Spellingregels in het Mooie prestatie van Anton van Schendel Staatsblad afgekondigd V.Z.C. II nam revanche op Neptunus I Geen dubbele e en o De stand der werkloosheid De „Swissair" vliegt weer op Nederland DRONKEN MANNEN loopen tegen tram Jhr. De Brauw wint tweemaal Het Nederlandsch negental A.Z. P.C. dames kloppen U.Z.C. IV En boekte een 3-1 zege RONDE VAN FRANKRIJK De tweede plaats in de derde étappe verworven Gloarec winnaar te Brest 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 JULI 1939 De Vries en Te Winkel gevolgd met inachtneming van enkele uitzonderingen 's-GRAVENHAGE. 12 Juli. - Heden zijn uitgegeven de Staats bladen nos. 365 tot en met 368, zijnde de Koninklijke Besluiten van 8 Juni 1939, betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het eindexamen der gymnasia, het examen, vermeld in artikel 12 der hooger-onderwijswet, de eind examens van de openbare en aan gewezen bijzondere hoogere bur gerscholen B en de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer en als hoofdonderwijzer. Hierin is bepaald, dat de besluiten van 28 Augustus 1934 zooals deze zijn gewijzigd bij K.B. van 18 Juli 1936 mei ingang van 1 September 1939 als volgt gelezen moeten worden: „Bij het schriftelijk werk volgt de ad- spirant de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel, evenwel met inachtne ming van het onderstaande: 1. De e wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op ee. Als samenstellingen van woorden op ee worden ook beschouwd samenstellin gen. waarvan het eerste lid. op een ee-klnnk uitgaande, niet of niet meer als afzonderlijk woord voorkomt. 2. De o wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blfjft echter voor ch in da woorden: goochelen, goochem, looche nen, alsmede in hun afleidingen en sa menstellingen; Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. De ch blijft eöhter in het achtervoegsel isch; 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een. van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden mijn. uw. zijn. hun, haar, mogen worden weggelaten, be halve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, en in bijzondere taal en hijzonderen stijl. 5a. De schrijfwijze der namen van publiekrechtelijke lichamen blijft on veranderd. zoolang niet langs wetfelij- ken weg tot verandering is besloten. De regels 1 tot 3 worden derhalve op deze namen niet toegepast; b. Op aardrijkskundige namen, die geen aanduiding zijn van een publiek rechtelijk lichaam, mogen de regels 1 tot 3 worden toegepast: dit geldt ook evenwel met overeenkomstige toepas sing van het onder c bepaalde voor de bijvoeglijke naamwoorden, al of niet van een aardrijkskundigen naam afge leid. die als afzonderlijk woord deel uitmaken van zoodanige aardrijkskun dige namen; c. In woorden, die van aardrijks kundige namen zijn afgeleid, en geen deel uitmaken van een aardrijkskundi gen naam. volgt het achtervoegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voorkomt, behoudt den vorm. dien het volgens het onder a en h bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de reeels 1 tot 3 worden toegepast op den klinker van de lettergreep, die on middellijk aan het achtervoegsel voor- afgaat In afleidingen van aardrijkskundige namen, die volgens het onder a en b bepaalde sch aan het einde behouden, blijft (s) sch bewaard; d. Namen van landen, zeeën, rivie ren. steden enz. in het buitenland, waarvoor men in Nederland een eigen benaming heeft, alsmede hun afleidin gen volgen de regels 1 tot 3". In de week van 1924 Juni daalde het percentage s GRAVENHAGE, 12 Juli. De di recteur van den Rijksdienst der werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen taal bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 19 f/m. 24 Juni 1939. Op 24 Juni 1939 waren bij de organen •er onenbare arbeidsbemiddeling inee- chreven 274.718 werkzoekenden (260.382 mannen en 14.336 vrouwen). Hiervan waren 199.244 (189.763 man en en 9.481 vrouwen) werkloos en varen 58.929 personen door overheids- uilp tewerkgesteld bij cultuur-techni sche en administrntief daarmede gelijk stelde werken. Blijkbaar waren er dus 0.5(5 personen als werkzoekenden in geschreven. die in het vrije bedrijf verkfen. doch ander werk tochten. In de week 19 tVm. 24 Juni 1939 waren hi} gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 587.453 per- «onon, waaronder 76.994 landarbeiders). Van de 510.459 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 17.8 (in de vorige 'verslag- week, 5 »/m. 10 Juni 1939. was dit per een fa ge 18.3). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercen tage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden hij de berekening van de per centages de landarbeiders buiten be- «Ahonwing gelaten): 1932: 25.3. 1933: 24.1. 1934 24.9, 1935: 29 1930 - 30.fi. 1937: 23.7. 1938: 23.1. 1939: 17.3 Van de 199.244 Ingeschreven werkloo- ren ontvingen in de weck 19 t/m. 24 Juni 1039 ondersteuning ingevolge de rijkssteunregeling 105.000 kostwinners, kostgangers en alleenwonenden. d. i. 41 opt) minder dan in da overeenkom stige verslagweek van 1938. Op 24 Juni 1939 waren direct tewerk gesteld: a. bij cultuur-technische en administratief daar mede gelijkgestelde wer- personen ken 59.000 b. hij werkfondswerken 4.300 Tezamen 63.300 Het aantal is ongeveer 16.000 hooger in de overeenkomstige verslagweek 1938. Aangenomen, dat bij de werken van nop a de directe tewerkstelling per man medebrengt een tewerkstelling in het vrije bedrijf van 0.4 man en bij de werken van groep h van 1.8 man. waren in totaal door overheidshulp tewerkge steld ruim 95.000 man. Evangeline Booth bij H.M. de Koningin •«•GRAVENHAGE. 12 Juli. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag te vijf uur ten paleize Noordeinde ge nerale Evangeline Booth ontvangen in verhand met haar aftreden als commandant van het Leger des Hoils. Dienst overgenomen van de K.L.M. AMSTERDAM, 13 Juli. De luchtverbinding tusschen Nederland en Zwitserland, de „Helvetia air express", die in April j.l. geopend werd, wordt gezamenlijk onderhou den door de K.L.M. en „Swissair". Tot nog toe heeft de K.L.M. den dien6t gevlogen, doch met ingang van gisteren neemt de „Swissair" voor de komende maanden dezen dienst over. Het ia tien jaar geleden sedert de Zwitsersche verkeersvliegtuigen on6 land aandeden. Daarom is de eerste Zwitsersche douglas Dc3. die gistermid dag op Schiphol landde, met eenige plechtigheid ontvangen, mede om uiting te geven aan de goede verstandhouding, die steeds tusschen de K.L.M. en de .Swissair", welke een zeer aparte plaats inneemt, onder de luchtvaartmaat schappijen, doordat zij, hoewel klein van omvang, over modern materiaal be schikt en vliegtuigbestuurders heeft met zeer groote ervaring. Daaraan dankt Zwitserland zijn goed ontwikkeld luchtvaartverkeer, waarvan vooral de lijn Londen—Züfich getuigt, de eenige luchtlijn, die 's winters meer vervoert dan 's zomers. Het gisteren op Schiphol gearriveerde vliegtuig was bestuurd door den chef piloot en navigatiechef E. Nyffenegger, terwijl tevens aan boord waren de chcf- radiotelegrafist Christian Schaaf, die beiden meer dan een millioen kilome ters hebben gevlogen, waarvan veel kilo meters boven moeilijke Alpen-trajecten. Als stewardess- was aan boord mej. Er- ma Nikles, die reeds driekwart