stadsnieuws] Verkeersborden verdwijnen HOOGLAND Hommerson en Vermolen r MASSA-STROOPTOCHT NAAR ZWART BOSCHCOUD Plukken, plukken, plukken AVONDKLOKKEN MOTORONGEVAL op den Zuidsingel AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING M. J. KLIJNEN Een dagtocht te paard We gaan naar EEN SCHOOLREIS PER BOOT De ontruimde school EXAMENS Üq&nda VERKOOPINQEN Achterveld Amersfoort B aam Soest De Kabinetscrisis DEN HAAG WIL schuilplaatsen bouwen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 11 JULI 1939 Koning Boschbes regeert Een „goldrush" die de laatste jaren steeds grooter is geworden IEDER jaargetij heeft het bosch zoo zijn aantrekkelijkheden, waarin uitloopend groen, zacht mos en betooverende herfsttinten hun eigen plaats hebben. Doch thans zijn het de boschbessen, die meer aantrekkingskracht uitoefe nen dan grillig spelend zonlicht, majestueuze takken en diepe den nengeuren. Datgene, wat de smaak papillen streelt, spreekt dikwijls di recter dan de schoonheidsontroering en dit kwalijk te nemen, zou ge tuigen van een gebrek aan inzicht in het wezen van den mensch. Maar die boschbessen dan, die glin sterende zwarte kogeltjes. Zij zien er dit jaar bijzonder goed uit en openen smakelijke aspecten van jam en wat dies meer zij en moeder de vrouw heeft daarom haar weck-flesschen extra schoon «»emaakt. Koudom mii'U'.sloort ziel uiuTi ue plukkers als kleine bataljons Infante rie met emmertjes en potjes het bosch intrekken soms al heer vroeg in den morgen. Het parool blijft dan dikwijls tot den avond: zoek de boschbes! Soms ziet men eerbiedwaardige burgers met „geverfde" moitden te voorschijn komen zij kunnen niet wachten, totdat er jam van gemaakt is. Er wordt thans een massa-strooptocht geox'ganiseerd op het zwarte boschgoud en oogluikend wordt toegelaten, dat men zich op ver boden terrein waagt al zijn er ook uitzonderingen en spelen zich in alle stilte kleine drama's af tusschen ver toornde bosch wachters en hard-loopende boschbesscn-vrienden. Hoe zooiets ein digt, ligt meestal aan het afzonderlijk geval de omstandigheid, wie het hardst kan loopen, speelt er een groote rol in. Al is de toeloop naar het bosch ook afhankelijk van het weer en geens zins zoo hartstochtelijk en fel als een echte „.goldrush" over het algemeen mag men zeggen, dat het bosch in de rest van het jaar nooit zooveel bezoe kers meer over zijn paden krijgt. De boschbes groeit thans overal en nergens tegelijk. Soms akelig klein, maar soms ook verbijsterend groot het laatste komt echter helaas minder voor. Vooral de omgeving van Apel doorn heeft in deze het monopolie, al treffen de menschen het daar geens zins best. Het bordje „verboden toe gang" grijnst daar den hunkerenden man-met-het-emmertje dikwijls aan en dan versombert zijn opgewekt gezicht. Hier zijn de boschbessen op verboden grond echter koninklijk groot, in elk geval grooter dan elders. Maar zooals zooveel, dat begeerlijk is, speelt het on verbiddelijk „neen" zijn rol al zijn er ook bevoorrechten, die een speciale vergunning hebben en hun profane voeten op Kroondomeinen en defensie- grond zetten om de befaamde Apel- doornschc boschbes te bemachtigen. De boschbes: overal WIJ spraken reeds over Amersfoort en Apeldoorn. Maar ja waar groeit de boschbes niet? Hij straal in al zijn donkere pracht in een sap pig groene omgeving ook in de buurt van Soesterberg en Soestdijk, in Zeist en in de nabijheid van Woudenberg in de richting van Rhenen. Links en rechts van den Utrechtsche- weg van Amersfoort tot aan Bilfchoven toe regeert Koning boschbes als een mysterieuze, zwarte schoonheid in mi niatuur. 