Sreerri|Ke tnmverteiiing van Marc Allégref Noodlot van student Razoemof President Roosevelt behaalde een overwinning Microfoon contra camera Een nieuwe verschijning: De wereld van ilm E\ De devaluatie bevoegdheid Q* AMENZWERINGEN, al dan niel met een 'patriottisch doel, hebben over het alge- meen nogal de waardeering van de filmers, want ze leveren geschiedenissen vol bont en romantisch avontuur, in snel wisselende milieus en met karakteristieke rollen, terwijl een vleugje heldhaftigheid al heel gemakkelijk het emotioneele element van den inhoud kan versterkenVan verschillende kanten hebben we dergelijke ver halen al gezien: van den zuiver sensationeelen, van den romuntischen amoureusen) kant of zelfs van den psychologischen. De geschiedenis van den student Razoemof, echter, een film van den Franschen regisseur Mare Allé gr et houdt een nieuwe vondst in. waarvan de verdienste toekomt aan den Engelschen schrijver Joseph Conradt. die in zijn roman ..Under Western Eyes" de levenshistorie beschreef van een jongen man. die totaal niets met samenzweringen en politiek te maken had. doch die door een noodlottigen sumenloop van gebeurtenissen, geen keus meer had en in gruwzame en onafwendbare geheimzinnige machinaties verpletterd werd. ERGENS in een of ander staatje op den Balkan zou men denken wordt een minister vermoord. Nie mand weet wie den aanslag, die groote politieke gevolgen zal hebben, heeft, ge pleegd, maar als de student Razoemof des avonds op zijn kamer komt vindt hij er naast de kachel een medestudent staan, die hem vertelt, dat hij de moor denaar is en hem om hulp vraagt. Ra zoemof heeft zich nooit met politiek be moeid en heeft alleen zijn studie voor oogen. Zijn eerste impuls is dan ook den ander, die hij nauwelijks kent, de deur te wijzen, maar de hartstochte lijkheid van den jongeman en diens spe culatie op Razoemofs hulpvaardigheid blijven niet zonder resultaat en Ra- roemof brengt de noodige instructies naar de mede-samenzweerders van zijn ongenooden gast over. Als hij terugkeert ziet Razoemof voor zijn huis een overval-auto staan en hij begrijpt, dat de moordenaar Ilaldin is diens naam gear resteerd is. Hij snelt naar zijn natuurlijken va der, die minis ter is. vertelt hem de heele geschiedenis en vraagt om hulp. De prefect van politie komt er aan te pas en die onthult... dat Haldin heele- maal niet gearresteerd is, maar dat die overval-auto met een andere bedoeling daar stond. Van dit oogenblik af voltrekt, het noodlot van den student Razoemof zich snel: de politie gelast hem naar huis terug te kceren cn aan Haldin een ge fingeerde boodschap van diens kamera den over te brengen. Het resultaat is, dat de moordenaar weldra gepakt en terechtgesteld is. Razoemof's naam wordt genoemd in verband met deze arrestatie en de re- volutionnaire studenten beschouwen hem als een held en willen hem helpen vluchten. De politieprefect begrijpt, dat de student, wanneer hij handig wordt gebruikt, een waardevolle spion kan zijn en van beide kanten wordt hij ge- prpst om naar Genève te gaan, waar een centrum van samenzweerders is. DE ZWARTE DRAAD.... /N een vrijwel wanhopigen toestand komt de longeman in Genève aan. Hij voelt zich verrader tegenover beide partijen cn kan geen van beide in den steek laten: de politie laat hem achtervol gen door een tweeden spion en de revo- lutlonnairen kan hij niet in den val laten loopen. omdat hun mcnschelijke ellende hem aangrijpt. Tenslotte wordt de afkeer van zijn werk hem te machtig en doodt hij den rechercheur, die hem achtervolgt waarna hij zich tegenover de samenzweer ders er van beschuldigt, dat hij den