millioen kilometer in haar functie heeft afgelegd. Het gezelschap werd ontvangen door de heeren Thomson, stationschef der K.L.M. op Schiphol. Prinsen Geerligs en Meijer van het hoofdkantoor der K.L.M., terwijl tevena aanwezig waren de vice- comuIs van Zwitserland te Amsterdam en te Rotterdam, alsmede de heer Mare van de Zwitsersche vorkeers-centrnle. Den Zwitserschen gasten werd in het. restaurant, van Schiphol een maaltijd aangeholen, waarbij eenige hartelijke woorden van wcderzijdsche vriendschap en waardeering gewisseld werden. AMSTERDAM, 13 Juli. Gisteravond om negen uur bewogen zich twee man nen, die te veel aan Bacchus hadden geofferd zich nabij den Dam over het Rokin. Het evenwicht en het uitzicht viel hen moeilijk en zoo kon het gebeu ren, dat zij een tram van lijn 24 niet in het vizier hadden en er tegen stap ten. Zij sloegen beiden achterover. De geneeskundige dienst kwam er aan te Sas en bracht een der mannen, die een ersenschudding had opgeloopen en be wusteloos was naar het binnengasthuis. De andere, die een hoofdwond had be komen werd naar zijn woning vervoerd. Het tramverkeer bad door dit geval een kwartier stagnatie. SPORT EN SPEL Om de nationale tennis- titels 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. Gisteren zijn op de banen van de Mets te Scheve- ningen de nationale tenniskampioen schappen voortgezet. In het heeren-enkelspel derde ronde ontsnapte Van Swol ternauwernood aan een nederlaag. Nadat Boon de eerste set met 64 had gewonnen en Van Swol de tweede met gelijke cijfers, kreeg Boon in de derde set een voorsprong van 52. Met een long-set (75) won Van Swol tenslotte deze beslissende set. Voor het overige verwijzen wij naar de uitslagen, die als volgt luiden: Dames-enkelspel a: eerste ronde. Mevr. R. M. Schuiling sl. mej. N van Lidth de Jeude 1—6 6—4 6—4. Tweede ronde. Mej. I. Kiek sl. mevr. Land- wehr 62 36 61. Mevr. B. de Gruyter sl mej. N. Felix 62 63. Mej. D. de Ronde sl. mevr. W. L. Kieviet 63 63. Mevr. R. M. Schuiling sl. mej. C. Pastor 16 62 61. Derde ronde: Mej. A Knottenbelt sl. mej. C. Menko 6—0 6—3. Heeren-enkelspel a: eerste ronde. S. F. Rinkel sl. J. van Meegeren 02 16 64. Tweede ronde. S. F. Rinkel sl. L. Ritter 61 61. A. Rap sl. Cochius 64 6—1. Mr. W. Marinkelle sl. C. J. Boegheim 61 61. H. Bloemhof sl. dr. H. Gerritsma 62 64. F. v. d. Graaf sl. H, Koppejan 75 61. J. A. Jacobson sl. J. G. van Oort 62 86. J. L. P. Bouman sl. G Thomassen 62 86. H. de Vries sl. J. H. Wisselink 62 75. Derde ronde. H. van Swol sl. J. Boon 46 64 75. W. Harsten sl. J. A. Jacobson 63 6—3. H. de Vries sl. ir. W. Bartelds 63 26 6—3. A. C. Reldt sl. E. Hoeke 6—2 7—5. G. A. Hartwig sl. F. v. d. Graaf 64 36 75. T. Hughan sl. F. Wiegers 86 61. Dames-dubbelspel a: eerste ronde. Mevr. M. Jonquière en mej. A. Kerckhoff sl. mej. I. Jolles en mevr. E. Kievit 60 62. Mevr. A. Schmier en mej. van der Loo sl. mevr. C. Lagerwerf en mej. A. Halbesma 60 63. Tweede ronde: Mej. M. Rollin Couquerque en mevr. M. Boutmy sl. mevr. J. Karsten en mej. A. Hartog 62 61. Heeren-dubbelspel a: eerste ronde. C. Fa- bius en F. v. d. Graaf sl. B. en L Akkersdjjk 64 16 108. S. Rinkel en A. C. Reidt sl. J. A. Wisselink en Tessina 61 64. Mr. W. Marinkelle en W. Weber sl. L. Ritter en L. Wolters 6—4 62. Jhr. R. de Brauw en F. Wiegers sl. C. J. Buchheim en G. A. Hartwig 60 64. Tweede ronde. Hughan en Van Swol sl. Rinkel en Reidt 3—6 6—2 7—5. Gemengd dubbelspel a: eerste ronde. Mevr. Landwehr en mr. M. Brouwers sl. mej. C. Menko en W. Akkersdijk 64 46 64. Mej. R. Mechel en D. Teschmacher sl. mevr. B. de Gruyter en H. J. de Koster 62 57 63. Mej. M. Rollin Couquerque en W. Karsten