KBAX SEIZOiM-OPRUIMIM MACARONI N. V. Compagnie Albert van Schendel werd in de vierde etappe tweede Vietto verovert de gele trui op Fontenay t ThoUjón-. sjP Lyonnaise Nederlanders houden zich goed Seizoen Opruiming KREYMBORG IS WAARBORG NEPTUNUS HEEFT weer de leiding Competitiestand A.Z. P.C. utrechtscheweq io Mantels Man tel costumes Japonnen Blouses HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JULI 1939 DE RONDE VAN tRANKRIJ K Albert van Schendel had eigenlijk moeten LORIENT, 13 Juli. De gele trui van de ronde van Frankrijk is vandaag overgenomen door Vietto, omdat Fontenay met ver scheidene minuten achterstand de vierde étappe beëindigde. De Ne derlanders hebben het er, afgezien van de bijzonder fraaie prestatie .van Albert van Schendel, ook op 'dezen dag goed afgebracht, waar door zij opnieuw beter in het klas sement kwamen te staan. Lambrichts is thans 14e, terwijl de Korver, gisteren 34e, nu op de 30e plaats is geklasseerd, doch de grootste sprong maakte natuurlijk Albert van Schendel, die niet minder dan tien plaatsen op schoof en hedenavond 25e is geworden. Dominicus schoof één plaats naar voren, Anton van Schendel zes plaatsen, ter wijl Sijen zich handhaafde. Alleen Gom mers is door zijn pech op het laatste 'gedeelte teruggevallen. Hellemons is ten slotte vijf plaatsen opgeklommen. Ook in het landenklassement heeft Nederland met Lambrichts, Albert van Schendel en de Korver zijn po- sitie verbeterd. Luxemburg en Zwitserland staan nu onder onze ploeg. Steeds dieper reed de wielrijdende ka ravaan in Frankrijk door en vanavond zijn de renners aangekomen in Lorient, waar een rit van 174 K.M. van Brest af door een der mooiste gedeelten van Bre- tagne. Veel zullen zij van deze schoon heid evenwel niet gezien hebben, want ook gedurende deze vierde étappe is de strijd fel geweest. Er is thans in zooverre teekening in de race gekomen, dat de renners hun afwachtende houding heb ben laten varen. Het is duidelijk, dat zij bij het vertrek uit Parijs niet wisten, op welke wijze zij succes zouden moeten behalen, want ten slotte stonden alle voorspellingen slechts op het papier en de daden moesten volgen. Nu evenwel kennen de renners onderling hun ge vaarlijkste tegenstanders en de ploegen als geheel weten in welke ploeg zij hun rivaal moeten zien. Daarom is het verheugend, dat de Ne- derlandsche renners niet alleen uitstekend rijden en zich weten te handhaven tegen den buitenlandsche grooten, maar dat zij in dit milieu nog successen weten te halen. Vandaag was Albert van Schendel, in navolging van zijn broer, die gisteren een prachtige race reed, de groote man in onze ploeg. In gezelschap van vier andere ren ners wist hij na 51 K.M. snel uit te loo- pen. De winst groeide tot anderhalve minuut en op dezen afstand bleven de beide groepen renners achter elkaar. Al- bert van Schendel reed wonderlijk ge makkelijk en bij aankomst op de wie lerbaan in Lorient kwam hij vlak achter Litsohl binnen. Daarop volgde Louviot. Onze landge noot lag dus in uitstekende positie om uit de sprint deze étappe te winnen. Bij het ingaan van de laatste bocht ging hij iets naar hoven. Hij kwam Litschi opzij, Deze maakte toen de fout te veel naar de ballustrade toe te rijden bij het uit gaan van do bocht. Albert van Schendel lag in volle vaart en liep kans gekraakt te wor den, zoodat hij een oogenblik in hield. Dit oogenblik was voldoende om Louviot, die van de situatie ge