dood van Haldin op zijn geweten heeft. Men laat hem vrijMaar het is geen vrijheid meer. Razoemof voelt zich vernietigd, de zwarte draad van zijn noodlot blijft achter hem aan sleepen en wanneer tenslotte een van de menzweerders, die met de beslissing van zijn vrienden geen genoegen kon nemen, hem op straat neer schiet, is het laatste woord, dat over zijn lippen komt een woord van dank, voor die verlossende kogel. Een scène uit de film Razoemof" (Lumina) „LOGISCH" NOODLOT fjlEV droefgeestig verhaal is het, be- #T/ klemmend en onafwendbaar naar de tragedie voerend, die alleen nog een uitweg kan geven. Het is een som bere beschrijving, zooals Joseph Conradt ze meer heeft gemaakt, vervuld van dien drang van het noodlot, die den laatsten tijd Fransche filmers vaak heeft geïnspi reerd. Maar geheel anders dan het wazige en onbenaderbaar-onderbewuste noodlot, zooals het in een „Ouai des brumes' werd geopenbaard is het noodlot, dat den student Razoemof juist van een verbijs terende en cynische logica, die de ge beurtenissen zeer reëel maakt. Weliswaar zijn er zwakke punten in het scenario, zooals de ongewone ver houding tusschen den student en zijn natuurlijken vader, den minister, en de onwaarschijnlijke manier waarop Hal- din's zuster weer uit Genève naar haar aderland terugkeert. Maar dat neemt niet weg, dat de tragische noodzake lijkheid, waarmee het. geheel zich ont wikkelt. de dwang van een innerlijke logica draagt. De laatste zwakheid, die we noemden is bovendien waarschijn lijk veroorzaakt door de schaar, die in de Nederlandsche copie eenige scènes weghaalde (overigens zonder al te groote schade aan het geheel). Mare Allégret vertelde het verhaal in simpele suggestieve beelden, rijk aan sfeer cn in een aarzelend rhythme, dat wonderwel in de situaties past, al wordt het hier en daar onnoodig ge remd door dialogen, die blijkbaar weer niet te vermijden zijn geweest. Het beste van de film is echter het spel: Pierre Fresnav, de gekwelde student, speelt een rol, die een van zijn gaafste cn sterkste is. Naast hem staat Pierre Renoir, (oen zoon van den beroemden schilder) een vreemde mcn schelijke en cynische rechercheur. Dan is er Jacques Copea u, die met alle raffinement van zijn rijke tooneel- ervaring een meestelijike politieprefect uitbeeldt, een beeld van waakzame achterdocht en scherpe menschenken- nis, geestig en gevaarlijk tevens. Er is een kleine rol van W i a d i m i r S z o- k o 1 o f f en zijn school-directeur een figuur, die men zich herinneren zal en Mie h e 1 Simon typeert in en kele rake scènes den buitcnlandschen samenzweerder. Dan Jean Louis Barrault, de geënerveerde en hartstochtelijke moordenaar, met een ontroerend en fascineerend gelaat. Zij allen vormen een ensemble, dat met de grootst mogelijke perfectie aan de emotioneele gebeurtenissen relief geeft. Uit de Studio's: Douglas Fairbanks Jr., die onlangs zijn medewerking aan „The sun never sets" beëindigde, speelt in Universal's „Atlantic Cable", welk verhaal de tech nische prestaties, moeilijkheden en ont beringen, verbonden aan het leggen van zeekabels, behandelt, de hoofdrol. De Tobis-actrice Carla Rust is in het huwelijk getreden met den filmacteur Sepp Rist. „De onzichtbare man" met Claude Rains in de titelrol krijgt een vervolg, getiteld „De onzichtbare man keert te rug". De regie is toevertrouwd aan Joe May, terwijl Kurt. Siodmak, broeder van den regisseur Robert Siodmak, het sce nario schrijft. Elinor Hamsun, de dochter van den bekenden schrijver, is geëngageerd bij de Tobis-film. John M. Stahl zal voor Universal „Mo dern Cinderella" (De moderne Assche- poester) -maken. Voor