luitenant-kolonel Le Heux, commandant van het Remontewezen, F. M. L. baron van Geen. kanselier der Nederlandsche orden, een kleinzoon van kolonel baron van Geen. 's-Konings ad judant in buitengewonen dienst, die in 1852 commandant was van de Grena diers en Jagers, kolonel Frankamp, voorzitter van de vereeniging van offi cieren-ridders in de militaire Willems orde. kolonel van den Berg van Sapa- roea. garnizoenscommandant, vergezeld van den kapitein-plaatselijk adjudant baron van Heeckeren van Brandsen- burg. luitenant-kolonel Lueardie, com mandant van het 2de regiment veldar tillerie. kolonel Bischoff van Heems- kerek. commandant van de eerste Divi sie, met zijn adjudant kapitein Breu- nesse. kolonel Berghuis, inspecteur van de Militaire Administratie, luitenant kolonel Boots, commandant van het Landstormkorps Zuid-Holland West en als vertegenwoordiger van de Vereeni ging tot Bevordering der Krijgsweten schap. kapitein-luitenant ter zee jhr. van Holthe, adjudant van de Koningin, ritmeester Latour. namens den com mandant van het 3de regiment Huzaren, kapitein Schotlborgh namens den com mandant van de Treinafdeeling. kolonel Le Poole. oud-commandant van het. 4de regiment Infanterie, luitenant-kolonel Rijkens namens den inspecteur der ar tillerie en luitenant-kolonel Buurman, commandant van het 4de regiment In fanterie. Er waren o.a. deputaties van de Af deeling 's-Gravenhage van de Neder landsche Vereeniging van Reserve-offi cieren, en van de onderofficieren van de regimenten Grenadiers en lagere. Tijdens deze ontvangst, heeft de heer D. G. van Beuningcn uit Rotterdam me degedeeld, dat er een fonds gevormd ia voor dit jubileum, op initiatief van den oud-reservc-kapitein van Rees. Dit fonds is bestemd voor de aanschaffing van de oude uniformen voor twee ecre-compag- niën en de muziek van beide regimen ten, tezamen ongeveer 275 man. Het was spr. een voorrecht, hiervan mede- deeling te kunnen doen en hij sprak den wensoh uit. dat de commandanten dit aanbod van het Nederlandsche volk wel zouden willen aanvaarden. Luitenant kolonel van Voorthuysen zeide dat hij zeer getroffen was door dit schitterende geschenk. Het is Steeds een hartewensch van de Grenadiers geweest de oude uni form met de berenmuts weer terug te krijgen. „Wij zijn zeer eelukkig dat dit geschenk van het Nederlandsche volk is en dat een eere-compagnie in de toe komst het uniform zal dragen dat zoo vele Oranjevorsten, laatstelijk koning Willem III, gedragen hebben. Luitenant- kolonel Scherpenhuyzen namens het re giment Jagers sprekende, zeide deze woorden volkomen te kunnen onder schrijven. Het is hem een groote vol doening dat een deel van de Jagers weer de oude groene uniform met de chaco zullen dragen. Ter gelegenheid van het congres der brandweren 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Ter gelegenheid van het hier ter stede gehouden brandweer congres, zijn hedenochtend bij de bouwput bij het Zuiderpark brandweer-demonstra ties door de Haagsche brandweer gehouden, terwijl ook verschillende fabrikanten materiaal hadden ten toongesteld. De Haagsche brandweer bluschte door middel van twee sproeistralen een sta pel brandende, houten kisten en hierna werd een in brand gestoken bak ruwe olie gebluscht met schuimspuiten, om beurten voorzien van lucht- en van che misch schuim. Voorts gaf ook de F.ind- hovensche brandweer een demonstratie met haar nieuwe brandweerwagen, evenals de Haagsche. van een gesloten type. Ook werd gedemonstreerd met de kleine bluschvvagens. die ten dienste van de rijksluchtbescherming zijn en door het Rijk aan gemeenten eerste en tweede klasse ter beschikking gesteld worden. De demonstraties werden bijgewoond door hoofd-commissaris N. G. van der Mey en commissaris Rieker van de Haagsche politie. Na deze demonstratie werd. evenals gisteren, in hotel De La Promenade de lunch gebruikt. Des middags hield de heer M. C. van Keule, lid van de Commissie voor On derlinge Hulpvcreening in Zuid-Hol land. lid van het bestuur van den Zuid- Hollandschen Provincialen Brandweer- bond een inleiding over „De onderlinge hulpverleeninff in geval van brand in de provincie Zuid-IIolland". Deze lezing werd biigewoond door den commissaris der Koningin in de provin-, rie Zuid-Holland, ihr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en vele burgemeesters van Zuid.Hollandsche eemeneten. De voorzitter, jhr. mr. J. M. van Beij- ma heeft in deze bijeenkomst een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot ihr. van Karnebeek. die eere-voorzitter van de K.N.B.V. is. gesproken, waarna de heer van Karne beek het woord heeft gevoerd. Spr. bracht daarbij in herinnering den tijd, dat hij zelf nog een werkzaam deel had in de organisatie van de brandweer. Het speet spr. dat hij niet het geheeie congres heeft kunnen bijwonen, doch met des te meer genoegen zou hij thans dezen middag meemaken. Hierna nam de heer Van Keule het woord. Deze herinnerde eraan, dat reeds in 1927 de Zuid-Hollandsche Provinciale Brandweerbond in zijn statuten als mid del van die organisatie om zijn doel (het bevorderen van de uitvoering van maat regelen ter voorkoming van brand en brandgevaar! te bereiken het ontwerpen van regelingen tot onderlinge hulpver leening en samenwerking van de brand weer in onderscheiden gemeenten noem de. Spr. gaf daarna een gedetailleerd overzicht van de publiekrechtelijke re gelingen, welke in 't begin van dit jaar in werking traden en van de gevallen, welke zich bij onderlinge hulpverlee ning kunnen voordoen. Na deze lezing begaf het gezelschap zich weer naar de Haringkade, waar een demonstratie werd gegeven van de onderlinge hulpverleening door het be werkstelligen van een schijnproef alarm Vrouw door gasverstikking om het Ifeven gekomen TILBURG. 7 Juli. Vanmiddag Is de 64-jarige mej. H. in haar woning aan de Adriaan van Hilvarenbeekstraat door gasverstikking om het leven ge komen. De gasslang bleek van de muurkraan in de keuken te zijn losgeschoten. De echtgenoot van het slachtoffer vond zijn vrouw levensloos toen hij van zijn werk thuis kwam. Het lijk is naar het St Elisabethszie- kenhuis overgebracht. DE ARNHEMSCHE OPLICHTINGS ZAAK ARNHEM, 7 Juli. De vier verdach ten, die dezer dagen door de Rechtbank te Arnhem veroordeeld werden tot lang durige gevangenisstraffen in verband met de oplichting van eon oude Arn- hemsche dame, die zij pl.m. f 30.000 af handig wisten te maken, hebben in hun veroordeeling berust. Het zijn de 28-jarige koopman H. de 7,. uit 's-Gravcnhaee. de 33-jarige koop man K. L. H„ de 46-jarige koopman W. J. B. on de 53-jarige Ca. Ma. H. allen te Amsterdam, die resp. tot een jaar en negen maanden, twee en een half jaar, drie jaar, en twee jaar gevange nisstraf waren veroordeeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9