Langzame liquidatie Dr. Colijn spreekt voor Chr. Hooger Onderwijs van Spoorwegpensioenfonds De Prins bezoekt Drente Tekort moet gedekt UTRECHT Buitengewone koopjes in alle afdelingen. Haast 11! Het toopt stoun! En dankt voor het werk der vrouwen en meisjes ten bate van de Vrije Universiteit Belastingcongres geopend De K.N.A.C. in Indië Emigrantjes op de doorreis Hartelijke huldiging in Assen BLAD PAG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JULI 1939 Nieuw aan te stellen ambtenaren zouden onder het algemeen burgerlijk pensioenfonds ondergebracht moeten worden Eenige grepen uit het rapport van de commissie 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Aan het rapport van do commissie in zake het tekort in het spoorweg pensioenfonds wordt nog het vol gende ontleend. Na er aan herinnerd te hebben, dat het -tekort op 31 December 1938 tot on geveer 350 millioen was opgeloopen, en aan de overeenkomst tusschen den staat en de spoorwegmaatschappijen in 1931, volgens welke ter gedeeltelijke dekking van het tekort een bedrag in eens van f 8.160.000 en verder gedu rende zestig jaren jaarlijks een bedrag van 9.825.000,— in het fonds zou wor den gestort, welke storting door de on gunstige bedrijfsuitkomsten der Ned. Spoorwegen en den slechten toestand van 's lands financiën na 1934 echter niet meer hebben plaats gevonden, zegt het verslag: De commissie achtte dezen loop van zaken dermate verontrustend, dat zij besloot zich onmiddellijk,..tot de regee ring te wenden en deze met aandrang in overweging te geven, onverwijld maatregelen te treffen, waardoor al thans een verder oploopen van het tekort zou worden voorkomen. Het schrijven der commissie, dat on der dagteekening van 19 September 1938 werd verzonden, kwam niet tijdig genoeg bij de regeering binnen om nog van invloed të kunnen zijn op de sa menstelling van de begrooting voor 1939. Het stemde der commissie daarom tot bijzondere erkentelijkheid niettemin uit de millioenejinota bejreffende ge noemde hegrooting te mogen ontwaren, dat de regeprlng berëid wa<? fle storting van de bijdrage aan bet spoorwegpen sioenfonds te hervatten, zii het voors hands tot een bedrag van f 9.000.000. Een belangrijk punt. hetwelk de aandacht der commissie in bijzon dere mate heeft bezig gehouden, is 'de vraag, of het' spoorwegpersoneel, wat zijn pensioenaanspraken be treft, in beginsel op een lijn moet worden gesteld met het rijksperso- i neel. De beantwoording van deze vraag is met het oog op de taak, welke aan de commissie is opgedragen, van groot be lang. vooral omdat zij van bijzondere beteekcnis moet worden geacht voor het bepalen van het antwoord op deze vraag, of men.' ter dekking van het tekort in het spoorwegpensioenfonds, aan de deelgenooten van het fonds extra lasten kan opleggen. De regeling van de spoorwegpensioen wet is, naar de meening van een der leden uit een bedrijfs-economisch oogpunt bezien, ongezond. De toe te kennen pensioenen hangen niet af van de voor den belanghebbende betaalde premicn, doch van het in de laatste dienstjaren genoten salaris. Voor een bedrijf op commercieele basis is een pensioenregeling, als thans voor het spoorwegpersoneel geldt, onaanvaard baar. Verschillende particuliere onder nemingen zijn dan ook overgegaan tot een stelsel van berekening van de pen sioenen op basis van de betaalde pre micn. Het groote voordeel van deze regeling ligt in de rechtszekerheid. De gelden, noodig voor do uitkccring van de verzekerde pensioenen, zullen t.z.t, aanwezig zijn. Men behoeft niet. te vree- ren, dat omstandigheden, waarop het bedrijf invloe'd niet of nagenoeg niet kan uitoefenen, er toe zullen leiden, dat op den duur uit het fonds meer geld betaald zal moeten worden dan er ingevloeid is door do premie-stor ting. Een tweede voordeel van het nieu- ,We stelsel is hierin gelegen, dat de directie tegenover het personeel in een vrije, verhouding komt te staan. Werk gever en werknemer kunnen veel ge makkelijker van elkaar scheiden, in dien niet. door het verbreken