de hoofdrollen zijn reeds Irenne Dunne en Charles Boyer geëngageerd. De geschiedenis is ontleend aan een roman van James M. Cain. Het is wel een merkwaardige strjjd, die in de Ver. Staten gestreden is, om de „verlenging der devaluatie-bevoegd heden" van president Roosevelt, Voordat de kwestie aanhangig gemaakt was, leek zjj niet meer dan een formaliteit, die zonder meer door Afgevaardigden en Senatoren vervuld zou worden. Tjjdcns de behandeling groeide zjj echter uit tot een politiek .geharrewar en een loven en bieden van voor- en tegen standers, culmineerend in het aanbod van de oppositie-partijen aan de senatoren, welke de zilver-produceerende staten vertegen woordigen, om dezen, indien z\j de devalua tie-volmacht verwierpen, te beloonen door een verhooging van den prjjs, waartegen de regeering in het bnnenland geproduceerd zilver aankoopt. Het werpt wel een eigenaardig licht op de politieke zeden aan de overzijde van den Oceaan, dat deze „omkooperjj in het groot" een volkomen succes had. Een oogenblik zag het er naar uit, alsof de monetaire politiek der Amerikaansche regeering nolens volens op een nieuwe basis zou moeten worden ge schoeid. waarbij rekening zou mof en wor den gehouden met de onveranderlijke hand having van het tegenwoordige goudgehalte van den dollar. Op handige wijze heeft pre sident Roosevelt den toestand echter weer te zijnen gunste weten te doen wenden, door via een juridische goocheltoer niet een com promis-voorstel te komen, dat zoowel een verlenging der monetaire volmachten tot I Juni 1941 inhield als een hevredigintr d< zilverbelangen, die het witte metaal tot een verhoogden vasten prijs zullen kunnen blij ven afzetten. Dit compromis is thans door FILM ZONDER VROUWEN Met een rolbezetting van bekende ka rakterspelers die opvalt door het ont breken van vrouwelijke medespelers heeft het „Bad Lands" filmgezelschap de RKO Radio studio's verlaten, om zich te begeven naar de bergen nabij Victor- ville, Calif., waar zij drie weken zullen filmen. Tot de medespelers in „Bad Lands" behooren Noah Beery Jr., Bob Barrat, Douglas Walton, Andy Clyde, Big Boy Williams, Francis Ford, Paul Hurst, Stanley Ridges en Francis MacDonald. Robert Sisk leidt de productie van dit filmdrama, dat geheel in de vrije na tuur speelt, terwijl Lew Landers regis seert. Het scenario is van Clarence Up son Young. Gebaseerd op een dramati sche episode van het oude Westen in 1875, verhaalt „Bad Lands" van de ge schiedenis van 20 man, die, door den sheriff uitgezonden, in de bergen in een val gelokt en allen, op één na, ver moord werden door Apachen Indianen. JEAN HERSHOLT Jean Hersholt, de zeer bekende film-, tooneel- en radio-acteur, is door RKO Radio op langen termijn gecontrac teerd voor drie. groote films per jaar. Hersholt zal de hoofdrol vervullen in een serie films naar de in Amerika po pulaire „Dr. Christian" hoorspelen, waarin hij de laatste twee jaar voor de radio optrad. Zijn eerste film voor RKO zal zijn „Meet Dr. Christian". Onder de verdere rollen zullen twee der belangrijkste figuren den Ameri- kaanschen luisteraars van de „Dr. Christian" stukken bekend zijijn, n.l. de verpleegster Judy en Roy Davis, de jongen. Deze rollen zullen in de film serie gespeeld worden door twee onbe kenden, die binnenkort gekozen wor den. De Hersholt-films zullen 'geprodu ceerd worden door William Stephens, president van de Stephens-(Howard) Lang Corporation, in de General Ser vice Studios. EN voortreffelijke filmroman is deze ..Student Razoemof", maar als film ondanks haar rijke sfeer geen verrassende prestatie. Allégret's inzet is prachtig suggestief en de zwijgend-vertel lende trant, die hij daar volgt, vindt hij nog meermalen terug. Doch de tegenstel ling tusschen déze filmische manier van vertellen en de andere scènes, waarin spel en dialoog moeten aanvullen, wat er aan filmische handeling ontbreekt, laten een gemengden indruk achter, omdat men duidelijk voelt, dat de handeling door on- noodige dingen geremd is. Ook hier is de microfoon de camera weer te mach tig geweest. 