bruik maakte, te doen winnen. De Nederlander maakte zich los van Litschi en kwam op enkele centi- Koopjes in alle afdeelingen lire ren- en Jongensconfectfe en Honnelerie 1 meters na Louviot over de eind streep. „Deze sprint had ik met twee lengten moeten winnen", zeide hij later, mis schien een beetje teleurgesteld, maar hij was tevreden met de tweede plaats. Van Schendel heeft gelijk. Ook wij zijn tevreden, want dit is reeds de derde keer, dat één onzer landgenooten op de tweede plaats eindigt. Lambrichts werd tweede in de tijdrace van Caen naar Vire, Anton van Schendel bezette die plaats in de derde étappe en vandaag is Albert aan de beurt om ons ploegje dit fraaie succes te brengen. Zeer veel strijd in de vierde étappe ONMIDDELLIJK Na den start in Brest trachtten eenige ren ners een voorsprong te nemen, maar het peleton achtervolgde hen oogen- blikkelijk en de vluchtelingen wer den spoedig ingehaald. Gedurende de eerste 50 K.M. wer den er verschillende uitlooppogin gen ondernomen, welke evenwel mis lukten. Een oogenblik dachten wij, dat de Luxemburger Mersch alleen weg zou komen. Het was nog in een begin van de race en de tempoverhooging van een ge deelte van het peleton was voor Mersch te machtig. Toch is hij het eigenlijk ge weest, die den strijd deed ontbranden. Want toen ongeveer 40 K.M. waren af gelegd, kwamen Albert van Schendel, Vietto, Gallien, Frechaut, Litschi, P. Cle mens en Le Moal een voorsprong, die zij konden behouden, niettegenstaande felle pogingen van de hoofdgroep om bij te komen. Het tempo was uitermate scherp. De verschillende coureurs kon den het niet volhouden. Zoo waren de renners na 100 K.M. in vier groepen ver deeld. In het derde peleton, dat gewel dig joeg, ontdekten wij de Nederlanders Lambrichts en De Korver, die op deze manier niet alleen Albert van Schen del wilden snijden, doch ook hun eigen plaats in de algemeene rangschikking wilden verdedigen. Daarna eerst kwam het hoofdpeleton. Toen er nog 24 K.M. te rijden waren, bestond de kopgroep uit Albert van Schendel en zeven andere renners, on der wie Litschi en Louviot. Albert van Schendel plaatste zich, zooals gezegd, tweede De Korver won de tweede sprint en werd negende, ter wijl Lambrichts de elfde plaats bezette. Dat er hard gereden is vandaag, blijkt wel uit de mislukking van enkele ren ners met groote namen. De macht van de Fransche regionale ploegen is zeer groot, temeer omdat telkens andere ren ners voor eigen publiek rijden. Zeer verblijdend is het, dat onze jon-1 gens tot nu toe in deze uiterst zware ronde zoo succesvol zijn. Laten wij hopen, dat het zoo homogene Neder- landsche ploegje nog meer van zich zal doen spreken. We gelooven, dat de kan sen daarvoor gunstig staan. Domonicus kreeg op 16 K.M. voor het einde een lekken band, waardoor hij werd opgehouden. Ditzelfde overkwam Gommers op 30 K.M. voor het einde, doch hij kwam nog op tijd binnen. De Nederlandsche ploeg zal morgen dus weer compleet en vol goeden moed aan den start verschijnen. Geëlimineerd werden Virol en Daran, omdat zij meer dan 10 procent van den tijd van den winnaar voor deze étappe oooooooooooooooooooo VAN RAALTE o Groote Halfjaarlijkse o o o Saison Opruiming o o o o o AFD. STOFFEN: g o o o Coupons en Restanten o o Wasch-stoffen, Georgettes, LinnenMouseline-Soie u o o Wollen en Zijden stoffen o o o O O O O O AFD. BONNETER1E: o O O q Restanten Handschoenen o Peignoirs o q Shawls g o Wollen