van den band, verkregen pensioenrechten te Ioor gaan. Hit betoog kon de overige leden der commissie niet overtuigen. Het. mis kent. ten eenenmale de beteekenis van enkele fundamenteels feiten. In de eerste plaats gaat het niet aan, de ge schiedenis van de ontwikkeling der pensioenaanspraken van het. spoorweg personeel over het hoofd te zien. Het tweede feit. dat hier van groot belang moet worden geacht, is de bijzondere beteekenis. welke de Nedorlnndsche Spoorwegen voor de samenleving ton onzent bezitten. Daarmede hangt samen, dat de bedrijfsvrijheid der N.V. door een groote reeks van wette lijke voorschriften aan handen is gelegd. Eenerzijds heeft de wetgever in 1903 staking door het personeel strafbaar gesteld en anderzijds is daartegenover aan dat personeel een zekere be scherming gewaarborgd. Daardoor is de verhouding tusschen directie en personeel veel meer gebonden dan het geval is bij andere ondernemingen en terecht. De aard van hot bedrijf brengt dit mede. De poging, den band tus schen de N.V. en baar personeel losser te maken, door de invoering van een pensioenregeling, welke zich princi pieel onderscheidt van dc bestaande, moet daarom worden veroordeeld. De meerderheid der commissie is van meening, dat het spoorweg personeel. wat zijne pensioenaan spraken betreft, in beginsel met het rijkspersoneel op een lijn be hoort te worden gesteld. De commissie stelde zich in meerder heid zelfs op het standpunt, dat in deze richting nog iets verder behoort te worden gegaan en dat het gewenscht is, het spoorwegpersoneel (althans de nieuw aan te stellen ambtenaren) in het algemeen burgerlijk pensioenfonds op te nemen. In den gedachtengang van de leden, die zich voor dit denk beeld uitspraken, zou er zelfs iets voor te zeggen zijn, alle spoorwegambtena ren onder de burgerlijke pensioenwet te brengen, natuurlijk met gelijktijdige dekking van alle lasten, die hieruit voor het algemeen burgerlijk pensioen fonds voortvloeien. Dc commissie moest echter rekening houden met den wensch, door den minister van finan ciën in de installatierede uitgesproken, dat de oplossing niet zou worden ge zocht in een samensmelting van het spoorwegpensioenfonds met het alge meen burgerlijk pensioenfonds. Blijk baar wilde de minister vermijden, dat de bestaande moeilijkheden zouden worden verplaatst en zelfs vergroot, doordat men het tekort in het spoor wegpensioenfonds eenvoudig ten laste van het algemeen burgerlijk pensioen fonds zou brengen. Er kan evenwel weinig bezwaar tegen bestaan, alleen de nieuw aan te stelllen ambtenaren onder het algemeen burgerlijk pen sioenfonds te brengen, omdat voor dit personeel voldoende premie wordt be taald en .de verzekering dus als self supporting kan worden beschouwd. Een noodzakelijk gevolg van dezen maatregel zou voorts wezen, dat het be staande spoorwegpensioenfonds zou worden gesloten, hetgeen beteekent, dat het fonds langzamerhand zou wor den geliquideerd, welke liquidatie haar beslag zou hebben verkregen op het oogenblik, dat de laatst levende pen sioentrekker uit het fonds zou zijn overleden. Enkele leden der commissie konden zich met het voorstel tot sluiting van het spoorwegpensioenfonds en tot het onderbrengen van de nieuw aan te stel len ambtenaren in het algemeen bur gerlijk pensioenfonds niet vereenigen. Naar hunne meening bestond voor het treffen van eenen dergelijken maatregel niet voldoende aanleiding De commissie acht het noodzake lijk, dat het tekort wordt gedelgd. Het ware zelfs gewenscht, indien het binnen eenen zeer korten tijd zou kunnen worden aangezuiverd. Immers het tekort is voor een zeer belangrijk gedeelte te wijten aan pensioenuitgaven, welke reeds heb ben plaats gehad. Zou het goed zijn, dan behoorde der halve het tekort aan premiereserve, al thans vov>r een deel, onmiddellijk op tafel te worden gelegd. De commissie begrijpt echter, dat dit, gezien de finan- cieele positie zoowel van het rijk als van de Ncderlandsche Spoorwegen, niet wel mogelijk is. De dekking van hot tekort zal