771 EN van de nieuwe verschijningen in filmland is June Lang, een Ameri- Jjj kaansche actrice, waarvan den laatsten tijd nogal eens gewag wordt gemaakt. Groote hoofdrollen heeft ze nog niet gespeeld, maar op het oogenblik werkt ze met Brian Aherne en Victor MacLaglan aan een film over „de kolonisatie van Australië" welke „Captain fury" heet (United Artistp). FINANCIEEL OVERZICHT Nog geen ontwapening op valutagebied. Tér mijnponden worden met agio verhandeld. Gedrukte stemming op de obligatiémarkt. Stijging van het Nederlandsch bezit aan Amerikaanse he fondsen Tl 7ALT DISNEY heeft in een van 1/1/ zijn teekenfilms „Self Con trol" is de titel ervan een nieuwe dierenfiguur gemaakt, die hij „Woodpecker"letterlijk houtpikker noemde. Het is een kwaadaardig beest, met een brutalen grooten bek en eer. vinnigen staart, en met groote oogen, die gemoedsstemmingen uitdrukken, welke varieeren van Op de buitenlandsche wisselmarkt komen de bovenbedoelde factoren vooralsnog niét tot uiting, omdat de bewegingen hier geheel in toom worden gehouden door de interven ties van de Egalisatie-fondsen. Het Britsche Egalisatiefonds b.v. reguleert de verhouding van het Pond ten opzichte van den dollar en zorgt er voor dat vraag naar laatstgenoemd devies niet tot een ongewenschte koersstij ging leidt, door zelf dollars op de markt aan te bieden. Evenzoo treedt het Nederlandsche Egali satiefonds op, wanneer vraag naar Ponden en/of Dollars, resp aanbod van guldens, den koers van den gulden dreigt te doen dalen. Het bljjft nog steeds aan iedere vraag naar dollars voldoen tot een vasten koers van 1.88 3/8 en aan de activiteit, waarmede het optreedt, is (het te danken, dat de onzeker heid ten aanzien van de binnenlandsche po litieke situatie hier te lande niet tot een verdere koersdaling van den gulden heeft geleid. Tenminste wat de contante wissel markt betreft. Iets anders ziet het er uit op de wissel-termjjnmarkt, waar de valuta-in stanties (nog) niet opereeren en waar de verwachtingen ten aanzien van de ontwik keling der valuta's dus 'duidelijker tot uiting kunnen komen. Het stemt tot nadenken, dat het disagio van het Pond Sterling op termijn op één maand zoowel als op drie maanden sinds eenige dagen verdwenen is en plaats heeft gemaakt voor een agio. Vooralsnog is dit slechts klein, maar wanneer men bedenkt dat Ihet Pond ca. 2jaar achtereen op ter mijn met disagio verhandeld werd, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat er iets veranderd is in de beoordeeling van de va luta-vooruitzichten. Van betere verwachtin gen met betrekking tot de positie van het Pond Sterling kan hierbij nauwelijks sprake zijn; hierboven wezen we reeds op de on zekerheid ten .aanzien van 'de Britsche va luta-politiek, Ook de internationale politie ke verhoudingen geven eerder aanleiding tot pessimisme dan tot optimisme, wat het Pond Sterling betreft. Zoo moet het kwaad dan wel aan den kant van den gulden worden gezocht. Inderdaad kan men aannemen, dat de wijziging in de tendenz der wissel-term\jnmarkt hoofdzake lijk veroorzaakt is door vrees voor een „ge makkelijkere" financieele politiek hier te lande als gevolg van de regeeringswisselng. TER beurze volgt men de