DE SNUIFMOLEN „Neutraliteitswet moet nog in deze zitting van kracht worden" Voor Wijnen en Gedistilleerd J.H.ITTMANN „Frankrijk is vastbesloten de menschelijke waardigheid en vrijheid te behoeden" Verstrekking Verklaring van Huil Vijfling geboren in Mexico Veertiende Juli met grooten luister gevierd Tel. 3501 Tel. 3501 N.V. Uw adres v.h. A. VAN BEEK Rzn: AMERSFOORT Tel. 3501 Tel. 3501 In Tokio heftige anti-Britsche betoogingen van koffie en thee aan militairen Last van Uw zenuwen? E R. TRATTNER f 5.90 Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 JULI 1939 Roosevelt aan het Congres: „In den huidigen toestand van gevaar kan men niet de oogen sluiten als waren er geen abnor male en critieke toestanden'* WASHINGTON, 14 Juli. (Reuter). President Roosevelt heeft het Congres een boodschap betreffende de neutraliteit doen toe komen, die kort en bondig is. De president verklaart dat een neutra liteitswet nog in deze zitting van kracht behoort te worden, „ter wille van de zaak des vredes en in het belang van de Amerikaansche neutraliteit en veiligheid". Met zijn boodschap heeft Roosevelt een verklaring van Huil verzonden, welke den titel „Vrede en neutraliteit" draagt. In die verklaring spreekt Huil over „den huidigen toestand van gevaar". Na verwezen te hebben naar de stemmenverhouding van 12 tegen 11 in de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, die behandeling der neutraliteits- kwestie uitstelde tot de volgende zitting, verklaarde Roosevelt in zijn bood schap: „Het is voor mij sinds eenigen tijd rijkelijk duidelijk geweest, dat het ter wille van de zaak des vredes en in het belang van de Amerikaansche neutraliteit en veiligheid hoogelijk raadzaam is, dat het Congres in deze zitting overgaat tot het nemen van zekere hoognoodige maatregelen. In het licht van de tegenwoordige wereldtoestanden zie ik geen reden om die meening te wijzigen". In een lange verklaring, waarvan Roosevelt zeide, dat zij zijn volledige in stemming wegdroeg, verklaarde Huil: „Door vast te houden aan een embargo op wapens in tijden van oorlog leggen de voorstanders daarvan den nadruk op de neutraliteit. Dit eohter zou zeer wel kunnen uitloopen op een feitelijk niet-neutraal zijn, welke ernstige conse quentie niemand kan voorspellen. Zij, die aandringen op een instandhouden van het huidige embargo blijven de op vatting naar voren brengen, dat het dit land uit den oorlog zal houden. Daar mede misleiden zij het Amerikaansche volk te vertrouwen op een valsche, on logische waanvoorstelling als middel om buiten een oorlog te blijven". Voortgaande zegt Huil, dat voortzet ting van handel in wapentuig na het uitbreken van oorlog een duidelijk er kend en traditioneel recht is van onder danen van een neutraal land, dat sleohts onderhevig is aan een daadwer kelijke blokkade en aan het recht der oorlogvoerenden om al dergelijke waren als contrabande te behandelen. Een em bargo op wapens zou onlogische zijn, omdat terwijl de handel in wapens en munitie en oorlogstuig verboden was, de handel in even essentieele oorlogs materialen zou voortgaan. In den huidigen toestand van gevaar, aldus gaat Hulls verkla ring verder, kunnen vredelievende naties als de onze niet zelfvoldaan de oogen en ooren sluiten bij het formuleeren van een politiek van vrede en neutraliteit, als beston den er geen abnormale en critieke toestanden. De geheele kwestie van vrede en neu traliteit is in dit ernstige tijdsgewricht in haar mogelijke gevolgen voor de vei ligheid en de belangen der Vereenigde Staten gedurende de komende maanden van het uiterste belang. Deze kwestie behoort naar mijn oordeel