derhalve over een bepaalde periode bchooren plaats te vinden en hiertegenover is ook geen bezwaar, mits de termijn niet te lang wordt ge nomen en mits vaststaat, dat de stortin gen in het spoorwegpensioenfonds ge regeld zulle» geschieden. De commissie kan er niet genoeg den nadruk op leg gen, dat herhaling moet worden voor komen van het euvel, dat dc wettelijk vastgestelde stortingen achterwege wor den gelaten. Immers, het is nu wel duidelijk gebleken, dat een nalatigheid op dit punt zulk een noodlottigen in vloed op het spoorwegpensioenfonds uitoefent, dat een saneering van het fonds daardoor uiterst moeilijk wordt gemaakt. De commissie aoht een aflossing in annuïteiten het meest aangewe zen, omdat de lasten daardoor ge durende de eerste jaren zooveel mogelijk worden beperkt. Het komt der commissie, na ampele overweging van deze aangelegenheid, voor dat het aanbeveling verdient de in 1930 getroffen regeling, zij het op an dere gronden, in beginsel te handha ven. Het kan niet worden ontkent, dat do regeering herhaaldelijk in deze han delend is opgetreden en beslissingen heeft, genomen, die voor den finan- cieelen toestand van het spoorwegpen sioenfonds van verre strekking waren. Aan den anderen kant zou de meerder heid van de commissie niet zoo ver willen gaan als een der loden, die van meening was. dat het spoorwegbedrijf in den gang van zaken weinig of niets te zeggen heeft gehad en derhalve ook geen enkele verantwoordelijkheid voor het tekort kan aanvaarden. Dc spoor wegen vormen nu eenmaal een somic- staatsbedrijf, dat de regelingen. dOor de regeering vastgesteld, heeft te aanvaar den, ook wanneer die regelingen de directie minder juist zouden voorko men, en dat de verplichtingen, die uit deze regelingen voortvloeien, heeft na te komen. Voorts hangen do pensioen zaken nauw samen met de kwesties van de loonpolitiek en men kan bezwaarlijk stellen, dat het bedrijf daarvoor gecner- lei aansprakelijkheid draagt. Naar de meening der commissie ver dient het aanbeveling, dat de verplich ting tot. betaling van de annuïteit in de wet wordt vastgelegd. Dit is regel matiger dan wanneer eenvoudig een bedrag op de rijkshegrootlng wordt uit getrokken. Ook biedt het aan het spoor- wegpensioenfonds de zekerheid, dat. de betalingen Inderdaad zullen plaats hebben. Aan het rapport Is toegevoegd pen ARNHEM, 13 Juli. De middag vergadering van de vereeniging voor Christelijk Hooger Onderwijs te Arnhem werd bijgewoond door den minister-president dr. H. Colijn. De minister werd ontvangen met een hartelijke ovatie en daarna toegespro ken door den voorzitter ds. T. Ferwer- da, die hem welkom heette als voorzit ter van het college van directeuren der Vrije Universiteit. I-Iij sprak zijn vreug de uit, dat dr. Colijn ondanks zijn drukke beslommeringen in verband met de kabinetscrisis, aandacht wilde be steden aan de vereeniging „Het Gere formeerde volk", aldus spr., „Bidt God, dat Hij minister Colijn moge sterken bij het volbrengen van de taak, welke hem op de schouders gelogd is". Behalve door dr. H. Colijn werd de algemeene vergadering van de vereeni ging voor Christ. Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag heden bijge woond door minister dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister J. A. de Wilde en den Commissaris der Koningin in Gel derland, mr. S. baron van Heemstra. Na het welkomstwoord van den voor voorzitter, ds. T. Fenverda en de rede voeringen van prof. dr. F. W. Groshei de uit Amsterdam en dr. J. Hoek uit den Haag, heeft mevr. S. Verdam—Ok- ma uit Amsterdam aan dr. Colijn als president-directeur der V.U. het resul taat der busjes-actie aangeboden, mede met het oog op den 70sten verjaardag van den minister-president. Mevr. Verdam richtte zich in harte lijke bewoordingen tot dr. Colijn. Wij vrouwen aldus spreekster hebben bij deze actie mede uiting willen geven aan onze dankbaarheid, dat God ons volk mannen geeft als dr. Colijn, die oiis vólk voorhouden, dat alleen'door te handelen naar Gods Woord de moeilijk