Tricot Jasjes o Vesten, Japonneng 2 Pull-overs o o o o oooooooooooooooooooo noodig hadden, terwijl Bouffier als laat ste in de algemeene rangschikking als slachtoffer viel. De algemeene rangschikking luidt: 1. Vietto 22 uur 49 min. 41 sec.; 2. M. Clemens 22 uur 49 min. 47 sec.; 3. Dis- seaux 22 uur 50 min. 47 sec.; 4. Fonte nay 22 uur 51 min. 58 sec.; 5. Tassin 22 uur 54 min. 9 sec.; 6. Galateau 22 uur 54 min. 22 sc.; 7. Louviot 22 uur 55 min. 16 sec.; 8. Le Moal 22 uur 55 min. 21 sec.; 9. S. Maes 22 uur 55 min. 33 sec.; 10. S. Marcaillon 22 uur 55 min. 48 sec.; 11. Vlaemijnck 22 uur 55 min. 59 sec.; 12. V. Cosson 22 uur 56 min. 3 sec.; 13. Fréchaut 22 uur 57 min. 20 sec.; 14. Lambrichts 22 uur 57 min. 54 sec.; 15. G. Mise 22 uur 57 min. 59 sec.; 16. Arohambaud 22 uur 59 min. 12 sec.; 17. Kint 22 uur 59 min. 22 sec.; 18. F. Vervaecke 23 uur 0 min. 56 sec.; 19. Pagés 23 uur 0 min. 59 sec.; 20. Yvan Marie; 25. A. van Schendel 23 uur 2 min. 56 sec.; 30. De Korver 23 3uur 5 min. 33 sec.; 37. Sijen 233 uur 8 min. 23 sec.; 45. Domnicus 23 uur 12 min. 9 sec.;; 49. T. van Schendel 23 uur 16 min. 32 sec.; 57. Gommers 23 uur 25 min. 15 sec.; 61. Hellemons 23 uur 27 min. 32 sec. Het landenklassment luidt: 1. West-Frankrijk 68 uur 41 min. 28 sec. 2. Frankrijk 68 uur 47 min. 27 sec. 3. België B. 68 uur 48 min. 24 sec. 4. Zuidooost Frankrijk 68 uur 49 min. 7 sec. 5. België A. 68 uur 51 min. 56 sec. 6. Zuidwest Frankrijk 69 uur 2 min. 31 sec. 7. Noordoost Frankrijk 69 uur 3 min. 24 sec. 8. N e d e r 1 a n d 69 uur 6 min. 23 sec. 9. Luxemburg 69 uur 8 min. 5 sec. 10. Zwitserland 69 uur 48 min. 14 sec. fOP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN WATERPOLO Woestduin II met 8-0 geklopt! STRUIKELDE Neptunus Woens dagavond in Veenendaal door van V.Z.C. II te verliezen, gister avond paste zij in Pesie's Bad beter op. Zij won van het zwakke Woest duin II met 60. De gasten versche nen met slechts 6 spelers, waardoor Neptunus 1 speler, "n.l. Kuiper, in de eerste helft niet liet meespelen. In de tweede helft verving deze speler Jan Kortbeek. Het is een eenzijdige wedstrijd gewor den, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat de thuisclub overwegend sterker was. Doelman van Es kreeg in den ge- heelen speeltijd slechts 2 schoten te stoppen! Reeds direct na den uitworp opende Neptunus het offensief. Jan Kortbeek forceerde een corner, om daarna tot driemaal toe tegen palen en lat te schie ten. Tenslotte gelukte het van Houdt met een goed schot cle score te openen, 10. De achterspelers van Neptunus trokken zelfs naar voren, waar Tonnis zijn werk beloond zag met een cornex*- bal, welke hij na genomen te zijn in een tweede doelpunt omzette, 20. Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft toonde Neptunus haar superioriteit. Kort achtereen bracht van Houdt ofschoon Woestduin zich kra nig weerde en vooral de doclmanl met twee voltreffers den stand op 40. Hierna gaf de Doornsche club zich ge wonnen. Uit een vrijen worp plaatste Fischer het leder naar Kuiper die voor het vijfde doelpunt zorgde, 50. Bij het zesde doelpunt gingen keeper en achterepelers niet vrij uit. De doel man werkte het leder niet voldoende weg, tenvijl zijn clubgenoot den bal niet onder contróle kreeg, zoodat van Houdt geen moeite had om het halve dozijn (6—0) vol te maken. De leidster had geen moeilijke taak. Er werd sportief gespeeld. De stand is nu: Neptunus I 5 4 0 1 8 15— 5 