sl. mej. S. Broese van Groenou en L. Entho ven 62 6—2. Tweede ronde. Mej. A. Kerckhoff en jhr. R. de Brauw sl. mej. A. van der Loo en L. Ritter 75 62. Mevr. E. van Loon en A. Rap sl. mej. I. Jolles en J. Rinkel 46 86 64. Mej. W. J. Kuiler en C. J. Buchheim sl. mej. Van Heftink en R L. van de Wel 6—4 6—2. HONKBAL AMSTERDAM, 12 Juli. Het Neder landsch negental, dat Zondag 23 Juli a.s. te Antwerpen tegen België zal spe len. is als volgt samengesteld: Werper de Mon (Haarlem), vanger J. Baas (H.H.C.). Eerste honk Langereis (Haarlem), tweede honk: Schijvenaar (E.D.O.), kor te stop: Meenhorst (V.V.G.A.), derde honk: Wilders (BI. Wit), aanvoerder. L. veld: Mulder (H.H.C.), m. veld: C. Holewijn (Quick), r. veld: v. d. Putten (E.D.O.). Reserves: Blomvliet (Aiax), P. Hole wijn (Quick) A. F. Behaling (V.V.G.A.), Linkerbocht afsnijden NOOIT 1 Een bocht naar links moet u ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kortl WATERPOLO Dc wedstrijd droeg een spannend karakter De A.Z. P.C. dames namen gister avond in Pesie's Bad revanche op de U.Z.C. dames door na een spannenden wedstrijd met 10 te winnen. Hoewel de thuisclub ln de eerste speelhelft eenigszins in de meerderheid was, ge lukte het niet dit in winst om te zetten, ln de tweede helft toen de U.Z.C.-ers een paar kansen ongebruikt lieten, ook al door het knappe doelverdedigen van doelvrouwe Mosterd en één der be zoeksters het water moest verlaten, pro fiteerde A.Z. P.C. hiervan. Mej. de Geus, die over een hard schot beschikt, maakte hier een dankbaar gebruik van. Met een ver afstandsschot werd do U.Z.C.-keepster gepasseerd. Onder groo te spanning verstreek de resteerende speeltijd, doordat U.Z.C. trachtte een ge lijk spel te forceeren. Dank zij het goede doelverdedigen van mej. Mosterd, die een paar lastige schoten stopte, bleef het 1—0. De scheidsrechter, de heer Unkraut, leidde goed. De stand is nu: U.Z.C, IV 4 3 0 1 6 9-5 A.Z. P.C. I 4 2 1 1 5 8—6 Woestduin II 3 0 2 1 2 7—9 Brandenburg III 3 0 1 2 1 5-8 HORTHY-BEKER TOURNOOl AMSTERDAM, 13 Juli. De L. E. N. heeft thans de scheidsrechters, wel ke de waterpolowedstrijden tijdens het Horthybekertournooi van 20 Juli tot 4 Augustus zullen leiden, aangewezen: E. Hofmann (Duitschland), Fr. Dahme (Duitschland), A. Delahaye (Frank rijk), A. Delbort (Frankrijk). L. llauptmann (Bohemen, Moravië), R. de Raeve (Belgie), A. Schlenker (Honga rije), J. Simkö (Hongarije), A. Thierry (Frankrijk) en Jan de Vries (Neder land). Het fiasco van Neptunus kwam in de tweede helft MET dezelfde cijfers waarmede te Amersfoort werd verloren, heeft VZC in haar thuiswedstrijd re vanche genomen. Het Neptunus-team speelde, vooral in de tweede helft, een zeer slechten wedstrijd. Door slordig plaatsen en te veel individueel spelen gingen goede kansen verloren, terwijl de achterhoede door onjuist opstellen aan VZC verschillende kansen bood, waar van een dankbaar gebruik werd ge maakt Neptunus, een tijdlang numme- riek de meerdore zijnde, omdat een VZC- speler uit het water was gezonden we gens het regelmatig onnoodig vasthou den en onderduwen, zelfs als er in het geheel geen hal in de nabijheid was, kon ook in deze periode geen doelpunt ma ken. Toen bovenbedoelde VZC-er het water uiigezonden werd. ontstond onder de tal rijke Veenendaalsche supporters zoo'n tumult, dat de scheidsrechter zich ge noodzaakt zag den aanvoerder van VZC te vragen het publiek tot kalmte aan tc manen, daar hij anders de inrichting zou doen ontruimen. Onder leiding van scheidsrechter A. A. VVennekes hadden beide ploegen zich volledig opgesteld. In het begin ontwik kelde zich een vrij goed sluitend spel met over het algemeen Neptunus