's Woensdags en 's Zaterdagmiddags trekken heele families er op uit, de baby wordt in zijn wagen tusschen de boomen gezet. Begint het wicht met een oortergend gekerm, zoo brengt een lief devolle hand wat boschbessen naar den spruit toe, waarop de stilte wederkeert. Meestal maakt de baby van de onbe kende vrucht reeds bij voorbaat jam en lijkt zij tenslotte het meeste op een ne gerkindje. Maar daar let in het vuur ^an den strijd niemand op: men plukt, plukt en plukt nog eens. Er zijn families, die deze dagen «ldus slechts in actie zijn om een bijverdienste te bemachtigen: zij kennen de particuliere adressen, waar men met smart op een rijke lijke boschbessen-aanvoer zit te Slachten en gaarne 30 cent per pond voor dit natuurproduct over heeft. Wil de zaak een beetje loonend zijn, dan moet men toch al gauw 15 tot 20 pond per dag zien te vergaren en dan mag er geen tijd vertreuzeld worden. Plukkers, die de bessen zich even persoonlijk ten goede la ten komen, krijgen van het een of andere familielid een nijdig gegrom te incasseeren met de opmerking, „dat zij de winst opeten". De plukkers weten trouwens heel goed, waar zij zoeken moeten zij ken nen den aard van het besje. Want on der loofhout groeit de plant wel, maar draagt geen vruchten: de groote trek gaat daaróm naar de gebieden onder de denneboomen, waar de boschbes pas in zijn element is. Vitaminenrijk HET is in den laatsten tijd eerst be kend geworden, dat de boschbes niet uitsluitend de functie van „lekkernij" in onze samenleving hoeft te vervullen, doch aanspraak kan ma ken op een veel edeler taak. Het is een vitaminen-rijke vrucht, waarvan voor het menschelijk lichaam bovendien een „opwekkende kracht" uitgaat. Bij en kele bepaalde inwendige aandoeningen vinden de medici het gebruik van boschbessen zelfs gewenscht en het is caarom, dat deze vrucht ook gedroogd m den handel gebracht wordt. Het is aldus te verklaren, dat de run naar de „boschbessen-velden" steeds grooter schijnt te worden. Dit kan men ook in Amersfoort's fraaie omgeving weer constateeren. Kom eens in de buurt van Laan 1914 op een zonnigen Zaterdagmiddag in het Kattebosch of in het meer zuidelijk gelegen Konijnen bosch en Langebosch. Daar wordt ge werkt, daar wordt gegeten, daar be- heerscht nog maar één zelfstandig naamwoord het menschelijk denken: boschbes. Maar men komt bij zijn zwerftochten ook wel eens op gevaar lijk gebied wij denken hierbij aan de z.g. Krol's verzanding achter Zon en Schild, waar niet tevergeefs waarschu wingsborden zijn geplaatst. Als men ze in zijn boschbessenhartstocht maar ziet. Wilt gij ook nog mee gaan pluk ken Dan moet ge gauw zijn: het seizoen loopt vanaf den lang- sten dag tot de tweede helft van Juli. In Augustus is het meestal to taal voorbij ge vindt dan nog al leen maar boschbessenstruiken, troosteloos en kaal. Dan heeft ko ning boschbes weer voor een jaar afscheid genomen en komt het woord aan de braam ook niet te versmaden! RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Juni werd aan 't kantoor der rijkspostspaarbank te Amersfoort op spaarboekjes ingelegd ƒ106.970,20 en terugbetaald ƒ77.641,76 Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald ƒ29.328,44. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 66. VER. VAN VRIJZ. HERV. De Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden, alhier, heeft tot predikant voorganger beroepen ds. A. Noorman, Ned. Herv. predikant te Borculo. OP 16 Juli 1939. schrijft de K.N. A.C., vervalt de overgangstermijn vun 5 laren, welke destijds werd ingesteld, toen Nederland in 1934 het internationaal verdrag van Genève van 30 Maart 1931 tot het brengen van eenheid in de verkeersteekens mede-onderteekende. Zooals bekend mag worden verondersteld, zijn de verkeersbor den. welke sindsdien in de Nederlandsche verkeerswetgeving werden voorgeschre ven. door dit interna tionaal verdrag syste matisch vastgesteld volgens de volgende hoofdlijnen: ronde borden verbod; rechthoekige borden aanwijzing; drie hoekige borden waarschuwing; roode kleur verbod; blauwe kleur aanwij zing. In verband met het feit. dat het mo- torwegverkeer niet aan landsgrenzen is gebonden en zoodoende in elk land vele buitenlandsche automobilisten en motorrij ders worden aangetroffen, die de betee- kenis der daar aanwezige verkeersborden terstond moeten kunnen