volledige en zorprvuldige overweging te krijgen en door deze regeerini? afgehandeld te wor den zonder onnoodig of ongepast uitstel. Voortgaande herhaalt Huil het neu- tralitcitsprogram in zes punten, dat hij reods eerder heeft aanbevolen. Dit pro gram, zoo zegt hij, voorziet in het be hoeden van onze patie in den meest volledig mogelijken omvang voor het loopen van het gevaar om betrokken te worden in een oorlog. Bijgevolg over weegt het opheffing van het bestaande wapenembargo. Het programma is „het beste, dat uitgedacht kon worden na veel moeilijk denken en studeeren en na vele conferenties met leden van het congres over de vraag, hoe dit land het best buiten een conflict gehou den kan worden, wanneer dit mocht ontstaan. Onder de huidige ernstige omstandig heden van internationale anarchie en gevaar voor den vrede in meer dan een deel van de wereld, zoo gaat Huil ver der, heb ik het diepe geloof, dat de eer ste grooto stap in de richting van een behoeden van deze natie tegen een mee gesleept worden in een oorlog is iederen mogelijken invloed, welke vereenigd kan worden met de traditioneele poli tiek van niet bemoeiing van ons land uit te oefenen om het minder waar schijnlijk te maken, dat een groote oor log uitbreekt. Dit is de plicht, die op onze regeering rust en dien sommigen wellicht in gebreke blijven te zien ot dien zij kunnen verkiezen af te wijzen. Maar het moet voor ieder onzer duide lijk zijn, dat het uitbreken van oen alge- meenen oorlog de gevaren, die de Ver eenigde Staten bedreigen, doet toene men. Dit feit kan niet over het hoofd gezien worden. Wanneer er eenige wensch bestond om bijstand te verlee- nen of nadeel toe te brengen aan een speciaal vreemd land. zou deze regee ring er niet voortdurend binnen de grenzen van onze traditioneele-politiek, naar hebben gestreefd gedurende een periode van vele jaren, om haar uiter ste best te doen om het uitbreken van een algemeonen oorlog te vermijden. Een embargo op wapens, aldus ver volgde Huil, speelt in de kaart van die naties, welke de leiding hebben geno men bij den bouw van haar gevechts kracht. In het bijzonder de kleine landen zijn volgens hem afhankelijk van naties zoo als de Vereenigde Staten, die wapens kunnen vervaardigen. Onze weigering het voor hun mogelijk te maken deze voor hun zelfverdediging noodzakelijke middelen te verkrijgen in een tijd van grooten nood, zou er alleen maar toe bijdragen, dat de volken, die het recht in acht nemen en toegewijd zijn aan den vrede hulpeloozer worden gemaakt In zijn verklaring betoogt Huil, dat het tegenwoordige embargo op wapens een algemeenen oorlogstoestand aan moedigt. zoowel in Europa als in Azië. Wat betreft onze buitenlandsche za ken, zeide Huil verder, ben ik van mee ning. dat indien niet een geest van sa menwerking heerscht tusschen de uit voerende en wetgevende macht van de regeering. de vrede en de andere levens belangen van dit land onvermijdelijk in gevaar wordt gebracht. Ten slotte zeide Huil, dat partijschap pen geen rol moeten spelen in de beslui ten inazke de buitenlandsche politiek van het land. Maar,wanneer U Uw dagtaak volbracht hebt, dan hebt U recht op rust Ont spanning naar lichaam en ziel vindt U nergens be ter dan wanneer U met pijp, courant en pantoffels in onze heerlijk behage- lijke fauteuils bij de haard plaats neemt Voor U be staan er dan geen zorgen meer en U geniet slechts één ding: „Intense rust". Weatsingel 10-11-12-13 Ameraft MEXICO, 14 Juli. (A.N.P.). In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad „Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (staat Tabasco) de vrouw van een journalist, Polita Alva- rado de Carbonell. het leven geschonken heeft aan een vijfling, t.w. drie jongens en twee meisjes. Gemeld wordt voorts, dat de kinderen het goed maken, doch dat de toestand van de moeder zeer on zeker is. BUITENLANDSCHE BLADEN VER BODEN BRATISLAVA, li Juli (D.N.B.). Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft twee in Amerika in het Tsjechisch verschijnende bladen en het Poolsche blad Illustrowany Kurjer Codzienny verboden. CHAMERLAIN NAAR CHEQUERS LONDEN, 14 Juli. (Havas). Cham- 'berlain is naar Chequers vertrokken, waar hij het weekend zal doorbrengen. KINDERHOEKJE 198. Pam volgt zijn redder en komt zoo bij de andere muizen, waar hem een fijne rustplaats wacht. Dadelijk valt hij in slaap en de muizen houden de wacht bij hun vriend. 199. Als het nacht is geworden wil Pam weer naar de kamer van den koning terugkeeren en alsof de muizen hem begrijpen, loopt er één voorop om hem den weg te wijzen. Eindelijk bereikt hij de kamer van den koning weer. „Een gelukkige toekomst aan alle menschen van goeden wil" Geestdriftige begroeting der Engelsche troepen PABIJS, 14 Juli. (Havas). Tar gele- genheid van den 14 Juli heeft minister president Daladier een toespraak gehou den, waarin hij den 14 Juli 1790 in her innering bracht. Hij herinnerde er aan, dat 14 Juli 1789 het symbool was gewor den van de menschelijke bevrijding en dat de vrijgeworden Franschen ontdek ten, dat zij door onbreekbare banden met elkander verbonden zijn. De ver jaardag van hun bevrijding wordt op deze wijze den eersten feestdag van hun broederschap. Na 14. Juli 1789 hebben de Franschen de noodzaak ondervonden zich te ver- In Japansch protest teruggave van concessies aan China aangeraden TOKIO, 14 Juli (Havas). Van middag is in de Dhibiyaschouwburg te Tokio onder de auspiciën van den gomeenteraaad der Japansche hoofdstad een monsterbetooging go- houden, waar voor 50.000 personen felle anti-Britsche redevoeringen werden gehouden. De betoogers trokken na afloop in optocht naar de Britsche ambassade, waar zij het hek trachtten te forceeren, doch een sterke politiemacht hield de menig te in bedwang. Volgens Domei werd een protest aan genomen van den volgenden inhoud: „Zeven millioen burgers van Tokio, de belangen vertegenwoordigende der .volkeren van 'Oost-Azië, hebben moties aangenomen waarin zij hun afkeuring laten hooren over den Britschen vijand van gerechtigheid en gemeenschap, en waarin zij Engeland aanraden zich ter stond uit Oost-Azië terug te trekken door de concessies aan China terug te geven". VLUCHTELINGENVRAAG STUK IN BELGISCHEN MINISTERRAAD BRUSSEL, 14 Juli. (Belga). In den hedenochtend gehouden ministerraad heeft de minister van Justitie Janson, verslag uitgebracht over het binnenko men van vluchtelingen in België. De regeering. die reeds op 30 April besloten had. geen nieuwe vluchtelingen meer toe te laten, heeft dit besluit bevestigd. De vreemdelingen, die zonder toestem ming België binnen zijn gekomen, zul len over de' grens worden gezet. Minis ter Janson wees erop. dat België op dit gebied reeds veel humanitair werk heeft gedaan. 