heden zijn te overwinnen. De vrouwen zullen na deze mijlpaal haar actie niet stilleggen, maar op dezen weg voort blijven gaan. Met de bede, dat God dr. en mevr. Colijn met kinderen en kleinkinderen nog vele jaren oo-k voor de V.U. mocht sparen en behoeden, bood spreekster Z. Exc. een overzicht aan van de ge- nota van het lid der commissie J. Gou- driaan. Deze kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel om het beslaande te kort in het spoorwegpensioenfonds aan te vullen door een hervatting van de periodieke stortingen van rijkswege. Hij heeft evenwel tegen de an dere voorstellen met betrekking tot het pensioenfonds dermate overwe gende bezwaren, dat hij er de voor keur aan geeft het rapport niet mede te onderteekenen en in een afzonderlijke nota van zijn ziens wijze te doen blijken. In deze nota komt de heer Goudriaan tot de volgende conclusies: 1. Het is gewenscht het bestaande spoorwegpensioenfonds met ingang van een bepaalden datum, bijv. 1 Januari 1940, te sluiten. 2. Aangezien do pensionneering van het thans in dienst zijnde spoorwegper soneel geheel geregeld is door den rijks- wetgever, dienen alle zakelijke en per soonlijke handen, welke thans nog be staan tusschen het fonds en het, spoor wegbedrijf resp. de spoorwegdirectie, te worden losgemaakt, 3. Voor het na den sluitingsdatum in dienst tredende personeel dient een nieuwe pensioenregeling te worden op gebouwd, welke aan de hoogste eischen van soliditeit yoldoet. voerde actie, waaruit blijkt, dat het aantal spaarsters is gestegen tot 25.608. Rede dr. H. Colijn ONDER applaus betrad dr. Co lijn hierop het spreekgestoelte. Het was op het randje, aldus ving dr. Colijn aan, dat ik hier vanmid dag aanwezig kan zijn. Ik heb van morgen eerst afscheid moeten ne men van een onzer kinderen die weer naar Indië vertrekt en daar na werd ik in aanraking gebracht met een der belangrijkste dingen van staat, hetgeen ook zijn werk medebracht. Spr. heeft tot den voorzitter dezer vergadering reeds gezegd, dat hij dit jaar wol geen vacantie zal kunnen ne men. Daarom heb ik vanmiddag maar vacantie genomen om die door te bren gen bij mijn uitgebreide familie (ap plaus). Want waar kan men beter zijn dan in de schoot zijner familie. Het is voor mij een verkwikking als ik gelegen heid heb een middag in uw midden door te brengen, hetgeen met een va- cantie-middag gelijk mag worden ge steld. Zich tot mevr. Verdam richtend herinnerde spreker eraan, dat hij zijn 70sten verjaardag zonder uiter lijk huldebetoon heeft willen vieren. Want als men 70 jaar wordt dan is dat eigenlijk geen verdienste, maar genade, en dan is er reden tot groote dankbaarheid. En die dank baarheid kan men het best tot uiting brengen in den huiselijken kring. Een uitzondering heeft spr. evenwel gemaakt voor het werk van de vrouwen en meisjes voor de V.U. Zij sloven zich in het geheele land af voor de Geref. Hoogeschool, en haar wilde spr. niet teleurstellen. Daarom is hij vanmiddag naar Arnhem gekomen. Het vrouwen V.U.-plan 1937, dat aan vankelijk alleen was opgezet om gel den te verzamelen voor de nieuwe fa culteit der medicijnen, is in genoemd jaar omgezet in de busjesactie. Want men vond het jammer deze zoo geslaag de actie stop te zetten. Dat was noodig, omdat do V.U. de hulp der vrouwen niet kan missen. Spr. is bijzonder erkentelijk, dat een aantal van 25.608 spaarsters is bereikt. Dit is een aantal, waarvoor groote er kentelijkheid past. In do persoon van mevr. Verdam bracht spreker dank aan alle meisjes en vrouwen, niet namens zichzelf maar namens, de Vrije Universiteit. De V.U. moet leven van de liefde van het Geref volksdeel. In Engeland en Amerika schenken millionnairs soms millioenen aan een universiteit. Dc V.U. moet het hebben van de kwartjes en de dubbel tjes, de centen en de halve centen van ons volk. Indien iemand de V.U. een millioen gulden zou schenken en de kwartjes en dubbeltjes zouden verdwij nen, dan zou dat geen onverdeelde ze gen zijn voor de V.U, Want in die kwartjes en dubbeltjes