V.Z.C. II 4 3 0 1 6 17— 5 A.Z. P.C. III 4 2 0 2 4 16— 8 Woestduin II 5 0 0 5 0 3—34 De polo-wedstrijd tusschen Fuut en Bilthoven eindigde wederom in een 80 zege voor Fuut. Forel verloor met 23 van V.Z.C. 8 B a Ë5 Forel I A.Z. en P.C. w.z.c. Bilthoven X 1-6 0-6 0-8 0-1 V.Z.C. a-o X 2-0 2-4 3-1 Forel t 2-3 X 0-3 1-4 1-1 Fuut a-o 2-2 2-0 X 0-2 A.Z. en P.C 7—o 2-1 8-1 X 4-0 X HANDBAL Handbalkampioenschap van Nederland AMSTERDAM, 13 Juli. Op Zondag 16 Juli worden om het kampioenschap van Nederland de wedstrijden Niloc (Amsterdam)Vlugheid en Kraoht (Gro ningen) en Hercules (Hengelo)—D.E.S. (Eindhoven) gespeeld. Eerstgenoemde wedstrijd zal in het Ajax-stadion wor den gehouden. De stand der kampioenscompetitie luidt als volgt: Niloc 3 3 32—12 6 Vlugheid en Kr. 2 2 155 4 Hercules 2 1—1 10—17 2 D. E. S. 2 2 6—14 - G.V. Rotterdam 3 3* 15—30 - MOTORSPORT Vaas-teams voor Motor- Zesdaagsche 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. De sport- commissie van de Kon. Ned. Motorwiel rijders Vereeniging heeft de beide Vaas teams. welke de Nederlandsche kleuren in de a.s. internationale motorzesdaag- sche zullen verdedigen, vastgesteld. Het zijn A-team; G. de Ridder, Haar lem op B.M.W., J. Moejes, Heerhugo- waard, op B.M.W. en Jaap Fijma. Am sterdam op Ariel. B-team; J. Bovee. Amersfoort op Velo- cete, Dick Renooy, Hintham op Eysink en Jan van Rijn, Arnhem op Velocette. Naar men weet, worden deze wed strijden van 21—26 Augustus in Zuid- Duitschland verreden. met /M„n/T iou/u/" uhrts//e OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTIN FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE „Hge dicht stond u daarbij?" „Och, we stonden er vlakbij." „In het gezicht van het gezelschap in de zaal?" „Neen, we stonden uit het gezicht iVan waar we stonden kon ik niet veel van de zaal zien. als u dat bedoelt. Ik kon alleen den hoek bij de vensters zien en daar bevond zich niemand." „Mevrouw Abbington bezit u een re volver?" Die vraag scheen haar niet te doen schrikken. Ze ging wat rechtProp zitten en keek verbaasd. „Hoe dat zoo?.... Ja" antwoordde ze. „Is uw naam er op gegraveerd?" Haar gezicht werd een beetje bleeker en haar knokkels werden wit. Ze gaf geen antwoord: ze knikte slechts van „Waar is die?" vroeg Gerritv op dro gen. snijdenden toon. „Welweldie is thuis, op Wijn kamer." „Bent u daar zeker van?" „Je. me dunkt van wel. Ik heb haar in een tijd niet gezien. Zil moet in de bovenste lade van mijn kaptafel liggen. l>aar bewaar ik haar." „Kan iemand haar weggenomen heb ben?" Haar onberoerde kalmte begon te verdwijnen. Ik begon wat medelijden met haar te krijgen. „Of iemand haar kan hebben wegge nomen?" herhaalde ze naar mijn mee ning om tijd te winnen. „Ik..., ik zou niet weten hoe. Mijn personeel natuur lijk wel. maar ik zou me niet kunnen voorstellen, hoe iemand anders haar weggehaald kan hebben." „Hoevocl personeel hebt u?" „Mijn keukenmeid en een tweede meisje. Ik ben er zeker van. dat die mijn pistool niet hebben gestolen." „Is er op het oogenblik iemand in uw woning?" „Natuurlijk mijn meisje. Ze blijft op om me te helpen, als ik thuiskom." Gerritv stond plotseling op. Hii nam bedaard den telefoonhoorn van het toe stel en reikte dien aan mevx-ouw Ah- bington over het bureau heen toe. „Bel uw woning even op, mevrouw Abbington" zei hij. „en vrnng, of uw meisje hot pistool uit die lade haalt." Als in een droom nam mevrouw Ab bington den hoorn aan en