1 Vragen van den heer van Sleen beantwoord Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sieen betreffende de "erslrekkirig van koffie en thee aan de militairen heeft de minister van Defensie aio volgt geantwoord: De troepen ontvangen in normale om standigheden na den koffiemaaltijd, d. i. op werkdagen pl.m. 12.30 uur en op Zondagen pl.m. 4 uur. geen koffie en/of thee meer. Bij bijzondere oefeningen of in bijzondere omstandigheden kan, door den commandeerenden officier te be palen, extra koffie en/of thee worden uitgedeeld. De Minister acht het onnoodig en mede met het oog op den dienst van het kokspersoneel ongewenscht, in deze sedert jaren bestaande regeling veran dering te. brengen. eiengen en te wapenen. -Alle deelen des lands gingen afzien van hun plaatse lijke en bijzondere voordeelen ten be hoeve van de totale eenheid: Frankrijk. Het nieuwe Franrijk bood vrede aan de wereld. In 1790 evenwel was het noo- dig de bewaking der grenzen te verzeke ren tegenover een steeds dreigend Euro pa. Een vijand bracht zijn strijdkx-ach- ten bijeen. Op 20 April 1792 werd de oor log verklaard eenigen tijd nadat de wet gevende vergadering het geheele Fran- sche volk te wapen had geroepen. Toen begon dat wonderlijke epos, waarvoor Frankrijk jarenlang alle tegenspoeden beantwoordde met nieuwe overwinnin gen en de vrijheid redde, welke het zoo juist had verworven. De minister-president schetste deze geschiedenisperiode en toonde aan. dat Frankrijk toen alleen voor zijn verdedi gers leefde. Dezelfde liefde voor het vaderland heeft vanochtend de harten van alle Franschen doen kloppen, toen hun prachtige leger voor hen défileerde. „Oud-strijders uit den grooten oorlog: uw zonen hebben gedefileerd achter de vaandels, waarop gil de namen van uw groote slagen hebt geschreven. Gij met uw kalmte en koelbloedigheid, welke Joffre. aan de Marne deed triomfeeren, die de hardnekkigheid van Petain onder Verdun deed weerstand bieden, die de energie van Fooh.tot de. overwinning bracht, zijt gij niet trotsch op deze jonge soldaten, die na u voor de onafhanke lijkheid van het vaderland waken? Daladier herinnerde vervolgens aan de opofferingen, welke de Franschen Zich hebben getroost, daar alles onder geschikt moest worden gemaakt aan de behoeften der landsverdediging. Wij hebben ons een geweldige in spanning getroost om het welzijn, den vrede en de vrijheid te verzeke ren. Wij zullen daarmede voortgaan, met de volharding welke onze groo te voorgangers heeft bezield, van daag ontvangt gij de eerste beloo ning. Het leger dat gij vanochtenr hebt toe gejuicht, Is de behoeder van uw vrijhe den. Gij hebt begrepen, dat het in staat is alle aanvallen te breken, welke ons land in gevaar zouden kunnen brengen. Frankrijk bedreigt niemand en droomt van geen enkele verovering, daar het den vrede wenscht tus schen alle volken en den vasten wil heeft zijn inspanning te wijden aan de bescherming van den vrede. Doch iedere bedreiging, iedere on derneming tot overheersching zou ons vastberaden aantreffen de Fransche vrijheden te verdedigen en onze inspanning te voegen bij die van alle volken, die vastbeslo ten zijn hun onafhankelijkheid te beschermen. Ten slotte bracht Daladier een groet van Frankrijk aan alle bevriende na ties, die hetzelfde ideaal nastreven, aan allen ter wereld, die, zooals de Fransohen, vastbesloten zijn de men schelijke waardigheid en vrijheid van hun vaderland te behoeden. Radiorede van Lebrun President Lebrun heeft een radio- redevoering gericht tot alle Franschen in en buiten het land, waarin hij er aan herinnerde, dat „onze voorouders hon derdvijftig jaar geleden voor ons de vrijheid en gelijkheid van rechten in vrijheid veroverden. Laten wij ons als erfgenamen van hun burgerdeugden den eed van den veertienden Juli 1790 herin neren. Moge deze groote gedachte ons den hechten wil geven het vaderland te verdedigen met onze krachten, de vrij heid en gelijkheid, de onaantastbare rechten van mensch en burger te hand haven en over te dragen aan onze kin deren, en ten slotte nauw en broederlijk vereend te blijven in een groote, vrije, edelmoedige en sterke gemeenschap". Ten slotte richtte Lebrun het woord tot do bewoners van het Fransche rijk, waarbij hij er aan herinnerde, dat Frankrijk voor alle menschen het recht erkent om toegang te hebben tot vrij heid en gelijkheid, dat Frankrijk hen uitnoodigt zich dat waardig te toonen door arbeid en spaarzaamheid, orde en tucht, onderricht en verstand, en dat het hun hulp en raad biedt. „Laten wij ons heden vereenigen, zoo besloot hij. on) een gelukkige toekomst te wenschen aan alle menschen van goeden wil." Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mljnhardtfs Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Grooie troepenrevue De nationale feestelijkheid is met uit zonderlijken luister gevierd, niet alleen in Parijs, maar in alle steden in Frank rijk en het Fransche rijk. Overal werden troepenrevues gehouden en officieele of volksbetoogingen gehouden, die groote geestdrift wekten. In de Fransche lega ties en ambassades in het buitenland hebben de ambassadeurs en gezanten der Fransche koloniën ontvangen en In hun redevoeringen den nadruk gelegd op den vredeswil van Frankrijk, maar ook op zijn wil om zich te verzetten tegen nieuwe gewelddaden. In Berlijn zeide Coulondre: Frankrijk streeft naar behoud van den vrede in nauwe eendracht met de naties, die het zelfde ideaal aanhangen en met ont wikkeling van zijn eigen macht. Het laat de hoop echter niet varen wederom een Europeesche gemeenschap geboren te zien worden, die dien naam waardig is en veiligheid en welvaart te hervin den met eerbiediging van het recht en begrip voor eikanders behoeften. Entente cordiale, rijkseenheid, zoo lui den de twee wachtwoorden, die de révue van dezen veertienden Juli kenmerken. De revue duurde omstreeks twee en een half uur en de toeschouwers, ongeveer een millioen, juichten geestdriftig de Fransche troepen toè. Dóch reeds in dén. aanvang wérd geroepen „Leve Engeland", wélke kreten opnieuw weerklonken bij het voorbijgaan van Hore Belisha en^ot een* orkaan aanzwollen, toen de af- deeling Britsche marinetroepen langs trokken. Overal werden de En gelsche troepen met een eindelooze ovatie begroet, waartoe Lebrun en Daladier zelf het sein gaven. Gezegd kan worden, dat nog nooit !een revue een zoodanige geestdrift in Parijs heeft ontketend. Het geweldige mate riaal maakte een diepen indruk op de toeschouwers, die naarmate de revue voortduurde door groote ontroering wer den aangegrepen. Telegram van Koning George President Lebrun heeft een telegram gezonden aan den Engelschén koning, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn trouwe vriendschap en aan de gevoe lens van dankbaarheid van de geheele Fransche natie. „De prachtige houding der Britsche troepen hééft de bewonde ring van allen gewekt. Met ontroering begroet ik, 25 jaar na hun marsch on der den Are de Triomphe, opnieuw deze metgezellen van den roem, wier tegen woordigheid het symbool vormt voor de solidariteit en gemeenschappelijkheid van ideaal onzer beide naties." Telegram van Roosevelt WASHINGTON, 14 Juli. (Havas). President Roosevelt heeft een telegram gezonden aan president Lebrun, waarin bij ter gelegenheid van „den grooten herdenkingsdag, dien het Fransche volk heden viert", uit naam van het Ameri kaansche volk en uit eigen naam „op rechte gelukwenschen zendt en de beste wenschen voor duurzame vrede en voor spoed voor de Fransche republiek." Bouwers van ons Wereldbeeld Baanbrekende ontdek kingen op wetenschappe- lyk gebied, o.a. van Pasteur, Einstein, Dar win, Freud, Marx e.a. Voorhanden by Boekhandel UTRECHTSCHESTRAAT 46, TELEF. 6608

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2