pogingen tot vorming vaft een nieuw kabinet met gespannen aandacht. In tegenstelling met Amerikaansche beurskringen, die een „uitgaven-politiek" en „een beetje inflatie" als stimulans voor 't zakenleven met vreugde begroeten, staat men hier sceptisch tegen over een dergelijke politiek, zich daarbij spie gelend aan de mislukking ervan in andere landen. De mogelijkheid dat het tenslotte toch niet tot een „uitgavcn"-ka'oinet zal ko men, heeft derhalve juist tot een koersver- betering op de aandeelenmarkt geleid. Van de bestaande onzekerlheid is echter een nieu we 'druk op de obligatiémarkt uitgegaan, waarbij vooral aanbod van Nederlandsche Staatsfondsen viel op te merken. Geheel afgezien van de vraag, of men een nieuw te vormen kabinet al dan niet in fi nancieel opzicht zijn vertrouwen zal geven, overweegt men hierbij, dat voor de uitvoe ring van diverse plannen de uitgifte van groote nieuwe staatsleeningen onontbeerlijk zal zijn. Deze nieuwe kapitaalvraag zou wel tot een stijging van den rentevoet moeten leiden, met een daarbij gepaard gaande koers daling voor de oude lecningen. Een en an der heeft reeds tot gevolg gehad, dat de lust, om vrijgekomen kapitaal op de obligatie markt te beleggen, tot een minimum is in gekrompen. Voor een groot deel worden d* gelden liquide gehouden, teneinde ze later te kunnen beleggen tot voor'deeligere voor waarden dan de thans geldende. Slechts aarzelend wordt hier en daar voor herbelegging een aandeel gekocht, waarbij dan de meest prima geachte fondsen worden uitgezocht, welke tot 'de tegenwoordige koer. sen een behoorlijk rendement opleveren. Be zien van rendements-standpunt levert het bezit van aandeelen boven obligaties het voordeel op. dat eerstgenoemde veel minder van den rentevoet afhankelijk ziin dan vaste- rente-dragende fondsen. Toch dient men in het. oog te houden, dat een stijging van den rentevoet tot een verzwaring der lasten van het bedrijfsleven uit hoofde van toankschul* den e.d. moet leiden. De vraag naar aandeelen beperkte zich hoofdzakelijk tot Koninklijke Petroleum en 0/ hooghartig. Handelsver. „Amsterdam"; zjj was evenwel niet groot genoeg, om een tegenwicht te vor men voor den druk, die van den algemeenen politieken toestand uitging. Slechts iarze- lend volgde de Amsterdamsche beurs de lieh te koersverbetering, die in het midden van de week in New York intrad. Zelfs de koop lust voor Amerikaansehe fondsen breidde zich nauwelijks uit. hoewel de vooruitzich ten voor het Amerikaansche bedrijfsleven nog steeds gunstig worden beoordeeld, al vormen 'de toenemende arbeidsmoeilijkheden een storenden factor. Ook zonder een verdere vergrooting der Nederlandsche belangen bij Amerikaansche fondsen zijn deze reeds van respectabelen omvang. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend, dat eind 1938, om gerekend tegen den laatsten beurskoers, bjj 56 Néderlandsche administratiekantoren uitstond een bedrag van ƒ650 millioen aan certificaten van buitenlandsche aandeelen én van f 61 millioen aan certificaten van bui tenlandsche obligatiën, tegen resp. f 586 en f 54 millioen aan het einde van 1937. Van het totaal uitstaande bedrag ad. ƒ711* mil lioen kwam niet minder dan f 585 millioen op rekening van Amerikaansche fondsen te gen 543 millioen vorig jaar. Ondanks de verdere stijging van het 'bedrag dezer be leggingen werd hierop in 1938 belangrijk minder aan rente en dividend ontvangen dan in het voorafgaande jaar. n.l. 16 millioen tegen f 31 millioen in 1937, wel een bewijs van de nadeelige gevolgen der conjunctuur ontwikkeling in de Ver. Staten voor houders van Amerikaansche fondsen. Het bovengenoemde