telefoneerde. Gerritv stond vlak naast haar. Temnnd antwoordde en ze vroeg, of hot pistool nog in do lade. lag. Ik zag haar hijgen onder het wachten. Eindelijk luisterde ze aandachtig naar het antwoord en reikte den hoorn aan Gerritv. „Het is er niet", zei ze, strak naar den muur starend. Gerritv legde den hoorn langzaam neer. En opeens brulde hij tegen me vrouw Abbington: „Uw pistool is in de bibliotheek naast het lijk van Vera Ve- nora gevonden!" Mevrouw Abbington stond op, met wild starende oogen. Ze wilde iets zeg gen, maar liet zich weer op haar stoel vallen. Ik ging snel naar haar toe, rukte haar taschje open, haalde het fleschje vlugzout er uit en hield dat onder haar neus. Ze rilde, Jammerde medelijden- wekkend en sloeg eindelijk de oogen weer op. Niemand zei een woord, terwijl zij met wilde oogen rondkeek. Hand vroeg Tim een glas water te gaan halen. Gerrity deed een stap vooruit, maar Hand hield hem tegen. „Nog niet, in specteur", zei hij grimmig. Do inspecteur keek Hand een oogen blik woedend aan. Dan zette hij zich schouderophalend weer achter het bureau. Mevrouw Abbington dronk het door Tim gebrachte glas water leeg. „Bent u nu weer in staat verdere vra gen te beantwoorden?" vroeg Gerrity barsch. Mevrouw Abbinglon zat nog te heven, maar knikte toch van ja. „Mooi zoo", gromde Gerrity. „Ik heb u nog slechts één vraag te stellen: „Kon dr. Innes dat pistool van u misschien in handen krijgen?" Het antwoord van mevrouw Abbing ton was niet meer dan een gefluister. „Ik ben er zeker van, dat hij daartoe niet in staat was", zei ze. „Hij heeft me wel een„ een bezoek gebracht maar dat doen zooveel mcnschen. Hij heeft mijn pistool zeker niet in die bibliotheek ach tergelaten; hoe kon dat? HIJ stond met mc te praten, toen het schot afgevuurd werd." „Dat is alles wat ik wenschte te we ten", zei Gerrity dreigend. „Nog verdere vragen, Hand?" Sympathiek glimlachend kwam mijn vriend naar voren. „Voelt u uzelf nu weer heelemaal in orde, mevrouw?" vroeg hij vriendelijk. „Ja", antwoordde ze, al logenstrafte haar stem dit volkomen. „Ik wilde Biecht-» op één punt wat klaarheid brengen", zei Hand. „U zei, naar ik meen, dat u, onmiddellijk na het afgaan van dat schot, van de voorkamer de ontvangstzaal bent binnengegaan. En dat u, in die voorkamer staande, nie mand in de zaal gezien had. U hoorde slechts het schot en bent toen onmid dellijk de zaal binnengegaan. Is dat zoo?" Mevrouw Abbington knikte van Ja. „En zoodra u de zaal binnen kwam, zag u dat miss Dykeman flauw geval len was en u bent omgekeerd en naar boven geloopen voor dat vlugzout". „Ja." „Hoe wist u zoo zeker, dat miss Dyke man de getroffene niet was?" „Omdat ik ik „U had het schot uit de richting der zaal gehoord. Tei-stond na uw binnenko men zag u, hoe miss Dykeman naar een stoel werd gedragen. Toch wist u, dat ze slechts flauw gevallen was en bent u reukzout gaan halen. Hoe verklaart u dat?" „Ik och dat weet ik zelf niet!" riep ze uit en barstte meteen in een huil bui uit. Hand keerde met een ontevre den trek naar zijn plaats terug. Ik ging naar de snikkende vrouw toe en hielp haar opstaan. In de zaal Het ik haar verder aan de zorgen van haar vrienden over HOOFDSTUK IV Spitz en Spawn Het verhoor zou vermoedelijk wel re gelmatig verder zijn gegaan, als er niet iets heel merkwaardigs voorgevallen was. Op den terugweg naar de w erkka mer trof het onmiskenbare knallen van schoten mijn oor en deed me