begrijpen, dient de uniforme aanduiding van verboden en aanwiizingen van veel belang te worden geacht De gebruikte overgangstermijn ENKELE DER VERKEERSBORDEN wellce 16 Juli 1939 vervallen. van 5 jaren werd derhalve door de K.N.A.C. als te lang beschouwd, maar behoort nu dan toch tot het verleden. Helaas treft men op zeer vele plaatsen de oude. thans ongeldig geworden, ver keersborden nog aan. niettegenstaande de K.N.A.C. zich. in Mei 1938. dus tijdig voor reserveering van een desbetreffende be- grootingspost. tot alle gemeentebesturen en enkele andere instanties wendde met een waarschuwing dienaangaande. Wij geven hierbij eenige afbeeldingen van dergelijke borden. Woensdagavond, 8 tot 9 uur, denkt de beiaardier van Kal veen volgende liede ren op het carillon te spelen: Vleugelen, Viotta. Morgenwandeling. Het looze visschertje. Spel den werkerslied. Hullebroek. Een nieuw lied van een meisje en een schipper, M. A. Brandts Buys. Twee voerlui, Viotta. Scherzetto, Heller. Siciliaansch, Schumann. Armes Waisenkind, Schumann. Sheherazade. Schumann. En een verkeersdétail, dat de aandacht verdient Op den Zuidsingel heeft hedenmorgen, omstreeks half negen, een ongeval plaats gehad. De dienstplichtige motor rijder van het 3e-I-R.H., D. S., werd er het slachtoffer van. Hij had plaats ge nomen op de duo van een motorrijwiel welks bestuurder plotseling naar links ujthaalde. Tengevql.ge hiervan kwam de duo in aanraking met een laag hek werk, dat daar rond een boom was aan gebracht. D. S. werd van zijn zitplaats gesmeten en bleef versuft liggen. Wel dra arriveerde er een ziekenauto, waar mee hij naar het Militair Hospitaal werd overgebracht. Bij een aldaar inge steld onderzoek bleken de gevolgen van het ongeluk zich te beperken tot enkele lichte schaafwonden. Dit. ongeval geeft ons het volgende in de pen: Sinds de laatste verkcersreor- ganisatie in onze binnenstad is de Zuid singel er niet „veiliger" op geworden. Het gedeelte van de Varkensmarkt tot aan de Kleine Haag is nogal eens ver sperd door aan befde zijden geparkeerde auto's waardoor er vaak slechts met moeite gemanoeuvreerd kan worden. Er zou wellicht verbetering gebracht kun nen worden, wanneer het parkeeren be perkt bleef tot de linkerzijde van den weg, waar dan wat boomen gekapt moe ten worden. Voorbijkomende automobi listen, motorrijders en fietsers zullen dan zeer zeke_r beter uitzicht genieten. Nu nog zoo kort na de reorganisatie zijn er allicht, meer dergelijke details, die on.der de oogen gezien moeten wor den. Naar de politie ons meedeelde, wordt hieraan de noodige aandacht be steed. Jaarvergadering in Monopole In Monopole hield de Amersfoortsche Kunstkring gisteravond zijn jaarlijksche ledenvergadering. Na voorlezing van de notulen van de vorige vergadering, bracht de secretaris zijn verslag uit, dat opsomde welke tentoonstellingen, lezingen en excursies in het afgeloopen seizoen werden gehouden en hoe con certen en tooneejvoorstellingen werden gegeven in samenwerking met de Con- certvereeniging en Amicitia. Gememo reerd werd, dat de Kunstkring een maandblad oprichtte, dat alle leden ge durende het seizoen maandelijks ont vangen en dat. er zeer toe medewerkt den band tusschen den Kunstkring en zijn leden te versterken. De verschijning van dit blad, het Signaal, zal, nu de proef zoo goed geslaagd is. het volgend jaar worden voortgezet. Dank werd ge bracht aan den heer Ir. C. B. van dei Tak, voor de vele werkzaamheden, die hij voor het redigeeren van Het Signaal verrichtte en aan den heer F. W. Bar- key Wolf, die tal van jaren secretaris- penningmeester was van de Tentoon- stellings-commissie, maar nu voor deze functie moest bedanken. Ook uit het verslag van den penning- meestor klonk een opgewekte toon. Het aantal leden van den Kunstkring was stijgende, een batig saldo van 151. kon op de nieuwe rekening worden overgebracht. Bij de bestuursyerkiezmg heeren Jhr. A. W. den Bëi en Prof, Dr, k R 7" stuursleden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werd