iets in de meerderheid, hetgeen bleek uit twee elkaar vrij snel opvolgende scho ten op het VZC-doel, die echter beide over gingen. Neptunus oefende een zwaren druk uit op de VZC-achterhoede, zonder echter doel te kunnen treffen. Kortbeek schoot over, een schot van van Houdt werd ge stopt. Terwijl de bal in het VZC-doelge- Fontenay blijft leider BREST, 12 Juli. - De derde étappe van de ronde van Frank- rijk van Rennes naar Brest over 244 k.m- is gewonnen door Gloa rec in den tijd van 6 uur 52 min. 30 sec. met de voor Nederland prachtige tweede plaats van An ton van Schendel, die slechts 13 seconden achterstand op den win naar had. Er zijn enkele wijzigingen in de alge- meene rangschikking gekomen, maar Fontenay heeft de gele leiderstrui kun nen behouden. Lambrichts is de best ge plaatste Nederlander gebleven en Is zelfs twee plaatsen geklommen. Hij staat thans 16e met bijna 9 min. achter stand op den leider. De Korver is 34e (gisteren 38), Albert van Schendel 35e (40e), Sijen 38e (43e). Gommers 45e (gis teren 49). Dominicus 46e (51e), terwijl Anton van Schendel vier plaatsen Is bied was. werd een voorhoedespeler van VZC uit het water gezonden wegens her haaldelijk vasthouden en onderduwen van een tegenstander. VZC trok zich nu wat terug, doch hield een speler in een sterk vooruitgeschoven positie. Deze kreeg e£n bal keurig toegespeeld, en loste een hard achterwaartsch schot, dat door Neptunus' keeper, Van Nes, keurig gestopt werd. De rust ging in met blanken stand, 0-0. Na de rust bleef Neptunus eerst het, meest aanvallend, zoo zelfs, dat VZC geruimen tijd geheel op eigen speelhelft teruggedrongen werd. In deze periode had Neptunus een doel punt moeten maken, waartoe ook kansen geboden werden, doch de schoten waren slecht gericht en kon den daardoor zeer gemakkelijk wor den gestopt. Toen na een wederom mislukten aanval van Neptunus de bal bij den vooruitgeschoven VZC- speler belandde en deze speler vrij gelaten werd, nam VZC met een on houdbaar schot de leiding, 1—0. Neptunus probeerde het opnieuw en met een niooien boogbal bracht van Houdt de partijen weer op gelijken voet, 1—1. Neptunus kon de juiste richting niet meer vinden, schieten en plaatsen liet alles te wenschen over en ook de achterhoede ging in de algemeene in zinking deelen. Zij stelde zich niet goed meer op, waardoor VZC een fraaie kans kreeg, die ook werd benut: met een schot dat de Neptunus-keeper vergeefs trachtte te stoppen, hernam VZC de lei ding (21). Kórt hiorop "ontstond we derom door onjuist, opstellen van een achterspeler een mooie kans voor VZC, die eveneens in oen doelpunt werd om gezet: 31. Neptunus deed nog een po ging, den achterstand in te halen, doch hiervoor ontbrak dc tijd. De competitiestand is thans: VZC II 4 3 0 1 6 16— 5 Neptunus I 430166—5 AZ FC III 4 2 0 2 4 16— 8 Woestduin II 4 0 0 4 0 3—26 geklommen en vanavond 55e stond. Ten slotte heeft ook Hellemons zijn po sitie kunnen verbeteren, van de 70e plaats is hij op de 66e gekomen, waar uit blijkt, dat over de geheele linie de resultaten van onze landgenooten ver blijdend goed zijn geweest. Het was Dinsdagavond, voordat de renners naar bed gingen, dat wij nog even een praatje met de gebrs. van Schendel op hun kamer maakten. En Ton vertelde ons. dat het den eersten dag niet zoo goed gegaan was maar dat de tijdrace van dieri dag hem goed ge daan had, en ook de daarop volgende 120 k.m. „Ik was stijf en in het geheel niet in vorm. Dat kon ook niet, want mijn knie blessure. opgeloopen in den omloop van het Zuidwesten, was oorzaak, dat ik geen koersen meer kon rijden!" Anton heeft woord gehouden. 