spreekt" zich uit de liefde voor het be ginsel, waardoor do V.U. gedragen wordt. Spr. wekte de aanwezigen op den arbeid voor de V.U. onversaagd voort te zeiten. Laat ons ons inspannen om het erfgoed der vaderen niet alleen te bewaren, maar zoo mogelijk ook op hooger plan te bren genaldus besloot dr. Colijn zijn met applaus onderstreepte rede De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, hield op de ope ningszitting van het belastingcongres een geestige toespraak, waarbij hij de deelnemers aan het congres welkom in de residentie heette. Tot slot nam het woord het bestuurs lid de heer Mitchell B. Carroll, voorzit ter van het Comité Fiscal van den Vol kenbond. Spreker herinnerde er aan, dat hij heeft bijgewoond in Ganève eon zitting van het comité fiscal van den Volken bond en in Kopenhagen een zitting van de internationale Kamer van Koophan del. In de eerste werd voor het eerst de interne wetgeving der landen in be schouwing genomen, in de tweede de druk der belastingen. Algemeen wordt n.l. de druk der belastingen als te zwaar gevoeld en als een groote hin dernis voor de productie en het zaken leven. Des te sterker geldt dit voor de dubbele belasting. Ook in Amerika is die overtuiging gemeen goed: er zijn belangrijke hervormingen ingevoerd met het enkele doel het zakenleven te stimuleeren. Reeds 20 jaar is het geleden, dat de Internationale Kamer van Koophandel den wensch uitte, dat de dubbele belas- ttingen zouden worden bestreden. De groote financieele conferentie van Brus sel nam het initiatief over en vervol gens was het de Volkenbond, die het „comité des savants" aan het werk zet te. Prof. Bruins, de huidige congres- vooratter, maakte daarvan deel uit. Daaruit is ten slotte ontstaan het comité fiscal. Spreker is daarvan de huidige president en resumeert als zoodanig het gedane werk. Ilij is er van overtuigd, dat de internationale vereeniging voor financieel en fiscaal recht., bestaande uit belastingplichtigen, professoren, ad vocaten en andere raadgevers en belas tingambtenaren, de taak der oudere lichamen zal aanvullen en verlichten. Met. den wensch, dat de nieuwe voor zittershamer, in deze vergadering aan prof. Bruins geschonken, op verstandig- stoutmoedige of stoutmoedig-verstandi- ge wijze zou worden gehanteerd, hesloot spreker zijn zeer belangwekkende en geestige rede. Vervolgens ging men over tot de werk zitting. Alom bijzondere gast vrijheid 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. De K. N. A. C. meldt ons, dat Donderdagmiddag de leider van haar clubtocht naar Ne- deriandsch-Indië in telefonische verbin ding heeft gestaan roet het secretariaat in Den Haag. De heer G. J. van Wicke- voort Crommelin telefoneerde uit Ban doeng en deelde mede, dat de reis tot nu toe schitterend is verloopen. Alle deelnemers verkeeren in blakendcn welstand en iedereen is verrukt, zoowel over het mooie weer als over de ont vangsten. Des middags had het voor het eerst een beetje geregend, ten overvloe de wordt de temperatuur op Java voor den tijd van het jaar koud genoemd. Het is duidelijk, dat de reizigers, die aan de lagere temperaturen van ons land gewend zijn daarvan dankbaar profiteeren. De gastvrijheid op Sumatra en Java is moeilijk te beschrijven. Iedereen geeft zich de grootste moeite om het den deel nemers naar den zin te maken. Op de theeonderneming Assam, waar men des middags op bezoek was geweest, was zelfs over den openbaren weg een doek gespannen met de woorden „Welkom K.N.A.C." Wel een bewijs hoe men in Indië meeleeft met dit bezoek, en welk een goede gedachte aan deze clubtocht ten grondslag ligt. OLDENZAAL, 13 Juli. In den D- trein, welke hier omstreeks vijf uur in den middag passeert, bevonden zich vandaag 105 Joodsche vluchtelingetjes uit het voormalige Tsjecho-Slowakije. De kinderen werden te Bentheim door één der dames van de Nederlandsche commissie verwelkomd. Per trein bega ven de jeugdige emigrantjes zich ver volgens naar Hoek van Holland, van waar zij hedenavond naar Engeland zijn overgestoken. INDEXCIJFER VAN LOONEN VOL GENS COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN 's-GRAVENHAGE. 