het nieuwe program ma besproken. De regeling met Amicitia wordt met eenige wijziging voortgezet. Er zullen nu vier tooneelvoorstellingen met den Kunstkring worden gegeven in plaats van drie. Het aantal te geven concerten met de Concertvereeniging zal nu vier worden, twee orkestconcer ten, U.S.O. en A.O.V. en twee kamer muziekavonden. In voorbereiding zijn tentoonstellingen van oude schilderijen van de firma Catz uit Dieren en Oud- Chineesche ceramiek en van werk van mevr. Adriani en mej. Kneppelhout Excursies worden gehouden naar de collectie Bonger en het Kon. Paleis te Amsterdam en naar kasteel Sypestcin te Loosdrecht. Voor een derde tentoon stelling en een derde excursie zijn de plannen nog in de maak. De rondvraag bracht een verzoek ter sprake, om buiten de abonnements- tooneelvoorstellingen nog meer dergelij ke avonden te geven en om nauwer sa men te werken, met vereenigingen, die hetzelfde gebiedbestrijken. Op beide punten zal het bestuur zich beraden, waaroo de vergadering door den voorzit ter. ihr. den Beer Poortugael werd ge sloten. AANBESTEDING Door den eerstaanw. Ing. der Genie werd heden aanbesteed bestek no. 319. Het maken van een park voor oefen materiaal in de Legerplaats bij Zeist. Van 39 inschrijvers was hoogste E. de Bruin te Hoogland, met 121.300 en laagste H. Groen alhier, met 92.552. Vei der schreven van hier en naaste omtrek in T. van Hoogevest N.V. 97.451, v. d. Vijzel 102.845. Brandsen Ouwerkprk 103.900, C van Zwol 35.3QP, Baars' aann» hOfMJf $6oeet) Aangezocht om de leiding te nemen van het muziekkorps van de Ber. Mil. Pol. troepen Naar wij verne men zal het mu ziekkorps van de bereden militaire politietroepen te Amsterdam geheel worden gereorga niseerd. Om hiervoor een geschikt persoon te vinden, werden in den beginne groote moeilijkhe den ondervonden. Thans heeft men onzen stadgenoot, den heer M. J. Klij- nen, staftrompetter van het le Reg. Hu zaren, daarvoor aangezocht. Deze heeft zich bereid verklaard, zich met de lei ding te belasten. M. J. KLIJNEN Een route van ongeveer 60 K.M. voerde door 't mooiste ge deelte van de Veluwe In de achterhoede: hertenbokken Men schrijft ons: OP den 9en Juli 1939 werd door de Ruitersportschool Oud-Leus den een dagtocht georganiseerd. Het eerste gedeelte van dezen tocht ving aan te Nïeuw-Milligen en ging via de Harskamp en Otterloo naar Nieuw Reemst; het tweede gedeelte over het landgoed de Hooge .Velu we. De keuze van den heer De Jong bleek juist gezien te zijn. want de animo was zoo groot, dat het aantal deelnemers in twee groepen moest worden gesplitst, waarvan de eerste groep, bestaande uit 6 ruiters, het traject Donderdag 29 Juli onder leiding van den heer De Jong heeft afgelegd, terwijl de tweede groep, bestaande uit 12 ruiters onder leiding van den instructeur, den heer Jansen, dit op 9 Juli deed. Alle deelnemers kunnen met voldoe ning op de beide tochten terugzien; de route is ongeveer 60 K.M. lang en loopt over het mooiste gedeelte van de Velu we. De landwegen langs de haver- en rog gevelden en de zandwegen door de heide en dennenbosschen zijn wel bij uitstek geschikt voor de paardensport, waardoor dan ook alle ruiters na volbrengen van het eerste gedeelte van den tocht geheel onvermoeid in Nieuw Reemst aankwa men. Na de koffiepauze, die zeer ruim was genomen om de paarden voldoende rust te gunnen, begon om twee uur het 2e gedeelte van den tocht van ongeveer 25 a 26 K.M. over het landgoed de Hooge Veluwe. Dit landgoed leent zich ten zeerste tot. de ruitersport: de te maken route wordt duidelijk door pijlen aangege ven. Wat voor de ruiters wel zeer aan trekkelijk was, waren de vele herten, die in kudden bijeen vaak -geruimen tijd voor de paarden uitliepen, om dan plotseling in een boschje te verdwij nen. Vijf groote hertenbokken vormden de achterhoede en bleven van tijd tot tijd met hun groote geweien staan min of meer om de paarden tegen te houden en de vrouwtjesherten