40 k.m. voor Brest sloeg hij zijn slag, machtig gingen de beenen on en neer. snel maar o zoo soepel en gelijkmatig. En de drie anderen, die met hem moegingen, moes ten erkennen, dat de Nederlander op dat moment de beste van allen was. Bandenpech is ook van Schendel noodlottig geworden, maar desniettegen staande. of eigenlijk juist daardoor, heeft hij bewezen, dat zijn vorm terug gekeerd is. Dat wij van hem in de ko mende dagen nog groote. misschien wel verrassende daden mogen verwachten. Drie étappes zijn er vo.orbij en op alle drie dagen zijn namen van Nederland sche renners op aller lippen geweest. De stemming was Woensdagavond na afloop dezer derde étappe dan ook bui tengewoon goed. Buitendien, wij kun nen niet. altijd tweede blijven, wij wor den ook nog wel eens' eerste in een kwam beweging in het peleton. enkele individueele uitlonppogingen hadden geen succes, maar de snelheid werd zoo groot. d*t er zich vooraan een groep van ongeveer 20 renners vormde, welke ge leidelik een voorsnrong op het peleton nam. Geen der Nederlanders bevond zich bij de leiders. Vooraan viel de groen al spoedig uiteen en hij Ponthou, op ongeveer 80 k.m. voor Brest., lagen er 13 renners aan kon, waaronder Lo 1- viot,, Vervaecke. Lltschi. Mafhias Cle mens, Mnrcaillou en anderen. Zij had den 1 min 20 sec. op het peleton voor. Tusschen de kopgroep ep het peleton 'acen o.m. Arrhamhand. T.owie en T,e Greves. De twee voorste groepen had den elkaar echter spoedle gevonden en achter hen werd er zoo geiaagd. dat het verschil weldra tot enkele tiental- étanne. zoo luidde de algemeene opinie der renners. Gommers en Siten hadden nog last van doorzitten gehad, maar dat was dan ook de eenige wank'ank van dezen dar» geweest. Het temno, dat on de eerste 100 k.m. van deze étanne werd "ereden. kwam bijna nimmer boven de 30 k.m, uit. Tot Saint Rrieuc gebeurde er dan ook "iets biizonders en het zRg er naar uit. dat het een zeer kalme étanne zou wor den. als reactie wellicht on den zwaren fiidrit vnn rfpn tweeden dag. Maar 90 k.m. voor het einde werd het 'empo nlnfcpling sehern ongevoerd. F.r len seconden gerpducperd werd. Dus zou er dan toch een aankomst in groep nlaats vinden? Vier vluchtelingen 7 OO reden de renners de tweede controleplaats door, het schil derachtig gelegen Morlaix, met een prachtig oud viaduct Een tiental kilometers verder viel echter de beslissing. Alle renners waren weer bijeen gekomen met enkele uitzon deringen, die door bandenpecht of andere oorzaken achterop waren geraakt Gloarec, Anton van Schen del en Gianello demorreerden, spoe dig hadden zij 200 en enkele kilo meters verder 400 meter op de groep voor. Bij Laudivisiau, 37 k.m. voor Brest, hadden de drie vluchtelingen nog hun voorsprong vergroot dank zij het zeer snelle dalen van de talrijke hellingen. Bij hen had zich inmiddels nog de Lathouwer van de Belgische b-ploeg, gevoegd. Om beurten namen de vier uitloopers den kop, waarbij van Schen del veel en zwaar werk deed. Pech zou hem bijna noodlottig zijn geworden. Hij wilde trachten door het tempo nog meer te versnellen, de drie anderen te lossen, maar bij La Roche, 25 k.m. voor Brest, voelde hij, dat zijn band langzaam leegliep. Hij stapte af, pompte snel bij, en had weldra de drie anderen weer ingehaald. Maar van vluchten kon nu geen sprake meer zijn. Bji Brest viel het viertal uit elkaar. Gloarec, die uit de omgeving van Brest komt. scheen nu vleugels te krijgen. De oude wallen van de vestingstad waren in bezit genomen door ontelbare enthou siasten. Door een levende haag van tienduizenden reed Gloarec langs de haven naar de breede boulevard, waar de aankomst, was. Met. meer dan tien seconden voorsprong op Anton van