stilstaan. Gerrity sprong van zijn stoel op. „Schoten!" riep hij uit. „Iemand is achter het huis aan het schieten 1" „Er zijn er een paar aan het schieten!" riep Hand en verdween haastig, Gerrity en ik holden hem achterna. Achter in de gang was een deur. Een eindje verder in het donkere gangetje bevond zich een glazendeur, die naar buiten voerde. Hand had eenige moeite om open te krijgen. Gerrity kwam hem te hulp en lichtte hem bij met een zak lantaarn. Bijna onmiddellijk daarop klonk er van buiten af een schot. Het glas vloog in schei-ven. De kogel sloeg in den muur achter ons. Het volgend oogenblik had hand de deur open. Ge volgd door Gerrity en mij sloop hij naar buiten. Buiten in het doker werd een wan hopig spel gespeeld. Het vuren begon opnieuw. Ik kon slechts vage gedaanten onderscheiden die de vlucht namen naar den uitgang aan de West End Avenue. Hier en daar schoot een vlam door het duister. Do ramen van een naburig pen sion werden plotseling verlicht. Hoofden keken omzichtig naar buiten. Bij het hek aan de Avenue ontmoetten we een groepje agenten, die door het smalle hekje trachtten heen te wringen. Gerrity greep een hunner bij zijn schou der. „Wat is er?" vroeg hij. Iemand was, ergens in den achter tuin verborgen, mijnheer. Hij heeft Spi- nelli geraaktdaar van uit die strui ken." Toen ook wij het hekje door waren, hoorde ik een schot uit de richting der Zeven en Zeventigste Straat. Een agent gilde van pijn, greep naar zijn schou der en leunde vloekend tegen een hek. Zijn makkers schoten op den aanvaller terug, die op den hoek de Avenue in sloeg. Toen hij een straatlantaarn voorbij kwam, begonnen de agenten ter stond weer te schieten. Hij scheen een oogenblik te wankelen, maar snelde toch den hoek om, en was uit het ge zicht verdwenen. Verscheidene agenten renden hem na. „Vlugl" Hier is een politieauto!" riep Hand, naar een wagen, langs het trot toir geparkeerd, toesnellend. Een der agenten sprong achter het stuur. De motor sloeg onmiddellijk aan, Haijd kwam naast hem zitten Gerrity en Ik sprongen achterin. De machine schoot vooruit en vloog naar de Zeven en Ze ventigste Straat. Hand liet de Sirene gillen. De agenten op de Avenue vlogen naar alle kanten uiteen. Toen de wagen den hoek omsloeg, keek Gerrity uit het raampje. „Daar gaat hij!" riep hij uit. Een lage, lange roadster draaide den rijweg op zoowat een blok huizen voor ons uit We haalden hem in, zoolang de chauffeur nog moest overschakelen. Maar daarna schoot die wagen vooruit met angstwekkende vaart. Gerrity schoot zijn revolver erop leeg, zonder succes. De roadster draaide de Amster dam Avenue op en sloeg kort daarop af naar het Oosten. In razende vaart gingen wij er achteraan. Hand liet de sirene loeien. Bij Central Park schoot de roadster een dwarsstraat in. Door het park heenrennend zonden we een hagel van lood op den wagen af, maar de auto scheen onkwetsbaar. Een agent op ronde, gewaarschuwd door onze sirene, sprong onmiddellijk op den weg voor den vluchtenden wagen. We zagen hem zijn revolver trekken. Maar voordat hij schieten kon, zwenkte de wagen op hem af en hij kon zijn leven slechts redden door opzij te springen ep toen we hem voorbijvlogen, krabbelde hij uit het stof overreind. Eenige straten verder stopte de wagen plotseling met gierende rem men. Onze banden vlogen bijna in brand door bet remmen. De roadster was leog! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6