gelegen heid te geven een goede schuilplaats te vinden. Bij het beëindigen van den tocht verkeerden zoowel de ruiters als de paarden bij terugkomst in Nieuw Reemst in de allerbeste conditie. De paarden werden met de noodige zorg weder in de wagen geladen en de ruiters keerden zeer voldaan en te vreden huiswaarts wachtende op nieuw initiatief tot een volgende tocht. OPBRENGST COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De opbrengst van de Zaterdag gehou den collecte ten bate van „Draagt El kanders Lasten" bedroeg 291,30. We gaan naar de kermis Duizenden bezochten reeds het prach tige Lunapark. Een keur van buiten gewone vermakelijke attracties: de achtbaan de skooter de Karimata de zweefmolen de steilwand de variété-show de golfbaan de oefeningspelen de lindyloop het lachstudio. enz. enz. Het is te veel om op te noemen Het is er dol gezellig Komt toch ook pret makenl bij de Koningen v h vermaak Voor leerlingen van de Pal- las Atheneschool Men schrijft ons: Het was vanmorgen een heele drukte in onze haven. Daar lag een stoomboot gereed, de Thor VI, waarop de I.V.O.- leerlingen der Pallas-Atheneschool een reis van een week gingen ondernemen door een prachtig deel van ons vader land. Bijna vijftig deelnemers waren er. Het was dezelfde boot. die het vorige jaar de leerlingen door Zeeland bracht. Een dergelijke tocht lijkt veel op een pleiziervaart. Maar ze is dit in wezen niet, daar ze als een excursie moet be schouwd worden, al wordt hier dan ook op een allerpleizierigste wijze geleerd. Landschappen worden bekeken, steden en industrieën bezocht. Dit jaar zijn het. de Zuiderzeewerken bij Urk en de Lem mer, Marken en Volendam, de havens van Amsterdam, de Fordfabrieken, Mui. den met het slot, de IJsel, Zutfen, het Twente-Rijnkanaal, een groote gieterij en de zoutindustrie in Boekelo, een fa briek in Almelo, het Overijselsche land schap, Giethoorn en het Kampenerland met zijn bijzonderen plantengroei en vo gels. Het leven aan boord wordt door deelnemers zelf geregeld, zij houden al les in orde, koken zelf. Verder worden in stille uren aanteekeningen gemaakt of uitgewerkt. De resultaten van een der- gelijken tocht moeten n.l. worden vast gelegd, anders vervliegt de ondervinding te snel. Om halfacht vond de afvaart plaats, onder gejubel der vertrekkenden en ge- wuif der ouders en vriendjes, die uitge leide gedaan hadden. De Pallas-Athene- vlag woei vroolijk in den wind, de stem ming was opgewekt. De St. Theresiaschool4 Muurhuizen 45, het gebouw van drie verdiepingen, waarover vorige week werd bericht, blijft ontruimd, totdat de noodzakelijke bouwverbetcring is tot stand gekomen. Ter voortzetting van het onderwijs der Leerschool zijn volgende voorzieningen getroffen: Twee klassen betrekken leeg staande lokalen in de school Beekstraat. Voor de andere klassen is de oplossing gevonden in vervroegde vacantie der leerlingen van de Fröbelschool. De leeg gekomen schoolruimte die blijkbaar zon der gevaar kan gebruikt worden, zal voor de andere klassen der Leerschool dienen. Daarvoor zijn de leerlingen ge splitst in een voormiddag- en een na- middaggroep. eD eersten ontvangen on derwijs van kwart voor negen tot half een, de tweeden van een tot kwart voor vijf. Onze oud-stadgenoot, de heer F. Foi manoy, slaagde te Utrecht voor het exa men leeraar-machineschrijven. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaag den te Amersfoort, onze stadgenooten J. A. Rekers en L. W. A. Elzinga. Voor diploma B slaagden: J. H. ter Braak en J. P. Moolhuysen. BURGERLIJKE STAND 11 Juli GEBOREN: Cornelia Johanna Henn- ca, dochter van Ebbe Cornelis Paarde- kooper en Henrica Rooy; Wijnand, zoon van Willem Kraan en Jannetje Louw. GEHUWD: Teunis Willem Yerwev en Maria Bax. OVERLEDEN: Hendrik Veder, 49 jaar. VRIJWILLIG MUZIEKCORPS le REG. HUZAREN Op verzoek van de V.V.V. te Doorn, zal het Vrijwillig muziekcorps van het le Reg. Huzaren, onder leiding van den heer M. J. Klijnen op Donderdag, 3 Au gustus een opjmluchtconceri geven. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesié's bad was hedenmorgen 68 er F 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Tlni Teters. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om vettig te rijden, krijgen vaak nraanden cadeau to hospitaal of ._CL GRAND-THéiTRE - Ven Vrijdag 7 t.r. Donderdag 13 Juli, vertoning va« film ,,'t Zit in de lucht". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. lederen middag m&tinée om 2.30 uur Overige avonden 8.15 u. r r.t CITY THEATER. Vanaf Vrijdag vertoo ning van de films „De zoon van Fran kenstein" en „Meisje voor dag e nacht." Voorstellingen: Zondag doorlooperr vanaf 1.45 uur. Zaterdag en Woensdag matinée om 2.30 uur. Zaterdag 6 uur en 8.30 uur. Overige avonden: 8.10 uu: REMF'MMIVI IHFATKR Vf,x.„,n „De weg terug" en „Ontembare erfge naam." STERHUIS. Beekenat.laan 6. - Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zo-.- dags van 2 uur. GILDEHU1S. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES- ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wijerstraat 2 Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopeua dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang) CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTFP- KWARTIER. lederen Dinsdagavoi.ü oefeningen van den Luchtbesdhermings dienst, afd. Soesterkwartier. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned Bond R.K. Leeszalen. ST. LOUIS. 22 en 23 Juli. Kaderbüeen- komst van de R.K.S.P. HOOGLAND Van 816 Juli: Lunapark Hommerson en Vermolen. Geopend 412 uur. Woens dag en Zaterdag 212 uur, Zondag IS Juli 712 uur. 1 Augustus. Café H. van ZandhrinH, Veiling van boerenhofstede en grond. 20 Juli. eD Valk. Veiling van heeren huis en winkelpand. 8 uur nam. Kasteel van Antwerpen. 12 Juli. Ver- kooping van „villa „Dalheim"' aan Dal- weg 3. 8 uur. 12 Juli. D Gouden Ploeg. Verkooping woonhuis met grond aan de Birktstraat 29. 11 uur. v.m. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Van middag heeft de voorzitter van de anti-revolutionnaire Kamerclub, de heer J. Schouten, een bezoek afge legd bij mr. dr. D. A. P. N. Kooien. B. en W. stellen leening voor van 1.050.000 's-GRAVENHAGE. B. en W. hebben aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het uitvoeren van openbare schuilplaatsen in ge wapend beton en van andere voor zieningen in verband met de be scherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Het totaal van het voor dezen maatregel geraamde be drag is 1.050.000. Het college stelt voor een geldleening voor dit bedrag aan te gaan en deze leening in tien jaarlijksche termijnen af te lossen. Het aangevraagde bedrag stellen B. en W. voor, als volgt te verdeelen: 1. Geschikt maken van kelders voor openbare schuilplaatsen 40.000. 2. Uitvoeren van openbare schuil plaatsen in gewapend beton ƒ700.000. Aanschaffen van hout in handelsmaten ƒ40.000. 3. Inkoop van 1000 stalen schuilhut ten voor gezinsbescherming en inkoop van materialen voor later te maken ge sloten loopgraven achter de huizen ƒ250.000. Degenen die over een derge lijke schuilplaats wenschen te beschik ken, kunnen zich tot de gemeente wen den. Zij ontvangen het uitneembïu'ö huisje thuis maar moeten het zelf beta len, bewaren en t.z.t. in hun tuin opstel len. De kosten worden met plaatsen op 100 geraamd en zonder plaatsen op 90. Personeelskosten en opslag maga zijnen ƒ5000. 4. 300 schuilplaatsen voor hulpposten van den luchtbeschermingsdienst A 100 per stuk (plaatsing inbegrepen) 30.000. Propaganda en onvoorziene uitcra- ven voor de geheele organisatie ƒ30.000. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Bij Kon. Besluit van 10 Juli 1939. is aan G. Kootstra, op zijn verzoek, met in gang van 1 Augustus 1939, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Gorinchem, met dankbetui ging vppr de goede en langdurige dien sten, door hem als burgemeester be wezen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5