Schendel werd de Franscbman eer ste. Van Schendel had de Lathouwer weer achter zich gelaten, terwijl Gia nello bijna door het peleton. dat op scherpe wijze in de laatste kilometers de achtervolging had ingezet, werd in gehaald. In dat peleton zaten de overige zeven Nederlanders. Speciaal kan nog worden melding ge maakt van het feit, dat Romain Maes met bijna een kwartier achterstand op den winnaar de finish passeerde. De uitslag van de derde étappe luidt: 1. Gloarec 6 uur 52 min. 30 sec.; 2. T. van Schendel 6 uur 52 min. 43 sec.; 3. De Lathouwer 6 uur 52 min. 55 sec.; 4. Gionello 6 uur 53 min. 14 sec.: 5. Le Grevès 6 uur 53 min. 20 sec.; 6. Meulen- berg zelfden tijd; 7. Frechaut zelfden tijd. Albert van Schendel, Hellemons, Lam brichts, Dominicus. Gommers, De Kor ver en Sijen gingen in een peleton van 56 renners, allen in denzelfden tijd van 6 uur 53 min. 20 sec., als negende over de eindstreep. In het algemeen klassement is de laatste, Dubois, Noordoost Frankrijk) geschrapt volgens de reglementen. Fr zijn thans nog 77 renners in den strijd. De algemeene rangschikking luidt: 1. Fontenay 18 uur 8 min. 35 sec. 2. Vietto 18 uur 10 min. 45 sec. 3. Tassin 18 uur 10 min. 46 sec. 4. M. Clémens 18 uur 10 min. 51 sec* 5. Disseaux 18 uur 11 min. 51 sec. 6. S. Maes 18 uur 12 min. 15 sec. 7. Vlaemynck 18 uur 12 min. 36 sec. 8. Galateau 18 uur 12 min. 43 sec. 9. v. Cosson 18 uur 13 min. 10. Le Maal 18 uur 13 min. 42 sec. 11. Fréehaut. 18 uur 13 min. 57 sec. 12. S. Marcaillon 18 uur 14 min. 9 sec* 16. Lambrichts 18 uur 16 min. 15 sec. 34. De Korver 18 uur 23 min. 54 sec. 35. A. van Schendel 18 uur 24 min. 38. Sijen 18 uur 25 min. 45. Gommers 18 uur 2fi min. 54 sec. 46. Dominions 18 uur 27 min, 8 sec. 55. T. van Schendel 18 uur 33 m. 14 66. Hellemans 18 uur 44 min. 9 sec. Landenklassement luidt.: 1. West-Frankrijk 54 uur 35 min. 3 sec.; 2. Frankrijk 54 uur 41 min. 45 sec.; 3. België B 54 uur 42 min. 52 sec.; 4. Zuid-Oost Frankrijk 54 uur 44 min. 29 sec.; 5. België A 54 uur 45 min. 57 sec.; 6. Noordoost Frankrijk 54 uur 51 min. 42 sec.; 7. Zuid-West Frankrijk 54 uur 52 min. 22 sec.: 8. Luxemburg 55 uur 2 min. 18 sec,: 9, Nederland 55 uur 4 min. 9 sec.; 10. Zwitserland 55 uur 31 min. 23 sec. MOTORSPORT NATIONALE RACES TE ZANDVOORT 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. De K.N. M.V. sportcommissie, onder leiding van den heer G. van Twist, heeft, na over leg met den burgemeester van Zand- voort, den heer Van Alphen, de volgen de besluiten genomen voor de nationale wegraces, die Zaterdag 5 Augustus a.s. op het ..Circuit van Zandvoort" worden georganiseerd. De wedstrijden zullen 5 Augustus aanvangen te 1 uur des middags, waar bij de indeeling als volgt is: De juniores met machines tot 125 en 250 cc starten te 1 uur. De juniores met machines lot 350 en 500 cc te 2 uur 15, voor de seniores, in dezelfde volgorde, is de start respectievelijk te 3 uur 45 en te 5 uur. Evenals 's morgens te Assen, zullen de wedstrijden z.g. uurraces zijn. Na één uur wordt de winnaar in iedere klasse afgevlagd en daarna alle an dere deelnemers die nog in de baan zijn. Alleen die rijders worden geklas seerd. die niet meer dan 5 ronden ach terstand hebben op den eerst aanko mende en die voor hun laatste ronde het circuit heeft een lengte van 2.283 km niet meer dan 5 minuten hebben gebruikt. Vrijdagmiddag 4 Augustus, op nader te bepalen uren, vindt de training plaats. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 12 Juli. De partij Wijnans—De Ronde, welke in de tweede ronde werd afgebroken, is heden voort gezet en gewonnen door De Ronde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6