bedrag vertegenwoor digt stellig nog lang niet het geheele Ne derlandsche bezit aan Amerikaansche aan deelen en obligatiën. In verband met de poli tieke onzekerheid geven vele beleggers den laatsten tijd de voorkeur aan ..01 i"ineele" Amerikaansche stukken boven de sléchts hier ter beurze verhandelbare certificaten van Amerikaansche waarden, die door de admi- nistfatie-kantoren worden uitgegeven, al kan men deze laatste, met een kleine bij betaling, te allen tijde tegen de oorspronke lijke stukken inruilen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3>/3 pet. Nederland 1911 99 1/8, 98 7/8. 3 pet. Nederland '37 89 3/4, 89 7/8. 33 pet. Nederland 94 5/8, 95 1/4. 2% pet. N.W.S. 70 15/16, 70 7/16. Bethlehem Steel 40 1/4, 39 1/4, 42. U.S. Steel 34 5/8, 34 1/4, 35 7/8. General Motors 32J^, 33 3/4. Aku 34Y,. 35 1/4, 34, 35 1/4. Philips' 198, 201, 195 197J^. Unilever 126 3/4, 128 1/4. Ne'd. Ford 331, 339 5/8, 338. Kon. Petroleum 301^, 304, 298^, SOJJ^. Amsterdam-Rubber lê8. 1901/4, 186V<. Deli Batavia Rubber 129 5/8. 182, 125^. 128^ Kendeng Lem*boe 130, 125, 128 3/4 ex div. Deli Batavia Tabak 134^, 191^, 1318/4. Deli Mij. 198, 185188 3/4. Handelsver. Amsterdam 396, 398VU, 392, 397. Holland—Amerika Lijn 98^, 97Y,, 98. Ned. Scheepvaart Unie 108110, 108. is er geen middel om mijn haar goed te houden? Ja, een medaillon. (Tidens Tegn) den Senaat aangenomen. President Roose velt behoudt derhalve de bevoégdhéid om de goudwaarde van den dollar, die thans 59.06 pet. van de oorspronkelijke waarde be draagt, verder te verlagen tot 50 pet., d.w.z. een verdere devaluatie van ca. 10 pet. door te voeren. Beteekcnt dit nu, dat hij hiertoe ook wer kelijk zal overgaan? Vooralsnog is dit zéér weinig waarschijnlijk, zoo niet uitgesloten. De toestand is immers in feite zoo, dat de ..officieele" warde van Hon olla- belang rijk lager is dan de waarde, die het buiten land eraan toekent, hetgeen tot uiting komt in de aanhoudende vraag naar dollars en de daaruit voortvloeiende aanhoudende goud stroom naar de Ver. Staten. Wordt de goud- waarde van den dollar vérder verlaagd (hét geen zou overeenkomen me' "nn p-hoo-'rin» van den prijs, waartegen de Ver. Staten goud zouden korfnen). d.-jn zou er nn" m-'er goud naar Amerika vloeien en zou de reed6 zoo aanzienlijke Amerikaansche goudvoorraad, die als een „dood bezit" niet de minste eco nomische functie meer vervult, verder wor den vergroot. De bedoeling van de verlenging der deva luatie-volmacht is dan ook zeker niet, om in den eerstvolgenden tijd hiervan gebruik te maken. Tijdens de behandeling van het wets ontwerp in den Ser-in* heft do roi«;si»r on Financiën verklaard, dat de regeering slechts een wapen in handen wenschte te houden voor het geval andere landen tot devaluatie zouden overgaan. Het spreekt van zelf, dat daarbij in de eerste plaats aan Groot-Brit- tannië wordt gedacht, welks valuta niet eens op een vaste goudbasis berust en dat, indien dit uit no'i' -' c of rmnomiscbo o*-r- wegingen wenschelijk geacht zou worden, vrijelijk met zijn valuta kan manipuleêren. Zoo wapent, ook op valuta-gebied, het eene land zich tegen het andére, met'het gevolg, dat het vertrouwen in stabiele verhoudingen juist op het terrein waar vertrouwen een eerste véreischte is, niet kan terugkeerén. Een van de diepere oorzaken der economi sche depressie is stellig gelégen in de on zekerheid ten aanzién van de toekomstige ontwikkeling der diverse valuta's. Hellas z:et het er thans minder dan ooit naar uit, alsof tenminste op dit gebièd een verbète- ring in aantocht is wantrouwend

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8