13 JulL Het Cen traal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het indexcijfer der contract- loonen over het lste halfjaar 1939 88,9 bedraagt (1926—1930 100). In het overgroote deel der 24 be schouwde bedrijfstakken bleef het con tractloon in het eerste halfjaar 1939 on gewijzigd. Vergeleken met het cijfer over 1938, dat 88,7 bedroeg, vertoont de index dan ook vrijwel geen verandering. JONGEN VERDRONKEN BOXTEL, 13 Juli. Hedenavond om halfzes is het zevenjarig zoontje van de familie Van Kleef alhier bij het spelen in den Dommel geraakt en verdronken. Het ontzielde lichaam van den jon gen had men vanavond nog niet opge haald. TOESLAGREGELING VOOR DE KLEEDING-INDUSTRIE 's-GRAVENHAGE. 13 Juli. Reeds enkele malen hebben wij melding ge maakt van de toeslagregeling voor de kleeding-industrie. Deze regeling be oogt te bevorderen, dat mannelijke ar beidskrachten in de kledingindustrie worden opgenomen. Te dien einde kan van overheidswege op de door boven bedoelde arbeiders verdiende loonen, gedurende een tijdperk van 26 weken, toeslag worden verleend. De minister van sociale zaken heeft dezer dagen goedgekeurd, dat de duur van deze regeling wordt verlengd. De toeslagregeling is thans van kracht tot en met 29 Februari 1940 met dien ver stande, dat, hoewel tot en met dien datum toeslag kan worden verstrekt, na 31 Augustus 1939 geen nieuwe toezeg gingen kunnen worden gedaan. DE WIJK. 13 Juli. Prins Bern- hard is vanmiddag omstreeks drie uur in de Drentsche gemeente De Wijk aan gekomen voor een bezoek aan een door den bond van fokkers en fokvereeni- gingen te De Wijk en Ruinerwold bij eengebrachte keurcollecte van de Z.O. Drentsche veestapel. De Prins werd aan den ingang van het terrein ontvangen door den Com missaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, en den burgemeester van De Wijk, mr. J. de Blieck. Ter begroeting speelde de plaatselijke muziekvereeniging het Wilhelmus. Zijne Koninklijke Hoogheid werd rond geleid door den heer J. Brouwer, voor zitter van den bond van fokvereenigin- gen. De Prins zal vanmiddag voorts een bezoek brengen aan Frederiksoord en na als gast bij den Commissaris der Koningin te Assen te hebben overnacht, morgen de Drentsche ontginning in oogenschouw nemen. VLEDDER, 13 Juli. Op zijn twee- daagsch bezoek aan Drente, is Prins Bern hard na Zijn vertrek uit De Wijk omstreeks vier uur te Vledder aange komen. De Prins werd door den burgemees ter van Vledder, jhr. R. O. van Holthe tot Echten, verwelkomd, jaarna het gezelschap de tuinbouwschool bezocht. Hier bood een der leerlingen den Prins een viertal foto's van de school aan. Ten huize van den burgemeester werd den Vorstelijken bezoeker vervol gens thee aangeboden, waarna de Prins tegen zes uur in de richting Assen ver trok. Te ruim halfzeven arriveerde Prins Bernhard in de Drentsche hoofdstad. Reeds geruimen tijd. te voren had de stad zich gevuld met Assenaren, die den Prins hij zijn eerste, zij het onoffi- cieele bezoek aan Assen, wilden ver welkomen. In een snel tempo werd, vooraf gegaan door de Asser motorpolitie, een korte rondrit door de rijk met vlaggen getooide stad gemaakt, en overal steeg, hij het passeeren van de auto, hartelijk gejuich op. Op het oogenblik, dat Z.K.H. de wo ning van den Commissaris der Konin gin betrad, werd op het dak van dit huis de Prinselijke standaard ge- heschen. Na het diner verscheen Prins Bern hard om halftien op het halkon van de ambtswoning om de hulde van vele Asser vereenigingen in ontvangst te ne men. Aan dit défilé namen 1600 perso nen deel. Het was een imposant schouwspel. De stoet werd geopend door de staf- muziek van het eerste regiment infan terie, gevolgd door de leden van de As ser rijvereeniglng Je paard. Dan kwa men de padvinders en verdere vereeni gingen. De Prins was zichtbaar verrast door dit massale en spontane huldebetoon^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3